Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Tisdag 16 juli 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa K ute 2016

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 22 DEC, 2016
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda utomhus 2016.

100m

11.48 Khaddi Sagnia 94 Ullevi Sollentuna 26.8
11.53 Susanna Kallur 81 Falun Sollentuna 26.8
11.64 Elin Östlund 91 Örebro Sollentuna 26.8
11.65 Pernilla Nilsson 92 Malmö Ystad 24.7
11.65 Isabelle Eurenius 89 Spårvägen Sollentuna 26.8
11.65 Gladys Bamane 89 Spårvägen Sollentuna 3.6
11.67 Jessica Östlund 93 Hässelby Sollentuna 26.8
11.72 Erica Jarder 86 Spårvägen Sollentuna 26.8
11.73 Malin Ström 86 Bollnäs Sollentuna 26.8
11.80 Matilda Hellqvist 93 Ullevi Karlstad 27.7
11.85 Linnea Killander 93 Malmö Skara 6.6
11.86 Hanna Adriansson Nordberg 92 Lidingö Jönköping 22.6
11.87 Amanda Hansson 99 Hässelby Huddinge 20.8
11.89 Emelie Rantzow 98 Ymer Hässleholm 5.8
11.91 Irene Ekelund 97 Malmö Hässleholm 5.8
11.93 Emilia Kjellberg 96 Sunne Karlstad 27.7
11.96 Sara Söderberg 94 Tjalve Hässleholm 5.8
11.97 Sandra Törnros 95 Gefle Hässleholm 5.8
11.99 Pernilla Tornemark 85 Malmö Skara 6.6
12.01 Nikki Sjöberg 98 Bollnäs Gävle 15.7
12.01 Karolina Nikamo 95 Upsala Hässleholm 5.8
12.06 Ida Thunberg 99 Stål Sollentuna 26.8
12.06 *Hanna Wiss 91 Örebro Karlstad 27.7
12.10 Hanna Axelsson 99 Upsala Tampere, FIN 3.9
12.12 Jonna Claesson 00 Stora Skedvi Stockholm/S 18.6
12.12 Greta Deltin 00 Hammarby Vellinge 5.8
oklar/okänd vind
12.12 Greta Deltin 00 Hammarby Västerås 31.7
medvind
11.45 Isabelle Eurenius 89 Spårvägen Skara 19.6
11.56 Elin Östlund 91 Örebro Skara 19.6
11.61 Pernilla Nilsson 92 Malmö Ystad 24.7
11.63 Gladys Bamane 89 Spårvägen Skara 19.6
11.70 Elin Westerlund 90 Spårvägen Split, CRO 4.5
11.80 Emilia Kjellberg 96 Sunne Skara 19.6
11.82 Hanna Adriansson Nordberg 92 Lidingö Huddinge 10.8
11.84 Emelie Rantzow 98 Ymer Sollentuna 26.8
11.92 Ida Hansen 93 IF Göta Sunne 9.7
11.93 Sara Söderberg 94 Tjalve Sollentuna 26.8
11.94 Claudia Payton 98 IF Göta Skara 19.6
11.96 Pernilla Tornemark 85 Malmö Skara 19.6
11.96 Sandra Törnros 95 Gefle Sollentuna 26.8
12.05 Lisa Lilja 96 Malmö Skara 19.6
12.08 Lisa Dahlström 99 Orient Göteborg/S 11.6

200m

23.50 Pernilla Nilsson 92 Malmö Trelleborg 4.6
23.70 Irene Ekelund 97 Malmö Skara 19.6
23.81 Linnea Killander 93 Malmö Skara 19.6
23.94 Isabelle Eurenius 89 Spårvägen Sollentuna 27.8
24.00 Matilda Hellqvist 93 Ullevi Karlstad 27.7
24.07 Emelie Rantzow 98 Ymer Sollentuna 27.8
24.08 Elin Östlund 91 Örebro Sollentuna 27.8
24.13 Gladys Bamane 89 Spårvägen Sollentuna 27.8
24.16 Malin Ström 86 Bollnäs Sollentuna 27.8
24.19 Moa Hjelmer 90 Spårvägen Sollentuna 5.6
24.29 Hanna Adriansson Nordberg 92 Lidingö Göteborg/U 3.7
24.44 Ida Hansen 93 IF Göta Skara 19.6
24.52 Lisa Lilja 96 Malmö Sollentuna 27.8
24.55 Sara Söderberg 94 Tjalve Leppävaara, FIN 21.8
24.59 Nikki Sjöberg 98 Bollnäs Sollentuna 27.8
24.61 Elina Gunnarsson 94 Hovslätt Rock Island, IL 7.5
24.69 Stina Gustavsson 01 Hammarby Göteborg/U 3.7
24.70 Hanna Palmqvist 96 Mölndal Göteborg/S 16.8
24.75 Jessica Östlund 93 Hässelby Göteborg/S 16.8
24.75 Emma Jansson 97 Falun Sollentuna 27.8
24.77 Vanja Blomberg 98 Klippan Hässleholm 6.8
24.78 Pernilla Tornemark 85 Malmö Sundsvall 31.7
24.83 Amanda Hansson 99 Hässelby Nynäshamn 21.8
24.83 Caroline Kihlblom 94 Tureberg Göteborg/U 3.7
24.87 Alice Svantesson 97 Ullevi Sollentuna 27.8
medvind
23.65 Moa Hjelmer 90 Spårvägen Split, CRO 4.5
24.12 Pernilla Tornemark 85 Malmö Skara 19.6
24.13 Malin Ström 86 Bollnäs Gävle 16.7
24.40 Nikki Sjöberg 98 Bollnäs Gävle 16.7
24.68 Alice Svantesson 97 Ullevi Skara 19.6
24.69 Linda Frödin Glad 93 Lidingö Gävle 16.7
24.74 Farydah Inoussa 94 Hässelby Austin, TX 30.3

