Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Lördag 19 oktober 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa M ute 2016

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 23 DEC, 2016
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda utomhus 2016.

100m

10.27 Tom Kling-Baptiste 90 Huddinge Skara 6.6
10.40 Austin Hamilton 97 Malmö Sollentuna 26.8
10.44 Odain Rose 92 IFK Umeå Sollentuna 28.6
10.46 Erik Hagberg 95 Upsala Oslo, NOR 24.6
10.48 Tony Darkwah 86 Hammarby Sollentuna 26.8
10.48 Patrik Andersson 91 Ullevi Göteborg/S 9.6
10.50 Sulayman Bah 86 Ullevi Skara 6.6
10.51 Henrik Larsson 99 IF Göta Sollentuna 26.8
10.55 Christopher Brusenback 93 Spårvägen Irvine, CA 30.4
10.56 Marcus Tornée 98 Helsingborg Skara 6.6
10.59 Stefan Tärnhuvud 85 Sundsvall Sollentuna 26.8
10.60 Jacob Ewertzh 95 Hammarby Lidingö 22.6
10.60 Emmanuel Dawlson 92 Malmö Skara 6.6
10.61 Emil von Barth 96 Ullevi Hässleholm 5.8
10.63 Felix Svensson 97 Mölndal Langenthal, SUI 10.9
10.66 Alexander Lesser 93 Ullevi Göteborg/S 11.6
10.66 Desmond Rogo 96 Hammarby Sollentuna 26.8
10.66 Joel Groth 91 Bollnäs Skara 6.6
10.67 Johan Wissman 82 Hässelby Clermont, FL 30.4
10.68 David Sennung 91 Ullevi Göteborg/S 9.6
10.71 Sunday Ojuri 93 Hammarby Skara 3.9
10.77 Max Hrelja 98 Linköping Kalmar 5.6
10.78 Kasper Kadestål 99 Öresund Skara 6.6
10.79 Gustav Kjell 96 Tureberg Skara 6.6
10.80 Erik Nyberg 96 Hammarby Lidingö 23.7
10.80 Philip Nilsson 95 Lund Ystad 24.7
10.80 Michael Nyabako 99 Helsingborg Tampere, FIN 3.9
10.80 Erik Annerfalk 94 Mariestad Hässleholm 5.8
medvind
10.19 Tom Kling-Baptiste 90 Huddinge Skara 19.6
10.30 Erik Hagberg 95 Upsala Leppävaara, FIN 20.8
10.35 Emil von Barth 96 Ullevi Leppävaara, FIN 20.8
10.37 Odain Rose 92 IFK Umeå Sollentuna 26.8
10.39 Austin Hamilton 97 Malmö Sollentuna 26.8
10.39 Sulayman Bah 86 Ullevi Skara 3.9
10.41 Tony Darkwah 86 Hammarby Skara 3.9
10.58 David Sennung 91 Ullevi Skara 19.6
10.58 Jacob Ewertzh 95 Hammarby Lidingö 22.6
10.64 Desmond Rogo 96 Hammarby Sollentuna 26.8
10.65 Adam Denguir 94 Ullevi Skara 19.6
10.67 Carl Armfelt 84 Spårvägen Skara 19.6
10.71 Linus Kapstad 00 Umedalen Sollentuna 26.8
10.71 Patric Hjort 93 Västerås Västerås 31.7
10.72 Erik Annerfalk 94 Mariestad Skara 19.6
10.74 Felix Francois 90 Örgryte Skara 19.6
10.74 Johan Lilja 95 Sundsvall Sundsvall 19.6

200m

20.76 Johan Wissman 82 Hässelby La Chaux-de-Fonds, SUI 26.6
20.87 Tom Kling-Baptiste 90 Huddinge Skara 6.6
20.95 Felix Svensson 97 Mölndal Langenthal, SUI 11.9
21.18 Kasper Kadestål 99 Öresund Tbilisi, GEO 16.7
21.19 Marcus Tornée 98 Helsingborg Bydgoszcz, POL 21.7
21.22 Christopher Brusenback 93 Spårvägen Irvine, CA 30.4
21.28 Jacob Ewertzh 95 Hammarby Leppävaara, FIN 21.8
21.30 Henrik Larsson 99 IF Göta Tbilisi, GEO 16.7
21.31 Emil von Barth 96 Ullevi Genève, SUI 11.6
21.37 Austin Hamilton 97 Malmö Hässleholm 7.8
21.39 Patrik Andersson 91 Ullevi Göteborg/S 16.8
21.48 Alexander Lesser 93 Ullevi Skara 19.6
21.49 Erik Annerfalk 94 Mariestad Sollentuna 27.8
21.66 Alexander Lundskog 96 Ullevi Skara 19.6
21.75 Johan Lilja 95 Sundsvall Sollentuna 27.8
21.78 Martin Astner 93 Ullevi Skara 19.6
21.78 David Sennung 91 Ullevi Göteborg/U 3.7
21.83 Michael Nyabako 99 Helsingborg Hässleholm 7.8
21.84 Viktor Elvung Nilsson 94 KA2 Göteborg/U 3.7
21.84 Adam Danielsson 93 Ullevi Skara 6.6
21.85 Nils Thornberg 94 Bollnäs Sollentuna 27.8
21.86 Olle Forslin 93 Hässelby Sollentuna 27.8
21.89 Eric Larsson 93 Örebro Jönköping 1.6
21.89 Amadou Sussoho 95 Huddinge Hässleholm 7.8
21.95 Adam Denguir 94 Ullevi Jönköping 22.6
21.95 *Trausti Stefansson 85 Spårvägen Sollentuna 27.8
medvind
20.70 Tom Kling-Baptiste 90 Huddinge Skara 19.6
21.10 Emil von Barth 96 Ullevi Skara 19.6
21.14 Christopher Brusenback 93 Spårvägen Azusa, CA 15.4
21.27 Isak Andersson 96 Upsala Gävle 16.7
21.51 Johan Lilja 95 Sundsvall Gävle 16.7
21.59 Nil de Oliveira 86 Spårvägen Skara 19.6
21.82 Amadou Sussoho 95 Huddinge Hässleholm 6.8
21.95 Erik Hermelin 96 Lidingö Skara 3.9

