Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Lördag 17 februari 2018

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa P19 ute 2014

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 20 OKT, 2014
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda utomhus 2014.

Observera att alla junior/ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
M22/K22: Födda 1992-94, P19/F19: Födda 1995-96, P17/F17: Födda 1997, P16/F16: Födda 1998, P15/F15: Födda 1999, P14/F14: Födda 2000 - plus ev 01:or som tävlat under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

100m

10.53 Erik Hagberg 95 Upsala Umeå 1.8
10.62 Emil von Barth 96 Ullevi Göteborg/S 13.6
10.65 Johan Lilja 95 Sundsvall Kramfors 6.9
10.74 Jean Christian Zirignon 95 Piteå Gävle 8.8
10.77 Filip Sjövall 95 Lund Gävle 8.8
10.79 Jacob Ewertzh 95 Hammarby Sundsvall 20.7
10.86 Gustav Kjell 96 Tureberg Göteborg/S 13.6
10.93 Amadou Sussoho 95 Huddinge Skara 6.6
10.98 Herman Olvik 96 Ullevi Göteborg/S 13.6
10.99 Erik Nyberg 96 Hammarby Danderyd 18.5
10.99 Douglas Hellbratt 95 Huddinge Stockholm/S 23.8
11.03 Jakob Lindbom 95 KA2 Hässleholm 27.7
11.05 Dennis Forsman 95 Ullevi Göteborg/S 22.7
11.06 Thomas Yemane 95 Hässelby Stockholm/S 23.8
11.14 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Varberg 17.5
11.14 Eddy Meyerdierks 95 Ullevi Göteborg/S 31.5
11.14 Daniel Rosberg 96 Hammarby Uppsala 5.7
11.15 Fabian Revilla 95 Rånäs Uppsala 23.8
11.17 Kevin Fankl 95 Ullevi Arona, ESP 24.5
11.25 Erik Hermelin 96 Lidingö Uppsala 5.7
medvind
10.36 Erik Hagberg 95 Upsala Uppsala 23.8
10.49 Emil von Barth 96 Ullevi Skara 6.6
10.63 Jean Christian Zirignon 95 Piteå Gävle 8.8
10.64 Jacob Ewertzh 95 Hammarby Gävle 8.8
10.67 Gustav Kjell 96 Tureberg Gävle 8.8
10.72 Jakob Lindbom 95 KA2 Gävle 8.8
10.76 Filip Sjövall 95 Lund Gävle 8.8
10.87 Eddy Meyerdierks 95 Ullevi Gävle 8.8
10.88 Fabian Revilla 95 Rånäs Gävle 8.8
10.89 Amadou Sussoho 95 Huddinge Gävle 8.8
11.12 Martin Selin 95 Ullevi Skara 23.8
11.12 Sebastian Eliasson 95 Lerum Gävle 8.8

200m

21.56 Emil von Barth 96 Ullevi Gävle 10.8
21.60 Johan Lilja 95 Sundsvall Sundsvall 20.7
21.68 Dennis Forsman 95 Ullevi Norrköping 31.5
21.73 Jacob Ewertzh 95 Hammarby Sundsvall 20.7
21.87 Jakob Lindbom 95 KA2 Hässleholm 26.7
21.89 Isak Andersson 96 Upsala Gävle 19.7
22.04 Amadou Sussoho 95 Huddinge Gävle 10.8
22.09 Thomas Yemane 95 Hässelby Stockholm/S 24.8
22.09 Gustav Kjell 96 Tureberg Sollentuna 8.6
22.11 Oskar Staafgård 95 Malmö Trelleborg 31.5
22.17 Douglas Hellbratt 95 Huddinge Stockholm/S 24.8
22.23 Filip Sjövall 95 Lund Gävle 10.8
22.25 Erik Martinsson 96 Gefle Gävle 10.8
22.40 Victor Fingal 96 Ullevi Göteborg/S 1.6
22.43 Erik Hermelin 96 Lidingö Sollentuna 8.6
22.46 Max Andersson 95 Tierp Göteborg/U 29.6
22.57 Erik Nyberg 96 Hammarby Sollentuna 8.6
22.58 Eddy Meyerdierks 95 Ullevi Göteborg/S 1.6
22.61 Fabian Revilla 95 Rånäs Göteborg/U 29.6
22.62 Martin Selin 95 Ullevi Göteborg/S 1.6
medvind
21.24 Johan Lilja 95 Sundsvall Gävle 10.8
21.35 Emil von Barth 96 Ullevi Gävle 10.8
21.38 Jacob Ewertzh 95 Hammarby Gävle 10.8
21.41 Dennis Forsman 95 Ullevi Gävle 10.8
21.78 Gustav Kjell 96 Tureberg Gävle 10.8
21.90 Douglas Hellbratt 95 Huddinge Gävle 10.8
21.93 Erik Martinsson 96 Gefle Sollentuna 8.6
22.00 Thomas Yemane 95 Hässelby Gävle 10.8
22.05 Victor Fingal 96 Ullevi Göteborg/S 14.6
22.32 Martin Selin 95 Ullevi Skara 23.8
22.36 Eddy Meyerdierks 95 Ullevi Gävle 10.8

