Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Måndag 21 maj 2018

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa F19 ute 2014

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 25 NOV, 2014
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda utomhus 2014.

Observera att alla junior/ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
M22/K22: Födda 1992-94, P19/F19: Födda 1995-96, P17/F17: Födda 1997, P16/F16: Födda 1998, P15/F15: Födda 1999, P14/F14: Födda 2000 - plus ev 01:or som tävlat under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

100m

11.79 Emilia Kjellberg 96 Sunne Eugene, OR 22.7
11.88 Sandra Törnros 95 Gefle Gävle 18.7
11.93 Karolina Nikamo 95 Upsala Uppsala 23.8
12.05 Tove Ågren 96 Falun Göteborg/U 28.6
12.31 Emma Gällstedt 96 Gefle Uppsala 23.8
12.40 Elise Malmberg 95 Hässleholm Jönköping 18.6
12.42 Emma Stenlöf 96 Västerås Göteborg/U 28.6
12.47 Moa Engström 96 KA2 Adelaide, AUS 18.1
12.54 Klara Helander 95 Upsala Leksand 26.7
12.58 Madelene Stedt 96 Tväråselet Tornio, FIN 16.8
12.62 Elin Nossmy 96 Malmö Uddevalla 29.5
12.66 Hedvig Nykvist 95 Tranås Motala 29.5
12.67 Moa Ullgren 96 Tjalve Sollentuna 6.6
12.70 Yasmin Jelassi 96 Hammarby Göteborg/U 28.6
12.70 Amanda Jansson 96 Örbyhus Sollentuna 6.6
12.71 Malin Citess 95 Atleticum Göteborg/U 28.6
12.71 Felicia Ascard 96 Lund Gävle 8.8
12.73 Lisa Brorsson 96 Falköpings FIK Huddinge 19.9
12.74 Fanny Panboon 95 Skellefteå Umeå 1.8
12.74 Alina Lindqvist 95 Väsby Sollentuna 6.6
medvind
11.59 Emilia Kjellberg 96 Sunne Göteborg/S 13.6
11.83 Karolina Nikamo 95 Upsala Gävle 8.8
11.89 Tove Ågren 96 Falun Göteborg/S 13.6
12.26 Emma Gällstedt 96 Gefle Gävle 8.8
12.44 Moa Ullgren 96 Tjalve Gävle 8.8
12.48 Alina Lindqvist 95 Väsby Gävle 8.8
12.65 Felicia Ascard 96 Lund Gävle 8.8
12.66 Alice Petersson 95 Kalmar Växjö 19.8
12.67 Linn Henriksson 96 Gnistan Gävle 8.8
12.68 Fanny Panboon 95 Skellefteå Sundsvall 20.7

200m

24.29 Tove Ågren 96 Falun Söderhamn 12.7
24.45 Emilia Kjellberg 96 Sunne Torsby 17.5
24.62 Elise Malmberg 95 Hässleholm Kalmar 12.8
24.78 Sandra Törnros 95 Gefle Gävle 10.8
24.84 Karolina Nikamo 95 Upsala Gävle 10.8
25.12 Emma Stenlöf 96 Västerås Tampere, FIN 14.6
25.18 Ida Jansson 95 Upsala Göteborg/U 29.6
25.24 Frida Grindheim 96 Malmö Gävle 10.8
25.35 Klara Helander 95 Upsala Västerås 2.8
25.50 Felicia Ascard 96 Lund Gävle 10.8
25.69 Nina Lundin 95 Göteborgs KIK Skara 6.6
25.72 Stina Kilborn 95 Göteborgs KIK Göteborg/S 1.6
25.74 Sofia Linde 95 Täby Götzis, AUT 31.5
25.80 Johanna Holmén Svensson 95 Alingsås Göteborg/U 29.6
25.85 Betty Strandberg 95 Gefle Norrköping 29.5
26.11 Lisa Brorsson 96 Falköpings FIK Borås 15.6
26.12 Madelene Stedt 96 Tväråselet Tornio, FIN 17.8
26.13 Moa Ullgren 96 Tjalve Norrköping 18.6
26.16 Malin Citess 95 Växjö Jönköping 3.6
26.16 Madeleine Rossi 96 Hammarby Uppsala 6.7
medvind
24.06 Emilia Kjellberg 96 Sunne Skara 6.6
24.08 Tove Ågren 96 Falun Göteborg/S 14.6
25.94 Elin Nossmy 96 Malmö Vellinge 6.6

