Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Fredag 13 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa P16 ute 2015

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 13 OKT, 2015
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda utomhus 2015.

Observera att alla junior/ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
M22/K22: Födda 1993-1995, P19/F19: Födda 1996-1997, P17/F17: Födda 1998, P16/F16: Födda 1999, P15/F15: Födda 2000, P14/F14: Födda 2001 - plus ev 02:or som tävlar under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

100m

10.72 Henrik Larsson 99 IF Göta Tbilisi, GEO 28.7
10.91 Kasper Kadestål 99 Öresund Halmstad 27.6
10.93 Michael Nyabako 99 Helsingborg Göteborg/U 4.7
10.99 Erik Johansson 99 Varberg Kungsbacka 6.9
11.24 Johan Sjölander 99 Täby Eskilstuna 24.5
11.24 Daniel Johansson 99 Ullevi Kungsbacka 6.9
11.31 Anton Bengtsson 99 Ullevi Karlskrona 21.8
11.31 Emil Nilsson 99 Habo Gävle 6.9
11.37 Adam Lindbom 99 KA2 Göteborg/U 4.7
11.44 Marcus Lidman 99 Hälle Göteborg/U 4.7
11.52 Carl-Einar Eskonniemi Söderström 99 Hellas Eskilstuna 24.5
11.57 Staffan Risberg 99 Tureberg Enskede 29.8
11.60 Trula Solli Larsson 99 Ullevi Göteborg/S 12.6
11.64 Arvid Gustafsson 99 Upsala Uppsala 13.6
11.65 Mattias Heinemann 99 IF Göta Göteborg/U 4.7
11.66 Joel Bengtsson 99 Helsingborg Karlskrona 21.8
11.66 Alexander Andreasson 99 Örgryte Göteborg/U 4.7
11.69 Chakkrit Chanprakhon 99 Färjestaden Kalmar 6.6
11.71 Gustaf Backman 99 Spårvägen Gävle 6.9
11.76 Adam Lowén 99 Upsala Uppsala 13.6
medvind
11.32 Adam Lindbom 99 KA2 Karlskrona 13.6
11.43 Carl-Einar Eskonniemi Söderström 99 Hellas Sollentuna 6.6
11.49 Trula Solli Larsson 99 Ullevi Villstad 15.8
11.60 Arvid Gustafsson 99 Upsala Stockholm/S 2.8
11.70 Mattias Sjövall 99 Lomma Ängelholm 15.8

200m

22.13 Henrik Larsson 99 IF Göta Sollentuna 25.6
22.32 Kasper Kadestål 99 Öresund Söderhamn 8.8
22.39 Adam Lindbom 99 KA2 Helsingborg 11.7
22.41 Michael Nyabako 99 Helsingborg Göteborg/U 5.7
22.83 Erik Johansson 99 Varberg Karlskrona 23.8
22.92 Anton Bengtsson 99 Ullevi Göteborg/S 28.7
23.01 Marcus Lidman 99 Hälle Göteborg/U 5.7
23.17 Carl-Einar Eskoniemi Söderström 99 Hellas Sollentuna 7.6
23.25 Daniel Johansson 99 Ullevi Göteborg/U 5.7
23.31 Noa Jonsson 99 Hässelby Karlskrona 22.8
23.32 Johan Alsing 99 Östersund Göteborg/U 5.7
23.37 Arvid Gustafsson 99 Upsala Göteborg/U 5.7
23.45 Mattias Heinemann 99 IF Göta Göteborg/U 5.7
23.57 Truls Solli Larsson 99 Ullevi Borås 14.6
23.60 Alexander Andreasson 99 Örgryte Karlskrona 23.8
23.62 Johan Carlsson 99 Trollhättan FIK Helsingborg 11.7
23.95 Viggo Hahnsson 99 Örgryte Göteborg/U 5.7
24.04 Albin Månsson 99 Växjö Göteborg/U 5.7
24.05 Anton Bertilsson 99 Habo Tanumshede 8.7
24.12 Jonas Renz 99 Norrköping Norrköping 16.8
medvind
22.09 Michael Nyabako 99 Helsingborg Halmstad 28.6
22.13 Henrik Larsson 99 IF Göta Sollentuna 7.6
23.41 Emil Nilsson 99 Habo Trollhättan 16.8
24.01 Victor Wiberg 99 Stål Västerås 1.8
24.07 Chakkrit Chanprakhon 99 Färjestaden Hässleholm 30.5

