Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Tisdag 24 oktober 2017

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se
Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Frida Hogstrand
redaktör
073-626 98 88

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


FRIIDROTT.SE / RESULTAT|STATISTIK / ÅRSBÄSTA

FRIIDROTT.SE / RESULTAT|STATISTIK / ÅRSBÄSTA M UTE 2002

Årsbästa M 2002

[MÄN] [KVINNOR] [P19] [F19] [P17] [F17] [P15] [F15] [P14] [F14]

Senast uppdaterad 6 NOV, 2002
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda utomhus 2002.

100m

10.26 Patrik Lövgren 75 Malmö Jönköping 19.6
10.44 Johan Wissman 82 Helsingborg Helsingborg 14.7
10.53 Erik Wahn 80 Helsingborg Jönköping 19.6
10.55 Johan Engberg 81 IF Göta Sollentuna 2.6
10.55 Peter Häggström 76 Ymer Sollentuna 2.6
10.58 Lenny Martinez 78 Huddinge Sollentuna 2.6
10.62 Mikael Ahl 78 Ullevi Eskilstuna 8.6
10.63 Niclas Broström 77 IF Göta Sollentuna 2.6
10.67 Christofer Ohlsson 78 Växjö Jönköping 19.6
10.70 Pontus Nilsson 82 Heleneholm Eskilstuna 11.8
10.72 Christofer Sandin 79 Mölndal Ludvika 27.6
10.74 Anders Hansson 74 Heleneholm Malmö 13.8
10.74 Robert Fält 77 Gefle Västerås 20.6
10.78 Edmund Yeboah 88 Kungsängen Sollentuna 2.6
10.80 Daniel Persson 82 Malmö Helsingborg 14.7
10.80 Peter Ahl 80 Ullevi Eskilstuna 8.6
10.81 Joakim Lundqvist 81 Gefle Gävle 18.6
10.82 Niklas Stridqvist 77 Sundsvall Västerås 28.7
10.86 Philip Nossmy 82 Malmö Lyngby, DEN 8.6
10.86 Fredrik Bergfors 81 Tureberg Sollentuna 2.6
10.88 Emil Olofsson 82 IFK Umeå Härnösand 8.6
10.89 Fredrik Fransson 71 Hellas Jönköping 19.6
10.89 Peter Johansson 81 Ullevi Eskilstuna 8.6
10.92 Alexander Lakhanpal 79 Linnéa Louisville, KY 10.5
10.93 Anders Boyacioglu 76 Huddinge Sollentuna 2.6
10.93 Nasser Sebabi 82 Hofors Sollentuna 2.8
okänd vind
medvind
10.61 Christofer Ohlsson 78 Växjö Kalmar 24.7
10.87 Henrik Olausson 73 Spårvägen Mölndal 16.6
10.93 Andreas Mokdasi 84 Hässelby Stockholm 16.7

200m

20.51 Johan Wissman 82 Helsingborg Sevilla, ESP 23.6
20.83 Johan Engberg 81 IF Göta München, GER 8.8
21.02 Erik Wahn 80 Helsingborg München, GER 8.8
21.10 Jimisola Laursen 77 Malmö Saint Martin, FRA 4.5
21.33 Patrik Lövgren 75 Malmö Helsinki, FIN 24.8
21.35 Anders Hansson 74 Heleneholm Gävle 18.8
21.38 Pontus Nilsson 82 Heleneholm Gävle 18.8
21.39 Thomas Nikitin 82 Spårvägen Västerås 27.7
21.41 Mikael Ahl 78 Ullevi Eskilstuna 8.6
21.55 Alexander Ljunggren 81 Helsingborg Jönköping 19.6
21.65 Martin Hajdu 83 Malmö Sollentuna 4.8
21.66 Christofer Sandin 79 Mölndal Göteborg 7.7
21.66 Magnus Aare 74 Danderyd Athl Sevilla, ESP 23.6
21.87 Fredrik Sturesson 82 Helsingborg Jönköping 19.6
21.90 Johan Hed 80 Mölndal Gävle 18.8
21.92 Peter Ahl 80 Ullevi Eskilstuna 8.6
21.93 Niklas Stridqvist 77 Sundsvall Gävle 18.8
21.96 Mattias Sunneborn 70 Spårvägen Sollentuna 1.6
22.04 Edmund Yeboah 88 Kungsängen Sollentuna 1.6
22.11 Alexander Lakhanpal 79 Linnéa Baton Rouge, LA 16.3
22.13 Gustav Lindström 81 Lund Hässleholm 27.7
22.16 Brian Sulusi-Sjö 77 Gefle Eskilstuna 8.6
22.17 Andreas Mokdasi 84 Hässelby Sollentuna 4.8
22.17 Peter Johansson 81 Ullevi Eskilstuna 8.6
22.21 Martin Skeppstedt 82 Lidingö Göteborg 7.7
medvind
21.40 Mikael Jakobsson 81 Örebro Örebro 31.8
21.91 Nilton Oliveira 80 Alingsås Karlskrona 25.5
Manuell tidtagning

