Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Onsdag 12 december 2018

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa P17 ute 2014

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 3 NOV, 2014
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda utomhus 2014.

Observera att alla junior/ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
M22/K22: Födda 1992-94, P19/F19: Födda 1995-96, P17/F17: Födda 1997, P16/F16: Födda 1998, P15/F15: Födda 1999, P14/F14: Födda 2000 - plus ev 01:or som tävlat under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

100m

10.51 Austin Hamilton 97 Malmö Skara 6.6
10.89 Felix Svensson 97 Mölndal Bulle, SUI 12.7
11.06 Andreas Gustafsson 97 Falun Varberg 17.5
11.06 Giovanni Inostroza 97 Tureberg Stockholm/S 23.8
11.08 Tarley Allison 97 Järvsö Söderhamn 12.7
11.15 Sebastian Huynh 97 Hässleholm Gävle 8.8
11.22 Daniel Örevik 97 Gotland Visby 6.8
11.36 Fredrik Wall 97 Riviera Sundsvall 20.7
11.37 Jesper Rask 97 Bollnäs Sundsvall 20.7
11.38 Grigorios Kyriakoudis 97 Mälarhöjden Gävle 8.8
11.44 Henning André 97 Nyköping Stockholm/S 23.8
11.46 Victor Pettersson 97 IF Göta Arvika 26.7
11.47 Adrian Appelgren 97 Mölndal Norrköping 29.5
11.50 Oscar Jacobsson 97 Västerås Uppsala 5.7
11.52 Sanya Somsaart 97 Ymer Varberg 3.8
11.54 Oscar Hjerm 97 Västerås Stockholm/S 23.8
11.54 Johannes Turesson 97 Högbo GIF Uppsala 5.7
11.55 Nicklas Holm 97 Hellas Täby 7.9
11.57 Thobias Nilsson 97 Kvarnsveden Mora 6.9
11.64 Jonatan Paulsson Bixo 97 Östersund Sundsvall 20.7
medvind
10.91 Tarley Allison 97 Järvsö Sundsvall 20.7
10.94 Giovanni Inostroza 97 Tureberg Sollentuna 7.6
11.18 Daniel Örevik 97 Gotland Gävle 8.8
11.26 Fredrik Wall 97 Riviera Gävle 8.8
11.27 Grigorios Kyriakoudis 97 Mälarhöjden Gävle 8.8
11.32 Johannes Turesson 97 Högbo GIF Leksand 26.7
11.33 Oscar Jacobsson 97 Västerås Gävle 8.8
11.35 Victor Pettersson 97 IF Göta Sollentuna 7.6
11.40 Eric Mårtensson 97 Trelleborg Vellinge 6.6
11.43 Oscar Hjerm 97 Västerås Gävle 8.8
11.51 Axel Dillner 97 Ullevi Gävle 8.8
11.58 Sebastian Brandmaier 97 Upsala Gävle 8.8
11.60 Chidozie Abika 97 Kville Kungsbacka 31.8
11.61 Joakim Karlsson 97 Finspång Gävle 8.8
11.62 Erik Andreasson 97 Kville Gävle 8.8
11.63 Jonatan Paulsson Bixo 97 Östersund Sollentuna 7.6

