Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Lördag 14 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa M ute 2015

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 5 JAN, 2016
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda utomhus 2015.

100m

10.22 Sulayman Bah 86 Ullevi Skara 6.6
10.31 Joel Groth 91 Bollnäs Skara 6.6
10.35 Odain Rose 92 IFK Umeå Skara 29.8
10.35 Tom Kling-Baptiste 90 Huddinge Gwangju, KOR 8.7
10.43 Austin Hamilton 97 Malmö Skara 6.6
10.44 Christopher Brusenback 93 Claremont, CA 4.4
10.48 Adam Denguir 94 Lund Skara 6.6
10.50 Patrik Andersson 91 Ullevi Göteborg/S 14.8
10.50 Gustav Kjell 96 Tureberg Skara 6.6
10.53 Emil von Barth 96 Ullevi Weinheim, GER 30.5
10.59 Emmanuel Dawlson 92 Malmö Göteborg/U 4.7
10.60 Carl Armfelt 84 Spårvägen Söderhamn 16.6
10.61 Johan Wissman 82 Hässelby Florö, NOR 6.6
10.64 ^Nick Ekelund Arenander 89 Malmö Göteborg/S 14.8
10.66 Nil de Oliveira 86 Spårvägen Sundsvall 26.7
10.68 Jan Wocalewski 93 Huddinge Göteborg/U 4.7
10.68 David Sennung 91 Ullevi Skara 6.6
10.69 Jakob Lindbom 95 KA2 Sollentuna 25.6
10.70 Max Hrelja 98 Linköping Norrköping 15.8
10.70 Sunday Ojuri 93 Hammarby Lidingö 28.6
10.71 Jacob Ewertzh 95 Hammarby Skara 29.8
10.72 Henrik Larsson 99 IF Göta Tbilisi, GEO 28.7
10.74 Johan Lilja 95 Sundsvall Söderhamn 16.6
10.77 Erik Annerfalk 94 Mariestad Göteborg/U 4.7
10.80 Jean Christian Zirignon 95 Piteå Sundsvall 26.7
medvind
10.13 Tom Kling-Baptiste 90 Huddinge Skara 29.8
10.19 Sulayman Bah 86 Ullevi Skara 29.8
10.20 Odain Rose 92 IFK Umeå Skara 29.8
10.32 Alexander Brorsson 90 Atleticum Skara 29.8
10.42 Patrik Andersson 91 Ullevi Skara 29.8
10.46 Adam Denguir 94 Lund Skara 6.6
10.46 Carl Armfelt 84 Spårvägen Skara 6.6
10.48 Emil von Barth 96 Ullevi Göteborg/S 12.6
10.50 Emmanuel Dawlson 92 Malmö Skara 29.8
10.53 Alexander Andersson 94 Hakarpspojkarna Skara 29.8
10.55 Sunday Ojuri 93 Hammarby Skara 29.8
10.57 Jakob Lindbom 95 KA2 Karlskrona 13.6
10.59 Jacob Ewertzh 95 Hammarby Skara 29.8
10.62 David Sennung 91 Ullevi Skara 6.6
10.65 Erik Annerfalk 94 Mariestad Skara 6.6
10.68 Douglas Hellbratt 95 Huddinge Skara 6.6
10.69 Robin Nordkvist 93 Huddinge Skara 6.6
10.74 Dennis Forsman 95 Ullevi Hässleholm 26.7
10.74 Filip Sjövall 95 Lund Skara 6.6
10.75 Lukas Nordén 98 Västerås Västerås 2.8
10.75 Viktor Elvung Nilsson 94 Gnistan Skara 6.6

200m

20.74 Johan Wissman 82 Hässelby La Chaux-de-Fonds, SUI 5.7
20.81 Tom Kling-Baptiste 90 Huddinge Söderhamn 9.8
20.96 Joel Groth 91 Bollnäs Sollentuna 7.6
21.10 Alexander Brorsson 90 Atleticum Söderhamn 9.8
21.11 Nil de Oliveira 86 Spårvägen Söderhamn 9.8
21.12 Christopher Brusenback 93 Spårvägen Eagle Rock, CA 9.5
21.20 ^Nick Ekelund-Arenander 89 Malmö Göteborg/S 14.8
21.20 Johan Lilja 95 Sundsvall Söderhamn 9.8
21.21 Emil von Barth 96 Ullevi Söderhamn 9.8
21.22 Emmanuel Dawlson 92 Malmö Skara 29.8
21.34 Jonathan Carbe 90 Örgryte Skara 29.8
21.37 Austin Hamilton 97 Malmö Kalmar 23.8
21.39 Patrik Andersson 91 Ullevi Halmstad 28.6
21.45 Felix Svensson 97 Mölndal Genève, SUI 6.6
21.47 Dennis Forsman 95 Ullevi Göteborg/U 5.7
21.61 Felix Francois 90 Örgryte Skara 29.8
21.64 Jacob Ewertzh 95 Hammarby Sollentuna 25.6
21.67 Adam Denguir 94 Lund Sollentuna 25.6
21.67 Victor Fingal 96 Ullevi Leppävaara, FIN 30.8
21.68 Amadou Sussoho 95 Huddinge Sollentuna 7.6
21.69 Alexander Lesser 93 Ullevi Halmstad 28.6
21.71 Viktor Elvung Nilsson 94 Gnistan Söderhamn 9.8
21.73 Jan Wocalewski 93 Huddinge Sollentuna 25.6
21.74 Carl Armfelt 84 Spårvägen Sundsvall 1.7
21.75 Gustav Kjell 96 Tureberg Leppävaara, FIN 30.8
medvind
20.55 Tom Kling-Baptiste 90 Huddinge Söderhamn 9.8
20.92 Nil de Oliveira 86 Spårvägen Söderhamn 9-8
21.05 Sulayman Bah 86 Ullevi Göteborg/U 5.7
21.09 Christopher Brusenback 93 Spårvägen Azusa, CA 17.4
21.09 Patrik Andersson 91 Ullevi Göteborg/U 5.7
21.16 Emil von Barth 96 Ullevi Söderhamn 9.8
21.25 Viktor Elvung Nilsson 94 Gnistan Skara 6.6
21.36 Adam Denguir 94 Lund Skara 6.6
21.40 Alexander Lesser 93 Ullevi Skara 6.6
21.55 Jakob Lindbom 95 KA2 Karlskrona 14.6
21.75 Douglas Hellbratt 95 Huddinge Skara 6.6

