Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Måndag 18 december 2017

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se
Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Frida Hogstrand
redaktör
073-626 98 88

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa M inne 2017

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 4 APR, 2017
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda inomhus vintern 2016/2017.

60m

6.63 Austin Hamilton 97 Malmö Beograd, SRB 4.3
6.63 Odain Rose 92 Thorengruppen Beograd, SRB 4.3
6.67 Tom Kling-Baptiste 90 Huddinge Växjö 25.2
6.70 Sulayman Bah 86 Ullevi Göteborg 4.2
6.77 Kasper Kadestål 99 Malmö Göteborg 19.2
6.78 Emil von Barth 96 Ullevi Göteborg 19.2
6.83 Stefan Tärnhuvud 85 Sundsvall Göteborg 4.2
6.84 Gustav Kjell 96 Tureberg Växjö 25.2
6.84 Patrik Andersson 91 Ullevi Göteborg 4.2
6.85 David Sennung 91 Ullevi Göteborg 4.2
6.87 Tony Darkwah 86 Hammarby Örebro 15.1
6.87 Max Hrelja 98 Linköping Göteborg 19.2
6.90 Desmond Rogo 96 Hammarby Göteborg 19.2
6.91 Henrik Larsson 99 IF Göta Göteborg 19.2
6.91 Douglas Hellbratt 95 Hammarby Växjö 25.2
6.93 Adam Denguir 94 Ullevi Göteborg 4.2
6.94 Vidar Stenqvist 00 Täby Göteborg 19.2
6.94 Oliwer Danielsson 01 Ullevi Uppsala 5.3
6.95 Filip Schwartz 98 Mölndal Göteborg 19.2
6.95 Linus Kapstad 00 Umedalen Göteborg 19.2
6.96 Bimo Soenarso 01 Malmö Sätra 19.2
6.97 Amadou Sussoho 95 Hammarby Göteborg 19.2
6.97 Felix Svensson 97 Mölndal Magglingen, SUI 4.2
6.99 Jesper Hellström 95 Hässelby Sätra 4.2
7.02 Lion Martinez 78 Spårvägen Lidingö/B 11.2
7.02 Anton Levin 92 Malmö Malmö 28.1

200m

21.11 Johan Wissman 82 Hässelby Växjö 26.2
21.14 Nil de Oliveira 86 Spårvägen Växjö 26.2
21.34 Erik Annerfalk 94 Ullevi Växjö 26.2
21.43 Tom Kling-Baptiste 90 Huddinge Växjö 26.2
21.64 Adam Denguir 94 Ullevi Växjö 26.2
21.78 Kasper Kadestål 99 Malmö Malmö 29.1
21.94 Viktor Elvung Nilsson 94 KA2 Växjö 5.2
21.98 Alexander Lesser 93 Ullevi Växjö 26.2
22.08 Carl Bengtström 00 Örgryte Göteborg 12.2
22.22 Hamza Kamara 90 Spårvägen Växjö 26.2
22.38 Martin Astner 93 Ullevi Göteborg 12.2
22.42 Dennis Karanda 89 Malmö Växjö 22.1
22.43 Martin Selin 95 Ullevi Växjö 22.1
22.46 Emil Lyrberg 93 Ullevi Växjö 22.1
22.50 Lion Martinez 78 Spårvägen Lidingö/B 11.2
22.54 Sebastian Kadestål 96 Malmö Växjö 26.2
22.55 Anton Bengtsson 99 Ullevi Göteborg 4.2
22.57 Anton Sigurdsson 96 Malmö Växjö 22.1
22.70 Oliwer Danielsson 01 Ullevi Göteborg 25.2
22.73 Alexander Andreasson 99 Örgryte Växjö 22.1
22.80 Johan Taléus 94 Eskilstuna Örebro 14.1
22.80 Fredrik Åström 93 Täby Sätra 22.1
22.80 Vidar Stenqvist 00 Täby Malmö 29.1
22.81 Viktor Bondesson 98 Malmö Växjö 22.1
22.81 Mikael Gerlach 84 Sundsvall Växjö 26.2

