Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Fredag 13 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa P17 ute 2015

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 2 JAN, 2016
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda utomhus 2015.

Observera att alla junior/ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
M22/K22: Födda 1993-1995, P19/F19: Födda 1996-1997, P17/F17: Födda 1998, P16/F16: Födda 1999, P15/F15: Födda 2000, P14/F14: Födda 2001 - plus ev 02:or som tävlar under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

100m

10.70 Max Hrelja 98 Linköping Norrköping 15.8
10.84 Marcus Tornée 98 Helsingborg Göteborg/U 4.7
10.87 Lukas Nordén 98 Västerås Stockholm/S 12.9
11.02 Yonathan Helsing 98 Sundsvall Östersund 30.5
11.09 Filip Schwartz 98 Mölndal Enskede 29.8
11.13 Alexander Bengtsson 98 Åhus Ystad 19.7
11.17 Viktor Bondesson 98 Malmö Göteborg/U 4.7
11.19 Victor Koch 98 Örgryte Enskede 29.8
11.28 Markus Ögren 98 Hammarby Enskede 29.8
11.29 Isak Adam 98 Ullevi Enskede 29.8
11.30 Rodi Kay 98 Hammarby Göteborg/U 4.7
11.34 Oskar Motta 98 Upsala Gävle 25.7
11.36 David Svensson 98 Tumba Falun 30.5
11.40 James Gaudiello 98 Malmö Göteborg/U 4.7
11.47 Sebastian Stevens 98 Eskilstuna Eskilstuna 24.5
11.48 Marcus Magnusson 98 Orient Halmstad 27.6
11.48 Robin Jacobsson 98 Ullevi Kungsbacka 6.9
11.49 Leo Jönsson 98 Eskilstuna Eskilstuna 15.7
11.52 Ludwig Olofsson 98 Boden Stockholm/S 2.8
11.52 Jonathan Hirsh 98 Habo Kalmar 6.6
medvind
10.75 Lukas Nordén 98 Västerås Västerås 2.8
11.08 Alexander Bengtsson 98 Åhus Hässleholm 26.7
11.28 Ludwig Olofsson 98 Boden Sundsvall 29.8
11.30 Oskar Motta 98 Upsala Stockholm/S 2.8
11.33 Carlos Jonsson 98 Hässelby Enskede 29.8
11.36 Daniel Persson 98 Bromma Skara 6.6
11.37 Jonathan Hirsh 98 Habo Hässleholm 26.7
11.45 Leo Jönsson 98 Eskilstuna Gävle 24.7
11.50 Andreas Führ 98 Örebro Stockholm/S 2.8

200m

21.93 Max Hrelja 98 Linköping Norrköping 15.6
21.95 Marcus Tornée 98 Helsingborg Nadderud, NOR 12.6
22.11 Lukas Nordén 98 Västerås Göteborg/U 5.7
22.42 Victor Koch 98 Örgryte Göteborg/U 5.7
22.50 Alexander Bengtsson 98 Åhus Stockholm/S 13.9
22.60 Viktor Bondesson 98 Malmö Göteborg/U 5.7
22.66 William Frobe 98 Täby Sollentuna 7.6
22.86 Andreas Führ 98 Örebro Göteborg/U 5.7
22.98 James Gaudiello 98 Malmö Göteborg/U 5.7
23.07 Oscar Motta 98 Upsala Stockholm/S 1.8
23.08 Max Hejdenberg 98 Örgryte Göteborg/U 5.7
23.11 Markus Ögren 98 Hammarby Göteborg/U 5.7
23.13 Rodi Kay 98 Hammarby Göteborg/U 5.7
23.15 Daniel Persson 98 Bromma Skara 6.6
23.21 Axel Nykvist 98 Tranås Kalmar 7.6
23.31 Isak Adam 98 Ullevi Göteborg/S 28.7
23.47 Johan Brasch 98 Wärnamo Göteborg/U 5.7
23.49 Villiam Olsson 98 Ljungby Eksjö 9.8
23.51 Linus Andersson 98 Alingsås Varberg 8.8
23.52 Viktor Kårefjärd 98 Råby-Rekarne Kalmar 22.8
medvind
22.75 James Gaudiello 98 Malmö Halmstad 28.6
22.80 Markus Ögren 98 Hammarby Sollentuna 7.6
23.17 Viktor Kårefjärd 98 Råby-Rekarne Västerås 1.8
23.29 Johan Brasch 98 Wärnamo Halmstad 28.6
23.34 Karl Nie 98 Hammarby Sollentuna 7.6
23.45 Villiam Olsson 98 Ljungby Hässleholm 30.5
23.46 Leo Jönsson 98 Eskilstuna Västerås 1.8

