Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Söndag 19 november 2017

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se
Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Frida Hogstrand
redaktör
073-626 98 88

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa P14 ute 2014

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 1 JAN, 2015
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda utomhus 2014.

Observera att alla junior/ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
M22/K22: Födda 1992-94, P19/F19: Födda 1995-96, P17/F17: Födda 1997, P16/F16: Födda 1998, P15/F15: Födda 1999, P14/F14: Födda 2000 - plus ev 01:or som tävlat under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

80m

9.46 Linus Kapstad 00 Umedalen Tornio, FIN 16.8
9.49 Ernesto Turro Herrera 00 Lidingö Sollentuna 7.6
9.50 Isak Kristensen 00 Ullevi Uddevalla 13.9
9.69 Omar Chaaban 00 Helsingborg Uddevalla 13.9
9.70 Andrés Vera 00 Wärnamo Halmstad 12.7
9.71 Carl Haag 00 Märsta Sollentuna 7.6
9.72 Oliwer Danielsson 01 Östersund Krokom 30.8
9.76 Edvin Persson 00 Malmö Helsingborg 6.7
9.79 Marcus Andersson 00 Öresund Stockholm/S 23.8
9.85 Surachai Kunmak 00 Strömstad Uddevalla 13.9
9.87 Adam Elhendy Gunnarsson 00 Karlskoga Karlstad 23.8
9.89 Felix Prins 00 Hammarby Sollentuna 7.6
9.92 Emil Fagerlin 00 Trollhättans FIK Skara 23.8
9.94 Nils Persson 00 Sundsvall Tornio, FIN 16.8
9.96 Imran Lernebo 01 Mälarhöjden Danderyd 18.5
10.00 Carl Enhörning 00 Bromma Täby 6.9
10.02 Simon Hultén 00 Sävedalen Stockholm/S 23.8
10.07 Emil Sandström 00 Söderhamn Söderhamn 19.8
10.09 Victor Thunström 00 IF Göta Karlstad 23.8
10.10 Daniel Sjödin 00 Höör Hässleholm 27.7
medvind
9.64 Edvin Persson 00 Malmö Ystad 8.6
9.66 Andrés Vera 00 Wärnamo Växjö 19.8
9.69 Felix Prins 00 Hammarby Sollentuna 7.6
9.75 Ahmed Bahaa 00 Mälarhöjden Sollentuna 7.6
9.77 Adam Elhendy Gunnarsson 00 Karlskoga Karlskoga 17.8
9.81 Imran Lernebo 01 Mälarhöjden Sunne 5.7
9.85 Victor Thunström 00 IF Göta Karlskoga 17.8
9.88 Simon Hultén 00 Sävedalen Kungsbacka 31.8

300m

37.02 Ernesto Turro Herrera 00 Lidingö Sollentuna 8.6
37.31 Isak Kristensen 00 Ullevi Göteborg/U 29.6
37.97 Ahmed Bahaa 00 Mälarhöjden Sollentuna 8.6
38.34 Felix Prins 00 Hammarby Huddinge 15.6
38.67 Adam Elhendy Gunnarsson 00 Karlskoga Karlskoga 17.8
39.13 Albert Nygren 01 Upsala Västerås 3.8
39.19 Andrés Vera 00 Wärnamo Tranås 27.9
39.30 Emil Fagerlin 00 Trollhättans FIK Kungsbacka 30.8
39.40 Carl Bengtström 00 Örgryte Uddevalla 14.9
39.58 Victor Thunström 00 IF Göta Karlskoga 17.8
39.63 Carl Haag 00 Märsta Eskilstuna 14.9
39.79 Nils Persson 00 Sundsvall Östersund 1.6
39.79 Daniel Sjölin 00 Höör Ängelholm 23.8
39.90 Cafrl Enhörning 00 Bromma Stockholm/S 24.8
39.92 Felix Larsen Nilsson 00 Örgryte Göteborg/S 1.6
39.95 Gustav Zetterlund 00 Örebro Sollentuna 8.6
40.26 Simon Hultén 00 Sävedalen Uddevalla 14.9
40.55 Isak Lefvert 00 Mälarhöjden Huddinge 15.6
40.74 Otto Sundell 00 Söderhamn Huddinge 20.9
40.78 Philip Stömne 00 Valbo Eskilstuna 14.9

