Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Måndag 21 maj 2018

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa P15 ute 2014

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 11 DEC, 2014
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda utomhus 2014.

Observera att alla junior/ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
M22/K22: Födda 1992-94, P19/F19: Födda 1995-96, P17/F17: Födda 1997, P16/F16: Födda 1998, P15/F15: Födda 1999, P14/F14: Födda 2000 - plus ev 01:or som tävlat under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

80m

9.19 Michael Nyaboko 99 Helsingborg Varberg 2.8
9.28 Christoffer Karlsén 99 Hinden Skruv 17.5
9.32 Gabriel Aravena Adamsson 99 Kalmar Skruv 17.5
9.32 Kasper Kadestål 99 Öresund Söderhamn 8.8
9.37 Noa Jonsson 99 Hässelby Sollentuna 7.6
9.40 Henrik Larsson 99 IF Göta Söderhamn 8.8
9.42 Erik Johansson 99 Varberg Varberg 2.8
9.43 Adam Lindbom 99 KA2 Söderhamn 8.8
9.51 Emil Nilsson 99 Habo Stockholm/S 23.8
9.56 Johan Sjölander 99 Täby Sollentuna 7.6
9.59 Marcus Lidman 99 Hälle Halmstad 12.7
9.61 Carl-Einar Eskonniemi Söderström 99 Hellas Sollentuna 7.6
9.73 John Liljegren 99 Hagen Skara 23.8
9.76 Chakkrit Chanprakhon 99 Färjestaden Kalmar 9.7
9.77 Daniel Johansson 99 Ullevi Varberg 2.8
9.78 Albin Månsson 99 Växjö Halmstad 12.7
9.81 Anton Bengtsson 99 Ullevi Villstad 23.8
9.82 Merveil Eyakola 99 Falkenberg Stockholm/S 23.8
9.83 Axel Jeske Magnusson 99 Sävedalen Halmstad 12.7
9.85 Nikolai Kronmann 99 Söderhamn Sollentuna 7.6
medvind
9.28 Noa Jonsson 99 Hässelby Sollentuna 7.6
9.58 Carl-Einar Eskonniemi Söderström 99 Hellas Sollentuna 7.6
9.78 Axel Jeske Magnusson 99 Sävedalen Kungsbacka 31.8
9.79 Nikolai Kronmann 99 Söderhamn Sollentuna 7.6

300m

35.87 Adam Lindbom 99 KA2 Söderhamn 10.8
36.53 Michael Nyabako 99 Helsingborg Hässleholm 26.7
36.53 Kasper Kadestål 99 Öresund Göteborg/U 29.6
36.74 Noa Jonsson 99 Hässelby Göteborg/U 29.6
36.96 Henrik Larsson 99 IF Göta Söderhamn 10.8
37.23 Eric Nilsson 99 Helsingborg Ängelholm 23.8
37.48 Johan Sjölander 99 Täby Huddinge 15.6
37.61 Arvid Gustafsson 99 Upsala Huddinge 15.6
37.70 Marcus Lidman 99 Hälle Göteborg/U 29.6
37.76 Anton Bengtsson 99 Ullevi Göteborg/S 1.6
37.80 Erik Johansson 99 Varberg Kungsbacka 30.8
38.15 Albin Månsson 99 Växjö Göteborg/U 29.6
38.15 Samuel Persgården 99 Kongahälla Göteborg/U 29.6
38.29 Johan Alsing 99 Östersund Östersund 1.6
38.52 Victor Wiberg 99 Stål Göteborg/U 29.6
38.52 Emil Winther 99 Tureberg Söderhamn 9.8
38.58 John Liljegren 99 Hagen Varberg 3.8
39.07 Truls Solli Larsson 99 Ullevi Borås 15.6
39.12 Johan Carlsson 99 Trollhättans FIK Lidköping 17.8
39.14 Axel Jeske Magnusson 99 Sävedalen Borås 15.6

