Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Lördag 17 februari 2018

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa P16 ute 2014

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 2 DEC, 2014
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda utomhus 2014.

Observera att alla junior/ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
M22/K22: Födda 1992-94, P19/F19: Födda 1995-96, P17/F17: Födda 1997, P16/F16: Födda 1998, P15/F15: Födda 1999, P14/F14: Födda 2000 - plus ev 01:or som tävlat under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

100m

11.01 Yonathan Helsing 98 Sundsvall Sundsvall 20.7
11.04 Max Hrelja 98 Linköping Halmstad 15.6
11.28 Lukas Nordén 98 Västerås Stockholm/S 23.8
11.31 Filip Schwartz 98 Mölndal Skara 23.8
11.32 Marcus Tornée 98 Helsingborg Köbenhavn, DEN 16.8
11.34 Alexander Bengtsson 98 Åhus Köbenhavn, DEN 16.8
11.42 Rodi Kay 98 Hammarby Huddinge 19.9
11.45 William Björkman 98 Hakarpspojkarna Skara 23.8
11.45 Jonatan Åsman 98 Öresund Ystad 8.6
11.48 Tobias Månsson 98 Lidingö Stockholm/S 23.8
11.49 Ludwig Olofsson 98 Boden Huddinge 19.9
11.51 Isak Adam 98 Ullevi Varberg 3.8
11.54 Daniel Persson 98 Bromma Norrköping 16.8
11.54 James Gaudiello 98 Malmö Ystad 8.6
11.62 Marcus Magnusson 98 Orient Skara 23.8
11.66 Simon Larsson 98 Ymer Varberg 18.5
11.69 Viktor Bondesson 98 Malmö Göteborg/U 28.6
11.70 Carlos Jonsson 98 Hässelby Göteborg/U 28.6
11.70 Sebastien Hargeström 98 Hammarby Västerås 3.8
11.75 Max Hejdenberg 98 Örgryte Upplands Väsby 7.9
medvind
10.84 Yonathan Helsing 98 Sundsvall Sundsvall 20.7
11.22 Lukas Nordén 98 Västerås Sollentuna 7.6
11.23 Filip Schwartz 98 Mölndal Kungsbacka 31.8
11.25 Jonatan Åsman 98 Öresund Vellinge 6.6
11.32 Marcus Tornée 98 Helsingborg Vellinge 6.6
11.36 James Gaudiello 98 Malmö Vellinge 6.6
11.37 Ludwig Olofsson 98 Boden Gävle 19.7
11.49 Daniel Persson 98 Bromma Gävle 19.7
11.53 Viktor Bondesson 98 Malmö Vellinge 6.6
11.60 Carlos Jonsson 98 Hässelby Sollentuna 7.6

200m

22.59 Lukas Nordén 98 Västerås Stockholm/S 24.8
22.96 Jonatan Åsman 98 Öresund Trelleborg 31.5
23.09 Max Hrelja 98 Linköping Norrköping 31.5
23.12 Marcus Tornée 98 Helsingborg Göteborg/U 29.6
23.13 Tobias Månsson 98 Lidingö Stockholm/S 24.8
23.21 Erik Larsson 98 Västerås Uppsala 6.7
23.26 Victor Koch 98 Örgryte Söderhamn 9.8
23.28 Sebastian Hargeström 98 Hammarby Huddinge 15.6
23.28 Filip Schwartz 98 Mölndal Kungälv 22.6
23.29 James Gaudiello 98 Malmö Trelleborg 31.5
23.31 Max Hejdenberg 98 Örgryte Stockholm/S 24.8
23.37 Daniel Persson 98 Bromma Gävle 19.7
23.39 Leo Jönsson 98 Eskilstuna Uppsala 6.7
23.41 William Björkman 98 Hakarpspojkarna Skara 23.8
23.43 Alexander Bengtsson 98 Åhus Söderhamn 10.8
23.45 Simon Larsson 98 Ymer Göteborg/U 29.6
23.46 Viktor Bondesson 98 Malmö Göteborg/U 29.6
23.48 Rodi Kay 98 Hammarby Västerås 2.8
23.57 Isak Adam 98 Ullevi Kungälv 22.6
23.58 Axel Nykvist 98 Tranås Habo 29.5
medvind
23.02 Marcus Tornée 98 Helsingborg Söderhamn 9.8
23.04 Alexander Bengtsson 98 Åhus Söderhamn 9.8
23.16 Viktor Bondesson 98 Malmö Vellinge 6.6
23.19 James Gaudiello 98 Malmö Vellinge 6.6
23.40 Rodi Kay 98 Hammarby Tanumshede 16.8
23.41 Ludwig Olofsson 98 Boden Söderhamn 9.8
23.58 Viktor Kårefjärd 98 Råby-Rekarne Söderhamn 9.8

