Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Lördag 23 mars 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


FRIIDROTT.SE / RESULTAT|STATISTIK / ÅRSBÄSTA

FRIIDROTT.SE / RESULTAT|STATISTIK / ÅRSBÄSTA K UTE 2002

Årsbästa K 2002

[MÄN] [KVINNOR] [P19] [F19] [P17] [F17] [P15] [F15] [P14] [F14]

Senast uppdaterad 19 NOV, 2002
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda utomhus 2002.

100m

11.65 Jenny Kallur 81 Falun Borås 13.6
11.69 Carolina Klüft 83 Växjö Helsinki, FIN 23.8
11.77 Susanna Kallur 81 Falun Gävle 16.8
11.79 Emma Rienas 82 IF Göta Växjö 4.7
11.90 Lena Udd 70 Hellas Gävle 19.7
11.90 Emmelie Barenfeld 81 Ullevi Göteborg 27.8
11.95 Sofi Hildenborg 76 Råby-Rekarne Commerce, TX 20.4
11.97 Linda Storkull 79 Ullevi Helsingborg 14.7
12.00 Maria Teilman 86 Hammarby Sollentuna 1.6
12.00 Ellinor Stuhrmann 77 Malmö Köbenhavn, DEN 10.6
12.02 Annika Amundin 77 Ullevi Sollentuna 2.6
12.03 Daniela Lincoln-Saavedra 84 Malmö Göteborg 6.7
12.05 Jenny Ljunggren 84 Helsingborg Sollentuna 2.6
12.06 Stina Smibacker 83 Enköping Göteborg 6.7
12.10 Malin Källgren 80 Ymer Uddevalla 27.7
12.11 Pernilla Tornemark 85 Malmö Stockholm 13.9
12.12 Mfon Etim 85 Angered Göteborg 6.7
12.16 Frida Claesson 84 Alingsås Uddevalla 27.7
12.16 Lena Berntsson 78 Ullevi Göteborg 27.8
12.16 Hanna Peterson 80 Hässelby Stockholm 19.6
12.16 Jessica Palm 82 IF Göta Eskilstuna 8.6
12.17 Malin Henriksson 78 Västerås Eskilstuna 8.6
12.20 Tove Åkerblom 85 Malmö Stockholm 13.9
12.22 Emma Salomonsson 84 Mölndal Uddevalla 27.7
12.22 Therese Hammarlund 77 Falun Gävle 19.7
okänd vind
medvind
11.75 Sofi Hildenborg 76 Råby-Rekarne Abilene, TX 23.3
11.89 Ellinor Stuhrmann 77 Malmö Malmö 13.8
11.97 Maria Teilman 86 Hammarby Västerås 28.7
12.00 Jenny Ljunggren 84 Helsingborg Karlskrona 25.5
12.04 Therese Hammarlund 77 Falun Uppsala 30.6
12.08 Emma Salomonsson 84 Mölndal Mölndal 16.6
12.08 Hanna Peterson 80 Hässelby Västerås 28.7
12.11 Malin Henriksson 78 Västerås Västerås 28.7

200m

23.61 Jenny Kallur 81 Falun Sevilla, ESP 23.6
23.71 Carolina Klüft 83 Växjö München, GER 9.8
23.76 Lena Udd 70 Hellas Göteborg 7.7
23.92 Sofi Hildenborg 76 Råby-Rekarne Eskilstuna 8.6
23.97 Ellinor Stuhrmann 77 Malmö Göteborg 7.7
24.27 Emma Rienas 82 IF Göta Växjö 4.7
24.30 Jenny Ljunggren 84 Helsingborg Kingston, JAM 18.7
24.50 Emmelie Barenfeld 81 Ullevi Sollentuna 4.8
24.60 Tove Åkerblom 85 Malmö Huddinge 4.8
24.64 Jessica Samuelsson 85 Hässelby Göteborg 7.7
24.69 Beatrice Dahlgren 79 Mölndal Göteborg 7.7
24.72 Hanna Peterson 80 Hässelby Västerås 27.7
24.78 Lena Melin 72 Ullevi Borås 13.6
24.79 Maria Teilman 86 Hammarby Huddinge 4.8
24.79 Pernilla Tornemark 85 Malmö Halmstad 20.7
24.81 Linda Storkull 79 Ullevi Halmstad 20.7
24.83 Frida Claesson 84 Alingsås Uddevalla 28.7
24.83 Sofia Gustafsson 79 Råby-Rekarne Eskilstuna 8.6
24.85 Malin Henriksson 78 Västerås Eskilstuna 8.6
24.87 Frida Näsman 78 Bollnäs Borås 18.5
24.89 Helene Nordquist 80 Täby Eskilstuna 9.6
24.95 Malin Källgren 80 Ymer Uddevalla 28.7
24.99 Elin Lundqvist 86 IF Göta Göteborg 7.7
25.05 Stina Smibacker 83 Enköping Ludvika 27.6
25.25 Nathalie Hildingsson 85 Helsingborg Halmstad 20.7
medvind
23.66 Sofi Hildenborg 76 Råby-Rekarne Abilene, TX 9.5
25.15 Kaisa Ulfsdotter 83 Finish Karlskrona 30.6
Manuell tidtagning