400m

54.26 Elise Malmberg 95 Hässleholm Helsinki, FIN 31.8
56.63 Frida Grindheim 96 Malmö Göteborg/U 28.6
56.72 Madeleine Björlin Delmar 96 IFK Göteborg Gävle 9.8
56.83 Klara Helander 95 Upsala Gävle 9.8
57.78 Alice Petersson 95 Kalmar Gävle 9.8
57.80 Johanna Holmén Svensson 95 Alingsås Uddevalla 26.7
58.14 Ida Jansson 95 Upsala Sollentuna 6.6
59.00 Josephine Risberg Thoor 95 Lund Göteborg/U 28.6
59.54 Anna Dahlsjö 96 Mölndal Göteborg/U 28.6
59.67 Jessica Edlund 95 Umedalen Göteborg/U 28.6
59.90 Linn Söderholm 96 Sävedalen Lerum 18.6
60.34 Malin Skogström 95 Hässelby Huddinge 14.6
60.38 Gabrielle Wehlander 96 Göteborgs KIK Lerum 18.6
60.39 Susanne Johansson 96 Kvarnsveden Gävle 20.7
60.39 Felicia Ascard 96 Lund Helsingborg 6.7
60.63 Ida Ekroth 96 Upsala Göteborg/U 28.6
60.76 Sara Derelöv 96 Motala Jönköping 15.6
60.76 Elvira Erixon 96 Mölndal Lerum 18.6
60.81 Moa Fanqvist 96 Sundsvall Sundsvall 14.6
61.21 Hanna Hermanson 95 IF Göta Göteborg/U 28.6

800m

2:10.23 Linn Söderholm 96 Sävedalen Oslo, NOR 11.6
2:11.90 Madeleine Björlin-Delmar 96 IFK Göteborg Umeå 3.8
2:12.03 Jessica Edlund 95 Umedalen Umeå 3.8
2:12.65 Carolina Johnson 96 Linköping Sollentuna 6.6
2:16.49 Sofia Linde 95 Täby Eugene, OR 23.7
2:16.58 Anna Dahlsjö 96 Mölndal Göteborg/S 22.7
2:16.84 Emelie Svensson 95 Mora Leksand 26.7
2:17.35 Lisa Bergdahl 95 Glanshammar Göteborg/U 29.6
2:17.98 Isabell Norstedt 95 Helsingborg Halmstad 13.7
2:19.53 Moa Rothman 96 Västerås Uppsala 6.7
2:20.71 Amanda Trense 95 Täby Danderyd 18.5
2:21.53 Ester Torstensson 96 Orient Skara 23.8
2:21.82 Nicole Sörensen 96 Falun Sollentuna 6.6
2:22.45 Emma Stenlöf 96 Västerås Tampere, FIN 15.6
2:22.51 My Sänneskog 96 Helsingborg Göteborg/U 27.6
2:23.70 Malin Skogström 95 Hässelby Upplands Väsby 7.9
2:23.86 Elvira Erixon 96 Mölndal Mölndal 8.5
2:24.86 Rakel Rosshagen 95 Hässelby Kópavogur, ISL 8.6
2:25.04 Kristina Sundström 95 Sävedalen Kungälv 22.6
2:25.55 Johanna Andersson 96 Mölndal Mölndal 8.5