400m

50.52 Warsame Hassan 98 Malmö Söderhamn 8.8
51.13 Johan Brasch 98 Wärnamo Söderhamn 9.8
51.99 Villiam Olsson 98 Ljungby Söderhamn 9.8
52.09 William Frobe 98 Täby Sollentuna 8.6
52.20 Markus Ögren 98 Hammarby Huddinge 20.9
52.29 Leo Jönsson 98 Eskilstuna Söderhamn 9.8
52.55 Lukas Nordén 98 Västerås Huddinge 14.6
52.68 Viktor Kårefjärd 98 Råby-Rekarne Söderhamn 8.8
52.87 Kevin Duvert 98 Märsta Huddinge 20.9
52.91 David Svensson 98 Tumba Sollentuna 8.6
53.00 Joel Norling 98 Tierp Söderhamn 8.8
53.14 William Björkman 98 Hakarpspojkarna Jönköping 13.9
53.18 Tobias Månsson 98 Lidingö Göteborg/U 28.6
53.31 Adam Westermark 98 Tureberg Sollentuna 8.6
53.49 Marcus Tornée 98 Helsingborg Motala 29.5
53.51 Emil Thedéen 98 Bromma Huddinge 14.6
53.97 Emanuel Olsson 98 Hälle Varberg 3.8
54.06 Jakob Samuelsson 98 Hässelby Kópavogur, ISL 7.6
54.10 Ahmet Demir 98 Lidingö Göteborg/U 28.6
54.38 Nuttakit Tacum 98 Piteå Skellefteå 26.7

800m

1:50.79 Warsame Hassan 98 Malmö Huddinge 25.7
1:56.35 Suldan Hassan 98 Ullevi Göteborg/S 22.7
1:57.36 Leo Magnusson 98 Sävedalen Göteborg/S 14.6
1:58.17 Simon Sundström 98 Lidingö Gävle 20.7
1:58.25 Joel Norling 98 Tierp Stockholm/S 23.8
1:59.58 Christoffer Ahl 98 Hammarby Stockholm/S 23.8
2:00.51 Stefan Stojanovic 98 Huddinge Huddinge 21.9
2:01.02 Erik Rosqvist 98 Mälarhöjden Göteborg/U 27.6
2:02.05 Alexander Åkesson 98 Malmö Göteborg/U 27.6
2:02.42 Kevin Duvert 98 Märsta Huddinge 21.9
2:02.86 Ahmet Demir 98 Lidingö Göteborg/U 27.6
2:04.07 Adam Westermark 98 Tureberg Göteborg/U 27.6
2:05.16 Lukas Mårtensson 98 Udd Karlskrona 15.6
2:05.81 Sebastian Nilsson 98 Mölndal Stockholm/S 23.8
2:05.90 Benjamin Eklund 98 Westmannia Norrköping 17.8
2:05.93 Rickard Karlsson 98 Hässelby Göteborg/U 27.6
2:06.55 Jacob Nystedt 98 Hässelby Danderyd 18.5
2:06.82 Mahamuud Ahmed 98 Ymer Tanumshede 16.8
2:07.01 Samuel Nilsson Hagland 98 Huddinge Huddinge 19.8
2:07.77 Johan Lamm 98 Mölndal Mölndal 8.5