400m

49.30 Warsame Doley 98 Malmö Kalmar 22.8
50.53 William Frobe 98 Täby Kalmar 22.8
50.95 Christoffer Ahl 98 Hammarby Göteborg/U 4.7
50.97 Erik Larsson 98 Västerås Västerås 2.8
50.97 Villiam Olsson 98 Ljungby Kalmar 22.8
51.34 Johan Brasch 98 Wärnamo Halmstad 27.6
51.35 Andreas Führ 98 Örebro Kalmar 21.8
51.39 Leo Jönsson 98 Eskilstuna Kalmar 21.8
51.54 Samuel Wiik 98 Örgryte Göteborg/U 4.7
51.61 David Svensson 98 Tumba Sollentuna 7.6
51.75 Markus Ögren 98 Hammarby Göteborg/U 4.7
51.87 Adam Westermark 98 Tureberg Enskede 29.8
52.14 Joel Norling 98 Tierp Gävle 26.7
52.27 Emil Thedéen 98 Bromma Sollentuna 7.6
52.34 Love Nielsen 98 Hässelby Kalmar 21.8
52.49 Jakob Samuelsson 98 Hässelby Cali, COL 15.7
52.50 Viktor Kårefjärd 98 Råby-Rekarne Gävle 26.7
52.51 Gabriel Rosshagen 98 Hässelby Tårnby, DEN 13.6
52.73 Kevin Duvert 98 Märsta Göteborg/U 4.7
52.78 Linus Andersson 98 Alingsås Kalmar 21.8

800m

1:50.81 Warsame Doley 98 Malmö Palafrugell, ESP 6.6
1:54.38 Leo Magnusson 98 Sävedalen Göteborg/U 3.7
1:55.64 Christoffer Ahl 98 Hammarby Göteborg/U 3.7
1:56.14 Simon Sundström 98 Lidingö Stockholm/S 25.8
1:56.76 Joel Norling 98 Tierp Stockholm/S 2.8
1:57.92 Kriger Ahmed 98 Örgryte Kalmar 23.8
1:59.00 Erik Rosqvist 98 Mälarhöjden Göteborg/U 3.7
1:59.36 Johan Lamm 98 Mölndal Stockholm/S 2.8
2:00.58 Alexander Åkesson 98 Malmö Kalmar 23.8
2:00.75 Miguel Palm 98 Mölndal Borås 13.6
2:00.92 Yassin Hussein 98 Eskilstuna Kalmar 23.8
2:00.94 Samuel Wiik 98 Örgryte Halmstad 28.6
2:01.57 Sebastian Nilsson 98 Mölndal Stockholm/S 30.7
2:02.03 Lukas Mårtensson 98 Udd Göteborg/U 3.7
2:02.39 Axel Alness Borg 98 Lidingö Sollentuna 6.6
2:02.43 Adam Westermark 98 Tureberg Sollentuna 6.6
2:02.69 Samuel Nilsson Hagland 98 Huddinge Stockholm/S 2.8
2:03.26 Stefan Stojanovic 98 Hässelby Danderyd 10.5
2:04.21 Abdulahi Adan 98 Hammarby Huddinge 14.6
2:05.28 William Wickholm 98 Örebro Göteborg/U 3.7