400m

52.32 Lena Udd 70 Hellas Helsinki, FIN 23.8
52.89 Nadja Petersen 78 Huddinge Helsinki, FIN 23.8
53.17 Carolina Klüft 83 Växjö Gävle 17.8
53.43 Ellinor Stuhrmann 77 Malmö Helsinki, FIN 23.8
54.01 Sofi Hildenborg 76 Råby-Rekarne Göteborg 6.7
54.23 Beatrice Dahlgren 79 Mölndal Göteborg 6.7
54.69 Frida Näsman 78 Bollnäs Gävle 21.7
54.71 Monica Lundgren 73 Täby Göteborg 6.7
54.84 Helene Nordquist 80 Täby Sollentuna 3.8
55.35 Elin Wiik 85 Sommen-Bygden Huddinge 3.8
55.45 Camilla Nyquist 79 Ymer Göteborg 6.7
55.82 Sandra Pode 81 Heleneholm Gävle 16.8
55.82 Hanna Peterson 80 Hässelby Sollentuna 3.8
56.07 Jessica Samuelsson 85 Hässelby Stockholm 15.9
56.14 Erica Mårtensson 79 Växjö Växjö 4.7
56.20 Kristina Blomstrand 82 Ullevi Eskilstuna 11.8
56.42 Nuulu Ndiwabene 84 Hofors Leppävaara, FIN 24.8
56.47 Charlotte Schönbeck 84 Lidingö Sollentuna 3.8
56.48 Nadja Casadei 83 KA2 Eskilstuna 11.8
56.64 Therese Gustafsson 85 Kil Göteborg 6.7
56.66 Josefin Näsman 81 Bollnäs Sollentuna 3.8
56.74 Jenny Holmroos 86 Västerås Västerås 20.6
57.02 Malin Henriksson 78 Västerås Västerås 28.7
57.04 Viktoria Tegenfeldt 87 Tvärålund Narvik, NOR 13.7
57.05 Sara Strömberg 86 Heleneholm Huddinge 2.8
Manuell tidtagning

800m

2:02.26 Lena Nilsson 80 Täby Malmö 13.8
2:03.33 Linda Olsson 72 Täby Tampere, FIN 10.7
2:03.51 Camilla Nyquist 79 Ymer Stockholm 16.7
2:03.85 Monica Lundgren 73 Täby Karlstad 25.7
2:06.11 Louise Wenngren 76 Spårvägen Stockholm 16.7
2:07.03 Hanna Karlsson 79 Malmö Göteborg 7.7
2:07.15 Kajsa Haglund 81 Heleneholm Göteborg 7.7
2:07.58 Charlotte Schönbeck 84 Lidingö Mannheim, GER 16.6
2:07.73 Jenny Holmroos 86 Västerås Gävle 17.8
2:07.78 Flo Jonsson 78 Ärla Eskilstuna 8.6
2:08.37 Nadja Petersen 78 Huddinge Enskede 25.5
2:08.63 Jenny Sjöström 78 Falun Palo Alto, CA 3.5
2:09.77 Sofie Hallkvist 83 Ärla Stockholm 16.7
2:10.04 Kristin Ahlepil 78 Rånäs Stockholm 16.7
2:10.29 Viktoria Tegenfeldt 87 Tvärålund Gävle 16.8
2:10.51 Therese Ahlepil 76 Rånäs Sollentuna 1.6
2:10.53 Lisa Nauclér 84 Järvsö Stockholm 16.7
2:10.83 Jessica Gylfe 80 Växjö Sollentuna 1.6
2:11.27 Sara Trané 85 Göteborgs KIK Göteborg 27.8
2:11.28 Linda Olsson 81 Falun Sollentuna 4.8
2:11.31 Ulrika Johansson 75 Rånäs Karlstad 25.7
2:11.56 Madeleine Mattsson 81 Hovslätt Sollentuna 4.8
2:11.94 Ann Johansson 85 Söderhamn Stockholm 16.7
2:12.49 Elin Wiik 85 Sommen-Bygden Karlskrona 30.6
2:12.54 Caroline Huldén 81 IF Göta Arlington, TX 12.5

1500m

4:09.89 Lena Nilsson 80 Täby Brunswick, ME 6.7
4:19.23 Ulrika Johansson 75 Rånäs Sevilla, ESP 23.6
4:21.49 Hanna Karlsson 79 Malmö Ludvika 27.6
4:21.73 Flo Jonsson 78 Ärla Göteborg 6.7
4:22.73 Ida Nilsson 81 Högby Stockholm 16.7
4:22.74 Camilla Nyquist 79 Ymer Gävle 18.8
4:23.17 Johanna Nilsson 83 Högby Jönköping 29.5
4:23.17 Kajsa Haglund 81 Heleneholm Gävle 18.8
4:23.98 Maria Ghizzoni 67 IF Göta Malmö 13.8
4:24.01 Alexandra Lindquist 79 Rånäs Walnut, CA 20.4
4:24.23 Jessica Gylfe 80 Växjö Eskilstuna 9.6
4:32.99 Madeleine Mattsson 81 Hovslätt Göteborg 6.7
4:33.57 Rebecca Ringström-Larsson 77 Spårvägen Göteborg 6.7
4:33.94 Kristin Ahlepil 78 Rånäs Norrtälje 1.8
4:34.86 Jenny Sjöström 78 Falun Russellville, AR 23.3
4:35.15 Mia Larsson 81 Hälle Göteborg 6.7
4:35.23 Jessica Gunnarsson 76 Växjö Göteborg 6.7
4:36.40 Ida Strandenholm 86 Råby-Rekarne Göteborg 6.7
4:37.53 Pernilla Sävestrand 86 Sävedalen Gävle 18.8
4:37.77 Jenny Holmroos 86 Västerås Västerås 28.7
4:38.34 Sofie Hallkvist 83 Ärla Eskilstuna 11.8
4:38.52 Isabell Ahlström 81 Rånäs Gävle 21.7
4:38.60 Linda Damgren 79 Hakarpspojkarna Göteborg 6.7
4:39.47 Lisa Nauclér 84 Järvsö Helsinki, FIN 23.8
4:39.71 Jenny Widarsson 76 Mullsjö SOK Jönköping 29.5