1500m

3:55.10 Suldan Hassan 98 Ullevi Göteborg/S 13.6
3:57.79 Leo Magnusson 98 Sävedalen Stockholm/S 21.8
3:59.09 Simon Sundström 98 Lidingö Huddinge 25.7
4:15.35 Alexander Åkesson 98 Malmö Göteborg/U 28.6
4:15.73 Stefan Stojanovic 98 Huddinge Söderhamn 9.8
4:18.10 Sebastian Nilsson 98 Mölndal Söderhamn 9.8
4:20.07 Johan Lamm 98 Mölndal Söderhamn 9.8
4:21.56 Rickard Karlsson 98 Hässelby Göteborg/U 28.6
4:22.70 Erik Karlsson 98 Högby Jönköping 13.9
4:22.81 Fabian Olsson 98 Hässelby Söderhamn 9.8
4:23.49 Adel Araya 98 Mälarhöjden Söderhamn 9.8
4:24.63 Jacob Nystedt 98 Hässelby Sollentuna 8.6
4:28.34 Erik Sandsten 98 Oskarshamn Göteborg/U 28.6
4:29.88 Joel Norling 98 Tierp Uppsala 5.7
4:32.64 Samuel Nilsson Hagland 98 Huddinge Huddinge 14.6
4:34.00 Axel Alness Borg 98 Lidingö Stockholm/S 24.8
4:34.37 Benjamin Eklund 98 Westmannia Västerås 3.8
4:34.74 Simon Persson 98 Örebro Stockholm/S 24.8
4:35.21 Marcus Häggh 98 Huddinge Huddinge 19.9

3000m

8:32.79 Suldan Hassan 98 Ullevi Göteborg/U 29.6
8:43.76 Simon Sundström 98 Lidingö Göteborg/U 29.6
8:46.23 Leo Magnusson 98 Sävedalen Lerum 18.6
9:23.35 Lukas Mårtensson 98 Udd Karlskrona 15.6
9:24.26 Sebastian Nilsson 98 Mölndal Göteborg/U 29.6
9:24.59 Stefan Stojanovic 98 Huddinge Huddinge 19.8
9:28.1m Albin Carlsson 98 Akele Linköping 8.5
9:30.57 Johan Lamm 98 Mölndal Söderhamn 8.8
9:34.73 Jacob Nystedt 98 Hässelby Huddinge 15.6
9:47.19 Fabian Olsson 98 Hässelby Göteborg/U 29.6
9:58.99 Erik Sandsten 98 Oskarshamn Göteborg/U 29.6

2000m hinder/91.4

6:01.76 Simon Sundström 98 Lidingö Helsinki, FIN 30.8
6:07.36 Leo Magnusson 98 Sävedalen Göteborg/S 22.7
6:27.12 Jacob Nystedt 98 Hässelby Söderhamn 10.8
6:30.56 Stefan Stojanovic 98 Huddinge Söderhamn 10.8
6:41.96 Johan Lamm 98 Mölndal Tanumshede 16.8
6:45.89 Fabian Olsson 98 Hässelby Göteborg/U 27.6
7:05.13 Emil Karlsson 98 Växjö Tanumshede 16.8
7:08.0m Axel Alness Borg 98 Lidingö Lidingö 11.6
7:08.19 Adel Araya 98 Mälarhöjden Söderhamn 10.8
7:14.05 Jacob Åkersten 98 Täby Göteborg/U 27.6
7:18.90 Emil Magnusson 98 Hälle Huddinge 20.9
7:20.28 Marcus Bredberg 98 Mölndal Göteborg/S 22.7
7:23.4m Ahmet Demir 98 Lidingö Lidingö 11.6

110m häck/91.4

13.94 Max Hrelja 98 Linköping Göteborg/U 29.6
14.70 James Gaudiello 98 Malmö Göteborg/U 29.6
14.74 Filip Björklund 98 Upsala Göteborg/U 29.6
14.76 Viktor Bondesson 98 Malmö Stockholm/S 24.8
15.12 Simon Larsson 98 Ymer Tanumshede 16.8
15.14 Sebastien Hargeström 98 Hammarby Västerås 2.8
15.20 Gabriel Rosshagen 98 Hässelby Tanumshede 16.8
15.36 Elias Engström 98 Färjestaden Stockholm/S 24.8
15.40 Johan Brasch 98 Wärnamo Tranås 27.9
15.51 Jakob Samuelsson 98 Hässelby Stockholm/S 24.8
15.57 Johan Bengtsson 98 Täby Göteborg/U 29.6
15.58 Kevin Duvert 98 Märsta Huddinge 20.9
15.60 Fredrik Kihlblom 98 Huddinge Stockholm/S 24.8
15.69 Viktor Kjellsson 98 Växjö Upplands Väsby 6.9
16.20 Max Hejdenberg 98 Örgryte Upplands Väsby 6.9
16.35 Jonathan Hirsh 98 Habo Stockholm/S 24.8
16.43 Tobias Söderberg 98 IF Göta Kil 7.6
16.51 Viktor Wahlén Diederichsen 98 Spårvägen Huddinge 15.6
16.59 Samuel Wiik 98 Rigor Göteborg/S 31.5
16.76 Jonathan Johansson 98 Tranås Tranås 27.9