1500m

3:51.92 Suldan Hassan 98 Ullevi Watford, GBR 27.6
3:54.78 Leo Magnusson 98 Sävedalen Göteborg/S 14.8
3:59.46 Simon Sundström 98 Lidingö Göteborg/S 14.8
4:00.12 Kriger Ahmed 98 Örgryte Kalmar 22.8
4:05.72 Joel Norling 98 Tierp Sollentuna 7.6
4:05.74 Miguel Palm 98 Mölndal Göteborg/S 14.8
4:07.48 Sebastian Nilsson 98 Mölndal Göteborg/S 14.8
4:12.20 Lukas Mårtensson 98 Udd Helsingborg 11.7
4:14.33 Stefan Stojanovic 98 Hässelby Sollentuna 7.6
4:15.93 Haben Kidane 98 Hällefors LK Kalmar 22.8
4:16.24 Johan Lamm 98 Mölndal Stockholm/S 1.8
4:16.28 Erik Karlsson 98 Högby Kalmar 22.8
4:17.63 Mowlid Dahir Nur 98 Ullevi Kalmar 22.8
4:18.17 Axel Alness Borg 98 Lidingö Sollentuna 7.6
4:18.27 William Wickholm 98 Örebro Göteborg/U 4.7
4:18.52 Alexander Åkesson 98 Malmö Kalmar 22.8
4:19.78 Marcus Häggh 98 Huddinge Kalmar 22.8
4:19.88 Olle Meijer 98 Team Blekinge Kalmar 22.8
4:21.0m Albin Carlsson 98 Akele Linköping 6.8
4:22.34 Merih Hagos 98 Falun Falun 16.8

3000m

8:14.20 Suldan Hassan 98 Ullevi Göteborg/S 5.9
8:41.25 Leo Magnusson 98 Sävedalen Kalmar 23.8
8:45.28 Simon Sundström 98 Lidingö Kalmar 23.8
8:46.94 Kriger Ahmed 98 Örgryte Enskede 29.8
9:00.73 Miguel Palm 98 Mölndal Kalmar 23.8
9:05.21 Haben Kidane 98 Hällefors LK Kalmar 23.8
9:07.21 Joel Norling 98 Tureberg Enskede 29.8
9:10.83 Christoffer Ahl 98 Hammarby Enskede 29.8
9:15.50 Sebastian Nilsson 98 Mölndal Kalmar 23.8
9:17.78 Stefan Stojanovic 98 Hässelby Kalmar 23.8
9:18.29 Lukas Mårtensson 98 Udd Kalmar 23.8
9:20.58 Mowlid Dahir Nur 98 Ullevi Kalmar 23.8
9:21.22 Erik Karlsson 98 Högby Kalmar 23.8
9:21.36 Olle Meijer 98 Team Blekinge Göteborg/U 5.7
9:33.78 Marcus Häggh 98 Huddinge Gävle 26.7
9:34.25 Abdirizak Farah 98 Stocksäter Kalmar 23.8
9:34.48 Samuel Nilsson Hagland 98 Huddinge Kalmar 23.8
9:37.50 Albin Carlsson 98 Akele Kalmar 23.8
9:39.92 Rikard Karlsson 98 Hässelby Kalmar 23.8
9:41.87 Merih Hagos 98 Falun Huddinge 19.8

2000m hinder/91.4

5:49.26 Leo Magnusson 98 Sävedalen Cali, COL 19.7
5:53.68 Simon Sundström 98 Lidingö Sollentuna 5.6
6:15.67 Miguel Palm 98 Mölndal Kalmar 21.8
6:27.96 Stefan Stojanovic 98 Hässelby Sollentuna 5.6
6:31.43 Jacob Nystedt 98 Hässelby Kalmar 21.8
6:41.58 Johan Lamm 98 Mölndal Göteborg/U 3.7
6:58.84 Marcus Bredberg 98 Mölndal Göteborg/S 28.7
7:04.97 Jacob Åkersten 98 Täby Göteborg/U 3.7
7:12.37 Mohammed Ali 98 Eskilstuna Gävle 24.7