400m

46.17 Johan Wissman 82 Helsingborg Helsinki, FIN 23.8
46.22 Jimisola Laursen 77 Malmö Karlstad 25.7
46.47 Mikael Jakobsson 81 Örebro Helsinki, FIN 23.8
47.21 Thomas Nikitin 82 Spårvägen Helsinki, FIN 23.8
47.92 Jon Andersson 80 Falun Göteborg 6.7
47.94 Magnus Aare 74 Danderyd Athl Sollentuna 2.6
47.97 Johan Engberg 81 IF Göta Växjö 4.7
48.08 Andreas Mokdasi 84 Hässelby Leppävaara, FIN 24.8
48.16 Martin Hajdu 83 Malmö Sollentuna 2.8
48.24 Andreas Rehnborg 80 Hässelby Karlstad 25.7
48.67 Johan Klinteskog 81 Hammarby Gävle 21.7
48.71 Thomas Byrberg 79 Tureberg Norrköping 18.7
48.97 Nilton Oliveira 80 Alingsås Karlskrona 25.5
49.15 Andrus Klaar 75 Spårvägen Maribor, SLO 29.6
49.17 Gustav Sewall 85 Malmö Leppävaara, FIN 24.8
49.24 Sebastian Hukari 78 Tureberg Stockholm 19.6
49.24 Martin Svensson 81 Högby Arlington, TX 4.5
49.25 Fredrik Karlsson 78 Hammarby Göteborg 6.7
49.28 Anders Svanholm 79 Brännan Gävle 21.7
49.35 Johan Hed 80 Mölndal Sollentuna 2.6
49.45 Olof Bergendal 82 Helsingborg Göteborg 6.7
49.45 Anders Hansson 74 Heleneholm Växjö 4.7
49.48 Torbjörn Eriksson 71 Falun Enskede 25.5
49.52 Carlos Amado 60 Hässelby Mission Viejo, CA 13.7
49.54 Jan Olszowy 82 Spårvägen Göteborg 6.7
obekräftat
49.40 Carlos Amado 60 Hässelby El Cajon, CA 6.7
Manuell tidtagning

800m

1:46.93 Khaled Azerkan 73 Tiwaz Sevilla, ESP 23.6
1:47.15 Rizak Dirshe 72 Malmö Stockholm 16.7
1:47.27 Rickard Pell 79 Hammarby Stockholm 16.7
1:48.80 Jon Andersson 80 Falun Göteborg 5.7
1:49.07 Andreas Rehnborg 80 Hässelby Ludvika 27.6
1:49.41 Johan Klinteskog 81 Hammarby Göteborg 5.7
1:49.70 Fredrik Kjellberg 77 Tureberg Göteborg 27.8
1:49.79 Thomas Byrberg 79 Tureberg Rhede, GER 21.6
1:50.08 Olle Walleräng 85 Råby-Rekarne Helsinki, FIN 23.8
1:50.18 Fredrik Karlsson 78 Hammarby Göteborg 5.7
1:50.28 Joel Bodén 83 Skellefteå Göteborg 5.7
1:50.65 Daniel Norberg 78 Hammarby Göteborg 5.7
1:50.66 Philip Aagaard 82 Söderköping New Orleans, LA 6.4
1:50.72 Mattias Norling 77 Tureberg Sollentuna 1.6
1:50.77 John Laselle 79 Tureberg Stockholm 16.7
1:51.10 John Lindström 83 Tureberg Sollentuna 1.6
1:51.18 Stefan Johansson 80 Falköping Malmö 13.8
1:51.27 Karl Borgö 80 Ymer Sollentuna 4.8
1:51.28 Jan Olszowy 82 Spårvägen Oslo, NOR 28.6
1:51.36 Mikael Bergbrant 83 Sävedalen Borås 13.6
1:51.39 Ken Pihlblad 78 Malmö Göteborg 5.7
1:51.40 Cristoffer Antonsen 83 Hälle Uddevalla 27.7
1:51.73 Göran Olofsson 77 Eslöv Malmö 13.8
1:51.79 Joel Johansson 72 Malmö Karlskrona 30.6
1:51.87 Joakim Daun 82 Gotland Stockholm 16.7
obekräftat

1500m

3:42.35 Mattias Norling 77 Tureberg Tampere, FIN 10.7
3:43.88 John Laselle 79 Tureberg Göteborg 27.8
3:44.32 Jörgen Zaki 72 Malmö Ludvika 27.6
3:45.71 Erik Sjöqvist 72 Enhörna Norrtälje 1.8
3:45.79 Rickard Pell 79 Hammarby Diekirch, LUX 30.6
3:45.89 Olle Walleräng 85 Råby-Rekarne Göteborg 27.8
3:46.51 Philip Aagaard 82 Söderköping Baton Rouge, LA 20.4
3:47.44 Niklas Österberg 73 Rånäs Norrtälje 1.8
3:47.57 Joel Bodén 83 Skellefteå Stockholm 16.7
3:47.68 Patrik Johansson 72 Spårvägen Jönköping 29.5
3:47.73 Per Jacobsen 77 IF Göta Stockholm 16.7
3:47.80 Henrik Skoog 79 Spårvägen Eskilstuna 8.6
3:47.97 John Lindström 83 Tureberg Karlskrona 29.6
3:48.20 Mustafa Mohamed 79 Hälle Göteborg 6.7
3:48.50 Joakim Johansson 76 Hälle Jönköping 29.5
3:48.76 Joel Johansson 72 Malmö Norrköping 18.7
3:49.11 Per-Henrik Sundell 79 Hammarby Stockholm 16.7
3:49.33 Kent Claesson 71 Skillingaryd Jönköping 29.5
3:49.35 Stefan Wagnsson 69 IF Göta Stockholm 16.7
3:50.52 Johnny Jönsson 73 Spårvägen Norrtälje 1.8
3:50.63 Tobias Lundvall 77 Sävedalen Göteborg 6.7
3:50.87 Ahmed Mohamed 76 Malmö Malmö 13.8
3:51.03 Björn Ahlepil 80 Rånäs Stockholm 16.7
3:51.09 Pontus Österberg 79 Rånäs Stockholm 16.7
3:51.09 Thomas Johansson 81 Sävedalen Norrköping 18.7
obekräftat