400m

47.48 Dennis Forsman 95 Ullevi Tallinn, EST 27.8
47.84 Erik Martinsson 96 Gefle Göteborg/S 14.6
48.43 Andreas Almgren 95 Tureberg Göteborg/U 28.6
48.95 Martin Selin 95 Ullevi Gävle 9.8
49.11 Kalle Berglund 96 Spårvägen Göteborg/U 28.6
49.20 Edom Abreham 95 Hässelby Gävle 8.8
49.36 Erik Hermelin 96 Lidingö Gävle 9.8
49.63 Isak Andersson 96 Upsala Uppsala 29.5
49.69 Victor Fingal 96 Ullevi Gävle 9.8
50.57 Anton Persson 96 Hässelby Gävle 20.7
50.60 Benjamin Åberg 95 Hälle Skara 6.6
50.74 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Eugene, OR 22.7
50.77 William Levay 96 Spårvägen Gävle 8.8
50.96 Noah Elliott 96 Ullevi Uddevalla 26.7
50.98 Oscar Carlsson 96 Ullevi Göteborg/S 1.6
51.00 Filip Wendelin 96 Sala Västerås 3.8
51.14 Gustav Bivstedt 96 Hässelby Gävle 20.7
51.14 Martin Hammar 95 Rånäs Uppsala 5.7
51.18 Johan Sandsten 95 Oskarshamn Oskarshamn 2.7
51.21 Hugo Forsberg 96 Ullevi Helsingborg 6.7

800m

1:45.65 Andreas Almgren 95 Tureberg Eugene, OR 27.7
1:47.31 Kalle Berglund 96 Spårvägen Eugene, OR 27.7
1:49.70 William Levay 96 Spårvägen Stockholm/S 21.8
1:52.48 Johan Sandsten 95 Oskarshamn Göteborg/U 29.6
1:54.37 Gustav Berlin 95 Akele Sollentuna 6.6
1:54.44 Abshir Awees 95 Örebro Göteborg/U 29.6
1:54.70 Johan Lindgren 96 Mölndal Göteborg/S 22.7
1:54.85 *Amanuel Gergis 96 Hässelby Uppsala 6.7
1:54.93 Martin Hammar 95 Rånäs Sollentuna 6.6
1:55.11 Anton Persson 96 Hässelby Göteborg/U 29.6
1:55.58 Gustav Bivstedt 96 Hässelby Göteborg/U 29.6
1:55.69 Björn Seifert 96 Upsala Stockholm/S 23.8
1:55.72 Fredrik Orrsveden 95 Hammarby Gävle 9.8
1:55.86 Benjamin Åberg 95 Hälle Uddevalla 26.7
1:55.98 Noah Elliott 96 Ullevi Göteborg/S 22.7
1:56.03 Kevin Hermansson 95 Trollhättans FIK Stockholm/S 23.8
1:56.62 Alexander Nilsson 95 Mölndal Mölndal 8.5
1:56.90 Johan Slagbrand 96 Märsta Sollentuna 26.6
1:57.04 *Abdirezak Adam 95 Malmö Göteborg/S 14.6
1:57.20 *Soufian Elbouchti 96 Hovslätt Jönköping 18.6