200m

21.60 Austin Hamilton 97 Malmö Gävle 10.8
21.70 Felix Svensson 97 Mölndal Gävle 10.8
22.43 Sebastian Huynh 97 Hässleholm Gävle 10.8
22.49 Tarley Allison 97 Järvsö Gävle 10.8
22.49 Giovanni Inostroza 97 Tureberg Sollentuna 8.6
22.62 Grigorios Kyriakoudis 97 Mälarhöjden Gävle 10.8
22.66 Johannes Turesson 97 Högbo GIF Stockholm/S 24.8
22.78 Andreas Gustafsson 97 Falun Stockholm/S 24.8
22.80 Jakob Masth-Larsson 97 IF Göta Karlstad 23.8
22.90 Filip la Fleur 97 Ystad Göteborg/U 29.6
22.98 Jesper Rask 97 Bollnäs Söderhamn 17.5
22.98 Jakob Boyer 97 Nyköping Stockholm/S 24.8
23.18 Andreas Vidovic 97 Lund Gävle 9.8
23.23 Marko Simic 97 Malmö Göteborg/U 29.6
23.29 Oscar Jacobsson 97 Västerås Västerås 2.8
23.32 Nicklas Holm 97 Hellas Sollentuna 8.6
23.33 Albin Johansson 97 Högbo GIF Gävle 2.7
23.34 Ludvig Hillenfjärd 97 Huddinge Falun 31.5
23.37 Thobias Nilsson 97 Kvarnsveden Kvarnsveden 17.6
23.38 Eric Mårtensson 97 Trelleborg Trelleborg 31.5
oklar/okänd vind
23.17 Andreas Vidovic 97 Lund Hässleholm 26.7
medvind
22.29 Tarley Allison 97 Järvsö Söderhamn 12.7
22.78 Jakob Boyer 97 Nyköping Norrköping 17.8
22.88 Marko Simic 97 Malmö Vellinge 6.6
23.12 Andreas Vidovic 97 Lund Vellinge 6.6

400m

49.73 Ludvig Hillenfjärd 97 Huddinge Göteborg/U 28.6
49.74 Andreas Gustafsson 97 Falun Mannheim, GER 5.7
49.89 Felix Svensson 97 Mölndal Genève, SUI 10.5
50.09 Simon Wallenlind 97 Mölndal Gävle 9.8
50.37 Andreas Vidovic 97 Lund Gävle 9.8
50.41 Jakob Boyer 97 Nyköping Sollentuna 8.6
51.14 Filip la Fleur 97 Ystad Ystad 8.6
51.49 Andreas Kramer 97 Sävedalen Uppsala 23.8
51.68 Henning André 97 Nyköping Sollentuna 8.6
51.70 Albin Johansson 97 Högbo GIF Söderhamn 17.5
51.88 Jacob Lidman 97 Hälle Gävle 9.8
51.93 Anton Roos 97 Huddinge Sollentuna 8.6
52.26 Nicklas Holm 97 Hellas Huddinge 14.6
52.40 Jesper Rask 97 Bollnäs Bollnäs 5.7
52.80 Eric Mårtensson 97 Trelleborg Ystad 8.6
53.05 Johannes Turesson 97 Högbo GIF Gävle 20.7
53.07 Alexander Eskdahl 97 Hovslätt Jönköping 13.9
53.49 Hampus Eriksson 97 Sävedalen Lerum 18.6
53.80 Rasmus Troell 97 Tyresö Västerås 3.8
53.94 Oskar Rosenlund 97 Björnstorp Ystad 8.6

800m

1:51.59 Andreas Kramer 97 Sävedalen Oslo, NOR 11.7
1:54.39 Simon Wallenlind 97 Mölndal Göteborg/S 22.7
1:57.62 Abdiqani Khadar 97 Örebro Gävle 10.8
1:57.86 Filip Wadman 97 Mölndal Mölndal 8.5
1:58.00 Emil Danielsson 97 Dala-Järna Leksand 26.7
1:58.70 Erik Lagerlöf 97 Lidingö Göteborg/U 27.6
1:58.95 Oskar Rosenlund 97 Björnstorp Helsingborg 5.7
1:58.98 Erik Djurberg 97 Upsala Västerås 2.8
1:59.27 Salman Said 97 Malmö Vellinge 7.6
1:59.75 Rasmus Troell 97 Tyresö Huddinge 19.8
2:00.14 Daniel Eriksson 97 Mölndal Göteborg/U 27.6
2:00.18 Hampus Eriksson 97 Sävedalen Göteborg/S 14.6
2:00.62 Jacob Lidman 97 Hälle Göteborg/U 27.6
2:01.46 Tim Yngesjö 97 Nyköping Huddinge 21.9
2:02.62 Adelegn Zewdu 97 Malmö Vellinge 7.6
2:03.49 Gustav Nordling 97 Spårvägen Stockholm/S 23.8
2:03.63 Christoffer Hagman 97 Västerås Norrköping 17.8
2:04.14 Olof Nordling 97 Spårvägen Stockholm/S 23.8
2:04.2m Martin Wuopio 97 Akele Linköping 25.6
2:04.26 Tobias Jonsson 97 Tumba Göteborg/U 27.6

