Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Fredag 13 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa M22 ute 2015

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 5 JAN, 2016
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda utomhus 2015.

Observera att alla junior/ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
M22/K22: Födda 1993-1995, P19/F19: Födda 1996-1997, P17/F17: Födda 1998, P16/F16: Födda 1999, P15/F15: Födda 2000, P14/F14: Födda 2001 - plus ev 02:or som tävlar under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

100m

10.44 Christopher Brusenback 93 Claremont, CA 4.4
10.48 Adam Denguir 94 Lund Skara 6.6
10.68 Jan Wocalewski 93 Huddinge Göteborg/U 4.7
10.69 Jakob Lindbom 95 KA2 Sollentuna 25.6
10.70 Sunday Ojuri 93 Hammarby Lidingö 28.6
10.71 Jacob Ewertzh 95 Hammarby Skara 29.8
10.74 Johan Lilja 95 Sundsvall Söderhamn 16.6
10.77 Erik Annerfalk 94 Mariestad Göteborg/U 4.7
10.80 Jean Christian Zirignon 95 Piteå Sundsvall 26.7
10.81 Fredrik Åström 93 Täby Sollentuna 5.6
10.82 Thomas Yemane 95 Hässelby Sollentuna 5.6
10.83 Alexander Andersson 94 Hakarpspojkarna Kalmar 21.8
10.83 Filip Sjövall 95 Lund Skara 6.6
10.85 Amadou Sussoho 95 Huddinge Göteborg/U 4.7
10.86 Dennis Forsman 95 Ullevi Hässleholm 26.7
10.86 Alexander Lesser 93 Ullevi Sundsvall 26.7
10.89 Robin Nordkvist 93 Huddinge Halmstad 27.6
10.90 Viktor Elvung Nilsson 94 Gnistan Karlskrona 13.6
10.92 Emil Lyrberg 93 Ullevi Skara 6.6
10.98 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Tallinn, EST 11.7
medvind
10.46 Adam Denguir 94 Lund Skara 6.6
10.53 Alexander Andersson 94 Hakarpspojkarna Skara 29.8
10.55 Sunday Ojuri 93 Hammarby Skara 29.8
10.57 Jakob Lindbom 95 KA2 Karlskrona 13.6
10.59 Jacob Ewertzh 95 Hammarby Skara 29.8
10.65 Erik Annerfalk 94 Mariestad Skara 6.6
10.68 Douglas Hellbratt 95 Huddinge Skara 6.6
10.69 Robin Nordkvist 93 Huddinge Skara 6.6
10.74 Dennis Forsman 95 Ullevi Hässleholm 26.7
10.74 Filip Sjövall 95 Lund Skara 6.6
10.75 Viktor Elvung Nilsson 94 Gnistan Skara 6.6
10.94 Nils Thornberg 94 Bollnäs Gävle 24.7
10.97 Jonathan Wulff 94 Hammarby Västerås 2.8
10.97 Adam Danielsson 93 Ullevi Hässleholm 26.7

