Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Torsdag 12 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa P14 ute 2015

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 6 DEC, 2015
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda utomhus 2015.

Observera att alla junior/ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
M22/K22: Födda 1993-1995, P19/F19: Födda 1996-1997, P17/F17: Födda 1998, P16/F16: Födda 1999, P15/F15: Födda 2000, P14/F14: Födda 2001 - plus ev 02:or som tävlar under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

80m

9.28 Oliwer Danielsson 01 Östersund Göteborg/U 4.7
9.37 Bimo Soenarso 01 Ystad Stockholm/S 2.8
9.39 Erik Johansson 01 IFK Göteborg Göteborg/U 4.7
9.48 Adrian Kvist 01 Sundsvall Sundsvall 29.8
9.68 Imran Lernebo 01 Mälarhöjden Göteborg/U 4.7
9.78 Lucas Bolin 01 Bergaström Stockholm/S 2.8
9.78 Kristian Gerdtsson 01 Bergslagen Falun 5.9
9.81 Elias Lindahl 01 Alingsås Halmstad 27.6
9.86 Markus Lantto 01 Bromma Stockholm/S 2.8
9.86 Thomas Jones 01 Kyrkhult Olofström 22.6
9.88 Simon Jonängen 01 Arvika Arvika 25.7
9.92 Emil Persson 01 Sundsvall Bollnäs 4.7
9.92 Favour Abika 01 Ullevi Göteborg/U 4.7
9.93 Caleb Conable 01 Lund Lidköping 5.9
9.93 Max Rosquist Larsson 01 Lomma Lidköping 5.9
9.94 Paul Förnestig 01 Hammarby Upplands Väsby 22.8
9.96 Elias Sahlin 01 Lidingö Stockholm/S 2.8
10.02 Erik Bengtsson 01 Malmö Trelleborg 6.6
10.03 Emmanuel Bula Kagengole 01 Hammarby Falun 5.9
10.04 Oskar Nummelin 01 Huddinge Huddinge 13.6
10.04 Pontus Hagman 01 Linköping Lidköping 5.9
medvind
9.34 Bimo Soenarso 01 Ystad Ängelholm 15.8
9.61 Imran Lernebo 01 Mälarhöjden Sollentuna 6.6
9.70 Caleb Conable 01 Lund Ängelholm 15.8
9.88 Max Rosquist Larsson 01 Lomma Hässleholm 26.7
9.93 Paul Förnestig 01 Hammarby Sollentuna 6.6
10.00 Lukas Nilsson 01 Hakarpspojkarna Jönköping 9.5

300m

36.83 Albert Nygren 01 Upsala Göteborg/U 5.7
37.01 Oliwer Danielsson 01 Östersund Göteborg/U 5.7
37.69 Erik Johansson 01 IFK Göteborg Göteborg/U 5.7
37.78 Bimo Soenarso 01 Ystad Lidköping 6.9
38.18 Imran Lernebo 01 Mälarhöjden Huddinge 14.6
38.50 Johan Claeson 01 Tranås Lidköping 6.9
38.51 Arvid Mägi Theorin 01 Kville Lidköping 6.9
39.00 Josef Wallenlind 01 Mölndal Lidköping 6.9
39.11 Pontus Hagman 01 Linköping Stockholm/S 1.8
39.12 William Sander 01 Mölndal Lidköping 6.9
39.13 Elias Lindahl 01 Alingsås Leppävaara, FIN 13.6
39.40 Lucas Bolin 01 Bergaström Lidköping 6.9
39.42 Henrik Renz 01 Norrköping Lidköping 6.9
39.42 Paul Förnestig 01 Hammarby Sollentuna 7.6
39.48 Edvard Apelberg 01 Lidköping Lidköping 6.9
39.77 Jesper Larsson 01 Ullevi Lerum 30.8
39.78 David Cannmo 01 Trollhättan FIK Lidköping 6.9
39.97 Markus Lantto 01 Bromma Huddinge 14.6
40.34 Tom Berensson 01 Kville Lidköping 6.9
40.52 Oskar Nummelin 01 Huddinge Huddinge 14.6
Manuell tidtagning
39.3m David Cannmo 01 Trollhättan FIK Skara 30.8
39.4m Edvard Apelberg 01 Lidköping Skara 30.8