110m häck/91.4

13.50§ Max Hrelja 98 Linköping Cali, COL 17.7
14.25§ James Gaudiello 98 Malmö Hvidovre, DEN 13.6
14.36 Viktor Bondesson 98 Malmö Hässleholm 25.7
14.76 William Frobe 98 Täby Stockholm/S 1.8
14.82 Filip Schwartz 98 Mölndal Kalmar 22.8
15.04 Gabriel Rosshagen 98 Hässelby Gävle 5.9
15.17 Johan Bengtsson 98 Täby Kalmar 22.8
15.26 Elias Engström 98 Färjestaden Kalmar 6.6
15.33 Jakob Samuelsson 98 Hässelby Gävle 5.9
15.41 Viktor Kjellsson 98 Växjö Gävle 5.9
15.46 Fredrik Kihlblom 98 Huddinge Göteborg/U 5.7
15.79 Kevin Duvert 98 Märsta Gävle 5.9
15.87 Tobias Söderberg 98 IF Göta Kil 7.6
15.91 Arvid Ryberg 98 Örgryte Varberg 19.9
15.94 Max Hejdenberg 98 Örgryte Varberg 19.9
16.21 Axel Abrahamsson 98 Bromma Göteborg/U 5.7
16.31 Jonathan Hirsh 98 Habo Stockholm/S 1.8
16.63 Simon Sigurd 98 Timrå Sundsvall 30.8
17.04 Jesper Rilegård 98 Lidingö Lidingö 28.6
17.55 Sebastian Häggström 98 Skellefteå Sundsvall 30.8
medvind
14.25 Viktor Bondesson 98 Malmö Helsingborg 11.7
15.07 Johan Bengtsson 98 Täby Sollentuna 7.6
15.08 Fredrik Kihlblom 98 Huddinge Sollentuna 7.6
15.99 Axel Abrahamsson 98 Bromma Sollentuna 7.6

300m häck/84.0

37.79 Viktor Bondesson 98 Malmö Stockholm/S 12.9
38.10 William Frobe 98 Täby Kalmar 23.8
38.26 Sebastien Hargeström 98 Hammarby Stockholm/S 12.9
39.24 Johan Brasch 98 Wärnamo Stockholm/S 2.8
39.26 Viktor Nylander 98 Malmö Stockholm/S 2.8
39.88 Samuel Wiik 98 Örgryte Kalmar 22.8
40.04 Fredrik Kihlblom 98 Huddinge Huddinge 12.6
40.83 Villiam Olsson 98 Ljungby Kalmar 7.6
41.06 Johan Bengtsson 98 Täby Enskede 29.8
41.76 Gabriel Rosshagen 98 Hässelby Enskede 29.8
41.78 Elias Engström 98 Färjestaden Stockholm/S 2.8
42.25 Jesper Rilegård 98 Lidingö Huddinge 12.6
42.27 Viktor Kjellsson 98 Växjö Enskede 29.8
42.74 Axel Erlandsson 98 Hässelby Sollentuna 6.6
42.90 Viktor Wahlén Diederichsen 98 Spårvägen Enskede 29.8
42.97 Axel Abrahamsson 98 Bromma Enskede 29.8
43.12 Simon Sigurd 98 Timrå Sundsvall 29.8
43.78 Jonatan Hirsh 98 Habo Kalmar 22.8
44.38 Kevin Duvert 98 Märsta Stockholm/S 2.8
45.26 Timothy Olsson 98 Hammarby Stockholm/S 2.8

Höjd

2.05 Filip Björklund 98 Upsala Göteborg/U 5.7
2.02 Simon Larsson 98 Ymer Stockholm/S 1.8
2.00 Robin Jacobsson 98 Ullevi Enskede 29.8
1.98 Mattias Green 98 Säffle Skara 30.8
1.96 Arvid Ryberg 98 Örgryte Enskede 29.8
1.94 Max Hejdenberg 98 Örgryte Halmstad 28.6
1.91 Markus Asplund 98 IF Göta Karlstad 15.8
1.90 Carl Ludvig Patriksson 98 Hälle Mölndal 30.7
1.89 Kevin Duvert 98 Märsta Göteborg/U 5.7
1.89 Mikael Jansson 98 Örebro Göteborg/U 5.7
1.88 Theodor Ilbäcken 98 Hammarby Enskede 29.8
1.84 Jakob Samuelsson 98 Hässelby Cali, COL 15.7
1.82 Fredrik Kihlblom 98 Huddinge Eskilstuna 23.5
1.81 Henry Andersson 98 KA2 Göteborg/U 5.7
1.81 Richard Heikkilä 98 Mölndal Göteborg/U 5.7
1.80 Johan Bengtsson 98 Täby Täby 30.8
1.80 Gabriel Rosshagen 98 Hässelby Gävle 6.9
1.79 Axel Hjelmqvist 98 Kville Helsingborg 12.7
1.79 Theodor Ahlström 98 Växjö Helsingborg 12.7
1.74 Viktor Kjellsson 98 Växjö Gävle 6.9