400m

46.57 Joel Groth 91 Bollnäs Stockholm/S 30.7
46.66 ^Nick Ekelund-Arenander 89 Malmö Sollentuna 25.6
47.26 Felix Francois 90 Örgryte Söderhamn 8.8
47.42 Axel Bergrahm 92 Spårvägen Gwangju, KOR 9.7
47.43 Dennis Forsman 95 Ullevi Söderhamn 8.8
47.68 Erik Martinsson 96 Gefle Söderhamn 8.8
47.74 Alexander Nordkvist 90 Huddinge Sollentuna 5.6
47.75 Christopher Brusenback 93 Spårvägen San Diego, CA 27.3
47.75 Adam Danielsson 93 Ullevi Göteborg/U 4.7
47.85 Jonathan Carbe 90 Örgryte Göteborg/S 5.9
47.98 *Trausti Stefansson 85 Spårvägen Göteborg/U 4.7
48.20 Kalle Berglund 96 Spårvägen Leppävaara, FIN 29.8
48.22 Felix Svensson 97 Mölndal Genève, SUI 13.6
48.44 Victor Fingal 96 Ullevi Söderhamn 7.8
48.51 Filip Nilsson 92 Kalmar Sollentuna 25.6
48.64 *Sakaria Hussien 93 Falkenberg Göteborg/S 5.9
48.79 Hampus Widlund 93 Växjö Halmstad 27.6
48.81 Kasper Kadestål 99 Öresund Karlskrona 22.8
48.85 Martin Astner 93 Ullevi Göteborg/S 5.9
49.14 Edwin Råsberg 94 Hässelby Gävle 5.9
49.17 Isak Andersson 96 Upsala Eskilstuna 23.5
49.17 Joakim Andersson 92 Trelleborg Göteborg/S 5.9
49.27 Andreas Movin 96 Lidingö Sollentuna 25.6
49.28 Martin Selin 95 Ullevi Oordegem, BEL 30.5
49.29 Truls Axelson 93 Spårvägen Söderhamn 7.8
Manuell tidtagning
49.1m Erik Hermelin 96 Lidingö Skara 30.8

800m

1:45.59 Andreas Almgren 95 Tureberg Sollentuna 25.6
1:46.85 Kalle Berglund 96 Spårvägen Tjeboksary, RUS 21.6
1:48.77 Johan Rogestedt 93 Stenungsund Dessau, GER 29.5
1:49.62 Andreas Kramer 97 Sävedalen Lokeren, BEL 25.5
1:49.71 William Levay 96 Spårvägen Göteborg/U 5.7
1:49.91 Joni Jaako 86 Finspång Söderhamn 9.8
1:50.35 Johan Eriksson 88 Tureberg Söderhamn 9.8
1:50.48 Elmar Engholm 92 Hässelby Norwalk, CA 18.4
1:50.74 Mattias Ohlsson 94 Öresund Oslo, NOR 11.6
1:50.81 Warsame Doley 98 Malmö Palafrugell, ESP 6.6
1:50.90 Karim Mohammadi 89 Spårvägen Stockholm/S 25.8
1:50.99 Joakim Andersson 92 Trelleborg Söderhamn 9.8
1:51.14 Johan Walldén 87 Spårvägen Göteborg/U 5.7
1:51.27 Mattias Claesson 86 Hässelby Karlstad 22.7
1:51.28 Johan Svensson 89 Spårvägen Gwangju, KOR 10.7
1:51.29 Robin Rohlén 90 IFK Umeå Oordegem, BEL 30.5
1:51.34 Rickard Gunnarsson 91 Hässelby Stockholm/S 30.7
1:51.38 Gustav Berlin 95 Akele Stockholm/S 30.7
1:51.66 Ahmed Tahir 92 Malmö Mataró, ESP 18.7
1:51.71 Björn Seifert 96 Upsala Stockholm/S 30.7
1:52.22 Johan Henningsson 90 Tureberg Sollentuna 25.6
1:52.58 Tim Sundström 89 Örebro Boissano, ITA 1.7
1:52.64 Rasmus Bengtsson 95 Sollentuna 25.6
1:52.84 Gustav Bivstedt 96 Hässelby Stockholm/S 30.7
1:52.93 Simon Wallenlind 97 Mölndal Göteborg/U 5.7

1500m

3:39.68 Staffan Ek 91 Huddinge Gwangju, KOR 10.7
3:41.92 Kalle Berglund 96 Spårvägen Göteborg/S 14.8
3:42.10 Elmar Engholm 92 Hässelby Portland, OR 14.6
3:42.38 Johan Walldén 87 Spårvägen Göteborg/S 14.8
3:42.59 William Levay 96 Spårvägen Sollentuna 25.6
3:43.60 Daniel Lundgren 85 Tureberg Oslo, NOR 29.8
3:46.07 Johan Hydén 89 Huddinge Huddinge 13.6
3:46.75 Tim Sundström 89 Örebro Heusden-Z, BEL 18.7
3:46.76 Johan Rogestedt 93 Stenungsund Walnut, CA 17.4
3:47.28 Andreas Kramer 97 Sävedalen Stockholm/S 30.7
3:47.51 John Foitzik 91 Spårvägen Stockholm/S 30.7
3:49.95 Emil Blomberg 92 Hässelby Oslo, NOR 29.8
3:50.23 Karim Mohammadi 89 Spårvägen Söderhamn 7.8
3:50.63 Robin Lindgren 90 Örgryte Sollentuna 25.6
3:51.62 Vidar Johansson 96 Sävedalen Göteborg/U 4.7
3:51.92 Suldan Hassan 98 Ullevi Watford, GBR 27.6
3:52.11 Emil Danielsson 97 Dala-Järna Sollentuna 7.6
3:52.37 Rasmus Bengtsson 95 Spårvägen Gävle 26.7
3:53.11 Jonatan Fridolfsson 92 Sävedalen Watford, GBR 27.6
3:53.19 *Amanuel Gergis 96 Hässelby Göteborg/U 4.7
3:53.96 Niklas Jonsson 92 Hammarby Sollentuna 25.6
3:54.65 Alexander Nilsson 95 Mölndal Watford, GBR 27.6
3:54.78 Leo Magnusson 98 Sävedalen Göteborg/S 14.8
3:54.81 Joel Zackrisson 94 Ullevi Kalmar 22.8
3:54.98 Gustaf Stensjö 96 Sävedalen Kalmar 22.8