800m

2:04.97 Albert Nygren 01 Upsala Huddinge 14.6
2:05.25 André Mellqvist 00 Sävedalen Huddinge 14.6
2:06.86 Erik Jälknäs 00 Trollhättans FIK Uddevalla 13.9
2:07.69 Carl Bengtström 00 Örgryte Uddevalla 13.9
2:08.15 Felix Larsen Nilsson 00 Örgryte Göteborg/S 31.5
2:08.63 Jesper Persson 00 Åsarna Stockholm/S 23.8
2:08.83 Isak Lefvert 00 Mälarhöjden Sollentuna 7.6
2:10.45 Ezatullah Nabizada 00 Öresund Uddevalla 13.9
2:10.90 Carl Jälknäs 00 Trollhättans FIK Stockholm/S 23.8
2:12.59 Jakob Zäll 01 Ängelholm Göteborg/S 31.5
2:13.44 Erik Källman 00 Ymer Uddevalla 13.9
2:14.09 Carl Malmström 00 Kongahälla Uddevalla 13.9
2:14.79 Henrik Möbius 00 Malmö Uddevalla 13.9
2:14.96 Malkolm Lundkvist 00 Sävedalen Uddevalla 13.9
2:15.40 Gustav Gahne 01 Täby Täby 6.9
2:15.55 Josef Wennblom 00 Hagaby Eskilstuna 13.9
2:16.30 Pontus Lundqvist 01 Sundsvall Täby 6.9
2:16.66 Martin Nerell 01 Tureberg Täby 6.9
2:17.18 Jakob T Yoseph 00 Söderhamn Mora 6.9
2:17.35 Alexander Larsson 00 Örebro Eskilstuna 13.9

2000m

5:57.05 André Mellqvist 00 Sävedalen Göteborg/U 29.6
6:11.79 Erik Jälknäs 00 Trollhättans FIK Uddevalla 14.9
6:19.00 Carl Jälknäs 00 Trollhättans FIK Göteborg/U 29.6
6:27.55 Eric Källman 00 Ymer Uddevalla 14.9
6:30.03 Emil Magnell Millan 01 Tjalve Stockholm/S 24.8
6:30.46 Simon Hjortmark 00 Tjalve Uddevalla 14.9
6:34.65 Alexander Larsson 00 Örebro Eskilstuna 14.9
6:35.26 Ludvig Bjurelid 00 Högby Högby 12.7
6:36.00 Isak Lefvert 00 Mälarhöjden Eskilstuna 14.9
6:36.71 Henrik Möbius 00 Malmö Uddevalla 14.9
6:39.78 Ezatulah Nabizada 00 Öresund Uddevalla 14.9
6:40.68 Linus Näslund 00 Ärla Eskilstuna 14.9
6:43.46 Pontus Lundqvist 01 Sundsvall Stockholm/S 24.8
6:48.29 Leon Jämteby 00 Frösön Östersund 14.9
6:51.01 Linus Nilsson 00 Umedalen Tornio, FIN 17.8
6:52.08 Wilhelm Olofsson 00 IFK Umeå Tornio, FIN 17.8
6:55.21 Filip Lindeberg 01 Lidingö Stockholm/S 24.8
6:56.44 William Rydin 00 Ullevi Borås 15.6
6:57.89 Martin Mickels 00 Bålsta Eskilstuna 14.9
6:57.93 Axel Boije Du Rietz 00 Hellas Sollentuna 8.6

1500m hinder/76.2

4:47.44 André Mellqvist 00 Sävedalen Uddevalla 13.9
4:48.33 Carl Jälknäs 00 Trollhättans FIK Uddevalla 13.9
4:58.54 Simon Hjortmark 00 Tjalve Uddevalla 13.9
5:04.51 Josef Wennblom 00 Hagaby Eskilstuna 13.9
5:16.29 Martin Mickels 00 Bålsta Eskilstuna 13.9
5:17.21 Vilgot Dahl 00 Lidköping Lidköping 17.8
5:19.54 Felix Larsen Nilsson 00 Örgryte Uddevalla 13.9
5:20.51 Simon Carrington 00 Högby Högby 4.7
5:24.11 William Rydin 00 Lerum Varberg 3.8
5:24.90 Johan Lüning 00 Bålsta Eskilstuna 13.9
5:34.4m Erik Hennings 01 Trångsviken Krokom 16.9
5:34.58 Jack Tranderyd 00 Örebro Eskilstuna 13.9
5:35.97 Grim Pranic Mattsson 00 Södertälje Eskilstuna 13.9
5:36.3m William Selander 00 Trångsviken Krokom 16.9
5:37.52 Joel Wahlqvist 00 Rånäs Eskilstuna 13.9
5:45.99 Linus Nilsson 00 Umedalen Gävle 18.7