400m

47.12 *Benjamin Mullen 87 Tureberg Sollentuna 27.8
47.19 Erik Martinsson 96 Gefle Leppävaara, FIN 20.8
47.41 Dennis Forsman 95 Ullevi Sollentuna 27.8
47.46 Axel Bergrahm 92 Spårvägen Göteborg/U 2.7
47.71 Felix Francois 90 Örgryte Hvidovre, DEN 11.6
47.82 Adam Danielsson 93 Ullevi Oslo, NOR 24.6
48.10 *Trausti Stefansson 85 Spårvägen Sollentuna 27.8
48.20 ^Nick Ekelund-Arenander 89 Malmö Stockholm/S 18.8
48.21 Joakim Andersson 92 Trelleborg Göteborg/S 15.7
48.32 Alexander Lundskog 96 Ullevi Lerum 22.6
48.39 Martin Astner 93 Ullevi Oordegem, BEL 4.6
48.40 Anton Sigurdsson 96 Malmö Genève, SUI 11.6
48.46 Alexander Nordkvist 90 Huddinge Sollentuna 27.8
48.59 Niklas Bergman Larsson 98 Linköping Hafnarfjördur. ISL 13.8
48.68 Kasper Kadestål 99 Öresund København, DEN 18.6
48.69 *Kristian Efremov 90 Hammarby Skara 6.6
48.73 Mattias Claesson 86 Hässelby Huddinge 21.5
48.73 Filip Nilsson 92 Lund Sollentuna 28.6
48.86 Andreas Movin 96 Lidingö Hässleholm 6.8
48.91 Nil de Oliveira 86 Spårvägen Uppsala 11.6
48.91 Edom Abreham 95 Hässelby Hässleholm 5.8
49.00 Carl Bengtström 00 Örgryte Göteborg/U 2.7
49.03 Erik Hermelin 96 Lidingö Hässleholm 5.8
49.09 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Sollentuna 28.6
49.11 Alexander Lesser 93 Ullevi Göteborg/U 2.7

800m

1:47.16 Kalle Berglund 96 Spårvägen Namur, BEL 25.5
1:47.24 Andreas Kramer 97 Sävedalen Karlstad 27.7
1:47.47 Johan Rogestedt 93 Stenungsund Regensburg, GER 5.6
1:47.90 Andreas Almgren 95 Tureberg Hengelo, NED 22.5
1:49.73 Joakim Andersson 92 Trelleborg Sollentuna 28.6
1:50.01 Johan Svensson 89 Spårvägen Manchester, GBR 14.5
1:50.20 Johan Eriksson 88 Tureberg Göteborg/S 13.8
1:50.28 Elmar Engholm 92 Hässelby Karlstad 27.7
1:50.51 William Levay 96 Spårvägen Stockholm/S 16.6
1:50.90 Erik Martinsson 96 Gefle Hässleholm 7.8
1:51.00 Mattias Claesson 86 Hässelby Karlstad 27.7
1:51.22 Johan Walldén 87 Spårvägen Karlstad 27.7
1:51.33 Gustav Berlin 95 Akele Karlstad 27.7
1:51.41 Mattias Ohlsson 94 Heleneholm Ninove, BEL 23.7
1:51.43 Rickard Gunnarsson 91 Hässelby Karlstad 27.7
1:51.45 Björn Seifert 96 Upsala Karlstad 27.7
1:51.75 Robin Rohlén 90 IFK Umeå Karlstad 27.7
1:52.43 Simon Wallenlind 97 Mölndal Karlstad 27.7
1:52.59 Warsame Doley 98 Malmö Sollentuna 28.6
1:53.01 Staffan Ek 91 Huddinge Norrköping 14.8
1:53.17 Edom Abreham 95 Hässelby Karlstad 27.7
1:53.17 Felix Francois 90 Örgryte Karlstad 27.7
1:53.28 Gustav Bivstedt 96 Hässelby Sollentuna 28.6
1:53.35 Tim Sundström 89 Tureberg Karlstad 27.7
1:53.48 Johan Henningsson 90 Tureberg Sollentuna 28.6

1500m

3:36.58 Johan Rogestedt 93 Stenungsund Sollentuna 28.6
3:36.92 Jonas Leanderson 91 Malmö Sollentuna 28.6
3:40.13 Staffan Ek 91 Huddinge Ninove, BEL 23.7
3:41.00 Kalle Berglund 96 Spårvägen Palo Alto, CA 1.5
3:41.52 William Levay 96 Spårvägen Sollentuna 28.6
3:42.11 Johan Walldén 87 Spårvägen Aarhus, DEN 25.6
3:42.65 Elmar Engholm 92 Hässelby Azusa, CA 15.4
3:45.16 Tim Sundström 89 Tureberg Sollentuna 28.6
3:45.42 Emil Danielsson 97 Dala-Järna Solihull, GBR 9.7
3:46.0m Andreas Kramer 97 Sävedalen Stockholm/S 18.8
3:47.64 Emil Blomberg 92 Hässelby Kristiansand, NOR 31.8
3:48.12 Simon Wallenlind 97 Mölndal Sollentuna 28.6
3:49.09 Joel Durén 94 Hässelby Norwalk, CA 15.4
3:49.79 Robin Lindgren 90 Örgryte Sollentuna 28.6
3:50.28 Joel Zackrisson 94 Ullevi Sollentuna 28.6
3:51.00 Vidar Johansson 96 Sävedalen Stockholm/S 18.8
3:51.19 Suldan Hassan 98 Ullevi Solihull, GBR 9.7
3:51.84 *Amanuel Gergis 96 Tureberg Sollentuna 28.6
3:52.18 *Jonathan Cleghorn 90 Spårvägen Stockholm/S 17.6
3:52.34 Daniel Gleimar 92 Spårvägen Stockholm/S 17.6
3:52.42 Hampus Börjesson 94 Ullevi Stockholm/S 17.6
3:52.55 Awet Mengsteab 95 Örgryte Lerum 22.6
3:52.61 Alexander Nilsson 95 Mölndal Stockholm/S 17.6
3:52.74 Leo Magnusson 98 Sävedalen Stockholm/S 17.6
3:53.04 Simon Sundström 98 Lidingö Sollentuna 28.6