800m

1:58.87 Albert Nygren 01 Upsala Göteborg/U 4.7
2:03.49 Josef Wallenlind 01 Mölndal Göteborg/U 4.7
2:04.02 Alexander Bucht 01 Sävedalen Göteborg/U 4.7
2:05.54 Omar Mohammed 01 Växjö Täby 12.9
2:05.55 David Cannmo 01 Trollhättan FIK Göteborg/U 4.7
2:08.11 Gustav Gahne 01 Täby Norrköping 16.8
2:10.18 Johan Claeson 01 Tranås Göteborg/U 4.7
2:11.52 Albin Wägmark 01 Mälarhöjden Täby 12.9
2:11.85 Albin Hedén 01 Bore Göteborg/U 4.7
2:13.78 Filip Lindeberg 01 Lidingö Hvidovre, DEN 13.6
2:14.08 Martin Nerell 01 Tureberg Täby 12.9
2:14.41 Joel Käck 01 Hammarby Falun 5.9
2:14.42 Anton Axelsson 01 Hässelby Falun 5.9
2:15.12 Victor Larsson 01 Kongahälla Lidköping 5.9
2:15.17 Emmanuel Bula Kagengole 01 Hammarby Täby 12.9
2:15.45 Henrik Renz 01 Norrköping Lidköping 5.9
2:15.90 Michael Nordahl 01 Ystad Lidköping 5.9
2:16.01 Tom Berensson 01 Kville Täby 12.9
2:16.34 William Sander 01 Mölndal Lidköping 5.9
2:16.38 Viktor Hellström 01 Rigor Halmstad 28.6

2000m

5:52.21 Alexander Bucht 01 Sävedalen Göteborg/U 5.7
5:57.82 Emil Magnell Millan 01 Tjalve Lidköping 6.9
5:58.26 Omar Mohammed 01 Växjö Lidköping 6.9
6:15.52 Victor Larsson 01 Kongahälla Lidköping 6.9
6:16.56 Michael Nordahl 01 Ystad Lidköping 6.9
6:18.23 Martin Nerell 01 Tureberg Sollentuna 7.6
6:21.52 Filip Lindeberg 01 Lidingö Sollentuna 7.6
6:23.39 Elias Brink 01 Kville Lidköping 6.9
6:24.98 Wilhelm Bergentz 02 Örebro Stockholm/S 2.8
6:26.72 Emanuel Herbertsson 01 Akele Lidköping 6.9
6:28.03 Albert Nygren 01 Upsala Märsta 15.8
6:29.98 Viktor Hellström 01 Rigor Lidköping 6.9
6:30.63 Anton Axelsson 01 Hässelby Sollentuna 7.6
6:36.36 Julius Mördrup 02 Lidingö Varberg 8.8
6:43.58 Gustav Svärdhagen 01 Lidköpings VSK Lidköping 6.9
6:46.44 Axel Svärdhagen 01 Falun Falun 6.9
6:49.74 Kasper Friberg 01 Björnstorp Ängelholm 15.8
6:52.13 Pontus Lundqvist 01 Sundsvall Gävle 25.7
6:55.57 Jakob Tapani 01 Sågmyra Falun 6.9
6:58.27 Filip Ahlberg 01 Bromma Huddinge 14.6
skoltävling
6:53.47 Duncan Robertson 01 Visby 17.9

1500m hinder/76.2

4:39.74 Alexander Bucht 01 Sävedalen Lidköping 5.9
4:39.84 Omar Mohammed 01 Växjö Lidköping 5.9
5:00.48 Josef Wallenlind 01 Mölndal Göteborg/S 28.7
5:00.97 Filip Lindeberg 01 Lidingö Lidingö 10.6
5:01.63 Viktor Hellström 01 Rigor Lidköping 5.9
5:13.97 Pontus Lundqvist 01 Sundsvall Gävle 24.7
5:15.25 Carl af Forselles 01 Hellas Enskede 12.8
5:15.40 Melker Forsberg 01 Glanshammar Falun 5.9
5:16.05 Emanuel Herbertsson 01 Akele Lidköping 5.9
5:19.59 Gustav Otterhed 01 Örebro Falun 5.9
5:24.39 Jakob Zäll 01 Ängelholm Lidköping 5.9
5:31.80 Samuel Eriksson 02 Rånäs Märsta 16.8
5:31.81 Melker Karlsson 01 Örebro Falun 5.9
5:33.35 Adrian Möllerström Aho 01 Märsta Märsta 16.8
5:54.64 Theodor Duvert 01 Märsta Märsta 16.8

