Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Lördag 14 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa M ute 2014

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 25 NOV, 2014
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda utomhus 2014.

100m

10.29 Tom Kling-Baptiste 90 Huddinge Skara 6.6
10.30 Odain Rose 92 IFK Umeå Göteborg/S 13.6
10.36 Patrik Andersson 91 Ullevi Göteborg/S 13.6
10.48 *Sulayman Bah 86 Ullevi Sundsvall 20.7
10.50 Stefan Tärnhuvud 85 Sundsvall Skara 6.6
10.51 Austin Hamilton 97 Malmö Skara 6.6
10.52 Nil de Oliveira 86 Spårvägen Umeå 1.8
10.53 Erik Hagberg 95 Upsala Umeå 1.8
10.55 Tony Darkwah 86 Hammarby Sundsvall 20.7
10.57 Joel Groth 91 Bollnäs Sundsvall 20.7
10.61 David Sennung 91 Ullevi Skara 6.6
10.62 Emil von Barth 96 Ullevi Göteborg/S 13.6
10.63 Alexander Brorsson 90 Växjö Norrköping 29.5
10.65 Carl Armfelt 84 Spårvägen Sundsvall 20.7
10.65 Johan Lilja 95 Sundsvall Kramfors 6.9
10.68 Adam Denguir 94 Lund Umeå 1.8
10.70 Petter Olson 91 Hässelby Ribeira Brava, POR 5.7
10.74 Jean Christian Zirignon 95 Piteå Gävle 8.8
10.77 Filip Sjövall 95 Lund Gävle 8.8
10.79 Jacob Ewertzh 95 Hammarby Sundsvall 20.7
10.82 Maximus Fröjd 90 Ullevi Göteborg/S 13.6
10.83 Björn Skoglund 91 Bollnäs Umeå 1.8
10.84 Edwin Råsberg 94 Hässelby Gävle 8.8
10.85 Sunday Ojuri 93 Hammarby Sundsvall 20.7
10.85 Erik Annerfalk 94 Mariestad Sunne 5.7
medvind
10.33 Nil de Oliveira 86 Spårvägen Uppsala 23.8
10.36 Erik Hagberg 95 Upsala Uppsala 23.8
10.43 Adam Denguir 94 Lund Köbenhavn, DEN 16.8
10.44 Joel Groth 91 Bollnäs Uppsala 23.8
10.49 Emil von Barth 96 Ullevi Skara 6.6
10.56 David Sennung 91 Ullevi Oslo, NOR 2.7
10.63 Jean Christian Zirignon 95 Piteå Gävle 8.8
10.64 Jacob Ewertzh 95 Hammarby Gävle 8.8
10.67 Gustav Kjell 96 Tureberg Gävle 8.8
10.68 Robin Nordkvist 93 Huddinge Sundsvall 20.7
10.69 Johan Wissman 82 Hässelby Uppsala 23.8
10.69 Sunday Ojuri 93 Hammarby Gävle 8.8
10.70 Edwin Råsberg 94 Hässelby Gävle 8.8
10.72 Jakob Lindbom 95 KA2 Gävle 8.8
10.73 *Emmanuel Amoh 92 Malmö Gävle 8.8
10.75 Rasmus Karlsson 92 Ullevi Skara 6.6
10.76 Filip Sjövall 95 Lund Gävle 8.8
10.78 Björn Skoglund 91 Bollnäs Umeå 1.8
10.78 Andreas Engwall 92 Hammarby Sundsvall 20.7
10.78 Erik Annerfalk 94 Mariestad Gävle 8.8
10.79 Alexander Andersson 94 Hakarpspojkarna Gävle 8.8
10.82 Philip Green 93 Hammarby Gävle 8.8
10.84 Yonathan Helsing 98 Sundsvall Sundsvall 20.7
10.85 Patric Hjort 93 Västerås Gävle 8.8

200m

20.67 Johan Wissman 82 Hässelby Sundsvall 20.7
20.82 Nil de Oliveira 86 Spårvägen Umeå 3.8
20.92 Tom Kling-Baptiste 90 Huddinge Umeå 3.8
21.06 Alexander Brorsson 90 Växjö Sollentuna 26.6
21.17 Patrik Andersson 91 Ullevi Göteborg/U 29.6
21.25 Joel Groth 91 Bollnäs Umeå 3.8
21.27 Adam Denguir 94 Lund Umeå 3.8
21.51 Carl Armfelt 84 Spårvägen Sundsvall 20.7
21.56 Emil von Barth 96 Ullevi Gävle 10.8
21.60 Austin Hamilton 97 Malmö Gävle 10.8
21.60 Johan Lilja 95 Sundsvall Sundsvall 20.7
21.61 Dennis Karanda 89 Öresund Jönköping 18.6
21.67 Alexander Nordkvist 90 Huddinge Huddinge 19.8
21.68 Dennis Forsman 95 Ullevi Norrköping 31.5
21.70 Felix Svensson 97 Mölndal Gävle 10.8
21.73 Jacob Ewertzh 95 Hammarby Sundsvall 20.7
21.83 David Sennung 91 Ullevi Lerum 18.6
21.87 Jakob Lindbom 95 KA2 Hässleholm 26.7
21.88 Felix Francois 90 Örgryte Göteborg/S 22.7
21.89 Isak Andersson 96 Upsala Gävle 19.7
21.95 Tony Darkwah 86 Hammarby Danderyd 18.5
21.99 *Trausti Stefansson 85 Spårvägen Sollentuna 8.6
22.01 Viktor Elvung-Nilsson 94 Gnistan Växjö 19.8
22.01 Sunday Ojuri 93 Hammarby Umeå 2.8
22.01 Maximus Fröjd 90 Ullevi Göteborg/U 29.6
medvind
20.78 Nil de Oliveira 86 Spårvägen Stockholm/S 21.8
20.83 Alexander Brorsson 90 Atleticum Donnas, ITA 13.7
21.07 Adam Denguir 94 Lund Gävle 10.8
21.12 Joel Groth 91 Bollnäs Söderhamn 12.7
21.24 Johan Lilja 95 Sundsvall Gävle 10.8
21.28 ^Nick Ekelund-Arenander 89 Malmö Stockholm/S 21.8
21.35 Emil von Barth 96 Ullevi Gävle 10.8
21.38 Jacob Ewertzh 95 Hammarby Gävle 10.8
21.41 Dennis Forsman 95 Ullevi Gävle 10.8
21.56 Olle Forslin 93 Hässelby Gävle 10.8
21.57 Dennis Karanda 89 Öresund Umeå 3.8
21.64 Alexander Andersson 94 Hakarpspojkarna Gävle 10.8
21.71 Edwin Råsberg 94 Hässelby Gävle 10.8
21.78 Gustav Kjell 96 Tureberg Gävle 10.8
21.80 Sunday Ojuri 93 Hammarby Gävle 10.8
21.86 Hampus Forsberg 89 Öresund Göteborg/S 14.6
21.90 Douglas Hellbratt 95 Huddinge Gävle 10.8
21.93 Fredrik Åström 93 Täby Gävle 10.8
21.93 Erik Martinsson 96 Gefle Sollentuna 8.6
21.94 Erik Annerfalk 94 Mariestad Sunne 5.7
21.96 Maximus Fröjd 90 Ullevi Umeå 3.8
22.00 Thomas Yemane 95 Hässelby Gävle 10.8