200m

21.12 Christopher Brusenback 93 Spårvägen Eagle Rock, CA 9.5
21.20 Johan Lilja 95 Sundsvall Söderhamn 9.8
21.47 Dennis Forsman 95 Ullevi Göteborg/U 5.7
21.64 Jacob Ewertzh 95 Hammarby Sollentuna 25.6
21.67 Adam Denguir 94 Lund Sollentuna 25.6
21.68 Amadou Sussoho 95 Huddinge Sollentuna 7.6
21.69 Alexander Lesser 93 Ullevi Halmstad 28.6
21.71 Viktor Elvung Nilsson 94 Gnistan Söderhamn 9.8
21.73 Jan Wocalewski 93 Huddinge Sollentuna 25.6
21.81 Douglas Hellbratt 95 Huddinge Sollentuna 25.6
21.82 Jakob Lindbom 95 KA2 Kalmar 23.8
21.82 Alexander Andersson 94 Hakarpspojkarna Tranås 30.8
21.83 Adam Danielsson 93 Ullevi Göteborg/U 5.7
21.85 Erik Annerfalk 94 Mariestad Halmstad 28.6
21.90 Sunday Ojuri 93 Hammarby Sollentuna 25.6
21.96 Fredrik Åström 93 Täby Västerås 1.8
21.96 Hampus Widlund 93 Växjö Göteborg/U 5.7
22.09 Emil Lyrberg 93 Ullevi Göteborg/S 28.7
22.12 Filip Sjövall 95 Lund Göteborg/U 5.7
22.16 Petter Gustafsson 94 Hakarpspojkarna Banner Elk, NC 24.4
medvind
21.09 Christopher Brusenback 93 Spårvägen Azusa, CA 17.4
21.25 Viktor Elvung Nilsson 94 Gnistan Skara 6.6
21.36 Adam Denguir 94 Lund Skara 6.6
21.40 Alexander Lesser 93 Ullevi Skara 6.6
21.55 Jakob Lindbom 95 KA2 Karlskrona 14.6
21.75 Douglas Hellbratt 95 Huddinge Skara 6.6
21.84 Martin Selin 95 Ullevi Skara 6.6
21.89 Emil Lyrberg 93 Ullevi Skara 6.6
22.05 Truls Axelson 93 Spårvägen Skara 29.8
22.13 Thomas Yemane 95 Hässelby Ekerö 23.5

400m

47.43 Dennis Forsman 95 Ullevi Söderhamn 8.8
47.75 Christopher Brusenback 93 Spårvägen San Diego, CA 27.3
47.75 Adam Danielsson 93 Ullevi Göteborg/U 4.7
48.64 *Sakaria Hussien 93 Falkenberg Göteborg/S 5.9
48.79 Hampus Widlund 93 Växjö Halmstad 27.6
48.85 Martin Astner 93 Ullevi Göteborg/S 5.9
49.14 Edwin Råsberg 94 Hässelby Gävle 5.9
49.28 Martin Selin 95 Ullevi Oordegem, BEL 30.5
49.29 Truls Axelson 93 Spårvägen Söderhamn 7.8
49.60 Edom Abreham 95 Hässelby Stockholm/S 30.7
49.70 Mattias Ohlsson 94 Öresund Frederiksberg, DEN 6.6
49.82 Petter Gustafsson 94 Hakarpspojkarna Charlotte, NC 11.4
49.82 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Sollentuna 25.6
50.02 Oskar Greilert 95 Ullevi Huddinge 13.6
50.10 Adrian Mehic 94 Öresund Frederiksberg, DEN 6.6
50.17 Thomas Yemane 95 Hässelby Söderhamn 7.8
50.23 Kevin Fankl 95 Ullevi Firenze, ITA 15.5
50.29 Andreas Almlöf 95 Hammarby Stockholm/S 30.7
50.34 Martin Hammar 95 Tureberg Sollentuna 5.6
50.44 Benjamin Åberg 95 Hälle Varberg 9.8

800m

1:45.59 Andreas Almgren 95 Tureberg Sollentuna 25.6
1:48.77 Johan Rogestedt 93 Stenungsund Dessau, GER 29.5
1:50.74 Mattias Ohlsson 94 Öresund Oslo, NOR 11.6
1:51.38 Gustav Berlin 95 Akele Stockholm/S 30.7
1:52.64 Rasmus Bengtsson 95 Sollentuna 25.6
1:53.32 Martin Hammar 95 Tureberg Sollentuna 25.6
1:53.73 Christopher Nilsson 94 Ullevi Watford, GBR 27.6
1:54.66 Christopher Halldén 94 Huddinge Kalmar 23.8
1:54.90 Hampus Börjesson 94 Ullevi Kalmar 22.8
1:55.32 *Sakaria Hussien 93 Falkenberg Köbenhavn, DEN 30.8
1:55.43 *Abdirezak Adam 95 Malmö Kalmar 23.8
1:56.27 Kevin Hermansson 95 Trollhättan FIK Göteborg/U 5.7
1:56.36 Napoleon Solomon 94 Fredrikshof Gävle 25.7
1:57.36 Dennis Wikström Roos 93 Skellefteå Göteborg/U 5.7
1:57.56 Abshir Awees 95 Örebro Göteborg/U 5.7
1:57.61 Alexander Nilsson 95 Mölndal Lerum 17.6
1:58.45 Ken Slättengren 95 Högby Göteborg/U 5.7
1:58.63 Fredrik Orrsveden 95 Hammarby Sundsvall 1.7
1:58.74 Adrian Mehic 94 Öresund Köbenhavn, DEN 5.8
1:58.94 Robin Johansson 94 Tureberg Göteborg/U 5.7