3000m

7:59.86 Jonas Leanderson 91 Malmö Karlstad 27.7
8:03.85 Staffan Ek 91 Huddinge Karlstad 27.7
8:06.64 Suldan Hassan 98 Ullevi Karlstad 27.7
8:08.54 Emil Danielsson 97 Dala-Järna Karlstad 27.7
8:09.45 David Nilsson 87 Högby Huizingen, BEL 6.8
8:16.82 *Amanuel Gergis 96 Tureberg Karlstad 27.7
8:16.97 Andreas Åhwall 89 Hässelby Karlstad 27.7
8:20.57 *Abraham Adhanom 77 Eskilstuna Sollentuna 28.6
8:20.67 Anton Danielson 90 Malmö Karlstad 27.7
8:20.77 *Nasir Dawoud 91 Eskilstuna Sollentuna 28.6
8:22.10 Gabriel Steffensen 96 Sävedalen Göteborg/S 15.7
8:22.88 Joel Zackrisson 94 Ullevi Sollentuna 3.6
8:23.07 Erik Widing 87 Tureberg Sollentuna 3.6
8:24.04 Marcus Åberg 88 Hässelby Göteborg/S 15.7
8:24.65 *Abdelfath Yassin 95 Gefle Sollentuna 3.6
8:25.66 *Ebba Tulu Chala 96 Huddinge Sollentuna 3.6
8:28.34 Hampus Börjesson 94 Ullevi Sollentuna 3.6
8:28.36 Napoleon Solomon 94 Fredrikshof Sollentuna 28.6
8:28.79 Hussein Ibrahim 98 Ullevi Göteborg/S 15.7
8:29.16 Simon Sundström 98 Lidingö Sollentuna 3.6
8:31.52 Vidar Johansson 96 Sävedalen Karlstad 27.7
8:31.72 Fredrik Johansson 86 Växjö Göteborg/S 15.7
8:32.52 Alexander Nilsson 95 Mölndal Göteborg/S 15.7
8:32.58 *Ababa Lama 93 Hälle Göteborg/S 13.8
8:36.44 John Foitzik 91 Spårvägen Sollentuna 3.6

5000m

13:56.33 Anton Danielson 90 Malmö Heusden-Zolder, BEL 16.7
13:56.83 *Nasir Dawoud 91 Eskilstuna Sollentuna 28.6
14:02.39 *Abraham Adhanom 77 Eskilstuna Sollentuna 28.6
14:10.12 Suldan Hassan 98 Ullevi Watford, GBR 15.6
14:16.11 *Ababa Lama 93 Hälle Göteborg/S 13.8
14:17.8m Mikael Ekvall 89 Strömstad LK Palo Alto, CA 1.5
14:17.87 Andreas Åhwall 89 Hässelby Göteborg/S 13.8
14:24.74 Napoleon Solomon 94 Fredrikshof Sollentuna 28.6
14:26.40 Gabriel Steffensen 96 Sävedalen San Francisco, CA 1.4
14:27.14 Jonas Leanderson 91 Malmö Tampere, FIN 3.9
14:28.00 Staffan Ek 91 Huddinge Tampere, FIN 3.9
14:29.57 *Amanuel Gergis 96 Hässelby Hässleholm 5.8
14:30.26 *Ebba Tulu Chala 96 Huddinge Hässleholm 5.8
14:30.78 Vidar Johansson 96 Sävedalen Sollentuna 28.6
14:34.38 Fredrik Uhrbom 77 Spårvägen Ninove, BEL 23.7
14:35.76 Olle Walleräng 85 Spårvägen Sollentuna 28.8
14:35.90 *Haben Idris 87 Hässelby Sollentuna 28.6
14:36.82 *Jonathan Cleghorn 90 Spårvägen Sollentuna 28.6
14:38.54 Joel Zachrisson 94 Ullevi Hässleholm 5.8
14:38.94 Robin Lindgren 90 Örgryte Sollentuna 28.8
14:43.20 Marcus Åberg 88 Norrköping Sollentuna 28.8
14:44.82 Lars Södergård 83 Spårvägen Göteborg/S 13.8
14:49.21 Alexander Söderberg 88 Spårvägen Sollentuna 28.8
14:51.18 *Eskil Kinneberg 92 IFK Göteborg Lerum 22.6
14:52.26 David Nilsson 87 Högby Högby 17.7

10000m

28:48.22 Mikael Ekvall 89 Strömstad LK Palo Alto, CA 1.5
29:22.07 Mustafa Mohamed 79 Hälle Sollentuna 26.8
29:31.55 *Abraham Adhanom 77 Eskilstuna Sollentuna 26.8
29:32.51 *Ebba Tulu Chala 96 Huddinge Sollentuna 26.8
29:32.92 David Nilsson 87 Högby Allerød, DEN 14.5
29:58.13 Anton Danielson 90 Malmö Allerød, DEN 14.5
30:04.55 Olle Walleräng 85 Spårvägen Sollentuna 26.8
30:17.41 Fredrik Uhrbom 77 Spårvägen Allerød, DEN 14.5
30:18.46 Gabriel Steffensen 96 Sävedalen Norwalk, CA 14.4
30:20.33 Andreas Åhwall 89 Hässelby Sollentuna 26.8
30:25.93 Lars Södergård 83 Spårvägen Sollentuna 26.8
30:28.30 *Haben Idris 87 Hässelby Sollentuna 26.8
30:37.58 Marcus Åberg 88 Hässelby Sollentuna 26.8
30:48.82 John Börjesson 92 Ullevi Sollentuna 26.8
30:51.29 Alexander Söderberg 88 Spårvägen Sollentuna 26.8
31:23.35 Johan Fagerberg 92 Finspång Sollentuna 26.8
31:25.39 Patrik Engström 77 Studenterna Stockholm/S 21.6
31:25.40 Linus Hultegård 90 Sävedalen Sollentuna 26.8
31:27.04 Oscar Carlsson 91 Hässelby Sollentuna 26.8
31:32.23 Anton Rehn 92 Högby Oskarshamn 7.5
31:35.46 Daniel Antonsson 93 Roma Visby 1.8
31:36.04 Hans Larsson 81 Malmö Stockholm/S 21.6
31:42.37 Oskar Majling 86 Hässelby Stockholm/S 21.6
31:44.25 Haben Kidane 98 Eskilstuna Sollentuna 26.8
31:45.10 Martin Holm 84 Studenterna Vallentuna 11.5