400m

45.93 Johan Wissman 82 Hässelby Brussel, BEL 26.7
46.11 ^Nick Ekelund-Arenander 89 Malmö Sollentuna 26.6
47.14 Axel Bergrahm 92 Spårvägen Helsinki, FIN 30.8
47.48 Dennis Forsman 95 Ullevi Tallinn, EST 27.8
47.55 Felix Francois 90 Örgryte Oslo, NOR 11.6
47.84 Erik Martinsson 96 Gefle Göteborg/S 14.6
47.85 Alexander Nordkvist 90 Huddinge Borås 5.7
47.86 Adam Danielsson 93 Ullevi Gävle 9.8
48.22 *Trausti Stefansson 85 Spårvägen Göteborg/S 14.6
48.43 Andreas Almgren 95 Tureberg Göteborg/U 28.6
48.50 Petter Olson 91 Hässelby Ribeira Brava, POR 5.7
48.53 Rickard Gunnarsson 91 Hässelby Uddevalla 26.7
48.70 *Sakaria Hussien 93 Falkenberg Uppsala 23.8
48.74 *Benjamin Mullen 87 Tureberg Sollentuna 26.6
48.76 Joakim Andersson 92 Trelleborg Gävle 9.8
48.81 Mattias Claesson 86 Hässelby Sätra 17.5
48.86 Fabian Rosenquist 91 Tjalve Zürich, SUI 12.8
48.92 Edwin Råsberg 94 Hässelby Kópavogur, ISL 7.6
48.93 Jonathan Carbe 90 Örgryte Upplands Väsby 6.9
48.95 Martin Selin 95 Ullevi Gävle 9.8
49.11 Kalle Berglund 96 Spårvägen Göteborg/U 28.6
49.19 Elias Amado 86 Hässelby Oslo, NOR 22.5
49.20 Edom Abreham 95 Hässelby Gävle 8.8
49.22 Johan Svensson 89 Spårvägen Oskarshamn 2.7
49.25 Dennis Karanda 89 Öresund Göteborg/U 28.6

800m

1:45.65 Andreas Almgren 95 Tureberg Eugene, OR 27.7
1:45.89 Johan Rogestedt 93 Stenungsund Rieti, ITA 7.9
1:47.20 Rickard Gunnarsson 91 Hässelby Sollentuna 26.6
1:47.31 Kalle Berglund 96 Spårvägen Eugene, OR 27.7
1:48.73 Johan Svensson 89 Spårvägen Heusden-Zolder, BEL 19.7
1:48.90 Robin Rohlén 90 IFK Umeå Leppävaara, FIN 17.8
1:49.22 Joni Jaako 86 Hammarby Lapinlahti, FIN 20.7
1:49.70 William Levay 96 Spårvägen Stockholm/S 21.8
1:50.36 Elmar Engholm 92 Hässelby Göteborg/U 29.6
1:50.42 Mattias Claesson 86 Hässelby Huddinge 25.7
1:50.79 Warsame Hassan 98 Malmö Huddinge 25.7
1:51.09 Johan Eriksson 88 Tureberg Sollentuna 26.6
1:51.31 Johan Walldén 87 Spårvägen Karlstad 16.7
1:51.49 Mikael Röjerås 90 Västerås Tempe, AZ 29.3
1:51.59 Andreas Kramer 97 Sävedalen Oslo, NOR 11.7
1:51.97 Henrik Hansson 89 Strömstad LK Indianola, IN 25.4
1:52.03 *Ahmed Tahir 92 Malmö Göteborg/U 29.6
1:52.19 Mattias Ohlsson 94 Öresund Gävle 10.8
1:52.31 Alexander Holmblad 94 Spårvägen Göteborg/U 29.6
1:52.48 Johan Sandsten 95 Oskarshamn Göteborg/U 29.6
1:52.58 Alexander Palm 93 Spårvägen Gävle 10.8
1:52.8m Jonas Leanderson 91 Malmö Malmö/S 15.5
1:53.35 Tim Sundström 89 Örebro Sollentuna 6.6
1:53.48 Johan Henningsson 90 Tureberg Stockholm/S 21.8
1:53.68 Jonas Wahl-Sjöman 93 Bromma Sollentuna 26.6