5000m

13:32.32 Erik Sjöqvist 72 Enhörna Heusden-Zolder, BEL 20.7
13:38.07 Joakim Johansson 76 Hälle Ludvika 27.6
13:40.91 Kent Claesson 71 Skillingaryd Heusden-Zolder, BEL 20.7
13:40.94 Claes Nyberg 71 IF Göta Heusden-Zolder, BEL 20.7
13:41.78 Mustafa Mohamed 79 Hälle Tampere, FIN 10.7
13:51.81 Henrik Skoog 79 Spårvägen Helsinki, FIN 23.8
14:08.98 Gustav Svedbrant 81 Rånäs Ludvika 27.6
14:18.00 Per Jacobsen 77 IF Göta Borås 13.6
14:20.04 Stefan Wagnsson 69 IF Göta Borås 13.6
14:24.47 Kristian Algers 75 Kvarnsveden Ludvika 27.6
14:28.66 Mats Granström 83 Eksjö Södra Ludvika 27.6
14:34.01 Olof Olsson 80 Hammarby Ludvika 27.6
14:35.04 Niklas Österberg 73 Rånäs Ludvika 27.6
14:35.90 Fredrik Uhrbom 77 Söderköping Ludvika 27.6
14:37.76 *Said Regragui 74 Tiwaz Gävle 18.8
14:38.35 Oskar Käck 82 Skövde Ludvika 27.6
14:43.14 Andreas Carlborg 72 Spårvägen Ludvika 27.6
14:43.76 Mathias Pettersson 78 Kumla Borås 13.6
14:44.05 Magnus Ohlsson 82 Högby Borås 13.6
14:46.07 Thomas Johansson 81 Sävedalen Sollentuna 4.8
14:52.32 Patrik Tjärdal 73 Enhörna Enskede 29.8
14:53.31 Erik Petersson 80 Mölndal Gävle 18.8
14:54.28 Tomas Johnsson 77 Tureberg Ludvika 27.6
14:58.31 Lars Axelsson 58 Brittatorp Jönköping 19.6
15:01.04 *Alfred Shemweta 70 Hässelby Växjö 4.7

10000m

28:26.58 Claes Nyberg 71 IF Göta Camaiore, ITA 6.4
28:48.54 Erik Sjöqvist 72 Enhörna Helsinki, FIN 24.8
28:49.14 Mustafa Mohamed 79 Hälle Turku, FIN 26.6
28:56.91 Joakim Johansson 76 Hälle Helsinki, FIN 24.8
29:02.39 Kent Claesson 71 Skillingaryd Leppävaara, FIN 18.5
29:59.12 Stefan Wagnsson 69 IF Göta Karlstad 25.7
30:19.10 *Said Regragui 74 Tiwaz Gävle 16.8
30:31.95 Andreas Carlborg 72 Spårvägen Karlstad 25.7
31:03.21 Mats Granström 83 Eksjö Södra Gävle 16.8
31:14.15 Martin Söderberg 76 Hakarpspojkarna Gävle 16.8
31:26.80 Runar Höiom 67 Alingsås Gävle 16.8
31:32.59 Tony Berglund 75 IFK Umeå Skellefteå 4.9
31:40.83 Jesper Hansson 67 Enhörna Stockholm 19.9
31:43.2m Clas Björling 78 Mora Kvarnsveden 13.8
31:48.15 Rikard Hedelin 70 IFK Umeå Skellefteå 4.9
31:57.84 Peter Öhman 76 Spårvägen Gävle 16.8
31:58.51 Fredrik Svanfeldt 63 Hässelby Stockholm 19.9
32:03.21 Kristoffer Österlund 72 IFK Umeå Skellefteå 4.9
32:06.17 Johan Lindberg 80 Upsala Stockholm 19.9
32:19.05 Anders Dahl 64 Högbo AIK Gävle 26.6
32:25.13 *Jonathon Kiely 69 Studenterna Stockholm 19.9
32:27.00 Henrik Östling 76 Enhörna Stockholm 19.9
32:43.54 Joakim Ronsten 66 Flemingsberg Stockholm 19.9
32:47.17 *Cédric Schwartzler 74 Studenterna Stockholm 19.9
32:49.3m Jan Swenson 66 Flemingsberg Göteborg 3.9