80m häck/84.0

11.51 Gustav Karlsson 00 Örebro Göteborg/U 29.6
11.80 Felix Prins 00 Hammarby Linköping 30.8
11.93 Daniel Grenegård 00 IF Göta Karlstad 23.8
12.06 Nils Persson 00 Sundsvall Sundsvall 14.6
12.26 Hussein Naseri 00 Haparanda Tornio, FIN 17.8
12.27 Joakim Wadstein 00 Norrköping Linköping 30.8
12.28 Hugo Delvéus 00 KA2 Huddinge 20.9
12.36 Philip Stömne 00 Valbo Kil 2.8
12.41 Simon Thor 00 Märsta Huddinge 20.9
12.47 Linus Kapstad 00 Umedalen Göteborg/U 29.6
12.48 Melker Gustavsson 00 IF Göta Karlstad 23.8
12.60 Henrik Renz 01 Norrköping Linköping 30.8
12.61 Casper Borgström 00 Lund Uddevalla 14.9
12.68 Felix Larsen Nilsson 00 Örgryte Uddevalla 14.9
12.68 Omar Chabaan 00 Helsingborg Uddevalla 14.9
12.70 Albin Andersson 00 Lidingö Linköping 30.8
12.74 Leo Bergström 00 Täby Linköping 30.8
12.83 Filip Nyström 00 Tureberg Linköping 30.8
12.87 Olof Ryberg 00 Örgryte Varberg 20.9
12.98 Vilgot Dahl 00 Lidköping Skara 6.6
medvind
11.68 Felix Prins 00 Hammarby Stockholm/S 24.8
11.72 Nils Persson 00 Sundsvall Stockholm/S 24.8
12.43 Melker Gustavsson 00 IF Göta Linköping 30.8
12.98 Tim Svantesson 00 Nyköping Linköping 30.8

300m häck/76.2

42.21 Carl Bengtström 00 Örgryte Uddevalla 13.9
42.61 Felix Larsen Nilsson 00 Örgryte Göteborg/U 27.6
42.77 Nils Persson 00 Sundsvall Stockholm/S 23.8
43.56 Gustav Karlsson 00 Örebro Eskilstuna 13.9
43.83 Otto Sundell 00 Söderhamn Söderhamn 19.8
44.32 Daniel Grenegård 00 IF Göta Eskilstuna 13.9
44.57 Felix Prins 00 Hammarby Eskilstuna 13.9
45.09 Philip Stömne 00 Valbo Stockholm/S 23.8
45.15 Calle Haag 00 Märsta Märsta 17.8
45.55 Alexander Dahlsund 00 Varberg Uddevalla 13.9
47.28 Hussein Naseri 00 Haparanda Skellefteå 26.7
47.95 Mikael Lundkvist 00 Huddinge Huddinge 21.9
48.82 Filip Nyström 00 Tureberg Eskilstuna 13.9
48.96 Tobias Carlryd 00 Rigor Uddevalla 13.9
49.66 Albin Hedén 01 Bore Gävle 20.7

Höjd

1.88 Simon Thor 00 Märsta Huddinge 19.9
1.82 Daniel Malmgren 01 Örebro Stockholm/S 23.8
1.82 Leo Bergström 00 Täby Sollentuna 8.6
1.77 Joakim Wadstein 00 Norrköping Nässjö 2.8
1.76 Ernesto Turro Herrera 00 Lidingö Sollentuna 8.6
1.74 Ronny Wallin 00 Bålsta Stockholm/S 23.8
1.73 Imran Lernebo 01 Mälarhöjden Sunne 5.7
1.72 Carl af Forselles 01 Hellas Täby 6.9
1.71 Elias Sahlin 01 Lidingö Linköping 31.8
1.70 Samuel Fransson 00 Öresund Uddevalla 13.9
1.67 Oliwer Danielsson 01 Östersund Göteborg/U 27.6
1.67 Anton Sjöberg 00 Linköping Linköping 31.8
1.67 Linus Kapstad 00 Umedalen Linköping 31.8
1.66 Rasmus Tidestad 00 IF Göta Eskilstuna 14.9
1.66 Timmy Karlsson 00 Huddinge Eskilstuna 14.9
1.65 Edwin Pakiam 00 Dals Södra Uddevalla 26.7
1.65 Philip Stömne 00 Valbo Bollnäs 5.7
1.64 Daniel Hinrichs 00 Varberg Varberg 2.8
1.64 Samuel Lestander 00 IFK Göteborg Stockholm/S 23.8
1.64 Tim Svantesson 00 Nyköping Stockholm/S 23.8
1.64 Olof Ryberg 00 Örgryte Villstad 23.8
1.64 David Canmo 01 Trollhättans FIK Göteborg/U 27.6

