Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Fredag 13 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa F19 ute 2015

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 4 NOV, 2015
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda utomhus 2015.

Observera att alla junior/ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
M22/K22: Födda 1993-1995, P19/F19: Födda 1996-1997, P17/F17: Födda 1998, P16/F16: Födda 1999, P15/F15: Födda 2000, P14/F14: Födda 2001 - plus ev 02:or som tävlar under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

100m

11.70 Irene Ekelund 97 Malmö Genève, SUI 6.6
11.98 Hanna Hoff 97 Växjö Eskilstuna 16.7
11.98 Emilia Kjellberg 96 Sunne Söderhamn 7.8
12.14 Emma Jansson 97 Falun Göteborg/U 4.7
12.15 Lisa Lilja 96 Malmö Göteborg/U 4.7
12.18 Adriana Janic 96 Malmö Göteborg/U 4.7
12.30 Ebba Svantesson 97 Sävedalen Hässleholm 26.7
12.40 Louise Liljeblad 97 Mölndal Hässleholm 26.7
12.42 Alice Svantesson 97 Sävedalen Hässleholm 26.7
12.52 Tove Ågren 96 Falun Halmstad 27.6
12.53 Emma Gällstedt 96 Gefle Söderhamn 7.8
12.63 Madelene Stedt 96 Tväråselet Umeå 16.8
12.64 Moa Ullgren 96 Tjalve Göteborg/U 4.7
12.65 Clara Bogfors 97 Hallen Östersund 30.5
12.67 Linnea Agefjäll 97 Linköping Växjö 18.8
12.68 Lovisa Östervall 97 Tumba Huddinge 12.6
12.69 Agnes Gille 97 Gefle Sollentuna 6.6
12.71 Amanda Sundstedt 97 Västerås Uppsala 13.6
12.71 Amanda Wiik 97 Varberg Varberg 9.8
12.73 Felicia Ascard 96 Lund Vellinge 13.6
medvind
11.73 Emilia Kjellberg 96 Sunne Leppävaara, FIN 29.8
11.91 Hanna Hoff 97 Växjö Leppävaara, FIN 29.8
12.30 Emma Gällstedt 96 Gefle Stockholm/S 2.8
12.33 Emilia Hammarström 96 Wärnamo Jönköping 2.6
12.52 Moa Ullgren 96 Tjalve Sollentuna 6.6
12.58 Yasmin Jelassi 96 Hammarby Sollentuna 6.6
12.61 Linnea Hård 96 Karlskoga Karlstad 22.7
12.64 Linnea Rosman 97 Istrum Skara 29.8
12.71 Binai Ahmad 97 KA2 Karlskrona 13.6
12.73 Lisa Olsson 97 Hellas Sollentuna 6.6

200m

24.69 Irene Ekelund 97 Malmö Kalmar 23.8
24.78 Emma Jansson 97 Falun Göteborg/U 5.7
24.82 Hanna Hoff 97 Växjö Skara 6.6
25.01 Alice Svantesson 97 Sävedalen Göteborg/U 5.7
25.02 Ebba Svantesson 97 Sävedalen Halmstad 28.6
25.13 Lisa Lilja 96 Malmö Göteborg/U 5.7
25.20 Hanna Palmqvist 96 Mölndal Göteborg/S 28.7
25.22 Frida Grindheim 96 Malmö Halmstad 28.6
25.37 Lovisa Östervall 97 Tumba Eskilstuna 16.7
25.39 Johanna Dyremark 97 Tumba Göteborg/U 5.7
25.61 Felicia Ascard 96 Lund Helsingborg 11.7
25.65 Emilia Kjellberg 96 Sunne Göteborg/U 5.7
25.71 Lisa Olsson 97 Hellas Sollentuna 7.6
25.79 Linnea Rosman 97 Istrum Arvika 26.7
25.82 Clara Josefsson 97 Örebro Skara 6.6
25.83 Emma Gällstedt 96 Gefle Eskilstuna 23.5
25.88 Johanna Gustafsson 97 Motala Stockholm/S 1.8
25.92 Therese Bjureby 97 Linköping Jönköping 29.8
25.93 Sofia Hultgren 97 Ludvika Sollentuna 7.6
25.95 Emma Stenlöf 96 Västerås Tårnby, DEN 13.6
oklar/okänd vind
25.90 Linnéa Tebelius 97 Lerum Bloomfield Hills, MI 15.5
medvind
24.45 Hanna Hoff 97 Växjö Leppävaara, FIN 30.8
24.67 Ebba Svantesson 97 Sävedalen Karlstad 2.7
24.72 Alice Svantesson 97 Sävedalen Karlstad 22.7
25.18 Lovisa Östervall 97 Tumba Eskilstuna 24.5
25.94 Jonna Lindéen 96 Kalmar Kalmar 7.6