800m

2:01.74 Eric Nilsson 99 Helsingborg Linköping 30.8
2:02.48 Niclas Wallin 99 Huddinge Huddinge 25.7
2:04.41 Jonathan Gustavsson 99 Örebro Stockholm/S 23.8
2:05.85 Axel Djurberg 99 Upsala Söderhamn 9.8
2:06.15 Viktor Fredriksson 99 Höör Söderhamn 9.8
2:07.52 Jonathan Bergdahl 99 Huddinge Västerås 2.8
2:07.71 Henry Jacobson 99 Tyresö Söderhamn 9.8
2:09.51 Edvin Hagberg 99 Tureberg Söderhamn 9.8
2:09.69 Anton Ledell 99 Huddinge Sollentuna 7.6
2:10.24 Emil Winther 99 Tureberg Hässleholm 27.7
2:10.27 Simon Wiklund 99 Wilske Habo 14.6
2:10.67 Tobias Tranderyd 99 Örebro Göteborg/U 28.6
2:10.78 Dominic Lightowler 99 Upsala Göteborg/U 28.6
2:13.36 Elis Sandberg 99 Tyresö Söderhamn 8.8
2:13.39 Jonathan Edemalm 99 Sköldinge Söderhamn 8.8
2:13.58 Jack Karlsson 99 Örebro Göteborg/U 28.6
2:13.82 Desbele Berihu 99 Högbo GIF Sandviken 1.6
2:14.05 Rasmus Ahlgren 99 Spårvägen Huddinge 14.6
2:14.14 Pontus Born 99 Märsta Stockholm/S 14.9
2:14.17 Jonathan Borg 99 Trollhättans FIK Göteborg/U 28.6

2000m

5:58.86 Niclas Wallin 99 Huddinge Huddinge 21.9
6:04.63 August Mollén 99 Norrköping Göteborg/U 29.6
6:08.48 Jack Karlsson 99 Örebro Sollentuna 8.6
6:09.47 Olof Silvander 99 Danderyd Söderhamn 10.8
6:11.10 Jonathan Edemalm 99 Sköldinge Söderhamn 10.8
6:17.20 Anton Ledell 99 Huddinge Huddinge 21.9
6:17.33 Jonathan Bergdahl 99 Huddinge Huddinge 21.9
6:20.15 Jonatan Gustafsson 99 Örebro Söderhamn 10.8
6:20.50 Axel Aflodal 99 Hässelby Sollentuna 8.6
6:21.34 Desbele Berihu 99 Högbo GIF Gävle 19.7
6:21.55 Jonathan Dahlberg 99 Skellefteå Gävle 19.7
6:29.94 Simon Wiklund 99 Wilske Söderhamn 10.8
6:31.35 William Måhl 99 Vallentuna Sollentuna 8.6
6:32.35 Victor Svensson 99 Märsta Huddinge 21.9
6:35.00 Markus Hjält 99 Mölndal Kungsbacka 30.8
6:35.28 Noah Lacayo 99 Björnstorp Göteborg/U 29.6
6:36.13 Philip Rantzow 99 Tyringe Hässleholm 26.7
6:42.85 Rasmus Ahlgren 99 Spårvägen Huddinge 15.6
6:54.40 Andreas Jonsson 99 KA2 Karlskrona 15.6
6:55.90 Timor Sandberg 99 Nordanstig Bollnäs 27.5

1500m hinder/76.2

4:29.36 Niclas Wallin 99 Huddinge Huddinge 20.9
4:37.5m Axel Djurberg 99 Upsala Huddinge 13.6
4:44.57 August Mollén 99 Norrköping Söderhamn 8.8
4:47.97 Olof Silvander 99 Danderyd Söderhamn 8.8
4:57.15 Simon Wiklund 99 Wilske Varberg 3.8
4:58.03 Anton Ledell 99 Huddinge Huddinge 13.6
5:06.75 Jonathan Dahlberg 99 Skellefteå Gävle 18.7
5:07.87 Victor Svensson 99 Märsta Huddinge 20.9
5:09.21 Nils Öberg 99 Lidingö Söderhamn 8.8
5:09.25 Philip Sänneskog 99 Helsingborg Söderhamn 8.8
5:11.43 Viktor Magnusson 99 Färjestaden Söderhamn 8.8
5:12.10 Tobias Lorentzon 99 Helsingborg Hässleholm 25.7
5:16.01 Anton Bertilsson 99 Habo Göteborg/U 27.6
5:19.98 Markus Lundborg 99 Ullevi Göteborg/U 27.6
5:20.61 Victor Svensson 99 Märsta Märsta 17.8
5:35.98 Björn Ternström 99 Gottsunda Märsta 17.8
5:37.61 Albin Idensjö 99 Färjestaden Söderhamn 8.8
5:39.26 Rasmus Ternström 99 Gottsunda Märsta 17.8