Marathon

2:20.34 Runar Höiom 67 Alingsås London, GBR 14.4
2:20.52 *Alfred Shemweta 70 Hässelby Stockholm 8.6
2:25.10 Anders Karlsson 66 Enhörna Sevilla, ESP 24.2
2:25.19 Patrik Gustafson 70 Brittatorp Stockholm 8.6
2:25.56 Magnus Bergman 68 Enhörna Stockholm 8.6
2:27.09 Peter Fallenius 64 Malmö Ferrara, ITA 17.3
2:29.26 Erik Öhlund 80 Hälle Seoul, KOR 17.3
2:30.57 Fredrik Svanfeldt 63 Hässelby Berlin, GER 29.9
2:31.32 Kristoffer Österlund 72 IFK Umeå Umeå 12.10
2:31.48 Fredrik Norgren 80 Mora Kvarnsveden 2.11
2:31.49 *Odd Börre Nyheim 63 Trelleborg Berlin, GER 29.9
2:31.59 Peter Ljungholm 64 Skellefteå Stockholm 8.6
2:32.02 Robert Söderman 68 Flemingsberg Berlin, GER 29.9
2:32.48 Henrik Östling 76 Enhörna Kvarnsveden 2.11
2:33.15 Mårten Lång 76 Brittatorp Berlin, GER 29.9
2:34.43 Johan Pettersson 69 klubb? Stockholm 8.6
2:34.56 Johan Dahl 71 Högbo AIK Stockholm 8.6
2:35.07 Håkan Mårtensson 65 Vingarna Berlin, GER 29.9
2:35.56 Raimo Korhonen 00 Näshulta Kvarnsveden 2.11
2:36.39 Anders Szalkai 70 Spårvägen Östergarn 28.7
2:36.41 Erik Gerdin 51 Hakarpspojkarna Malmö 13.4
2:36.47 Tommy Nilsson 56 Kvarnsveden Kvarnsveden 2.11
2:36.50 Leif Hansson 62 Rånäs Sevilla, ESP 24.2
2:37.19 Stefan Ulmeståhl 52 Team Blekinge Hamburg, GER 21.4
2:37.26 Jan Hedström 70 IF Göta Berlin, GER 29.9

3000m hinder/91.4

8:32.07 Mustafa Mohamed 79 Hälle Gävle 17.8
8:33.25 Henrik Skoog 79 Spårvägen Gävle 17.8
8:43.68 Per Jacobsen 77 IF Göta Karlstad 25.7
8:47.94 Ahmed Mohamed 76 Malmö Gävle 17.8
8:48.8m Henrik Ahnström 81 Brittatorp Walnut, CA 19.4
8:51.28 Erik Emilsson 82 Malmö Palo Alto, CA 29.3
8:51.92 Joel Johansson 72 Malmö Eskilstuna 8.6
9:01.45 Johan Olehäll 79 Hälle Eskilstuna 8.6
9:06.03 *Rachid Benjira 74 Hammarby Eskilstuna 8.6
9:10.64 Björn Ahlepil 80 Rånäs Gävle 17.8
9:11.29 Johan Lindberg 80 Upsala Eskilstuna 8.6
9:11.92 Runar Höiom 67 Alingsås Gävle 17.8
9:16.57 Johnny Jönsson 73 Spårvägen Karlstad 25.7
9:21.47 Tobias Lundvall 77 Sävedalen Göteborg 10.9
9:23.14 John Gustafsson 75 Ullevi Gävle 17.8
9:23.23 Christopher Andersson 79 Södertälje IF Baton Rouge, LA 19.4
9:29.57 Johan Wettergren 75 Kville Gävle 17.8
9:29.63 Jacob Cedertun 82 Eksjö Södra Eskilstuna 11.8
9:30.57 Björn Gustafsson 79 Hammarby Gävle 17.8
9:37.20 Martin Gidewall 76 Tumba Sollentuna 30.7
9:37.45 David Lindh 83 FK013 Eskilstuna 11.8
9:38.0m Mikael Forsling 66 Edsbyn Söderhamn 25.6
9:38.41 Thomas Sparr 63 Mora Sundsvall 28.7
9:39.37 John Olsson 72 Helsingborg Växjö 4.7
9:41.72 Ulf Nilsson 81 Hälle Helsingborg 12.7

110m häck/106.7

13.42 Robert Kronberg 76 Kville Tampere, FIN 10.7
13.61 Philip Nossmy 82 Malmö Sollentuna 2.8
14.11 Joakim Blaschke 77 KA2 Göteborg 7.7
14.26 Rafael Askros 81 Ullevi Halmstad 21.7
14.49 Alexander Ljunggren 81 Helsingborg Växjö 4.7
14.54 Henrik Värendh 69 Spårvägen Växjö 4.7
14.77 Dennis Acson 81 Örgryte Göteborg 7.7
14.81 Carl-Johan Olsson 80 Mariestad Göteborg 7.7
15.04 Paul Ragnvaldsson 79 Strömsund Ludvika 27.6
15.08 Jakob Falkbring 77 Mölndal Halmstad 21.7
15.24 Christoffer Thomée 82 Sävedalen Olofström 9.6
15.25 Urban Gustafsson 69 Upsala Karlskrona 25.5
15.30 Christer Göransson 78 Ragunda Narvik, NOR 14.7
15.33 Joakim Lundqvist 81 Gefle Göteborg 7.7
15.35 Linus Malmborg 74 Heleneholm Växjö 4.7
15.35 Patrik Melin 71 Gefle Gävle 1.9
15.36 Erik Larsson 80 Gotland Maribor, SLO 30.6
15.39 Andrus Klaar 75 Spårvägen Olofström 9.6
15.41 Henrik Weisbach 79 Örgryte Karlskrona 8.9
15.42 Sebastian Hukari 78 Tureberg Enskede 25.5
15.43 Björn Lundin 82 Växjö Karlskrona 8.9
15.56 Niklas Kleebinder 77 Hammarby Olofström 9.6
15.60 Lars Olsson 83 Östersund Straumsnes, NOR 6.7
15.63 Magnus Wallberg 78 Hässelby Sollentuna 2.6
15.72 Christian Sjöberg 84 Mariestad Uddevalla 25.5
medvind
14.49 Alexander Ljunggren 81 Helsingborg Jönköping 19.6
14.69 Michael Hoffer 72 Väsby Azusa, CA 19.4
obekräftat
14.05 Joakim Blaschke 77 KA2 Budapest, HUN 12.7