Halvmarathon

1:04.19 Mustafa Mohamed 79 Hälle Barcelona, ESP 14.2
1:04.28 Mikael Ekvall 89 Strömstad LK Amsterdam, NED 10.7
1:04.50 *Abraham Adhanom 77 Eskilstuna Göteborg 21.5
1:05.01 *Nasir Dawoud 91 Eskilstuna Göteborg 21.5
1:05.16 David Nilsson 87 Högby Amsterdam, NED 10.7
1:06.08 John Kingstedt 92 Huddinge Den Haag, NED 6.3
1:06.15 *Ebba Tulu Chala 96 Huddinge Göteborg 21.5
1:06.24 Lars Södergård 83 Spårvägen Berlin, GER 3.4
1:06.36 Fredrik Uhrbom 77 Spårvägen Göteborg 21.5
1:06.58 Marcus Åberg 88 Hässelby Göteborg 21.5
1:07.17 John Börjesson 92 Ullevi Barcelona, ESP 14.2
1:07.23 *Haben Idris 87 Hässelby Göteborg 21.5
1:07.25 Andreas Åhwall 89 Hässelby Berlin, GER 3.4
1:07.37 *Hafiz Ibrahim 96 Sävedalen Göteborg 21.5
1:07.46 Linus Rosdal 92 Örebro Den Haag, NED 6.3
1:08.14 Alexander Söderberg 88 Spårvägen Venlo, NED 20.3
1:08.36 Martin Öhman 81 Hässelby Boulogne-Billancourt, FRA 20.11
1:08.57 Anton Rehn 92 Högby Göteborg 21.5
1:08.59 Linus Hultegård 90 Sävedalen Göteborg 21.5
1:09.28 Andreas McConville 81 Studenterna Göteborg 21.5
1:09.30 Oscar Carlsson 91 Hässelby Göteborg 21.5
1:09.38 Anders Kleist 80 Akele Valencia, ESP 20.11
1:09.38 Johan Fagerberg 92 Finspång Berlin, GER 3.4
1:09.41 Gustav Milesson 92 Högby Berlin, GER 3.4
1:09.45 Fred Grönwall 81 Gotland Göteborg 21.5

Marathon

2:13.16 Mikael Ekvall 89 Strömstad LK Berlin, GER 25.9
2:20.01 Mustafa Mohamed 79 Hälle Stockholm 4.6
2:20.25 David Nilsson 87 Högby Chicago, IL 9.10
2:23.02 Anders Kleist 80 Akele Valencia, ESP 20.11
2:24.52 Linus Hultegård 90 Sävedalen Frankfurt, GER 30.10
2:25.37 Lars Södergård 83 Spårvägen Stockholm 4.6
2:25.53 Erik Anfält 76 Örebro AIK Rotterdam, NED 10.4
2:26.32 Martin Öhman 81 Hässelby Hamburg, GER 17.4
2:27.15 Anders Fransson 81 Rånäs Charleston, SC 16.1
2:29.11 Björn Hammar 92 Sävedalen Frankfurt, GER 30.10
2:29.25 Jonas Buud 74 Mora Frankfurt, GER 30.10
2:29.36 Fred Grönwall 81 Roma Växjö 22.10
2:29.54 Anders Österlund 73 Västerås SOK Rotterdam, NED 10.4
2:31.05 Niklas Andersson 78 Hässelby Hamburg, GER 17.4
2:31.45 *Paul Krochak 75 Studenterna Wien, AUT 10.4
2:31.53 Henrik Orre 76 Björnstorp Frankfurt, GER 30.5
2:32.19 Anders Dahlman 81 Trasten Stockholm 4.6
2:32.38 Fredrik Johansson 85 Ullevi Stockholm 4.6
2:33.05 Mattias Karlsson 74 Stockholms LDK Berlin, GER 25.9
2:33.30 Elov Olsson 89 Ockelbo Stockholm 4.6
2:33.51 Mirza Nalic 80 Ärla Oslo, NOR 17.9
2:33.54 Andreas Magnusson 80 Mariestad Nora 19.3
2:34.05 Fredrik Lundqvist 77 IK Sisu Stockholm 4.6
2:34.21 Claes Theander 75 Frankfurt, GER 30.10
2:34.59 *Nuray Yassin 81 Ullevi Stockholm 4.6