400m

54.03 Matilda Hellqvist 93 Ullevi Oordegem, BEL 4.6
54.20 Lisa Duffy 93 Hässelby Sollentuna 27.8
54.36 Moa Hjelmer 90 Spårvägen Namur, BEL 25.5
54.41 Josefin Magnusson 89 Malmö Hamar, NOR 18.5
54.91 Pernilla Tornemark 85 Malmö Sollentuna 27.8
55.06 Elin Moraiti 91 Hässelby Göteborg/U 2.7
55.23 Ebba Svantesson 97 Ullevi Sollentuna 27.8
55.95 Alice Svantesson 97 Ullevi Sollentuna 27.8
56.11 Isabelle Eriksson 86 Lidingö Gävle 17.7
56.32 Klara Helander 95 Upsala Leppävaara, FIN 20.8
56.39 Lovisa Linde 98 Täby Göteborg/U 2.7
56.53 Linnéa Tebelius 97 Lerum Göteborg/U 2.7
56.59 Sara Rönnby 93 Tjalve Stockholm/S 18.8
56.78 Anna Engelin 98 Östersund Göteborg/U 2.7
56.78 Sofia Hultgren 97 Täby Göteborg/U 2.7
56.79 Linda Frödin Glad 93 Lidingö Norrköping 13.7
56.80 Ida Jansson 95 Upsala Uppsala 11.6
56.85 Anna Silvander 93 Lidingö Sollentuna 5.6
57.05 Lisa Björklund 98 Göteborgs KIK Göteborg/S 15.7
57.08 Johanna Holmén Svensson 95 Ullevi Lerum 22.6
57.49 *Gaël de Coninck 01 Sävedalen Helsingborg 10.7
57.51 Emma Söderström 98 Göteborgs KIK Göteborg/S 15.7
57.66 Celina Reichardt 99 Spårvägen Göteborg/U 2.7
57.71 Martina Winberg 99 Mölndal Norrköping 13.7
57.78 Moa Mattisson 98 Helsingborg Helsingborg 10.7

800m

1:59.41 Lovisa Lindh 91 Ullevi Rio de Janeiro, BRA 18.8
2:02.57 Anna Silvander 93 Lidingö Sollentuna 28.8
2:03.32 Hanna Hermansson 89 Tureberg Sollentuna 28.6
2:04.68 Sofia Öberg 90 Lidingö Heusden-Zolder, BEL 16.7
2:05.06 Yolanda Ngarambe 91 Tureberg Sollentuna 28.8
2:09.28 Elina Johansson 89 Spårvägen Sollentuna 28.8
2:09.42 Linn Söderholm 96 Sävedalen Leppävaara, FIN 21.8
2:09.88 Charlotte Schönbeck 84 Lidingö Göteborg/U 3.7
2:10.51 Astrid Rosvall 97 Hässelby Göteborg/U 3.7
2:11.06 *Gael de Coninck 01 Sävedalen Göteborg/S 9.6
2:11.15 Patricia Striner 97 Malmö Göteborg/U 3.7
2:11.34 Linn Nilsson 90 Hälle Göteborg/U 3.7
2:11.37 Lovisa Bivstedt 01 Hässelby Göteborg/U 1.7
2:11.4m Meraf Bahta 89 Hälle Stockholm/S 16.6
2:11.46 Isabella Andersson 97 Tureberg Sollentuna 27.8
2:12.15 Beatrice Brink 99 Kville Göteborg/U 3.7
2:12.22 Madeleine Björlin Delmar 96 IFK Göteborg Sollentuna 28.8
2:12.62 Helena Siltberg 87 Nadderud, NOR 11.6
2:12.79 Lisa Linnell 91 Atleticum Marburg, GER 22.5
2:13.13 Lina Alainentalo 92 Hässelby Umeå 21.5
2:13.29 Hilda Lindberg 01 Västerås Göteborg/U 1.7
2:13.63 Vilma Jonsson 99 Lidingö Sollentuna 4.6
2:13.73 Mika Söderström 99 Lidingö Göteborg/U 3.7
2:13.74 Alice Petersson 95 Kalmar Hässleholm 7.8
2:13.83 *Fanny Dusabimana 93 Umeå 11.9

1500m

4:02.62 Meraf Bahta 89 Hälle London, GBR 22.7
4:08.91 Sarah Lahti 95 Hässelby Oordegem, BEL 28.5
4:13.18 Yolanda Ngarambe 91 Tureberg Sollentuna 28.6
4:13.83 Charlotta Fougberg 85 Ullevi Huizingen, BEL 6.8
4:14.10 Lovisa Lindh 91 Ullevi Nijmegen, NED 18.5
4:14.84 Sofia Öberg 90 Lidingö Karlstad 27.7
4:16.62 Anna Silvander 93 Lidingö Karlstad 27.7
4:17.58 Charlotte Schönbeck 84 Lidingö Sollentuna 28.6
4:18.34 Linn Nilsson 90 Hälle Dessau, GER 27.5
4:18.61 Hanna Hermansson 89 Irvine, CA 30.4
4:20.66 Lina Alainentalo 92 Hässelby Umeå 21.6
4:21.78 Carolina Johnson 96 Linköping Eagle Rock, CA 7.5
4:24.47 Linn Söderholm 96 Sävedalen Sollentuna 28.6
4:28.17 Lisa Öhberg 88 Hälle Göteborg/S 8.6
4:28.20 Sara Christiansson 97 Sävedalen Jessheim, NOR 2.6
4:28.28 Maria Larsson 94 Örgryte Göteborg/U 2.7
4:29.83 Sara Holmgren 90 Sävedalen Karlstad 27.7
4:30.01 Frida Kristiansson 92 Örgryte Göteborg/U 2.7
4:30.89 Isabella Andersson 97 Tureberg Göteborg/S 8.6
4:30.89 Vilma Jonsson 99 Lidingö Göteborg/S 8.6
4:31.10 Elina Johansson 89 Spårvägen Sollentuna 27.8
4:32.42 Helena Siltberg 87 Upsala Oslo, NOR 23.8
4:32.57 Lovisa Bivstedt 01 Hässelby Stockholm/S 18.8
4:35.43 Mika Söderström 99 Lidingö Tampere, FIN 3.9
4:35.65 Cecilia Norrbom 88 Spårvägen Karlstad 27.7