1500m

3:39.37 Jonas Leanderson 91 Malmö Oslo, NOR 11.6
3:40.78 Johan Rogestedt 93 Stenungsund Oordegem, BEL 31.5
3:41.79 Johan Walldén 87 Spårvägen Heusden-Zolder, BEL 19.7
3:43.28 William Levay 96 Spårvägen Eugene, OR 22.7
3:44.14 Staffan Ek 91 Björnstorp Huddinge 25.7
3:45.60 Elmar Engholm 92 Hässelby Sollentuna 26.6
3:46.78 Rickard Gunnarsson 91 Hässelby Jessheim, NOR 5.6
3:48.47 Johan Hydén 89 Hammarby Kortrijk, BEL 12.7
3:49.94 *Amanuel Gergis 96 Hässelby Sollentuna 26.6
3:50.12 Henrik Hansson 89 Strömstad LK Winona, MN 10.5
3:50.22 Kalle Berglund 96 Spårvägen Sollentuna 7.6
3:50.53 Andreas Almgren 95 Tureberg Sollentuna 7.6
3:50.62 Joel Durén 94 Hässelby Heusden-Zolder, BEL 19.7
3:50.71 Tim Sundström 89 Örebro Stretford, GBR 12.7
3:51.03 Marcus Gustafsson 88 Spårvägen Huddinge 25.7
3:51.15 John Foitzik 91 Spårvägen Sollentuna 26.6
3:51.30 Emil Blomberg 92 Hässelby San Marcos, TX 11.5
3:51.33 Napoleon Solomon 94 Fredrikshof Uppsala 5.7
3:51.61 *Nacerddine Hallil 88 Hässelby Umeå 1.8
3:51.81 Andreas Kramer 97 Sävedalen Mannheim, GER 5.7
3:51.82 Mikael Ekvall 89 Strömstad LK Göteborg/S 13.6
3:52.26 Martin Nilson 89 Malmö Heusden-Zolder, BEL 19.7
3:52.28 Robin Rohlén 90 IFK Umeå Umeå 1.8
3:52.59 Daniel Gleimar 92 Tureberg Sollentuna 26.6
3:52.98 Daniel Lundgren 85 Tureberg Stockholm/S 21.8

3000m

7:59.37 Olle Walleräng 85 Spårvägen Dublin, IRL 11.7
8:09.48 Johan Hydén 89 Hammarby Vallentuna 14.5
8:15.43 Daniel Lundgren 85 Tureberg Vallentuna 14.5
8:16.70 Mikael Ekvall 89 Strömstad LK Sollentuna 26.6
8:16.78 *Ababa Lama 93 Hälle Sollentuna 26.6
8:17.60 Fredrik Uhrbom 77 Spårvägen Cork, IRL 8.7
8:19.58 Lars Södergård 83 Vallentuna Vallentuna 14.5
8:21.22 *Abdikadir Abdi 87 Ullevi Oslo, NOR 22.5
8:23.22 Adil Bouafif 78 Hässelby Sollentuna 26.6
8:24.43 John Foitzik 91 Spårvägen Sollentuna 6.6
8:26.19 Alexander Palm 93 Spårvägen Sollentuna 6.6
8:27.09 *Amanuel Gergis 96 Hässelby Sollentuna 6.6
8:27.46 *Jonathan Cleghorn 90 Spårvägen Sollentuna 6.6
8:27.80 Staffan Ek 91 Björnstorp Vallentuna 14.5
8:28.87 Marcus Gustafsson 88 Spårvägen Sollentuna 6.6
8:29.30 Rasmus Grelsson 88 Trångsviken Sollentuna 6.6
8:30.47 Andreas Jansson 96 Hässelby Sollentuna 6.6
8:32.79 Suldan Hassan 98 Ullevi Göteborg/U 29.6
8:33.92 John Kingstedt 92 Huddinge Sollentuna 6.6
8:34.26 Anders Grahl 87 Enhörna Exeter, GBR 30.9
8:34.40 Elmar Engholm 92 Hässelby Braunschweig, GER 22.6
8:36.22 Emil Danielsson 97 Dala-Järna Göteborg/U 29.6
8:37.63 Daniel Gleimar 92 Tureberg Vallentuna 14.5
8:38.45 Richard Emilsson 89 Tjalve Sollentuna 6.6
8:39.61 Erik Norrbom 93 Tureberg Vallentuna 14.5

5000m

13:45.07 *Ababa Lama 93 Hälle Heusden-Zolder, BEL 19.7
13:51.70 Mikael Ekvall 89 Strömstad LK Oordegem, BEL 31.5
13:52.40 Olle Walleräng 85 Spårvägen Sollentuna 26.6
14:04.95 Adil Bouafif 78 Hässelby Sollentuna 26.6
14:05.65 Daniel Lundgren 85 Tureberg Sollentuna 26.6
14:07.99 Fredrik Uhrbom 77 Spårvägen Sollentuna 26.6
14:13.90 *Abdikadir Abdi 87 Ullevi Oordegem, BEL 31.5
14:18.17 Lars Södergård 83 Vallentuna Uppsala 23.8
14:20.05 Andreas Åhwall 89 Hässelby Heusden-Zolder, BEL 19.7
14:24.27 Staffan Ek 91 Björnstorp Helsinki, FIN 30.8
14:24.33 David Nilsson 87 Högby Södertälje 6.8
14:27.04 Andreas Jansson 96 Hässelby Sollentuna 26.6
14:28.39 Rasmus Grelsson 88 Trångsviken Sollentuna 26.6
14:32.29 Robin Lindgren 90 Örgryte Oordegem, BEL 31.5
14:35.38 *Nacerddine Hallil 88 Hässelby Umeå 3.8
14:35.70 Napoleon Solomon 94 Fredrikshof Umeå 3.8
14:37.23 Alexander Palm 93 Spårvägen Köbenhavn, DEN 26.7
14:40.68 John Kingstedt 92 Huddinge Sollentuna 26.6
14:41.45 Gustaf Stensjö 96 Sävedalen Gävle 8.8
14:41.85 Joel Zachrisson 94 Ullevi Gävle 8.8
14:42.13 Suldan Hassan 98 Ullevi Uppsala 23.8
14:42.46 Gabriel Steffensen 96 Sävedalen Göteborg/U 27.6
14:46.52 Emil Lerdahl 82 Hammarby Borås 5.7
14:46.8m *Abraham Adhanom 77 Eskilstuna Södertälje 2.7
14:49.19 Oscar Carlsson 91 Apladalen Göteborg/U 27.6

