Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Fredag 13 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa F17 ute 2015

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 13 OKT, 2015
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda utomhus 2015.

Observera att alla junior/ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
M22/K22: Födda 1993-1995, P19/F19: Födda 1996-1997, P17/F17: Födda 1998, P16/F16: Födda 1999, P15/F15: Födda 2000, P14/F14: Födda 2001 - plus ev 02:or som tävlar under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

100m

12.19 Claudia Payton 98 IF Göta Göteborg/U 4.7
12.21 Josefin Persson 98 Sävedalen Göteborg/U 4.7
12.22 Moa Mattisson 98 Helsingborg Göteborg/U 4.7
12.24 Vanja Blomberg 98 Klippan Göteborg/U 4.7
12.40 Rebecka Svedberg 98 Linköping Göteborg/U 4.7
12.42 Lisa Warfvinge 98 Varberg Göteborg/S 14.8
12.44 Emelie Rantzow 98 Ymer Kalmar 21.8
12.46 Alexandra Larsson 98 IF Göta Sollentuna 5.6
12.47 Amanda Holmberg 98 Lidköping Göteborg/U 4.7
12.49 Jenny Lestander 98 Linköping Borås 13.6
12.50 Denise Eriksson 98 Ullevi Göteborg/S 12.6
12.51 Emelie Nyman Wänseth 98 Östersund Sundsvall 29.8
12.52 Johanna Birgersson 98 Helsingborg Göteborg/U 4.7
12.56 Linnea Frobe 98 Täby Sollentuna 6.6
12.57 Isabelle Joelsson 98 Växjö Göteborg/U 4.7
12.57 Ida Nilsson 98 Hovslätt Kalmar 6.6
12.68 Sophia Hofer 98 Malmö Vellinge 13.6
12.69 Judith Wagersten 98 Falkenberg Halmstad 27.6
12.70 Hedda Ringman 98 Norrköping Huddinge 13.6
12.70 Nikki Sjöberg 98 Bollnäs Sollentuna 6.6
medvind
11.98 Claudia Payton 98 IF Göta Skara 6.6
12.22 Moa Mattisson 98 Helsingborg Tårnby, DEN 2.5
12.40 Emelie Rantzow 98 Ymer Jönköping 2.6
12.44 Emelie Nyman Wänseth 98 Östersund Sundsvall 29.8
12.48 Ida Nilsson 98 Hovslätt Jönköping 29.8
12.53 Linnea Frobe 98 Täby Sollentuna 6.6
12.56 Hedda Ringman 98 Norrköping Gävle 25.7
12.57 Sofie Borssén 98 Kalmar Karlskrona 13.6
12.58 Marion Sackey Mensah 98 Huddinge Stockholm/S 2.8
12.66 Anna Engelin 98 Östersund Östersund 30.5
12.70 Nikki Sjöberg 98 Bollnäs Söderhamn 16.5

200m

24.94 Linnea Frobe 98 Täby Göteborg/U 5.7
25.08 Josefin Persson 98 Sävedalen Göteborg/U 5.7
25.20 Moa Mattisson 98 Helsingborg Halmstad 28.6
25.21 Denise Eriksson 98 Ullevi Halmstad 28.6
25.26 Emelie Rantzow 98 Ymer Göteborg/S 5.9
25.36 Emelie Nyman Wänseth 98 Östersund Cali, COL 17.7
25.53 Vanja Blomberg 98 Klippan Stockholm/S 1.8
25.75 Claudia Payton 98 IF Göta Göteborg/U 5.7
25.79 Ida Nilsson 98 Hovslätt Jönköping 29.8
25.80 Minna Svärd 98 IF Göta Borås 14.6
25.83 Rebecka Svedberg 98 Linköping Lidköping 27.6
25.86 Jenny Lestander 98 Linköping Helsingborg 11.7
25.89 Amanda Holmberg 98 Lidköping Skövde 10.5
26.07 Lovisa Linde 98 Täby Göteborg/U 5.7
26.24 Tess Hertz Saebbö 98 Göteborgs KIK Västerås 1.8
26.28 Hedda Ringman 98 Norrköping Stockholm/S 1.8
26.38 Judith Wagersten 98 Falkenberg Göteborg/S 28.7
26.38 Anna Engelin 98 Östersund Sundsvall 30.8
26.42 Victoria Sandsjoe 98 IF Göta Sunne 27.6
26.42 Isabelle Joelsson 98 Växjö Göteborg/U 5.7
medvind
25.13 Emelie Rantzow 98 Ymer Trollhättan 16.8
25.34 Vanja Blomberg 98 Klippan Helsingborg 11.7
25.96 Tess Hertz Saebbö 98 Göteborgs KIK Västerås 1.8
25.97 Victoria Sandsjoe 98 IF Göta Karlstad 2.7
26.04 Lovisa Linde 98 Täby Sätra 9.5
26.27 Sofie Borssén 98 Kalmar Karlskrona 14.6
26.35 Nikki Sjöberg 98 Bollnäs Söderhamn 16.5