400m

47.72 Felix Francois 90 Örgryte Växjö 26.2
47.81 Dennis Forsman 95 Ullevi Göteborg 19.2
47.89 Johan Wissman 82 Hässelby Bærum, NOR 11.2
48.04 Erik Martinsson 96 Gefle Birmingham, AL 20.2
48.44 *Trausti Stefansson 85 Spårvägen Växjö 26.2
48.47 Alexander Nordkvist 90 Huddinge Växjö 26.2
48.86 ^Nick Ekelund-Arenander 89 Malmö Växjö 26.2
48.99 Carl Bengtström 00 Örgryte Göteborg 4.2
49.14 Anton Sigurdsson 96 Malmö Göteborg 19.2
49.16 Martin Selin 95 Ullevi Göteborg 19.2
49.27 Marcus Tornée 98 Helsingborg Göteborg 19.2
49.34 Benjamin Mullen 87 Tureberg Sollentuna 18.2
49.64 Martin Astner 93 Ullevi Göteborg 4.2
49.65 Viktor Bondesson 98 Malmö Göteborg 19.2
49.67 Alexander Lesser 93 Ullevi Norrköping 29.1
49.76 Truls Axelson 93 Spårvägen Växjö 25.2
49.80 Björn Seifert 96 Upsala Göteborg 19.2
49.81 Johan Eriksson 88 Tureberg Sollentuna 18.2
50.03 *Kristian Efremov 90 Hammarby Växjö 25.2
50.14 Filip Nilsson 92 Lund Malmö 28.1
50.30 Andreas Movin 96 Lidingö Göteborg 18.2
50.42 Edvin Hagberg 99 Tureberg Sätra 28.1
50.49 Oskar Greilert 95 Ullevi Norrköping 29.1
50.50 Adam Danielsson 93 Ullevi Norrköping 29.1
50.53 Erik Lindahl 90 Ullevi Norrköping 29.1
överlång bana
50.12 Christopher Brusenback 93 Spårvägen Seattle, WA 12.2

800m

1:46.86 Andreas Kramer 97 Sävedalen Beograd, SRB 3.3
1:47.62 Kalle Berglund 96 Spårvägen Växjö 26.2
1:49.16 Erik Martinsson 96 Gefle College Station, TX 21.1
1:50.76 Johan Eriksson 88 Tureberg Växjö 26.2
1:51.62 Johan Svensson 89 Spårvägen Växjö 26.2
1:51.63 Rickard Gunnarsson 91 Hässelby Växjö 26.2
1:52.25 Mattias Ohlsson 94 Heleneholm Göteborg 21.1
1:52.43 Anton Persson 96 Hässelby Växjö 26.2
1:52.92 Alexander Palm 93 Spårvägen Albuquerque, NM 21.1
1:52.96 Joakim Andersson 92 Trelleborg Malmö 29.1
1:53.49 Elmar Engholm 92 Hässelby Albuquerque, NM 4.2
1:54.11 *Ali Al-Janabi 94 Ullevi Göteborg 25.2
1:54.43 Björn Seifert 96 Upsala Sätra 4.2
1:54.60 Anton Asplund 90 Tureberg Sollentuna 29.1
1:55.46 Benjamin Åberg 95 Hälle Malmö 29.1
1:55.60 Aleksej Pirgholizadeh 94 Tureberg Eskilstuna 2.3
1:55.68 Alexander Nilsson 95 Mölndal Göteborg 12.2
1:55.72 Jonatan Fridolfsson 92 Sävedalen Göteborg 12.2
1:55.90 *Mahamuud Ahmed 98 Örgryte Göteborg 25.2
1:56.07 Emil Danielsson 97 Dala-Järna Albuquerque, NM 21.1
1:57.67 Josef Wallenlind 01 Mölndal Göteborg 2.2
1:57.77 *Akile Mehari 91 Hammarby Sätra 4.2
1:58.14 Miguel Palm 98 Mölndal Göteborg 2.2
1:58.59 Berhe Kidane 99 Eskilstuna Eskilstuna 2.3
1:58.60 Isac Larsson 97 Sävedalen Göteborg 2.2