10000m

28:48.01 Mikael Ekvall 89 Strömstad LK Palo Alto, CA 4.5
28:53.18 Adil Bouafif 78 Hässelby Lisboa, POR 29.3
29:20.53 *Ababa Lama 93 Hälle Umeå 1.8
29:38.73 Mustafa Mohamed 79 Hälle Helsinki, FIN 31.8
29:41.43 Fredrik Uhrbom 77 Spårvägen Leiden, NED 14.6
29:43.57 Alexander Söderberg 88 Spårvägen Palo Alto, CA 4.5
29:44.86 Lars Södergård 83 Vallentuna Helsinki, FIN 31.8
29:45.2m Johan Larsson 83 Strömstad LK Helsingborg 7.8
29:46.35 *Haben Idris 87 Hässelby Umeå 1.8
29:50.22 David Nilsson 87 Högby Umeå 1.8
29:51.62 *Abraham Adhanom 77 Eskilstuna Södertälje 2.7
29:59.34 Andreas Åhwall 89 Hässelby Umeå 1.8
30:01.71 Andreas Fahlén 81 IFK Umeå Umeå 1.8
30:21.31 Andreas Jansson 96 Hässelby Vallentuna 14.5
30:23.08 Fredrik Johansson 85 Ullevi Leiden, NED 14.6
30:26.79 *Ebba Tulu Chala 96 Spårvägen Stockholm/S 28.8
30:30.95 Erik Widing 87 Tureberg Umeå 1.8
30:32.34 Oscar Carlsson 91 Apladalen Umeå 1.8
30:38.3m Robin Lindgren 90 Örgryte Göteborg/S 8.5
30:42.47 Patrik Engström 77 Studenterna Vallentuna 14.5
30:47.95 Martin Stjernlöf 87 Eskilstuna Umeå 1.8
30:56.62 Martin Öhman 81 Hässelby Umeå 1.8
30:58.30 Anders Grahl 87 Enhörna Umeå 1.8
30:58.80 Rasmus Grelsson 88 Trångsviken Krokom 2.9
31:00.90 John Börjesson 92 Ullevi Umeå 1.8

Halvmarathon

1:02.28 Mikael Ekvall 89 Strömstad LK Köbenhavn, DEN 29.3
1:04.47 *Ababa Lama 93 Hälle Stockholm 13.9
1:05.06 Johan Larsson 83 Strömstad LK Malmö 12.4
1:05.07 Adil Bouafif 78 Hässelby Genève, SUI 4.5
1:05.35 Mustafa Mohamed 79 Hälle Zürich, SUI 17.8
1:06.08 Andreas Åhwall 89 Hässelby Köbenhavn, DEN 29.3
1:07.15 *Ebba Tulu Chala 96 Spårvägen Stockholm 13.9
1:07.17 David Nilsson 87 Högby Köbenhavn, DEN 29.3
1:07.25 *Haben Idris 87 Hässelby Stockholm 31.5
1:07.29 Fredrik Johansson 85 Ullevi Stockholm 13.9
1:07.38 Martin Johansson 84 Göteborg 17.5
1:07.40 Patrik Engström 77 Studenterna Den Haag, NED 9.3
1:07.42 *John Purvis 88 Hässelby Den Haag, NED 9.3
1:07.43 Oscar Carlsson 91 Apladalen Stockholm 13.9
1:07.53 Fredrik Uhrbom 77 Spårvägen Roma - Ostia, ITA 2.3
1:08.27 *Abraham Adhanom 77 Eskilstuna Göteborg 17.5
1:08.49 Anders Grahl 87 Enhörna Den Haag, NED 9.3
1:09.18 Marcus Åberg 88 Hässelby Stockholm 13.9
1:09.40 *Daniel Woldu 89 Spårvägen Stockholm 10.5
1:09.41 Fredrik Johansson 86 Lidingö Stockholm 13.9
1:09.42 Andreas Svanebo 83 Sportsgym Alnön 10.5
1:09.44 Anders Dahlman 81 Trasten Stockholm 13.9
1:09.57 Linus Rosdal 92 Örebro Paris, FRA 2.3
1:09.58 Henrik Jannborg 80 Khon Kaen, THA 26.1
1:10.01 Magnus Lindberg 90 Ockelbo Göteborg 17.5
oklart om sträcka kontrollmätt
1:08.32 Lars Södergård 83 Vallentuna Visby 12.4

Marathon

2:19.29 Mustafa Mohamed 79 Hälle Zürich, SUI 17.8
2:20.14 Emil Lerdahl 82 Hammarby Sevilla, ESP 23.2
2:20.53 Fredrik Johansson 85 Ullevi Rotterdam, NED 13.4
2:25.29 Anders Österlund 73 Västerås SOK Düsseldorf, GER 27.4
2:25.50 *Daniel Woldu 89 Spårvägen Stockholm 31.5
2:26.17 Peter Hallgren 74 Melbourne, AUS 12.10
2:27.00 David Nilsson 87 Högby Stockholm 31.5
2:27.32 *Janne Holmén 77 Rånäs Stockholm 31.5
2:27.37 Martin Kjäll-Ohlsson 78 Hälle London, GBR 13.4
2:27.38 Andreas Magnusson 80 Mariestad Mariestad 23.8
2:28.08 Magnus Hansson 76 Trelleborg Torino, ITA 16.11
2:28.16 Linus Nilsson 83 Enhörna Treviso, ITA 2.3
2:28.19 Erik Anfält 76 Örebro AIK Kiel, GER 22.2
2:28.21 Anders Fransson 81 Rånäs Stockholm 31.5
2:28.22 Jonas Buud 74 Mora Paris, FRA 6.4
2:28.54 Kristoffer Österlund 72 IFK Umeå Tromsö, NOR 21.6
2:28.56 Linus Holmsäter 84 Fredrikshof Stockholm 31.5
2:29.11 Niklas Sydow 80 Fredrikshof Stockholm 31.5
2:29.46 Thomas Edström 77 Jalles Berlin, GER 28.9
2:30.06 Simon Jörgensen 82 Sportsgym Stockholm 31.5
2:30.24 Erik Petersson 80 Mölndal Stockholm 31.5
2:30.53 Anders Dahlman 81 Trasten Amsterdam, NED 19.10
2:31.42 Fritjof Fagerlund 74 Rånäs Stockholm 31.5
2:31.45 Niklas Andersson 78 Hässelby Rotterdam, NED 13.4
2:31.57 Claes Bengtsson 82 New York, NY 2.11
banan faller 782 m från start till mål
2:23.46 Jacob Gustafsson 84 Ullevi St. George, UT 4.10