400m

56.50 Linnea Frobe 98 Täby Göteborg/U 4.7
56.53 Josefin Persson 98 Sävedalen Göteborg/U 4.7
57.02 Amanda Holmberg 98 Lidköping Göteborg/U 4.7
57.63 Emma Söderström 98 Göteborgs KIK Halmstad 27.6
57.96 Anna Engelin 98 Östersund Sollentuna 7.6
59.65 Rebecka Svedberg 98 Linköping Linköping 23.5
60.07 Olivia Kempi 98 Helsingborg Helsingborg 12.7
60.15 Marina Janhunen 98 Hammarby Huddinge 13.6
60.82 Tove Olsson 98 Tumba Kalmar 22.2
60.91 Moa Mattisson 98 Helsingborg Lerum 17.6
61.06 Isa Teglund 98 Udd Helsingborg 12.7
61.09 Matilda Brännström 98 Umedalen Sundsvall 29.8
61.50 Alicia Nilsson 98 Stenungsund Halmstad 27.6
61.83 Hanna Aabakken 98 Västerås Sollentuna 7.6
62.51 Sara Overgaard 98 Kville Varberg 9.8
62.69 Victoria Sandsjoe 98 IF Göta Eskilstuna 23.5
63.12 Julia Kanerva 98 Lerum Varberg 9.8
63.38 Ellen Eklund 98 Piteå Ystad 19.7
63.45 Elsa Olsson 98 Umedalen Göteborg/U 4.7
63.85 Alma Sköldqvist 98 Udd Göteborg/U 4.7

800m

2:16.48 Maria Freij 98 Öresund Helsingör, DEN 30.7
2:18.30 Anna Engelin 98 Östersund Kalmar 23.8
2:19.13 Olivia Kempi 98 Helsingborg Göteborg/U 3.7
2:19.79 Amanda Holmberg 98 Lidköping Kalmar 23.8
2:20.65 Alexandra Simonsen 98 Mölndal Göteborg/U 3.7
2:21.32 Sofia Johansson 98 Tranås Göteborg/U 3.7
2:21.57 Lovisa Linde 98 Täby Gävle 6.9
2:21.75 Elsa Olsson 98 Umedalen Göteborg/U 3.7
2:22.93 Thea Boström 98 Tjalve Norrköping 16.8
2:23.35 Bianca Salming 98 Täby Gävle 6.9
2:23.39 Lotta Blomquist 98 Lidingö Lidingö 16.8
2:25.35 Emelie Nyman Wänseth 98 Östersund Cali, COL 18.7
2:26.28 Julia Kanerva 98 Lerum Varberg 20.9
2:26.60 Alicia Nilsson 98 Stenungsund Borås 13.6
2:26.66 Alice Greberg 98 Mölndal Göteborg/S 5.5
2:26.85 Isabelle Melin 98 Kville Göteborg/S 12.6
2:27.79 Isa Teglund 98 Udd Kalmar 19.9
2:29.85 Ebba Edqvist 98 Vallentuna Kalmar 23.8
2:29.91 Matilda Brännström 98 Umedalen Kalmar 23.8

1500m

4:52.05 Sofia Johansson 98 Tranås Stockholm/S 1.8
4:52.40 Lotta Blomquist 98 Lidingö Göteborg/U 4.7
4:52.66 Alexandra Simonsen 98 Mölndal Göteborg/U 4.7
4:54.55 Alice Greberg 98 Mölndal Göteborg/U 4.7
5:00.10 Alva Engdahl 98 Trollhättan FIK Kalmar 22.8
5:05.66 Elsa Olsson 98 Umedalen Helsingborg 11.7
5:05.89 Isabelle Haugen 98 Hellas Eskilstuna 24.5
5:13.88 Amanda Ekblad 98 Oskarshamn Oskarshamn 14.5
5:14.89 Sofi Reimers 98 Hässelby Göteborg/U 4.7
5:23.40 Moa Persson 98 Istrum Kalmar 22.8
5:28.95 Emma Jansson 98 Westmannia Västerås 2.8
5:34.98 Lydia Håkansson 98 Östersund Göteborg/U 4.7
5:35.58 Julia Nilsson 98 Hälle Göteborg/U 4.7
5:37.10 Isa Teglund 98 Udd Olofström 23.6