Stav

4.49 Magnus Herstedt 98 Malmö Stockholm/S 12.9
4.44 Jakob Samuelsson 98 Hässelby Gävle 5.9
4.40 Sebastien Hargeström 98 Hammarby Stockholm/S 1.8
4.30 Robin Jacobsson 98 Ullevi Kungsbacka 5.9
4.22 Viktor Kjellsson 98 Växjö Hvidovre, DEN 13.6
4.12 Emil Östergren 98 Växjö Göteborg/U 4.7
3.84 Kevin Duvert 98 Märsta Gävle 5.9
3.76 Gabriel Rosshagen 98 Hässelby Sollentuna 7.6
3.73 Erik Axlid 98 Ullevi Glendale, AZ 29.4
3.70 Jacob Olvik 98 Ullevi Varberg 9.8
3.63 Frank Förnestig 98 Hammarby Huddinge 13.6
3.51 Henrik Nordlander 98 IF Göta Borås 14.6
3.51 Gustaf Bålström 98 Ullevi Kungsbacka 5.9
3.24 Axel Abrahamsson 98 Bromma Gävle 5.9
2.60 Fredrik Kihlblom 98 Huddinge Sundsvall 1.7
2.60 Max Hrelja 98 Linköping Trollhättan 16.8
2.60 Arvid Ryberg 98 Örgryte Varberg 19.9
2.55 Jonathan Karlsson 98 Täby Eskilstuna 24.5
2.50 Max Hejdenberg 98 Örgryte Varberg 19.9
2.30 Tobias Larsson 98 Örgryte Varberg 19.9

Längd

6.96 Filip Björklund 98 Upsala Göteborg/U 3.7
6.94 David Svensson 98 Tumba Göteborg/U 3.7
6.91 Sebastian Stevens 98 Eskilstuna Stockholm/S 13.9
6.72 Jonathan Åsman 98 Öresund Kalmar 23.8
6.62 Niklas Bergman Larsson 98 Linköping Trollhättan 16.8
6.61 Simon Larsson 98 Ymer Kalmar 22.8
6.59 Fredrik Kihlblom 98 Huddinge Huddinge 13.6
6.57 Victor Koch 98 Örgryte Göteborg/U 3.7
6.55 Richard Heikkilä 98 Mölndal Kalmar 23.8
6.53 Gabriel Rosshagen 98 Hässelby Tårnby, DEN 13.6
6.48 Johan Bengtsson 98 Täby Stockholm/S 2.8
6.42 Frank Förnestig 98 Hammarby Huddinge 13.6
6.39 Jakob Samuelsson 98 Hässelby Falun 23.5
6.37 Max Hejdenberg 98 Örgryte Göteborg/S 28.7
6.34 Erik Dahlqvist 98 Orient Halmstad 27.6
6.32 Jonathan Hirsh 98 Habo Halmstad 27.6
6.32 Filip Schwartz 98 Mölndal Kungsbacka 5.9
6.32 Robin Jacobsson 98 Ullevi Kungsbacka 5.9
6.31 Marcus Tornée 98 Helsingborg Göteborg/U 3.7
6.23 Alexander Strid 98 Hässelby Göteborg/U 3.7
medvind
6.48 Max Hejdenberg 98 Örgryte Lerum 30.5
6.31 Kevin Duvert 98 Märsta Märsta 15.8
6.30 Alexander Strid 98 Hässelby Sollentuna 6.6