1500m

3:43.28 William Levay 96 Spårvägen Eugene, OR 22.7
3:49.94 *Amanuel Gergis 96 Hässelby Sollentuna 26.6
3:50.22 Kalle Berglund 96 Spårvägen Sollentuna 7.6
3:50.53 Andreas Almgren 95 Tureberg Sollentuna 7.6
3:54.44 Johan Lindgren 96 Mölndal Gävle 9.8
3:55.39 Alexander Nilsson 95 Mölndal Göteborg/S 13.6
3:55.49 Vidar Johansson 96 Sävedalen Jessheim, NOR 5.6
3:55.66 Gabriel Steffensen 96 Sävedalen Stockholm/S 21.8
3:56.38 Johan Sandsten 95 Oskarshamn Gävle 9.8
3:56.89 Awet Mengsteab 95 Örgryte Gävle 9.8
3:56.94 Gustaf Stensjö 96 Sävedalen Stockholm/S 21.8
3:57.25 *Abdelfath Yassin 95 Gefle Sollentuna 7.6
3:57.76 Andreas Jansson 96 Hässelby Göteborg/U 28.6
4:01.00 *Abdirezak Adam 95 Malmö Gävle 9.8
4:01.18 Martin Hammar 95 Rånäs Sollentuna 7.6
4:03.54 Abdi Yusuf 96 Hammarby Sollentuna 7.6
4:04.12 Gustaf Lidfeldt 95 Hammarby Huddinge 14.6
4:07.17 Gustav Berlin 95 Akele Göteborg/U 28.6
4:07.99 Anders Fox 95 Enhörna Stockholm/S 24.8
4:08.65 Daniel Bucht 96 Sävedalen Göteborg/U 28.6

5000m

14:27.04 Andreas Jansson 96 Hässelby Sollentuna 26.6
14:41.45 Gustaf Stensjö 96 Sävedalen Gävle 8.8
14:42.46 Gabriel Steffensen 96 Sävedalen Göteborg/U 27.6
14:51.67 *Abdelfath Yassin 95 Gefle Sollentuna 26.6
14:56.35 Vidar Johansson 96 Sävedalen Lerum 18.6
14:58.27 Alexander Nilsson 95 Mölndal Lerum 18.6
15:12.51 *Amanuel Gergis 96 Hässelby Uppsala 23.8
15:13.68 Awet Mengsteab 95 Örgryte Göteborg/U 27.6
15:18.57 *Robel Fsiha 96 Spårvägen Uppsala 23.8
15:30.50 Hafez Ibrahim 96 Lidköpings VSK Gävle 8.8
15:33.97 Ludvig Danielson 95 Tjalve Gävle 8.8
15:34.17 Hugo Lindell 95 Rånäs Göteborg/U 27.6
15:45.89 Daniel Bucht 96 Sävedalen Gävle 8.8
15:48.64 Daniel Strandberg 95 Malmö Gävle 8.8
15:53.63 Woldemariam Haile 95 Ludvika Gävle 8.8
15:58.16 Archie Casteel 96 Hellas Huddinge 15.6
16:03.07 Hasan Huseen 95 Hemlingby Gävle 2.9
16:18.43 Anders Fox 95 Enhörna Gävle 8.8
16:18.81 Filip Artursson 96 Hässelby Gävle 8.8
16:41.48 *Soufiane Elbouchti 96 Hovslätt Jönköping 26.8
ungefärlig tid
15:27.0m Gabriel Sandör 96 Akele Linköping 10.6

2000m hinder/91.4

5:49.37 Vidar Johansson 96 Sävedalen Gävle 10.8
5:52.43 Johan Lindgren 96 Mölndal Gävle 10.8
5:56.25 Andreas Jansson 96 Hässelby Gävle 10.8
6:23.82 Ken Slättengren 95 Högby Gävle 10.8
6:32.1m Mohammed Loukili 96 Lidingö Lidingö 11.6
6:37.10 Björn Seifert 96 Upsala Huddinge 20.9
7:17.95 Marinel Fredriksson 95 Helsingborg Göteborg/U 27.6