400m

48.81 Kasper Kadestål 99 Öresund Karlskrona 22.8
50.40 Adam Lindbom 99 KA2 Karlskrona 13.6
51.11 Eric Nilsson 99 Helsingborg Karlskrona 22.8
51.22 Johan Alsing 99 Östersund Krokom 5.9
51.66 Noa Jonsson 99 Hässelby Huddinge 13.6
52.08 Iyuel Ayele 99 Huddinge Gävle 26.7
52.44 Emil Winther 99 Tureberg Karlskrona 22.8
52.82 Johan Carlsson 99 Trollhättan FIK Helsingborg 12.7
53.12 Jonathan Bergdahl 99 Huddinge Karlskrona 22.8
53.12 Omar Abdullahi 99 Sävedalen Kungsbacka 5.9
53.13 Mathias Söder 99 Kongahälla Helsingborg 12.7
53.16 Arvid Friberg 99 Danderyd Karlskrona 22.8
53.47 Filip Hedlund 99 Hellas Sollentuna 7.6
53.48 Gustaf Backman 99 Spårvägen Enskede 29.8
53.66 Albin Månsson 99 Växjö Enskede 29.8
53.82 Samuel Kvist 99 Rånäs Stockholm/S 25.8
53.87 Tobias Tranderyd 99 Örebro Kungsbacka 5.9
54.37 Svante Wester 99 Örgryte Göteborg/S 7.6
54.62 Anton Ledell 99 Huddinge Sollentuna 7.6
54.66 Yassin Hussein 99 Eskilstuna Nyköping 15.8
Manuell tidtagning
53.8m Tobias Tranderyd 99 Örebro Skara 30.8

800m

1:56.83 Mathias Söder 99 Kongahälla Stockholm/S 2.8
1:57.06 Iyuel Ayele 99 Huddinge Stockholm/S 2.8
1:58.50 Omar Abdullahi 99 Sävedalen Lerum 17.6
1:59.22 Jonathan Gustavsson 99 Örebro Stockholm/S 2.8
2:00.09 Edvin Hagberg 99 Tureberg Gävle 25.7
2:00.54 Ahmed Abdullahi 99 Ullevi Borås 13.6
2:00.79 Eric Nilsson 99 Helsingborg Nadderud, NOR 13.6
2:02.41 Henry Jacobson 99 Tyresö Göteborg/U 3.7
2:02.93 Tobias Tranderyd 99 Örebro Stockholm/S 2.8
2:04.02 Anton Ledell 99 Huddinge Stockholm/S 2.8
2:04.43 August Mollén 99 Tjalve Stockholm/S 2.8
2:04.81 Elis Sandberg 99 Tyresö Stockholm/S 25.8
2:05.4m Viktor Fredriksson 99 Höör Hörby 19.9
2:05.53 Emil Winther 99 Tureberg Sollentuna 6.6
2:05.55 Elliot Glans 99 Bålsta Uppsala 14.6
2:05.84 Jonathan Edemalm 99 Eskilstuna Stockholm/S 2.8
2:05.89 Pontus Born 99 Märsta Gävle 26.7
2:06.46 Jonathan Bergdahl 99 Huddinge Stockholm/S 2.8
2:07.28 Simon Wiklund 99 Wilske Stockholm/S 2.8
2:09.21 Lukas Sjökvist 99 Växjö Högby 11.7