3000m

7:58.58 Daniel Lundgren 85 Tureberg Göteborg/S 5.9
8:03.77 Johan Hydén 89 Huddinge Oordegem, BEL 30.5
8:04.42 Olle Walleräng 85 Spårvägen Göteborg/S 5.9
8:05.69 William Levay 96 Spårvägen Oordegem, BEL 30.5
8:07.36 Mikael Ekvall 89 Strömstad LK Göteborg/S 12.6
8:07.87 Robin Lindgren 90 Örgryte Göteborg/S 5.9
8:09.88 Anton Danielson 90 Malmö Oordegem, BEL 30.5
8:14.20 Suldan Hassan 98 Ullevi Göteborg/S 5.9
8:14.66 *Abdikadir Abdi 87 Ullevi Sollentuna 5.6
8:17.16 Alexander Palm 93 Spårvägen Sollentuna 5.6
8:17.27 *Ebba Tulu Chala 96 Spårvägen Sollentuna 5.6
8:18.33 Emil Danielsson 97 Dala-Järna Sollentuna 5.6
8:22.00 John Kingstedt 92 Huddinge Sollentuna 5.6
8:28.09 Andreas Åhwall 89 Hässelby Göteborg/S 12.6
8:31.30 Jonatan Fridolfsson 92 Sävedalen Göteborg/S 12.6
8:31.86 Fredrik Johansson 85 Ullevi Karlstad 22.7
8:33.1m *Haben Idris 87 Hässelby Sollentuna 25.6
8:33.37 Joel Zackrisson 94 Ullevi Göteborg/S 12.6
8:35.25 Patrik Andersson 86 Hälle Göteborg/S 12.6
8:36.22 Alexander Nilsson 95 Mölndal Göteborg/S 12.6
8:38.25 *Abdelfath Yassin 95 Gefle Sollentuna 5.6
8:39.08 Lars Södergård 83 Vallentuna Karlstad 22.7
8:39.68 Salman Said 96 Malmö Göteborg/S 5.9
8:41.25 Leo Magnusson 98 Sävedalen Kalmar 23.8
8:42.14 Hampus Börjesson 94 Ullevi Lerum 30.8

5000m

13:51.68 Daniel Lundgren 85 Tureberg Heusden-Z, BEL 18.7
13:55.20 Mikael Ekvall 89 Strömstad LK Heusden-Z, BEL 18.7
13:57.50 David Nilsson 87 Högby Oordegem, BEL 23.5
13:57.50 Olle Walleräng 85 Spårvägen Oordegem, BEL 23.5
13:59.50 Anton Danielson 90 Malmö Oordegem, BEL 23.5
14:04.65 Robin Lindgren 90 Örgryte Watford, GBR 27.6
14:07.60 William Levay 96 Spårvägen Oordegem, BEL 23.5
14:08.44 *Abraham Adhanom 77 Eskilstuna Söderhamn 9.8
14:17.97 *Abdikadir Abdi 87 Ullevi Mataró, ESP 18.7
14:19.01 *Ebba Tulu Chala 96 Spårvägen Sollentuna 25.6
14:24.55 Andreas Åhwall 89 Hässelby Sollentuna 25.6
14:24.60 *Haben Idris 87 Hässelby Sollentuna 25.6
14:26.35 Lars Södergård 83 Vallentuna Stockholm/S 25.8
14:27.17 Emil Danielsson 97 Dala-Järna Huddinge 14.6
14:27.46 John Kingstedt 92 Huddinge Sollentuna 25.6
14:29.39 Staffan Ek 91 Huddinge Söderhamn 9.8
14:30.88 *Nasir Dawoud 91 Eskilstuna Söderhamn 9.8
14:31.72 Elmar Engholm 92 Hässelby Söderhamn 9.8
14:34.06 Alexander Palm 93 Spårvägen Huddinge 14.6
14:34.27 Joel Zachrisson 94 Ullevi Söderhamn 9.8
14:36.02 Gabriel Steffensen 96 Sävedalen Watford, GBR 27.6
14:37.06 Suldan Hassan 98 Ullevi Oslo, NOR 16.9
14:40.58 Johan Hydén 89 Huddinge Sundsvall 1.7
14:44.31 Marcus Åberg 88 Norrköping Oxford, GBR 18.7
14:48.74 *Scott Fraser 86 Hälle Södertälje 1.7