80m häck/84.0

10.99 Robin Gustafsson 99 Brattås Göteborg/U 29.6
11.07 Staffan Risberg 99 Tureberg Göteborg/U 29.6
11.14 Anton Bertilsson 99 Habo Göteborg/U 29.6
11.58 Arvid Gustafsson 99 Upsala Stockholm/S 24.8
11.61 Axel Kullin 99 Täby Göteborg/U 29.6
11.64 Albin Månsson 99 Växjö Göteborg/U 29.6
11.66 Simon Martinsson 99 Lomma Lund 31.8
11.72 Nikolai Kronmann 99 Söderhamn Sollentuna 8.6
11.87 Johan Sjölander 99 Täby Linköping 30.8
11.93 Edvin Hagberg 99 Tureberg Upplands Väsby 6.9
11.95 Joel Bengtsson 99 Helsingborg Halmstad 13.7
12.01 Viggo Hahnsson 99 Örgryte Stockholm/S 24.8
12.10 Jonas Renz 99 Norrköping Söderhamn 10.8
12.14 Max Asensio 99 Ullevi Göteborg/S 31.5
12.19 Carl-Einar Eskonniemi Söderström 99 Hellas Nyköping 1.6
12.20 Linus Lundqvist 99 IF Göta Linköping 30.8
12.28 Kevin Shepherd 99 Habo Huddinge 20.9
12.33 Gustaf Backman 99 Spårvägen Upplands Väsby 6.9
12.36 Jacob Roström 99 Växjö Linköping 30.8
12.38 Tobias Hammarquist 99 Österhaninge Täby 7.9
medvind
11.51 Simon Martinsson 99 Lomma Vellinge 6.6
12.03 Malte Åhman 99 Lidingö Enskede 29.5

300m häck/76.2

39.36 Arvid Gustafsson 99 Upsala Söderhamn 9.8
40.01 Eric Nilsson 99 Helsingborg Söderhamn 9.8
40.43 Anton Bertilsson 99 Habo Söderhamn 9.8
40.46 Albin Månsson 99 Växjö Söderhamn 9.8
41.27 Anton Bengtsson 99 Ullevi Söderhamn 8.8
41.67 Staffan Risberg 99 Tureberg Söderhamn 9.8
41.73 Axel Kullin 99 Täby Göteborg/U 27.6
42.04 Viggo Hahnsson 99 Örgryte Söderhamn 9.8
42.25 Edvin Hagberg 99 Tureberg Huddinge 21.9
43.61 Viktor Fredriksson 99 Höör Ängelholm 24.8
44.39 Nikolai Kronmann 99 Söderhamn Söderhamn 19.8
44.43 Malte Åhman 99 Lidingö Gävle 20.7
44.53 Joel Bengtsson 99 Helsingborg Göteborg/U 27.6
44.64 Viktor Magnusson 99 Färjestaden Karlskrona 14.6
45.05 Hugo Jacobsson 99 Tureberg Söderhamn 8.8
47.02 Rasmus Högberg 99 Tumba Göteborg/U 27.6
48.70 Elias Jonsson 99 Bollnäs Järvsö 20.9
49.30 Jonathan Edemalm 99 Sköldinge Järvsö 20.9
Manuell tidtagning
43.2m Johan Stenlund 99 Östersund Östersund 17.6