110m häck/100.0

14.22 Philip Ngwe 95 Mölndal Göteborg/U 29.6
14.45 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Göteborg/U 29.6
14.57 Andreas Almlöf 95 Hammarby Gävle 10.8
14.76 Linus Otto Boyer 95 Nyköping Uppsala 6.7
15.03 Nicklas Karlsson 96 Finspång Gävle 10.8
15.10 Kevin Fankl 95 Ullevi Tampere, FIN 15.6
15.25 Axel Ohlson 96 Hässelby Göteborg/U 29.6
15.36 Ludwig Sjödin 95 Skellefteå Gävle 10.8
15.69 Adam Nygårds Jacobsson 96 Falun Falun 22.5
16.20 Gustav Magnusson 95 Orient Göteborg/U 29.6
16.26 Per Johansson 96 Ullevi Uddevalla 26.7
16.58 Jacob Wiklund 96 Gotland Visby 15.6
16.65 Jon Klasér 96 Falun Stockholm/S 24.8
16.81 Joar Husmark 96 Falun Kópavogur, ISL 8.6
17.13 Marcus Rostmark 96 Märsta Huddinge 20.9
17.23 Erik Hermelin 96 Lidingö Huddinge 15.6
17.91§ Anton Evertsson 95 Habo Jönköping 13.9
17.98 Anton Johansson 96 Örebro Varberg 18.5
oklar/okänd vind
16.04§ Isak Andersson 96 Upsala Uppsala 29.5
17.35§ Fabian Delryd 96 Täby Uppsala 29.5
medvind
14.33 Andreas Almlöf 95 Hammarby Kristiansand, NOR 16.8
16.04 Jacob Wiklund 96 Gotland Visby 9.7

400m häck/91.4

52.40 Isak Andersson 96 Upsala Umeå 3.8
53.96 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Borås 5.7
54.80 Andreas Almlöf 95 Hammarby Borås 5.7
55.32 Filip Wendelin 96 Sala Gävle 10.8
55.80 Oskar Greilert 95 Hanviken Gävle 10.8
56.58 Mathieu Nilsson 96 IF Göta Västerås 29.5
57.20 Sebastian Gyllensten 96 Växjö Gävle 10.8
58.44 Axel Ohlson 96 Hässelby Gävle 10.8
58.63 Joakim Stenström 96 Hinden Helsingborg 4.7
58.69 Per Johansson 96 Ullevi Helsingborg 4.7
59.24 Benjamin Åberg 95 Hälle Huddinge 21.9
59.31 Erik Hermelin 96 Lidingö Sollentuna 15.5
59.35 Ken Slättengren 95 Högby Jönköping 13.9
60.65 Jon Klasér 96 Falun Falun 22.5
62.64 Joakim Bäckman 96 Varberg Varberg 2.8

Höjd

2.16 Fabian Delryd 96 Täby Sollentuna 6.6
2.10 Andreas Carlsson 95 Ymer Gävle 8.8
2.09 Henrik Thoms 96 Hanviken Uppsala 6.7
1.96 Herman Olvik 96 Ullevi Borås 14.6
1.94 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Eugene, OR 22.7
1.92 Thobias Nilsson Montler 96 Malmö Kalmar 15.6
1.89 Jonathan Kruse 95 Upsala Uppsala 29.5
1.88 Erik Martinsson 96 Gefle Gävle 20.7
1.88 Adam Nygårds Jakobsson 96 Falun Sollentuna 6.6
1.87 Henning Rydström 95 Hässelby Borås 5.7
1.86 David Kappelin 95 Örgryte Gävle 8.8
1.85 Oscar Söderbergh 96 Ullevi Uddevalla 26.7
1.83 Kevin Fankl 95 Ullevi Arona, ESP 24.5
1.83 Axel Ohlson 96 Hässelby Göteborg/U 28.6
1.83 Oskar Greilert 95 Hanviken Göteborg/U 28.6
1.82 Nicklas Karlsson 96 Finspång Varberg 17.5
1.79 Joar Husmark 96 Falun Kópavogur, ISL 7.6