1500m

3:46.76 Johan Rogestedt 93 Stenungsund Walnut, CA 17.4
3:52.37 Rasmus Bengtsson 95 Spårvägen Gävle 26.7
3:54.65 Alexander Nilsson 95 Mölndal Watford, GBR 27.6
3:54.81 Joel Zackrisson 94 Ullevi Kalmar 22.8
3:55.19 Hampus Börjesson 94 Ullevi Söderhamn 7.8
3:55.37 Mattias Ohlsson 94 Öresund Kalmar 22.8
3:57.02 *Abdirezak Adam 95 Malmö Göteborg/U 4.7
3:57.04 Martin Hammar 95 Tureberg Stockholm/S 30.7
3:57.26 Napoleon Solomon 94 Fredrikshof Gävle 26.7
3:58.24 Awet Mengsteab 95 Örgryte Kalmar 22.8
3:58.32 Gustav Berlin 95 Akele Sollentuna 7.6
3:59.51 Henrik Petersson 93 Malmö Kalmar 22.8
4:01.19 Anders Fox 95 Spårvägen Sollentuna 25.6
4:03.12 *Abdelfath Yassin 95 Gefle Eskilstuna 24.5
4:03.27 Adam Lindström 93 Hässelby Sollentuna 7.6
4:04.01 Aleksej Pirgholizadeh 94 Eskilstuna Kalmar 22.8
4:05.52 Ludvig Danielson 95 Tjalve Söderhamn 7.8
4:05.58 Ken Slättengren 95 Högby Göteborg/U 4.7
4:06.48 Jonathan Weichbrodt 94 Mölndal Göteborg/S 14.8
4:07.11 Emil Tostrup 95 Malmö Kalmar 22.8

5000m

14:34.06 Alexander Palm 93 Spårvägen Huddinge 14.6
14:34.27 Joel Zachrisson 94 Ullevi Söderhamn 9.8
15:05.44 Otto Kingstedt 94 Huddinge Huddinge 7.7
15:10.41 *Abdelfath Yassin 95 Gefle Kalmar 23.8
15:10.64 Jonathan Weichbrodt 94 Mölndal Kalmar 23.8
15:13.76 Alexander Nilsson 95 Mölndal Kalmar 23.8
15:15.46 Anders Fox 95 Spårvägen Huddinge 14.6
15:17.51 Oscar Claesson 95 Hallby Kalmar 23.8
15:19.82 Ludvig Danielson 95 Tjalve Söderhamn 9.8
15:23.33 Awet Mengsteab 95 Örgryte Kalmar 23.8
15:23.63 Daniel Antonsson 93 Gotland Kalmar 23.8
15:35.14 Jakob Ranglin Grissler 95 Örgryte Kalmar 23.8
15:46.45 Hasan H Mahamuud 95 Hemlingby Sollentuna 25.6
15:56.43 Hugo Lindell 95 Rånäs Stockholm/S 25.8
16:00.38 Oskar Andrén 94 Tisaren Karlstad 4.6
16:11.90 Arvid Öhrn 94 Hakarpspojkarna Jönköping 17.6
16:24.97 Tobias Andervang 95 Ymer Lerum 17.6
16:27.03 Andreas Davidsson 95 Högby Högby 11.7
16:27.97 Emil Ohlson 95 Lulekamraterna Luleå 16.6
17:11.71 Ludvig Eriksson 93 Kils OK Karlstad 4.6