10000m

28:31.65 Mikael Ekvall 89 Strömstad LK Palo Alto, CA 2.5
29:06.79 David Nilsson 87 Högby London, GBR 16.5
29:11.83 Johan Larsson 83 Strömstad LK Aarhus, DEN 23.5
29:41.33 Andreas Åhwall 89 Hässelby San Francisco, CA 3.4
29:43.58 *Abraham Adhanom 77 Eskilstuna Söderhamn 7.8
29:52.42 Lars Södergård 83 Vallentuna Stretford, GBR 5.9
29:53.87 Fredrik Uhrbom 77 Spårvägen London, GBR 16.5
30:03.38 *Ebba Tulu Chala 96 Spårvägen Aarhus, DEN 23.5
30:31.48 Fredrik Johansson 85 Ullevi Söderhamn 7.8
30:43.75 Gabriel Steffensen 96 Sävedalen Eskilstuna 16.7
30:56.56 Martin Lundqvist 90 IK Sisu Stockholm/S 16.6
30:57.87 John Börjesson 92 Ullevi Kristiansand, NOR 6.6
31:08.48 Marcus Åberg 88 Hässelby Söderhamn 7.8
31:19.55 Andreas Jansson 96 Hässelby Stockholm/S 16.6
31:23.39 John Kingstedt 92 Huddinge Söderhamn 7.8
31:41.54 Oscar Carlsson 91 Hässelby Söderhamn 7.8
31:44.37 Erik Anfält 76 Örebro AIK Stockholm/S 19.9
31:44.62 Andreas Lundqvist 79 Tranås Vénissieux, FRA 10.8
31:50.14 Patrik Sällstedt 81 Enhörna Södertälje 29.7
31:53.56 Otto Kingstedt 94 Huddinge Söderhamn 7.8
31:53.63 Oskar Majling 86 Hässelby Södertälje 29.7
31:53.8m Erik Karlsson 92 Alehof Göteborg/S 14.5
31:55.04 Linus Hultegård 90 Sävedalen Söderhamn 7.8
31:55.70 Jonathan Weichbrodt 94 Mölndal Aarhus, DEN 23.5
32:01.09 Martin Holm 84 Studenterna Stockholm/S 16.6

Halvmarathon

1:03.50 *Abraham Adhanom 77 Eskilstuna Köbenhavn, DEN 13.9
1:04.11 David Nilsson 87 Högby Venlo, NED 22.3
1:05.03 Johan Larsson 83 Strömstad LK Stockholm 9.5
1:05.08 Mikael Ekvall 89 Strömstad LK Göteborg 23.5
1:05.26 Andreas Åhwall 89 Hässelby Hollywood, CA 11.4
1:05.38 Lars Södergård 83 Spårvägen San Sebastián, ESP 29.11
1:06.43 Anders Kleist 80 Akele Stockholm 9.5
1:07.12 Fredrik Uhrbom 77 Spårvägen Venlo, NED 22.3
1:07.14 *Nasir Dawoud 91 Eskilstuna Köbenhavn, DEN 13.9
1:07.27 Andreas McConville 81 Studenterna Stockholm 9.5
1:07.30 *Haben Idris 87 Hässelby Borås 19.9
1:07.46 Patrik Engström 77 Studenterna Berlin, GER 29.3
1:08.00 Marcus Åberg 88 Hässelby Den Haag, NED 8.3
1:08.06 Mustafa Mohamed 79 Hälle Halmstad 15.8
1:08.49 Erik Anfält 76 Örebro AIK Örebro 10.10
1:08.52 Linus Rosdal 92 Örebro Den Haag, NED 8.3
1:08.59 Oscar Carlsson 91 Hässelby Stockholm 9.5
1:09.13 Gustav Milesson 92 Högby Den Haag, NED 8.3
1:09.15 Klas Johansson 80 IKS Umeå Vännäs 2.5
1:09.16 Patrik Sällstedt 81 Enhörna Den Haag, NED 8.3
1:09.36 Joel Engström 81 Majorna Malmö 3.10
1:09.41 Andreas Fahlén 81 IFK Umeå Stockholm 9.5
1:09.53 Martin Lundqvist 90 IK Sisu Stockholm 9.5
1:09.57 Anders Fransson 81 Rånäs Stockholm 9.5
1:10.16 Thomas Edström 77 Jalles Vännäs 2.5

Marathon

2:12.07 Mikael Ekvall 89 Strömstad LK Frankfurt, GER 25.10
2:17.19 David Nilsson 87 Högby Rotterdam, NED 12.4
2:19.14 Fredrik Johansson 85 Ullevi Dubai, UAE 23.1
2:19.29 Lars Södergård 83 Spårvägen Pisa, ITA 20.12
2:25.03 Erik Anfält 76 Örebro AIK Valencia, ESP 15.11
2:26.33 Peter Hallgren 74 Southport, AUS 5.7
2:26.35 Patrik Engström 77 Studenterna Stockholm 30.5
2:26.51 Anders Fransson 81 Rånäs Stockholm 30.5
2:27.26 Henrik Jannborg 80 Västerås Khon Kaen, THA 25.1
2:27.34 Linus Holmsäter 84 Fredrikshof Stockholm 30.5
2:27.35 Daniel Woldu 89 Spårvägen Marrakech, MAR 25.1
2:28.49 *Mark Hobbs 77 Studenterna Berlin, GER 27.9
2:28.55 Daniel Berggren 87 Strömstad LK Barcelona, ESP 15.3
2:29.11 Anders Dahlman 81 Trasten Stockholm 30.5
2:29.30 André Rangelind 91 IF Göta Sunne 2.5
2:29.56 Marcus Åberg 88 Hässelby Stockholm 30.5
2:30.14 Erik Öhlund 80 Hälle Rotterdam, NED 12.4
2:31.17 *Paul Krochak 75 Studenterna Amsterdam, NED 18.10
2:31.23 Andreas Bergstedt 86 Enhörna Stockholm 30.5
2:32.00 Fritjof Fagerlund 74 Rånäs Turku, FIN 27.6
2:32.04 Magnus Hansson 76 Trelleborg Stockholm 30.5
2:32.29 *Nuray Yassin 81 Ullevi Stockholm 30.5
2:32.34 Jonas Olsson 84 Akele Valencia, ESP 15.11
2:32.44 Mattias Karlsson 74 Stockholms LDK Frankfurt, GER 25.10
2:32.46 Henrik Orre 76 Björnstorp New York, NY 1.11