1500m

4:01.63 Omar Abdullahi 99 Sävedalen Göteborg/S 14.8
4:10.31 Ahmed Abdullahi 99 Ullevi Karlskrona 22.8
4:10.84 August Mollén 99 Tjalve Sollentuna 7.6
4:13.05 Iyuel Ayele 99 Huddinge Karlskrona 22.8
4:15.96 Gustaf Norlander 99 Ärla Karlskrona 22.8
4:16.65 Jonathan Edemalm 99 Eskilstuna Karlskrona 22.8
4:23.33 Henry Jacobson 99 Tyresö Sollentuna 7.6
4:23.42 Axel Djurberg 99 Upsala Göteborg/U 4.7
4:24.11 Olof Silvander 99 Lidingö Stockholm/S 1.8
4:25.78 Markus Hjält 99 Mölndal Karlskrona 22.8
4:27.30 Abdikhaliq Nooh 99 Ullevi Karlskrona 22.8
4:27.40 Elis Sandberg 99 Tyresö Göteborg/U 4.7
4:28.55 Tobias Tranderyd 99 Örebro Stockholm/S 1.8
4:28.83 Simon Wiklund 99 Wilske Stockholm/S 1.8
4:29.51 Ahmed Roobles 99 Sävedalen Borås 14.6
4:29.86 Pontus Born 99 Märsta Uppsala 13.6
4:35.5m Linus Nygren 99 Ulricehamn Lidköping 2.6
4:36.59 Erik Lidfors 99 Lund Linköping 16.8
4:39.77 Jonathan Dahlberg 99 Skellefteå Skellefteå 12.8

3000m

8:59.34 Omar Abdullahi 99 Sävedalen Karlskrona 21.8
9:01.91 August Mollén 99 Tjalve Stockholm/S 12.9
9:05.34 Ahmed Abdullahi 99 Ullevi Karlskrona 21.8
9:14.09 Jack Karlsson 99 Örebro Sollentuna 5.6
9:21.8m Jonathan Edemalm 99 Eskilstuna Södertälje 29.7
9:26.44 Desbele Berihu 99 Högbo GIF Gävle 26.7
9:33.49 Markus Hjält 99 Mölndal Karlskrona 21.8
9:33.51 Gustav Norlander 99 Ärla Karlstad 22.7
9:40.97 Olof Silvander 99 Lidingö Göteborg/U 5.7
9:44.3m Linus Nygren 99 Ulricehamn Skövde 4.6
9:44.97 Ahmed Roobles 99 Sävedalen Göteborg/S 7.6
9:55.84 Daniel Nöu 99 Tureberg Sollentuna 5.6
9:58.08 Abdikhaliq Nooh 99 Ullevi Karlskrona 21.8
9:59.22 William Måhl 99 Spårvägen Sollentuna 5.6
9:59.44 Emil Karlsson 99 Sandviken 30.9

2000m hinder/91.4

6:26.99 August Mollén 99 Tjalve Sollentuna 5.6
6:39.54 Axel Djurberg 99 Upsala Göteborg/U 3.7
6:40.78 Olof Silvander 99 Lidingö Huddinge 12.6
6:41.05 Simon Wiklund 99 Wilske Varberg 9.8
6:53.18 Henry Jacobson 99 Tyresö Huddinge 12.6
7:14.38 Fredrik Stenbeck 99 Åkersberga Göteborg/U 3.7
7:14.44 Philip Sänneskog 99 Helsingborg Göteborg/U 3.7