1500m

3:51.81 Andreas Kramer 97 Sävedalen Mannheim, GER 5.7
3:57.60 Emil Danielsson 97 Dala-Järna Göteborg/U 28.6
4:02.06 Oscar Rosenlund 97 Björnstorp Helsingborg 6.7
4:02.54 Simon Wallenlind 97 Mölndal Göteborg/S 13.6
4:04.04 Erik Djurberg 97 Upsala Sollentuna 7.6
4:05.65 Erik Lagerlöf 97 Lidingö Hässleholm 26.7
4:10.06 Tim Yngesjö 97 Nyköping Stockholm/S 24.8
4:10.29 Adelegn Zewdu 97 Malmö Göteborg/U 28.6
4:12.19 Gustav Nordling 97 Spårvägen Gävle 9.8
4:13.65 Martin Wuopio 97 Akele Linköping 1.6
4:14.46 Pontus Hagman 97 Västerås Gävle 9.8
4:16.96 Daniel Eriksson 97 Mölndal Halmstad 12.7
4:16.99 Abdiqani Khadar 97 Örebro Göteborg/U 28.6
4:17.00 Olof Nordling 97 Spårvägen Göteborg/U 28.6
4:18.33 Hampus Eriksson 97 Sävedalen Göteborg/U 28.6
4:18.57 Mohammed Mohamoud 97 Ullevi Göteborg/U 28.6
4:20.93 Christoffer Hagman 97 Västerås Gävle 9.8
4:24.43 Khalid Nooh 97 Ullevi Göteborg/U 28.6
4:25.26 Tobias Jonsson 97 Tumba Göteborg/U 28.6
4:27.05 Alexander Waerme 97 Ullevi Huddinge 19.9

3000m

8:36.22 Emil Danielsson 97 Dala-Järna Göteborg/U 29.6
8:42.25 Adelegn Zewdu 97 Malmö Gävle 10.8
8:44.66 Oskar Rosenlund 97 Björnstorp Gävle 10.8
8:54.72 Erik Lagerlöf 97 Lidingö Sollentuna 6.6
9:00.08 Erik Djurberg 97 Upsala Gävle 10.8
9:04.81 Martin Wuopio 97 Akele Göteborg/U 29.6
9:17.08 Gustav Nordling 97 Spårvägen Göteborg/U 29.6
9:17.94 Mohammed Mohamoud 97 Ullevi Lerum 18.6
9:20.14 Daniel Eriksson 97 Mölndal Göteborg/U 29.6
9:26.18 Elias Tholén 97 Ununge Göteborg/U 29.6
9:28.54 Dennis Olsson 97 Hellas Sollentuna 6.6
9:30.1m Lucas Brandt 97 IS Göta Lund 29.5
9:48.4m Daniel Alemu 97 Trångsviken Krokom 31.8
9:55.60 Alexander Waerme 97 Ullevi Huddinge 21.9
10:00.08 Valdemar Crispin 97 Spårvägen Göteborg/U 29.6