3000m

8:43.08 Meraf Bahta 89 Hälle Doha, QAT 6.5
8:50.97 Sarah Lahti 95 Hässelby Utrecht, NED 24.6
9:21.27 Linn Nilsson 90 Hälle Göteborg/S 15.7
9:30.53 Sara Holmgren 90 Sävedalen Göteborg/S 15.7
9:31.32 Frida Kristiansson 92 Örgryte Göteborg/S 15.7
9:34.07 Elin Borglund 91 Sävedalen Göteborg/S 15.7
9:38.85 Cecilia Norrbom 88 Spårvägen Huddinge 10.8
9:39.09 Lisa Öhberg 88 Hälle Göteborg/S 15.7
9:47.75 Frida Karlsson 99 Sollefteå Göteborg/U 1.7
9:53.30 Maria Larsson 94 Örgryte Sollentuna 28.8
9:54.02 Lena Örn 88 Spårvägen Göteborg/S 15.7
9:54.14 Frida Aspnäs 87 Spårvägen Göteborg/S 15.7
9:54.16 Malin Strand 93 Sävedalen Göteborg/S 15.7
9:54.23 Sanna Mustonen 91 Hässelby Huddinge 10.8
9:55.29 Louise Wiker 79 Hässelby Sollentuna 28.8
9:59.31 Agnes Sjöström 94 Hässelby Fort Worth, TX 18.3
9:59.43 Hanna Bartholomew 83 Hässelby Huddinge 10.8
10:00.82 Louise Ringström 89 Spårvägen Göteborg/S 15.7
10:06.94 Dace Landström 83 Vallentuna Sollentuna 3.6
10:10.11 Ronja Fjellner 89 Örgryte Sollentuna 28.8
10:11.2m Frida Lundén 84 Studenterna Stockholm/S 21.6
10:11.6m Annika Faager 76 Björnstorp Lund 5.5
10:13.90 Maria Borglund 91 Sävedalen Göteborg/U 1.7
10:14.81 Anna Ställberg 82 Tumba Huddinge 10.8
10:15.24 Alice Petersson 95 Kalmar Sollentuna 3.6

5000m

14:49.95 Meraf Bahta 89 Hälle Rabat, MAR 22.5
15:10.76 Sarah Lahti 95 Hässelby Hengelo, NED 22.5
15:48.46 Linn Nilsson 90 Hälle Norwalk, CA 15.4
15:55.76 Charlotta Fougberg 85 Ullevi Hamburg, GER 22.5
16:18.15 Maria Larsson 94 Örgryte Tampere, FIN 4.9
16:32.43 Isabelle Brauer 96 Hässelby San Francisco, CA 14.5
16:33.62 Louise Wiker 79 Hässelby Sollentuna 28.8
16:38.09 Frida Kristiansson 92 Örgryte Göteborg/S 13.8
16:42.57 Sara Holmgren 90 Sävedalen Sollentuna 28.8
16:43.19 Cecilia Norrbom 88 Spårvägen Tampere, FIN 4.9
16:43.77 Elin Borglund 91 Sävedalen Solihull, GBR 9.7
16:44.15 Hanna Bartholomew 83 Hässelby Stockholm/S 18.8
16:48.82 Sanna Mustonen 91 Hässelby Stockholm/S 18.8
16:50.74 Ronja Fjellner 89 Örgryte Sollentuna 28.8
16:59.02 Agnes Sjöström 94 Hässelby Norwalk, CA 15.4
17:03.09 Lisa Öhberg 88 Hälle Sollentuna 28.8
17:04.82 Malin Strand 93 Sävedalen Göteborg/S 13.8
17:09.9m Frida Lundén 84 Studenterna Stockholm/S 21.6
17:11.90 Emma Dahl 91 Örgryte Lafayette, LA 15.5
17:15.13 Johanna Adolfsson 89 Mölndal Linköping 14.5
17:17.31 Madeleine Larsson 81 Hässelby Högby 17.7
17:20.92 Annika Faager 76 Björnstorp Ystad 16.6
17:27.21 Mikaela Larsson 85 Spårvägen Sollentuna 28.8
17:27.31 Louise Ringström 89 Spårvägen Sollentuna 28.8
17:27.33 Mikaela Kemppi 73 Örebro AIK Hallsberg 22.6
med manlig hare
16:22.75 Malin Liljestedt 80 Spårvägen Stockholm/S 18.8
16:23.26 Cecilia Norrbom 88 Spårvägen Stockholm/S 18.8

10000m

31:28.43 Sarah Lahti 95 Hässelby Rio de Janeiro, BRA 12.8
33:11.45 Meraf Bahta 89 Hälle Tampere, FIN 3.9
33:56.95 Malin Liljestedt 80 Spårvägen Tampere, FIN 3.9
34:16.21 Cecilia Norrbom 88 Spårvägen Allerød, DEN 14.5
34:35.29 Louise Wiker 79 Hässelby Tampere, FIN 3.9
34:35.33 Frida Lundén 84 Studenterna Stockholm/S 21.6
34:57.13 Sara Holmgren 90 Sävedalen Allerød, DEN 14.5
35:11.92 Malin Strand 93 Sävedalen Sollentuna 26.8
35:12.16 Mikaela Kemppi 73 Örebro AIK Sollentuna 26.8
35:37.63 Isabelle Brauer 96 Hässelby Norwalk, CA 14.4
35:46.84 Charlotte Karlsson 84 Hässelby Sollentuna 26.8
36:19.13 Agnes Sjöström 94 Hässelby Orlando, FL 12.5
36:23.68 Mikaela Larsson 85 Spårvägen Sollentuna 26.8
36:31.8m Annika Faager 76 Björnstorp Trelleborg 11.8
36:34.2m Anna Bjurman 88 IS Göta Trelleborg 11.8
36:36.2m Louise Ringström 89 Spårvägen Stockholm/S 21.6
36:50.41 Sofie Nelsson 90 IF Göta Sollentuna 26.8
36:53.22 Anna Ställberg 82 Tumba Sollentuna 26.8
38:01.51 Johanna Nilsson 80 Morjärv Luleå 8.9
38:03.6m Veronika Nordal 80 Uppsala LK Uppsala 6.10
38:08.83 Dace Landström 83 Vallentuna Vallentuna 11.5
38:10.76 Jessica Österberg 81 Spårvägen Stockholm/S 21.6
38:19.34 Gabriella Samuelsson 87 Hässelby Sollentuna 26.8
38:20.12 Michelle Schnellbacher 85 Knallen Trollhättan 21.8
38:31.17 Ellen Persson 97 Högby Oskarshamn 7.5