110m häck/91.4

14.53 Robin Gustafsson 99 Brattås Göteborg/U 5.7
14.66 Joel Bengtsson 99 Helsingborg Karlskrona 23.8
15.17 Anton Bertilsson 99 Habo Göteborg/U 5.7
15.32 Oscar Lindwall 99 Västervik Göteborg/U 5.7
15.71 Simon Martinsson 99 Lomma Göteborg/U 5.7
15.99 Staffan Risberg 99 Tureberg Stockholm/S 1.8
16.02 Gustaf Backman 99 Spårvägen Gävle 5.9
16.12 Nikolai Kronmann 99 Söderhamn Sundsvall 30.8
16.16 Markus Lundborg 99 Ullevi Varberg 8.8
16.18 Johan Nordström 99 Falun Gävle 5.9
16.26 Viggo Hahnsson 99 Örgryte Varberg 19.9
16.26 Tobias Hammarqvist 99 Österhaninge Karlskrona 23.8
16.47 Edvin Hagberg 99 Tureberg Huddinge 14.6
16.51 Johan Lindqvist 99 Högby Kalmar 6.6
16.55 Kevin Shepherd 99 Habo Gävle 5.9
16.61 Thomas Rydh Sternbeck 99 Österhaninge Sätra 9.5
16.62 Elias Jonsson 99 Bollnäs Sundsvall 30.8
16.83 Anton Olsson 99 Färjestaden Gävle 5.9
17.16 Jacob Lenz 99 Lund Hässleholm 25.7
medvind
15.43 Simon Martinsson 99 Lomma Helsingborg 11.7
15.81 Staffan Risberg 99 Tureberg Norrköping 16.8
16.00 Nikolai Kronmann 99 Söderhamn Söderhamn 16.5
16.44 Jacob Lenz 99 Lund Helsingborg 11.7
16.44 Edvin Hagberg 99 Tureberg Sollentuna 7.6

300m häck/84.0

39.63 Anton Bertilsson 99 Habo Kungsbacka 6.9
40.03 Arvid Gustafsson 99 Upsala Karlskrona 23.8
40.34 Anton Bengtsson 99 Ullevi Göteborg/U 3.7
40.51 Eric Nilsson 99 Helsingborg Göteborg/U 3.7
40.63 Daniel Johansson 99 Ullevi Kungsbacka 6.9
41.52 Filip Hedlund 99 Hellas Karlskrona 23.8
41.58 Edvin Hagberg 99 Tureberg Gävle 26.7
41.94 Viggo Hahnsson 99 Örgryte Karlskrona 23.8
42.00 Albin Månsson 99 Växjö Göteborg/S 6.6
42.15 Jonatan Gustafsson 99 Örebro Enskede 29.8
42.64 Jacob Lenz 99 Lund Hässleholm 24.7
43.01 Johan Stenlund 99 Östersund Stockholm/S 2.8
43.36 Markus Lundborg 99 Ullevi Kungsbacka 6.9
43.73 Staffan Risberg 99 Tureberg Enskede 29.8
45.18 Jonathan Bergdahl 99 Huddinge Enskede 29.8
45.32 Jonathan Borg 99 Trollhättan FIK Helsingborg 10.7
45.59 Elias Jonsson 99 Bollnäs Sundsvall 29.8

Höjd

1.98 Simon Wiklund 99 Wilske Göteborg/U 4.7
1.95 Hampus Carléns 99 Lidingö Göteborg/U 4.7
1.92 Markus Menander 99 Bohus Göteborg/U 4.7
1.92 Tom Johansson 99 Örebro Göteborg/U 4.7
1.88 Anton Ledell 99 Huddinge Enskede 29.8
1.86 Malcolm Herlenius 99 Ullevi Göteborg/U 4.7
1.85 Anton Olsson 99 Färjestaden Hässleholm 30.5
1.83 Edvin Hagberg 99 Tureberg Sollentuna 23.6
1.83 Johan Lindqvist 99 Högby Kalmar 7.6
1.80 Axel Jeske Magnusson 99 Sävedalen Borås 13.6
1.79 Robin Edqvist 99 Örebro Göteborg/U 4.7
1.79 Daniel Johansson 99 Ullevi Kungsbacka 6.9
1.77 Emil Nilsson 99 Habo Gävle 6.9
1.76 Staffan Risberg 99 Tureberg Eskilstuna 24.5
1.75 Johan Alsing 99 Östersund Göteborg/U 4.7
1.74 Nicolai Kronmann 99 Söderhamn Sundsvall 29.8
1.74 Gustaf Backman 99 Spårvägen Gävle 6.9
1.73 Yordan S Fransman 99 Ymer Borås 8.9
1.72 André Magnusson 99 Växjö Hvidovre, DEN 14.6
1.72 Alexander Andreasson 99 Örgryte Varberg 20.9