80m häck/84.0

11.38 Thomas Jones 01 Kyrkhult Karlskrona 13.6
11.55 Carl af Forselles 01 Hellas Täby 12.9
11.72 Johan Claeson 01 Tranås Nässjö 8.8
11.84 Paul Förnestig 01 Hammarby Täby 12.9
11.95 Carl Hedin 01 Hakarpspojkarna Nässjö 8.8
12.05 Benjamin Tinglöf 01 Ärla Nyköping 15.8
12.06 Oscar Glas 01 Bromma Falun 6.9
12.13 Elias Sahlin 01 Lidingö Upplands Väsby 23.8
12.14 Pontus Hagman 01 Linköping Täby 12.9
12.24 Kalle Wållgren 01 Lerum Varberg 19.9
12.34 Victor Gustafsson 01 Linköping Stockholm/S 1.8
12.43 Lukas Nilsson 01 Hakarpspojkarna Jönköping 9.5
12.54 Albin Wägmark 01 Mälarhöjden Täby 12.9
12.55 Gabriel Gunnarsson 01 IF Göta Täby 12.9
12.58 Max Rosquist Larsson 01 Lomma Helsingborg 11.7
12.64 Markus Lantto 01 Bromma Täby 30.8
12.64 Albin Hedén 01 Bore Falun 6.9
12.65 Adrian Kvist 01 Sundsvall Täby 12.9
12.67 Eric Nylander 01 Hässelby Enskede 24.5
12.70 Anton Välkki 01 Örgryte Täby 12.9
oklar/okänd vind
12.57 Simon Styrefors 01 Sundsvall Järvsö 19.9
medvind
11.30 Thomas Jones 01 Kyrkhult Lidköping 6.9
11.66 Johan Claeson 01 Tranås Lidköping 6.9
11.68 Carl Hedin 01 Hakarpspojkarna Lidköping 6.9
12.10 Max Rosquist Larsson 01 Lomma Lidköping 6.9
12.50 Philip Ryding 01 Kville Lidköping 6.9

300m häck/76.2

41.74 Johan Claeson 01 Tranås Göteborg/U 3.7
42.31 Benjamin Tinglöf 01 Ärla Falun 5.9
42.59 Albin Hedén 01 Bore Falun 5.9
43.28 Bimo Soenarso 01 Ystad Ängelholm 15.8
43.39 Carl af Forselles 01 Hellas Sollentuna 6.6
43.48 Carl Hedin 01 Eksjö Södra Lidköping 5.9
43.58 Jesper Larsson 01 Ullevi Lidköping 5.9
43.89 Jakob Zäll 01 Ängelholm Lidköping 5.9
44.24 Paul Förnestig 01 Hammarby Upplands Väsby 22.8
44.68 Oscar Glas 01 Bromma Upplands Väsby 22.8
45.16 Markus Lantto 01 Bromma Falun 5.9
45.70 Thomas Jones 01 Kyrkhult Kristianstad 8.7
45.98 Theodor Duvert 01 Märsta Falun 5.9
46.54 Adrian Möllerström Aho 01 Märsta Märsta 10.8
47.80 Herman Helsing 01 Hammarby Sollentuna 6.6
48.49 Filip Ahlberg 01 Bromma Sollentuna 6.6
48.66 William Brochmann 01 Orient Uddevalla 13.6
48.96 Edvin Åberg 01 Norrköping Norrköping 24.5
49.03 Jonathan Håkansson 01 Spårvägen Sollentuna 6.6
49.69 Pontus Lundqvist 01 Sundsvall Sundsvall 29.8
49.69 Julian Szamer 01 Orient Lidköping 5.9