3000m hinder/91.4

8:34.81 Emil Blomberg 92 Hässelby Amsterdam, NED 6.7
8:37.44 Elmar Engholm 92 Hässelby Eugene, OR 8.6
8:41.23 Napoleon Solomon 94 Fredrikshof København, DEN 18.6
8:45.46 Vidar Johansson 96 Sävedalen Oordegem, BEL 28.5
8:52.86 Daniel Lundgren 85 Tureberg Palo Alto, CA 1.5
9:03.01 Simon Sundström 98 Lidingö Umeå 21.6
9:08.96 Leo Magnusson 98 Sävedalen Montbéliard, FRA 1.6
9:09.62 Awet Mengsteab 95 Örgryte Sollentuna 27.8
9:09.83 Fredrik Johansson 86 Växjö Sollentuna 27.8
9:29.55 Adelegn Zewdu 97 Malmö København, DEN 18.6
9:30.66 Erik Djurberg 97 Hässelby Hafnarfjördur. ISL 14.8
9:31.17 Suldan Hassan 98 Ullevi Norrköping 13.7
9:33.73 Niklas Jonsson 92 Huddinge Norrköping 13.7
9:36.15 Daniel Gleimar 92 Spårvägen Norrköping 13.7
9:37.09 Jens Petrusson 94 Ullevi Leppävaara, FIN 21.8
9:37.14 Jacob Ranglin Grissler 95 Örgryte Tokyo, JPN 31.7
9:42.73 Johan Fagerberg 92 Finspång Jönköping 13.8
9:55.15 Johan Lindberg 80 Upsala Norrköping 13.7
9:59.16 Jonas Carrass 91 Västerås Enskede 14.5
10:21.48 Elias Dahl 76 Hammarby Enskede 14.5
10:27.64 Anders Soovik 76 Kongahälla Göteborg/U 1.7
10:27.67 Fredrik Lundqvist 77 IK Sisu Jönköping 13.8
10:34.59 Niclas Wassberg 91 IF Göta Enskede 14.5
10:47.65 Alexander Holm 92 Tjalve Linköping 14.5
10:48.09 Adam Kagebäck 97 Linköping Högby 13.8
ungefärlig tid
10:26.0m Johan Lamm 98 Mölndal Linköping 14.5

110m häck/106.7

13.97 Anton Levin 92 Malmö Skara 6.6
14.05 ^Amir Shaker 89 Hammarby Jönköping 22.6
14.16 Philip Nossmy 82 Malmö Skara 6.6
14.18 Marvin Tay 90 Spårvägen Göteborg/U 3.7
14.21 Fredrick Ekholm 94 Huddinge Sollentuna 3.6
14.21 Alexander Brorsson 90 24Seven Tampere, FIN 3.9
14.25 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Sundsvall 31.7
14.30 Jonathan Holm 94 Strand Sundsvall 31.7
14.43 Petter Gustafsson 94 Hakarpspojkarna Sollentuna 27.8
14.47 Charles Mitala 96 Malmö Sollentuna 27.8
14.52 Philip Ngwe Luckey 95 Mölndal Sollentuna 27.8
14.67 Marcus Nilsson 91 Högby Sollentuna 27.8
14.75 Hannes Kvist Wirdmo 94 Atleticum Hässleholm 7.8
14.81 Petter Olson 91 Hässelby Sundsvall 31.7
14.98 Rafael Askros 81 Lidingö Enskede 14.5
15.12 Oliwer Åstrand 92 Örgryte Göteborg/U 3.7
15.25 Linus Otto Boyer 95 Upsala Enskede 14.5
15.30 Dennis Eriksson 93 Falun Lawrenceville, NJ 7.5
15.35 Rickard Willman 94 Västerås Skara 6.6
15.38 Ludwig Sjödin 95 Skellefteå Hässleholm 7.8
15.41 Sebastian Ruthström 97 Spårvägen Enskede 17.8
15.47 Kevin Fankl 95 Ullevi Hässleholm 7.8
15.55 Jonathan Carbe 90 Örgryte Falun 11.9
15.68 Gustav Jacobson 97 Istrum Ljungby 5.6
15.71 Fabian Rosenquist 91 Tjalve Linköping 14.5
oklar/okänd vind
15.08 Oliwer Åstrand 92 Örgryte Norrköping 13.7
medvind
13.95 ^Amir Shaker 89 Hammarby Skara 19.6
14.44 Petter Gustafsson 94 Hakarpspojkarna Gävle 17.7
15.25 Ludwig Sjödin 95 Skellefteå Gävle 17.7
15.25 Kevin Fankl 95 Ullevi Skara 19.6

400m häck/91.4

51.73 Isak Andersson 96 Upsala Leppävaara, FIN 20.8
51.75 Jonathan Carbe 90 Örgryte Göteborg/U 1.7
51.83 *Benjamin Mullen 87 Tureberg Göteborg/U 1.7
51.83 Alexander Lundskog 96 Ullevi Sollentuna 28.6
52.12 Viktor Nylander 98 Malmö Göteborg/U 1.7
53.02 Erik Lindahl 90 Ullevi Sollentuna 28.8
53.39 Anton Nilsson 92 Huddinge Santa Barbara, CA 19.3
53.54 Ludvig Hillenfjärd 97 Huddinge Sollentuna 27.8
54.05 Filip Wendelin 96 Mölndal Sollentuna 27.8
54.15 Oskar Greilert 95 Ullevi Göteborg/U 1.7
54.17 Andreas Almlöf 95 Spårvägen Sollentuna 28.6
54.19 Petter Gustafsson 94 Hakarpspojkarna Lafayette, LA 14.5
54.28 Oliwer Åstrand 92 Örgryte Sollentuna 27.8
54.77 Nicklas Holm 97 Spårvägen Sollentuna 4.6
54.85 Marcus Nilsson 91 Högby Linköping 14.5
55.18 Samuel Wiik 98 Örgryte Hässleholm 7.8
55.34 Fredrik Kihlblom 98 Huddinge Sollentuna 27.8
55.68 Tobias Nilsson 92 Växjö Sollentuna 27.8
55.70 Daniel Skatt 91 Örgryte Göteborg/U 1.7
55.76 *Kristian Efremov 90 Hammarby Enskede 14.5
55.76 Markus Johansson 90 IFK Umeå Gävle 16.7
55.92 Arvid Berglund 91 Tranås Göteborg/U 1.7
55.94 Mathieu Nilsson 96 IF Göta Enskede 14.5
56.20 Jonas Renz 99 Tjalve Motala 22.6
56.26 Arvid Gustafsson 99 Upsala Sollentuna 27.8