Stav

5.30 Armand Duplantis 99 Stål Cali, COL 19.7
4.15 Chakkrit Chanprakhon 99 Färjestaden Karlskrona 21.8
4.11 Filip Anell 99 Ymer Kungsbacka 5.9
3.98 Tom Johansson 99 Örebro Karlskrona 21.8
3.95 Anton Olsson 99 Färjestaden Hässleholm 26.7
3.93 Carl-Einar Eskonniemi Söderström 99 Hellas Karlskrona 21.8
3.88 Martin Forsberg 99 Hammarby Enskede 12.8
3.88 Emil Nilsson 99 Habo Karlskrona 21.8
3.88 Johan Nordström 99 Falun Karlskrona 21.8
3.84 Gustaf Backman 99 Spårvägen Gävle 5.9
3.76 Adam Bengtsson 99 Ullevi Karlskrona 21.8
3.71 Edvin Hagberg 99 Tureberg Sollentuna 25.6
3.35 Jonathan Åkesson 99 Hinden Tranås 27.9
3.34 Kevin Shepherd 99 Habo Gävle 5.9
3.10 Johan Lindqvist 99 Högby Högby 3.10
3.04 Filip Hedlund 99 Hellas Sätra 30.8
2.60 Viggo Hahnsson 99 Örgryte Varberg 19.9
2.50 Hayan Bassam 99 Eskilstuna Eskilstuna 29.8
2.50 Joel Bengtsson 99 Helsingborg Lerum 30.5
2.40 Casper Waaler 99 Varberg Varberg 19.9

Längd

6.62 Marcus Lidman 99 Hälle Karlskrona 22.8
6.48 Daniel Langman 99 Råby-Rekarne Göteborg/U 3.7
6.40 Carl-Einar Eskonniemi Söderström 99 Hellas Sollentuna 6.6
6.37 Gustaf Backman 99 Spårvägen Karlskrona 22.8
6.36 Erik Andersson 99 Sävedalen Göteborg/U 3.7
6.34 Axel Jeske Magnusson 99 Sävedalen Borås 14.6
6.28 Oskar Erixon 99 Westmannia Göteborg/U 3.7
6.26 Emil Nilsson 99 Habo Stockholm/S 2.8
6.25 Thomas Rydh Sternbeck 99 Österhaninge Stockholm/S 2.8
6.14 Johan Alsing 99 Östersund Sundsvall 30.8
6.04 Chakkrit Chanprakhon 99 Färjestaden Högby 11.7
6.03 Noa Fridell 99 Eskilstuna Karlskrona 21.8
6.03 Samuel Persgården 99 Kongahälla Varberg 9.8
6.02 Markus Thorsell 99 Råby-Rekarne Eskilstuna 14.6
6.01 Edvin Hagberg 99 Tureberg Gävle 6.9
6.00 Anton Olsson 99 Färjestaden Högby 11.7
5.98 Tommy Nguyen 99 Nyköping Visby 14.6
5.98 Victor Wiberg 99 Stål Falun 16.8
5.95 Markus Lundborg 99 Ullevi Villstad 15.8
5.94 Gustav Mattsson 99 Kisa Stockholm/S 2.8
medvind
6.35 Axel Jeske Magnusson 99 Sävedalen Karlskrona 22.8
6.30 Samuel Persgården 99 Kongahälla Karlskrona 21.8
6.12 Markus Lundborg 99 Ullevi Villstad 15.8
6.12 Gustav Mattsson 99 Kisa Karlskrona 21.8
6.10 Markus Thorsell 99 Råby-Rekarne Eskilstuna 29.8
6.02 Anton Olsson 99 Färjestaden Gävle 6.9
5.96 Simon Martinsson 99 Lomma Helsingborg 11.7
5.96 Malcolm Herlenius 99 Ullevi Varberg 9.8