3000m hinder/91.4

8:33.51 Daniel Lundgren 85 Tureberg Oordegem, BEL 23.5
8:36.98 Emil Blomberg 92 Hässelby Walnut, CA 17.4
8:46.49 Elmar Engholm 92 Hässelby San Diego, CA 15.5
8:56.37 Vidar Johansson 96 Sävedalen Oordegem, BEL 23.5
8:56.37 Napoleon Solomon 94 Fredrikshof Sollentuna 25.6
9:04.34 Robin Lindgren 90 Örgryte Söderhamn 8.8
9:21.29 Anders Fox 95 Spårvägen Sundsvall 1.7
9:22.11 Andreas Lundqvist 79 Tranås Vénissieux, FRA 15.8
9:23.10 *Abdikadir Abdi 89 Ullevi Sundsvall 1.7
9:25.94 Jonas Legernes 91 Ullevi San Francisco, CA 3.4
9:33.25 Niklas Jonsson 92 Hammarby Sundsvall 1.7
9:42.47 Johan Fagerberg 92 Finspång Gävle 24.7
9:42.87 Gustav Milesson 92 Högby Tranås 30.8
9:45.92 Johan Lindberg 80 Upsala Sollentuna 25.6
9:47.3m Gustav Milesson 92 Högby Kalmar 7.6
9:48.8m Viktor Helander 90 Eksjö Södra Kalmar 6.6
9:53.95 Tomas Jennerstål 74 Rånäs Uddevalla 25.7
9:55.08 John Kingstedt 92 Huddinge Sundsvall 1.7
9:56.84 Jacob Ranglin Grissler 95 Örgryte Linköping 16.8
10:05.89 Fred Grönwall 81 Gotland St. Clement, GBR 1.7
10:07.02 Filip Wadman 97 Mölndal Motala 30.5
10:10.01 Jan Westerberg 80 IFK Umeå Eskilstuna 23.5
10:11.27 Adam Kagebäck 97 Linköping Trollhättan 16.8
10:22.61 Pontus Hagman 97 Västerås Leppävaara, FIN 30.8
10:26.18 Christoffer Hagman 97 Västerås Eskilstuna 23.5
utan vatten i vattengraven
10:08.36 Arvid Öhrn 94 Hakarpspojkarna Lerum 30.5

110m häck/106.7

13.88 ^Amir Shaker 89 Hammarby Göteborg/U 5.7
13.91 Alexander Brorsson 90 Atleticum Söderhamn 8.8
13.94 Philip Nossmy 82 Malmö Gainesville, FL 24.4
13.99 Anton Levin 92 Malmö Skara 29.8
14.20 Marvin Tay 90 Spårvägen Göteborg/S 14.8
14.34 Petter Gustafsson 94 Hakarpspojkarna Durham, NC 6.5
14.39 Filip Lööv 92 IF Göta Oordegem, BEL 30.5
14.63 Hampus Widlund 93 Växjö Kalmar 23.8
14.65 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Tallinn, EST 12.7
14.68 Marcus Nilsson 91 Högby Westwood, CA 11.4
14.70 Martin Kallur 91 Falun Princeton, NJ 11.4
14.74 Jonathan Holm 94 Strand Falun 30.5
14.80 Linus Otto Boyer 95 Upsala Gävle 24.7
14.83 Petter Olson 91 Hässelby Huddinge 14.6
14.91 Philip Ngwe Luckey 95 Mölndal Göteborg/S 14.8
14.98 Isak Andersson 96 Upsala Eskilstuna 23.5
15.04 Ludvig Hillenfjärd 97 Huddinge Sundsvall 1.7
15.06 Jonathan Carbe 90 Örgryte Linköping 16.8
15.18 Alexander Andersson 94 Hakarpspojkarna Tranås 30.8
15.30 Dennis Eriksson 93 Falun West Long Branch, NJ 2.5
15.41 Kevin Fankl 95 Ullevi Tartu, EST 7.6
15.44 Fredrick Ekholm 94 Huddinge Söderhamn 8.8
15.59 Andreas Almlöf 95 Hammarby Göteborg/U 5.7
15.63 Oscar Hjerm 97 Västerås Eskilstuna 23.5
15.69 Ulrik Sköldkvist 94 Lidingö Täby 27.5
medvind
13.86 Philip Nossmy 82 Malmö Clermont, FL 18.4
13.87 ^Amir Shaker 89 Hammarby Göteborg/U 5.7
13.90 Anton Levin 92 Malmö Skara 29.8
14.99 Anders Leifsson 92 Orient Skara 6.6
15.18 Dennis Eriksson 93 Falun Princeton, NJ 4.4
15.37 Nicklas Holm 97 Hellas Eskilstuna 24.5
15.66 Nicklas Karlsson 96 Finspång Borås 30.5

400m häck/91.4

50.79 Joel Groth 91 Bollnäs Söderhamn 9.8
51.75 Hampus Widlund 93 Växjö Söderhamn 9.8
51.89 Jonathan Carbe 90 Örgryte Tjeboksary, RUS 20.6
52.72 Isak Andersson 96 Upsala Eskilstuna 17.7
53.19 Petter Gustafsson 94 Hakarpspojkarna Durham, NC 6.5
53.35 Jim Christensson 89 Mölndal Skara 29.8
53.54 Alexander Lundskog 96 Ullevi Bottrop, GER 21.6
53.74 Anton Nilsson 92 Huddinge Sollentuna 6.6
53.95 Mattias Bäckman 91 Bollnäs Söderhamn 8.8
54.02 Andreas Almlöf 95 Hammarby Söderhamn 8.8
54.07 Ludvig Hillenfjärd 97 Huddinge Göteborg/U 3.7
54.16 Nicklas Holm 97 Hellas Sollentuna 6.6
54.21 Oliwer Åstrand 92 Örgryte Skara 29.8
54.33 Oskar Greilert 95 Ullevi Kalmar 23.8
54.64 Tobias Nilsson 92 Växjö Borås 13.6
54.75 Sebastian Gyllensten 96 Växjö Kalmar 23.8
54.78 Markus Johansson 90 IFK Umeå Sollentuna 6.6
55.00 Mattias Sunneborn 70 Spårvägen St. Clement, GBR 29.6
55.10 Filip Wendelin 96 Sala Sollentuna 6.6
55.43 Dennis Eriksson 93 Falun Princeton, NJ 18.4
55.64 Mathieu Nilsson 96 IF Göta Göteborg/U 3.7
56.09 *Benjamin Mullen 87 Tureberg Karlstad 22.7
56.25 *Andreas Totsås 81 Kville Motala 30.5
57.38 Petter Berner Wik 94 Upsala Kalmar 23.8
57.41 Albin Johansson 97 Högbo GIF Falun 30.5