Höjd

2.20 Jakob Thorvaldsson 88 Lidingö Arvika 31.7
2.17 Andreas Carlsson 95 Ymer Leppävaara, FIN 20.8
2.16 Mehdi Katib 87 Hammarby Jaén, ESP 26.6
2.14 Emil Svensson 89 Örgryte Halmstad 19.6
2.14 Philip Frifelt Lundqvist 89 IF Göta Tampere, FIN 3.9
2.13 Yuan-Zhong Wu 91 Växjö Mölndal 23.7
2.11 Oskar Lundqvist 97 Upsala Stockholm/S 16.6
2.11 Fabian Delryd 96 Täby Göteborg/U 2.7
2.11 Simon Wiklund 99 Wilske Tampere, FIN 3.9
2.10 Filip Björklund 98 Upsala Halmstad 19.6
2.09 Fredrik Löfgren 94 Lund Hässleholm 7.8
2.07 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Amsterdam, NED 6.7
2.06 Stefan Holm 76 Kil Torremolinos, ESP 25.5
2.05 Henrik Thoms 96 IF Göta Arvika 31.7
2.04 Mattias Green 98 Säffle Karlstad 13.8
2.03 Simon Larsson 98 Ymer Göteborg/S 11.6
2.03 Adam Lindhe 94 Lidingö Enskede 14.5
2.02 Fredrik Wenström 97 Hanviken Hässleholm 5.8
2.01 Leo Bergström 00 Täby Sollentuna 4.6
2.01 Robin Jacobsson 98 Ullevi Kungsbacka 4.9
2.01 Carl af Forselles 01 Hellas Vellinge 6.8
2.00 Jesper Borg 93 Ullevi Norrköping 13.7
2.00 Otto Brinkman 97 Spårvägen Norrköping 13.7
2.00 Fredrick Ekholm 94 Huddinge Huddinge 21.5
2.00 Elias Sahlin 01 Hellas Mölndal 23.7
2.00 Ola Carlsson 75 Örgryte Torremolinos, ESP 25.5

Stav

5.70 Melker Svärd Jacobsson 94 Malmö Austin, TX 2.4
5.51 Armand Duplantis 99 Upsala Norrköping 13.7
5.30 Filip Gyllensten 92 Kville Hilversum, NED 9.7
5.25 Oscar Janson 75 Ullevi Göteborg/S 15.7
5.22 Rasmus Carlsson 88 Örebro Huddinge 12.6
5.20 Carl Sténson 93 Hellas Gräfelfing, GER 29.5
5.11 Simon Gyllensten 92 Kville Athens, GA 8.4
5.10 David Kappelin 95 Örgryte Göteborg/S 9.6
5.00 Marcus Nilsson 91 Högby Sollentuna 26.8
4.93 Micael Fagö 94 Kalmar Mölndal 23.7
4.86 Simon Assarsson 91 Växjö Linköping 14.5
4.82 Björn Andersson 91 Bålsta Göteborg/U 3.7
4.81 Erik Thorstensson 89 Spårvägen Oordegem, BEL 28.5
4.80 Andreas Carlsson 95 Ymer Göteborg/S 11.6
4.80 Esa Hiltunen 96 Ullevi Hilversum, NED 9.7
4.71 Jonas Asplund 73 Märsta Söderhamn 22.7
4.70 Jakob Samuelsson 98 Hässelby Hässleholm 5.8
4.70 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Amsterdam, NED 7.7
4.61 Fredrick Ekholm 94 Huddinge Huddinge 20.5
4.60 Nicklas Karlsson 96 Finspång Hässleholm 6.8
4.55 Jonathan Jansson 91 Örgryte Göteborg/S 16.8
4.55 Simon Thor 00 Märsta Göteborg/S 30.6
4.53 David Carlsson 90 Tjalve Mölndal 23.7
4.52 Emil Östergren 98 Växjö Hässleholm 5.8
4.51 Anton Olsson 99 Färjestaden Högby 17.7

Längd

8.44 Michel Tornéus 86 Hammarby Sierra Nevada, ESP 10.7
7.65 Andreas Carlsson 95 Ymer Hässleholm 6.8
7.52 Fabian Rosenquist 91 Tjalve Göteborg/U 2.7
7.50 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Hässleholm 6.8
7.49 Johan Taléus 94 Eskilstuna Sollentuna 27.8
7.49 Thobias Nilsson Montler 96 Malmö Sollentuna 27.8
7.40 Patric Hjort 93 Västerås Sollentuna 4.6
7.39 Elias Martinsson 97 Brattås Göteborg/U 2.7
7.38 Jesper Hellström 95 Hässelby Sollentuna 27.8
7.28 Adam Chiguer 91 Spårvägen Sollentuna 28.6
7.21 Daniel Örevik 97 Gotland Visby 30.5
7.20 Rickard Willman 94 Västerås Västerås 31.7
7.14 David Svensson 98 Tumba Göteborg/U 2.7
7.12 Sebastian Ruthström 97 Spårvägen Falun 10.9
7.10 Emil Bergqvist 91 Örebro Karlstad 13.8
7.08 Fredrick Ekholm 94 Huddinge Huddinge 1.6
7.07 Jonathan Åsman 98 Öresund Göteborg/U 2.7
7.03 Filip Björklund 98 Upsala Hässleholm 6.8
7.02 Mathias Johansson 90 Nedre Soppero Skellefteå 30.7
7.02 Marcus Nilsson 91 Högby Amsterdam, NED 6.7
6.98 Adam Stålberg 91 Upsala Gävle 15.7
6.97 Erik Olsson 89 Örgryte Göteborg/U 2.7
6.97 Per Jonsson 88 Bollnäs Sollentuna 26.8
6.97 Petter Olson 91 Hässelby Arona, ESP 4.6
6.97 Dennis Eriksson 93 Falun Lawrenceville, NJ 7.5
medvind
7.64 Patric Hjort 93 Västerås Sollentuna 4.6
7.58 Fabian Rosenquist 91 Tjalve Sollentuna 4.6
7.46 Jesper Hellström 95 Hässelby Norrköping 13.7
7.39 Adam Chiguer 91 Spårvägen Sollentuna 26.8
7.28 Daniel Örevik 97 Gotland Sollentuna 4.6
7.21 Jonathan Åsman 98 Öresund Göteborg/U 2.7
7.16 David Svensson 98 Tumba Göteborg/U 2.7
7.15 Fredrick Ekholm 94 Huddinge Huddinge 11.6
7.10 Emil Bergqvist 91 Örebro Gävle 22.5
7.05 Patrik Holmberg 90 Huddinge Norrköping 13.7