400m

55.79 Alice Svantesson 97 Sävedalen Söderhamn 7.8
56.03 Ebba Svantesson 97 Sävedalen Göteborg/U 4.7
56.45 Alexandra Everett 96 Malmö Göteborg/U 4.7
56.70 Frida Grindheim 96 Malmö Göteborg/U 4.7
57.19 Linnéa Tebelius 97 Lerum Bloomfield Hills, MI 15.5
58.16 Sofia Andersson 96 Växjö Göteborg/U 4.7
58.92 Malin Persson 97 Bollnäs Kalmar 22.8
59.42 Sofia Hultgren 97 Ludvika Göteborg/U 4.7
59.53 Linnea Rosman 97 Istrum Göteborg/U 4.7
59.68 Vendela Rydbäck 97 Göteborgs KIK Varberg 9.8
59.71 Ida Ekroth 96 Upsala Göteborg/U 4.7
60.02 Isabella Andersson 97 Tureberg Sollentuna 5.6
60.35 Karolina Holmlund 97 Brännan Göteborg/U 4.7
60.43 Karin Ytterberg 97 Ymer Varberg 9.8
60.55 Clara Josefsson 97 Örebro Göteborg/U 4.7
60.78 Emelie Öberg 97 Linköping Linköping 23.5
60.83 Jenny Wingqvist 97 Hässelby Huddinge 13.6
61.16 Felicia Ascard 96 Lund Helsingborg 12.7
61.22 Sara Christiansson 97 Trollhättan FIK Trollhättan 16.8
61.43 Gabrielle Wehlander 96 Göteborgs KIK Göteborg/U 4.7

800m

2:07.47 Astrid Rosvall 97 Hässelby Mannheim, GER 28.6
2:08.33 Madeleine Björlin-Delmar 96 IFK Göteborg Mannheim, GER 28.6
2:08.90 Linn Söderholm 96 Sävedalen Uppsala 7.6
2:09.30 Patricia Striner 97 Malmö Regensburg, GER 6.6
2:13.11 Alexandra Everett 96 Malmö Stockholm/S 30.7
2:14.62 Isabella Andersson 97 Tureberg Boissano, ITA 1.7
2:15.17 Olivia Weslien 97 IF Göta Stockholm/S 2.8
2:15.63 Elin Brink 97 Mölndal Motala 30.5
2:15.84 Malin Persson 97 Bollnäs Söderhamn 8.8
2:16.35 Sara Christiansson 97 Trollhättan FIK Kalmar 23.8
2:16.39 Jill Höstman 96 Ullevi Sundsvall 1.7
2:17.95 Malin Jonson 96 Sävedalen Göteborg/S 6.6
2:18.99 Ester Torstensson 96 Trollhättan FIK Göteborg/S 6.6
2:19.45 Sara Salomonsson 97 Ängelholm Göteborg/U 3.7
2:20.07 Linn Bengtsson 97 Växjö Uppsala 7.6
2:20.11 Amélie Svensson 96 Coral Gables, FL 11.4
2:20.38 My Sänneskog 96 Helsingborg Göteborg/U 5.7
2:20.45 Lovisa Östervall 97 Tumba Tartu, EST 7.6
2:20.82 Ida Tryggveson 97 Bålsta Göteborg/U 3.7
2:21.07 Sofia Andersson 96 Växjö Motala 30.5