400m häck/91.4

49.38 Mikael Jakobsson 81 Örebro Gävle 18.8
50.68 Magnus Aare 74 Danderyd Athl Helsinki, FIN 24.8
50.98 Peter Andersson 76 Täby Gävle 20.7
52.40 Magnus Norberg 79 Huddinge Celle Ligure, ITA 26.6
52.91 Björn Engström 75 Gefle Gävle 18.8
53.63 Martin Burrows 73 Hälle Gävle 18.8
53.66 Thomas Byrberg 79 Tureberg Gävle 18.8
53.73 Anders Wistam 75 Hellas Huddinge 26.5
54.27 Johan Klinteskog 81 Hammarby Enskede 25.5
54.28 Johan Szabo 81 Danderyd Athl Sollentuna 1.6
54.41 Joakim Blaschke 77 KA2 Karlskrona 31.8
54.71 Henrik Encke 84 Hässelby Växjö 4.7
55.30 Nicklas Dackheden 82 Malmö Sollentuna 4.8
55.37 Andreas Rehnborg 80 Hässelby Sollentuna 4.8
55.54 Konstantinos Koutalas 70 Spårvägen Växjö 4.7
55.56 Joel Gustafsson 83 Hellas Västerås 27.7
55.66 Joel Blid 83 IF Göta Växjö 4.7
56.42 Pär Liljegren 82 Trångsviken Sollentuna 4.8
56.98 Thomas Nikitin 82 Spårvägen Enskede 10.9
57.84 Fredrik Simonson 80 Lidköping Uddevalla 27.7
57.94 Andreas Persson 75 Lund Karlskrona 25.5
57.95 Albin Johansson 81 Hässelby Sollentuna 4.8
58.09 Björn Johansson 84 Trollhättans SK Sollentuna 1.6
58.87 Peter Pipkorn 79 Ullevi Växjö 4.7
59.20 Jens Håkansson 80 Gnistan Norrköping 31.8
Manuell tidtagning
58.0m Håkan Jedhammar 81 Växjö Nässjö 8.9
58.3m Andreas Lundqvist 79 Eksjö Södra Nässjö 8.9
58.8m Niclas Hesselgren 81 IK Sisu Nässjö 8.5
58.8m Tomas Larsen 75 Kvarnsveden Östhammar 25.5
58.8m Henrik Astfors 87 Västerås Östhammar 25.5

Höjd

2.35 Stefan Holm 76 Kil Zürich, SUI 16.8
2.30 Staffan Strand 76 Hässelby Pretoria, RSA 12.4
2.24 Christian Olsson 80 Örgryte Göteborg 27.8
2.22 Ola Carlsson 75 Örgryte Cordoba, ESP 20.4
2.20 Thomas Bipella 84 Örgryte Mannheim, GER 16.6
2.19 Linus Thörnblad 85 Lund Trelleborg 7.9
2.14 Peter Blom 79 Lidingö Västerås 20.6
2.12 Christian Norstedt 83 Råby-Rekarne Eskilstuna 9.6
2.11 Martin Eriksson 83 Örgryte Sollentuna 3.8
2.10 Umit Demirci 84 Råby-Rekarne Leppävaara, FIN 24.8
2.08 Erik Sikström 80 Lidingö Västerås 26.7
2.07 Ronny Hansson 78 Finish Helsingborg 14.7
2.07 Oskar Jonsson 81 Råby-Rekarne Eskilstuna 14.5
2.07 Per Nordlund 69 Upsala Karlskrona 25.5
2.05 Oscar Karlsson 83 Alingsås Kristiansand, NOR 21.9
2.03 Joel Spolén 83 Örgryte Kil 2.6
2.03 Mattias Grundberg 75 Ullevi Uddevalla 28.7
2.02 Johan Redborg 81 Tureberg Sollentuna 1.6
2.01 Mattias Ericsson 84 Hammarby Stockholm 13.9
2.01 Daniel Hansson 83 Rånäs Karlskrona 6.9
2.01 Tobias Svensson 77 Wärnamo Kalmar 24.7
2.00 Anton Ekman 85 Finish Vellinge 7.8
2.00 Mattias Ekman 79 Kil Uppsala 30.6
2.00 *Ruben Kiefer 74 Gefle Gävle 18.6
2.00 Jan-Erik Wanhainen 71 Hälle Sävedalen 20.8
2.00 Yannick Tregaro 78 Örgryte Göteborg 5.9
skoltävling