300m häck/84.0

38.73 Johan Brasch 98 Wärnamo Söderhamn 10.8
39.16 Sebastien Hargeström 98 Hammarby Söderhamn 10.8
39.26 William Frobe 98 Täby Göteborg/U 27.6
39.77 Viktor Nylander 98 Malmö Söderhamn 10.8
40.03 Filip Björklund 98 Upsala Huddinge 13.6
40.40 Elias Engström 98 Färjestaden Hässleholm 25.7
40.41 Kevin Duvert 98 Märsta Huddinge 21.9
40.95 Fredrik Kihlblom 98 Huddinge Huddinge 21.9
41.12 David Svensson 98 Tumba Stockholm/S 23.8
41.60 Gabriel Rosshagen 98 Hässelby Söderhamn 9.8
41.89 William Björkman 98 Hakarpspojkarna Huddinge 21.9
42.03 Samuel Wiik 98 Rigor Kungsbacka 31.8
42.24 Jesper Rilegård 98 Lidingö Söderhamn 10.8
42.33 Johan Bengtsson 98 Täby Sollentuna 7.6
43.07 Max Hejdenberg 98 Örgryte Göteborg/U 27.6
44.62 Axel Abrahamsson 98 Bromma Stockholm/S 23.8
45.53 Jesper Nyman 98 Hanviken Göteborg/U 27.6
47.38 Axel Erlandsson 98 Hässelby Göteborg/U 27.6

Höjd

2.00 Filip Björklund 98 Upsala Göteborg/U 28.6
2.00 Simon Larsson 98 Ymer Söderhamn 8.8
1.93 Gabriel Lundvall 98 Täby Söderhamn 8.8
1.93 Kevin Duvert 98 Märsta Söderhamn 8.8
1.92 Niklas Bergman Larsson 98 Linköping Göteborg/U 28.6
1.88 Arvid Ryberg 98 Örgryte Uddevalla 26.7
1.87 Fredrik Kihlblom 98 Huddinge Huddinge 15.6
1.86 Robin Jacobsson 98 Ullevi Kungälv 22.6
1.85 Mikael Jansson 98 Örebro Västerås 3.8
1.85 Richard Heikkilä 98 Mölndal Söderhamn 8.8
1.83 Max Hejdenberg 98 Örgryte Kungälv 22.6
1.83 Markus Asplund 98 Bore Karlstad 23.8
1.80 Theodor Ahlström 98 Växjö Almere, NED 15.7
1.80 Carl Ludvig Patriksson 98 Hälle Oslo, NOR 17.8
1.80 Mattias Green 98 Säffle Karlstad 23.8
1.80 Johan Bengtsson 98 Täby Leksand 26.7
1.77 Gabriel Rosshagen 98 Hässelby Stockholm/S 23.8
1.77 Henry Andersson 98 KA2 Karlskrona 6.9
1.77 Jakob Samuelsson 98 Hässelby Upplands Väsby 7.9
1.75 Tobias Söderberg 98 IF Göta Torsby 17.5