1500m

3:37.69 Kalle Berglund 96 Spårvägen Birmingham, GBR 18.2
3:42.78 Johan Rogestedt 93 Stenungsund Athlone, IRL 15.2
3:45.74 Jonas Leanderson 91 Malmö Sätra 4.2
3:46.62 Andreas Kramer 97 Sävedalen Sätra 4.2
3:48.56 Daniel Lundgren 85 Tureberg Sollentuna 29.1
3:48.87 *Amanuel Gergis 96 Tureberg Sollentuna 29.1
3:51.42 Johan Walldén 87 Spårvägen Sätra 4.2
3:54.06 John Foitzik 91 Spårvägen Sollentuna 29.1
3:54.27 Mattias Ohlsson 94 Heleneholm Malmö 28.1
3:54.35 Alexander Nilsson 95 Mölndal Sätra 4.2
3:54.78 Simon Wallenlind 97 Mölndal Sätra 4.2
3:55.83 Staffan Ek 91 Huddinge Växjö 26.2
3:56.33 Oliver Löfqvist 98 Spårvägen Sätra 4.2
3:57.09 Vidar Johansson 96 Sävedalen Växjö 26.2
3:57.88 Simon Sundström 98 Lidingö Sätra 4.2
3:58.86 Erik Lagerlöf 97 Lidingö Sätra 4.2
3:59.53 Jonatan Fridolfsson 92 Sävedalen Växjö 26.2
4:00.37 Joel Norling 98 Tureberg Sollentuna 29.1
4:00.65 Gustav Nordling 97 Spårvägen Växjö 26.2
4:01.57 Per Sjögren 79 Örebro Örebro 15.1
4:01.63 Henrik Petersson 93 Malmö Malmö 28.1
4:01.80 Awet Mengsteab 95 Örgryte Sätra 4.2
4:02.11 Abdikhaliq Nooh 99 Ullevi Malmö 28.1
4:04.10 Anton Persson 96 Hässelby Göteborg 19.2
4:04.6m Fredrik Johansson 86 Växjö Linköping 16.2
överlång bana
3:49.01 William Levay 96 Spårvägen Tampere, FIN 11.2

1 mile

3:58.11 Johan Rogestedt 93 Stenungsund Athlone, IRL 15.2
4:09.36 Elmar Engholm 92 Hässelby Albuquerque, NM 25.2
4:12.51 Joel Durén 94 Hässelby Birmingham, AL 21.2
4:13.14 Emil Danielsson 97 Dala-Järna Albuquerque, NM 10.2
4:13.82 Alexander Palm 93 Spårvägen Albuquerque, NM 28.1