5000m

15:51.71 Ida Nilsson 81 Högby Walnut, CA 19.4
16:12.00 Malin Öhrn 69 Växjö Sevilla, ESP 23.6
16:17.82 Maria Ghizzoni 67 IF Göta Palo Alto, CA 3.5
16:32.56 Marie Söderström-Lundberg 60 Hässelby Växjö 4.7
16:55.45 Annika Nyberger 68 Spårvägen Växjö 4.7
17:01.26 Mia Larsson 81 Hälle Borås 13.6
17:01.95 Christin Johansson 78 Kville Borås 13.6
17:02.29 Jenny Widarsson 76 Mullsjö SOK Borås 13.6
17:06.83 Gunilla Svärd 70 Rånäs Uppsala 8.8
17:11.55 Anna Lindh 74 Rånäs Stockholm 19.6
17:11.76 Jessica Gylfe 80 Växjö Helsinki, FIN 24.8
17:15.3m Jennie Åkerberg 73 Spårvägen Stockholm 27.7
17:17.88 Anna Rahm 81 SIF Skellefteå Narvik, NOR 14.7
17:18.4m Elisabeth Engström 78 Mora Falun 18.6
17:20.49 Rebecca Johansson 81 IF Göta College Station, TX 16.3
17:28.6m Susanne Johansson 62 Hässelby Stockholm 27.7
17:29.5m Catarina Asph 77 Mora Falun 18.6
17:33.55 Therese Forsberg 82 Heby Austin, TX 5.4
17:39.12 Isabell Ahlström 81 Rånäs Sollentuna 4.8
17:46.61 Karin Schön 62 Kville Göteborg 27.8
17:49.54 Åsa Höög 71 Örebro AIK Garphyttan 19.6
17:56.25 Kajsa Haglund 81 Heleneholm Arlington, TX 12.5
17:59.0m Carolina Martinez 80 Björnstorp Eslöv 29.5
18:00.75 Madeleine Mattsson 81 Hovslätt Sollentuna 4.8
18:02.0m Anna Isaksson 73 Flemingsberg Stockholm 27.7

10000m

33:37.65 Malin Öhrn 69 Växjö Leppävaara, FIN 18.5
33:44.89 Marie Söderström-Lundberg 60 Hässelby Leppävaara, FIN 18.5
35:06.88 Annika Nyberger 68 Spårvägen Stockholm 27.7
35:10.66 Jenny Widarsson 76 Mullsjö SOK Helsinki, FIN 23.8
35:30.95 Anna Lindh 74 Rånäs Enköping 26.6
35:39.12 Lisa Blommé 78 Flemingsberg Walnut, CA 19.4
35:43.03 Rebecca Johansson 81 IF Göta Des Moines, IA 25.4
35:56.57 Camilla Benjaminsson 66 Hässelby Leppävaara, FIN 18.5
36:00.05 Susanne Johansson 62 Hässelby Stockholm 27.7
36:22.36 Åsa Höög 71 Örebro AIK Garphyttan 7.8
36:22.89 Anna Isaksson 73 Flemingsberg Stockholm 27.7
36:43.5m Karin Schön 62 Kville Göteborg 17.9
36:53.2m Dorothea Carlsson 76 Kville Göteborg 17.9
37:14.70 Elisabeth Engström 78 Mora Gävle 16.8
38:09.69 *Julie Leonard 59 Högbo GIF Gävle 26.6
38:16.02 Anna Hansson 73 Studenterna Stockholm 27.7
38:28.31 Susanna Damm 75 Västerås Ludvika 27.6
38:34.03 Anneli Fransson 78 Rånäs Enköping 26.6
38:38.06 Åsa Carlsson 62 Laxå Garphyttan 7.8
38:45.82 Madeleine Wedin-Shemweta 68 Flemingsberg Stockholm 27.7
39:27.13 Cecilia Erling 74 Rånäs Enköping 26.6
39:51.3m Helena Jonsson 64 Glasriket Oskarshamn 28.6
39:55.9m Katarina Nilsson 56 Högby Oskarshamn 28.6