Tresteg

13.82 Max Hejdenberg 98 Örgryte Kalmar 21.8
13.75 Victor Koch 98 Örgryte Kalmar 21.8
13.67 Gustaf Bålström 98 Ullevi Varberg 8.8
13.55 Timothy Olsson 98 Hammarby Kalmar 21.8
13.29 Gabriel Rosshagen 98 Hässelby Enskede 29.8
13.25 Tobias Larsson 98 Falkenberg Göteborg/U 5.7
13.12 Jonathan Åsman 98 Öresund Kalmar 21.8
13.01 Johan Bengtsson 98 Täby Enskede 29.8
12.85 Erik Dahlqvist 98 Orient Halmstad 28.6
12.47 Max Nero 98 IF Göta Kalmar 21.8
12.45 Erik Larsson 98 Västerås Eskilstuna 23.5
12.29 Markus Asplund 98 IF Göta Eskilstuna 23.5
12.28 Axel Abrahamsson 98 Bromma Enskede 29.8
11.93 Villiam Olsson 98 Ljungby Hässleholm 30.5
11.83 Mikael Wallin 98 Ullevi Göteborg/U 5.7
11.67 Simon Sigurd 98 Sundsvall Sundsvall 29.8
11.34 Sebastian Häggström 98 Skellefteå Skellefteå 2.8
11.33 Kevin Duvert 98 Märsta Märsta 16.8
11.29 Jonathan Johansson 98 Tranås Kalmar 7.6
oklar/okänd vind
12.62 Axel Abrahamsson 98 Bromma Järvsö 19.9
12.29 Leo Jönsson 98 Eskilstuna Järvsö 19.9
medvind
13.84 Gustaf Bålström 98 Ullevi Kungsbacka 6.9
13.81 Gabriel Rosshagen 98 Hässelby Enskede 29.8
13.34 Johan Bengtsson 98 Täby Enskede 29.8
13.32 Tobias Larsson 98 Örgryte Kungsbacka 6.9
13.06 Viktor Bondesson 98 Malmö Enskede 29.8
13.04 Robin Jacobsson 98 Ullevi Kungsbacka 6.9
12.69 Leo Jönsson 98 Eskilstuna Eskilstuna 24.5
12.60 Gabriel Lundvall 98 Täby Eskilstuna 24.5
12.45 Markus Asplund 98 IF Göta Enskede 29.8
11.93 Mikael Wallin 98 Ullevi Göteborg/U 5.7
11.85 Richard Heikkilä 98 Mölndal Enskede 29.8
11.45 Henry Andersson 98 KA2 Göteborg/U 5.7

Kula/5.0

21.57 Wictor Petersson 98 Malmö Stockholm/S 13.9
17.15 Theodor Ahlström 98 Växjö Kalmar 23.8
16.67 Jakob Samuelsson 98 Hässelby Tårnby, DEN 13.6
16.53 Jonathan Amneskog 98 Klippan Växjö 18.8
15.72 Edvin Larsson 98 Eskilstuna Järvsö 19.9
15.57§ William Petersson 98 Arlington, TX 2.5
14.49 William Alestam 98 Hässelby Kalmar 23.8
13.66 Gabriel Rosshagen 98 Hässelby Tårnby, DEN 13.6
13.54 Malte Barlinger 98 Linköping Linköping 26.9
13.30 Tor Boethius 98 Öresund Malmö/S-K 5.8
13.13 William Frobe 98 Täby Täby 20.9
12.45 Max Hrelja 98 Linköping Linköping 26.9
12.21 Felix Bardén 98 Timrå Järvsö 19.9
11.66 Axel Nykvist 98 Tranås Tranås 27.9
11.64 Viktor Kjellsson 98 Växjö Växjö 18.8
11.64 Kevin Duvert 98 Märsta Märsta 27.9
11.58 Tobias Larsson 98 Örgryte Varberg 20.9
11.53 Robin Jacobsson 98 Ullevi Kungsbacka 5.9
11.42 Joel Mattsson 98 Tierp Örbyhus 20.5
11.39 Anton Cigéhn 98 Täby Täby 20.9

