Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Lördag 7 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa P19 ute 2015

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 30 OKT, 2015
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda utomhus 2015.

Observera att alla junior/ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
M22/K22: Födda 1993-1995, P19/F19: Födda 1996-1997, P17/F17: Födda 1998, P16/F16: Födda 1999, P15/F15: Födda 2000, P14/F14: Födda 2001 - plus ev 02:or som tävlar under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

100m

10.43 Austin Hamilton 97 Malmö Skara 6.6
10.50 Gustav Kjell 96 Tureberg Skara 6.6
10.53 Emil von Barth 96 Ullevi Weinheim, GER 30.5
10.92 Thobias Nilsson Montler 96 Malmö Halmstad 27.6
10.93 Victor Fingal 96 Ullevi Göteborg/S 14.8
10.95 Felix Svensson 97 Mölndal Genève, SUI 13.6
10.95 Tarley Allison 97 Järvsö Sollentuna 5.6
11.04 Erik Hermelin 96 Lidingö Lidingö 28.6
11.06 Giovanni Inostroza 97 Tureberg Stockholm/S 2.8
11.07 Erik Martinsson 96 Gefle Eskilstuna 24.5
11.11 Sanya Somsaart 97 Ymer Borås 13.6
11.13 Martin Jönsson 96 Lund Ystad 19.7
11.14 Daniel Örevik 97 Gotland St. Clement, GBR 2.7
11.16 Isak Barrow 96 Huddinge Skara 6.6
11.20 Marcus Berggren 96 Spårvägen Kungsbacka 6.9
11.23 Sebastian Kadestål 96 Öresund Ystad 19.7
11.24 Andreas Gustafsson 97 Falun Tårnby, DEN 13.6
11.24 Erik Nyberg 96 Hammarby Kalmar 21.8
11.32 Chidozie Abika 97 Kville Kungälv 21.6
11.35 Tobias Jonsson 96 Orient Doha, QAT 22.10
11.35 Sebastian Gyllensten 96 Växjö Halmstad 27.6
medvind
10.48 Emil von Barth 96 Ullevi Göteborg/S 12.6
10.85 Giovanni Inostroza 97 Tureberg Leppävaara, FIN 29.8
10.89 Tarley Allison 97 Järvsö Sollentuna 6.6
10.97 Erik Nyberg 96 Hammarby Skara 29.8
11.05 Andreas Gustafsson 97 Falun Sollentuna 6.6
11.15 Victor Pettersson 97 IF Göta Karlstad 22.7
11.27 Filip la Fleur 97 Ystad Jönköping 2.6
11.33 Oscar Hjerm 97 Västerås Hässleholm 26.7

200m

21.21 Emil von Barth 96 Ullevi Söderhamn 9.8
21.37 Austin Hamilton 97 Malmö Kalmar 23.8
21.45 Felix Svensson 97 Mölndal Genève, SUI 6.6
21.67 Victor Fingal 96 Ullevi Leppävaara, FIN 30.8
21.75 Gustav Kjell 96 Tureberg Leppävaara, FIN 30.8
22.16 Isak Andersson 96 Upsala Gävle 25.7
22.21 Filip la Fleur 97 Ystad Sollentuna 7.6
22.23 Martin Jönsson 96 Lund Göteborg/U 5.7
22.28 Giovanni Inostroza 97 Tureberg Stockholm/S 1.8
22.36 Erik Hermelin 96 Lidingö Skara 29.8
22.37 Nicklas Holm 97 Hellas Sollentuna 7.6
22.41 Marko Simic 97 Malmö Göteborg/U 5.7
22.46 Tarley Allison 97 Järvsö Göteborg/U 5.7
22.50 Andreas Gustafsson 97 Falun Sollentuna 7.6
22.79 Sanya Somsaart 97 Ymer Borås 14.6
22.79 Johannes Turesson 97 Högbo GIF Falun 30.5
22.83 Henning André 97 Nyköping Falun 30.5
22.86 Sebastian Kadestål 96 Öresund Hässleholm 25.7
22.88 Victor Pettersson 97 IF Göta Karlstad 22.7
22.90 Joakim Karlsson 97 Finspång Sollentuna 7.6
medvind
21.16 Emil von Barth 96 Ullevi Söderhamn 9.8
22.07 Erik Martinsson 96 Gefle Gävle 17.6
22.68 Johannes Turesson 97 Högbo GIF Söderhamn 16.5
22.81 Chidozie Abika 97 Kville Göteborg/U 5.7
22.83 Joakim Karlsson 97 Finspång Trollhättan 16.8
22.89 Andreas Movin 96 Lidingö Göteborg/U 5.7