2000m hinder/91.4

5:57.11 Anders Fox 95 Spårvägen Kalmar 21.8
6:12.71 Jakob Ranglin Grissler 95 Örgryte Kalmar 21.8
6:16.11 Ken Slättengren 95 Högby Kalmar 21.8
6:27.32 Abshir Awees 95 Örebro Kalmar 21.8

110m häck/106.7

14.34 Petter Gustafsson 94 Hakarpspojkarna Durham, NC 6.5
14.63 Hampus Widlund 93 Växjö Kalmar 23.8
14.65 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Tallinn, EST 12.7
14.74 Jonathan Holm 94 Strand Falun 30.5
14.80 Linus Otto Boyer 95 Upsala Gävle 24.7
14.91 Philip Ngwe Luckey 95 Mölndal Göteborg/S 14.8
15.18 Alexander Andersson 94 Hakarpspojkarna Tranås 30.8
15.30 Dennis Eriksson 93 Falun West Long Branch, NJ 2.5
15.41 Kevin Fankl 95 Ullevi Tartu, EST 7.6
15.44 Fredrick Ekholm 94 Huddinge Söderhamn 8.8
15.59 Andreas Almlöf 95 Hammarby Göteborg/U 5.7
15.69 Ulrik Sköldkvist 94 Lidingö Täby 27.5
15.78 Ludwig Sjödin 95 Skellefteå Gävle 24.7
15.97 Rasmus Elfgaard 94 Habo River Forest, IL 18.4
16.20 Kevin Perera 93 Helsingborg Halmstad 28.6
16.35 Oskar Greilert 95 Ullevi Sundsvall 1.7
16.35 Edwin Råsberg 94 Hässelby Gävle 6.9
medvind
15.18 Dennis Eriksson 93 Falun Princeton, NJ 4.4
15.87 Rasmus Elfgaard 94 Habo Borås 30.5

400m häck/91.4

51.75 Hampus Widlund 93 Växjö Söderhamn 9.8
53.19 Petter Gustafsson 94 Hakarpspojkarna Durham, NC 6.5
54.02 Andreas Almlöf 95 Hammarby Söderhamn 8.8
54.33 Oskar Greilert 95 Ullevi Kalmar 23.8
55.43 Dennis Eriksson 93 Falun Princeton, NJ 18.4
57.38 Petter Berner Wik 94 Upsala Kalmar 23.8
57.91 Martin Astner 93 Ullevi Katowice, POL 24.6
58.37 Ken Slättengren 95 Högby Tranås 30.8
58.96 Gustav Schölin 94 Finspång Trollhättan 16.8
58.97 Wilhelm Wegendal Rundström 95 Täby Kalmar 22.8
59.01 Ludwig Sjödin 95 Skellefteå Umeå 15.7
60.04 Dennis Elms Jansson 95 Huddinge Kalmar 22.8
60.21 Filip Rubin 93 Hovslätt Kalmar 22.8
60.37 Rikard Hällberg 94 Upsala Gävle 25.7
60.87 Gustav Magnusson 95 Orient Göteborg/U 3.7
61.45 Jesper Stark 93 Hakarpspojkarna Tranås 30.8
62.35 Zack Rönngård 95 Helsingborg Helsingborg 10.7