3000m

10:32.99 Alice Greberg 98 Mölndal Göteborg/U 3.7
11:03.10 Lotta Blomquist 98 Lidingö Kalmar 23.8
11:03.12 Alexandra Simonsen 98 Mölndal Göteborg/S 7.6
11:03.21 Alva Engdahl 98 Trollhättan FIK Göteborg/U 3.7
11:04.94 Emma Larsson 98 Kvarnsveden Mora 30.8

1500m hinder/76.2

5:09.35 Lotta Blomquist 98 Lidingö Göteborg/U 3.7
5:12.46 Alice Greberg 98 Mölndal Kalmar 21.8
5:44.33 Malin Svärdling 98 Täby Göteborg/U 3.7
5:46.64 Julia Arvidsson 98 Växjö Enskede 29.8
6:06.44 Tove Olsson 98 Tumba Eskilstuna 24.5

100m häck/76.2

13.60 Amanda Holmberg 98 Lidköping Göteborg/U 5.7
13.93 Tess Hertz Saebbö 98 Göteborgs KIK Stockholm/S 13.9
14.11 Emelie Nyman Wänseth 98 Östersund Sollentuna 7.6
14.12 Moa Mattisson 98 Helsingborg Helsingborg 11.7
14.34 Tove Olsson 98 Tumba Göteborg/U 5.7
14.39 Linnea Frobe 98 Täby Sollentuna 7.6
14.54 Isa Andersson 98 Malmö Halmstad 28.6
14.62 Mathilda Eriksson 98 Tumba Sollentuna 7.6
14.64 Bianca Salming 98 Täby Gävle 5.9
14.72 Lovisa Linde 98 Täby Gävle 5.9
14.91 Ida Nilsson 98 Hovslätt Kalmar 22.8
15.00 Maria Södergren 98 Täby Sollentuna 7.6
15.14 Emelie Rantzow 98 Ymer Göteborg/U 5.7
15.16 Amanda Lindblom 98 Råby-Rekarne Lidköping 27.6
15.17 Filippa Fernström 98 Malmö Hässleholm 25.7
15.21 Marina Janhunen 98 Hammarby Sollentuna 7.6
15.28 Minna Svärd 98 IF Göta Karlstad 15.8
15.28 Julia Söderberg 98 Sundsvall Sundsvall 30.8
15.29 Emma Söderström 98 Göteborgs KIK Göteborg/S 29.6
15.35 Pernilla Hansson 98 Hammarby Huddinge 14.6
oklar/okänd vind
15.21 Julia Söderberg 98 Sundsvall Timrå 15.8
medvind
13.98 Emelie Nyman Wänseth 98 Östersund Krokom 15.8
15.23§ Pernilla Hansson 98 Hammarby Eskilstuna 23.5

300m häck/76.2

42.05 Amanda Holmberg 98 Lidköping Kalmar 23.8
43.86 Emma Söderström 98 Göteborgs KIK Göteborg/U 3.7
43.94 Minna Svärd 98 IF Göta Enskede 29.8
44.10 Lovisa Linde 98 Täby Stockholm/S 2.8
44.31 Hanna Kapell 98 Hammarby Enskede 12.8
44.36 Tove Olsson 98 Tumba Göteborg/U 3.7
44.52 Marina Janhunen 98 Hammarby Huddinge 12.6
45.42 Anna Engelin 98 Östersund Östersund 16.6
45.52 Helena Kolte 98 Täby Stockholm/S 2.8
46.85 Amanda Lindblom 98 Råby-Rekarne Nyköping 16.8
47.37 Maria Södergren 98 Täby Sollentuna 6.6
47.56 Julia Söderberg 98 Sundsvall Göteborg/U 3.7
47.66 Sara Overgaard 98 Kville Kalmar 22.8
47.76 Ellen Eklund 98 Piteå Göteborg/U 3.7
47.86 Alicia Nilsson 98 Stenungsund Göteborg/U 3.7
48.29 Julia Kanerva 98 Lerum Kalmar 22.8
48.97 Malin Svärdling 98 Täby Sollentuna 6.6
49.05 Alma Sköldqvist 98 Udd Helsingborg 10.7
49.53 Wilma Nordkvist 98 Helsingborg Enskede 29.8