3000m

7:53.83 Jonas Leanderson 91 Malmö Gent, BEL 11.2
7:58.71 Staffan Ek 91 Huddinge Gent, BEL 11.2
8:05.61 Suldan Hassan 98 Ullevi Sätra 4.2
8:05.88 Daniel Lundgren 85 Tureberg Sätra 4.2
8:10.79 Vidar Johansson 96 Sävedalen Sätra 4.2
8:13.77 Jonas Leandersson 90 Enhörna Sätra 4.2
8:14.19 Robin Lindgren 90 Örgryte Sätra 4.2
8:15.50 David Nilsson 87 Högby Norrköping 28.1
8:16.66 Johan Walldén 87 Spårvägen Norrköping 28.1
8:19.98 Joel Durén 94 Hässelby Birmingham, AL 20.2
8:20.70 Andreas Åhwall 89 Hässelby Växjö 26.2
8:23.22 Jonatan Fridolfsson 92 Sävedalen Göteborg 21.1
8:25.15 *Amanuel Gergis 96 Tureberg Sätra 4.2
8:26.36 Anders Grahl 87 Hälle Göteborg 21.1
8:26.96 Simon Sundström 98 Lidingö Göteborg 21.1
8:27.37 Emil Blomberg 92 Hässelby Växjö 25.2
8:27.72 Alexander Palm 93 Spårvägen Albuquerque, NM 10.2
8:27.84 Oliver Löfqvist 98 Spårvägen Norrköping 28.1
8:28.56 Fredrik Uhrbom 77 Spårvägen Norrköping 28.1
8:29.36 Joel Zackrisson 94 Ullevi Göteborg 21.1
8:31.85 Archibald Casteel 96 Spårvägen Norrköping 28.1
8:32.10 John Foitzik 91 Spårvägen Göteborg 21.1
8:33.03 Erik Lagerlöf 97 Lidingö Göteborg 21.1
8:34.01 John Börjesson 92 Spårvägen Norrköping 28.1
8:34.02 Per Sjögren 79 Örebro Växjö 25.2
överlång bana
8:06.73 Vidar Johansson 96 Sävedalen Tampere, FIN 11.2

5000m

14:45.78 Otto Kingstedt 94 Huddinge Canton, NY 24.2
14:49.36 Per Sjögren 79 Örebro Örebro 13.3
15:03.52 Alexander Palm 93 Spårvägen Albuquerque, NM 24.2

60m häck/106.7

7.72 Alexander Brorsson 90 24Seven Växjö 26.2
7.88 Fredrick Ekholm 94 Huddinge Tampere, FIN 11.2
7.95 Anton Levin 92 Malmö Göteborg 12.2
8.00 Marvin Tay 90 Spårvägen Växjö 26.2
8.00 Jonathan Holm 94 Strand Sätra 4.2
8.02 Max Hrelja 98 Linköping Norrköping 28.1
8.03 Petter Gustafsson 94 Hakarpspojkarna Birmingham, AL 20.2
8.10 Hannes Widlund 93 Växjö Växjö 26.2
8.11 Hannes Kvist Wirdmo 94 24Seven Växjö 26.2
8.14 Elias Martinsson 97 Mölndal Göteborg 12.2
8.16 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Uddevalla 12.2
8.27 Petter Olson 91 Hässelby Sätra 4.2
8.30 Marcus Nilsson 91 Högby Växjö 22.1
8.32 Charles Mitala 96 Malmö Lund 14.1
8.32 Philip Ngwe Luckey 95 Mölndal Umeå 15.1
8.32 Jakob Masth Larsson 97 IF Göta Göteborg 18.2
8.35 ^Amir Shaker 89 Hammarby Växjö 26.2
8.37 Ludwig Sjödin 95 Skellefteå Göteborg 18.2
8.41 Dennis Eriksson 93 Falun New York, NY 18.2
8.53 Kevin Perera 93 Helsingborg Öllsjö 5.2
8.54 Linus Otto Boyer 95 Nyköping Sätra 4.2
8.60 Kevin Fankl 95 Ullevi Göteborg 14.1
8.68 Rasmus Elfgaard 94 Habo Bloomington, IL 25.2
8.68 Nicklas Karlsson 96 Finspång Frisco, TX 9.2
8.74 Andreas Almlöf 95 Spårvägen Uddevalla 12.2