Höjd

2.20 Andreas Carlsson 95 Ymer Halmstad 28.6
2.18 Mehdi Katib 87 Hammarby Tjeboksary, RUS 20.6
2.17 Fabian Delryd 96 Täby Täby 20.9
2.14 Fredrik Löfgren 94 Lund Söderhamn 8.8
2.13 Oskar Lundqvist 97 Upsala Leppävaara, FIN 29.8
2.12 Philip Frifelt Lundqvist 89 IF Göta Mölndal 28.8
2.11 Jakob Thorvaldsson 88 Lidingö Göteborg/U 4.7
2.09 Jesper Borg 93 Ullevi Sundsvall 1.7
2.09 Fredrik Sangberg 90 Kville Halmstad 28.6
2.08 Adam Chiguer 91 Spårvägen Göteborg/U 4.7
2.06 Fredrick Ekholm 94 Huddinge Sundsvall 1.7
2.06 Herman Olvik 96 Ullevi Varberg 8.8
2.05 Filip Björklund 98 Upsala Göteborg/U 5.7
2.04 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Tallinn, EST 11.7
2.04 Adam Lindhe 94 Lidingö Göteborg/U 4.7
2.04 Edvin Heggemann 94 Örebro Göteborg/U 4.7
2.04 Otto Brinkman 97 Spårvägen Uppsala 7.6
2.02 Simon Larsson 98 Ymer Stockholm/S 1.8
2.00 Olle Willsund 94 Högby Högby 11.7
2.00 Robin Jacobsson 98 Ullevi Enskede 29.8
2.00 Ola Carlsson 75 Örgryte Göteborg/U 4.7
2.00 Tobias Johansson 97 Viking Göteborg/U 4.7
1.99 Andreas Gustafsson 97 Falun Tårnby, DEN 13.6
1.98 Kevin Vaseghi 92 Gefle Uppsala 14.6
1.98 Mattias Green 98 Säffle Skara 30.8
1.98 Simon Wiklund 99 Wilske Göteborg/U 4.7

Stav

5.30 Armand Duplantis 99 Stål Cali, COL 19.7
5.26 Andreas Duplantis 93 Stål Baton Rouge, LA 18.4
5.23 Carl Sténson 93 Hellas Sätra 30.8
5.22 David Kappelin 95 Örgryte Söderhamn 7.8
5.20 Simon Assarsson 91 Växjö Gwangju, KOR 9.7
5.17 Erik Thorstensson 89 Spårvägen Söderhamn 7.8
5.10 Marcus Nilsson 91 Högby Westwood, CA 4.4
5.08 Filip Gyllensten 92 Kville Göteborg/S 14.8
5.07 Simon Gyllensten 92 Kville Söderhamn 7.8
5.04 Rasmus Carlsson 88 Örebro Gävle 6.9
4.95 Dennis Fransson Bergetoft 92 Örebro Karlskrona 14.6
4.86 Björn Johansson 88 Västerås Eskilstuna 23.5
4.86 Oscar Janson 75 Ullevi Söderhamn 7.8
4.85 Esa Hiltunen 96 Ullevi Leppävaara, FIN 30.8
4.82 Micael Fagö 94 Kalmar Göteborg/U 5.7
4.77 Andreas Carlsson 95 Ymer Borås 8.9
4.75 Carl Ivarsson 96 Lerum Göteborg/S 6.6
4.73 Jonas Asplund 73 Märsta Sätra 30.8
4.70 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Tallinn, EST 12.7
4.67 Björn Andersson 91 Bålsta Gävle 24.7
4.60 Hannes Burman 96 Skellefteå Luleå 30.5
4.60 David Carlsson 90 Tjalve Sätra 6.9
4.58 Viktor Moen 93 Kville Walnut, CA 14.3
4.55 Martin Kallur 91 Falun Amherst, MA 25.4
4.52 Sebastian Ruthström 97 Spårvägen Kalmar 23.8

Längd

8.06 Andreas Otterling 86 Örebro Bad Langensalza, GER 4.7
7.83 Michel Tornéus 86 Hammarby Stockholm/S 30.7
7.81 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Tallinn, EST 11.7
7.68 Thobias Nilsson Montler 96 Malmö Eskilstuna 17.7
7.58 Johan Taléus 94 Eskilstuna Göteborg/U 4.7
7.51 Alexander Wittlock 91 Spårvägen Leiden, NED 13.6
7.49 Max Andersson 95 Tierp Uppsala 7.6
7.48 Adam Chiguer 91 Spårvägen Göteborg/U 4.7
7.26 Andreas Carlsson 95 Ymer Borås 14.6
7.21 Jesper Hellström 95 Hässelby Kalmar 22.8
7.20 Patric Hjort 93 Västerås Uppsala 13.6
7.16 Daniel Örevik 97 Gotland Kalmar 22.8
7.15 Per Jonsson 88 Bollnäs Doha, QAT 22.10
7.13 Elias Martinsson 97 Brattås Varberg 9.8
7.12 Kevin Fankl 95 Ullevi Inowroclaw, POL 4.7
7.04 Emil Bergqvist 91 Örebro Göteborg/U 4.7
7.03 Erik Olsson 89 Örgryte Göteborg/U 4.7
7.03 Adam Stålberg 91 Upsala Uppsala 7.6
6.97 Rickard Willman 94 Västerås Kalmar 22.8
6.96 Filip Björklund 98 Upsala Göteborg/U 3.7
6.95 Fredrick Ekholm 94 Huddinge Lidingö 16.8
6.95 Daniel Lennartsson 88 Örgryte Göteborg/S 28.7
6.94 David Svensson 98 Tumba Göteborg/U 3.7
6.93 Patrik Holmberg 90 Huddinge Sollentuna 6.6
6.91 Sebastian Stevens 98 Eskilstuna Stockholm/S 13.9
medvind
8.13 Andreas Otterling 86 Örebro Karlstad 22.7
8.07 Michel Tornéus 86 Hammarby Söderhamn 8.8
7.63 Johan Taléus 94 Eskilstuna Stockholm/S 12.9
7.50 Adam Chiguer 91 Spårvägen Göteborg/U 4.7
7.44 Daniel Örevik 97 Gotland Leppävaara, FIN 29.8
7.41 Patric Hjort 93 Västerås Eskilstuna 23.5
7.29 Andreas Carlsson 95 Ymer Borås 14.6
7.18 Rickard Willman 94 Västerås Västerås 2.8
7.06 Martin Kallur 91 Falun Albany, NY 2.5