1500m

4:28.76 Linn Söderholm 96 Sävedalen Jessheim, NOR 5.6
4:29.08 Carolina Johnson 96 Linköping Gävle 9.8
4:30.11 Felicia Hellberg 95 Sundbyberg Göteborg/U 28.6
4:35.38 Jessica Edlund 95 Umedalen Gävle 9.8
4:36.03 Hedda Bångman 95 Trångsviken Gävle 9.8
4:41.49 Moa Rothman 96 Västerås Gävle 9.8
4:43.54 Isabell Norstedt 95 Helsingborg Sollentuna 7.6
4:46.43 Amanda Trense 95 Täby Gävle 9.8
4:47.85 Lisa Bergdahl 95 Glanshammar Göteborg/U 28.6
4:52.18 Malin Jonsson 96 Sävedalen Gävle 9.8
4:52.86 Johanna Andersson 96 Mölndal Gävle 9.8
4:53.38 Kristina Häggström Wedding 96 Motala Gävle 9.8
4:55.51 *Alem Tesfaye 95 Sundbyberg Stockholm/S 2.9
4:56.83 Madeleine Björlin-Delmar 96 IFK Göteborg Göteborg/U 28.6
4:59.47 Malin Börjesjö 96 Sundbyberg Västerås 3.8
5:01.80 Frida Michold 95 Set Sail Karlstad 7.8
5:04.22 Agnes Granberg 96 Mölndal Jönköping 3.6
5:11.20 Maja Hultin 96 Orient Jönköping 15.6
5:11.21 Lovisa Keterlins 96 Granan Halmstad 12.7
5:13.86 Kristina Sundström 95 Sävedalen Göteborg/U 28.6

3000m

9:36.10 Sarah Lahti 95 Hässelby Utrecht, NED 11.7
9:40.88 Carolina Johnson 96 Linköping Gävle 10.8
9:42.95 Felicia Hellberg 95 Sundbyberg Gävle 10.8
9:58.55 Hedda Bångman 95 Trångsviken Gävle 10.8
10:06.23 Kristina Häggström Wedding 96 Motala Kristiansand, NOR 17.8
10:29.02 Malin Jonson 96 Sävedalen Uddevalla 26.7
10:30.14 Johanna Andersson 96 Mölndal Göteborg/U 27.6
11:10.5m Linnea Strömberg 96 Björnstorp Lund 29.5
11:10.69 *Tsega Fsiha Tewelde 96 Brännan Sundsvall 15.6
11:12.19 Jessica Bengtsson 95 Sävedalen Göteborg/S 1.6
11:13.95 Lovisa Keterlins 96 Granan Göteborg/S 1.6
11:17.42 Sandra Olsson 95 Bore Torsby 17.5
11:17.54 Mimmi Björn 95 Fredrika Umeå 24.7
11:19.64 Maja Hultin 96 Orient Gävle 10.8

2000m hinder/76.2

6:39.58 Carolina Johnson 96 Linköping Gävle 8.8
6:47.43 Moa Rothman 96 Västerås Gävle 8.8
6:52.17 Felicia Hellberg 95 Sundbyberg Huddinge 13.6
7:04.92 Isabell Norstedt 95 Helsingborg Gävle 8.8
7:17.61 Malin Börjesjö 96 Sundbyberg Gävle 8.8
7:20.42 Amanda Trense 95 Täby Gävle 8.8
7:37.8m Andrea Gillström 96 Kvarnsveden Kvarnsveden 12.8
7:55.81 My Sänneskog 96 Helsingborg Huddinge 13.6