400m

47.68 Erik Martinsson 96 Gefle Söderhamn 8.8
48.20 Kalle Berglund 96 Spårvägen Leppävaara, FIN 29.8
48.22 Felix Svensson 97 Mölndal Genève, SUI 13.6
48.44 Victor Fingal 96 Ullevi Söderhamn 7.8
49.17 Isak Andersson 96 Upsala Eskilstuna 23.5
49.27 Andreas Movin 96 Lidingö Sollentuna 25.6
49.53 Erik Hermelin 96 Lidingö Söderhamn 7.8
49.72 Gustav Bivstedt 96 Hässelby Stockholm/S 25.8
49.82 Ludvig Hillenfjärd 97 Huddinge Stockholm/S 30.7
49.96 Andreas Gustafsson 97 Falun Tårnby, DEN 13.6
50.12 Anton Sigurdsson 96 Malmö Kalmar 21.8
50.24 Anton Persson 96 Hässelby Gävle 26.7
50.47 Isac Larsson 97 Sävedalen Kalmar 21.8
50.68 Filip la Fleur 97 Ystad Sollentuna 5.6
50.72 Simon Wallenlind 97 Mölndal Motala 30.5
50.87 Nicklas Karlsson 96 Finspång Tartu, EST 6.6
51.71 Axel Ohlson 96 Hässelby Eskilstuna 18.7
52.33 Sebastian Gyllensten 96 Växjö Västerås 2.8
52.39 Sebastian Ruthström 97 Spårvägen Tårnby, DEN 13.6
52.47 Marcus Arvidsson 97 IFK Umeå Göteborg/U 4.7
Manuell tidtagning
49.1m Erik Hermelin 96 Lidingö Skara 30.8

800m

1:46.85 Kalle Berglund 96 Spårvägen Tjeboksary, RUS 21.6
1:49.62 Andreas Kramer 97 Sävedalen Lokeren, BEL 25.5
1:49.71 William Levay 96 Spårvägen Göteborg/U 5.7
1:51.71 Björn Seifert 96 Upsala Stockholm/S 30.7
1:52.84 Gustav Bivstedt 96 Hässelby Stockholm/S 30.7
1:52.93 Simon Wallenlind 97 Mölndal Göteborg/U 5.7
1:54.88 Anton Persson 96 Hässelby Gävle 25.7
1:55.81 Patrik Andersen 96 Hillsborough, NJ 5.5
1:56.65 Salman Said 96 Malmö Karlstad 22.7
1:57.38 *Soufian Elbouchti 96 Hovslätt Kalmar 22.8
1:57.81 Erik Lagerlöf 97 Lidingö Göteborg/U 5.7
1:58.15 Tim Yngesjö 97 Nyköping Göteborg/U 5.7
1:58.39 Pontus Aldenstam 96 Väsby Gävle 25.7
1:58.52 Vidar Johansson 96 Sävedalen Göteborg/S 6.6
1:58.63 Rasmus Troell 97 Tyresö Göteborg/U 5.7
1:58.87 Abdi Yusuf 96 Hammarby Sollentuna 25.6
1:59.61 Isac Larsson 97 Sävedalen Kalmar 21.8
1:59.61 Daniel Bucht 96 Sävedalen Göteborg/U 5.7
1:59.68 Christoffer Hagman 97 Västerås Västerås 1.8
2:00.04 Pontus Hagman 97 Västerås Västerås 1.8