Höjd

1.84 Carl af Forselles 01 Hellas Falun 6.9
1.81 Imran Lernebo 01 Mälarhöjden Göteborg/U 5.7
1.81 Oliver Eriksson 01 Alunda Alunda 5.9
1.80 Elias Sahlin 01 Lidingö Upplands Väsby 22.8
1.79 Emil Persson 01 Sundsvall Sundsvall 29.8
1.75 Thomas Jones 01 Kyrkhult Lidköping 5.9
1.73 Kiran Karlström 01 Hellas Córdoba, ESP 13.6
1.72 Emmanuel Bula Kagengole 01 Hammarby Falun 6.9
1.71 Rasmus Nygren 01 Växjö Täby 13.9
1.71 Theodor Duvert 01 Märsta Täby 13.9
1.71 Vilmer Elovsson 02 Mölndal Göteborg/U 3.7
1.68 Albin Wägmark 01 Mälarhöjden Sätra 24.5
1.68 Sebastian Hansson 01 Ullevi Göteborg/S 7.6
1.67 Lukas Edqvist 02 Örgryte Täby 13.9
1.67 William Andersson 02 Bergslagen Köping 14.6
1.67 Zion Eriksson 02 Täby Göteborg/U 3.7
1.67 Hampus Barth 01 Laholm Göteborg/U 5.7
1.67 Philip Ryding 01 Kville Göteborg/U 5.7
1.66 Benjamin Tinglöf 01 Ärla Västerås 1.8
1.65 Otto Nilsson 01 IK Sisu Habo 20.9
1.65 Caleb Conable 01 Lund Eslöv 24.5
1.65 Johan Claeson 01 Tranås Tranås 27.9

Stav

3.70 Carl af Forselles 01 Hellas Falun 5.9
3.56 Arvid Mägi Theorin 01 Kville Lidköping 6.9
3.20 Thomas Jones 01 Kyrkhult Halmstad 27.6
3.15 Ludwig Lindström 01 Bålsta Märsta 15.8
3.13 Noah Ander 01 Bromma Upplands Väsby 23.8
3.13 Oscar Glas 01 Bromma Upplands Väsby 23.8
3.11 Karl Johansson 01 Stocksäter Hallsberg 21.8
3.10 Carl Hedin 01 Eksjö Södra Lidköping 6.9
3.07 Theodor Duvert 01 Märsta Falun 5.9
3.06 Samuel Eriksson 02 Rånäs Järvsö 20.9
3.05 Erik Hanell 01 Stocksäter Arvika 25.7
3.02 Emil Carlsson 02 Växjö Lidköping 5.9
3.00 Otto Nilsson 01 IK Sisu Lidköping 6.9
2.93 Benjamin Tinglöf 01 Ärla Västerås 1.8
2.90 Emil Stenlund 01 KA2 Karlskrona 8.6
2.83 Arvid Askensjö 01 Lidingö Upplands Väsby 23.8
2.83 Marcus Hagerud 01 Mälarhöjden Upplands Väsby 23.8
2.83 Aaro Ylimaula 01 Haparanda Sundsvall 30.8
2.80 Kalle Wållgren 01 Lerum Varberg 19.9
2.80 Johan Claeson 01 Tranås Tranås 27.9

Längd

6.58 Oliwer Danielsson 01 Östersund Göteborg/U 3.7
6.33 Erik Johansson 01 IFK Göteborg Stockholm/S 2.8
6.27 Carl af Forselles 01 Hellas Täby 12.9
6.03 Thomas Jones 01 Kyrkhult Hässleholm 26.7
5.86 Elias Sahlin 01 Lidingö Falun 5.9
5.84 Kiran Karlström 01 Hellas Täby 12.9
5.81 Favour Abika 01 Ullevi Lerum 30.8
5.80 Imran Lernebo 01 Mälarhöjden Stockholm/S 2.8
5.79 Bimo Soenarso 01 Ystad Stockholm/S 2.8
5.78 Caleb Conable 01 Lund Helsingborg 12.7
5.76 Adrian Kvist 01 Sundsvall Sundsvall 30.8
5.75 Benjamin Tinglöf 01 Ärla Falun 5.9
5.74 Pontus Hagman 01 Linköping Lidköping 5.9
5.72 Kristian Gerdtsson 01 Bergslagen Stockholm/S 2.8
5.70 Max Rosqvist Larsson 01 Lomma Göteborg/U 3.7
5.65 Simon Jonängen 01 Arvika Arvika 26.7
5.64 Lucas Bolin 01 Bergaström Stockholm/S 2.8
5.61 Markus Lantto 01 Bromma Stockholm/S 2.8
5.59 Oskar Weidenholm 01 Mölndal Göteborg/U 3.7
5.57 Rasmus Hugosson 01 Örebro Täby 12.9
5.57 Oskar Edlund 02 Täby Täby 13.9
medvind
6.08 Thomas Jones 01 Kyrkhult Hässleholm 26.7
6.04 Kiran Karlström 01 Hellas Göteborg/U 3.7
5.98 Imran Lernebo 01 Mälarhöjden Göteborg/U 3.7
5.92 Caleb Conable 01 Lund Hässleholm 26.7
5.86 Elias Sahlin 01 Lidingö Göteborg/U 3.7
5.75 Oskar Weidenholm 01 Mölndal Göteborg/S 6.6
5.72 Max Rosqvist Larsson 01 Lomma Hässleholm 26.7
5.60 Mohamed Al Masri 01 Kville Göteborg/S 6.6