Tresteg

13.52 Axel Jeske Magnusson 99 Sävedalen Göteborg/U 5.7
13.26 Linus Bertilsson 99 Örgryte Karlskrona 23.8
13.22 Chakkrit Chanprakhon 99 Färjestaden Karlskrona 23.8
12.94 Markus Lundborg 99 Ullevi Göteborg/S 28.7
12.68 Erik Andersson 99 Sävedalen Nadderud, NOR 13.6
12.56 Gustaf Backman 99 Spårvägen Karlskrona 23.8
12.45 Thomas Rydh-Sternbeck 99 Österhaninge Karlskrona 23.8
12.42 Yordan S Fransman 99 Ymer Motala 30.5
12.21 Magnus Pedersén 99 IFK Göteborg Halmstad 28.6
12.19 Kevin Shepherd 99 Habo Trollhättan 16.8
11.88 Gustav Mattsson 99 Kisa Hässleholm 25.7
11.73 André Magnusson 99 Växjö Karlskrona 23.8
11.73 Erik Ovesson 99 Helsingborg Karlskrona 23.8
11.69 Johan Nordström 99 Falun Göteborg/U 5.7
11.67 Johan Stenlund 99 Östersund Krokom 6.9
11.57 Isac Andersson 99 Örgryte Halmstad 28.6
11.52 Simon Martinsson 99 Lomma Vellinge 14.6
11.40 Tommy Nguyen 99 Nyköping Nyköping 16.8
11.21 Oskar Salfjord 99 Kongahälla Varberg 8.8
11.12 Johan Alsing 99 Östersund Göteborg/U 5.7
oklar/okänd vind
12.05 Noa Fridell 99 Eskilstuna Järvsö 19.9
medvind
13.36 Markus Lundborg 99 Ullevi Karlskrona 23.8
12.91 Tom Johansson 99 Örebro Enskede 29.8
12.76 Gustaf Backman 99 Spårvägen Karlskrona 23.8
12.46 Yordan S Fransman 99 Ymer Karlskrona 23.8
12.33 André Magnusson 99 Växjö Karlskrona 23.8
12.20 Kevin Shepherd 99 Habo Borås 30.5
12.00 Erik Ovesson 99 Helsingborg Helsingborg 10.7
11.91 Hampus Carléns 99 Lidingö Enskede 29.8

Kula/5.0

16.91 Patrik Lindstedt 99 Hässelby Arvika 25.7
14.92 August Bergstrand 99 Ullevi Göteborg/U 4.7
14.55 Alexander Sjögren 99 Kalmar Växjö 18.8
13.57 Kevin Shepherd 99 Habo Habo 2.7
12.99 Victor Seitl 99 Habo Jönköping 9.5
12.43 Emil Nilsson 99 Habo Gävle 6.9
12.25 Anton Olsson 99 Färjestaden Oskarshamn 14.5
12.15 Johan Lindqvist 99 Högby Nässjö 8.8
11.88 Sigge Danielsson 99 Färjestaden Oskarshamn 14.5
11.66 Mattias Sjövall 99 Lomma Karlskrona 23.8
11.34 Emil Wennberg 99 Mölndal Karlskrona 23.8
11.02 Johan Nordström 99 Falun Mora 30.8
10.99 Gustaf Backman 99 Spårvägen Sollentuna 7.6
10.83 Carl Odelberg 99 Linköping Linköping 26.9
10.83 William Lindberg 99 Skellefteå Sundsvall 30.8
10.79 Edvin Hagberg 99 Tureberg Sollentuna 7.6
10.58 Vilson Lleshi 99 Nora Karlskoga 12.9