1500m

3:41.92 Kalle Berglund 96 Spårvägen Göteborg/S 14.8
3:42.59 William Levay 96 Spårvägen Sollentuna 25.6
3:47.28 Andreas Kramer 97 Sävedalen Stockholm/S 30.7
3:51.62 Vidar Johansson 96 Sävedalen Göteborg/U 4.7
3:52.11 Emil Danielsson 97 Dala-Järna Sollentuna 7.6
3:53.19 *Amanuel Gergis 96 Hässelby Göteborg/U 4.7
3:54.98 Gustaf Stensjö 96 Sävedalen Kalmar 22.8
3:55.87 Johan Lindgren 96 Mölndal Kalmar 22.8
3:56.10 Gabriel Steffensen 96 Sävedalen Stockholm/S 30.7
3:56.97 Salman Said 96 Malmö Göteborg/S 14.8
3:57.71 Simon Wallenlind 97 Mölndal Göteborg/S 14.8
3:59.36 *Ebba Tulu Chala 96 Spårvägen Gävle 26.7
4:00.45 Erik Lagerlöf 97 Lidingö Göteborg/S 14.8
4:03.28 Abdi Yusuf 96 Hammarby Sollentuna 7.6
4:04.57 Daniel Bucht 96 Sävedalen Göteborg/U 4.7
4:04.93 Mohamed Mohamoud 97 Ullevi Kalmar 22.8
4:05.34 Gustav Nordling 97 Spårvägen Sollentuna 7.6
4:05.82 Andreas Jansson 96 Hässelby Sollentuna 25.6
4:07.87 Oscar Rosenlund 97 Björnstorp Helsingborg 11.7
4:08.71 Björn Seifert 96 Upsala Hässleholm 25.7

5000m

14:07.60 William Levay 96 Spårvägen Oordegem, BEL 23.5
14:19.01 *Ebba Tulu Chala 96 Spårvägen Sollentuna 25.6
14:27.17 Emil Danielsson 97 Dala-Järna Huddinge 14.6
14:36.02 Gabriel Steffensen 96 Sävedalen Watford, GBR 27.6
14:50.07 Gustaf Stensjö 96 Sävedalen Göteborg/U 3.7
15:02.65 Andreas Jansson 96 Hässelby Göteborg/U 3.7
15:05.83 Vidar Johansson 96 Sävedalen Leppävaara, FIN 29.8
15:16.31 Hafez Ibrahim 96 Lidköpings VSK Sollentuna 25.6
15:49.74 *Amanuel Gergis 96 Hässelby Kalmar 23.8
15:54.09 Mohamed Mohamoud 97 Ullevi Lerum 17.6
15:56.78 Erik Lagerlöf 97 Lidingö Kalmar 23.8
16:04.06 *Soufiane Elbouchti 96 Hovslätt Jönköping 12.8
16:04.6m Archie Casteel 96 Hellas Stockholm/S 16.6
16:04.77 Adelegn Zewdu 97 Malmö Kalmar 23.8
16:10.27 Martin Wuopio 97 Akele Göteborg/U 3.7
16:21.1m William Fransson 96 Örebro Linköping 13.5
16:24.4m Oskar Rosenlund 97 Björnstorp Helsingborg 4.6
16:34.63 Gustaf Nordling 97 Spårvägen Göteborg/U 3.7
16:35.15 Daniel Alemu 97 Trångsviken Huddinge 14.6
16:37.50 Markus Nilsson 97 Lulekamraterna Luleå 16.6

2000m hinder/91.4

5:51.68 Vidar Johansson 96 Sävedalen Göteborg/S 28.7
6:11.98 Pontus Hagman 97 Västerås Göteborg/U 3.7
6:20.73 Christoffer Hagman 97 Västerås Göteborg/U 3.7
6:21.36 Adelegn Zewdu 97 Malmö Kalmar 21.8
6:21.45 Adam Kagebäck 97 Linköping Göteborg/U 3.7
6:25.55 Erik Djurberg 97 Upsala Sollentuna 5.6
6:45.53 Mohammed Loukili 96 Lidingö Lidingö 10.6
6:47.91 William Fransson 96 Örebro Kalmar 21.8
6:55.21 Kevin Gullstrand 97 Öresund Hässleholm 24.7
7:18.10 Alexander Waerme 97 Ullevi Göteborg/S 28.7