Halvmarathon

1:10.50 Isabellah Andersson 80 Hässelby Barcelona, ESP 14.2
1:15.17 Cecilia Norrbom 88 Spårvägen Barcelona, ESP 14.2
1:15.26 Louise Wiker 79 Hässelby København, DEN 18.9
1:16.27 Emma Nordling 85 Enhörna Göteborg 21.5
1:16.31 Frida Lundén 84 Studenterna Göteborg 21.5
1:16.39 Hanna Lindholm 79 Huddinge Den Haag, NED 6.3
1:16.43 Josefin Gerdevåg 81 Örebro Den Haag, NED 6.3
1:16.47 Mikaela Kemppi 73 Örebro AIK Den Haag, NED 6.3
1:17.18 Charlotte Karlsson 84 Hässelby Barcelona, ESP 14.2
1:17.26 Lisa Ring 93 NocOut København, DEN 18.9
1:18.09 Sanna Mustonen 91 Hässelby Göteborg 21.5
1:18.22 Ida Nilsson 81 Högby Göteborg 21.5
1:19.05 Mikaela Larsson 85 Spårvägen Göteborg 21.5
1:19.27 Elin Borglund 91 Sävedalen Göteborg 21.5
1:19.34 Sofie Nelsson 90 IF Göta Göteborg 21.5
1:19.51 Malin Strand 93 Sävedalen Göteborg 21.5
1:19.54 Josephine Ambjörnsson 83 Hässelby Frankfurt, GER 13.3
1:20.27 Sofia Ewnert 89 IF Göta Stockholm 7.5
1:20.38 Anna Rahm 81 Huddinge Berlin, GER 3.4
1:20.39 Åsa Lundin 70 Vallentuna Stockholm 10.9
1:20.50 Johanna Adolfsson 89 Mölndal Göteborg 21.5
1:20.57 Jenny Johannesson 76 Mullsjö SOK Borås 17.9
1:21.29 Anna Bjurman 88 IS Göta Göteborg 21.5
1:21.41 Hanna Dickér 92 Örgryte San Sebastián, ESP 27.11
1:21.45 Jessica Gunnarsson 76 Oslo, NOR 17.9

Marathon

2:30.02 Isabellah Andersson 80 Hässelby Tokyo, JPN 28.2
2:36.39 Louise Wiker 79 Hässelby Amsterdam, NED 16.10
2:40.29 Lisa Ring 93 NocOut Valencia, ESP 20.11
2:44.31 Mikaela Larsson 85 Spårvägen Berlin, GER 25.9
2:44.50 Mikaela Kemppi 73 Örebro AIK Berlin, GER 25.9
2:45.22 Emma Nordling 85 Enhörna New York, NY 6.11
2:46.29 Charlotte Karlsson 84 Hässelby Stockholm 4.6
2:48.50 Josephine Ambjörnsson 83 Hässelby Hamburg, GER 17.4
2:49.01 Hanna Lindholm 79 Huddinge Stockholm 4.6
2:49.56 Åsa Lundin 70 Vallentuna Stockholm 4.6
2:51.34 Sofia Mattiasson 81 Genève, SUI 8.5
2:52.02 Johanna Nilsson 80 Morjärv Sevilla, ESP 21.2
2:55.51 Malin Skoog 88 IFK Umeå Barcelona, ESP 13.3
2:55.56 Jenny Rutström 77 Öbacka Berlin, GER 25.9
2:56.56 Frida Södermark 78 Tjalve Warszawa, POL 25.9
2:57.16 Sophia Sundberg 84 Väsby Strömsund 14.5
2:57.49 Stina Svensson 73 Fredrikshof Marrakech, MAR 31.1
2:58.12 Mikaela Grahm 87 Täby Paris, FRA 3.4
2:58.25 Lena Trillelv 86 Friskus Stockholm 4.6
2:59.03 Erica Lech 77 Örebro AIK Stockholm 4.6
2:59.08 Anna Salaneck 74 Lidköpings VSK Berlin, GER 25.9
2:59.13 Jessie Ross Skärvad 78 Berlin, GER 25.9
2:59.43 Susanne Bornmar 75 NocOut Praha, CZE 8.5
2:59.55 Malin Starfelt 86 Runacademy Stockholm 4.6
3:00.13 Karima Makrof 76 Majorna Amsterdam, NED 16.10

3000m hinder/76.2

9:30.11 Charlotta Fougberg 85 Ullevi Oslo, NOR 9.6
9:31.88 *Sandra Eriksson 89 Hammarby Stockholm/S 16.6
9:50.16 Maria Larsson 94 Örgryte Amsterdam, NED 8.7
10:13.28 Carolina Johnson 96 Linköping Seattle, WA 14.5
10:18.59 Frida Kristiansson 92 Örgryte Karlstad 27.7
10:19.48 Ronja Fjellner 89 Örgryte Tampere, FIN 4.9
10:23.72 Emma Dahl 91 Örgryte Lafayette, LA 14.5
10:38.45 Moa Rothman 96 Västerås Azusa, CA 14.4
10:41.11 Maria Borglund 91 Sävedalen Sollentuna 27.8
10:43.96 Amélie Svensson 96 Sävedalen Ochtendung, GER 13.5
11:24.45 Tilda Helgesson 92 Åhus Memphis, TN 30.4
11:34.46 Alice Greberg 98 Mölndal Hafnarfjördur. ISL 14.8
11:37.29 Erika Lindeblad 93 Kalmar Göteborg/U 1.7
11:56.34 Josefine Malmborg 94 Täby Leppävaara, FIN 21.8
12:08.43 Cornelia Hendberg 96 Ymer Leppävaara, FIN 21.8
12:19.57 Lisa Svensson 97 Linköping Hafnarfjördur. ISL 14.8