100m häck/84.0

13.78 Adriana Janic 96 Malmö Mannheim, GER 5.7
13.81 Emma Stenlöf 96 Västerås Göteborg/U 29.6
13.84 Elise Malmberg 95 Hässleholm Göteborg/U 29.6
13.86 Sofia Mossberg 95 Falun Täby 10.5
14.09 Sofia Linde 95 Täby Göteborg/U 29.6
14.20 Malin Skogström 95 Hässelby Ribeira Brava, POR 5.7
14.36 Daniela Karlsson 96 Västerås Västerås 29.5
14.55 Amanda Öberg 96 Ymer Göteborg/U 29.6
14.86 Ellinor Persson 96 Täby Sollentuna 6.6
14.96 Sara Cannmo 96 Hovslätt Jönköping 13.9
15.13 Frida Johansson 95 IF Göta Varberg 17.5
15.13 Rakel Rosshagen 95 Hässelby Kópavogur, ISL 7.6
15.27 Moa Ullgren 96 Tjalve Sollentuna 6.6
15.61 Jonna Lindeen 96 Kalmar Uddevalla 29.5
15.74 Felicia Ascard 96 Lund Hässleholm 26.7
15.93 Fanny Holgersson 96 Gnistan Habo 29.5
15.97 Mathilda Andersson 96 Åhus Motala 29.5
16.32 Jill Höstman 96 Ullevi Lerum 18.6
16.86 Sarah Larsson 95 IF Göta Karlstad 23.8
17.01 Hedda Hanner 96 Lidingö Gävle 20.7
medvind
13.76 Adriana Janic 96 Malmö Mannheim, GER 5.7
15.64 Felicia Ascard 96 Lund Vellinge 6.6

400m häck/76.2

58.42 Elise Malmberg 95 Hässleholm Helsinki, FIN 30.8
60.13 Sofia Linde 95 Täby Gävle 10.8
60.43 Johanna Holmén Svensson 95 Alingsås Kristiansand, NOR 17.8
63.00 Hanna Palmqvist 96 Mölndal Köbenhavn, DEN 6.8
63.10 Rakel Rosshagen 95 Hässelby Gävle 10.8
65.66 Ida Ekroth 96 Upsala Gävle 10.8
65.77 Sara Derelöv 96 Motala Gävle 10.8
66.67 Elvira Erixon 96 Mölndal Gävle 10.8
67.23 Felicia Ascard 96 Lund Göteborg/U 27.6
68.32 Emma Gustavsson 95 Ymer Varberg 2.8
68.73 Gabrielle Wehlander 96 Göteborgs KIK Gävle 9.8
68.79 Sanna Oscarson 96 Ymer Gävle 9.8
69.40 Jill Höstman 96 Ullevi Borås 5.7
71.13 Josefine Havdelin 95 Lidingö Sollentuna 15.5

Höjd

1.78 Sofia Linde 95 Täby Götzis, AUT 31.5
1.78 Emma Stenlöf 96 Västerås Upplands Väsby 6.9
1.77 Ellen Ekholm 96 Ullevi Gävle 8.8
1.73 Linda Skantze 95 Lidingö Borås 5.7
1.70 Louise Österberg 95 Söderhamn Söderhamn 17.5
1.68 Emilia Kjellberg 96 Sunne Torsby 17.5
1.67 Elise Malmberg 95 Hässleholm Varberg 17.5
1.66 Malin Skogström 95 Hässelby Ribeira Brava, POR 5.7
1.64 Vendela Wikström 96 Brännan Timrå 6.9
1.62 Adriana Janic 96 Malmö Uddevalla 29.5
1.62 Molly Bergvall 95 Växjö Jönköping 3.6
1.61 Ylva Engdahl 96 Spårvägen Huddinge 15.6
1.60 Isabel Alexandrie 96 Strängnäs Uppsala 6.7
1.59 Frida Johansson 95 IF Göta Kópavogur, ISL 7.6
1.56 Filippa Karlsson 96 Varberg Göteborg/S 1.6
1.56 Elin Lindeblad 95 Kalmar Kalmar 15.6
1.56 Jonna Lindéen 96 Kalmar Uddevalla 29.5
1.56 Rakel Rosshagen 95 Hässelby Kópavogur, ISL 7.6
1.52 Fanny Holgersson 96 Gnistan Habo 29.5
1.51 Maja Johansson 96 Ängebo Söderhamn 17.5
skoltävling
1.60 Jonna Lindéen 96 Kalmar Kalmar 4.6