1500m

4:29.46 Linn Söderholm 96 Sävedalen Sollentuna 25.6
4:33.90 Isabella Andersson 97 Tureberg Söderhamn 8.8
4:38.60 Malin Jonsson 96 Sävedalen Göteborg/U 4.7
4:39.66 Moa Rothman 96 Västerås Sollentuna 25.6
4:39.90 Sara Christiansson 97 Trollhättan FIK Kalmar 22.8
4:42.92 Amélie Svensson 96 Orlando, FL 28.3
4:48.88 *Winta Mekonen 97 Hammarby Kalmar 22.8
4:48.98 Olivia Weslien 97 IF Göta Karlstad 22.7
4:50.27 Lisa Svensson 97 Linköping Kalmar 22.8
4:51.97 Hanna Bergström 97 Huddinge Stockholm/S 1.8
4:52.17 Ida Kellström 97 Gotland St. Clement, GBR 30.6
4:52.28 Ida Tryggveson 97 Bålsta Sollentuna 7.6
4:52.52 Klara Henriksson 97 Hässelby Stockholm/S 1.8
4:52.79 Kristina Häggström Wedding 96 Motala Motala 30.5
4:53.17 Emma Gustafsson 97 Hässelby Kalmar 22.8
4:54.86 Johanna Andersson 96 Mölndal Motala 30.5
4:58.59 Maja Sjöblom 97 Hässelby Göteborg/U 4.7
5:01.67 Ebba Simensen 97 Brännan Sollentuna 7.6
5:03.87 Freya Orban 97 Lund Kalmar 22.8
5:08.42 Angelica Strandberg 96 IFK Umeå Göteborg/U 4.7

3000m

9:29.34 Ebba Andersson 97 Sollefteå Sollefteå 30.6
9:44.94 Carolina Johnson 96 Linköping Leppävaara, FIN 29.8
10:09.97 Malin Jonson 96 Sävedalen Göteborg/U 3.7
10:14.95 *Winta Mekonen 97 Hammarby Kalmar 23.8
10:24.12 Kristina Häggström Wedding 96 Motala Kalmar 23.8
10:39.26 Klara Henriksson 97 Hässelby Göteborg/U 3.7
10:46.50 Ida Tryggveson 97 Bålsta Sollentuna 5.6
10:46.68 Ida Kellström 97 Gotland Kalmar 23.8
10:58.17 Johanna Näsman 97 Williamsburg. VA 4.4
11:00.21 Hanna Bergström 97 Huddinge Kalmar 23.8
11:02.50 Emma Gustafsson 97 Hässelby Sollentuna 25.6
11:04.31 Ebba Simensen 97 Brännan Stockholm/S 18.8
11:06.53 Freya Orban 97 Lund Kalmar 23.8
11:14.0m Lisa Svensson 97 Linköping Linköping 11.6
11:16.60 Evelina Silokangas 96 Västerås Eskilstuna 23.5
11:34.91 Cornelia Hendberg 96 Knallen Kalmar 23.8
11:35.38 Lisa Hedbäck 96 Högby Högby 11.7
11:36.54 Ellen Persson 96 Högby Högby 11.7
11:48.59 My Sänneskog 96 Helsingborg Helsingborg 10.7
12:05.11 Alexandra Gustavsson 97 Lidköping Göteborg/S 7.6

2000m hinder/76.2

6:47.57 Amélie Svensson 96 Schweinfurt, GER 20.6
6:57.28 Moa Rothman 96 Västerås Eskilstuna 23.5
6:58.79 Linn Bengtsson 97 Växjö Kalmar 21.8
7:06.11 Jill Höstman 96 Ullevi Kalmar 21.8
7:11.14 Malin Jonson 96 Sävedalen Göteborg/S 28.7
7:38.31 Olivia Weslien 97 IF Göta Eskilstuna 23.5
7:54.93 Hanna Bergström 97 Huddinge Kalmar 21.8