Höjd

2.25 Fabian Delryd 96 Täby Tampere, FIN 11.2
2.17 Andreas Carlsson 95 Ymer Göteborg 4.2
2.11 Philip Frifelt Lundqvist 89 Mölndal Växjö 25.2
2.10 Yuan-Zhong Wu 91 Växjö Växjö 5.2
2.07 Simon Wiklund 99 Wilske Göteborg 4.2
2.06 Mattias Green 98 Säffle Karlstad 22.1
2.05 Jakob Thorvaldsson 88 Lidingö Växjö 25.2
2.05 Carl af Forselles 01 Hellas Uppsala 5.3
2.04 Robin Jacobsson 98 Ullevi Göteborg 19.2
2.04 Simon Larsson 98 Ymer Göteborg 19.2
2.03 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Uddevalla 11.2
2.03 Fredrik Löfgren 94 Lund Lund 14.1
2.01 Henrik Thoms 96 IF Göta Växjö 25.2
2.01 *Andreas Henriksson 90 Hässelby Sätra 27.1
2.00 Arvid Ryberg 98 Örgryte Göteborg 14.1
2.00 Simon Thor 00 Märsta Örebro 14.1
2.00 Ola Carlsson 75 Örgryte Antequera, ESP 19.2
2.00 Simon Throgen 97 IF Göta Göteborg 19.2
2.00 Filip Björklund 98 Upsala Uppsala 28.1
1.98 Markus Asplund 98 IF Göta Göteborg 19.2
1.98 Petter Gustafsson 94 Hakarpspojkarna Birmingham, AL 21.2
1.98 Oliver Ericsson 01 Upsala Uppsala 5.3
1.97 Anton Olsson 99 Färjestaden Växjö 5.2
1.95 Viktor Husmark 92 Ullevi Göteborg 25.2
1.94 Marcus Nilsson 91 Högby Uddevalla 11.2
1.94 Petter Olson 91 Hässelby Uddevalla 11.2
1.94 Joakim Wadstein 00 Tjalve Örebro 14.1
1.94 Max Hejdenberg 98 Örgryte Göteborg 19.2
1.94 Leo Bergström 00 Täby Sätra 22.1
1.94 Olle Willsund 94 Högby Växjö 5.2

Stav

5.82 Armand Duplantis 99 Upsala New York, NY 11.3
5.23 Oscar Janson 75 Ullevi Växjö 26.2
5.20 Filip Gyllensten 92 Kville Ulvsunda 28.1
5.20 Carl Sténson 93 Hellas Sätra 4.2
5.03 Petter Olson 91 Hässelby Uddevalla 12.2
5.01 Dennis Fransson Bergetoft 92 Örebro Växjö 26.2
5.01 Simon Assarsson 91 Växjö Växjö 26.2
5.00 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Beograd, SRB 5.3
4.92 David Kappelin 95 Örgryte Göteborg 18.2
4.92 Micael Fagö 94 Kalmar Växjö 26.2
4.90 Simon Gyllensten 92 Kville Nashville, TN 20.1
4.87 Andreas Carlsson 95 Ymer Göteborg 18.2
4.83 Björn Andersson 91 Lidingö Växjö 26.2
4.83 Rasmus Carlsson 88 Örebro Växjö 26.2
4.83 Jakob Samuelsson 98 Hässelby Sätra 27.1
4.77 Elias Palo 81 Haparanda Haparanda 22.1
4.76 Esa Hiltunen 96 Ullevi Göteborg 18.2
4.75 Marcus Nilsson 91 Högby Växjö 21.1
4.69 Arvid Lindahl 92 KA2 Växjö 26.2
4.69 Erik Thorstensson 89 Spårvägen Växjö 26.2
4.67 Tom Johansson 99 Örebro Göteborg 18.2
4.60 Carl Ivarsson 96 Örgryte Reno, NV 14.1
4.60 Robin Jacobsson 98 Ullevi Göteborg 25.2
4.60 Jonas Asplund 73 Märsta Borås 5.2
4.60 Nicklas Karlsson 96 Finspång Frisco, TX 9.2