100m häck/84.0

12.91 Susanna Kallur 81 Falun Kuortane, FIN 25.6
13.11 Elin Westerlund 90 Spårvägen Sollentuna 28.6
13.61 Maja Rogemyr 91 IF Göta Skara 3.9
13.64 Amanda Hansson 99 Hässelby Sollentuna 27.8
13.73 Sofia Mossberg 95 Falun Hässleholm 7.8
13.75 Malin Skogström 95 Hässelby Leppävaara, FIN 21.8
13.86 Malin Eriksson 91 Örebro Sollentuna 27.8
13.87 Madeleine Eriksson 93 Lidingö Sollentuna 27.8
13.90 Hanna Palmqvist 96 Mölndal Mölndal 23.7
13.97 Lovisa Östervall 97 Tumba Bydgoszcz, POL 21.7
14.05 Johanna Holmén Svensson 95 Alingsås Göteborg/S 9.6
14.11 Tess Hertz Saebbö 98 Göteborgs KIK Göteborg/S 9.6
14.22 Sofia Johnsson 94 Hässelby Stockholm/S 16.8
14.23 Caroline Tegel 90 IF Göta Skara 6.6
14.25 Emma Tuvesson 91 Hammarby Skara 6.6
14.28 Lisa Linnell 91 Atleticum Hässleholm 28.5
14.31 Estelle Montler 91 Ullevi Göteborg/U 3.7
14.31 Johanna Carlsson 94 Helsingborg Helsingborg 9.7
14.34 Linnea Frobe 98 Täby Sollentuna 3.6
14.36 Farydah Inoussa 94 Hässelby Corpus Christi, TX 6.5
14.38 Emelie Nyman Wänseth 98 Östersund Hässleholm 7.8
14.45 Victoria Almerén Hansson 99 Hammarby Sollentuna 27.8
14.60 Elin Lindeblad 95 Kalmar Sollentuna 27.8
14.62 Bianca Salming 98 Täby Bydgoszcz, POL 21.7
14.66 Amanda Holmberg 98 Lidköping Lidköping 18.6
medvind
13.51 Maja Rogemyr 91 IF Göta Skara 3.9
13.83 Johanna Holmén Svensson 95 Alingsås Skara 19.6
14.16 Farydah Inoussa 94 Hässelby Austin, TX 30.3
14.54 Victoria Johansson 92 Tranås Nässjö 11.6
14.62 MaryAnn Andréasson 92 IF Göta Skara 19.6

400m häck/76.2

58.24 Frida Persson 89 Hammarby Oslo, NOR 24.6
58.50 Sofia Johnsson 94 Hässelby Tampere, FIN 4.9
58.67 Johanna Dyremark 97 Tumba Göteborg/U 1.7
58.94 Hanna Palmqvist 96 Mölndal Tampere, FIN 4.9
59.33 Johanna Holmén Svensson 95 Ullevi Tampere, FIN 4.9
60.84 Minna Svärd 98 IF Göta Hässleholm 7.8
61.21 Sara Bley 91 Tjalve Göteborg/U 1.7
61.65 Lovisa Linde 98 Täby Sollentuna 28.8
61.84 Tilde Johansson 01 Falkenberg Jönköping 5.6
61.92 Celina Reichardt 99 Spårvägen Tampere, FIN 3.9
62.09 Sara Svensson 91 Åhus Göteborg/U 1.7
62.49 Isabelle Eriksson 86 Lidingö Norrköping 13.7
62.61 Karin Ytterberg 97 Ymer Jönköping 5.6
62.62 Lisa Björklund 98 Göteborgs KIK Kungälv 26.6
62.63 Amanda Holmberg 98 Lidköping Göteborg/U 1.7
63.01 Emma Söderström 98 Göteborgs KIK Borås 4.6
63.54 Erika Wärff 00 Malmö Tampere, FIN 3.9
63.72 Tove Olsson 98 Tumba Västerås 31.7
63.97 Linnea Rosman 97 Istrum Hässleholm 7.8
64.25 Emma Larsson 94 Västerås Sollentuna 27.8
64.37 Vendela Rydbäck 97 Göteborgs KIK Kungälv 26.6
64.52 Ida Ekroth 96 Upsala Göteborg/U 1.7
64.71 Emelie Öberg 97 Linköping Gävle 17.7
64.83 Marina Janhunen 98 Hammarby Hässleholm 6.8
64.90 Helena Kolte 98 Täby Sollentuna 27.8

Höjd

1.94 Sofie Skoog 90 IF Göta Rio de Janeiro, BRA 18.8
1.90 Erika Kinsey 88 Trångsviken Clermont, FL 14.5
1.90 Emma Green 84 Örgryte Torremolinos, ESP 9.7
1.83 Bianca Salming 98 Täby Bydgoszcz, POL 21.7
1.83 Ellen Ekholm 96 Ullevi Mölndal 23.7
1.82 Maja Nilsson 99 Motala Tbilisi, GEO 17.7
1.81 Caroline Andersson 93 Gefle Uppsala 12.6
1.81 Erika Wärff 00 Malmö Göteborg/U 2.7
1.81 Ebba Jungmark 87 Mölndal Lund 4.6
1.80 Lovisa Östervall 97 Tumba Bydgoszcz, POL 21.7
1.80 Emma Söderström 98 Göteborgs KIK Mölndal 23.7
1.80 Matilda Nilsson 93 Hakarpspojkarna Jönköping 7.5
1.78 Ellen Björklund 90 Lund Lerum 22.6
1.78 My Nordström 90 Tjalve Lund 4.6
1.77 Lisa Linnell 91 Atleticum Marburg, GER 21.5
1.76 Sabina Sandberg 93 Spårvägen Fort Collins, CO 6.5
1.76 Linda Skantze 95 Lidingö Hässleholm 7.8
1.75 Lisa Thelander 93 Halmstad Sollentuna 27.8
1.75 Vendela von Corswant 93 Örgryte Sollentuna 27.8
1.75 Filippa Gunnarsson 99 Laholm Lund 4.6
1.74 Linnea Jönsson 99 Helsingborg Hässleholm 29.5
1.73 Lovisa Karlsson 00 Högby Göteborg/U 2.7
1.71 Emelie Nyman Wänseth 98 Östersund Huddinge 11.6
1.71 Jessica Samuelsson 85 Hässelby Arona, ESP 4.6
1.70 *Mari Klaup 90 Ullevi Mölndal 23.7
1.70 Sanna Pettersson 99 Östersund Östersund 29.5