Tresteg

12.62 Carl af Forselles 01 Hellas Huddinge 13.6
12.40 Caleb Conable 01 Lund Helsingborg 11.7
12.40 Favour Abika 01 Ullevi Varberg 8.8
12.25 Thomas Jones 01 Kyrkhult Lidköping 6.9
12.20 Oscar Glas 01 Bromma Upplands Väsby 22.8
12.15 Simon Jonängen 01 Arvika Arvika 25.7
11.94 Max Rosquist Larsson 01 Lomma Lidköping 6.9
11.70 Rasmus Hugosson 01 Örebro Falun 6.9
11.60 Oskar Weidenholm 01 Mölndal Lidköping 6.9
11.32 Philip Ryding 01 Kville Lidköping 6.9
11.29 Mohammad Al Masri 01 Kville Göteborg/S 7.6
11.14 Kalle Wållgren 01 Lerum Göteborg/S 7.6
11.10 Isak Hejdenberg 01 Örgryte Lidköping 6.9
11.05 Anton Andreassen 01 Huddinge Huddinge 13.6
10.95 Carl Hedin 01 Eksjö Södra Tranås 27.9
10.95 Oliver Karlsson 01 Örgryte Göteborg/S 7.6
10.86 Oliver Eriksson 01 Alunda Falun 6.9
10.81 Lukas Olsson 01 Upsala Falun 6.9
10.69 Jesper Larsson 01 Ullevi Hässleholm 25.7
10.66 Kiran Karlström 01 Hellas Torremolinos, ESP 28.11
medvind
12.50 Thomas Jones 01 Kyrkhult Lidköping 6.9
12.01 Max Rosquist Larsson 01 Lomma Helsingborg 11.7
11.63 Philip Ryding 01 Kville Lidköping 6.9
11.27 Isak Hejdenberg 01 Örgryte Lidköping 6.9
11.09 Anton Andreassen 01 Huddinge Huddinge 13.6
10.89 Lukas Olsson 01 Upsala Västerås 2.8
intern klubbtävling
11.30 Benjamin Tinglöf 01 Ärla Ärla 19.9

Kula/4.0

14.91 Danijel Milenkovic 01 Gnistan Växjö 18.8
13.02 Erik Bengtsson 01 Malmö Lund 30.8
13.00 Emil Stenlund 01 KA2 Köbenhavn, DEN 29.8
12.72 Arvid Mägi Theorin 01 Kville Lidköping 5.9
12.68 Thomas Jones 01 Kyrkhult Lidköping 5.9
12.48 Victor Wisén 01 Upsala Falun 5.9
11.80 Rasmus Nygren 01 Växjö Täby 12.9
11.76 Alexander Johansson 01 Ljungby Kalmar 6.6
11.74 Filip Sörmander 01 IK Sisu Habo 20.9
11.72 Emmanuel Bula Kagengole 01 Hammarby Täby 12.9
11.67 Arvid Östman 01 Sundsvall Timrå 15.8
11.57 Benjamin Tinglöf 01 Ärla Falun 5.9
11.55 Emil Holm 01 Gillberga-Lista Falun 5.9
11.42 Pontus Hagman 01 Linköping Linköping 24.8
11.36 Erik Johansson 01 IFK Göteborg Lidköping 5.9
11.36 Hampus Helamb 01 IFK Göteborg Lidköping 5.9
11.33 Otto Nilsson 01 IK Sisu Eksjö 9.8
11.28 William Lanndalen 01 Ymer Herrljunga 13.9
11.13 Jacob Andersson 01 Växjö Täby 13.9
10.86 Oscar Glas 01 Bromma Täby 13.9
intern klubbtävling
11.62 Benjamin Tinglöf 01 Ärla Ärla 19.9