Längd

8.08 Michel Tornéus 86 Hammarby Beograd, SRB 4.3
7.61 Thobias Nilsson Montler 96 Malmö Johnson City, TN 3.3
7.52 Jesper Hellström 95 Hässelby Sätra 4.2
7.50 Andreas Carlsson 95 Ymer Borås 11.1
7.40 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Beograd, SRB 4.3
7.32 Johan Taléus 94 Eskilstuna Växjö 22.1
7.20 Dennis Eriksson 93 Falun New York, NY 18.2
7.19 Adam Chiguer 91 Spårvägen Sätra 4.2
7.13 Emil Bergqvist 91 Örebro Växjö 26.2
7.10 Artur Engström 96 Örgryte Göteborg 18.2
7.07 Patric Hjort 93 Västerås Sätra 21.1
7.04 Oliwer Danielsson 01 Ullevi Uppsala 4.3
7.03 Filip Björklund 98 Upsala Göteborg 18.2
7.01 Rickard Willman 94 Västerås Växjö 26.2
6.99 Petter Olson 91 Hässelby Växjö 26.2
6.99 Elias Martinsson 97 Mölndal Göteborg 4.2
6.97 Kevin Fankl 95 Ullevi Uddevalla 11.2
6.97 David Svensson 98 Tumba Norrköping 6.1
6.95 Max Hejdenberg 98 Örgryte Växjö 22.1
6.92 Alexander Wittlock 91 Spårvägen Sätra 4.2
6.91 Oskar Nilsson 96 Skellefteå Haparanda 10.12
6.90 Jonathan Marklund 97 Skellefteå Göteborg 18.2
6.88 Carl af Forselles 01 Hellas Uppsala 4.3
6.83 Oskar Erixon 99 Westmannia Göteborg 18.2
6.82 Jonathan Carbe 90 Örgryte Uddevalla 11.2

Tresteg

15.92 Jesper Hellström 95 Hässelby Växjö 21.1
15.92 Mathias Ström 87 Örgryte Växjö 21.1
15.80 Erik Ehrlin 90 Hammarby Tampere, FIN 11.2
15.54 Moteba Mohamed 90 Hässelby Växjö 25.2
15.35 Simon Karlén 94 IF Göta Örebro 15.1
15.22 Marcus Nyberg 97 Malmö Göteborg 19.2
15.13 Artur Engström 96 Örgryte Växjö 25.2
14.71 Christofer Pool Wiklund 97 Falköpings FIK Göteborg 19.2
14.68 Antonis Dinopoulos 95 Upsala Uppsala 28.1
14.64 Dennis Eriksson 93 Falun New York, NY 19.2
14.55 Carl af Forselles 01 Hellas Växjö 25.2
14.34 Timothy Olsson 98 Hammarby Göteborg 19.2
14.28 Jonathan Persgården 96 Ullevi Växjö 25.2
14.26 Erik Olsson 89 Örgryte Växjö 21.1
14.20 Max Hejdenberg 98 Örgryte Göteborg 19.2
14.15 Victor Koch 98 Örgryte Göteborg 4.2
13.96 Albin Boestad 97 Lidingö Lidingö/B 11.2
13.83 Carl Bengtström 00 Örgryte Göteborg 14.1
13.62 Tim Svantesson 00 Nyköping Göteborg 19.2
13.59 Mattias Sunneborn 70 Spårvägen Daegu, KOR 25.3
13.58 Linus Bertilsson 99 Örgryte Göteborg 4.2
13.53 Adam Stålberg 91 Upsala Eskilstuna 6.1
13.48 Eric Hallquist 96 Östersund Ås 11.2
13.42 Elias Högström 97 Sundsvall Ås 26.3
13.38 Niklas Alsing 95 Östersund Naperville, IL 11.2