Tresteg

16.12 Erik Ehrlin 90 Hammarby Sierra Nevada, ESP 11.7
15.86 Mathias Ström 87 Örgryte Göteborg/S 28.7
15.68 Daniel Lennartsson 88 Örgryte Söderhamn 9.8
15.61 Moteba Mohamed 90 Hässelby Söderhamn 9.8
15.44 Isak Persson 95 Örgryte Göteborg/S 28.7
15.23 Jesper Hellström 95 Hässelby Söderhamn 9.8
14.89 Sebastian Ekstrand 86 Mölndal Sundsvall 1.7
14.87 Antonis Dinopoulos 95 Upsala Uppsala 14.6
14.82 Christofer Pool Wiklund 97 Falköpings FIK Leppävaara, FIN 30.8
14.81 Marcus Nyberg 97 Malmö Leppävaara, FIN 30.8
14.79 Erik Olsson 89 Örgryte Göteborg/U 5.7
14.78 Artur Engström 96 Örgryte Lerum 30.8
14.68 Andreas Carlsson 95 Ymer Borås 8.9
14.35 Adam Denguir 94 Lund Lerum 30.5
14.32 Dennis Eriksson 93 Falun West Long Branch, NJ 3.5
14.29 Adam Chiguer 91 Spårvägen Sundsvall 1.7
14.20 Mattias Sunneborn 70 Spårvägen Sätra 9.5
14.17 Mathieu Nilsson 96 IF Göta Kalmar 23.8
14.04 Sebastian Ruthström 97 Spårvägen Uppsala 2.9
13.84 Daniel Örevik 97 Gotland St. Clement, GBR 3.7
13.82 Max Hejdenberg 98 Örgryte Kalmar 21.8
13.76 Jonas Arbinge 93 Hellas Göteborg/U 5.7
13.75 Victor Koch 98 Örgryte Kalmar 21.8
13.74 Tobias Lundqvist 80 IK Sisu Tranås 30.8
13.73 Daniel Bolin 97 Ullevi Göteborg/U 5.7
medvind
16.23 Isak Persson 95 Örgryte Tjeboksary, RUS 21.6
15.71 Daniel Lennartsson 88 Örgryte Söderhamn 9.8
14.91 Marcus Nyberg 97 Malmö Leppävaara, FIN 30.8
14.35 Adam Chiguer 91 Spårvägen Sundsvall 1.7
14.00 Jonas Arbinge 93 Hellas Eskilstuna 24.5
13.84 Gustaf Bålström 98 Ullevi Kungsbacka 6.9
13.81 Gabriel Rosshagen 98 Hässelby Enskede 29.8

Kula/7.26

20.21 Leif Arrhenius 86 Spårvägen Provo, UT 14.5
18.89 Niklas Arrhenius 82 Spårvägen Stockholm/S 13.9
18.70 Daniel Ståhl 92 Spårvägen Sollentuna 25.6
18.17 Arwid Koskinen 92 Huddinge Hässleholm 25.7
17.71 Mats Olsson 86 Hässelby Bottnaryd 27.6
17.58 Niklas Lindstedt 93 Hässelby Kil 5.6
17.30 Simon Pettersson 94 Upsala Söderhamn 9.8
17.27 Simon Gustafsson 90 Ullevi Södertälje 17.7
17.00 Viktor Gardenkrans 95 Malmö Tucson, AZ 12.12
16.57 Jonas Meyer 90 Örgryte Göteborg/S-K 7.9
16.24 Tim Wunger 94 Falun Sollentuna 5.6
16.20 Ulf Ankarling 88 IF Göta Eskilstuna 23.5
15.66 Gabriel Heen 95 Huddinge Huddinge/J 25.4
15.38 Jeffrey Ige 83 Huddinge Söderhamn 9.8
15.31 Oscar Vestlund 93 IF Göta Karlstad/M 19.9
15.29 Alexander Persson 95 Huddinge Huddinge 19.8
14.87 Micael Ljungberg 92 Nyköping Tempe, AZ 11.4
14.85 Gustav Liberg 95 Ullevi Kalmar 22.8
14.83 Anders Larsson 66 Gefle Östhammar 15.8
14.77 Andreas Eriksson 94 Heros Smedjebacken 29.8
14.42 Erik Larsson 80 Gotland St. Clement, GBR 29.6
14.39 Per Rosell 87 Färjestaden Högby 16.8
14.30 Elias Håkansson 92 Spårvägen Tuscaloosa, AL 18.10
14.18 Marcus Nilsson 91 Högby Westwood, CA 11.4
14.15 Erik Hagberg 95 Upsala Uppsala 1.10