110m häck/100.0

14.17 Isak Andersson 96 Upsala Kalmar 23.8
14.21 Elias Martinsson 97 Brattås Eskilstuna 17.7
14.29 Charles Mitala 96 Malmö Hvidovre, DEN 13.6
14.45 Andreas Gustafsson 97 Falun Sollentuna 7.6
14.57 Oscar Hjerm 97 Västerås Ängelholm 16.8
14.65 Ludvig Hillenfjärd 97 Huddinge Enskede 12.8
14.99 Nicklas Holm 97 Hellas Huddinge 14.6
15.19 Mathieu Nilsson 96 IF Göta Kalmar 23.8
15.23 Sebastian Gyllensten 96 Växjö Göteborg/U 5.7
15.32 Sebastian Ruthström 97 Spårvägen Sollentuna 7.6
15.46 Nicklas Karlsson 96 Finspång Falun 24.5
15.48 Axel Ohlson 96 Hässelby Göteborg/U 5.7
16.05 Felix Antonsson 97 Malmö Vellinge 14.6
16.09 Simon Throgen 97 Karlskoga Kalmar 23.8
16.25 Oskar Nilsson 96 Skellefteå Sundsvall 30.8
16.30 Nils Eickhoff 97 Ymer Halmstad 28.6
16.42 Elias Högström 97 Sundsvall Sundsvall 30.8
16.47 Jon Klasér 96 Falun Falun 24.5
16.79 Erik Hermelin 96 Lidingö Tårnby, DEN 14.6
17.59 Fredrik Wall 97 Riviera Kalmar 23.8
medvind
14.20 Elias Martinsson 97 Brattås Borås 14.6
15.25 Sebastian Ruthström 97 Spårvägen Eskilstuna 19.7

400m häck/91.4

52.72 Isak Andersson 96 Upsala Eskilstuna 17.7
53.54 Alexander Lundskog 96 Ullevi Bottrop, GER 21.6
54.07 Ludvig Hillenfjärd 97 Huddinge Göteborg/U 3.7
54.16 Nicklas Holm 97 Hellas Sollentuna 6.6
54.75 Sebastian Gyllensten 96 Växjö Kalmar 23.8
55.10 Filip Wendelin 96 Sala Sollentuna 6.6
55.64 Mathieu Nilsson 96 IF Göta Göteborg/U 3.7
57.41 Albin Johansson 97 Högbo GIF Falun 30.5
58.46 Fredrik Lorentzon 97 Lidingö Eskilstuna 24.5
59.99 Filip Ottosson 97 IFK Umeå Gävle 25.7
60.15 Nils Eickhoff 97 Ymer Motala 30.5
60.89 Joakim Stenström 96 Hinden Kalmar 7.6
63.88 Martin Arvidsson 97 Sävedalen Göteborg/S 6.6
63.97 Anton Johansson 96 Örebro Kalmar 22.8

Höjd

2.17 Fabian Delryd 96 Täby Täby 20.9
2.13 Oskar Lundqvist 97 Upsala Leppävaara, FIN 29.8
2.06 Herman Olvik 96 Ullevi Varberg 8.8
2.04 Otto Brinkman 97 Spårvägen Uppsala 7.6
2.00 Tobias Johansson 97 Viking Göteborg/U 4.7
1.99 Andreas Gustafsson 97 Falun Tårnby, DEN 13.6
1.97 Hannes Gärdenfors 97 Malmö Mölndal 30.7
1.94 Sebastian Ruthström 97 Spårvägen Falun 23.5
1.91 Axel Ohlson 96 Hässelby Eskilstuna 18.7
1.91 Oscar Söderbergh 96 Ullevi Kalmar 21.8
1.91 Simon Throgen 97 Karlskoga Göteborg/U 4.7
1.86 Simon Andersson 97 Träff Göteborg/U 4.7
1.84 Gustav Jacobson 97 Istrum Lidköping 27.6
1.83 Leo Helleberg 97 Annawan, IL 6.4
1.83 Nicklas Karlsson 96 Finspång Tartu, EST 6.6
1.79 Jesper Ullbing 97 Ljungby Växjö 18.8
1.79 Joar Andersson 96 Täby Eskilstuna 24.5