Marathon

2:33.41 Lena Gavelin 74 Jamtrennarna Frankfurt am Main, GER 27.10
2:36.13 Marie Söderström-Lundberg 60 Hässelby München, GER 10.8
2:38.22 Karin Schön 62 Kville Ferrara, ITA 17.3
2:40.23 Heléne Willix 74 Spårvägen London, GBR 14.4
2:45.53 Susanne Johansson 62 Hässelby Stockholm 8.6
2:50.09 Hanna Salander 77 Mora Kvarnsveden 2.11
2:50.37 Camilla Benjaminsson 66 Hässelby London, GBR 14.4
2:51.22 Anna Isaksson 73 Flemingsberg Stockholm 8.6
2:53.02 Annelie Buller 70 Hässelby Berlin, GER 29.9
2:55.14 Anna Hansson 73 Studenterna Wien, AUT 26.5
2:55.36 Åsa Höög 71 Örebro AIK Stockholm 8.6
3:02.34 Camilla Johansson 73 Hässelby Berlin, GER 29.9
3:03.19 Marlene Persson 70 Vattudalen Stockholm 8.6
3:04.44 Christina Forslund 65 Nyland Umeå 12.10
3:05.12 Kajsa Friström 65 Fredrikshof Stockholm 8.6
3:06.00 Carin Jaxell 73 Enhörna Sevilla, ESP 24.2
3:07.49 *Anja Auvinen 61 Mälarhöjden Stockholm 8.6
3:09.02 Anette Rönnerman 68 klubb? Roma, ITA 24.3
3:10.04 Yvonne Brandberg 59 Rånäs Stockholm 8.6
3:10.47 Birgitta Myrnäs 52 Lulekamraterna Stockholm 8.6
3:13.02 Ylva Samuelsson 59 Lulekamraterna Pauillac, FRA 7.9
3:15.19 Anita Nordenström 75 Mora Stockholm 8.6
3:15.33 Laura Leitner 75 Flemingsberg Stockholm 8.6
3:15.56 Cecilia Jeverstam 75 Mölndal Berlin, GER 29.9
3:16.04 Linda Ek 79 Enhörna Stockholm 8.6

3000m hinder/76.2

9:49.49 Ida Nilsson 81 Högby Sevilla, ESP 22.6
10:25.96 Ulrika Johansson 75 Rånäs Helsinki, FIN 24.8
10:30.60 Christin Johansson 78 Kville Helsinki, FIN 24.8
10:54.50 Ebba Stenbäck 81 Söderköping Berea, OH 4.5
10:56.95 Rebecca Johansson 81 IF Göta Arlington, TX 11.5
11:04.52 Isabell Ahlström 81 Rånäs Malmö 13.8
11:11.43 Ida Strandenholm 86 Råby-Rekarne Gävle 17.8
11:17.68 Anna Stenbäck 82 Norrköping Helsingborg 12.7
11:34.34 *Julie Leonard 59 Högbo GIF Gävle 7.8
11:50.47 Sofia Byhlinder 84 Mora Eskilstuna 8.6
12:39.28 Johanna Sjögren 81 IF Göta Arlington, TX 11.5
12:45.41 Sandra Petersson 87 Malmö Helsingborg 12.7

100m häck/84.0

12.94 Susanna Kallur 81 Falun Madison, WI 18.5
13.33 Carolina Klüft 83 Växjö München, GER 9.8
13.42 Jenny Kallur 81 Falun Madison, WI 18.5
13.94 Anna Pettersson 77 Ymer Halmstad 21.7
14.12 Lina Quick 80 Gefle Gävle 19.7
14.19 Kaisa Ulfsdotter 83 Finish Sollentuna 3.8
14.36 Lena Melin 72 Ullevi Uddevalla 28.7
14.38 Anna Marberg 81 Trollhättans SK Sävedalen 2.6
14.40 Erica Mårtensson 79 Växjö Skruv 20.5
14.43 Jennie Nilsson 84 Brännan Sollentuna 3.8
14.45 Johanna Sjöström 86 Västerås Gävle 18.8
14.52 Sofia Klüft 85 Växjö Sollentuna 2.6
14.56 Anna-Karin Olsson 75 Tureberg Lerum 19.5
14.58 Petra Eklund 74 Täby Olofström 8.6
14.67 Lena Berntsson 78 Ullevi Uddevalla 28.7
14.71 Linda Persson 81 Växjö Sollentuna 3.8
14.80 Jana Cagin 79 Hässelby New York, NY 13.4
14.88 Malin Ericsson 80 Enköping Turku, FIN 7.9
14.89 Amanda Nilsson 83 Skellefteå Sollentuna 3.8
14.90 Linda Fredriksson 71 Halmstad Skruv 20.5
15.10 Ida Sjöling 81 Lidingö Aalborg, DEN 27.7
15.14 Helena Rönner 80 Ullevi New Haven, CT 20.4
15.15 Lisa Helmersson 83 KA2 Göteborg 7.7
15.18 Cecilia Axelsson 84 Helsingborg Sollentuna 3.8
15.27 Malin Svensson 78 Helsingborg Olofström 8.6
15.27 Linda Aguzey 85 Sundsvall Sundsvall 20.6
okänd vind
14.71 Jana Cagin 79 Hässelby Princeton, NJ 6.4
medvind
14.29 Jennie Nilsson 84 Brännan Sollentuna 3.8
14.79 Amanda Nilsson 83 Skellefteå Sollentuna 3.8
14.85 Malin Ericsson 80 Enköping Västerås 26.7
14.94 Karin Olsson 75 Helsingborg Karlskrona 25.5
15.06 Alice Bergstrom 79 Råby-Rekarne San Angelo, TX 23.5
15.13 Lisa Helmersson 83 KA2 Karlskrona 25.5
15.26 Annette Ekberg 81 Lidingö Lawrence, KS 17.4