Stav

4.65 Angelica Bengtsson 93 Hässelby Amsterdam, NED 9.7
4.62 Michaela Meijer 93 Örgryte Randers, DEN 4.6
4.50 Lisa Gunnarsson 99 Hässelby Pézenas, FRA 28.5
4.40 Malin Dahlström 89 Ullevi Chula Vista, CA 21.4
4.15 Klara Mattsson 97 Orient Bydgoszcz, POL 19.7
4.10 Elienor Werner 98 Hässelby Oordegem, BEL 28.5
4.00 Elin Olsson 93 Kvarnsveden Falun 21.8
3.90 Hanna Jansson 95 Ullevi Leppävaara, FIN 20.8
3.83 Sara Cannmo 96 Örgryte Göteborg/U 1.7
3.80 Linnea Jönsson 99 Helsingborg Mölndal 23.7
3.80 Minna Svärd 98 IF Göta Karlstad 27.7
3.78 Sara Eriksson 91 Ullevi Norrköping 13.7
3.77 Emma Kiviniemi Andersson 91 Spårvägen Sollentuna 27.8
3.73 Ellen Olsson 97 Wärnamo Värnamo 29.5
3.72 Amanda Gabrielsson 96 Örgryte Hässleholm 6.8
3.66 Fanny Berglund 88 Örgryte Göteborg/S 16.8
3.64 Hanna Viklund 99 Umedalen Hässleholm 7.8
3.64 Megan Berg Nobeus 00 Malmö Vellinge 7.8
3.63 Gabriella Jönsson 01 Helsingborg Mölndal 23.7
3.60 Alissa Söderberg 94 Spårvägen El Paso, TX 26.3
3.60 *Kristina Loboda 88 Lidingö Enskede 3.8
3.56 Alva Sundin 01 Täby Eskilstuna 12.6
3.56 Annika Jönsson 96 Helsingborg Hässleholm 6.8
3.54 Maria Lindholm 01 Linköping Vellinge 7.8
3.53 Filippa Miller 99 Hovslätt Mölndal 23.7
3.53 Frida Bergvall 99 Växjö Mölndal 23.7

Längd

6.74 Khaddi Sagnia 94 Ullevi Tampere, FIN 4.9
6.60 Erica Jarder 86 Spårvägen Sierra Nevada, ESP 2.7
6.50 Tilde Johansson 01 Falkenberg Göteborg/U 1.7
6.50 Malin Marmbrandt 85 Västerås Torremolinos, ESP 25.5
6.29 Kaiza Karlén 98 Arvika Bydgoszcz, POL 21.7
6.19 Lovisa Karlsson 00 Högby Tbilisi, GEO 16.7
6.15 *Hanna Wiss 91 Örebro Göteborg/U 2.7
6.14 Rebecka Abrahamsson 94 Gnistan Auburn, AL 9.4
6.12 Amanda Hansson 99 Hässelby Göteborg/U 2.7
6.12 Emelie Nilsson 88 Spårvägen Västerås 31.7
6.09 Tess Hertz Saebbö 98 Göteborgs KIK Göteborg/U 2.7
6.09 Lisa Linnell 91 Atleticum Marburg, GER 22.5
6.09 Lovisa Östervall 97 Tumba Bydgoszcz, POL 22.7
6.08 Johanna Carlsson 94 Helsingborg Göteborg/U 2.7
6.07 Sandra Törnros 95 Gefle Umeå 21.6
6.00 Sara Kviberg 93 Hässelby Göteborg/U 2.7
5.96 Moa Ullgren 96 Tjalve Norrköping 11.6
5.96 Linda Bergh 89 Hässelby Göteborg/U 2.7
5.95 Malin Olsson 90 Lidingö København, DEN 18.6
5.95 Emilia Kjellberg 96 Sunne Karlstad 27.7
5.93 Jessica Samuelsson 85 Hässelby Karlstad 27.7
5.92 Sara Sjögren 98 Stenungsund Göteborg/U 2.7
5.91 Jonna Lindéen 96 Kalmar Göteborg/U 2.7
5.89 Matilda Hellqvist 93 Ullevi Norrköping 13.7
5.88 Ida Thunberg 99 Stål Falun 11.9
5.88 Madeleine Dalberg 97 Piteå Göteborg/U 2.7
medvind
6.52 Malin Marmbrandt 85 Västerås Torremolinos, ESP 25.5
6.36 Kaiza Karlén 98 Arvika Hässleholm 6.8
6.23 Tess Hertz Saebbö 98 Göteborgs KIK Göteborg/U 2.7
6.17 Rebecka Abrahamsson 94 Gnistan Auburn, AL 9.4
6.05 Malin Olsson 90 Lidingö Göteborg/U 2.7
5.93 Farydah Inoussa 94 Hässelby Corpus Christi, TX 7.5
5.91 Ida Thunberg 99 Stål Hässleholm 7.8