Stav

4.53 Sebastien Hargeström 98 Hammarby Stockholm/S 23.8
4.38 Magnus Herstedt 98 Malmö Söderhamn 8.8
4.13 Emil Östergren 98 Växjö Söderhamn 8.8
4.03 Jakob Samuelsson 98 Hässelby Stockholm/S 23.8
4.01 Viktor Kjellsson 98 Växjö Göteborg/U 28.6
3.86 Robin Jacobsson 98 Ullevi Söderhamn 8.8
3.68 Henrik Nordlander 98 IF Göta Söderhamn 8.8
3.63 Gabriel Rosshagen 98 Hässelby Upplands Väsby 6.9
3.54 Mauro Karlsfred 98 Ullevi Söderhamn 8.8
3.45 Theodor Ahlström 98 Växjö Göteborg/U 28.6
3.33 Max Hejdenberg 98 Örgryte Upplands Väsby 6.9
3.30 Simon Larsson 98 Ymer Varberg 17.5
3.23 Filip Björklund 98 Upsala Upplands Väsby 6.9
3.20 Jonathan Johansson 98 Tranås Halmstad 15.6
3.13 Kevin Duvert 98 Märsta Upplands Väsby 6.9
3.05 Gustaf Bålström 98 Ullevi Göteborg/S 31.5
3.00 Jacob Olvik 98 Ullevi Lerum 7.9
2.96 Alfred Deutgen 98 Lidingö Lidingö 16.9
2.71 Axel Abrahamsson 98 Bromma Sätra 17.5
2.51 Jesper Nyman 98 Hanviken Sätra 17.5

Längd

6.70 Niklas Bergman Larsson 98 Linköping Söderhamn 8.8
6.65 David Svensson 98 Tumba Söderhamn 9.8
6.55 Jonathan Åsman 98 Öresund Göteborg/U 27.6
6.51 Simon Larsson 98 Ymer Söderhamn 9.8
6.49 Richard Heikkilä 98 Mölndal Söderhamn 9.8
6.42 Max Hejdenberg 98 Örgryte Upplands Väsby 7.9
6.41 Jonathan Hirsh 98 Habo Huddinge 21.9
6.33 Fredrik Kihlblom 98 Huddinge Huddinge 19.8
6.30 Kevin Duvert 98 Märsta Huddinge 21.9
6.25 Frank Förnestig 98 Hammarby Täby 6.9
6.24 Gabriel Rosshagen 98 Hässelby Upplands Väsby 7.9
6.23 Marcus Tornée 98 Helsingborg Söderhamn 9.8
6.15 Sebastien Hargeström 98 Hammarby Västerås 3.8
6.13 Anton Cigéhn 98 Täby Söderhamn 9.8
6.11 Filip Schwartz 98 Mölndal Kungsbacka 30.8
6.10 Gabriel Lundvall 98 Täby Täby 6.9
6.06 Johan Bengtsson 98 Täby Söderhamn 8.8
6.04 Viktor Wahlén Diederichsen 98 Spårvägen Gävle 19.7
6.03 Erik Dahlqvist 98 Orient Uddevalla 6.9
6.03 Jakob Samuelsson 98 Hässelby Upplands Väsby 7.9
6.03 Alexander Bengtsson 98 Åhus Ystad 8.6
medvind
6.78 David Svensson 98 Tumba Söderhamn 9.8
6.60 Filip Schwartz 98 Mölndal Kungsbacka 30.8
6.55 Max Hejdenberg 98 Örgryte Söderhamn 9.8
6.54 Simon Larsson 98 Ymer Tanumshede 16.8
6.48 Jonathan Hirsh 98 Habo Söderhamn 9.8
6.36 Marcus Tornée 98 Helsingborg Söderhamn 9.8
6.32 Frank Förnestig 98 Hammarby Tanumshede 16.8
6.21 Viktor Wahlén Diederichsen 98 Spårvägen Gävle 19.7
6.19 Anton Cigéhn 98 Täby Söderhamn 9.8
6.09 Robin Jacobsson 98 Ullevi Kungsbacka 30.8