400m häck/76.2

56.95 Nadja Petersen 78 Huddinge Gävle 18.8
57.59 Erica Mårtensson 79 Växjö Gävle 18.8
58.61 Lena Melin 72 Ullevi Växjö 4.7
59.84 Anneli Melin 76 Helsingborg Gävle 18.8
60.00 Kristina Blomstrand 82 Ullevi Gävle 18.8
60.45 Kaisa Ulfsdotter 83 Finish Oslo, NOR 23.6
60.72 Ellinor Stuhrmann 77 Malmö Göteborg 5.7
61.71 Therese Gustafsson 85 Kil Helsingborg 12.7
61.72 Sandra Pode 81 Heleneholm Sollentuna 4.8
61.78 Jessica Samuelsson 85 Hässelby Växjö 4.7
61.83 Paulina Orell 81 Ullevi Helsingborg 12.7
62.01 Sara Trané 85 Göteborgs KIK Gävle 17.8
62.25 Louise Åkesson 80 KA2 Sollentuna 4.8
62.64 Amanda Nilsson 83 Skellefteå Narvik, NOR 13.7
63.58 Johanna Rönner 82 Ullevi Gävle 17.8
63.86 Katarina Wikander 67 Helsingborg Karlskrona 25.5
64.61 Alice Bergström 79 Råby-Rekarne Göteborg 5.7
64.77 Louise Gundert 80 Lidingö Sollentuna 4.8
64.82 Lisa Norlin 83 Riviera Narvik, NOR 13.7
64.97 Eva Olofsson 80 Eslöv Karlskrona 25.5
65.51 Johanna Sjöström 86 Västerås Enskede 25.5
65.77 Annika Hägglund 81 Brännan Gävle 20.7
66.16 Linda Olsson 81 Falun Enskede 25.5
66.31 Linn Göransson 83 Täby Enskede 25.5
66.64 Linda Wallerman 83 Gefle Växjö 4.7
Manuell tidtagning

Höjd

2.05 Kajsa Bergqvist 76 Tureberg Poznan, POL 18.8
1.92 Carolina Klüft 83 Växjö Kingston, JAM 19.7
1.83 Angelica Johansson 83 Hälle Sollentuna 4.8
1.82 Emma Green 84 Ullevi Mannheim, GER 16.6
1.78 Cecilia Axelsson 84 Helsingborg Karlskrona 25.5
1.78 Jenny Isgren 81 Spårvägen Malaga, ESP 8.5
1.77 Lena Johansson 79 Hässelby Gävle 16.8
1.75 Helena Redborg 83 Tureberg Gävle 21.7
1.74 Anna Alexson 87 Kyrkhult Kalmar 28.9
1.74 Stina Bohgard 82 Tureberg Eskilstuna 8.6
1.73 Ebba Jungmark 87 Mölndal Göteborg 5.7
1.72 Madelen Olsson 85 IF Göta Kil 10.8
1.72 Marie Norrman 81 Råby-Rekarne Houston, TX 18.5
1.71 Linda Persson 81 Växjö Sollentuna 3.8
1.70 Sofie Johansson 87 Wärnamo Halmstad 21.7
1.70 Jenny Gunnarsson 85 Finish Klippan 9.6
1.70 Camilla Silander 86 Danderyd Athl Gävle 19.7
1.70 Lisa Hannula 83 Gefle Gävle 19.7
1.70 Alice Bergström 79 Råby-Rekarne San Angelo, TX 23.5
1.70 Sabine Pettersson 82 Råby-Rekarne Eskilstuna 8.6
1.69 Frederikke Jensen 87 Vittsjö Klippan 9.6
1.69 Frida Brolin 85 Ärla Örebro 24.8
1.69 Andrea Åhlin 86 Strömstad Helsingborg 13.7
1.68 Caroline Gull 88 IF Göta Kil 10.8
1.68 Linda Hagberg 83 Örebro Eskilstuna 26.5
1.68 Ida Sjöling 81 Lidingö Esbjerg, DEN 24.8
skoltävling