3000m hinder/91.4

8:38.75 Daniel Lundgren 85 Tureberg Kortrijk, BEL 12.7
8:42.89 Napoleon Solomon 94 Fredrikshof Kortrijk, BEL 12.7
8:44.78 Emil Blomberg 92 Hässelby Fayetteville, AR 30.5
8:50.26 Elmar Engholm 92 Hässelby Fayetteville, AR 30.5
9:00.03 Eric Senorski 89 Örgryte Umeå 2.8
9:08.58 Johan Lindgren 96 Mölndal Norrköping 29.5
9:10.41 Vidar Johansson 96 Sävedalen Göteborg/S 13.6
9:19.01 *Abdikadir Abdi 89 Ullevi Umeå 2.8
9:20.58 Andreas Åhwall 89 Hässelby Göteborg/S 13.6
9:24.27 Rikard Emilsson 89 Tjalve Umeå 2.8
9:24.93 Henrik Jakobsson 88 Spårvägen Karlstad 16.7
9:27.75 Erik Norrbom 93 Tureberg Umeå 2.8
9:29.25 Jonas Legernes 91 Ullevi Eugene, OR 5.4
9:37.97 Jonas Carrass 91 Västerås Umeå 2.8
9:40.64 Johan Lindberg 80 Upsala Umeå 2.8
9:42.07 Albin Olausson 92 Örebro Västerås 29.5
9:42.67 Gustav Milesson 92 Högby Norrköping 29.5
9:46.08 Axel Danielsson Meiling 92 Arvika Göteborg/U 27.6
9:49.04 Adelegn Zewdu 97 Malmö Uddevalla 29.5
9:49.30 Jan Westerberg 80 IFK Umeå Västerås 29.5
9:56.45 Gustaf Lidfeldt 95 Hammarby Borås 5.7
10:06.23 Andreas Lundqvist 79 Tranås Jönköping 13.9
10:08.54 Samuel Lundell Vakkuri 95 Hammarby Västerås 29.5
10:12.24 Anton Nilsson 94 IF Göta Västerås 29.5
10:13.11 Robin Leanderson 88 Spårvägen Borås 5.7

110m häck/106.7

13.77 Philip Nossmy 82 Malmö Braunschweig, GER 22.6
13.86 Alexander Brorsson 90 Atleticum Umeå 2.8
13.98 ^Amir Shaker 89 Råby-Rekarne Sundsvall 20.7
14.04 Marvin Tay 90 Spårvägen Göteborg/U 29.6
14.05 Fredrick Ekholm 94 Huddinge Gävle 10.8
14.13 Anton Levin 92 Malmö Umeå 2.8
14.38 Petter Gustafsson 94 Hakarpspojkarna Gävle 10.8
14.38 Petter Olson 91 Hässelby Göteborg/U 29.6
14.41 Jonathan Holm 94 Strand Gävle 10.8
14.44 Martin Kallur 91 Falun Burlington, VT 3.5
14.80 Filip Lööv 92 IF Göta Umeå 2.8
14.82 Anders Leifsson 92 Orient Göteborg/U 29.6
14.90 Marcus Nilsson 91 Högby Ribeira Brava, POR 6.7
14.93 Jonathan Eklund 88 Hammarby Göteborg/U 29.6
14.94 Fabian Rosenquist 91 Tjalve Ribeira Brava, POR 6.7
14.97 Victor Ivarsson 94 Växjö Umeå 2.8
14.98 Rafael Askros 81 Lidingö Huddinge 15.6
15.04 Rickard Willman 94 Västerås Sollentuna 6.6
15.06 Philip Ngwe 95 Mölndal Norrköping 29.5
15.18 Dennis Eriksson 93 Falun West Point, NY 12.4
15.31 Alexander Andersson 94 Hakarpspojkarna Jönköping 13.9
15.46 Simon Gyllensten 92 Kville Mesa, AZ 16.5
15.48 Oliwer Åstrand 92 Örgryte Uddevalla 29.5
15.58 Jonathan Carbe 90 Örgryte Upplands Väsby 7.9
15.59 Eric Bergvall 94 Hässelby Sollentuna 26.6
medvind
13.91 Fredrick Ekholm 94 Huddinge Uppsala 23.8
13.92 Marvin Tay 90 Spårvägen Göteborg/S 14.6
13.94 ^Amir Shaker 89 Råby-Rekarne Karlstad 16.7
14.34 Petter Olson 91 Hässelby Karlstad 16.7
14.41 Jonathan Holm 94 Strand Göteborg/U 29.6
14.64 Anders Leifsson 92 Orient Göteborg/U 29.6
15.32 Linus Otto Boyer 95 Nyköping Uppsala 23.8

400m häck/91.4

51.49 Petter Olson 91 Hässelby Helsinki, FIN 30.8
51.84 Oliwer Åstrand 92 Örgryte Göteborg/U 27.6
52.27 Jonathan Carbe 90 Örgryte Umeå 3.8
52.40 Isak Andersson 96 Upsala Umeå 3.8
52.60 Erik Lindahl 90 Ullevi Umeå 2.8
53.21 Jim Christensson 89 Mölndal Umeå 2.8
53.21 Anton Nilsson 92 Huddinge Tampere, FIN 24.8
53.44 Petter Gustafsson 94 Hakarpspojkarna Gävle 10.8
53.95 Carl Sjöstedt 94 IF Göta Gävle 19.7
53.96 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Borås 5.7
54.07 *Benjamin Mullen 87 Tureberg Umeå 2.8
54.28 Tobias Nilsson 92 Växjö Borås 5.7
54.46 Arvid Berglund 91 Tranås Stockholm/S 21.8
54.80 Andreas Almlöf 95 Hammarby Borås 5.7
55.17 Mattias Bäckman 91 Bollnäs Kalmar 12.8
55.22 Martin Astner 93 Ullevi Helsingborg 4.7
55.32 Filip Wendelin 96 Sala Gävle 10.8
55.41 Anton Levin 92 Malmö Kalmar 15.6
55.80 Oskar Greilert 95 Hanviken Gävle 10.8
56.00 Petter Berner Wik 94 Upsala Gävle 10.8
56.06 Markus Johansson 90 IFK Umeå Umeå 2.8
56.39 Ludvig Hillenfjärd 97 Huddinge Falun 31.5
56.58 Mathieu Nilsson 96 IF Göta Västerås 29.5
57.08 Nicklas Holm 97 Hellas Uppsala 29.5
57.20 Sebastian Gyllensten 96 Växjö Gävle 10.8