100m häck/84.0

13.73 Adriana Janic 96 Malmö Leiden, NED 13.6
13.88 Hanna Palmqvist 96 Mölndal Göteborg/S 5.9
14.05 Emma Stenlöf 96 Västerås Eskilstuna 16.7
14.23 Julia Seigerroth 97 Hakarpspojkarna Norrköping 16.8
14.24 Lovisa Östervall 97 Tumba Gävle 5.9
14.65 Emilia Karlsson 97 Nyköping Jönköping 17.6
14.65 Johanna Dyremark 97 Tumba Göteborg/U 5.7
14.89 Clara Bogfors 97 Hallen Östersund 31.5
14.98 Lisa Piscator 97 Kristinehamn Kil 7.6
15.07 Ellinor Persson 96 Täby Täby 27.5
15.09 Linnea Rosman 97 Istrum Lidköping 27.6
15.13 Beatrice Lantz 97 Växjö Inowroclaw, POL 4.7
15.15 Madeleine Dalberg 97 Piteå Kalmar 23.8
15.24 Karin Ytterberg 97 Ymer Borås 30.5
15.38 Jonna Lindeen 96 Kalmar Göteborg/U 5.7
15.41 Linnea Hård 96 Karlskoga Göteborg/U 5.7
15.42 Felicia Ascard 96 Lund Jönköping 17,6
15.43 Therese Bjureby 97 Linköping Lerum 30.5
15.70 Dagny Olofsson Hoffman 97 Lerum Göteborg/U 5.7
15.81 Moa Ullgren 96 Tjalve Norrköping 24.5
medvind
13.60 Adriana Janic 96 Malmö Eskilstuna 18.7
14.49 Johanna Dyremark 97 Tumba Eskilstuna 16.7
14.49 Emilia Karlsson 97 Nyköping Falun 30.5
14.79 Lisa Piscator 97 Kristinehamn Borås 14.6
14.81 Ellinor Persson 96 Täby Falun 30.5
14.83 Clara Bogfors 97 Hallen Gävle 24.7
14.90 Beatrice Lantz 97 Växjö Helsingborg 11.7
15.32 Felicia Ascard 96 Lund Kristianstad 8.7
15.53 Dagny Olofsson Hoffman 97 Lerum Borås 14.6
15.55 Lisa Olsson 97 Hellas Eskilstuna 24.5

400m häck/76.2

59.28 Hanna Palmqvist 96 Mölndal Leppävaara, FIN 29.8
61.90 Johanna Dyremark 97 Tumba Eskilstuna 24.5
63.57 Linnea Rosman 97 Istrum Kalmar 23.8
64.06 Sofia Andersson 96 Växjö Kalmar 23.8
64.20 Karin Ytterberg 97 Ymer Trollhättan 16.8
64.73 Ida Ekroth 96 Upsala Eskilstuna 23.5
65.80 Emelie Öberg 97 Linköping Sollentuna 6.6
66.10 Jenny Wingqvist 97 Hässelby Sollentuna 6.6
67.12 Sara Derelöv 96 Motala Motala 30.5
67.24 Lisa Piscator 97 Kristinehamn Kalmar 22.8
67.51 Jill Höstman 96 Ullevi Borås 13.6
67.91 Felicia Ascard 96 Lund Motala 30.5
68.20 Frida Hansson 97 Stenungsund Göteborg/U 3.7
68.86 Gabrielle Wehlander 96 Göteborgs KIK Kalmar 22.8
70.28 Dagny Olofsson Hoffman 97 Lerum Borås 13.6

Höjd

1.83 Ellen Ekholm 96 Ullevi Eskilstuna 19.7
1.78 Lovisa Östervall 97 Tumba Sätra 9.5
1.75 Emma Stenlöf 96 Västerås Göteborg/U 3.7
1.72 Louise Ekman 97 Gefle Stockholm/S 2.8
1.72 Johanna Dyremark 97 Tumba Sätra 9.5
1.70 Emilia Kjellberg 96 Sunne Kil 2.8
1.69 Beatrice Lantz 97 Växjö Gävle 5.9
1.67 Anna Karlsson Tufuga 97 Bore Göteborg/U 3.7
1.67 Jonna Lindéen 96 Kalmar Göteborg/U 3.7
1.64 Amanda Engman 97 Upsala Gävle 26.7
1.64 Vendela Wikström 96 Brännan Sundsvall 29.8
1.62 Ylva Engdahl 96 Spårvägen Huddinge 13.6
1.62 Agnes Bengtsson 97 Sävedalen Göteborg/U 3.7
1.62 Lisa Piscator 97 Kristinehamn Kil 7.6
1.61 Elina Lanndalen 97 Ymer Borås 13.6
1.59 Madeleine Dalberg 97 Piteå Luleå 9.8
1.57 Emilia Stenström 97 Huddinge Gävle 5.9
1.57 Viktoria Stöckel 97 Nedre Soppero Sätra 9.5
1.56 Linnea Rosman 97 Istrum Lidköping 27.6
1.54 Felicia Lindberg 97 Hammarby Lidingö 16.8
1.54 Nikolina Nordkvist 97 Helsingborg Tårnby, DEN 2.5