Stav

3.81 Simon Thor 00 Märsta Eskilstuna 13.9
3.46 Edvin Persson 00 Malmö Helsingborg 6.7
3.40 Thomas Jones 01 Kyrkhult Hässleholm 27.7
3.27 Tomas Johansson 00 Örebro Eskilstuna 13.9
3.20 William Rydin 00 Ullevi Uddevalla 14.9
3.10 Casper Borgström 00 Lund Varberg 20.9
3.09 Albin Andersson 00 Lidingö Norrköping 16.8
2.96 Mikael Lundquist 00 Huddinge Huddinge 19.8
2.87 Carl af Forselles 01 Hellas Eskilstuna 14.9
2.82 Emil Ulin 00 Falun Mora 10.6
2.80 Arvid Mägi Theorin 01 Kville Uddevalla 13.9
2.80 Jona Askelund 00 Mölndal Uddevalla 14.9
2.80 Isak Suljov 00 Färjestaden Högby 8.6
2.77 Benjamin Tinglöf 01 Ärla Eskilstuna 14.9
2.75 Henrik Renz 01 Norrköping Norrköping 16.8
2.70 Carl Hedin 01 Eksjö Södra Uddevalla 13.9
2.65 Philip Stömne 00 Valbo Kil 2.8
2.64 Elias Sahlin 01 Lidingö Huddinge 14.6
2.57 Gustav Magnusson 00 Nyköping Eskilstuna 13.9
2.50 Erik Rolfö 01 Örgryte Uddevalla 13.9
2.50 Felix Larsen Nilsson 00 Örgryte Varberg 20.9
2.50 Emil Stenlund 01 KA2 Göteborg/U 28.6
2.50 Alex Näsholm Ahlberg 00 Rigor Varberg 3.8

Längd

6.14 Gustav Karlsson 00 Örebro Göteborg/U 27.6
6.02 Felix Prins 00 Hammarby Huddinge 15.6
5.87 Linus Kapstad 00 Umedalen Stockholm/S 24.8
5.84 Kiran Karlström 01 Hellas Málaga, ESP 31.5
5.82 Adam Elhendy Gunnarsson 00 Karlskoga Göteborg/U 27.6
5.81 Carl Haag 00 Märsta Eskilstuna 13.9
5.78 Surachai Kunmak 00 Strömstad Göteborg/S 31.5
5.76 Ernesto Turro Herrera 00 Lidingö Sollentuna 7.6
5.75 Simon Thor 00 Märsta Sätra 18.5
5.74 Marcus Andersson 00 Öresund Uddevalla 13.9
5.68 Daniel Grenegård 00 IF Göta Torsby 17.5
5.64 Nils Persson 00 Sundsvall Tornio, FIN 17.8
5.60 Viktor Thor 00 Strand Stockholm/S 24.8
5.57 Hampus Lilja 00 Klippan Uddevalla 13.9
5.56 Melker Gustavsson 00 IF Göta Göteborg/U-U 27.6
5.41 Omar Chabaan 00 Helsingborg Uddevalla 13.9
5.41 Oliwer Danielsson 01 Östersund Krokom 31.8
5.38 Tomas Johansson 00 Örebro Eskilstuna 13.9
5.34 Samuel Lestander 00 IFK Göteborg Stockholm/S 24.8
5.32 Linus Örevik 00 Gotland Visby 6.8
oklar/okänd vind
5.43 Philip Stömne 00 Valbo Järvsö 21.9
medvind
6.13 Carl Haag 00 Märsta Stockholm/S 24.8
6.10 Adam Elhendy Gunnarsson 00 Karlskoga Göteborg/U 27.6
5.44 Tomas Johansson 00 Örebro Leksand 27.7