Höjd

2.19 Emil Svensson 89 Örgryte Karlstad 16.7
2.16 Mehdi Alkhatib 87 Hammarby Sopot, POL 20.7
2.16 Fabian Delryd 96 Täby Sollentuna 6.6
2.14 Jesper Borg 93 Ullevi Umeå 3.8
2.11 Jakob Thorvaldsson 88 Lidingö Uppsala 6.7
2.11 Philip Frifelt Lundqvist 89 IF Göta Uppsala 6.7
2.10 Andreas Carlsson 95 Ymer Gävle 8.8
2.10 Oskar Lundqvist 97 Upsala Gävle 8.8
2.09 Adam Chiguer 91 Spårvägen Borås 5.7
2.09 Henrik Thoms 96 Hanviken Uppsala 6.7
2.08 Fredrik Konradsson 94 IFK Umeå Umeå 3.8
2.06 Fredrik Löfgren 94 Lund Köbenhavn, DEN 26.7
2.06 Ola Carlsson 75 Örgryte Izmir, TUR 26.8
2.06 Yuan-Zhong Wu 91 Växjö Borås 5.7
2.04 Fredrik Sangberg 90 Kville Lerum 18.6
2.03 Otto Brinkman 97 Spårvägen Stockholm/S 21.8
2.03 Adam Lindhe 94 Lidingö Uppsala 6.7
2.01 Fabian Rosenquist 91 Tjalve Ribeira Brava, POR 5.7
2.01 Fredrick Ekholm 94 Huddinge Upplands Väsby 6.9
2.00 Erik Liberg 93 Ullevi Kungälv 22.6
2.00 Filip Björklund 98 Upsala Göteborg/U 28.6
2.00 Simon Larsson 98 Ymer Söderhamn 8.8
1.98 Kevin Vaseghi 92 Gefle Beloit, WI 26.4
1.98 Edvin Heggemann 94 Örebro Sunne 5.7
1.98 Andreas Gustafsson 97 Falun Upplands Väsby 7.9

Stav

5.60 Melker Svärd Jacobsson 94 Malmö Soest, GER 31.5
5.55 Alhaji Jeng 81 Örgryte Hengelo, NED 8.6
5.40 Oscar Janson 75 Ullevi Karlstad 23.8
5.30 Simon Assarsson 91 Växjö Merksem, BEL 23.8
5.20 Andreas Duplantis 93 Stål Austin, TX 27.3
5.20 Erik Thorstensson 89 Spårvägen Mölndal 9.7
5.15 Arvid Lindahl 92 KA2 Halmstad 12.7
5.11 Filip Gyllensten 92 Kville Merksem, BEL 23.8
5.07 Carl Sténson 93 Hellas Umeå 2.8
5.03 Dennis Fransson Bergetoft 92 Örebro Gävle 10.8
5.01 Björn Johansson 88 Västerås Västerås 29.5
5.00 Rasmus Carlsson 88 Örebro Umeå 2.8
5.00 Petter Olson 91 Hässelby Ribeira Brava, POR 6.7
4.95 Magnus Jomyr 95 Örgryte Nerja, ESP 22.5
4.92 David Kappelin 95 Örgryte Göteborg/U 27.6
4.90 Marcus Nilsson 91 Högby Hässleholm 27.7
4.86 Jonathan Eklund 88 Hammarby Borås 5.7
4.82 Per Drageryd 91 Örebro Umeå 2.8
4.80 Elias Palo 81 Haparanda Boden 14.6
4.80 Carl Ivarsson 96 Lerum Göteborg/U 27.6
4.80 Fabian Rosenquist 91 Tjalve Ribeira Brava, POR 6.7
4.75 Joakim Norman 84 Mölndal Göteborg/S 22.7
4.75 Simon Gyllensten 92 Kville Hillsdale, MI 25.4
4.72 Jonas Asplund 73 Märsta Sollentuna 8.6
4.71 Esa Hiltunen 96 Ullevi Merksem, BEL 23.8

Längd

8.09 Michel Tornéus 86 Hammarby Zürich, SUI 17.8
7.76 Andreas Otterling 86 Örebro Helsinki, FIN 31.8
7.72 Alexander Wittlock 91 Spårvägen Umeå 2.8
7.67 Thobias Nilsson Montler 96 Malmö Kristiansand, NOR 17.8
7.51 Fabian Rosenquist 91 Tjalve Zürich, SUI 12.8
7.41 Andreas Carlsson 95 Ymer Gävle 9.8
7.39 Max Andersson 95 Tierp Gävle 19.7
7.39 Johan Taléus 94 Eskilstuna Nerja, ESP 4.6
7.38 Adam Chiguer 91 Spårvägen Nerja, ESP 4.6
7.33 Ritchie Moba 90 Hammarby Göteborg/U 28.6
7.33 Adam Denguir 94 Lund Gävle 9.8
7.19 Petter Olson 91 Hässelby Ribeira Brava, POR 5.7
7.18 Adam Stålberg 91 Upsala Uppsala 5.7
7.17 Simon Karlén 94 IF Göta Gävle 9.8
7.12 Jesper Hellström 95 Hässelby Huddinge 15.6
7.11 Love Fältström 91 Hammarby Gävle 18.7
7.11 Rickard Willman 94 Västerås Gävle 18.7
7.11 Per Jonsson 88 Bollnäs Göteborg/U 28.6
7.09 Patric Hjort 93 Västerås Gävle 9.8
7.08 Patrik Holmberg 90 Huddinge Huddinge 13.6
7.08 Daniel Örevik 97 Gotland Visby 21.5
7.07 Mattias Sunneborn 70 Spårvägen Izmir, TUR 25.8
7.06 Moteba Mohamed 90 Hässelby Göteborg/S 1.6
7.06 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Huddinge 15.6
7.02 Fredrick Ekholm 94 Huddinge Ribeira Brava, POR 5.7
oklar/okänd vind
7.16 Filip Hjorth 93 Falun Söderhamn 12.7
medvind
8.10 Michel Tornéus 86 Hammarby Karlstad 16.7
7.61 Fabian Rosenquist 91 Tjalve Tampere, FIN 14.6
7.50 Johan Taléus 94 Eskilstuna Göteborg/U 28.6
7.26 Simon Karlén 94 IF Göta Helsingborg 6.7
7.16 Daniel Örevik 97 Gotland Gävle 10.8
7.14 Vuk Djekic 88 Hässelby Göteborg/S 13.6
7.13 Per Jonsson 88 Bollnäs Huddinge 13.6
7.07 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Göteborg/U 28.6
7.05 Erik Olsson 89 Örgryte Göteborg/U 28.6