2000m hinder/91.4

6:05.55 Adelegn Zewdu 97 Malmö Gävle 8.8
6:09.64 Erik Djurberg 97 Upsala Göteborg/U 27.6
6:21.41 Pontus Hagman 97 Västerås Gävle 8.8
6:22.7m Erik Lagerlöf 97 Lidingö Lidingö 11.6
6:29.72 Elias Tholén 97 Ununge Huddinge 13.6
6:38.77 Christoffer Hagman 97 Västerås Göteborg/U 27.6
6:41.47 Adam Kagebäck 97 Linköping Gävle 8.8
6:42.07 Olof Nordling 97 Spårvägen Tanumshede 16.8
6:54.94 Martin Jacobson 97 Hammarby Tanumshede 16.8
7:15.05 Johan Forsman 97 Ymer Tanumshede 16.8
7:16.33 Hjalmar Åhman 97 Lidingö Uppsala 29.5

110m häck/91.4

13.92 Andreas Gustafsson 97 Falun Upplands Väsby 6.9
14.44 Elias Martinsson 97 Brattås Borås 15.6
14.49 Ludvig Hillenfjärd 97 Huddinge Gävle 9.8
14.68 Oscar Hjerm 97 Västerås Gävle 9.8
14.87 Gustav Jacobson 97 Istrum Skara 6.6
15.54 Felix Antonsson 97 Malmö Gävle 9.8
15.69 Sebastian Ruthström 97 Spårvägen Göteborg/U 29.6
15.70 Albin Johansson 97 Högbo GIF Kalmar 9.7
16.03 Simon Throgen 97 Karlskoga Gävle 9.8
16.11 Nils Eickhoff 97 Ymer Stockholm/S 24.8
16.20 Christofer Pool Wiklund 97 Falköpings FIK Borås 15.6
16.34 Albin Suljov 97 Färjestaden Upplands Väsby 6.9
16.53 Elias Högström 97 Sundsvall Upplands Väsby 6.9
16.66 Fredrik Lorentzon 97 Lidingö Huddinge 15.6
17.06 Michael Welsapar 97 Upsala Upplands Väsby 6.9
medvind
13.74 Andreas Gustafsson 97 Falun Göteborg/U 29.6
14.14 Elias Martinsson 97 Brattås Göteborg/U 29.6
14.33 Ludvig Hillenfjärd 97 Huddinge Göteborg/U 29.6
16.54 Fredrik Wall 97 Riviera Söderhamn 12.7

300m häck/84.0

37.53 Andreas Gustafsson 97 Falun Gävle 10.8
37.70 Ludvig Hillenfjärd 97 Huddinge Gävle 10.8
37.74 Jakob Masth Larsson 97 IF Göta Gävle 10.8
38.32 Albin Johansson 97 Högbo GIF Gävle 10.8
38.39 Nicklas Holm 97 Hellas Gävle 10.8
40.51 Fredrik Lorentzon 97 Lidingö Gävle 10.8
40.98 Gustav Jacobson 97 Istrum Gävle 9.8
41.78 Filip Ottosson 97 IFK Umeå Tornio, FIN 16.8
42.02 Nils Eickhoff 97 Ymer Gävle 10.8
42.02 Martin Arvidsson 97 Sävedalen Kungsbacka 31.8
43.80 Martin Jacobson 97 Hammarby Sollentuna 7.6
43.85 Albin Suljov 97 Färjestaden Tranås 28.9
44.35 Fredrik Wall 97 Riviera Piteå 6.9
45.07 Elias Högström 97 Sundsvall Stockholm/S 23.8
45.08 Johan Sundkvist 97 Riviera Piteå 6.9
48.35 Edvin Tell 97 Falköpings FIK Lidköping 17.8
Manuell tidtagning
41.3m Nils Eickhoff 97 Ymer Borås 14.6