Höjd

1.79 Emelie Nyman Wänseth 98 Östersund Tårnby, DEN 13.6
1.79 Bianca Salming 98 Täby Cali, COL 17.7
1.75 Emma Söderström 98 Göteborgs KIK Kalmar 21.8
1.73 Louise Estberg 98 Malmö Göteborg/U 5.7
1.70 Rebecka Svedberg 98 Linköping Borås 13.6
1.69 Sofia Lindwall 98 Göteborgs KIK Varberg 8.8
1.65 Wilma Nordkvist 98 Helsingborg Nadderud, NOR 13.6
1.63 Lovisa Linde 98 Täby Gävle 5.9
1.60 Linnea Berg 98 Lund Göteborg/U 5.7
1.60 Linnea Frobe 98 Täby Sätra 9.5
1.58 Moa Nykvist 98 Gefle Gävle 30.6
1.57 Linnea Lindbom 98 KA2 Karlskrona 14.6
1.53 Ida Bengtsson 98 Falkenberg Borås 30.5
1.52 Anna Engelin 98 Östersund Östersund 16.6
1.52 Stina Westin 98 Östersund Sollentuna 6.6
1.50 Siri Pöpke 98 Höör Hörby 19.9
1.50 Julia Petersson 98 Ullevi Göteborg/S 7.6

Stav

4.26 Elienor Werner 98 Hässelby Cali, COL 18.7
3.70 Minna Svärd 98 IF Göta Sollentuna 7.6
3.44 Elin Domberg 98 Örebro Enskede 29.8
3.30 Alexia Lillhav 98 Växjö Halmstad 27.6
3.30 Frida Jonsson 98 Östersund Krokom 6.9
3.20 Matilda Blomstrand 98 Wärnamo Kalmar 22.8
2.91 Rebecca Pettersson 98 Ullevi Borås 14.6
2.74 Vilma Styrman 98 Haparanda Kalmar 22.8
2.64 Emma Kuutti 98 Örgryte Enskede 29.8
2.58 Emma Bevegård 98 Bromma Enskede 12.8
2.30 Louise Kvarforth 98 Västerås Eskilstuna 23.5
2.27 Mathilda Eriksson 98 Tumba Järvsö 20.9
2.07 Felicia Engberg 98 Leksand Järvsö 20.9

Längd

6.24 Kaiza Karlén 98 Arvika Cali, COL 19.7
5.87 Emelie Nyman Wänseth 98 Östersund Stockholm/S 1.8
5.79 Jenny Lestander 98 Linköping Linköping 16.8
5.72 Bianca Salming 98 Täby Cali, COL 18.7
5.68 Ida Nilsson 98 Hovslätt Kalmar 22.8
5.60 Alexandra Larsson 98 IF Göta Kalmar 22.8
5.56 Mathilda Eriksson 98 Tumba Huddinge 13.6
5.54 Lisa Warfvinge 98 Varberg Värnamo 24.5
5.54 Isa Andersson 98 Malmö Göteborg/U 4.7
5.48 Sara Sjögren 98 Stenungsund Kalmar 23.8
5.46 Emelie Rantzow 98 Ymer Stockholm/S 1.8
5.45 Moa Nykvist 98 Gefle Västerås 2.8
5.44 Ida Bengtsson 98 Falkenberg Trollhättan 16.8
5.43 Emelie Hammarström 98 Falun Uppsala 13.6
5.40 Sofie Persson 98 Hässelby Huddinge 13.6
5.35 Sophia Hofer 98 Malmö Kalmar 22.8
5.33 Lovisa Linde 98 Täby Sätra 10.5
5.32 Isabelle Joelsson 98 Växjö Göteborg/U-U 3.7
5.29 Linnea Carpenter 98 Östersund Krokom 16.8
5.28 Amanda Seger 98 Gefle Kalmar 22.8
medvind
5.60 Sara Sjögren 98 Stenungsund Göteborg/S 6.6
5.59 Ida Nilsson 98 Hovslätt Villstad 15.8
5.53 Ida Bengtsson 98 Falkenberg Falkenberg 16.6
5.51 Moa Nykvist 98 Gefle Helsingborg 12.7
5.47 Emelie Hammarström 98 Falun Falun 16.8
5.40 Lovisa Linde 98 Täby Gävle 6.9