Tresteg

13.72 Gabriel Lundvall 98 Täby Söderhamn 10.8
13.71 Max Hejdenberg 98 Örgryte Stockholm/S 24.8
13.15 Samuel Wiik 98 Rigor Söderhamn 10.8
13.01 Gustaf Bålström 98 Ullevi Kungsbacka 31.8
12.98 Victor Koch 98 Örgryte Söderhamn 10.8
12.88 Timothy Olsson 98 Hammarby Huddinge 20.9
12.74 Sebastien Hargeström 98 Hammarby Gävle 20.7
12.70 David Svensson 98 Tumba Huddinge 13.6
12.64 Max Nero 98 IF Göta Karlstad 23.8
12.49 Jonathan Åsman 98 Öresund Vellinge 7.6
12.44 Jonathan Hirsh 98 Habo Stockholm/S 24.8
12.44 Niklas Bergman Larsson 98 Linköping Habo 29.5
12.35 Arvid Ryberg 98 Örgryte Mölndal 9.7
12.31 Erik Dahlqvist 98 Orient Kalmar 15.6
12.03 Viktor Wahlén Diederichsen 98 Spårvägen Göteborg/U 29.6
11.96 Isak Adam 98 Ullevi Lerum 7.9
11.90 Kevin Duvert 98 Märsta Märsta 17.8
11.88 Tobias Larsson 98 Falkenberg Göteborg/U 29.6
11.86 Alexander Bengtsson 98 Åhus Åhus 21.9
11.81 Axel Abrahamsson 98 Bromma Stockholm/S 24.8
medvind
14.16 Max Hejdenberg 98 Örgryte Söderhamn 10.8
13.54 Victor Koch 98 Örgryte Söderhamn 10.8
13.43 Gustaf Bålström 98 Ullevi Söderhamn 10.8
12.89 Timothy Olsson 98 Hammarby Uppsala 6.7
12.83 Sebastien Hargeström 98 Hammarby Gävle 20.7
12.70 Erik Dahlqvist 98 Orient Söderhamn 10.8
12.58 Viktor Wahlén Diederichsen 98 Spårvägen Söderhamn 10.8
12.01 Tobias Larsson 98 Falkenberg Habo 29.5

Kula/5.0

20.32 Wictor Petersson 98 Malmö Hässleholm 26.7
15.52 Edvin Larsson 98 Eskilstuna Västerås 3.8
15.29 Theodor Ahlström 98 Växjö Växjö/V-K 2.9
15.02 Jakob Samuelsson 98 Hässelby Huddinge 21.9
14.80 Jonathan Amneskog 98 Klippan Hässleholm 26.7
14.39 Jakob Eriksson 98 IF Göta Arvika 26.7
13.94 Gabriel Rosshagen 98 Hässelby Gävle 20.7
13.74 Simon Larsson 98 Ymer Söderhamn 10.8
13.54 Örn Östenberg 98 Växjö Söderhamn 10.8
12.78 Victor Krieg 98 Stensjön Stensjön/B 21.9
12.67 Malte Barlinger 98 Linköping Tingstäde 2.8
12.42 Tor Boethius 98 Öresund Malmö/S-K 6.8
11.77 Joel Mattsson 98 Tierp Eskilstuna 14.6
11.72 Carl Krüsell Berg 98 Hammarby Tanumshede 16.8
11.71 Isak Adam 98 Ullevi Kungsbacka 30.8
11.36 Marcus Asplund 98 Bore Torsby 17.5
11.31 Axel Nykvist 98 Tranås Huddinge 21.9
11.01 Yonathan Helsing 98 Sundsvall Timrå 15.7
10.84 Filip Björklund 98 Upsala Upplands Väsby 7.9
10.83 Nuttakit Tacum 98 Piteå Piteå 7.9

Diskus/1.5

63.19 Wictor Petersson 98 Malmö Söderhamn 9.8
50.44 Örn Östenberg 98 Växjö Söderhamn 9.8
48.97§ William Petersson 98 Little Elm, TX 9.4
45.19 Jonathan Amneskog 98 Klippan Ängelholm 23.8
44.98 Jakob Samuelsson 98 Hässelby Söderhamn 9.8
43.51 Edvin Larsson 98 Eskilstuna Söderhamn 9.8
43.15 Theodor Ahlström 98 Växjö Växjö/V-K 6.8
41.88 Victor Krieg 98 Stensjön Stensjön/B 6.9
40.66 Jakob Eriksson 98 IF Göta Kil 2.8
40.48 Gabriel Rosshagen 98 Hässelby Söderhamn 9.8
39.84 Simon Larsson 98 Ymer Upplands Väsby 6.9
36.36 Joel Mattsson 98 Tierp Gävle 11.5
35.77 Malte Barlinger 98 Linköping Söderhamn 9.8
35.70 Jonathan Johansson 98 Tranås Upplands Väsby 6.9
35.53 Mattias Eklund 98 Ymer Söderhamn 9.8
34.55 Kevin Duvert 98 Märsta Huddinge 19.9
34.40 Elias Arkenstedt 98 Öresund Vellinge 6.6
33.83 Carl Krüsell Berg 98 Hammarby Enskede 5.8
31.77 Tobias Larsson 98 Falkenberg Varberg 20.9
31.34 Filip Björklund 98 Upsala Upplands Väsby 6.9