Tresteg

16.10 Michel Tornéus 86 Hammarby Sollentuna 28.8
15.84 Erik Ehrlin 90 Hammarby Huddinge 22.5
15.38 Mathias Ström 87 Örgryte Sollentuna 28.8
15.28 Simon Karlén 94 IF Göta Sollentuna 28.8
15.07 Jesper Hellström 95 Hässelby Norrköping 13.7
14.99 Marcus Nyberg 97 Malmö Hässleholm 7.8
14.87 Christofer Pool Wiklund 97 Falköpings FIK Hässleholm 7.8
14.85 Daniel Lennartsson 88 Örgryte Sollentuna 28.8
14.83 Sebastian Ekstrand 86 Mölndal Sollentuna 26.8
14.81 Antonis Dinopoulos 95 Upsala Norrköping 13.7
14.80 Artur Engström 96 Örgryte Göteborg/U 3.7
14.80 Dennis Eriksson 93 Falun Lawrenceville, NJ 8.5
14.59 Erik Olsson 89 Örgryte Göteborg/S 12.6
14.58 *Oumar Thiam 91 Hammarby Sollentuna 28.8
14.45 Andreas Carlsson 95 Ymer Hässleholm 7.8
14.30 Albin Boestad 97 Lidingö Hässleholm 7.8
14.28 Timothy Olsson 98 Hammarby Göteborg/U 3.7
14.20 Niklas Alsing 95 Östersund Hässleholm 7.8
14.07 Carl af Forselles 01 Hellas Vellinge 7.8
14.01 Tobias Larsson 98 Örgryte Göteborg/S 12.6
13.88 Eric Hallquist 96 Östersund Gävle 17.7
13.88 Jonathan Persgården 96 Ullevi Helsingborg 9.7
13.86 Samuel Wiik 98 Örgryte Göteborg/U 3.7
13.83 Max Hejdenberg 98 Örgryte Göteborg/U 3.7
13.81 Markus Lundborg 99 Ullevi Hässleholm 5.8
medvind
15.97 Erik Ehrlin 90 Hammarby Gävle 1.8
15.59 Antonis Dinopoulos 95 Upsala Torremolinos, ESP 25.5
15.53 Mathias Ström 87 Örgryte Helsingborg 21.8
15.32 Jesper Hellström 95 Hässelby Göteborg/U 3.7
15.01 Sebastian Ekstrand 86 Mölndal Göteborg/U 3.7
15.00 Artur Engström 96 Örgryte Helsingborg 9.7
14.93 Daniel Lennartsson 88 Örgryte Helsingborg 21.8
14.39 Albin Boestad 97 Lidingö Gävle 17.7
14.23 Mattias Sunneborn 70 Spårvägen Perth, AUS 31.10
13.98 Samuel Wiik 98 Örgryte Göteborg/U 3.7
13.94 Markus Lundborg 99 Ullevi Hässleholm 5.8
13.85 Linus Bertilsson 99 Örgryte Göteborg/U 3.7

Kula/7.26

20.00 Leif Arrhenius 86 Spårvägen Bottnaryd 18.6
19.38 Daniel Ståhl 92 Spårvägen Sollentuna 27.8
19.15 Niklas Arrhenius 82 Spårvägen Sollentuna 27.8
18.44 Arwid Koskinen 92 Huddinge Trosa 14.5
18.18 Wictor Petersson 98 Malmö Sollentuna 27.8
17.93 Viktor Gardenkrans 95 Malmö Tempe, AZ 26.3
17.83 Simon Pettersson 94 Upsala Leppävaara, FIN 20.8
17.41 Jonas Meyer 90 Örgryte Falun 23.4
17.14 Niklas Lindstedt 93 Hässelby Arvika 30.7
17.10 Marcus Mattisson 88 Ullevi Ljungby/LT 19.8
16.91 Mats Olsson 86 Hässelby Sollentuna 27.8
16.34 Tim Wunger 94 Upsala Gävle 15.7
16.25 Jesper Arbinge 97 Huddinge Sollentuna 27.8
15.96 Gabriel Heen 95 Hässelby Hässelby 27.9
15.59 Jeffrey Ige 83 Huddinge Sollentuna 3.6
15.58 Gustav Liberg 95 Ullevi Karlstad/M 10.9
15.53 Alexander Persson 95 Huddinge Hässleholm 6.8
15.29 Andreas Eriksson 94 Heros Mora 3.9
15.22 William Ullberg 96 IFK Umeå Gävle 15.7
14.90 Marcus Nilsson 91 Högby Linköping 14.5
14.84 Anders Lundell 88 Ullevi Norrköping 13.7
14.78 Oscar Vestlund 93 IF Göta Karlstad/M 10.9
14.43 Patrik Lindstedt 99 Hässelby Sollentuna/E 17.9
14.28 Theodor Ahlström 98 Växjö Linköping 14.5
14.23 Bengt Pettersson 61 Huddinge Västerås 31.7

Diskus/2.0

68.72 Daniel Ståhl 92 Spårvägen Sollentuna 28.8
66.03 Axel Härstedt 87 Malmö Helsingborg 11.7
66.02 Niklas Arrhenius 82 Spårvägen Provo, UT 19.7
63.10 Simon Pettersson 94 Upsala Hässleholm 7.8
62.50 Leif Arrhenius 86 Spårvägen Orem, UT 11.6
62.20 *Benn Haraddine 82 Hammarby Sollentuna 28.8
57.78 Viktor Gardenkrans 95 Malmö Helsingborg 22.7
54.89 Micael Ljungberg 92 Nyköping Tucson, AZ 9.4
54.66 Jussi Kiviniemi 93 Södertälje Södertälje 3.8
53.87 Gustav Liberg 95 Ullevi Bottnaryd 18.6
53.16 Jakob Gardenkrans 97 Malmö Sollentuna 28.8
52.04 Albin Lager 96 Örebro Hässleholm 7.8
51.69 *Matthew Brown 80 Hammarby Enskede 14.5
50.92 Oscar Gustafsson 97 Södertälje Trosa 22.6
49.93 Anton Larsson 93 Järvsö Mora 26.6
47.56 Andreas Grahn 92 Västerås Enskede 14.5
47.47 Tor Lindberg 95 IFK Umeå Hässleholm 7.8
47.43 Marcus Nilsson 91 Högby Jönköping 22.6
46.83 Alexander Sjögren 99 Kalmar Högby 13.8
46.38 Oscar Vestlund 93 IF Göta Karlstad/M 10.9
45.41 Erik Larsson 80 Visby Gute Visby 24.9
45.25 Lasse Ohtamaa 80 Huddinge Sätra 14.5
45.16 Fredrik Gerdsdorff 96 Timrå Umeå 29.5
45.09 William Ullberg 96 IFK Umeå Hässleholm 7.8
45.02 Mats Olsson 86 Hässelby Norrköping 13.7