Diskus/2.0

64.73 Daniel Ståhl 92 Spårvägen Beijing, CHN 29.8
64.72 Axel Härstedt 87 Malmö Bottnaryd 27.6
63.85 Niklas Arrhenius 82 Spårvägen Provo, UT 26.9
63.54 *Benn Haraddine 82 Hammarby Söderhamn 8.8
60.36 Leif Arrhenius 86 Spårvägen Leiria, POR 14.3
60.25 Simon Pettersson 94 Upsala Eskilstuna 23.5
56.10 Ulf Ankarling 88 IF Göta Kil 1.8
55.96 Viktor Gardenkrans 95 Malmö Bottnaryd 27.6
54.73 Micael Ljungberg 92 Nyköping Irvine, CA 2.5
53.93 Jussi Kiviniemi 93 Södertälje Eskilstuna 14.6
52.80 Johnny Karlsson 89 IFK Umeå Umeå 20.5
50.01 Gustav Liberg 95 Ullevi Sundsvall 1.7
49.85 Anton Larsson 93 Järvsö Bottnaryd 27.6
49.71 *Matthew Brown 80 Hammarby Huddinge 19.8
49.71 Andreas Grahn 92 Västerås Eskilstuna 23.5
49.68 Oscar Vestlund 93 IF Göta Arvika 25.7
47.94 Albin Lager 96 Örebro Karlstad/M 19.9
47.61 Mats Olsson 86 Hässelby Järvsö 20.7
46.93 Robert Alneroth 84 Gefle Östhammar 16.5
46.90 Simon Gustafsson 90 Ullevi Järvsö 20.7
45.91 Daniel Arrhenius 78 Spårvägen Provo, UT 17.10
45.86 Oscar Gustafsson 97 Södertälje Trosa 5.9
45.02 Arwid Koskinen 92 Huddinge Växjö/V-K 12.5
44.90 Tim Wunger 94 Falun Mora 30.8
44.74 Tor Lindberg 95 IFK Umeå Skellefteå 1.8

Slägga/7.26

72.20 Oscar Vestlund 93 IF Göta Arvika 26.7
71.31 Elias Håkansson 92 Spårvägen Söderhamn 7.8
68.01 Love Litzell 94 Östersund Princeton, NJ 17.4
66.90 Mattias Lindberg 90 Skellefteå Sätra/K 2.5
66.20 Anders Eriksson 94 Hovslätt Leiria, POR 14.3
65.84 Alexander Larsson 94 Upsala Jacksonville, FL 28.5
65.14 Stefan Kvist 87 Alvesta Stockholm/S 13.9
62.96 Robert Alneroth 84 Gefle Gävle 24.7
62.19 Kristoffer Fagerlund 93 Ymer Söderhamn 7.8
60.85 Hans Eriksson 86 Västerås Torsby 18.9
60.73 Tim Söderqvist 95 Dals Södra Bottnaryd 28.6
57.97 Erik Romberg 90 Högby Motala 30.5
57.18 Tommy Larsson 90 IF Göta Söderhamn 7.8
56.90 Anton Andersson 96 Umedalen Umeå 16.8
55.99 Johan Björnstad 90 Ullevi Göteborg/S 12.6
55.25 Jonas Birgersson 83 Nyköping Nyköping/R-K 18.7
54.97 Mikael Larsson 92 IF Göta Bottnaryd 28.6
53.60 Leif Arrhenius 86 Spårvägen Provo, UT 17.10
52.34 Daniel Nyman 87 Växjö Motala 30.5
52.07 Torbjörn Julin 89 Ullevi Göteborg/S 12.6
51.85 Alexander Persson 95 Huddinge Eskilstuna 23.5
51.60 Niklas Wiklund 85 Skellefteå Skellefteå 12.9
51.56 Niklas Cederström 89 Lund Malmö/S-K 12.8
50.92 Niklas Arrhenius 82 Spårvägen Provo, UT 19.9
50.40 Simon Pettersson 94 Upsala Eskilstuna 23.5

Spjut/800

82.40 Kim Amb 90 Bålsta Söderhamn 9.8
79.85 Jiannis Smalios 87 Örebro Karlstad 22.7
79.16 Gabriel Wallin 81 Södertälje Stockholm/S 13.9
78.73 Simon Litzell 97 Hässelby Bålsta 23.5
73.06 Quincy Andersson 95 Malmö Halle, GER 17.5
70.56 Johan Carlqvist 92 Falun Göteborg/U 3.7
70.34 Axel Lönegren 94 Upsala Söderhamn 9.8
69.38 Johannes Henriksson 93 IF Göta Bottnaryd 28.6
68.09 Jonathan Harley 93 Rydö Helsingborg 11.7
67.90 Joachim Ivarsson 89 Spårvägen Södertälje 6.6
67.46 Sebastian Ruthström 97 Spårvägen Eskilstuna 19.7
67.17 Theodor Thor 93 Örebro Kalmar 21.8
66.41 Sebastian Thörngren 93 Växjö Bottnaryd 28.6
63.99 Olof Hansson 86 Hässelby Söderhamn 9.8
63.68 Lukas Kvist 94 Helsingborg Helsingborg 3.8
63.09 David Johansson 91 Åhus Clarksville, TN 15.5
62.80 Alexander Ottosson 87 Klippan Nerja, ESP 13.5
62.37 Erik Olofsson 93 IFK Umeå Umeå 30.5
61.80 Stellan Back 75 Tureberg Sätra 9.5
61.51 Samuel Olsson Lund 95 KA2 Varberg 20.9
61.07 Lasse Ohtamaa 80 Väsby Tingstäde 11.7
60.49 Nicklas Wiberg 85 Kalmar Hässleholm 30.5
60.42 William Petersson 98 Austin, TX 27.3
60.37 Marcus Nilsson 91 Högby Azusa, CA 16.4
60.26 Pontus Bjärkvik 90 Hovslätt Tranås 27.9

Tiokamp/M

7.884 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Tallinn, EST 12.7
7.663 Marcus Nilsson 91 Högby Westwood, CA 10.5
7.263 Rasmus Carlsson 88 Örebro Tartu, EST 7.6
7.226 Kevin Fankl 95 Ullevi Inowroclaw, POL 5.7
6.956 Lasse Ohtamaa 80 Väsby Inowroclaw, POL 5.7
6.791 Edwin Råsberg 94 Hässelby Gävle 6.9
6.554 Nicklas Karlsson 96 Finspång Tartu, EST 7.6
6.066 Felix Siljebäck Larsen 89 Västerås Gävle 6.9
5.089 Karl Enarsson 92 Montevallo, AL 17.4
4.767 Anton Johansson 93 Huddinge Sätra 10.5

>