Slägga/5.0

57.18 Edvin Larsson 98 Eskilstuna Uppsala 6.7
54.39 Wictor Petersson 98 Malmö Söderhamn 8.8
51.88 Johannes Nilsson 98 Västerås Uppsala 6.7
47.38 Joel Mattsson 98 Tierp Västerås/Ap 2.8
46.34 Carl Krüsell Berg 98 Hammarby Uppsala 6.7
43.11 Anton Tapper Vuontisvaara 98 Östhammar Östhammar 18.10
40.79 Jonathan Amneskog 98 Klippan Ängelholm 24.8
37.05 Axel Nykvist 98 Tranås Huddinge/J 21.9
36.68 Jakob Eriksson 98 IF Göta Tanumshede 16.8
34.25 Theodor Ahlström 98 Växjö Växjö/V-K 24.7
32.77 Jacob Lindström 98 Falun Järvsö 21.9
26.87 Daniel Ekström 98 Ärla Eskilstuna 20.9

Spjut/700

70.79 Gustav Eichmüller 98 Malmö Hässleholm 26.7
65.88 Rasmus Eriksson 98 Kil Romedal, NOR 11.5
65.81 Theodor Ahlström 98 Växjö Söderhamn 10.8
62.38 Jonathan Amneskog 98 Klippan Bålsta 24.5
58.23 Jakob Eriksson 98 IF Göta Söderhamn 10.8
57.31 Jakob Samuelsson 98 Hässelby Söderhamn 10.8
49.13 Malte Barlinger 98 Linköping Tingstäde 14.7
47.94 Gabriel Rosshagen 98 Hässelby Gävle 20.7
47.88 Anton Cigéhn 98 Täby Söderhamn 10.8
47.58 Alexander Nilsson 98 IF Göta Huddinge 20.9
47.07 Mohammed Anwari 98 Söderhamn Söderhamn 17.5
46.25 Jonathan Hirsh 98 Habo Habo 8.7
45.29 Filip Björklund 98 Upsala Upplands Väsby 6.9
44.27 Sebastien Hargeström 98 Hammarby Huddinge 15.6
43.30 Ludwig Olofsson 98 Boden Gävle 20.7
42.94 Axel Nykvist 98 Tranås Huddinge 20.9
42.92 Simon Larsson 98 Ymer Upplands Väsby 6.9
42.30 Edvin Larsson 98 Eskilstuna Järvsö 21.9
41.29 Enar Pettersson 98 Heros Mora 6.9
41.07 Erik Dahlqvist 98 Orient Kil 7.6

Tiokamp/P17

6.614 Jakob Samuelsson 98 Hässelby Upplands Väsby 7.9
6.541 Simon Larsson 98 Ymer Upplands Väsby 7.9
6.423 Gabriel Rosshagen 98 Hässelby Upplands Väsby 7.9
5.829 Filip Björklund 98 Upsala Upplands Väsby 7.9
5.774 Kevin Duvert 98 Märsta Upplands Väsby 7.9
5.507 Viktor Kjellsson 98 Växjö Upplands Väsby 7.9
5.441 Max Hejdenberg 98 Örgryte Upplands Väsby 7.9
4.761 Jonathan Johansson 98 Tranås Upplands Väsby 7.9
4.618 Axel Abrahamsson 98 Bromma Upplands Väsby 7.9
4.600 Arvid Ryberg 98 Örgryte Varberg 21.9
4.056 Tobias Larsson 98 Falkenberg Varberg 21.9
3.941 Jesper Nyman 98 Hanviken Sätra 18.5