Tresteg

12.98 Fanny Ernestam 98 Örebro Göteborg/U 5.7
11.87 Jenny Lestander 98 Linköping Kalmar 21.8
11.73 Emelie Nyman Wänseth 98 Östersund Östersund 31.5
11.57 Sara Sjögren 98 Stenungsund Kalmar 21.8
11.16 Judith Wagersten 98 Falkenberg Kalmar 23.8
11.10 Linnea Carpenter 98 Östersund Sundsvall 29.8
11.06 Efe Agbonkhese 98 Hammarby Eskilstuna 23.5
10.92 Sofia Lindwall 98 Göteborgs KIK Kalmar 21.8
10.75 Lina Näslund 98 Östersund Göteborg/U 5.7
10.63 Emelie Rantzow 98 Ymer Borås 30.5
10.61 Sandra Höglund 98 Högbo GIF Gävle 26.7
10.45 Pernilla Hansson 98 Hammarby Kalmar 21.8
10.45 Prescilia Bakuba 98 Ullevi Göteborg/U 5.7
10.36 Johanna Birgersson 98 Helsingborg Linköping 16.8
10.34 Stina Westin 98 Östersund Gävle 26.7
10.28 Hanna Orzechowski 98 Spårvägen Huddinge 12.6
9.92 Maria Lindeberg 98 Upsala Märsta 16.8
oklar/okänd vind
10.61 Stina Westin 98 Östersund Krokom 15.8
medvind
13.03 Fanny Ernestam 98 Örebro Uppsala 7.6
11.93 Emelie Nyman Wänseth 98 Östersund Östersund 31.5
11.58 Sara Sjögren 98 Stenungsund Göteborg/U 5.7
11.45 Efe Agbonkhese 98 Hammarby Eskilstuna 23.5
10.51 Moa Nykvist 98 Gefle Helsingborg 11.7
10.50 Maria Lindeberg 98 Upsala Märsta 16.8
10.45 Prescilia Bakuba 98 Ullevi Göteborg/S 7.6
10.10 Isabelle Melin 98 Kville Hässleholm 30.5

Kula/3.0

15.16 Amanda Malmehed 98 Linköping Linköping 23.5
14.75 Bianca Salming 98 Täby Cali, COL 17.7
13.80 Lovisa Linde 98 Täby Kalmar 23.8
13.79 Amanda Holmberg 98 Lidköping Kalmar 23.8
13.78 Emelie Nyman Wänseth 98 Östersund Gävle 26.7
13.48 Mathilda Eriksson 98 Tumba Tumba 27.9
13.45 Linnea Frobe 98 Täby Sätra 9.5
13.35 Linnéa Carpenter 98 Östersund Krokom 15.8
13.09 Vanessa Kamga 98 Upsala Uppsala 18.9
13.01 Nina Björkman 98 Västerås Uppsala 21.6
12.97 Jennifer Rudberg 98 Ymer Linköping 23.5
12.61 Elin Vertetics 98 Högby Stockholm/Ktg 29.7
12.50 Helena Kolte 98 Täby Stockholm/Ktg 29.7
12.13 Jessica Mattsson 98 Tierp Västerås 2.8
12.10 Anna Karlsson 98 Motala Sätra 2.5
12.02 Agnes Jansdotter 98 Åhus Åhus 17.9
11.90 Jenni Sandgren 98 Timrå Umeå 27.9
11.76 Josefin Persson 98 Sävedalen Göteborg/S 7.6
11.51 Maja Gustavsson 98 Västerås Uppsala 14.6
11.39 Eunice Nilsson 98 Örebro Sunne 27.6