Stav

3.95 Klara Mattsson 97 Orient Leppävaara, FIN 29.8
3.95 Sara Cannmo 96 Örgryte Göteborg/U 5.7
3.91 Annika Jönsson 96 Helsingborg Kalmar 23.8
3.86 Ellen Olsson 97 Wärnamo Kalmar 23.8
3.63 Anna Larsson 97 Varberg London, CAN 30.5
3.55 Emma Häggström 96 Kvarnsveden Kalmar 23.8
3.51 Erica Edström 97 Kristinehamn Karlstad 15.8
3.45 Amanda Gabrielsson 96 Örgryte Göteborg/S 14.8
3.32 Fanny Fransson Bergetoft 96 Örebro Kalmar 23.8
3.21 Lisa Piscator 97 Kristinehamn Karlstad 15.8
2.70 Emma Thor 97 Tureberg Visby 22.7
2.35 Joline Jansson 96 Östhammar Märsta 15.8
2.30 Therese Lind 96 Bollnäs Söderhamn 16.6
2.10 Emily Engelholm 97 Kalmar Trollhättan 16.8

Längd

6.12 Emilia Kjellberg 96 Sunne Söderhamn 9.8
6.04 Emma Stenlöf 96 Västerås Söderhamn 8.8
5.98 Lovisa Östervall 97 Tumba Gävle 6.9
5.96 Jonna Lindéen 96 Kalmar Leppävaara, FIN 30.8
5.89 Emilia Hammarström 96 Wärnamo Göteborg/U 4.7
5.82 Moa Ullgren 96 Tjalve Göteborg/U 4.7
5.81 Lilly Andersson 96 Malmö Helsingborg 12.7
5.81 Hanna Hoff 97 Växjö Kalmar 22.8
5.78 Johanna Dyremark 97 Tumba Tårnby, DEN 14.6
5.74 Thilda Särnevång 96 Udd Torremolinos, ESP 23.5
5.70 Emma Jansson 97 Falun Göteborg/U 4.7
5.67 Clara Bogfors 97 Hallen Sollentuna 6.6
5.65 Ellinor Persson 96 Täby Falun 30.5
5.60 Malin Olsson 97 Malmö Vellinge 13.6
5.57 Beatrice Lantz 97 Växjö Inowroclaw, POL 5.7
5.45 Madeleine Dalberg 97 Piteå Kalmar 22.8
5.35 Agnes Fredriksen 97 Hovslätt Jönköping 9.5
5.33 Sarah Nordin 97 Ullevi Göteborg/S 6.6
5.32 Agnes Bengtsson 97 Sävedalen Borås 14.6
5.32 Elvira Richardsson 96 Kristinehamn Kalmar 22.8
medvind
6.12 Lovisa Östervall 97 Tumba Gävle 6.9
5.89 Lilly Andersson 96 Malmö Söderhamn 8.8
5.80 Johanna Dyremark 97 Tumba Tårnby, DEN 14.6
5.68 Beatrice Lantz 97 Växjö Gävle 6.9
5.46 Sarah Nordin 97 Ullevi Göteborg/S 6.6
5.37 Nikolina Nordkvist 97 Helsingborg Helsingborg 12.7