Höjd

2.10 Oskar Lundqvist 97 Upsala Gävle 8.8
2.03 Otto Brinkman 97 Spårvägen Stockholm/S 21.8
1.98 Andreas Gustafsson 97 Falun Upplands Väsby 7.9
1.97 Fredrik Wenström 97 Hanviken Uppsala 6.7
1.94 Filip Augustsson 97 Brattås Uddevalla 26.7
1.90 Elias Martinsson 97 Brattås Göteborg/S 31.5
1.90 Tobias Johansson 97 Viking Mora 6.9
1.87 Simon Throgen 97 Karlskoga Arvika 27.7
1.87 Gabriel Padilla Bergstrand 97 Málaga, ESP 31.5
1.84 Christofer Pool Wiklund 97 Falköpings FIK Huddinge 19.9
1.83 Hannes Gärdenfors 97 Malmö Helsingborg 6.7
1.81 Simon Andersson 97 Träff Huddinge 19.9
1.81 Gustav Jacobson 97 Istrum Arvika 27.7
1.78 Anton Sjöström 97 IFK Umeå Huddinge 19.9
1.78 Oscar Hjerm 97 Västerås Sollentuna 7.6
1.77 Michael Welsapar 97 Upsala Upplands Väsby 7.9
1.73 Salesi Pettersson Hafoka 97 Spårvägen Sollentuna 7.6
1.72 Albin Fagerblom 97 Falköpings AIK Habo 14.6
1.72 Elias Högström 97 Sundsvall Sundsvall 21.5
1.72 Vilhelm Björklund 97 Lund Göteborg/U 29.6

Stav

4.46 Andreas Gustafsson 97 Falun Västerås 29.5
4.12 Anton Sjöström 97 IFK Umeå Huddinge 21.9
4.12 Sebastian Ruthström 97 Spårvägen Göteborg/U 28.6
4.00 Albin Suljov 97 Färjestaden Tranås 27.9
3.83 Nils Eickhoff 97 Ymer Gävle 9.8
3.64 Albin Fagerblom 97 Falköpings AIK Gävle 9.8
3.33 Elias Högström 97 Sundsvall Tornio, FIN 17.8
3.25 Oliver Thim 97 Arvika Arvika 26.7
3.03 Filip Ottosson 97 IFK Umeå Tornio, FIN 17.8
2.90 Oscar Lundqvist 97 Upsala Uppsala 29.5
2.60 Ludvig Hillenfjärd 97 Huddinge Borås/R 5.7
2.43 Michael Welsapar 97 Upsala Upplands Väsby 6.9

Längd

7.08 Daniel Örevik 97 Gotland Visby 21.5
7.00 Elias Martinsson 97 Brattås Gävle 10.8
6.70 Andreas Gustafsson 97 Falun Göteborg/U 27.6
6.63 Sebastian Ruthström 97 Spårvägen Göteborg/U 27.6
6.59 Filip Augustsson 97 Brattås Uddevalla 19.7
6.58 Henning André 97 Nyköping Halmstad 12.7
6.52 Pontus Quick 97 Lund Helsingborg 5.7
6.47 Victor Pettersson 97 IF Göta Gävle 10.8
6.42 Marcus Nyberg 97 Malmö Göteborg/U 27.6
6.40 Lucas Järpsjö 97 Mariestad Trollhättan 25.5
6.38 Giovanni Inostroza 97 Tureberg Göteborg/U 27.6
6.34 Tobias Johansson 97 Viking Huddinge 20.9
6.31 Albin Boestad 97 Lidingö Gävle 19.7
6.29 Christofer Pool Wiklund 97 Falköpings FIK Borås 15.6
6.29 Robin Ericsson 97 Habo Huddinge 20.9
6.22 Nils Eickhoff 97 Ymer Göteborg/U 27.6
6.17 Nicklas Holm 97 Hellas Huddinge 20.9
6.10 Elias Högström 97 Sundsvall Göteborg/U 27.6
6.09 Johan Sundkvist 97 Riviera Pudasjärvi, FIN 19.6
6.06 Lukas Lilja 97 Klippan Helsingborg 5.7
6.06 Grigorios Kyriakoudis 97 Mälarhöjden Sollentuna 7.6
medvind
7.16 Daniel Örevik 97 Gotland Gävle 10.8
6.82 Andreas Gustafsson 97 Falun Gävle 10.8
6.61 Pontus Quick 97 Lund Gävle 10.8
6.60 Marcus Nyberg 97 Malmö Tanumshede 16.8
6.49 Victor Pettersson 97 IF Göta Tanumshede 16.8
6.35 Albin Boestad 97 Lidingö Gävle 19.7
6.32 Linus Leveau 97 Helsingborg Helsingborg 5.7
6.19 Lukas Lilja 97 Klippan Helsingborg 5.7
6.15 Marcus Jaurell 97 Hässelby Tanumshede 16.8
6.13 Johan Sundkvist 97 Riviera Söderhamn 12.7