Stav

4.95 Magnus Jomyr 95 Örgryte Nerja, ESP 22.5
4.92 David Kappelin 95 Örgryte Göteborg/U 27.6
4.80 Carl Ivarsson 96 Lerum Göteborg/U 27.6
4.71 Esa Hiltunen 96 Ullevi Merksem, BEL 23.8
4.61 Alfred Delefors Hedberg 96 Tjalve Stockholm/S 23.8
4.60 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Örebro 1.6
4.60 Anton Evertsson 95 Habo Nerja, ESP 22.5
4.60 Axel Ohlson 96 Hässelby Kópavogur, ISL 8.6
4.56 Andreas Carlsson 95 Ymer Norrköping 29.5
4.55 Hannes Burman 96 Skellefteå Umeå 24.6
4.46 Hannes Gidlöf 96 Gefle Gävle 18.7
4.30 Jonatan Nordh 96 Örgryte Kalmar 15.6
4.22 Isak Hampel Klang 96 Hässelby Sollentuna 8.6
4.20 Kevin Fankl 95 Ullevi Arona, ESP 25.5
4.13 Nicklas Karlsson 96 Finspång Upplands Väsby 7.9
4.00 Joar Husmark 96 Falun Kópavogur, ISL 8.6
4.00 Arvid Björemark 95 Rigor Mölndal 9.7
3.82 Jon Klasér 96 Falun Mora 10.6
3.75 Jens Roslund 96 Örebro Örebro 1.6
3.75 Gustav Burman 96 Skellefteå Skellefteå 27.7

Längd

7.67 Thobias Nilsson Montler 96 Malmö Kristiansand, NOR 17.8
7.41 Andreas Carlsson 95 Ymer Gävle 9.8
7.39 Max Andersson 95 Tierp Gävle 19.7
7.12 Jesper Hellström 95 Hässelby Huddinge 15.6
7.06 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Huddinge 15.6
7.01 Kevin Fankl 95 Ullevi Arona, ESP 24.5
6.89 Jesper Frykholm 96 Glanshammar Gävle 19.7
6.83 Marcus Rostmark 96 Märsta Sollentuna 7.6
6.64 Oskar Greilert 95 Hanviken Huddinge 19.8
6.63 Erik Hermelin 96 Lidingö Huddinge 15.6
6.61 Erik Martinsson 96 Gefle Gävle 19.7
6.61 Johan Meckbach 95 Täby Göteborg/U 28.6
6.61 Carl Månsson 95 Tureberg Västerås 3.8
6.55 Christopher Swenning 95 Malmö Falkenberg 17.6
6.54 Martin Jönsson 96 Lund Göteborg/U-U 27.6
6.53 Joar Husmark 96 Falun Gävle 8.8
6.50 Tobias Jonsson 96 Orient Gävle 19.7
6.46 Niklas Alsing 95 Östersund Västerås 3.8
6.46 Isak Hampel Klang 96 Hässelby Gävle 8.8
6.44 Samuel Ingvarsson 96 Falun Göteborg/U 28.6
medvind
7.07 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Göteborg/U 28.6
6.74 Carl Månsson 95 Tureberg Västerås 3.8
6.72 Erik Martinsson 96 Gefle Gävle 19.7
6.60 Joar Husmark 96 Falun Kópavogur, ISL 7.6
6.50 Niklas Alsing 95 Östersund Uppsala 5.7
6.48 Samuel Ingvarsson 96 Falun Göteborg/U-U 27.6
6.47 Isak Hampel Klang 96 Hässelby Gävle 8.8