Stav

3.97 Sara Cannmo 96 Hovslätt Gävle 8.8
3.95 Annika Jönsson 96 Helsingborg Umeå 1.8
3.82 Hanna Jansson 95 Falun Mora 10.6
3.60 Emma Häggström 96 Kvarnsveden Nerja, ESP 4.6
3.59 Amanda Gabrielsson 96 Wärnamo Göteborg/U 27.6
3.55 Denise Eriksson 95 Gefle Örebro 1.6
3.30 Frida Andersson 95 Hovslätt Jönköping 10.5
3.24 Terese Dimblad Gonzalez 95 Malmö Uddevalla 29.5
3.22 Alexandra Bartee 95 Gefle Sollentuna 8.6
3.21 Fanny Fransson Bergetoft 96 Örebro Örebro 1.6
3.15 Ellen Sjöstrand 96 Lerum Lerum 18.6
3.00 Sigrid Forsberg 96 Ullevi Lerum 18.6
3.00 Malin Smetana 96 Ullevi Göteborg/S 22.5
2.98 Josefine Lohman 96 Skellefteå Gävle 20.7
2.50 Sofia Johansson 95 Tranås Motala 29.5
2.40 Ida Westfält 95 Vemhån Krokom 31.8
2.30 Joline Jansson 96 Östhammar Märsta 16.8

Längd

6.13 Elise Malmberg 95 Hässleholm Göteborg/S 31.5
6.05 Sandra Törnros 95 Gefle Göteborg/U 28.6
5.98 Emma Stenlöf 96 Västerås Sollentuna 7.6
5.91 Emilia Kjellberg 96 Sunne Umeå 3.8
5.88 Elvira Richardsson 96 Kristinehamn Göteborg/S 31.5
5.80 Sofia Linde 95 Täby Sollentuna 7.6
5.80 Moa Ullgren 96 Tjalve Gävle 9.8
5.69 Klara Helander 95 Upsala Täby 6.9
5.67 Malin Skogström 95 Hässelby Göteborg/U 28.6
5.66 Lilly Andersson 96 Malmö Ystad 8.6
5.64 Thilda Särnevång 96 Udd Nerja, ESP 4.6
5.56 Jonna Lindéen 96 Kalmar Kalmar 15.6
5.52 Malin Citess 95 Växjö Göteborg/S 31.5
5.44 Hanna Gille 96 Sävedalen Göteborg/S 31.5
5.42 Alina Lindqvist 95 Väsby Göteborg/U-U 27.6
5.40 Elin Lindeblad 95 Kalmar Kalmar 20.9
5.38 Ellinor Persson 96 Täby Västerås 29.5
5.37 Rakel Rosshagen 95 Hässelby Kópavogur, ISL 8.6
5.35 Frida Johansson 95 IF Göta Kópavogur, ISL 8.6
5.31 Joline Jansson 96 Östhammar Östhammar 19.6
medvind
6.24 Emilia Kjellberg 96 Sunne Umeå 3.8
6.14 Sandra Törnros 95 Gefle Kristiansand, NOR 16.8
5.84 Alina Lindqvist 95 Väsby Leksand 27.7
5.40 Fanny Holgersson 96 Gnistan Helsingborg 6.7
skoltävling
5.80 Jonna Lindéen 96 Kalmar Kalmar 4.6