Stav

4.85 Esa Hiltunen 96 Ullevi Leppävaara, FIN 30.8
4.75 Carl Ivarsson 96 Lerum Göteborg/S 6.6
4.60 Hannes Burman 96 Skellefteå Luleå 30.5
4.52 Sebastian Ruthström 97 Spårvägen Kalmar 23.8
4.46 Jonatan Nordh 96 Örgryte Kalmar 23.8
4.45 Hannes Gidlöf 96 Gefle Eskilstuna 24.5
4.35 Axel Ohlson 96 Hässelby Sätra 10.5
4.30 Andreas Gustafsson 97 Falun Tårnby, DEN 14.6
4.15 Anton Sjöström 97 IFK Umeå Stockholm/S 1.8
4.15 Nicklas Karlsson 96 Finspång Falun 24.5
3.87 Frank Ude 96 Falun Stockholm/S 1.8
3.85 Erik Hermelin 96 Lidingö Falun 24.5
3.84 Albin Suljov 97 Färjestaden Högby 19.7
3.77 Nils Eickhoff 97 Ymer Borås 8.9
3.75 Jon Klasér 96 Falun Falun 24.5
3.61 Oliver Thim 97 Arvika Karlstad 15.8
3.50 Gustav Lindqvist 96 Högby Kalmar 6.6
3.34 Isak Hampel Klang 96 Hässelby Gävle 6.9
3.20 Jesper Ullbing 97 Ljungby Högby 16.8
3.14 Nicklas Holm 97 Hellas Sätra 30.8

Längd

7.68 Thobias Nilsson Montler 96 Malmö Eskilstuna 17.7
7.16 Daniel Örevik 97 Gotland Kalmar 22.8
7.13 Elias Martinsson 97 Brattås Varberg 9.8
6.85 Andreas Gustafsson 97 Falun Tårnby, DEN 13.6
6.82 Sebastian Ruthström 97 Spårvägen Eskilstuna 18.7
6.78 Marcus Rostmark 96 Märsta Sätra 23.5
6.74 Oskar Nilsson 96 Skellefteå Skellefteå 1.8
6.73 Artur Engström 96 Örgryte Kalmar 22.8
6.68 Tobias Jonsson 96 Orient Stockholm/S 2.8
6.59 Henning André 97 Nyköping Kalmar 22.8
6.59 Martin Jönsson 96 Lund Kristianstad 8.7
6.58 Erik Hermelin 96 Lidingö Tårnby, DEN 13.6
6.57 Victor Pettersson 97 IF Göta Arvika 25.7
6.56 Tobias Johansson 97 Viking Göteborg/U 4.7
6.55 Anton Östebo 96 Glanshammar Kalmar 22.8
6.54 Linus Leveau 97 Helsingborg Helsingborg 12.7
6.46 Nicklas Karlsson 96 Finspång Falun 23.5
6.43 Giovanni Inostroza 97 Tureberg Kalmar 21.8
6.41 Manne Persson 96 Hammarby Kalmar 21.8
6.37 Nils Eickhoff 97 Ymer Göteborg/U 4.7
6.37 Pontus Quick 97 Lund Varberg 9.8
medvind
7.44 Daniel Örevik 97 Gotland Leppävaara, FIN 29.8
6.60 Giovanni Inostroza 97 Tureberg Kalmar 21.8
6.50 Joakim Karlsson 97 Finspång Trollhättan 16.8
6.47 Jonathan Persgården 96 Kongahälla Helsingborg 12.7
6.46 Nils Eickhoff 97 Ymer Borås 14.6
6.37 Pontus Quick 97 Lund Västerås 2.8