Tresteg

14.93 Isak Persson 95 Spårvägen Kristiansand, NOR 16.8
14.64 Jesper Hellström 95 Hässelby Göteborg/U 29.6
14.50 Antonis Dinopoulos 95 Upsala Kristiansand, NOR 16.8
14.05 Andreas Carlsson 95 Ymer Stockholm/S 24.8
14.04 Jonathan Persgården 96 Kongahälla Huddinge 19.9
13.87 Martin Selin 95 Ullevi Helsingborg 5.7
13.45 Manne Persson 96 Hammarby Stockholm/S 24.8
13.45 Gustav Norén 96 Upsala Uppsala 29.5
13.43 Erik Martinsson 96 Gefle Gävle 20.7
13.21 Jesper Frykholm 96 Glanshammar Gävle 10.8
12.98 Eric Hallquist 96 Östersund Stockholm/S 24.8
12.90 Herman Olvik 96 Ullevi Göteborg/S 1.6
12.86 Marcus Rostmark 96 Märsta Huddinge 19.9
12.79 Simon Averin Markström 95 Hammarby Stockholm/S 24.8
12.69 Arvid Sylvan 95 Norrköping Norrköping 18.6
12.65 Niklas Alsing 95 Östersund Stockholm/S 24.8
12.51 Linus Otto Boyer 95 Nyköping Gävle 10.8
11.98 Arvid Klinthäll 96 Norrköping Norrköping 18.6
medvind
14.81 Jesper Hellström 95 Hässelby Göteborg/U 29.6
14.77 Antonis Dinopoulos 95 Upsala Gävle 10.8
13.91 Martin Selin 95 Ullevi Helsingborg 5.7
13.68 Gustav Norén 96 Upsala Uppsala 29.5
13.30 Jesper Frykholm 96 Glanshammar Gävle 10.8
12.81 Simon Averin Markström 95 Hammarby Stockholm/S 24.8

Kula/6.0

17.81 Viktor Gardenkrans 95 Malmö Halle, GER 17.5
17.04 Gabriel Heen 95 Huddinge Kristiansand, NOR 16.8
16.58 Alexander Persson 95 Huddinge Huddinge/J 26.4
16.46 Gustav Liberg 95 Ullevi Gävle 10.8
15.65 William Ullberg 96 Riviera Strömsund 9.7
15.23 Axel Ohlson 96 Hässelby Täby 10.5
14.94 Ali Alsaadi 95 Råby-Rekarne Västerås 3.8
14.71 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Upplands Väsby 6.9
14.31 Tor Lindberg 95 IFK Umeå Huddinge 19.9
13.99 Simon Evertsson 96 Trollhättans FIK Helsingborg 5.7
13.96 Anton Johansson 96 Örebro Göteborg/U 28.6
13.85 Martin Andersson 95 Ymer Skara 23.8
13.84 Fredrik Gerdsdorff 96 Timrå Umeå 17.5
13.79 Eric Hacksell 96 Hässelby Sollentuna 6.6
13.24 Kevin Fankl 95 Ullevi Arona, ESP 24.5
13.00 Nicklas Karlsson 96 Finspång Varberg 17.5
12.98 Jonathan Gunninge 96 IK Sisu Jönköping 10.5
12.97 Emil Berggren 96 Eslöv Järvsö 1.7
12.85 Christoffer Hagren 95 Tureberg Uppsala 30.7
12.72 Mattias Nilsson 96 Luleå Gävle 20.7

Diskus/1.75

55.67 Gustav Liberg 95 Ullevi Borås 14.6
55.54 Viktor Gardenkrans 95 Malmö Malmö/S-K 25.6
52.92 Albin Lager 96 Örebro Kristiansand, NOR 17.8
51.09 Tor Lindberg 95 IFK Umeå Gävle 19.7
46.08 Axel Ohlson 96 Hässelby Kópavogur, ISL 8.6
45.79 Fredrik Gerdsdorff 96 Timrå Umeå 17.5
44.87 William Ullberg 96 Riviera Gävle 19.7
43.41 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Upplands Väsby 7.9
41.22 Joar Husmark 96 Falun Falun 22.5
41.16 Viktor Hagren 95 Tureberg Västerås 2.8
40.67 Martin Löfblom 95 Hanviken Trollbäcken 27.9
39.88 Anton Johansson 96 Örebro Uppsala 5.7
39.83 Ramon Gabrail 95 Södertälje Södertälje 25.6
39.74 Emil Berggren 96 Eslöv Trelleborg 31.5
39.66§ Gabriel Heen 95 Huddinge Huddinge/J 19.10
38.71 Erik Hacksell 96 Hässelby Sollentuna 6.6
38.70 Alexander Persson 95 Huddinge Huddinge 13.6
37.68 Nicklas Karlsson 96 Finspång Västerås 2.8
37.46 Jonathan Gunninge 96 IK Sisu Oskarshamn 2.7
35.89§ Tim Söderqvist 95 Dals Södra Herrljunga 19.9