Tresteg

12.38 Simon Thor 00 Märsta Huddinge 21.9
12.23 Carl Bengtström 00 Örgryte Uddevalla 14.9
12.03 Gustav Karlsson 00 Örebro Västerås 29.5
11.60 Daniel Grenegård 00 IF Göta Göteborg/U-U 28.6
11.49 Hampus Lilja 00 Klippan Ängelholm 23.8
11.41 Linus Tegenborg Sjöström 00 Umedalen Tornio, FIN 16.8
11.35 Jesper Simonsson 00 Orient Uddevalla 14.9
11.28 Linus Kapstad 00 Umedalen Tornio, FIN 16.8
11.15 Tobias Carlryd 00 Rigor Uddevalla 14.9
11.10 Nils Persson 00 Sundsvall Östersund 1.6
10.94 Alexander Nyman 00 Hanviken Eskilstuna 14.9
10.90 Hugo Delvéus 00 KA2 Uddevalla 14.9
10.87 Simon Jonsson 00 Lidköping Uddevalla 14.9
10.84 Albin Wågsäter 00 Kronan Ängelholm 23.8
10.76 Filip Nyström 00 Tureberg Göteborg/U-U 28.6
10.68 Hannes Forslund 00 Piteå Piteå 7.9
10.62 Emil Sandström 00 Söderhamn Söderhamn 19.8
10.57 Felix Larsen Nilsson 00 Örgryte Mölndal 9.7
10.56 Joel Magnusson 00 Karlskoga Göteborg/U-U 28.6
10.54 Tomas Johansson 00 Örebro Eskilstuna 14.9
10.54 William Thor 00 Strand Söderhamn 19.8
oklar/okänd vind
11.24 Philip Stömne 00 Valbo Järvsö 20.9
10.70 William Thor 00 Strand Järvsö 20.9
medvind
11.42 Linus Tegenborg Sjöström 00 Umedalen Skellefteå 27.7
10.89 Alexander Dahlsund 00 Varberg Habo 29.5
10.66 Tomas Johansson 00 Örebro Eskilstuna 14.9

Kula/4.0

14.51 Ragnar Carlsson 00 Falun Mora 6.9
14.09 Simon Thor 00 Märsta Eskilstuna 13.9
13.64 Alex Olsson 00 Kyrkhult Uddevalla 13.9
13.47 Alex Wisme 00 Växjö Uddevalla 13.9
12.72 Surachai Kunmak 00 Strömstad Karlstad 23.8
12.53 Ernesto Turro Herrera 00 Lidingö Lidingö 1.10
11.69 Simon Bjärnlöf Segerlind 00 Eksjö Södra Norrköping 17.8
11.62 Casper Borgström 00 Lund Uddevalla 13.9
11.47 Sebastian Erlandh 00 Örebro Hallsberg 29.5
11.45 David Sahi 00 Enköping Märsta 17.8
11.35 Isak Kristensen 00 Ullevi Borås 15.6
11.34 Leo Kaaling 00 Huddinge Stockholm/S 23.8
11.22 Hampus Holmberg 00 Högby Mariehamn, FIN 16.8
11.20 Simon Lanngren 00 Sävedalen Arvika 26.7
11.18 Hannes Forslund 00 Piteå Piteå 6.9
11.10 Simon Strand 00 Högby Uddevalla 13.9
11.09 Tim Svantesson 00 Nyköping Eskilstuna 13.9
11.00 Ronny Wallin 00 Bålsta Bålsta 13.9
10.93 Daniel Hinrichs 00 Varberg Varberg 3.8
10.91 Albert Ottander 00 Estuna Eskilstuna 13.9