Tresteg

14.50 Christofer Pool Wiklund 97 Falköpings FIK Helsinki, FIN 30.8
14.31 Sebastian Ruthström 97 Spårvägen Gävle 8.8
14.02 Marcus Nyberg 97 Malmö Gävle 8.8
13.60 Albin Boestad 97 Lidingö Stockholm/S 24.8
13.45 Henning André 97 Nyköping Gävle 8.8
13.34 Daniel Bohlin 97 Ullevi Gävle 8.8
13.19 Andreas Gustafsson 97 Falun Stockholm/S 24.8
13.14 Linus Leveau 97 Helsingborg Jönköping 15.6
13.01 Gregorios Kyriakoudis 97 Mälarhöjden Huddinge 13.6
12.85 Michael Welsapar 97 Upsala Huddinge 13.6
12.85 Nils Eickhoff 97 Ymer Norrköping 29.5
12.61 Elias Högström 97 Sundsvall Östersund 1.6
12.53 Oscar Mattsson 97 Kisa Halmstad 13.7
12.17 Pontus Quick 97 Lund Göteborg/U 29.6
12.15 Adrian Kamlin 97 Karlskoga Gävle 8.8
11.94 Fredrik Wall 97 Riviera Tornio, FIN 16.8
11.90 Viktor Johansson 97 Ullevi Göteborg/S 1.6
11.79 Hampus Wallström 97 Luleå Luleå 18.6
11.58 Salesi Pettersson Hafoka 97 Spårvägen Gävle 20.7
11.48 Lukas Lilja 97 Klippan Ängelholm 24.8
medvind
13.35 Daniel Bohlin 97 Ullevi Gävle 8.8
12.31 Salesi Pettersson Hafoka 97 Spårvägen Gävle 8.8
11.80 Hampus Wallström 97 Luleå Luleå 18.6

Kula/5.0

17.64 Jesper Arbinge 97 Huddinge Sollentuna 8.6
16.94 Jakob Gardenkrans 97 Malmö Gävle 10.8
16.40 Oscar Gustafsson 97 Nyköping Södertälje 6.6
15.57 Filip la Fleur 97 Ystad Göteborg/U 28.6
14.36 Andreas Gustafsson 97 Falun Kópavogur, ISL 8.6
14.29 Albin Johansson 97 Högbo GIF Högby 12.7
14.20 Oliver Tered 97 Hässelby Göteborg/U 28.6
13.92 Sebastian Ruthström 97 Spårvägen Stockholm/S 23.8
13.18 Gustav Jacobson 97 Istrum Arvika 26.7
12.57 Elias Högström 97 Sundsvall Stockholm/S 23.8
12.21 Oscar Ekberg 97 Piteå Piteå 8.6
12.09 Simon Henriksson 97 Eslöv Eslöv 11.6
12.09 Norton Strömmer 97 Söderhamn Söderhamn 12.7
12.02 Filip Karlsson 97 Gnistan Hässleholm 26.7
11.69 Robin Ericsson 97 Habo Tranås 27.9
11.68 Sanya Somsart 97 Ymer Tanumshede 16.8
11.56 Joacim Östman 97 Timrå Sundsvall 14.6
11.00 Gustav Björnfot 97 Umedalen Umeå 13.9
10.89 Tarley Allison 97 Järvsö Järvsö 20.9
10.82 Salesi Pettersson Hafoka 97 Spårvägen Sollentuna 8.6