Slägga/6.0

64.44 Tim Söderqvist 95 Dals Södra Gävle 8.8
62.99 Chris Arnoldsson 96 Huddinge Trosa 31.5
62.00 Anton Andersson 96 Umedalen Gävle 8.8
57.86 Alexander Persson 95 Huddinge Huddinge/J 15.6
56.55 Tobias Hagström 96 Istrum Skara 12.10
54.46 André Nyman 95 Ymer Bottnaryd 29.6
53.81 Fredrik Gerdsdorff 96 Timrå Göteborg/U-U 28.6
50.46 Viktor Gardenkrans 95 Malmö Gävle 8.8
50.23 Christoffer Hagren 95 Tureberg Gävle 8.8
49.96 Pontus Lantz 96 Bottnaryd Bottnaryd 29.6
44.71§ Gustav Liberg 95 Ullevi Göteborg/S-K 4.9
39.83 Tor Lindberg 95 IFK Umeå Timrå 6.9
36.28§ William Ullberg 96 Riviera Umeå 27.9
35.32§ Andreas Holmgren 96 Bore Torsby 8.10
34.65 Emil Berggren 96 Eslöv Eslöv 11.6
32.33§ Kevin Fankl 95 Ullevi Göteborg/S-K 20.9
30.09§ Hannes Gidlöf 96 Gefle Gävle 27.9

Spjut/800

72.69 Quincy Andersson 95 Malmö Göteborg/S 14.6
61.97 Joar Husmark 96 Falun Gävle 10.8
60.87 John Amundsson 96 Ullevi Göteborg/S 1.6
60.68 Axel Ohlson 96 Hässelby Gävle 10.8
58.12 Samuel Olsson Lund 95 KA2 Varberg 21.9
57.88 Christoffer Bengtsson 95 Oskarshamn Skruv 17.5
57.80 Jacob Larsson 95 Vittsjö Uddevalla 29.5
57.76 Emil Persson 95 KA2 Gävle 10.8
56.97 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Varberg 18.5
56.06 Esa Hiltunen 96 Ullevi Göteborg/S-K 13.9
55.55 Gabriel Heen 95 Huddinge Gävle 10.8
55.43 Simon Evertsson 96 Trollhättans FIK Helsingborg 5.7
53.90 Kevin Fankl 95 Ullevi Tampere, FIN 15.6
53.12 Kamil Kaminski 96 Linköping Gävle 10.8
51.09 Martin Löfblom 95 Hanviken Hässleholm 26.7
49.93 Nicklas Karlsson 96 Finspång Västerås 3.8
49.08 Oskar Greilert 95 Hanviken Hässleholm 26.7
48.36 Chris Arnoldsson 96 Huddinge Huddinge 21.9
48.24 Mikael Jokiniva 95 Ymer Borås 24.5
46.98 Anton Johansson 96 Örebro Västerås 29.5

Tiokamp/P19

7.513 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Eugene, OR 23.7
7.077 Axel Ohlson 96 Hässelby Kópavogur, ISL 8.6
7.002 Kevin Fankl 95 Ullevi Arona, ESP 25.5
6.493 Nicklas Karlsson 96 Finspång Upplands Väsby 7.9
6.456 Joar Husmark 96 Falun Kópavogur, ISL 8.6
5.544 Jon Klasér 96 Falun Varberg 18.5
5.307 Anton Johansson 96 Örebro Varberg 18.5
4.026 Gustav Lindqvist 96 Högby Högby 6.7