Stav

5.85 Patrik Kristiansson 77 KA2 Helsinki, FIN 23.8
5.64 Oscar Janson 75 Ullevi Göteborg 27.8
5.45 Martin Eriksson 71 Hässelby Perth, AUS 16.3
5.41 Alhaji Jeng 81 Örgryte Göteborg 5.7
5.33 Pawel Szczyrba 81 Heleneholm Lerum 11.8
5.32 Håkan Jedhammar 81 Växjö Sollentuna 3.8
5.30 Henrik Hallenbo 78 Lerum Lübeck, GER 20.5
5.23 Fredrik Skoglund 81 Lidingö Göteborg 7.7
5.15 Gustaf Hultgren 83 Kalmar Kingston, JAM 19.7
5.13 Viktor von Bothmer 78 Ullevi Lerum 11.8
5.00 Mikael Tapio 76 Ullevi Göteborg/S 17.7
4.95 Anders Edvinsson 73 Spårvägen Uddevalla 27.7
4.93 Alexander Igelström 74 Ullevi Gävle 18.8
4.93 Reine Eklund 77 Örgryte Lerum 11.8
4.90 Jesper Fritz 85 Malmö Leppävaara, FIN 24.8
4.85 Marcus Lindh 76 Spårvägen Halmstad 21.7
4.85 Rickard Nygårds 73 Gefle Kvarnsveden 15.6
4.80 Johan Carlsson 85 Malmö Leppävaara, FIN 24.8
4.75 Deniz Mahshid 80 Örgryte Uddevalla 27.7
4.75 Alexander Eriksson 79 Spårvägen Sollentuna 2.6
4.73 Klas Persson 79 Lidingö Huddinge 13.8
4.70 Henrik Weisbach 79 Örgryte Lübeck, GER 18.5
4.65 Kaj Eklund 82 Stocksäter Helsingborg 13.7
4.65 Michael Hoffer 72 Väsby Azusa, CA 19.4
4.60 Henrik Nyman 83 Umedalen Härnösand 9.6

Längd

7.83 Peter Häggström 76 Ymer Lapinlahti, FIN 14.7
7.79 Mattias Sunneborn 70 Spårvägen Gävle 17.8
7.71 Christian Olsson 80 Örgryte Feldkirch, AUT 31.7
7.54 David Frykholm 80 IF Göta Sollentuna 3.8
7.39 Robert Fält 77 Gefle Gävle 19.7
7.39 Daniel Arnsten 82 Trångsviken Krokom 30.6
7.38 Magnus Åhlén 78 IF Göta Tempe, AZ 22.3
7.37 Andreas Hedström 81 Hässelby Gävle 17.8
7.37 Jonas Arnsten 80 Trångsviken Krokom 16.6
7.35 Dan Alfredsson 79 Hässelby Göteborg 6.7
7.28 Tommy Ivarsson 84 Mölndal Göteborg 6.7
7.25 Anton Andersson 81 Halmstad Borås 13.6
7.23 Robert Bagge 82 Mölndal Gävle 16.8
7.23 Michael Hoffer 72 Väsby Azusa, CA 18.4
7.20 Mathias Lageskog 73 Ullevi Gävle 17.8
7.17 Linus Malmborg 74 Heleneholm Växjö 4.7
7.11 Anders Sjöström 83 Mölndal Göteborg 10.9
7.11 Oscar Janson 75 Ullevi Göteborg 10.9
7.08 Erik Henrysson 79 Örebro Borås 13.6
7.05 Christer Göransson 78 Ragunda Umeå 5.6
7.01 Håkan Tunander 81 Kvarnsveden Sollentuna 3.8
6.95 Erik Larsson 80 Gotland Lerum 19.5
6.90 Erik Eriksson 80 Örbyhus Umeå 2.6
6.89 Tobias Lundqvist 80 IK Sisu Sollentuna 3.8
6.88 Andreas Stålberg 84 Kvarnsveden Leppävaara, FIN 24.8
okänd vind
medvind
7.67 Dan Alfredsson 79 Hässelby Karlstad 25.7
7.60 David Frykholm 80 IF Göta Gävle 17.8
7.51 Robert Fält 77 Gefle Gävle 17.8
7.47 Andreas Hedström 81 Hässelby Gävle 17.8
7.41 Erik Henrysson 79 Örebro Karlstad 25.7
7.30 Mathias Lageskog 73 Ullevi Gävle 16.8
7.11 Christer Göransson 78 Ragunda Umeå 2.6
7.05 Daniel Ragnvaldsson 76 Strömsund Umeå 2.6

Tresteg

17.64 Christian Olsson 80 Örgryte Karlstad 25.7
16.49 Anton Andersson 81 Halmstad Stockholm 16.7
15.39 Johan Attersand 74 Hammarby Ludvika 27.6
15.35 Anders Sjöström 83 Mölndal Gävle 18.8
15.34 Erik Eriksson 80 Örbyhus Sollentuna 4.8
15.27 Henrik Sahlström 77 Gefle Gävle 18.8
15.25 Mattias Sunneborn 70 Spårvägen Växjö 4.7
15.11 Staffan Strand 76 Hässelby Växjö 4.7
15.06 Ousainou Mbye 80 Örgryte Göteborg 7.7
14.97 Haldur Rohtla 76 Örgryte Gävle 18.8
14.89 Martin Eriksson 83 Örgryte Sävedalen 1.6
14.73 Sebastian Lindén 83 Falun Ludvika 27.6
14.45 Robert Bagge 82 Mölndal Göteborg 5.9
14.41 *Ruben Kiefer 74 Gefle Ludvika 27.6
14.40 Andreas Otterling 86 Örebro Gävle 19.7
14.31 Kruffe Gustavsson 75 Duvbo Västerås 20.6
14.27 Magnus Åhlén 78 IF Göta Tempe, AZ 23.3
14.18 Yannick Tregaro 78 Örgryte Göteborg 5.9
14.13 Peter Fredriksson 83 Wärnamo Halmstad 20.7
14.13 Daniel Abrahamson 82 Sävedalen Sollentuna 4.8
14.03 Mattias Ekman 79 Kil Kil 2.6
14.00 Michel Tornéus 86 Tumba Stockholm 14.9
13.95 Andreas Andersson 86 Tureberg Stockholm 14.9
13.87 *Alen Rakovic 82 Ullevi Sollentuna 4.8
13.84 Andreas Daun 80 Spårvägen Sollentuna 4.8
okänd vind
medvind
15.43 Henrik Sahlström 77 Gefle Mölndal 16.6
15.07 Ousainou Mbye 80 Örgryte Malmö 13.8
14.95 Sebastian Lindén 83 Falun Gävle 18.8
14.47 Johan Malm 84 Örgryte Mölndal 16.6
14.13 Håkan Tunander 81 Kvarnsveden Örebro 31.8