Stav

4.51 Kirsten Belin 81 Kvarnsveden Göteborg 27.8
4.30 Hanna-Mia Persson 78 Kalmar Kassel, GER 14.6
4.15 Linda Persson 81 Växjö Helsinki, FIN 23.8
4.09 *Vala Flosadottir 78 Örgryte Göteborg 7.7
3.84 Malin Ericsson 80 Enköping Göteborg 5.7
3.74 Maria Rendin 82 Malmö Sollentuna 4.8
3.72 Alissa White 74 Hässelby Göteborg 7.7
3.70 Klara Persson 80 Spårvägen Sollentuna 1.6
3.65 Ida Glemne 84 Växjö Karlskrona 29.6
3.65 Michelle Railsback 82 klubb? Provo, UT 3.5
3.60 Ewa Warnquist 85 KA2 Karlshamn 15.6
3.56 Nadja Casadei 83 KA2 Göteborg 7.7
3.55 Louise Lundin 87 Göteborgs KIK Karlskrona 29.6
3.55 Christina Garametsos 86 Malmö Karlskrona 29.6
3.53 Louise Landqvist 83 Göteborgs KIK Gävle 17.8
3.50 Helena Gissle 76 Spårvägen Sollentuna 1.6
3.50 Annica White 80 Hässelby Durham, NC 5.4
3.45 Veronika Fridén 83 Mölndal Karlskrona 29.6
3.40 Alisa Dimante 88 Malmö Trelleborg 11.8
3.40 Sophie Larup 86 Malmö Vellinge 1.6
3.40 Helena Ahxner 81 Mölndal Göteborg 7.7
3.40 Emma Josefsson 81 Kville Göteborg 7.7
3.40 Linnea Weding-Holmgren 80 Ullevi Göteborg 5.9
3.38 Lisa Wälitalo 82 Umedalen Göteborg 5.7
3.28 Isabell Lilja 87 Malmö Stockholm 13.9
3.28 Katja Gustafsson 84 Skellefteå Göteborg 5.7
3.28 Sara Josefsson 84 Kville Sollentuna 3.8

Längd

6.48 Carolina Klüft 83 Växjö Gävle 18.8
6.23 Camilla Johansson 76 Växjö Gävle 18.8
6.09 Helena Rönner 80 Ullevi Annapolis, MD 11.5
6.08 Sara Brankell 81 Mölndal Sollentuna 4.8
6.00 Lina Quick 80 Gefle Gävle 17.8
5.94 Sofia Gustafsson 79 Råby-Rekarne Västerås 20.6
5.93 Pernilla Tornemark 85 Malmö Leppävaara, FIN 24.8
5.87 Karin Funke-Melin 71 Gefle Gävle 18.8
5.81 Daniela Lincoln-Saavedra 84 Malmö Sollentuna 1.6
5.80 Sofia Klüft 85 Växjö Göteborg 6.7
5.80 Catarina Östling 78 Valbo Gävle 18.8
5.78 Linda Berntsson 87 Varberg Göteborg 5.7
5.78 Petra Eklund 74 Täby Riga, LAT 30.6
5.77 Laine Rohtla 72 Örgryte Göteborg 9.6
5.74 Madelen Nylander 84 Örbyhus Sollentuna 3.8
5.73 Elizabeth Franklin 79 Växjö Skruv 20.5
5.71 Sofie Andersson 81 Kville Gävle 18.8
5.69 Josefina Hallström 86 Gefle Gävle 20.7
5.66 Roseline Olomina 78 Göteborgs KIK Norrköping 31.8
5.65 Ulrika Nilsson 84 Orient Sollentuna 1.6
5.65 Erika Persson 79 Råby-Rekarne Västerås 28.7
5.64 Camilla Olsson 86 Malmö Göteborg 6.7
5.63 Katrin Svensson 78 Örebro Göteborg 9.6
5.61 Anna Wiberger 82 Mölndal Sollentuna 4.8
5.60 Anna Seleznova 83 Huddinge Sollentuna 3.8
5.60 Jessica Palm 82 IF Göta Sollentuna 1.6
5.60 Anna-Karin Olsson 75 Tureberg Lerum 20.5
okänd vind
5.70 Susanna Kallur 81 Falun Madison, WI 18.5
medvind
6.59 Carolina Klüft 83 Växjö Sevilla, ESP 23.6
6.01 Pernilla Tornemark 85 Malmö Leppävaara, FIN 24.8
5.92 Karin Funke-Melin 71 Gefle Västerås 28.7
5.88 Elizabeth Franklin 79 Växjö Skruv 20.5
5.85 Petra Eklund 74 Täby Västerås 28.7
5.74 Erika Persson 79 Råby-Rekarne Västerås 28.7
5.65 Ida Sjöling 81 Lidingö Gävle 18.8

Tresteg

13.70 Camilla Johansson 76 Växjö Växjö 4.7
13.02 Sara Brankell 81 Mölndal Mölndal 16.6
12.91 Anna Wiberger 82 Mölndal Sierra Nevada, ESP 10.7
12.91 Anna Göransdotter Nilsson 77 Hellas Gävle 17.8
12.87 Mfon Etim 85 Angered Gävle 16.8
12.64 Elizabeth Franklin 79 Växjö Gävle 17.8
12.51 Kajsa Levin 83 Tranås Sollentuna 3.8
12.45 Moa Bergsten 83 Hammarby Sollentuna 3.8
12.45 Laine Rohtla 72 Örgryte Gävle 16.8
12.44 Helena Rönner 80 Ullevi Houston, TX 22.3
12.29 Madelen Nylander 84 Örbyhus Stockholm 15.9
12.26 Sara Sköldin 85 Råby-Rekarne Gävle 19.7
12.21 Malin Larsson 77 Falun Eskilstuna 9.6
12.20 Maria Berggren 82 Ullevi Columbia, MO 19.5
12.15 Anna Seleznova 83 Huddinge Sollentuna 3.8
11.99 Sara Gelin 80 Enköping Baton Rouge, LA 20.4
11.98 Angelica Ström 81 Gefle Gävle 16.8
11.88 Ida Dufva 82 Nedre Soppero Sundsvall 26.5
11.87 Johanna Rönner 82 Ullevi Växjö 4.7
11.87 Pernilla Tornemark 85 Malmö Stockholm 15.9
11.80 Linda Aguzey 85 Sundsvall Huddinge 3.8
11.73 Rebecca Vöcks 79 Helsingborg Karlskrona 25.5
11.70 Amanda Nilsson 83 Skellefteå Sundsvall 26.5
11.65 Doreen Nagawa 82 Ullevi Sollentuna 2.8
11.63 Zeituni Baraka 85 Göteborgs KIK Göteborg 7.7
11.63 Anna Fernlund 86 Kvismaredalen Huddinge 3.8
okänd vind
medvind
13.06 Sara Brankell 81 Mölndal Mölndal 16.6
12.54 Helena Rönner 80 Ullevi Annapolis, MD 12.5
12.16 Anna Seleznova 83 Huddinge Västerås 26.7
11.66 Marlene Häggström 84 Nedre Soppero Sundsvall 26.5