Höjd

2.20 Andreas Carlsson 95 Ymer Halmstad 28.6
2.14 Fredrik Löfgren 94 Lund Söderhamn 8.8
2.09 Jesper Borg 93 Ullevi Sundsvall 1.7
2.06 Fredrick Ekholm 94 Huddinge Sundsvall 1.7
2.04 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Tallinn, EST 11.7
2.04 Adam Lindhe 94 Lidingö Göteborg/U 4.7
2.04 Edvin Heggemann 94 Örebro Göteborg/U 4.7
2.00 Olle Willsund 94 Högby Högby 11.7
1.97 Johan Taléus 94 Eskilstuna Eskilstuna 24.5
1.96 Erik Liberg 93 Ullevi Göteborg/U 4.7
1.93 Petter Gustafsson 94 Hakarpspojkarna Linköping 16.8
1.90 Max Andersson 95 Tierp Uppsala 14.6
1.87 Fredrik Konradsson 94 IFK Umeå Eskilstuna 23.5
1.86 Kevin Fankl 95 Ullevi Firenze, ITA 15.5
1.86 Adam Henrysson 93 Stensjön Stensjön 21.6
1.82 Oliver Karlsson 94 Västerås Eskilstuna 23.5
1.80 Jonas Nilsson 94 Habo Tranås 30.8
1.80 Edwin Råsberg 94 Hässelby Gävle 5.9

Stav

5.26 Andreas Duplantis 93 Stål Baton Rouge, LA 18.4
5.23 Carl Sténson 93 Hellas Sätra 30.8
5.22 David Kappelin 95 Örgryte Söderhamn 7.8
4.82 Micael Fagö 94 Kalmar Göteborg/U 5.7
4.77 Andreas Carlsson 95 Ymer Borås 8.9
4.70 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Tallinn, EST 12.7
4.58 Viktor Moen 93 Kville Walnut, CA 14.3
4.40 Kevin Fankl 95 Ullevi Inowroclaw, POL 5.7
4.10 Anton Evertsson 95 Habo Trollhättan 16.8
4.04 Edwin Råsberg 94 Hässelby Gävle 6.9
4.00 Magnus Jomyr 95 Örgryte Göteborg/U 5.7
3.91 Arvid Björemark 95 Rigor Kungsbacka 5.9
3.85 Rasmus Elfgaard 94 Habo Macomb, IL 11.4
3.60 Linus Otto Boyer 95 Upsala Eskilstuna 23.5
3.45 Rikard Westin 94 Märsta Märsta 15.8
3.15 Anton Johansson 93 Huddinge Sätra 10.5
3.10 Patrick Malmquist 95 Helsingborg Linköping 16.8

Längd

7.81 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Tallinn, EST 11.7
7.58 Johan Taléus 94 Eskilstuna Göteborg/U 4.7
7.49 Max Andersson 95 Tierp Uppsala 7.6
7.26 Andreas Carlsson 95 Ymer Borås 14.6
7.21 Jesper Hellström 95 Hässelby Kalmar 22.8
7.20 Patric Hjort 93 Västerås Uppsala 13.6
7.12 Kevin Fankl 95 Ullevi Inowroclaw, POL 4.7
6.97 Rickard Willman 94 Västerås Kalmar 22.8
6.95 Fredrick Ekholm 94 Huddinge Lidingö 16.8
6.89 Antonis Dinopoulos 95 Upsala Gävle 24.7
6.81 Karl Teiffel 94 Mölndal Göteborg/U 4.7
6.80 Nils Andersson 94 IF Göta Söderhamn 8.8
6.77 Björn Bamane 93 Spårvägen Kalmar 22.8
6.77 Erik Grundberg 94 Hammarby Sätra 23.5
6.57 Simon Averin Markström 95 Hammarby Huddinge 12.6
6.54 Dennis Eriksson 93 Falun Princeton, NJ 18.4
6.48 Joel Valdemarsson 94 IF Göta Sunne 27.6
6.47 Oskar Greilert 95 Ullevi Trollbäcken 20.9
6.47 Niklas Alsing 95 Östersund Kalmar 22.8
6.43 Linus Otto Boyer 95 Upsala Uppsala 13.6
medvind
7.63 Johan Taléus 94 Eskilstuna Stockholm/S 12.9
7.41 Patric Hjort 93 Västerås Eskilstuna 23.5
7.29 Andreas Carlsson 95 Ymer Borås 14.6
7.18 Rickard Willman 94 Västerås Västerås 2.8
6.79 Erik Grundberg 94 Hammarby Sätra 23.5
6.72 Dennis Eriksson 93 Falun Lawrenceville, NJ 11.4
6.49 Carl Månsson 95 Täby Cambridge, MA 11.4