Tresteg

12.12 Malin Citess 95 Atleticum Gävle 10.8
12.08 Elvira Richardsson 96 Kristinehamn Gävle 10.8
11.99 Emma Stenlöf 96 Västerås Västerås 29.5
11.93 Nellie Mårtensson 95 Malmö Gävle 10.8
11.82 Rakel Rosshagen 95 Hässelby Gävle 10.8
11.77 Fanny Anonsen 95 Gefle Gävle 10.8
11.73 Elin Lindeblad 95 Kalmar Jönköping 13.9
11.72 Sandra Törnros 95 Gefle Gävle 2.9
11.63 Hanna Gille 96 Sävedalen Kungsbacka 30.8
11.36 Johanna Konseléus 95 Ullevi Göteborg/S 1.6
11.24 Klara Helander 95 Upsala Stockholm/S 23.8
11.21 Alice Eriksson 96 Lidingö Stockholm/S 23.8
11.17 Matilde Andersson 96 Upsala Gävle 10.8
10.90 Sara Pernbrink 96 Hammarby Gävle 10.8
10.84 Anna Holmin 95 Upsala Nerja, ESP 4.6
10.83 Hannah Svensson 95 Huddinge Huddinge 13.6
10.80 Martina Appel 96 IF Göta Gävle 10.8
10.79 Hedda Hanner 96 Lidingö Gävle 20.7
10.69 Joline Jansson 96 Östhammar Västerås 2.8
10.33 Elin Forsberg 96 Hammarby Huddinge 13.6
medvind
12.25 Elvira Richardsson 96 Kristinehamn Göteborg/S 13.6
12.23 Emma Stenlöf 96 Västerås Västerås 29.5
12.20 Nellie Mårtensson 95 Malmö Helsingborg 5.7
12.08 Fanny Anonsen 95 Gefle Gävle 10.8
11.93 Rakel Rosshagen 95 Hässelby Borås 5.7
11.32 Klara Helander 95 Upsala Stockholm/S 23.8
10.95 Martina Appel 96 IF Göta Gävle 10.8
10.83 Joline Jansson 96 Östhammar Gävle 10.8
10.41 Elin Forsberg 96 Hammarby Huddinge 13.6

Kula/4.0

16.29 Fanny Roos 95 Ljungby Eugene, OR 25.7
14.16 Sara Lennman 96 Katrineholm Falun 31.5
13.85 Emma Stenlöf 96 Västerås Varberg 17.5
13.79 Sofia Linde 95 Täby Götzis, AUT 31.5
13.45 Julia Svärd Axelsson 96 Helsingborg Gävle 10.8
13.30 Maria Nilsson 95 Orient Gävle 10.8
12.42 Hanna Gustavsson 96 Motala Jönköping 15.6
12.23 Linnea Jönsson 95 Upsala Uppsala 4.5
12.09 Linn Bergstrand 96 Ullevi Göteborg/S-K 10.9
11.80 Elin Helgesson 96 Huddinge Uppsala 29.5
11.69 Sandra Törnros 95 Gefle Gävle 11.10
11.61 Fanny Öhrn Selahn 95 Sundbyberg Västerås 3.8
11.51 Malin Skogström 95 Hässelby Varberg 17.5
11.33 Hanna Mårtensson 96 Hässelby Gävle 10.8
11.33 Frida Johansson 95 IF Göta Varberg 17.5
11.20 Rebecka Hallerth 96 Hellas Bålsta 24.5
11.17 Ronja Fredriksson 95 IFK Umeå Umeå 10.5
10.87 Lisa Einarsson 96 Bore Torsby 17.5
10.69 Lilly Andersson 96 Malmö Uddevalla 29.5
10.65 Rakel Rosshagen 95 Hässelby Kópavogur, ISL 7.6

Diskus/1.0

49.04 Fanny Roos 95 Ljungby Södertälje 6.6
46.96 Nadia Shirafkan Nejad 95 IF Göta Kristiansand, NOR 16.8
42.31 Fanny Öhrn Selahn 95 Sundbyberg Huddinge 19.8
41.95 Elin Rubin 95 Hovslätt Sandviken 9.8
41.00 Jessika Lowe 96 Helsingborg Helsingborg 10.7
40.36 Linn Bergstrand 96 Ullevi Sandviken 9.8
40.02 Marinda Petersson 95 Malmö Uddevalla 29.5
38.75 Matilda Åström 95 Gefle Norrköping 29.5
38.05 Maria Nilsson 95 Orient Uddevalla 26.7
37.88 Klara Bladin 96 Brännan Timrå 18.9
37.54 Hanna Gustavsson 96 Motala Göteborg/U 29.6
36.77 Ronja Fredriksson 95 IFK Umeå Umeå 17.5
34.82 Maria Olsson 96 Järvsö Gävle 19.7
34.79 Linda Vilpula 95 Timrå Timrå 18.9
34.61 Linnea Hård 96 Karlskoga Karlskoga 6.8
34.34 Sandra Törnros 95 Gefle Gävle 11.10
33.99 Hanna Mårtensson 96 Hässelby Huddinge 19.8
33.84 Frida Nilsson 95 Södertälje Gävle 19.7
33.65 Linn Riddarström 96 Motala Sollentuna 6.6
33.02 Linda Skantze 95 Lidingö Sandviken 9.8