Diskus/1.5

60.96 Jakob Gardenkrans 97 Malmö Vellinge 6.6
54.02 Albin Johansson 97 Högbo GIF Stockholm/S 24.8
53.44 Oscar Gustafsson 97 Nyköping Södertälje 6.6
49.58 Jesper Arbinge 97 Huddinge Göteborg/U 29.6
41.01 Andreas Gustafsson 97 Falun Kópavogur, ISL 7.6
38.71 Elias Högström 97 Sundsvall Upplands Väsby 6.9
38.36 Norton Strömmer 97 Söderhamn Bollnäs 2.9
37.89 Oliver Tered 97 Hässelby Sandviken 8.8
37.42 Filip Karlsson 97 Gnistan Nybro 30.8
35.44 Eddie Sundell 97 Söderhamn Huddinge 20.9
33.22 Simon Henriksson 97 Eslöv Eslöv 10.9
32.27 Oskar Sidenbladh 97 Hammarby Visby 25.6

Slägga/5.0

64.88 Jakob Gardenkrans 97 Malmö Gävle 10.8
57.27 Jesper Arbinge 97 Huddinge Gävle 10.8
53.66 Gustav Jacobson 97 Istrum Gävle 10.8
51.77 Albin Kjellberg 97 Hässelby Gävle 10.8
48.36 Oliver Tered 97 Hässelby Huddinge/J 15.6
41.58 Norton Strömmer 97 Söderhamn Söderhamn 19.8
34.86§ Oscar Gustafsson 97 Nyköping Nyköping/R-K 17.9
33.93 Elias Högström 97 Sundsvall Timrå 18.9
32.11 Simon Henriksson 97 Eslöv Eslöv 10.9
29.70§ Albin Johansson 97 Högbo GIF Falun 10.9
27.15 Oscar Ekberg 97 Piteå Piteå 6.9

Spjut/700

80.04 Simon Litzell 97 Hässelby Östersund 20.5
68.37 Jan Jakoubek 97 Hinden Hässleholm 26.7
56.85 Oscar Jacobson 97 Istrum Arvika 27.7
54.70 Robin Ericsson 97 Habo Huddinge 21.9
51.47 Simon Henriksson 97 Eslöv Varberg 3.8
50.94 Marcus Jaurell 97 Hässelby Gävle 9.8
50.18 Andreas Gustafsson 97 Falun Kópavogur, ISL 7.6
47.58 Elias Högström 97 Sundsvall Tornio, FIN 16.8
47.11 Albin Johansson 97 Högbo GIF Högby 12.7
44.66 Nicklas Holm 97 Hellas Huddinge 21.9
44.44 Oskar Sidenbladh 97 Hammarby Sätra 3.5
42.85 Oscar Ekberg 97 Piteå Piteå 7.9
42.79§ Daniel Örevik 97 Gotland Visby 1.10
42.43 Nils Eickhoff 97 Ymer Borås 14.6
41.30 Mattias Wihlborg 97 Gotland Tingstäde 29.6
40.79 Gustav Björnfot 97 Umedalen Tornio, FIN 16.8
40.41§ Jacob Rosén 97 Mölndal Norrköping 29.5
39.27§ Daniel Skalk 97 Gefle Gävle 19.10
39.00 Hampus Wallström 97 Luleå Luleå 18.6
38.35 Christofer Pool Wiklund 97 Falköpings FIK Huddinge 21.9

Tiokamp/P17

7.374 Andreas Gustafsson 97 Falun Upplands Väsby 7.9
5.438 Elias Högström 97 Sundsvall Upplands Väsby 7.9
5.093 Michael Welsapar 97 Upsala Upplands Väsby 7.9
4.680 Albin Suljov 97 Färjestaden Upplands Väsby 7.9

>