Kula/7.26

20.73 Jimmy Nordin 79 Malmö Ludvika 27.6
19.38 Stefan Blomqvist 65 Örgryte Cat Spring, TX 13.7
18.58 Manuel Brändeborn 73 Råby-Rekarne San Angelo, TX 25.5
18.17 Andreas Gustafsson 75 Hagen Tibro 29.6
17.65 Henrik Wennberg 66 Upsala Uppsala 26.6
17.47 Anders Holmström 78 Heleneholm Jönköping 11.5
17.44 Daniel Arrhenius 78 Spårvägen Air Force Academy, CO 17.5
17.42 Daniel Jonsson 74 Råby-Rekarne Eskilstuna 8.6
16.97 Kristian Pettersson 71 Växjö Nässjö 8.9
16.63 Magnus Lohse 84 Mölndal Karlskrona 25.5
16.61 Vittorio Gabrielli 77 Råby-Rekarne Råby-Rekarne 5.10
16.20 Anders Axlid 66 Ullevi Gävle 16.8
15.89 Johan Persson 80 Falun Bottnaryd 30.6
15.62 Linus Bernhult 75 Huddinge Stockholm 19.6
15.54 Kent Larsson 63 Upsala Gävle 16.8
15.41 David Johansson 80 Ludvika Monroe, LA 27.4
15.35 Robert Melin 82 Bottnaryd Herrljunga 25.8
15.30 Thomas Hirvonen 80 Tureberg Sollentuna 3.8
15.05 Erik Larsson 80 Gotland Örebro 31.8
14.99 Anders Larsson 66 Gefle Bollnäs 13.7
14.98 Tony Settle 75 Råby-Rekarne Råby-Rekarne 14.9
14.93 Anders Sundström 67 Nyköping Nyköping 7.8
14.77 Leif Arrhenius 86 Spårvägen Provo, UT 12.10
14.69 Anders Skärvstrand 60 Vittsjö Karlskrona 25.5
14.59 Patrik Melin 71 Gefle Aalborg, DEN 27.7
14.59 Niklas Trennéus 72 Ymer Herrljunga 16.6
obekräftat
16.01 Mattias Eriksson 74 Bollnäs Ånge 21.9

Diskus/2.0

61.90 Kristian Pettersson 71 Växjö Mölndal 24.7
59.52 *Magnus Hallgrimsson 76 Örgryte Helsingborg 14.7
57.27 Henrik Wennberg 66 Upsala Uppsala 26.6
56.18 Linus Bernhult 75 Huddinge Västerås 26.7
55.24 Daniel Arrhenius 78 Spårvägen Provo, UT 29.6
54.78 Tobias Melin 78 Bottnaryd Marietta, GA 11.5
54.69 Manuel Brändeborn 73 Råby-Rekarne Abilene, TX 9.5
54.52 Mattias Borrman 72 Västerås Gävle 18.8
54.00 Anders Larsson 66 Gefle Gävle 7.8
52.89 Stefan Blomqvist 65 Örgryte San Marcos, TX 20.10
52.83 Staffan Jönsson 81 Heleneholm Boise, ID 19.4
52.73 Dag Solhaug 64 IF Göta Gävle 18.8
52.40 Tommy Johansson 71 Heleneholm Malmö 16.7
51.70 Fredrik Mäkk 72 Hässelby Nyköping 25.6
51.24 Robert Melin 82 Bottnaryd Kalmar 24.7
51.08 Anders Holmström 78 Heleneholm Jönköping 11.5
50.56 Axel Bernhult 71 Huddinge Nyköping 25.6
49.68 *Vesteinn Hafsteinsson 60 Helsingborg Växjö 4.7
49.48 Johan Persson 80 Falun Sollentuna 3.8
49.21 Mats Laamanen 72 Sävedalen Irvine, CA 5.5
48.44 Niklas Uhlin 70 Upsala Gävle 17.8
48.37 Patrik Melin 71 Gefle Gävle 20.7
48.13 Mathias Wennberg 72 Castor San Marcos, TX 6.10
48.00 Philip Åman 77 Kville Gävle 17.8
47.90 Leif Arrhenius 86 Spårvägen Orem, UT 14.9
obekräftat
48.32 Mattias Eriksson 74 Bollnäs Ånge 21.9