Tresteg

12.40 Emilia Hammarström 96 Wärnamo Göteborg/U 5.7
12.24 Thilda Särnevång 96 Udd Torremolinos, ESP 23.5
12.22 Emilia Kjellberg 96 Sunne Söderhamn 8.8
12.17 Beatrice Lantz 97 Växjö Helsingborg 11.7
11.68 Hanna Gille 96 Sävedalen Göteborg/S 28.7
11.67 Elvira Richardsson 96 Kristinehamn Göteborg/U 5.7
11.46 Klara Pedersen 97 Upsala Kalmar 23.8
11.40 Lisa Olsson 97 Hellas Söderhamn 8.8
11.36 Matilde Andersson 96 Upsala Göteborg/U 5.7
11.30 Elsa Herlitz 97 Upsala Göteborg/U 5.7
11.22 Nikolina Nordkvist 97 Helsingborg Helsingborg 11.7
11.21 Ellinor Persson 96 Täby Eskilstuna 23.5
10.90 Alice Eriksson 96 Lidingö Enskede 12.8
10.89 Elin Forsberg 96 Hammarby Huddinge 12.6
10.82 Alva Wästerby 97 Skellefteå Gävle 26.7
10.72 Frida Eriksson 97 Bollnäs Gävle 26.7
10.66 Sara Ezra 97 Upsala Sollentuna 5.6
10.65 Agnes Fredriksen 97 Hovslätt Kalmar 23.8
10.64 Joline Jansson 96 Östhammar Östhammar 25.6
10.56 Victoria Jacobsson 97 Ullevi Kungälv 21.6
medvind
12.44 Emilia Hammarström 96 Wärnamo Helsingborg 11.7
12.38 Beatrice Lantz 97 Växjö Leppävaara, FIN 29.8

Kula/4.0

14.78 Sara Lennman 96 Katrineholm Leppävaara, FIN 30.8
14.74 Agnes Larsson 97 IF Göta Eskilstuna 18.7
13.68 Emma Harrysson 97 Brattås Göteborg/U 4.7
13.43 Julia Svärd Axelsson 96 Helsingborg Helsingborg 12.7
13.29 Beatrice Lantz 97 Växjö Gävle 5.9
13.07 Emma Stenlöf 96 Västerås Hässelby 21.6
12.30 Victoria Stöckel 97 Nedre Soppero Boden 14.6
12.15 Linn Bergstrand 96 Ullevi Kalmar 23.8
11.90 Emma Thor 97 Tureberg Karlstad/M 19.9
11.85 Victoria Engström Kindmark 97 Upsala Uppsala 5.9
11.31 Rebecka Hallerth 96 Hellas Huddinge 13.6
11.26 Felicia Lindberg 97 Hammarby Kalmar 23.8
10.90 Linnea Larsson Huusko 97 Tureberg Eskilstuna 24.5
10.79 Helena Åhlén 97 Bore Falun 9.9
10.78 Lovisa Östervall 97 Tumba Sätra 9.5
10.66 Alma Sundin 96 Mora Mora 30.8
10.63 Frida Bååth 97 Timrå Umeå 27.9
10.57 Hanna Gustavsson 96 Motala Motala 6.9
10.35 Johanna Dyremark 97 Tumba Tårnby, DEN 13.6
10.32 Karin Ytterberg 97 Ymer Borås 17.9

Diskus/1.0

46.24 Lovisa Sjöstrand 97 Castor Växjö/V-K 27.5
41.82 Linn Bergstrand 96 Ullevi Jönköping 9.5
41.46 Jessika Lowe 96 Helsingborg Helsingborg 12.7
40.84 Ellen Pettersson 97 Örbyhus Västerås 1.8
40.07 Klara Bladin 96 Hässelby Gävle 25.7
40.02 Emma Harrysson 97 Brattås Borås 30.5
39.96 Amanda Engbe 97 Öresund Hässleholm 25.7
39.82 Alma Sundin 96 Mora Mora 30.8
38.77 Linnea Larsson Huusko 97 Tureberg Sollentuna/E 3.9
38.48 Sara Lennman 96 Katrineholm Falun 9.9
38.04 Amanda Nordin 97 Skellefteå Kalmar 22.8
37.24 Victoria Engström Kindmark 97 Upsala Uppsala 18.8
36.50 Emma Thor 97 Tureberg Uppsala 5.9
35.30 Maria Olsson 96 Järvsö Västerås 1.8
34.47 Hanna Mårtensson 96 Hässelby Eskilstuna 14.6
33.66 Linnea Agefjäll 97 Linköping Kalmar 22.8
33.64 Frida Bååth 97 Timrå Umeå 27.9
33.43 Sabine Steen 97 Kristinehamn Kil 2.8
33.40 Marika Kiviniemi 97 Södertälje Huddinge 19.8
32.99 Daniela Gherman 97 Åhus Hässleholm 25.7