Höjd

1.92 Simon Wiklund 99 Wilske Varberg 2.8
1.83 Hampus Carléns 99 Lidingö Linköping 31.8
1.83 Markus Menander 99 Bohus Lerum 7.9
1.80 Anton Olsson 99 Färjestaden Nybro 30.8
1.79 Johan Lindqvist 99 Högby Karlskrona 14.6
1.79 Anton Ledell 99 Huddinge Göteborg/U 28.6
1.79 Robin Edqvist 99 Örebro Linköping 31.8
1.79 Tom Johansson 99 Örebro Linköping 31.8
1.79 Staffan Risberg 99 Tureberg Sollentuna 8.6
1.76 Malcolm Herlenius 99 Ullevi Stenungsund 10.5
1.75 Edvin Hagberg 99 Tureberg Sätra 18.5
1.75 Claes Lagerfelt 99 Linköping Linköping 31.8
1.72 Tommy Nguyen 99 Nyköping Nyköping 1.6
1.72 Jonas Renz 99 Norrköping Stockholm/S 23.8
1.71 Anton Bertilsson 99 Habo Habo 29.5
1.71 Gustaf Backman 99 Spårvägen Linköping 31.8
1.71 Love Ohlson 99 Hässelby Linköping 31.8
1.70 Desmond Nilsson 99 Hässleholm Hässleholm 26.7
1.70 Simon Björnstedt 99 Enköping Enköping 27.9
1.68 Kevin Shepherd 99 Habo Jönköping 13.9
1.68 William Magnusson 99 Malmö Eslöv 25.5
1.68 Oskar Nordlander 99 Skellefteå Skellefteå 26.7
1.68 Oskar Helling 99 Täby Enskede 29.5
1.68 Erik Orrell 99 Strömsund Krokom 30.8
skoltävling
1.68 Elliot Lagerkvist 99 Stockholm/S 18.9

Stav

4.60 Armand Duplantis 99 Stål Humble, TX 26.7
3.88 Chakkrit Chanprakhon 99 Färjestaden Söderhamn 8.8
3.83 Anton Olsson 99 Färjestaden Söderhamn 8.8
3.53 Tom Johansson 99 Örebro Söderhamn 8.8
3.50 Adam Bengtsson 99 Mölndal Mölndal 24.7
3.49 Jonas Renz 99 Norrköping Stockholm/S 23.8
3.43 Gustaf Backman 99 Spårvägen Upplands Väsby 6.9
3.41 Filip Anell 99 Ymer Söderhamn 8.8
3.41 Johan Nordström 99 Falun Söderhamn 8.8
3.23 Martin Forsberg 99 Hammarby Söderhamn 8.8
3.22 Edvin Hagberg 99 Tureberg Huddinge 20.9
3.08 André Magnusson 99 Växjö Göteborg/U 29.6
3.06 Carl-Einar Eskonniemi Söderström 99 Hellas Huddinge 19.8
3.03 Kevin Shepherd 99 Habo Upplands Väsby 6.9
2.95 Johan Lindqvist 99 Högby Högby 12.10
2.93 Emil Nilsson 99 Habo Upplands Väsby 6.9
2.63 Hampus Täikkö 99 Haparanda Tornio, FIN 24.5
2.45 Jonathan Åkesson 99 Hinden Kalmar 20.9
2.32 Hayan Bassim 99 Eskilstuna Järvsö 21.9
2.30 Erik Larsson 99 Varberg Varberg 3.8

Längd

6.56 Oskar Erixon 99 Westmannia Göteborg/U 27.6
6.51 Albin Månsson 99 Växjö Göteborg/U 27.6
6.36 Marcus Lidman 99 Hälle Söderhamn 9.8
6.28 Emil Nilsson 99 Habo Jönköping 26.8
6.26 Jonas Renz 99 Norrköping Göteborg/U 27.6
6.26 Daniel Langman 99 Råby-Rekarne Uppsala 6.7
6.13 Michael Nyabako 99 Helsingborg Söderhamn 9.8
6.08 Robin Gustafsson 99 Brattås Halmstad 13.7
6.05 Axel Jeske Magnusson 99 Sävedalen Söderhamn 8.8
6.04 Christoffer Karlsén 99 Hinden Karlskrona 15.6
6.01 Gustaf Backman 99 Spårvägen Göteborg/U 27.6
5.90 Nikolai Kronmann 99 Söderhamn Söderhamn 17.5
5.90 Samuel Persgården 99 Kongahälla Lidingö 17.8
5.90 Daniel Johansson 99 Ullevi Söderhamn 8.8
5.88 Noa Fridell 99 Eskilstuna Järvsö 21.9
5.87 Max Asensio 99 Ullevi Göteborg/S 31.5
5.86 William Magnusson 99 Malmö Göteborg/U 27.6
5.86 Carl-Einar Eskonniemi Söderström 99 Hellas Sollentuna 7.6
5.83 Anton Bertilsson 99 Habo Huddinge 19.9
5.79 Malcolm Herlenius 99 Ullevi Göteborg/U 27.6
medvind
5.96 Max Asensio 99 Ullevi Trollhättan 25.5
5.93 Samuel Persgården 99 Kongahälla Trollhättan 25.5
5.86 Chakkrit Chanprakhon 99 Färjestaden Karlskrona 15.6
5.86 Erik Andersson 99 Sävedalen Trollhättan 25.5