Diskus/1.0

47.60 Ragnar Carlsson 00 Falun Eskilstuna 13.9
44.90 Simon Bjärnlöf Segerlind 00 Eksjö Södra Uddevalla 13.9
44.24 Simon Thor 00 Märsta Märsta 17.8
40.91 Casper Borgström 00 Lund Göteborg/U 29.6
36.29 David Sahi 00 Enköping Märsta 20.9
35.49 Alex Wisme 00 Växjö Växjö/V-K 24.7
34.73 Sebastian Erlandh 00 Örebro Torsby 17.5
34.63 Alex Olsson 00 Kyrkhult Uddevalla 13.9
34.28 Leo Bergström 00 Täby Huddinge 14.6
34.27 Simon Lanngren 00 Sävedalen Kungsbacka 31.8
33.51 Sebastian Löschner 00 Huddinge Eskilstuna 13.9
33.16 Otto Sundell 00 Söderhamn Gävle 19.7
33.09 Hugo Karlsson 01 Götlunda Västerås 2.8
32.62 Albert Ottander 00 Estuna Märsta 20.9
31.89 Malex Åkerblom 00 Lidingö Märsta 20.9
31.88 Simon Strand 00 Högby Kalmar 20.9
31.18 Gustav Alm 00 Ljungby Uddevalla 13.9
30.79 Lukas Björninger 00 Tureberg Sollentuna/E 6.6
30.75 Joel Gyldén 00 Kville Uddevalla 13.9
30.41 Albin Liedholm 00 Nyköping Eskilstuna 13.9

Slägga/4.0

63.30 Ragnar Carlsson 00 Falun Västerås/Ap 31.12
49.62 Philip Fabian 00 Ymer Uddevalla 14.9
40.32 David Sahi 00 Enköping Märsta 20.9
39.40 Sebastian Erlandh 00 Örebro Örebro 4.10
39.26 Simon Thor 00 Märsta Märsta 16.8
38.69 Simon Bjärnlöf Segerlind 00 Eksjö Södra Eksjö 3.8
36.43 Ivar Moisander 00 Huddinge Timrå 6.9
35.83 Tomas Johansson 00 Örebro Eskilstuna 14.9
33.62 Casper Borgström 00 Lund Hässleholm 25.7
31.85 Carl Widenholm 00 Hellas Gävle 18.7
30.22 John Nguyen 00 Wärnamo Uddevalla 14.9
29.81 Filip Linnér 00 IFK Göteborg Mölndal 24.8
28.66 Alex Wisme 00 Växjö Uddevalla 14.9
27.47 Jona Askelund 00 Mölndal Mölndal 3.10
27.19 David Staxler 00 IF Göta Kil 7.6
25.95 Sebastian Smusin 00 Kronan Vellinge 7.6
25.83 Oliver Broberg 00 Nyköping Eskilstuna 14.9
25.02 Otto Sundell 00 Söderhamn Bollnäs 27.5

Spjut/600

53.19 Simon Thor 00 Märsta Huddinge 21.9
52.57 Alex Wisme 00 Växjö Växjö/V-K 24.7
45.97 Otto Sundell 00 Söderhamn Sollentuna 8.6
45.35 Sebastian Erlandh 00 Örebro Hallsberg 29.5
45.21 Albert Ottander 00 Estuna Sollentuna 8.6
43.59 Hannes Forslund 00 Piteå Piteå 6.9
43.54 Ragnar Carlsson 00 Falun Linköping 30.8
42.54 Carl Widenholm 00 Hellas Stockholm/S 24.8
42.21 Daniel Grenegård 00 IF Göta Kil 2.8
38.32 Elin Ulin 00 Falun Eskilstuna 14.9
37.98 Simon Bjärnlöf Segerlind 00 Eksjö Södra Habo 14.6
37.79 Felix Larsen Nilsson 00 Örgryte Göteborg/U 28.6
37.69 David Engvall 00 Hakarpspojkarna Habo 14.6
37.42 Linus Tegenborg Sjöström 00 Umedalen Tornio, FIN 16.8
37.26 Albert Sjölund 00 Sundsvall Tornio, FIN 16.8
36.75 Surachai Kunmak 00 Strömstad Karlstad 23.8
36.63 Ronny Wallin 00 Bålsta Bålsta 13.9
36.47 Billy Nilsson 00 Högby Högby 12.7
36.39 Philip Stömne 00 Valbo Eskilstuna 14.9
36.22 Casper Borgström 00 Lund Kil 2.8

Åttakamp/P15

4.403 Simon Thor 00 Märsta Kil 3.8
3.747 Casper Borgström 00 Lund Varberg 21.9
3.634 Felix Larsen Nilsson 00 Örgryte Varberg 21.9
3.528 Philip Stömne 00 Valbo Kil 3.8
3.321 Olof Ryberg 00 Örgryte Varberg 21.9