Tresteg

16.28 Erik Ehrlin 90 Hammarby Gävle 20.7
16.13 Mathias Ström 87 Örgryte Braunschweig, GER 22.6
16.12 Daniel Lennartsson 88 Örgryte Umeå 3.8
15.46 Simon Karlén 94 IF Göta Köbenhavn, DEN 26.7
15.27 Moteba Mohamed 90 Hässelby Göteborg/U 29.6
14.93 Isak Persson 95 Spårvägen Kristiansand, NOR 16.8
14.64 Jesper Hellström 95 Hässelby Göteborg/U 29.6
14.55 Adam Chiguer 91 Spårvägen Borås 5.7
14.50 Antonis Dinopoulos 95 Upsala Kristiansand, NOR 16.8
14.50 Christofer Pool Wiklund 97 Falköpings FIK Helsinki, FIN 30.8
14.45 Dastid Selmani 92 Lund Gävle 10.8
14.33 Erik Olsson 89 Örgryte Lerum 18.6
14.31 Sebastian Ruthström 97 Spårvägen Gävle 8.8
14.30 Erik Liberg 93 Ullevi Göteborg/U 29.6
14.22 Henry Rebane 88 Huddinge Umeå 3.8
14.06 Fredrik Löfgren 94 Lund Gävle 10.8
14.05 Andreas Carlsson 95 Ymer Stockholm/S 24.8
14.04 Jonathan Persgården 96 Kongahälla Huddinge 19.9
14.02 Marcus Nyberg 97 Malmö Gävle 8.8
13.87 Martin Selin 95 Ullevi Helsingborg 5.7
13.87 Erik Grundberg 94 Hammarby Enskede 5.8
13.77 Mattias Olander 92 Högby Norrköping 29.5
13.72 Gabriel Lundvall 98 Täby Söderhamn 10.8
13.71 Max Hejdenberg 98 Örgryte Stockholm/S 24.8
13.70 Tobias Lundqvist 80 IK Sisu Jönköping 15.6
medvind
16.31 Mathias Ström 87 Örgryte Göteborg/S 14.6
15.87 Simon Karlén 94 IF Göta Göteborg/S 14.6
14.81 Jesper Hellström 95 Hässelby Göteborg/U 29.6
14.77 Antonis Dinopoulos 95 Upsala Gävle 10.8
14.37 Mattias Olander 92 Högby Gävle 10.8
14.29 Fredrik Löfgren 94 Lund Gävle 10.8
14.22 Jonas Arbinge 93 Hellas Gävle 10.8
14.16 Max Hejdenberg 98 Örgryte Söderhamn 10.8
14.08 Dennis Eriksson 93 Falun Lawrenceville, NJ 4.5
13.91 Martin Selin 95 Ullevi Helsingborg 5.7

Kula/7.26

19.98 Leif Arrhenius 86 Spårvägen Umeå 1.8
19.39 Niklas Arrhenius 82 Spårvägen Umeå 1.8
19.17 Daniel Ståhl 92 Spårvägen Umeå 1.8
18.41 Arwid Koskinen 92 Huddinge Järvsö 1.7
18.24 Simon Gustafsson 90 Ullevi Umeå 1.8
17.88 Jonas Meyer 90 Orient Uddevalla 12.7
17.40 Mats Olsson 86 Hässelby Umeå 1.8
16.73 Robert Melin 82 Bottnaryd Melbourne, AUS 22.2
16.58 Ulf Ankarling 88 IF Göta Västerås 29.5
16.55 Niklas Lindstedt 93 Hässelby Bålsta 24.5
16.21 Viktor Gardenkrans 95 Malmö Kalmar 15.6
16.00 Simon Pettersson 94 Upsala Umeå 1.8
15.93 Tim Wunger 94 Falun Gävle 18.7
15.88 Micael Ljungberg 92 Nyköping Tucson, AZ 3.5
15.71 Jeffrey Ige 83 Huddinge Gävle 18.7
15.60 Marcus Nilsson 91 Högby Azusa, CA 16.4
15.59 Gabriel Heen 95 Huddinge Enskede 27.9
15.50 Martin Gren 89 Ullevi Lerum 18.6
15.25 Oscar Vestlund 93 Kil Karlstad/M 6.9
15.03 Andreas Eriksson 94 Heros Mora 6.9
14.70 Bengt Pettersson 61 Huddinge Gävle 18.7
14.54 Henrik Wennberg 66 Upsala Uppsala 5.10
14.49 Alexander Persson 95 Huddinge Huddinge/J 19.10
14.29 Erik Larsson 80 Gotland Visby 15.6
14.22 Philip Åman 77 Kville Jönköping 15.6

Diskus/2.0

66.89 Daniel Ståhl 92 Spårvägen Irvine, CA 3.5
62.83 Niklas Arrhenius 82 Spårvägen Provo, UT 30.6
62.43 Axel Härstedt 87 Malmö Halle, GER 17.5
61.19 Leif Arrhenius 86 Spårvägen Park City, UT 31.5
59.73 Ulf Ankarling 88 IF Göta Göteborg/U 29.6
55.39 Simon Pettersson 94 Upsala Umeå 2.8
55.17 Per Rosell 87 Ullevi Umeå 2.8
54.42 Micael Ljungberg 92 Nyköping Flagstaff, AZ 17.5
51.55 Jussi Kiviniemi 93 Södertälje Södertälje 6.6
51.43 Robert Melin 82 Bottnaryd Melbourne, AUS 22.3
50.62 Simon Gustafsson 90 Ullevi Umeå 2.8
48.54 Robert Alneroth 84 Gefle Gävle 5.10
48.51 Henrik Wennberg 66 Upsala Uppsala 15.10
47.68 Viktor Gardenkrans 95 Malmö Helsingborg 6.7
47.47 Björn Johansson 88 Västerås Akron, OH 10.5
46.87 Gustav Liberg 95 Ullevi Göteborg/S 13.6
46.04 Andreas Grahn 92 Västerås Västerås 29.5
45.84 Albin Lager 96 Örebro Karlstad/M 19.7
45.80 Lasse Ohtamaa 80 Väsby Huddinge/J 15.7
45.73 Oscar Törnros 92 Falun Falun 1.9
45.18 Oscar Vestlund 93 Kil Karlstad/M 6.9
45.16 Marcus Nilsson 91 Högby Göteborg/S 22.7
45.07 Mats Olsson 86 Hässelby Järvsö 1.7
45.00 Tor Lindberg 95 IFK Umeå Umeå 2.8
44.34 Daniel Arrhenius 78 Spårvägen Provo, UT 13.9