Slägga/4.0

62.99 Emma Thor 97 Tureberg Eskilstuna 17.7
59.41 Frida Bååth 97 Timrå Leppävaara, FIN 29.8
58.14 Linn Forssell 97 Motala Söderhamn 8.8
55.09 Kajsa Wennberg 96 Upsala Kalmar 21.8
54.68 Annika Larsson 96 Upsala Bottnaryd 28.6
53.57 Hanna Mårtensson 96 Hässelby Uppsala 7.6
52.80 Mathilda Björklund 97 Bålsta Bottnaryd 28.6
52.34 Rebecka Hallerth 96 Hellas Bottnaryd 28.6
51.55 Sabine Steen 97 Kristinehamn Leiria, POR 25.2
50.98 Linnea Larsson Huusko 97 Tureberg Bottnaryd 28.6
50.89 Lina Hallberger 97 Ymer Borås/Rk 1.1
50.75 Michaela Norrbelius 97 Gefle Gävle 24.7
50.10 Helena Åhlén 97 Bore Arvika 26.7
46.80 Daniela Gherman 97 Åhus Helsingborg 10.7
46.66 Amanda Landegren 97 Växjö Alvesta 23.5
45.40 Sara Lennman 96 Katrineholm Falun 9.9
45.02 Ebba Olsson 97 Brattås Uddevalla 13.6
43.52 Elin Edgren 97 Bore Torsby 5.9
43.37 Fanny Leandersson 97 Ullevi Göteborg/S-K 10.8
43.17 Maria Johansson 96 Åhus Linköping 16.8

Spjut/600

47.76 Linn Peura 97 Råby-Rekarne Leppävaara, FIN 30.8
45.26 Linn Riddarström 96 Motala Bottnaryd 27.6
44.40 Emma Harrysson 97 Brattås Göteborg/U 3.7
42.06 Emma Stenlöf 96 Västerås Eskilstuna 17.7
41.97 Anna Karlsson Tufuga 97 Bore Kalmar 23.8
40.84 Amanda Gabrielsson 96 Örgryte Göteborg/S-K 7.9
40.59 Ellinor Englundh 96 Säter Falun 6.5
40.33 Beatrice Lantz 97 Växjö Gävle 6.9
40.23 Maria Olsson 96 Järvsö Kalmar 23.8
39.33 Louise Liljeblad 97 Mölndal Göteborg/U 3.7
38.33 Lovisa Östervall 97 Tumba Eskilstuna 17.7
36.93 Louise Cronstedt 97 Malmö Leksand 25.7
36.10 Olivia Hultman 96 Träff Kalmar 23.8
35.84 Felicia Lindberg 97 Hammarby Kalmar 23.8
34.98 Amanda Engman 97 Upsala Eskilstuna 23.5
34.74 Linn Bergstrand 96 Ullevi Göteborg/S-K 7.9
34.62 Emilia Stenström 97 Huddinge Gävle 6.9
33.98 Charlott Danko 97 Hanviken Sätra 23.5
33.90 Mathilda Rydin 97 Sävedalen Göteborg/S 7.6
33.59 Madeleine Dalberg 97 Piteå Luleå 30.5

Sjukamp/K

5.600 Emma Stenlöf 96 Västerås Eskilstuna 17.7
5.548 Lovisa Östervall 97 Tumba Gävle 6.9
5.151 Johanna Dyremark 97 Tumba Tårnby, DEN 14.6
5.063 Beatrice Lantz 97 Växjö Gävle 6.9
4.598 Victoria Stöckel 97 Nedre Soppero Sätra 10.5
4.058 Emilia Stenström 97 Huddinge Gävle 6.9
3.798 Anna Larsson 97 Varberg Varberg 20.9
3.456 Dagny Olofsson Hoffman 97 Lerum Varberg 20.9

>