Kula/4.0

16.54 Linda-Marie Mårtensson 71 Hässelby Nyköping 16.6
16.45 Helena Engman 76 Riviera Helsinki, FIN 24.8
16.36 Linda Nestorsson 75 Ullevi Ludvika 27.6
13.94 Carolina Hjelt 86 Huddinge Leppävaara, FIN 24.8
13.89 Anna-Karin Svensson 81 Färjestaden Eskilstuna 8.6
13.86 Lina Engren 77 Hässelby Gävle 17.8
13.75 Sofie Lundström 83 Västerås Eskilstuna 11.8
13.65 Maria Pettersson 77 Helsingborg Helsingborg 31.8
13.64 Karin Olsson 75 Helsingborg Gävle 17.8
13.50 Sara Wikström 84 Hässelby Sollentuna 3.8
13.45 Karin Larsson 81 Garphyttan Princeton, NJ 7.5
13.34 Linda Wijkander 83 Klippan Uddevalla 25.5
13.16 Carolina Klüft 83 Växjö München, GER 9.8
13.02 Annika Larsson 70 Gefle Växjö 4.7
12.78 *Vala Flosadottir 78 Örgryte Ludvika 27.6
12.63 Marie Hilmersson 81 Hässelby Sollentuna 3.8
12.42 Mikaela Johansson 84 Ärla Gävle 17.8
12.32 Alice Bergström 79 Råby-Rekarne San Angelo, TX 11.4
12.29 Marie Barenfeld 85 Örebro Norrköping 9.5
12.27 Kristina Helander 84 Kvarnsveden Gävle 12.5
12.25 Tracey Andersson 84 Trelleborg Trelleborg 10.8
12.22 *Uta Lenhardt 75 Heleneholm Helsingborg 8.8
12.10 Anneli Johansson 69 Ume FI Umeå 2.6
12.09 Josefin Sundh 77 Södertälje IF Södertälje 11.9
12.06 Anna-Karin Olsson 75 Tureberg Lerum 19.5

Diskus/1.0

59.33 Anna Söderberg 73 Ullevi Helsinki, FIN 24.8
57.00 Annika Larsson 70 Gefle Gävle 18.8
54.14 Maria Pettersson 77 Helsingborg Lyngby, DEN 8.6
50.08 Linda Nestorsson 75 Ullevi Nyköping 16.6
49.54 Sara Gruvfält-Rosén 74 Huddinge Halmstad 21.7
48.25 *Uta Lenhardt 75 Heleneholm Helsingborg 27.7
48.11 Veronica Karlsson 80 Strömsund Sollentuna 3.8
47.52 Lena Björk 76 Hofors Västerås 26.7
44.53 Anna-Karin Svensson 81 Färjestaden Sollentuna 1.6
43.81 Sara Wikström 84 Hässelby Huddinge 12.5
42.72 Marie Hilmersson 81 Hässelby Sollentuna 3.8
42.05 Kristina Lindblad 76 Norrköping Gävle 17.8
41.56 Jessica Larsson 85 Skellefteå Strömsund 11.7
40.97 Kristina Helander 84 Kvarnsveden Falun 18.5
40.74 Carolina Hjelt 86 Huddinge Arvika 20.7
40.40 Isabell Jeppsson 73 KA2 Karlskrona 25.5
40.32 Charlotte Sjödin 83 Riviera Härnösand 9.6
40.30 Karin Larsson 81 Garphyttan Lawrenceville, NJ 5.5
40.20 Pernilla Hagberg 69 Ängelholm Ängelholm 6.10
39.95 Karin Engström 83 IF Göta Växjö 4.7
39.81 Erica Andersson 79 Trollhättans SK Göteborg 21.4
39.69 Caroline Höglund 85 Mölndal Helsingborg 14.7
39.17 Tracey Andersson 84 Trelleborg Eslöv 12.5
38.75 Anna-Lena Svensson 76 Kalmar Kalmar 25.5
38.70 Suzanne Eneros 86 Kalmar Huddinge 3.8