Slägga/7.26

76.16 Markus Johansson 90 IF Göta Göteborg/S-K 22.5
71.38 Elias Håkansson 92 Spårvägen Tuscaloosa, AL 20.3
68.31 Anders Eriksson 94 Hovslätt Bottnaryd 20.8
67.69 Oscar Vestlund 93 Kil Bottnaryd 29.6
65.45 Alexander Larsson 94 Upsala Athens, GA 11.4
65.00 Stefan Kvist 87 Alvesta Göteborg/S 13.6
64.75 Lowe Litzell 94 Östersund Princeton, NJ 17.5
64.04 Robert Alneroth 84 Gefle Gävle 18.10
63.62 Leif Arrhenius 86 Spårvägen Provo, UT 17.9
63.25 Mattias Lindberg 90 Skellefteå Sollentuna 6.6
62.86 Daniel Nyman 87 Växjö Umeå 1.8
61.88 Hans Eriksson 86 Västerås Bottnaryd 29.6
59.46 Kristoffer Fagerlund 93 Ymer Gävle 9.8
58.71 Mikael Larsson 92 IF Göta Bottnaryd 29.6
57.60 Karl-Erik Ludvigsson 88 Spårvägen Torsby 18.10
56.97 Johan Björnstad 90 Ullevi Bottnaryd 29.6
54.54 Tommy Larsson 90 IF Göta Bottnaryd 29.6
54.44 Erik Romberg 90 Högby Göteborg/S-K 22.5
54.30 Tim Söderqvist 95 Dals Södra Herrljunga 19.9
53.70 Niklas Arrhenius 82 Spårvägen Provo, UT 3.9
53.04 David Johansson 91 Åhus Edwardsville, IL 19.4
52.96 Torbjörn Julin 89 Ullevi Göteborg/S 1.6
52.03 Sebastian Thörngren 93 Växjö Växjö/V-K 2.9
51.88 Anton Andersson 96 Umedalen Umeå 1.8
51.48 Alexander Persson 95 Huddinge Huddinge/J 20.9

Spjut/800

84.14 Kim Amb 90 Bålsta Shanghai, CHN 18.5
77.88 Gabriel Wallin 81 Södertälje Saarijärvi, FIN 21.6
75.80 Jiannis Smalios 87 Örebro Karlstad 16.7
74.01 Simon Litzell 97 Hässelby Umeå 3.8
72.89 Johan Carlqvist 92 Falun Köbenhavn, DEN 27.7
72.69 Quincy Andersson 95 Malmö Göteborg/S 14.6
71.15 Sebastian Thörngren 93 Växjö Göteborg/S 14.6
70.34 Joachim Ivarsson 89 Spårvägen Södertälje 6.6
69.12 Daniel Ragnvaldsson 76 IFK Umeå Umeå 29.6
66.16 Axel Lönegren 94 Upsala Uppsala 29.5
65.95 Jonathan Harley 93 Rydö Helsingborg 5.7
64.93 Joni Kaartinen 89 Ullevi Göteborg/S 7.6
64.27 Erik Olofsson 93 IFK Umeå Umeå 24.5
63.28 Johannes Henriksson 93 IF Göta Gävle 8.8
63.21 Pontus Bjärkvik 90 Hovslätt Halmstad 12.7
63.19 Lasse Ohtamaa 80 Väsby Huddinge/J 15.7
62.55 Markus Hayden 86 Valbo Gävle 20.7
62.46 Stefan Petersson 67 Budapest, HUN 27.3
62.43 Theodor Thor 93 Örebro Motala 18.5
62.21 Marcus Nilsson 91 Högby Växjö 19.8
61.97 Joar Husmark 96 Falun Gävle 10.8
61.77 Adam Petersson 85 Wärnamo Oordegem, BEL 31.5
61.15 Niklas Wiklund 85 Skellefteå Skellefteå 24.5
60.87 John Amundsson 96 Ullevi Göteborg/S 1.6
60.68 Axel Ohlson 96 Hässelby Gävle 10.8

Tiokamp/M

7.844 Fabian Rosenquist 91 Tjalve Ribeira Brava, POR 6.7
7.801 Petter Olson 91 Hässelby Ribeira Brava, POR 6.7
7.656 Marcus Nilsson 91 Högby Ribeira Brava, POR 6.7
7.451 Fredrick Ekholm 94 Huddinge Ribeira Brava, POR 6.7
7.037 Victor Ivarsson 94 Växjö Uddevalla 20.7
6.912 Simon Gyllensten 92 Kville Mesa, AZ 16.5
6.765 Edwin Råsberg 94 Hässelby Kópavogur, ISL 8.6
6.511 Lasse Ohtamaa 80 Väsby Varberg 18.5
6.428 Jonathan Carbe 90 Örgryte Upplands Väsby 7.9
6.363 Adam Björling 90 Tjalve Upplands Väsby 7.9
5.840 Oskar Nordborg 93 Färjestaden Högby 6.7
4.941 Samuel Olsson Lund 95 KA2 Varberg 21.9
4.691 Anders Leinås 83 Täby Täby 11.5
4.620 Olle Willsund 94 Högby Högby 12.10
4.617 Christopher Halldén 94 Huddinge Upplands Väsby 7.9
4.331 Anton Johansson 93 Huddinge Sätra 18.5

>