Kula/7.26

19.60 Daniel Ståhl 92 Spårvägen Tampere, FIN 11.2
18.31 Leif Arrhenius 86 Spårvägen Provo, UT 13.1
18.18 Arwid Koskinen 92 Huddinge Växjö 25.2
18.08 Wictor Petersson 98 Malmö Malmö 29.1
17.61 Simon Pettersson 94 Upsala Växjö 25.2
17.58 Mats Olsson 86 Hässelby Växjö 25.2
17.21 Jonas Meyer 90 Örgryte Malmö 29.1
17.02 Marcus Mattisson 88 Ullevi Växjö 25.2
17.01 Gabriel Heen 95 Hässelby Växjö 25.2
16.77 Viktor Gardenkrans 95 Malmö Seattle, WA 28.1
16.42 Gustav Liberg 95 Ullevi Växjö 25.2
16.31 Tim Wunger 94 Upsala Falun 14.2
15.57 Jesper Arbinge 97 Huddinge Växjö 25.2
15.52 Andreas Eriksson 94 Heros Falun 11.3
15.32 Oscar Vestlund 93 IF Göta Växjö 3.3
15.18 William Ullberg 96 IFK Umeå Umeå 19.3
15.05 Lasse Ohtamaa 80 Huddinge Huddinge 12.3
15.04 Marcus Nilsson 91 Högby Växjö 21.1
14.78 Patrik Lindstedt 99 Hässelby Växjö 3.3
14.76 Alexander Persson 95 Huddinge Huddinge 10.12
14.67 Ali Alsaadi 95 Eskilstuna Västerås 29.1
14.46 Niklas Wiklund 85 Skellefteå Skellefteå 11.1
14.25 Tim Söderqvist 95 Hälle Uddevalla 7.1
14.24 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Beograd, SRB 4.3
13.87 Kevin Fankl 95 Ullevi Malmö 29.1

Vikt/15.88

21.81 Elias Håkansson 92 Spårvägen Nashville, TN 24.2
20.31 Anders Eriksson 94 Hovslätt Nashville, TN 24.2
20.20 Love Litzell 94 Hässelby New York, NY 14.1
20.14 Oscar Vestlund 93 IF Göta Karlstad 21.1
19.61 Ragnar Carlsson 00 Falun Växjö/Ti 26.2
19.34 Tim Söderqvist 95 Hälle Uddevalla 7.1
19.31 Simon Pettersson 94 Upsala Växjö/Ti 26.2
18.90 Gustav Liberg 95 Ullevi Växjö/Ti 26.2
18.76 Robert Alneroth 84 Gefle Växjö/Ti 26.2
18.66 Alexander Larsson 94 Upsala Clemson, SC 17.2
17.76 Kristoffer Fagerlund 93 Ullevi Göteborg 14.1
17.54 Hans Eriksson 86 Västerås Karlstad 21.1
17.29 Jakob Gardenkrans 97 Malmö Växjö/Ti 26.2
16.68 Sami Luttinen 91 Tjalve Norrköping 28.1
16.68 Johan Björnstad 90 Ullevi Göteborg 4.2
16.50 Jonas Birgersson 83 Nyköping Nyköping 26.2
16.07 August Bergstrand 99 Ullevi Göteborg 4.2
15.92 Alexander Persson 95 Huddinge Sätra 27.1
15.20 Patrik Lindstedt 99 Hässelby Sätra 27.1
15.09 Stefan Alneroth 81 Gefle Sätra 11.3
14.78 Theodor Walther 94 Ullevi Göteborg 4.2
14.64 Lennie Helander 75 Örgryte Uddevalla 14.2
14.61 Wictor Petersson 98 Malmö Göteborg 18.2
14.57 Johannes Nilsson 98 Västerås Göteborg 18.2
14.30 Sebastian Thörngren 93 Växjö Växjö/Ti 26.2
14.30 Daniel Korhonen 76 Kville Borås 5.2

Sjukamp/M

6.015 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Beograd, SRB 5.3
5.693 Petter Olson 91 Hässelby Uddevalla 12.2
5.402 Kevin Fankl 95 Ullevi Uddevalla 12.2
4.966 Nicklas Karlsson 96 Finspång Birmingham, AL 21.2
4.828 Rasmus Elfgaard 94 Habo Bloomington, IL 25.2
4.504 Marcus Nilsson 91 Högby Uddevalla 12.2
4.385 Andreas Almlöf 95 Spårvägen Uddevalla 12.2