Tresteg

13.21 Rebecka Abrahamsson 94 Gnistan Louisville, KY 23.4
13.11 Malin Marmbrandt 85 Västerås Sollentuna 26.8
13.02 Jasmin Sabir 92 Hammarby Lidingö 22.6
12.84 Fanny Ernestam 98 Örebro Sollentuna 26.8
12.80 Madeleine Nilsson 91 Gefle Chania. GRE 4.6
12.61 Fatima Koné 99 Ullevi Göteborg/U 3.7
12.60 Erika Kinsey 88 Trångsviken Sollentuna 26.8
12.59 Ewa Marcinkiewicz 93 Västerås Sollentuna 3.6
12.58 Emelie Nyman Wänseth 98 Östersund Hafnarfjördur. ISL 13.8
12.48 Nellie Mårtensson 95 Malmö Hässleholm 7.8
12.39 Klara Ekelund 99 KA2 Göteborg/U 3.7
12.35 Amanda Hjalmarsson 97 Hovslätt Habo 21.8
12.34 Alice Eriksson 96 Lidingö Uppsala 12.6
12.25 Izehi Ileso 89 Mölndal Sollentuna 26.8
12.24 Lovisa Karlsson 00 Högby Stockholm/S 19.6
12.22 Angelica Ström 81 Spårvägen Norrköping 13.7
12.18 Frida Johansson 95 IF Göta Hässleholm 7.8
12.16 Jenny Lestander 98 Linköping Hässleholm 7.8
12.07 Thilda Särnevång 96 Udd Hässleholm 7.8
12.04 Emma Stenlöf 96 Västerås Hässleholm 7.8
12.03 Tilde Johansson 01 Falkenberg Göteborg/U-U 2.7
11.99 Beatrice Lantz 97 Växjö Hässleholm 7.8
11.98 Lizzie Hager 99 Ullevi Norrköping 13.7
11.96 Sofia Nilsson 95 Gefle Gävle 22.5
11.92 Adiam Thedros Rasmussen 82 Örgryte Göteborg/U 3.7
medvind
12.81 Madeleine Nilsson 91 Gefle Chania. GRE 4.6
12.73 Emelie Nyman Wänseth 98 Östersund Hafnarfjördur. ISL 13.8
12.69 Ewa Marcinkiewicz 93 Västerås Göteborg/U 3.7
12.41 Thilda Särnevång 96 Udd Helsingborg 9.7
11.97 Sofia Nilsson 95 Gefle Gävle 22.5
11.94 Julia Olander 99 KA2 Hässleholm 28.5
11.92 Johanna Andersson 99 Lerum Jönköping 13.8
11.92 Johanna Konséleus 95 Ullevi Hässleholm 7.8

Kula/4.0

17.58 Fanny Roos 95 24Seven Växjö/Vt 13.8
15.54 Sara Lennman 96 Katrineholm Katrineholm 29.5
15.51 Frida Åkerström 90 Huddinge Azusa, CA 15.4
14.68 Maria Nilsson 95 Orient Stockholm/Rå 15.6
14.68 Agnes Larsson 97 IF Göta Norrköping 3.7
14.34 Amanda Malmehed 98 Linköping Hafnarfjördur. ISL 14.8
14.07 Bianca Salming 98 Täby Falun 10.9
13.88 Axelina Johansson 00 Hovslätt Habo 21.8
13.86 Beatrice Lantz 97 Växjö Falun 10.9
13.85 Emma Harrysson 97 Hälle Stockholm/Rå 15.6
13.63 Jessica Samuelsson 85 Hässelby Arona, ESP 4.6
13.56 Julia Svärd Axelsson 96 Malmö Helsingborg 10.7
13.11 Emma Stenlöf 96 Västerås Hässleholm 6.8
13.08 *Mari Klaup 90 Ullevi Göteborg/S-K 18.9
13.05 Mathilda Eriksson 98 Tumba Gävle 22.5
12.99 Victoria Engström Kindmark 97 Upsala Uppsala 29.7
12.77 Ida Olsson 99 Hagen Växjö/A 6.9
12.66 Therese Jernbeck 92 Lidingö Norrköping 13.7
12.59 Nina Björkman 98 Västerås Hässelby 16.8
12.57 Isabelle Eriksson 86 Lidingö Enskede 14.5
12.49 Jennie Söderholm 93 Västerås Enskede 14.5
12.46 Ida Storm 91 Hässelby Malmö/S-K 8.10
12.29 Elisabet Wållgren 73 Lerum Jönköping 5.6
12.28 Rebecka Holmqvist 89 Mölndal Linköping 14.5
12.25 Lovisa Linde 98 Täby Huddinge 21.5

Diskus/1.0

56.30 Julia Viberg 92 Spårvägen Mesa, AZ 22.4
56.02 Sofia Larsson 88 Ullevi Amsterdam, NED 6.7
51.56 Emma Ljungberg 94 Nyköping Hässleholm 7.8
51.23 Fanny Roos 95 Atleticum Hässleholm 7.8
50.93 Anna Karlsson 98 Motala Linköping 1.10
48.92 Heidi Schmidt 93 Spårvägen Huddinge 20.5
47.69 Mathilda Eriksson 98 Tumba Södertälje 6.6
46.68 Lydia Sundin 94 Mora Hässleholm 7.8
46.32 Elinor Forssander 88 Ullevi Karlstad/M 13.8
44.53 Emma Swärd 89 Södertälje Södertälje 6.6
44.34 Lena Björk 76 Lidingö Söderhamn 23.7
44.20 Axelina Johansson 00 Hovslätt Vellinge 6.8
43.76 Ellen Pettersson 97 Örbyhus Uppsala 14.8
43.67 Lovisa Sjöstrand 97 Castor Östersund 29.5
43.56 Hanna Erlandsson 90 Hovslätt Jönköping 10.8
43.55 Maria Wennlund 93 IF Göta Bottnaryd 18.6
43.35 Erica Larsson 90 Falkenberg Göteborg/S 11.6
43.22 Frida Åkerström 90 Huddinge Växjö/A 14.9
43.12 Fanny Öhrn Selahn 95 Södertälje Södertälje 6.6
42.98 Vanessa Kamga 98 Upsala Hässleholm 6.8
42.83 Ida Olsson 99 Hagen Högby 13.8
42.70 Ella Andersson 00 Eslöv Eslöv 7.9
42.66 Marielle Bengtsson 93 Trollhättan FIK Högby 13.8
42.47 Ida Stenbäck 99 Bore Hässleholm 5.8
41.58 Linn Bergstrand 96 Ullevi Split, CRO 4.5
obekräftat
53.37 Emma Ljungberg 94 Nyköping Tucson, AZ 10.12