Diskus/1.5

55.33 Alexander Sjögren 99 Kalmar Växjö 18.8
47.20 Patrik Lindstedt 99 Hässelby Högby 11.7
43.85 Kevin Shepherd 99 Habo Kalmar 7.6
40.86 Lukas Hamrin 99 Timrå Järvsö 19.9
40.13 Anton Olsson 99 Färjestaden Hässleholm 26.7
37.51 Emil Nilsson 99 Habo Gävle 5.9
37.28 Edvin Hagberg 99 Tureberg Sollentuna/E 4.8
37.25 André Magnusson 99 Växjö Hässleholm 26.7
35.10 Alexander Möhle 99 Eslöv Löwenberg, GER 12.9
34.62 August Bergstrand 99 Ullevi Arvika 25.7
33.89 Sigge Danielsson 99 Färjestaden Karlskrona 22.8
31.41 Henrik Lövgren 99 Istrum Herrljunga 13.9
30.85 Johan Lindqvist 99 Högby Kalmar 7.6
30.41 Emil Wennberg 99 Mölndal Mölndal 16.8
29.60 Markus Menander 99 Bohus Borås 13.6
29.12 Jakob T Yoseph 99 Söderhamn Sundsvall 30.8

Slägga/5.0

68.05 Patrik Lindstedt 99 Hässelby Oslo, NOR 7.8
59.27 August Bergstrand 99 Ullevi Växjö/V-K 29.7
54.21 Alexander Sjögren 99 Kalmar Karlskrona 21.8
49.30 Jacob Krumlinde 99 Lidingö Málaga, ESP 30.4
40.95 Viktor Seitl 99 Habo Habo 13.6
40.92 Erik Orrell 99 Strömsund Strömsund 24.6
39.48 Kevin Shepherd 99 Habo Habo 5.8
39.16 Henrik Lövgren 99 Istrum Skara 29.8
35.47 William Lindberg 99 Skellefteå Sundsvall 29.8
29.23 Emil Wennberg 99 Mölndal Mölndal 16.8
28.38 Algot Nore 99 Bottnaryd Bottnaryd 29.4

Spjut/700

57.81 Gustav Liljeblad 99 Mölndal Karlskrona 23.8
54.38 Edvin Hagberg 99 Tureberg Sätra 2.5
51.53 Anton Olsson 99 Färjestaden Göteborg/U 3.7
50.32 Victor Wiberg 99 Stål Leksand 25.7
46.30 Kevin Shepherd 99 Habo Gävle 5.9
46.18 Tommy Nylander Leslie 99 Huddinge Huddinge 14.6
45.66 Alexander Sjögren 99 Kalmar Högby 11.7
44.72 Linus Bertilsson 99 Örgryte Göteborg/S 7.6
43.39 Jakob Ellström 99 Helsingborg Tårnby, DEN 2.5
43.11 Johan Lindqvist 99 Högby Högby 3.10
40.69 Lukas Hamrin 99 Timrå Karlskrona 23.8
40.53 Emil Nilsson 99 Habo Habo 13.6
40.44 Noa Fridell 99 Eskilstuna Nyköping 15.8
39.96 Emil Wennberg 99 Mölndal Borås 13.6
39.69 William Lindberg 99 Skellefteå Sundsvall 29.8
39.59 Axel Jeske Magnusson 99 Sävedalen Göteborg/S 7.6
39.41 Albin Jensson 99 Strömstad Uddevalla 13.6
38.87 Gustaf Backman 99 Spårvägen Gävle 5.9
37.86 Oscar Lindwall 99 Västervik Kalmar 6.6
37.81 Henrik Lövgren 99 Istrum Skara 30.8

Tiokamp/P17

6.122 Emil Nilsson 99 Habo Gävle 6.9
6.121 Edvin Hagberg 99 Tureberg Gävle 6.9
5.797 Gustaf Backman 99 Spårvägen Gävle 6.9
5.602 Anton Olsson 99 Färjestaden Gävle 6.9
5.477 Kevin Shepherd 99 Habo Gävle 6.9
5.001 Johan Nordström, 99 Falun Gävle 6.9
4.330 Alexander Andreasson 99 Örgryte Varberg 20.9

>