Slägga/7.26

76.05 Bengt Johansson 73 Västerås Magglingen, SUI 18.5
69.54 Per Karlsson 67 Växjö Helsinki, FIN 24.8
63.30 Mattias Jons 82 Hässelby Odessa, TX 17.5
62.36 Stellan Kjellander 78 Vittsjö Boise, ID 19.4
62.25 Tony Settle 75 Råby-Rekarne Nyköping 31.7
61.63 Mathias Wennberg 72 Castor San Marcos, TX 20.10
59.40 Anton Leion 83 Växjö Magglingen, SUI 18.5
58.90 Sören Olsson 70 IF Göta Växjö 4.7
57.84 Mikael Leindahl 65 Tjalve Nyköping 21.8
57.58 Peter Andersson 78 Gnistan Karlshamn 25.6
57.48 Stefan Alneroth 81 Gefle Sollentuna 2.8
56.99 Pär Järlebrant 84 Strömsund Strömsund 7.9
56.95 Hans Källén 73 Strömsund Strömsund 7.9
56.70 Robert Alneroth 84 Gefle Gävle 16.8
56.63 Tomas Pyka 79 Gnistan Sollentuna 2.8
56.39 Johan Pyrell 75 Växjö Eksjö 22.5
55.22 Daniel Ragnvaldsson 76 Strömsund Strömsund 20.4
54.86 Mikael Johansson 74 Hälle Uddevalla 10.8
54.74 Anders Constantin 82 Orient Helsingborg 12.7
53.75 Stefan Blomqvist 65 Örgryte San Marcos, TX 20.10
53.42 Mikael Nyström 71 Linnéa Enskede 7.9
52.88 Kim Johansson 68 Hede Eskilstuna 8.6
52.77 Daniel Gustavsson 82 Kil Karlstad 21.5
52.24 Anders Bergström 66 Gefle Gävle 12.8
52.23 Krister Larsson 85 Bore Torsby 22.9
obekräftat

Spjut/800

77.30 Daniel Ragnvaldsson 76 Strömsund Gävle 18.8
74.66 Mikael Snällfot 80 Nedre Soppero Karlstad 25.7
73.98 Gabriel Wallin 81 Södertälje IF Gävle 21.7
73.36 Joakim Nilsson 71 Klippan Umeå 2.6
72.95 Mattias Eriksson 80 Vännäs Umeå 12.5
72.79 Mats Nilsson 75 Klippan Karlstad 16.6
71.42 Lasse Haka 78 IF Göta Gävle 18.8
70.83 Andreas Wulff 80 Växjö Högby 18.7
69.60 Magnus Arvidsson 83 KA2 Skruv 20.5
69.20 Tobias Wallström 83 Skellefteå Sollentuna 4.8
66.00 Ulf Petersson 84 Mölndal Sollentuna 4.8
65.49 Henrik Hjalmarsson 81 Hagen Sollentuna 2.8
64.86 Jimmy Karlsson 81 Råby-Rekarne Eskilstuna 8.6
64.41 Johan Bjellerman 82 Tureberg Enskede 25.5
64.30 Ingmar Veinberg 82 Lidingö Uddevalla 28.7
63.65 Andreas Wågberg 76 Lidingö Malaga, ESP 10.4
63.35 Patrik Melin 71 Gefle Enskede 25.5
62.53 Bengt Loo 62 Contact Kalmar 28.9
62.30 Björn Hartig 84 Växjö Leppävaara, FIN 24.8
62.01 Pasi Mäntylä 78 Västerås Västerås 26.7
60.64 Gustav Melén 82 Gotland Eskilstuna 26.5
60.25 Martin Trnovsky 78 Lund Helsingborg 13.7
60.18 Urban Svedberg 75 IF Göta Karlstad 21.5
59.80 Tommy Sarenbrant 71 Väsby Norrköping 20.5
59.39 Kenneth Bergén 69 Huddinge Västerås 26.7

Tiokamp/M

7.581 Michael Hoffer 72 Väsby Azusa, CA 19.4
7.283 Patrik Melin 71 Gefle Aalborg, DEN 28.7
7.066 Erik Larsson 80 Gotland Maribor, SLO 30.6
7.001 Andrus Klaar 75 Spårvägen Olofström 9.6
6.977 Christoffer Thomée 82 Sävedalen Desenzano del Garda, ITA 12.5
6.653 Niklas Kleebinder 77 Hammarby Olofström 9.6
6.613 David Frykholm 80 IF Göta Karlskrona 8.9
6.543 Johan Szabo 81 Danderyd Athl Olofström 9.6
6.482 Björn Lundin 82 Växjö Karlskrona 8.9
6.252 Lasse Ohtamaa 80 Tullinge-Tumba Olofström 9.6
6.059 Gustav Andhill 79 Alingsås Uddevalla 30.6
6.035 Daniel Hedström 73 Valbo Gävle 22.9
5.884 Denis Mahshid 80 Örgryte Karlskrona 8.9
5.880 Henrik Weisbach 79 Örgryte Karlskrona 8.9
5.626 Daniel Gustavsson 75 Upsala Olofström 9.6
5.611 *Ruben Kiefer 74 Gefle Gävle 22.9
5.381 Anders Leinås 83 Täby Gävle 22.9
5.366 Fredrik Ekstrand 79 Gefle Gävle 22.9
5.189 Lars Widén 73 Örbyhus Gävle 22.9
5.183 *Miso Kalliokorpi 72 Trollhättans SK Uddevalla 30.6
5.068 Ibou Jobe 84 Tumba Gävle 22.9
5.019 Markus Stålbom 83 Täby Gävle 22.9
4.898 Michel Tornéus 86 Tumba Gävle 22.9
4.870 Erik Henrysson 79 Örebro Örebro 29.9
4.846 Niclas Rysjö 84 Tumba Gävle 22.9