Diskus/1.5

66.44 Wictor Petersson 98 Malmö Hässleholm 26.7
54.08 William Petersson 98 Lisle, IL 1.7
49.68 Theodor Ahlström 98 Växjö Enskede 29.8
47.26 Jonathan Amneskog 98 Klippan Kalmar 21.8
45.35 Jakob Samuelsson 98 Hässelby Tårnby, DEN 14.6
42.42 William Alestam 98 Hässelby Hässelby 20.9
42.09 Gabriel Rosshagen 98 Hässelby Sätra 9.5
41.04 Carl Krüsell Berg 98 Hammarby Enskede 29.8
40.97 Jakob Eriksson 98 IF Göta Enskede 29.8
39.96 Edvin Larsson 98 Eskilstuna Järvsö 19.9
39.95 Kevin Duvert 98 Märsta Tingstäde 18.7
39.85 William Frobe 98 Täby Täby 20.9
37.87 Malte Barlinger 98 Linköping Linköping 26.9
37.84 Jonathan Johansson 98 Tranås Kalmar 7.6
34.93 Joel Mattsson 98 Tierp Tierp 24.6
34.87 Tobias Larsson 98 Falkenberg Halmstad 28.6
34.07 Mattias Eklund 98 Ymer Helsingborg 12.7
33.48 Viktor Kjellsson 98 Växjö Växjö 18.8
32.93 Jonathan Johansson 98 Tranås Motala 17.5
31.72 Felix Bardén 98 Timrå Järvsö 19.9

Slägga/5.0

62.96 Edvin Larsson 98 Eskilstuna Sollentuna/E 7.6
56.69 Johannes Nilsson 98 Västerås Västerås/Ap 31.12
49.43 Joel Mattsson 98 Tierp Västerås/Ap 1.8
45.77 Axel Nykvist 98 Tranås Eksjö 9.8
45.51 Anton Tapper Vuontisvaara 98 Östhammar Uppsala 14.6
44.97 Carl Krüsell Berg 98 Hammarby Kalmar 23.8
40.73 Theodor Ahlström 98 Växjö Växjö/V-K 15.9
34.54 Max Hrelja 98 Linköping Linköping 26.9
34.11 Malte Barlinger 98 Linköping Linköping 26.9
33.85§ Jonathan Amneskog 98 Klippan Växjö/V-K 15.9
31.25 Kevin Duvert 98 Märsta Märsta 27.9
27.42§ Tobias Larsson 98 Örgryte Göteborg/S-K 28.9
27.05 Jesper Nyman 98 Hanviken Bollnäs 4.7
intern klubbtävling
29.94 Daniel Ekström 98 Ärla Ärla 19-9

Spjut/700

73.50 Rasmus Eriksson 98 Kil Kalmar 22.8
71.45 Gustav Eichmüller 98 Malmö Karlskrona 14.6
69.87 Jonathan Amneskog 98 Klippan Klippan 7.6
65.54 Theodor Ahlström 98 Växjö Helsingborg 12.7
63.87 Jakob Samuelsson 98 Hässelby Enskede 29.8
61.00 William Petersson 98 Lisle, IL 30.6
56.84 Alexander Nilsson 98 IF Göta Tranås 27.9
56.16 Gabriel Rosshagen 98 Hässelby Sätra 9.5
51.73 Malte Barlinger 98 Linköping Tingstäde 1.8
46.93 Anton Cigéhn 98 Täby Kalmar 22.8
46.14 Sebastian C Larsson 98 Råby-Rekarne Eskilstuna 29.8
46.11 Sebastien Hargeström 98 Hammarby Enskede 29.8
44.89 Edvin Larsson 98 Eskilstuna Järvsö 20.9
44.10 Erik Dahlqvist 98 Orient Uddevalla 13.6
44.10 William Frobe 98 Täby Täby 20.9
42.61 Axel Nykvist 98 Tranås Tranås 27.9
42.49 Kevin Duvert 98 Märsta Sollentuna 25.6
42.48 Viktor Kjellsson 98 Växjö Gävle 5.9
41.83 Hugo Norberg 98 Falun Leksand 25.7
40.74 Fredrik Sjöman 98 Bromma Enskede 29.8

Tiokamp/P17

6.708 Gabriel Rosshagen 98 Hässelby Gävle 6.9
6.254 Kevin Duvert 98 Märsta Gävle 6.9
6.089 Viktor Kjellsson 98 Växjö Gävle 6.9
5.406 Axel Abrahamsson 98 Bromma Gävle 6.9
5.275 Arvid Ryberg 98 Örgryte Varberg 20.9
4.650 Tobias Larsson 98 Örgryte Varberg 20.9

>