Tresteg

14.82 Christofer Pool Wiklund 97 Falköpings FIK Leppävaara, FIN 30.8
14.81 Marcus Nyberg 97 Malmö Leppävaara, FIN 30.8
14.78 Artur Engström 96 Örgryte Lerum 30.8
14.17 Mathieu Nilsson 96 IF Göta Kalmar 23.8
14.04 Sebastian Ruthström 97 Spårvägen Uppsala 2.9
13.84 Daniel Örevik 97 Gotland St. Clement, GBR 3.7
13.73 Daniel Bolin 97 Ullevi Göteborg/U 5.7
13.41 Albin Boestad 97 Lidingö Kalmar 23.8
13.36 Manne Persson 96 Hammarby Kalmar 23.8
13.26 Tobias Johansson 97 Viking Karlskoga 12.9
13.19 Linus Leveau 97 Helsingborg Hässleholm 25.7
13.09 Eric Hallquist 96 Östersund Sundsvall 29.8
13.02 Henning André 97 Nyköping Jönköping 17.6
12.93 Leo Helleberg 97 Orient Uddevalla 13.6
12.85 Oscar Söderbergh 97 Ullevi Kalmar 23.8
12.82 Elias Högström 97 Sundsvall Sundsvall 29.8
12.59 Nils Eickhoff 97 Ymer Varberg 8.8
12.52 Oscar Hjerm 97 Västerås Karlskrona 31.8
12.36 Anton Johansson 96 Örebro Eskilstuna 23.5
12.36 Fredrik Wall 97 Riviera Kalmar 23.8
medvind
14.91 Marcus Nyberg 97 Malmö Leppävaara, FIN 30.8
13.32 Eric Hallquist 96 Östersund Sundsvall 29.8
13.31 Henning André 97 Nyköping Jönköping 17.6
13.17 Leo Helleberg 97 Orient Uddevalla 13.6
13.06 Elias Högström 97 Sundsvall Sundsvall 29.8
12.48 Viktor Johansson 97 Ullevi Göteborg/U 5.7

Kula/6.0

17.27 Jesper Arbinge 97 Huddinge Bottnaryd 27.6
16.36 William Ullberg 96 Riviera Umeå 9.5
15.87 Oscar Gustafsson 97 Södertälje Bålsta 23.5
15.46 Axel Ohlson 96 Hässelby Falun 23.5
14.34 Fredrik Gerdsdorff 96 Timrå Timrå 15.8
14.22 Sebastian Ruthström 97 Spårvägen Tårnby, DEN 13.6
14.14 Mattias Nilsson 96 Umedalen Gävle 26.7
14.04 Filip la Fleur 97 Ystad Växjö/V-K 28.8
13.86 Andreas Nyman 96 Upsala Uppsala 11.9
13.86 Andreas Gustafsson 97 Falun Tårnby, DEN 13.6
13.57 Anton Johansson 96 Örebro Göteborg/U 4.7
13.08 Nicklas Karlsson 96 Finspång Falun 23.5
12.61 Gustav Kjell 96 Tureberg Sollentuna/E 11.10
12.55§ Albin Lager 96 Örebro Karlstad/M 19.9
12.45 Erik Hermelin 96 Lidingö Tårnby, DEN 13.6
12.14 Norton Strömmer 97 Söderhamn Bollnäs 4.7
12.06 Filip Karlsson 97 Gnistan Karlskrona 13.6
11.99 Emil Jönsson 96 Lund Malmö/S-K 5.8
11.63 Tobias Hagström 96 Istrum Skara 13.7
11.62§ Eric Hacksell 96 Hässelby Hässelby 4.10

Diskus/1.75

55.18 Jakob Gardenkrans 97 Malmö Göteborg/U 5.7
51.82 Oscar Gustafsson 97 Södertälje Göteborg/U 5.7
51.59 Albin Lager 96 Örebro Bottnaryd 27.6
48.01 William Ullberg 96 Riviera Östersund 30.5
47.84 Jesper Arbinge 97 Huddinge Göteborg/U 5.7
47.21 Axel Ohlson 96 Hässelby Eskilstuna 19.7
46.32 Fredrik Gerdsdorff 96 Timrå Timrå 4.6
46.18 Albin Johansson 97 Högbo GIF Söderhamn 16.5
40.30 Sebastian Ruthström 97 Spårvägen Split, CRO 18.4
39.73 Anton Andersson 96 Umedalen Trosa 5.9
38.97 Emil Berggren 96 Eslöv Eslöv 23.5
38.36 Andreas Gustafsson 97 Falun Tårnby, DEN 14.6
38.00 Mattias Nilsson 96 Umedalen Sundsvall 30.8
37.25 Norton Strömmer 97 Söderhamn Sundsvall 30.8
37.15 Nicklas Karlsson 96 Finspång Falun 24.5
36.36 Elias Högström 97 Sundsvall Östersund 30.5
35.67 Filip Karlsson 97 Gnistan Karlskrona 13.6
34.63 Erik Hermelin 96 Lidingö Falun 24.5
34.53 Tobias Hagström 96 Istrum Tranås 27.9
33.90 Daniel Örevik 97 Gotland Visby 26.9