Tresteg

13.21 Axel Jeske Magnusson 99 Sävedalen Söderhamn 10.8
13.13 Chakkrit Chanprakhon 99 Färjestaden Söderhamn 10.8
12.93 Oskar Erixon 99 Westmannia Söderhamn 10.8
12.65 Markus Lundborg 99 Ullevi Varberg 2.8
12.56 Daniel Langman 99 Råby-Rekarne Huddinge 21.9
12.34 Gustaf Backman 99 Spårvägen Göteborg/U-U 28.6
12.16 Erik Andersson 99 Sävedalen Helsingborg 5.7
11.99 Kevin Shepherd 99 Habo Jönköping 26.8
11.97 Samuel Bäckelin 99 Mälarhöjden Huddinge 14.6
11.94 Anton Olsson 99 Färjestaden Tranås 27.9
11.94 Johan Nordström 99 Falun Göteborg/U-U 28.6
11.87 Johan Alsing 99 Östersund Söderhamn 10.8
11.67 Johan Stenlund 99 Östersund Östersund 14.9
11.63 Noa Fridell 99 Eskilstuna Söderhamn 10.8
11.63 Viktor Fredriksson 99 Höör Ängelholm 24.8
11.57 Linus Bertilsson 99 IFK Göteborg Mölndal 9.7
11.53 Arvid Gustafsson 99 Upsala Märsta 17.8
11.42 Viggo Hahnsson 99 Örgryte Mölndal 9.7
11.28 Albin Tofft 99 Gnistan Habo 29.5
11.27 Simon Martinsson 99 Lomma Göteborg/U-U 28.6
medvind
12.99 Oskar Erixon 99 Westmannia Söderhamn 10.8
12.81 Markus Lundborg 99 Ullevi Söderhamn 10.8
12.24 Erik Andersson 99 Sävedalen Varberg 2.8
12.00 Johan Nordström 99 Falun Söderhamn 10.8
11.99 Noa Fridell 99 Eskilstuna Söderhamn 10.8

Kula/4.0

19.02 Patrik Lindstedt 99 Hässelby Huddinge 13.6
16.91 Erik Vestlund 99 Kil Huddinge 21.9
14.75 August Bergstrand 99 Ullevi Söderhamn 10.8
14.34 Alexander Sjögren 99 Kalmar Oskarshamn 2.7
13.69 Victor Seitl 99 Habo Tranås 27.9
13.66 Axel Jeske Magnusson 99 Sävedalen Halmstad 12.7
13.56 Emil Nilsson 99 Habo Upplands Väsby 7.9
13.48 Kevin Shepherd 99 Habo Växjö/V-K 24.7
12.85 Axel Kullin 99 Täby Linköping 31.8
12.46 Victor Wiberg 99 Stål Leksand 27.7
12.42 Noa Jonsson 99 Hässelby Linköping 31.8
12.41 André Magnusson 99 Växjö Kristianstad 18.5
12.31 Hugo Rosvall 99 Sävedalen Söderhamn 10.8
12.31 Anton Olsson 99 Färjestaden Tranås 27.9
12.30 Johan Lindqvist 99 Högby Karlskrona 6.9
12.21 Henrik Larsson 99 IF Göta Sollentuna 7.6
12.13 Mattias Sjövall 99 Lomma Söderhamn 10.8
12.09 Michael Nyabako 99 Helsingborg Habo 14.6
12.03 Gerald Cerri 99 Örgryte Linköping 31.8
12.02 Jonas Renz 99 Norrköping Norrköping 17.8