Slägga/4.0

61.97 Marinda Petersson 95 Malmö Eugene, OR 22.7
59.74 Alessandra Wall 95 Ullevi Göteborg/S 14.6
59.17 Linnea Jönsson 95 Upsala Uppsala 4.5
57.74 Matilda Åström 95 Gefle Gävle 18.6
51.65 Annika Larsson 96 Upsala Arvika 27.7
50.90 Rebecka Hallerth 96 Hellas Gävle 8.8
50.05 Frida Norlund 95 Skellefteå Bottnaryd 29.6
49.70 Hanna Mårtensson 96 Hässelby Märsta 16.8
49.69 Kajsa Wennberg 96 Upsala Uppsala 13.9
49.59 Fanny Hjorth 95 Säter Mora 6.9
48.09 Malin Jönsson 95 Lund Gävle 8.8
46.76 Fanny Roos 95 Ljungby Växjö/V-K 2.9
46.76 Lisa Einarsson 96 Bore Arvika 27.7
43.88 Erika Berntsson 96 Gnistan Gävle 8.8
43.75 Hanna Orre 95 Säter Gävle 18.7
42.58 Maria Nilsson 95 Orient Jönköping 15.6
42.26 Cornelia Hansson 95 Gotland Visby 11.5
40.96 Maria Johansson 96 Åhus Lund 29.8
39.83 Moa Adolfsson 95 Sundsvall Sundsvall 15.6
39.36 Elin Rubin 95 Hovslätt Jönköping 13.9

Spjut/600

58.44 Sofi Flink 95 Västerås Pihtipudas, FIN 29.6
44.97 Sofie Hammar 95 Rigor Arvika 27.7
44.81 Linn Riddarström 96 Motala Sollentuna 6.6
44.46 Karolina Ander 96 Hässelby Gävle 10.8
43.78 Satu Tossavainen 95 Tjalve Eksjö 3.8
41.56 Emma Stenlöf 96 Västerås Tampere, FIN 15.6
39.92 Sofia Linde 95 Täby Göteborg/U 27.6
39.72 Maria Olsson 96 Järvsö Ljusdal 5.8
39.59 Julia Marklund 96 IF Göta Torsby 17.5
39.56 Linnea Sieker 95 Falkenberg Hässleholm 27.7
39.52 Amanda Gabrielsson 96 Wärnamo Tranås 28.9
38.52 Lilly Andersson 96 Malmö Uddevalla 29.5
38.28 Ellinor Englundh 96 Säter Västerås 3.8
37.58 Malin Skogström 95 Hässelby Sollentuna 6.6
37.42 Rakel Rosshagen 95 Hässelby Göteborg/U 27.6
35.78 Olivia Hultman 96 Träff Göteborg/U 27.6
35.64 Ronja Olsson 95 Ullevi Göteborg/S 7.6
35.52 Emilia Kjellberg 96 Sunne Sunne 5.7
35.34 Linn Bergstrand 96 Ullevi Göteborg/S-K 4.9
34.74 Frida Carlsson 96 Hanviken Hässleholm 27.7

Sjukamp/K

5.795 Emma Stenlöf 96 Västerås Tampere, FIN 15.6
5.701 Sofia Linde 95 Täby Götzis, AUT 1.6
5.056 Malin Skogström 95 Hässelby Upplands Väsby 7.9
4.787 Rakel Rosshagen 95 Hässelby Kópavogur, ISL 8.6
4.507 Frida Johansson 95 IF Göta Kópavogur, ISL 8.6
3.263 Elise Malmberg 95 Hässleholm Varberg 18.5