Slägga/6.0

67.81 Anton Andersson 96 Umedalen Trosa 17.5
59.58 Tobias Hagström 96 Istrum Bottnaryd 28.6
56.54 Jakob Gardenkrans 97 Malmö Kalmar 21.8
54.71 Fredrik Gerdsdorff 96 Timrå Gävle 24.7
54.67 Pontus Lantz 96 Bottnaryd Bottnaryd 28.9
46.33 Gustaf Jacobson 97 Istrum Skara 29.8
44.55 Mattias Nilsson 96 Umedalen Skellefteå 13.6
44.09 Albin Kjellberg 97 Hässelby Kalmar 21.8
41.44 William Ullberg 96 Riviera Umeå 9.5
37.60§ Sebastian Ruthström 97 Spårvägen Trosa 5.9
36.10§ Oscar Gustafsson 97 Södertälje Trosa 5.9
36.05 Andreas Holmgren 96 Bore Torsby 23.5
34.80§ Norton Strömmer 97 Söderhamn Söderhamn 16.6
30.58§ Erik Hacksell 96 Hässelby Hässelby 4.10

Spjut/800

78.73 Simon Litzell 97 Hässelby Bålsta 23.5
67.46 Sebastian Ruthström 97 Spårvägen Eskilstuna 19.7
59.75 Jan Jakoubek 97 Hinden Växjö/V-K 1.9
59.60 Kamil Kaminski 96 Hässelby Leppävaara, FIN 29.8
59.38 John Amundsson 96 Ullevi Lerum 17.6
56.44 Andrée Nilsson 97 Bore Sunne 27.6
53.58 Esa Hiltunen 96 Ullevi Karlskrona 14.6
53.26 Axel Ohlson 96 Hässelby Eskilstuna 19.7
51.59 Robin Ericsson 97 Habo Kalmar 6.6
49.84 Simon Henriksson 97 Eslöv Varberg 9.8
49.43 Gustav Kjell 96 Tureberg Sollentuna 26.9
49.35 Oskar Jacobson 97 Istrum Arvika 26.7
48.96 Oskar Lundqvist 97 Upsala Kalmar 23.8
48.29 Andreas Gustafsson 97 Falun Tårnby, DEN 14.6
47.88 Emil Jönsson 96 Lund Hässleholm 25.7
47.85 Jonathan Gunninge 96 IK Sisu Tranås 30.8
46.77 Nicklas Karlsson 96 Finspång Falun 14.5
44.42 Jacob Wiklund 96 Gotland St. Clement, GBR 1.7
44.28 Elias Högström 97 Sundsvall Västerås 2.8
44.03 Tobias Hagström 96 Istrum Herrljunga 13.9

Tiokamp/P19

7.379 Andreas Gustafsson 97 Falun Tårnby, DEN 14.6
7.238 Axel Ohlson 96 Hässelby Eskilstuna 19.7
7.144 Sebastian Ruthström 97 Spårvägen Eskilstuna 19.7
6.691 Nicklas Karlsson 96 Finspång Falun 24.5
6.324 Erik Hermelin 96 Lidingö Tårnby, DEN 14.6
5.735 Jon Klasér 96 Falun Falun 24.5
4.870 Jesper Ullbing 97 Ljungby Högby 4.10
4.486 Isak Hampel Klang 96 Hässelby Gävle 6.9
4.272 Hannes Gidlöf 96 Gefle Gävle 6.9

>