Diskus/1.0

61.15 Patrik Lindstedt 99 Hässelby Söderhamn 9.8
52.21 Alexander Sjögren 99 Kalmar Kalmar 20.9
51.43 Kevin Shepherd 99 Habo Upplands Väsby 6.9
47.11 Erik Vestlund 99 Kil Söderhamn 9.8
44.35 André Magnusson 99 Växjö Högby 12.7
43.61 Anton Olsson 99 Färjestaden Upplands Väsby 6.9
41.11 Emil Nilsson 99 Habo Habo 10.6
38.46 Alexander Möhle 99 Eslöv Ängelholm 23.8
38.19 Vilson Lleshi 99 Nora Norrköping 17.8
37.26 August Bergstrand 99 Ullevi Kungsbacka 31.8
36.47 Axel Jeske Magnusson 99 Sävedalen Varberg 2.8
36.23 Nikolai Kronmann 99 Söderhamn Bollnäs 2.9
36.21 Elias Nilsson 99 Bottnaryd Habo 14.6
35.32 Johan Lindqvist 99 Högby Högby 12.10
34.60 Markus Menander 99 Bohus Borås 14.6
33.90 Hugo Rosvall 99 Sävedalen Söderhamn 9.8
33.81 Jonas Renz 99 Norrköping Habo 14.6
33.23 Edvin Hagberg 99 Tureberg Sollentuna/E 12.10
31.16 William Lindberg 99 Skellefteå Tornio, FIN 17.8

Slägga/4.0

71.82 Patrik Lindstedt 99 Hässelby Söderhamn 8.8
60.68 August Bergstrand 99 Ullevi Arvika 27.7
52.13 Jacob Krumlinde 99 Lidingö Huddinge/J 20.9
48.40 Erik Orrell 99 Strömsund Huddinge/J 20.9
47.91 Kevin Shepherd 99 Habo Habo 23.7
43.02 André Magnusson 99 Växjö Växjö/V-K 6.8
42.36 Victor Seitl 99 Habo Bottnaryd 20.8
41.07 Erik Vestlund 99 Kil Kil 8.9
40.63 Henrik Lövgren 99 Istrum Skara 12.10
38.38 William Lindberg 99 Skellefteå Skellefteå 27.7
30.18 Vilhelm Ekman 99 Tureberg Sollentuna/E 27.9
27.56 Elias Nilsson 99 Bottnaryd Bottnaryd 20.8

Spjut/600

58.47 Gustav Liljeblad 99 Mölndal Söderhamn 10.8
52.78 Tommy Nylander Leslie 99 Tumba Söderhamn 10.8
49.73 Kevin Shepherd 99 Habo Söderhamn 10.8
49.37 Anton Olsson 99 Färjestaden Söderhamn 10.8
47.88 Edvin Hagberg 99 Tureberg Upplands Väsby 6.9
47.32 Viktor Wiberg 99 Stål Leksand 26.7
46.16 Oscar Lindwall 99 Västervik Eksjö 3.8
45.95 Markus Menander 99 Bohus Trollhättan 25.5
44.66 Jonas Renz 99 Norrköping Stockholm/S 24.8
42.23 Axel Jeske Magnusson 99 Sävedalen Göteborg/S 1.6
41.98 Adam Lindbom 99 KA2 Huddinge 21.9
41.96 Robin Edqvist 99 Örebro Linköping 30.8
41.09 Linus Bertilsson 99 IFK Göteborg Linköping 30.8
39.18 Albin Månsson 99 Växjö Linköping 30.8
39.12 Love Ohlson 99 Hässelby Linköping 30.8
38.35 Noa Fridell 99 Eskilstuna Bålsta 13.9
38.33 André Magnusson 99 Växjö Almere, NED 15.7
37.93 Simon Wiklund 99 Wilske Hallsberg 29.5

Åttakamp/P15

4.662 Kevin Shepherd 99 Habo Upplands Väsby 7.9
4.460 Anton Olsson 99 Färjestaden Upplands Väsby 7.9
4.413 Edvin Hagberg 99 Tureberg Upplands Väsby 7.9
4.053 Gustaf Backman 99 Spårvägen Upplands Väsby 7.9
3.676 Emil Nilsson 99 Habo Upplands Väsby 7.9
3.529 Johan Nordström 99 Falun Upplands Väsby 7.9
3.457 Martin Forsberg 99 Hammarby Upplands Väsby 7.9