Slägga/4.0

70.99 Tracey Andersson 84 Ullevi Bottnaryd 19.6
69.43 Marinda Petersson 95 Malmö Helsingborg 12.6
66.91 Ida Storm 91 Hässelby Salinas, CA 17.4
66.09 Eleni Larsson 93 Huddinge Bottnaryd 19.6
62.12 Josefin Berg 85 IF Göta Leiria, POR 5.3
61.88 Karolina Pedersen 87 Ullevi Sollentuna 26.8
61.37 Frida Bååth 97 Timrå Umeå 18.5
61.33 Emma Thor 97 Tureberg Bydgoszcz, POL 21.7
61.09 Grete Ahlberg 98 Hammarby Göteborg/S-K 2.7
59.77 Linn Forssell 97 Motala Bålsta 28.5
58.47 Alessandra Wall 95 Ullevi Loughborough, GBR 17.4
57.68 Linnea Jönsson 95 Upsala Clovis, CA 13.5
57.51 Kajsa Wennberg 96 Upsala Uppsala 4.7
57.39 Matilda Åström 95 Gefle Västerås/Ap 30.7
56.76 Rebecka Kvist 83 Alvesta Sollentuna 26.8
56.13 Kristina Andersson 91 Råby-Rekarne Karlstad/M 13.8
55.51 Hanna Mårtensson 96 Hässelby Västerås/Ap 30.7
55.17 Jessica Mattsson 98 Tierp Växjö/A 28.6
55.12 Frida Norlund 95 Skellefteå Skellefteå 27.8
55.09 Annika Larsson 96 Upsala Memphis, TN 30.4
54.30 Freja Liljedahl 94 Gefle Los Angeles, CA 18.3
53.23 Michaela Norrbelius 97 Gefle Västerås/Ap 30.7
53.21 Sabine Steen 97 Kristinehamn Leiria, POR 5.3
53.15 Mathilda Björklund 97 Bålsta Sollentuna 3.6
52.90 Sara Lennman 96 Katrineholm Falun 15.5

Spjut/600

61.42 Anna Wessman 89 Växjö Tampere, FIN 3.9
59.16 Sofi Flink 95 Västerås Kuortane, FIN 25.6
54.42 Elisabeth Höglund 90 IF Göta Sollentuna 28.8
51.22 *Mari Klaup 90 Ullevi Göteborg/S-K 18.9
50.11 Carolin Näslund 98 Bore Sollentuna 28.8
47.98 Linn Peura 97 Råby-Rekarne Bottnaryd 18.6
47.23 Matilda Elfgaard 92 Habo Bottnaryd 18.6
46.40 Malin Andersson 93 Heleneholm Göteborg/U 1.7
45.41 Annika Petersson 79 Gefle Söderhamn 22.7
45.26 Beatrice Lantz 97 Växjö Hässleholm 7.8
44.39 Bianca Salming 98 Täby Bydgoszcz, POL 22.7
44.00 Marléne Lindström 85 Lidingö Norrköping 13.7
43.60 Fanny Roos 95 24Seven Växjö/A 6.9
43.31 Maja Gustavsson 98 Västerås Stockholm/S 18.6
43.30 Amanda Gabrielsson 96 Örgryte Ljungby 5.6
43.04 Ida Thunberg 99 Stål Sollentuna 28.8
42.90 Karolina Ander 96 Hässelby Hässleholm 5.8
42.59 Martina Borgler 94 IF Göta Karlstad/M 13.8
42.41 Louise Cronstedt 97 Malmö Leksand 23.7
42.09 Sofie Hammar 95 Rigor Varberg 14.8
41.24 Isabell Gradin 88 Hässelby Norrköping 13.7
41.18 Lisa Linnell 91 Atleticum Marburg, GER 22.5
40.92 Maria Olsson 96 Gefle Leksand 23.7
40.66 Louise Liljeblad 97 Mölndal Västerås 31.7
40.28 Elina Karvonen 01 Vingarna Skellefteå 31.7

Sjukamp/K

5.862 Lisa Linnell 91 Atleticum Marburg, GER 22.5
5.840 Bianca Salming 98 Täby Bydgoszcz, POL 22.7
5.723 Lovisa Östervall 97 Tumba Bydgoszcz, POL 22.7
5.319 Lovisa Linde 98 Täby Falun 11.9
5.177 Malin Skogström 95 Hässelby Huddinge 12.6
5.164 Farydah Inoussa 94 Hässelby Corpus Christi, TX 7.5
5.010 Beatrice Lantz 97 Växjö Falun 11.9
4.794 Sara Söderberg 94 Tjalve Falun 11.9
4.788 Frida Johansson 95 IF Göta Falun 11.9
4.766 Rakel Rosshagen 95 Hässelby San Diego, CA 25.3
4.728 Jessica Samuelsson 85 Hässelby Arona, ESP 5.6
4.585 Helena Kolte 98 Täby Falun 11.9
4.575 Victoria Stöckel 97 Nedre Soppero Falun 11.9
4.073 Lisa Piscator 97 IF Göta Sätra 15.5
3.970 Emilia Stenström 97 Huddinge Falun 11.9
3.921 Mathilda Eriksson 98 Tumba Sätra 15.5
3.902 Linda Holmström 79 Nyköping Perth, AUS 29.10
3.898 Maria Södergren 98 Täby Falun 11.9
3.835 Elin Lindeblad 95 Kalmar Huddinge 12.6
3.803 Emelie Nyman Wänseth 98 Östersund Huddinge 12.6
3.566 Linda Åkerman 71 Halmstad Varberg 18.9
3.383 Moa Hansson 98 IF Göta Falun 11.9
3.358 Minna Svärd 98 IF Göta Falun 11.9
3.292 Nadja Casadei 83 24Seven Falun 11.9

>