Diskus/1.0

45.65 Hugo Karlsson 01 Götlunda Örebro 15.8
44.53 Erik Bengtsson 01 Malmö Malmö/S-K 19.9
38.86 Danijel Milenkovic 01 Gnistan Växjö 18.8
38.59 Carl Hedin 01 Eksjö Södra Eksjö 14.9
36.48 Pontus Gustavsson 02 Västerås Västerås 1.8
35.78 Adam Stridh 01 Bottnaryd Bottnaryd 16.10
35.51 Johannes Lilius 01 Huddinge Västerås 1.8
34.66 Arvid Mägi Theorin 01 Kville Helsingborg 11.7
34.40 Anders Henriksson 02 Lund Lund 30.8
33.84 William Lanndalen 01 Ymer Lidköping 5.9
33.40 Theodor Duvert 01 Märsta Sollentuna/E 11.10
32.95 Filip Sörmander 01 IK Sisu Habo 20.9
32.62 Emil Holm 01 Gillberga-Lista Nyköping 16.8
32.15 Viktor Wisén 01 Upsala Uppsala 11.9
31.86 Einar Danielsson 01 Hovslätt Jönköping 29.8
31.59 Mikael Lindman 01 Bromma Järvsö 19.9
31.38 Adrian Möllerström Aho 01 Märsta Märsta 27.9
30.55 Petter Roos 01 Gnistan Växjö 18.8
30.50 Theo Scharp Brilly 01 Lidingö Lidingö 16.8
30.27 Philip Robertsson 01 Lidköping Skara 30.8

Slägga/4.0

41.72 William Lanndalen 01 Ymer Lidköping 6.9
41.53 Andreas Henriksson 02 Lund Malmö/S-K 10.10
39.73 Danijel Milenkovic 01 Gnistan Lidköping 6.9
36.57 Johannes Lilius 01 Huddinge Gävle 24.7
35.14 Alfons Haals 02 Västerås Upplands Väsby 23.8
35.01 Hugo Karlsson 01 Götlunda Falun 6.9
33.09 Emil Holm 01 Råby-Rekarne Eskilstuna 3.10
30.96 Erik Bengtsson 01 Malmö Malmö/S-K 10.10
29.88 Oskar Nummelin 01 Huddinge Upplands Väsby 23.8
27.33 Adrian Möllerström Aho 01 Märsta Märsta 15.8
27.17 Adam Stridh 01 Bottnaryd Bottnaryd 16.10
26.41 Pontus Hagman 01 Linköping Linköping 26.9
25.86 Benjamin Tinglöf 01 Ärla Eskilstuna/E-K 10.5
25.47 Markus Lantto 01 Bromma Järvsö 20.9
25.15 Filip Sörmander 01 IK Sisu Eksjö 9.8
25.08 Otto Nilsson 01 IK Sisu Kalmar 7.6
intern klubbtävling
27.44 Benjamin Tinglöf 01 Ärla Ärla 19.9

Spjut/600

43.16 Pontus Hagman 01 Linköping Stockholm/S 2.8
41.74 Otto Nilsson 01 IK Sisu Högby 11.7
41.30 Theodor Duvert 01 Märsta Falun 6.9
41.17 Bimo Soenarso 01 Ystad Helsingborg 11.7
40.90 Karl Ludvik 02 Tureberg Norrköping 15.8
40.78 Emil Stenlund 01 KA2 Karlskrona 1.7
40.30 William Lanndalen 01 Ymer Lidköping 6.9
40.00 Emil Holm 01 Råby-Rekarne Falun 6.9
39.01 Erik Bengtsson 01 Malmö Ängelholm 16.8
38.21 Thomas Jones 01 Kyrkhult Varberg 19.9
37.50 Alex Johansson 01 AIK Halmstad 27.6
37.47 Jacob Andersson 01 Växjö Växjö/V-K 28.8
37.35 Ludvig Enqvist 01 Ärla Eskilstuna 14.6
37.10 Pontus Lundqvist 01 Sundsvall Timrå 15.8
37.10 Arvid Askensjö 01 Lidingö Falun 6.9
37.01 Lucas Bolin 01 Bergaström Lidköping 6.9
36.24 Emmanuel Bula Kagengole 01 Hammarby Enskede 24.5
36.19 Simon Styrefors 01 Sundsvall Täby 13.9
36.14 Kiran Karlström 01 Hellas Täby 12.9
35.77 Andreas Henriksson 02 Lund Lund 31.5

Åttakamp/P15

3.962 Thomas Jones 01 Kyrkhult Varberg 20.9
3.686 Carl af Forselles 01 Hellas Sätra 10.5
3.596 Carl Hedin 01 Eksjö Södra Varberg 20.9
3.530 Kalle Wållgren 01 Lerum Varberg 20.9

>