Diskus/1.0

47.18 Anna Karlsson 98 Motala Cali, COL 15.7
45.13 Amanda Holmberg 98 Lidköping Kalmar 21.8
44.44 Mathilda Eriksson 98 Tumba Västerås/Ap 27.6
36.51 Jennifer Rudberg 98 Ymer Borås 13.6
35.74 Vanessa Kamga 98 Upsala Uppsala 19.9
33.95 Grete Ahlberg 98 Hammarby Uppsala 21.6
32.81 Emily Berghäll 98 Hammarby Kalmar 21.8
32.43 Nina Björkman 98 Västerås Kalmar 21.8
30.89 Mikaela Linnér 98 Växjö Sundsvall 1.7
30.20 Moa Nääs 98 Söderhamn Sollentuna/E 6.6
28.64 Emma Jonasson 98 Wärnamo Tranås 27.9
28.13 Amanda Malmehed 98 Linköping Lerum 30.5
27.76 Emma Hultström 98 Hammarby Huddinge 13.6
27.35 Erica Karlström 98 Åhus Åhus 14.5
26.95 Emelie Hammarström 98 Falun Uppsala 5.9
26.60 Agnes Ulfwinger 98 Ängelholm Ängelholm 12.9
26.31 Emelie Nyman Wänseth 98 Östersund Östersund 25.8
26.20 Bianca Salming 98 Täby Täby 20.9
25.96 Anna Lindholm 98 Glemmingebro Ystad 13.9
25.30 Nora Jansson 98 Upsala Uppsala 13.6

Slägga/3.0

70.72 Grete Ahlberg 98 Hammarby Kalmar 23.8
64.40 Jessica Mattsson 98 Tierp Stockholm/S 13.9
58.17 Emily Berghäll 98 Hammarby Kalmar 23.8
57.69 Anna Karlsson 98 Motala Göteborg/S-K 4.7
53.86 Rebecka Samuelsson 98 Iggesund Falun 10.9
49.23 Mathilda Eriksson 98 Tumba Kalmar 23.8
48.58 Nina Björkman 98 Västerås Göteborg/S-K 4.7
47.97 Vanessa Kamga 98 Upsala Kalmar 23.8
47.42 Lovisa Wallman 98 Varberg Helsingborg 10.7
45.33 Josefine Larsson 98 Glanshammar Västerås/Ap 1.8
44.36 Linnéa Carpenter 98 Östersund Sundsvall 29.8
44.00 Jessica Preiman 98 Haparanda Orivesi, FIN 23.7
43.89 Hanna Larsson 98 Trelleborg Hässleholm 24.7
43.62 Johanna Edgren 98 Bore Falun 30.5
42.02 Linnea Alm 98 Ljungby Kalmar 23.8
41.88 Anna Johansson 98 Nedre Soppero Timrå 23.5
40.32 Agnes Jansdotter 98 Åhus Hässleholm 24.7
39.82 Emilia Andersson 98 Varberg Halmstad 27.6
36.47 Erika Dahlskog 98 Öresund Malmö/S-K 12.8
35.07 Lovisa Nyman 98 Kalmar Högby 11.7

Spjut/500

53.21 Caroline Näslund 98 Bore Kil 7.6
50.31 Maja Gustavsson 98 Västerås Göteborg/U 3.7
48.26 Bianca Salming 98 Täby Kalmar 22.8
44.85 Isabella Kvist 98 Helsingborg Nadderud, NOR 14.6
41.15 Lovisa Linde 98 Täby Sätra 10.5
39.49 Elin Vertetics 98 Högby Kalmar 22.8
39.04 Emelie Nyman Wänseth 98 Östersund Cali, COL 18.7
38.77 Linnea Frobe 98 Täby Sätra 10.5
38.17 Elin Ånger 98 Söderhamn Sundsvall 29.8
37.65 Mathilda Eriksson 98 Tumba Järvsö 19.9
37.59 Jenni Sandgren 98 Timrå Sundsvall 29.8
36.78 Ida Fritzdorf Kåberg 98 Hammarby Huddinge 14.6
34.49 Lina Mickelat 98 Udd Karlshamn 29.8
34.04§ Anna Karlsson 98 Motala Motala 6.9
33.71 Johanna Edgren 98 Bore Falun 30.5
32.78 Moa Hansson 98 IF Göta Arvika 26.7
32.77 Emelie Hammarström 98 Falun Falun 30.5
32.43 Helena Kolte 98 Täby Täby 20.9
30.31 Erica Karlström 98 Åhus Kristianstad 8.7
29.80 Denise Eriksson 98 Ullevi Habo 13.6

Sjukamp/F17

5.703 Bianca Salming 98 Täby Gävle 6.9
5.623 Emelie Nyman Wänseth 98 Östersund Cali, COL 18.7
5.279 Lovisa Linde 98 Täby Gävle 6.9
4.924 Linnea Frobe 98 Täby Sätra 10.5
3.371 Julia Kanerva 98 Lerum Varberg 20.9

>