Slägga/4.0

65.14 Cecilia Nilsson 79 Ymer Helsinki, FIN 23.8
58.65 Marie Hilmersson 81 Hässelby Helsinki, FIN 23.8
58.36 Karin Engström 83 IF Göta Kingston, JAM 19.7
57.96 Catarina Andersson 77 Heleneholm Gävle 17.8
57.11 Emma Olsson 83 Västerås Kingston, JAM 19.7
55.12 Rebecka Kvist 83 Alvesta Helsingborg 12.7
52.61 Annica Hjelm 86 Huddinge Sollentuna 2.6
52.44 Anna Söderberg 73 Ullevi Bottnaryd 29.6
52.43 Helena Engman 76 Riviera Provo, UT 4.5
51.98 Maria Andersson 82 Arvika Sollentuna 4.8
51.80 Tracey Andersson 84 Trelleborg Sollentuna 2.8
51.22 Emma Johannesson 84 Hovslätt Halmstad 20.7
50.95 Linda Wijkander 83 Klippan Halle, GER 12.5
50.86 Madelen Fahlstedt 83 Gefle Gävle 15.5
50.46 Anna Zachrisson 82 Ullevi Göteborg 27.8
49.30 Camilla Mattson 73 Kil Mora 8.9
48.65 Anna-Karin Larsson 84 Strand Hudiksvall 1.9
48.50 Lovisa Persson 84 Helsingborg Halmstad 21.8
47.45 Ida-Maria Holmgren 82 Kyrkhult Sollentuna 4.8
47.44 Linda-Marie Mårtensson 71 Hässelby Klippan 17.7
47.32 Linda Nestorsson 75 Ullevi Göteborg 21.4
47.30 Mikaela Johansson 84 Ärla Enskede 14.9
47.01 Merja Moilanen 83 Mölndal Uddevalla 28.7
46.32 Josefine Berg 85 Östhammar Huddinge 2.8
46.28 Camilla Westerlund 85 Spårvägen Huddinge 13.8

Spjut/600

54.82 Annika Petersson 79 Gefle Karlstad 16.6
51.58 Katarina Eklöf 74 Huddinge Karlstad 16.6
49.90 Izabel Savic 83 IF Göta Karlstad 16.6
48.50 Mikaela Wieslander 81 Växjö Växjö 4.11
47.61 Carolina Klüft 83 Växjö München, GER 10.8
46.85 Elisabet Wahlander 60 Alingsås Bottnaryd 29.6
46.08 Sofia Renman 83 Östersund Helsinki, FIN 23.8
46.01 Linda Wicksell 80 Enköping Karlstad 25.7
45.33 Mona Jönsson 74 Klippan Klippan 9.6
45.20 Cecilia Larsson 83 Katrineholm Västerås 26.7
44.58 Malin Svensson 78 Helsingborg Karlskrona 25.5
44.34 Anna Carlsson 87 Sävedalen Bottnaryd 29.6
43.55 Elinor Holgersson 84 Pallas Halle, GER 12.5
43.41 Anna Pihlgren 82 Arvika Arvika 21.7
43.34 Linda Fredriksson 71 Halmstad Gävle 17.8
43.16 Marléne Lindström 85 Ununge Täby 8.9
42.54 Helena Anderzon 80 Strand Gävle 21.7
41.84 Madeleine Frykholm 84 Bore Karlstad 16.6
41.19 Martina Efraimsson 85 Motala Norrköping 9.5
41.08 Katja Hilmersson 75 Ununge Uppsala 8.8
40.91 Anna Linner 83 Kvarnsveden Östhammar 25.5
40.84 Alice Bergström 79 Råby-Rekarne Commerce, TX 20.4
40.68 Sara Sjödin 86 Brännan Leppävaara, FIN 19.8
40.45 Linda Paakunainen 84 Hagen Mariestad 10.8
40.23 Jennie Hurkmans 84 Tureberg Stockholm 13.9

Sjukamp/K

6.542 Carolina Klüft 83 Växjö München, GER 10.8
5.116 Alice Bergström 79 Råby-Rekarne San Angelo, TX 24.5
5.025 Sofia Klüft 85 Växjö Aalborg, DEN 28.7
5.024 Petra Eklund 74 Täby Riga, LAT 30.6
4.879 Ida Sjöling 81 Lidingö Esbjerg, DEN 25.8
4.869 Malin Svensson 78 Helsingborg Olofström 9.6
4.679 Marie Barenfeld 85 Örebro Aalborg, DEN 28.7
4.533 Annette Ekberg 81 Lidingö Lawrence, KS 18.4
4.376 Nuulu Ndiwabene 84 Hofors Gävle 22.9
4.366 Anna-Karin Olsson 75 Tureberg Lerum 20.5
4.271 Emma Allvin 81 Gefle San Angelo, TX 12.4
4.180 Johanna Höglund 84 Upsala Enköping 7.7
4.094 Malin Ericsson 80 Enköping Turku, FIN 8.9
4.092 Jeanette Hansson 79 Lidingö Olofström 9.6
3.890 Sara Mentzer 78 Gefle Gävle 22.9
3.881 Jenny Olsson 87 Eslöv Olofström 9.6
3.629 Angelica Ström 81 Gefle Gävle 22.9
3.300 Ellinore Hallin 87 Enköping Turku, FIN 8.9
3.101 Marie-Louise Johansson 83 Varberg Lerum 20.5

>