Tresteg

15.44 Isak Persson 95 Örgryte Göteborg/S 28.7
15.23 Jesper Hellström 95 Hässelby Söderhamn 9.8
14.87 Antonis Dinopoulos 95 Upsala Uppsala 14.6
14.68 Andreas Carlsson 95 Ymer Borås 8.9
14.35 Adam Denguir 94 Lund Lerum 30.5
14.32 Dennis Eriksson 93 Falun West Long Branch, NJ 3.5
13.76 Jonas Arbinge 93 Hellas Göteborg/U 5.7
13.50 Erik Liberg 93 Ullevi Kungälv 21.6
13.10 Niklas Alsing 95 Östersund Uppsala 14.6
13.02 Erik Grundberg 94 Hammarby Huddinge 12.6
12.75 Simon Averin Markström 95 Hammarby Sollentuna 5.6
12.69 Ludwig Sjödin 95 Skellefteå Skellefteå 2.8
12.40 Patrik Malmquist 95 Helsingborg Helsingborg 11.7
12.29 David Elvingsson 95 Åhus Hässleholm 30.5
12.19 Emil Quick 95 Kalmar Kalmar 23.8
medvind
16.23 Isak Persson 95 Örgryte Tjeboksary, RUS 21.6
14.00 Jonas Arbinge 93 Hellas Eskilstuna 24.5
12.49 David Elvingsson 95 Åhus Hässleholm 30.5

Kula/7.26

17.58 Niklas Lindstedt 93 Hässelby Kil 5.6
17.30 Simon Pettersson 94 Upsala Söderhamn 9.8
17.00 Viktor Gardenkrans 95 Malmö Tucson, AZ 12.12
16.24 Tim Wunger 94 Falun Sollentuna 5.6
15.66 Gabriel Heen 95 Huddinge Huddinge/J 25.4
15.31 Oscar Vestlund 93 IF Göta Karlstad/M 19.9
15.29 Alexander Persson 95 Huddinge Huddinge 19.8
14.85 Gustav Liberg 95 Ullevi Kalmar 22.8
14.77 Andreas Eriksson 94 Heros Smedjebacken 29.8
14.15 Erik Hagberg 95 Upsala Uppsala 1.10
13.90 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Firenze, ITA 15.5
13.73 Edwin Råsberg 94 Hässelby Hässelby 21.6
13.52 Ali Alsaadi 95 Råby-Rekarne Katrineholm 31.5
13.50 Tim Söderqvist 95 Dals Södra Uddevalla 3.10
13.03 Tor Lindberg 95 IFK Umeå Gävle 24.7
12.95 Fredrick Ekholm 94 Huddinge Huddinge 19.8
12.88 Kevin Fankl 95 Ullevi Gävle 5.9
12.75 Anton Larsson 93 Järvsö Falun 8.7
12.57 Axel Lönegren 94 Upsala Uppsala 1.10
12.12 Martin Andersson 95 Ymer Varberg 8.8

Diskus/2.0

60.25 Simon Pettersson 94 Upsala Eskilstuna 23.5
55.96 Viktor Gardenkrans 95 Malmö Bottnaryd 27.6
53.93 Jussi Kiviniemi 93 Södertälje Eskilstuna 14.6
50.01 Gustav Liberg 95 Ullevi Sundsvall 1.7
49.85 Anton Larsson 93 Järvsö Bottnaryd 27.6
49.68 Oscar Vestlund 93 IF Göta Arvika 25.7
44.90 Tim Wunger 94 Falun Mora 30.8
44.74 Tor Lindberg 95 IFK Umeå Skellefteå 1.8
42.77 Andreas Eriksson 94 Heros Mora 30.8
41.22 Anders Eriksson 94 Hovslätt Lerum 30.5
41.22 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Göteborg/U 5.7
40.34 Gabriel Heen 95 Huddinge Sollentuna/E 5.5
40.12 Love Litzell 94 Hässelby Riverdale, NY 12.10
38.28 Edwin Råsberg 94 Hässelby Hässelby 21.6
38.25 Ramon Gabrail 95 Södertälje Södertälje 9.9
37.77 Fredrick Ekholm 94 Huddinge Huddinge 19.8
37.43 Alexander Persson 95 Huddinge Eskilstuna 23.5
37.18 Kevin Fankl 95 Ullevi Inowroclaw, POL 5.7
36.72 Martin Löfblom 95 Hanviken Trollbäcken 19.9
35.99 Filip Larsson 93 Eksjö Södra Nässjö 8.8