Slägga/7.26

71.14 Anders Eriksson 94 Hovslätt Charlottesville, VA 23.4
70.95 Oscar Vestlund 93 IF Göta Bålsta 28.5
69.34 Elias Håkansson 92 Spårvägen Tuscaloosa, AL 16.10
69.19 Mattias Lindberg 90 Skellefteå Bottnaryd 19.6
64.51 Stefan Kvist 87 Alvesta Bottnaryd 19.6
63.60 Love Litzell 94 Hässelby Riverdale, NY 20.10
63.27 Tim Söderqvist 95 Hälle Uddevalla 10.9
63.02 Kristoffer Fagerlund 93 Ullevi Göteborg/S-K 2.7
61.14 Anton Andersson 96 Umedalen Halle, GER 22.5
60.51 Alexander Larsson 94 Upsala Norrköping 13.7
59.77 Hans Eriksson 86 Västerås Torsby 17.9
59.01 Robert Alneroth 84 Gefle Gävle 21.6
58.70 Leif Arrhenius 86 Spårvägen Provo, UT 3.9
58.43 Simon Pettersson 94 Upsala Hässleholm 6.8
56.79 Johan Björnstad 90 Ullevi Varberg 14.8
55.29 Ragnar Carlsson 00 Falun Eskilstuna 15.10
55.12 Tobias Hagström 96 Hälle Varberg 14.8
54.76 Torbjörn Julin 89 Ullevi Helsingborg 11.7
54.74 Tommy Larsson 90 IF Göta Bottnaryd 19.6
54.50 Patrik Lindstedt 99 Hässelby Västerås/Ap 23.7
53.88 Jonas Birgersson 83 Nyköping Nyköping/T 24.9
53.65 Erik Romberg 90 Högby Linköping 14.5
53.53 Sami Luttinen 91 Tjalve Linköping 14.5
53.30 Niklas Arrhenius 82 Spårvägen Provo, UT 10.9
53.22 August Bergstrand 99 Ullevi Varberg 14.8

Spjut/800

84.50 Kim Amb 90 Bålsta Tampere, FIN 4.9
82.81 Gabriel Wallin 81 Södertälje Saarijärvi, FIN 26.6
81.89 Jiannis Smalios 87 Örebro Tampere, FIN 4.9
73.30 Isak Oskarsson 96 Stensjön Hässleholm 5.8
73.28 Jonathan Harley 93 Rydö Sollentuna 26.8
72.46 Theodor Thor 93 Örebro Västerås 31.7
71.40 Simon Litzell 97 Hässelby Sundsvall 18.6
70.98 Johan Carlqvist 92 Falun Sollentuna 26.8
70.36 Lukas Kvist 94 Helsingborg Helsingborg 10.9
69.22 Olof Hansson 86 Hässelby Bottnaryd 19.6
68.97 Sebastian Thörngren 93 Växjö Sollentuna 26.8
67.44 Sebastian Ruthström 97 Spårvägen Stockholm/S 19.6
66.80 Axel Lönegren 94 Upsala Norrköping 13.7
66.59 Quincy Andersson 95 Malmö Hässleholm 5.8
66.47 Rasmus Eriksson 98 Kil Hamar, NOR 18.5
66.38 Richard Olsson 89 Örgryte Norrköping 13.7
66.20 Johannes Henriksson 93 IF Göta Sollentuna 26.8
65.91 Theodor Ahlström 98 Växjö Sollentuna 26.8
65.65 Erik Olofsson 93 IFK Umeå Gävle 17.7
64.24 Andrée Nilsson 97 Bore Göteborg/U 1.7
64.01 Marcus Nilsson 91 Högby Amsterdam, NED 7.7
63.54 Pontus Bjärkvik 90 Hovslätt Bottnaryd 19.6
63.15 Jakob Eriksson 98 IF Göta Hässleholm 7.8
62.37 Lasse Ohtamaa 80 Huddinge Huddinge/J 24.9
62.20 Stellan Back 75 Tureberg Täby 4.9

Tiokamp/M

7.942 Marcus Nilsson 91 Högby Amsterdam, NED 7.7
7.875 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Amsterdam, NED 7.7
7.211 Sebastian Ruthström 97 Spårvägen Falun 11.9
7.037 Kevin Fankl 95 Ullevi Marburg, GER 22.5
6.830 Rasmus Elfgaard 94 Habo Rock Island, IL 7.5
6.795 Jonathan Carbe 90 Örgryte Falun 11.9
6.684 Rasmus Carlsson 88 Örebro Marburg, GER 22.5
6.562 Nicklas Karlsson 96 Finspång Huddinge 12.6
6.053 Axel Ohlson 96 Hässelby Falun 11.9
5.950 Simon Gyllensten 92 Kville Myrtle Beach, SC 18.3
5.937 Fredrick Ekholm 94 Huddinge Huddinge 12.6
5.841 Lasse Ohtamaa 80 Huddinge Stendal, GER 29.5
5.239 Petter Olson 91 Hässelby Arona, ESP 5.6
5.195 Mattias Sunneborn 70 Visby Gute Perth, AUS 28.10
4.849 Tobias Lundqvist 80 IK Sisu Högby 10.7

>