Slägga/7.26

72.20 Oscar Vestlund 93 IF Göta Arvika 26.7
68.01 Love Litzell 94 Östersund Princeton, NJ 17.4
66.20 Anders Eriksson 94 Hovslätt Leiria, POR 14.3
65.84 Alexander Larsson 94 Upsala Jacksonville, FL 28.5
62.19 Kristoffer Fagerlund 93 Ymer Söderhamn 7.8
60.73 Tim Söderqvist 95 Dals Södra Bottnaryd 28.6
51.85 Alexander Persson 95 Huddinge Eskilstuna 23.5
50.40 Simon Pettersson 94 Upsala Eskilstuna 23.5
48.36 Mattias Grundström 93 Ängelholm Alvesta 23.5
47.27 Gustav Liberg 95 Ullevi Göteborg/S-K 7.9
47.18 Tim Wunger 94 Falun Falun 30.5
44.77 Theodor Thor 93 Örebro Bydgoszcz, POL 21.7
41.23 Viktor Gardenkrans 95 Malmö Tucson, AZ 12.12
40.87 Christoffer Hagren 95 Tureberg Eskilstuna 24.5
40.86 Rikard Karlsson 93 Gold Coast, AUS 28.9
36.63 Tor Lindberg 95 IFK Umeå Umeå 30.5
36.37 Filip Larsson 93 Eksjö Södra Eksjö 14.9
36.17 Axel Lönegren 94 Upsala Uppsala 1.10
35.14 Johannes Henriksson 93 IF Göta Karlstad/M 19.9
30.99 Rasmus Elfgaard 94 Habo Habo 5.8

Spjut/800

73.06 Quincy Andersson 95 Malmö Halle, GER 17.5
70.34 Axel Lönegren 94 Upsala Söderhamn 9.8
69.38 Johannes Henriksson 93 IF Göta Bottnaryd 28.6
68.09 Jonathan Harley 93 Rydö Helsingborg 11.7
67.17 Theodor Thor 93 Örebro Kalmar 21.8
66.41 Sebastian Thörngren 93 Växjö Bottnaryd 28.6
63.68 Lukas Kvist 94 Helsingborg Helsingborg 3.8
62.37 Erik Olofsson 93 IFK Umeå Umeå 30.5
61.51 Samuel Olsson Lund 95 KA2 Varberg 20.9
59.21 Gabriel Heen 95 Huddinge Hässelby 20.9
59.03 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Firenze, ITA 16.5
58.79 Kevin Fankl 95 Ullevi Gävle 6.9
58.44 Max Andersson 95 Tierp Falun 13.7
58.17 Tomas Lundberg 95 Lidingö Kalmar 21.8
57.63 Simon Pettersson 94 Upsala Uppsala 5.9
56.89 Edwin Råsberg 94 Hässelby Göteborg/U 3.7
55.50 Tim Söderqvist 95 Dals Södra Uddevalla 3.10
55.17 Anton Larsson 93 Järvsö Järvsö 20.7
55.13 Vidar Petersson 94 Högby Motala 30.5
53.04 Fredrik Andersson 93 Södertälje Södertälje 6.6

Tiokamp/M

7.884 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Tallinn, EST 12.7
7.226 Kevin Fankl 95 Ullevi Inowroclaw, POL 5.7
6.791 Edwin Råsberg 94 Hässelby Gävle 6.9
4.767 Anton Johansson 93 Huddinge Sätra 10.5

>