Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Torsdag 5 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa P19 inne 2017

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 28 APR, 2017
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda inomhus vintern 2016/2017.

Observera att alla junior/ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
M22/K22: Födda 1995-1997, P19/F19: Födda 1998-1999, P17/F17: Födda 2000, P16/F16: Födda 2001, P15/F15: Födda 2002, P14/F14: Födda 2003 - plus ev 04:or som tävlar under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

60m

6.77 Kasper Kadestål 99 Malmö Göteborg 19.2
6.87 Max Hrelja 98 Linköping Göteborg 19.2
6.91 Henrik Larsson 99 IF Göta Göteborg 19.2
6.95 Filip Schwartz 98 Mölndal Göteborg 19.2
7.07 Alexander Andreasson 99 Örgryte Göteborg 19.2
7.07 Jonatan Hirsh 98 Habo Göteborg 19.2
7.12 Yonathan Helsing 98 Sundsvall Umeå 25.1
7.13 Michael Nyabako 99 Helsingborg Helsingborg 25.3
7.14 Markus Ögren 98 Hammarby Göteborg 19.2
7.16 Joel Bengtsson 99 Helsingborg Göteborg 19.2
7.18 Oskar Motta 98 Upsala Sätra 4.2
7.19 Erik Johansson 99 Varberg Borås 14.1
7.20 Anton Bengtsson 99 Ullevi Göteborg 4.2
7.22 Linus Andersson 98 Alingsås Göteborg 4.2
7.23 Rodi Kay 98 Hammarby Huddinge 14.1
7.23 Gustaf Borg 98 Nyköping Göteborg 19.2
7.23 Alexander Bengtsson 98 Åhus Öllsjö 5.2
7.24 David Svensson 98 Tumba Sätra 28.1
7.25 Karl David Nie 98 Hammarby Göteborg 19.2
7.27 Chakkrit Chanprakhon 99 Färjestaden Göteborg 19.2
7.27 Kidus Y Getahun 98 Hammarby Sätra 28.1

400m

49.27 Marcus Tornée 98 Helsingborg Göteborg 19.2
49.65 Viktor Bondesson 98 Malmö Göteborg 19.2
50.42 Edvin Hagberg 99 Tureberg Sätra 28.1
50.71 Johan Brasch 98 Wärnamo Växjö 4.2
50.80 Berhe Kidane 99 Eskilstuna Göteborg 18.2
50.83 Samuel Wiik 98 Örgryte Göteborg 4.2
50.84 Arvid Gustafsson 99 Upsala Göteborg 18.2
50.91 Anton Bengtsson 99 Ullevi Norrköping 29.1
51.28 Fredrik Kihlblom 98 Huddinge Sätra 4.2
52.14 Arvid Friberg 99 Danderyd Göteborg 18.2
52.14 Svante Wester 99 Örgryte Göteborg 18.2
52.19 Johan Lamm 98 Mölndal Växjö 21.1
52.22 Erik Hagberg 99 Spårvägen Göteborg 18.2
52.58 Mathias Söder 99 Ullevi Göteborg 18.2
52.80 Emil Thedéen 98 Bromma Örebro 15.1
53.12 Tobias Tranderyd 99 Örebro Örebro 15.1
53.17 Eric Nilsson 99 Helsingborg Malmö 28.1
53.17 Rickard Kilborn 99 Hälle Göteborg 4.12
53.18 Axel Alness Borg 98 Lidingö Göteborg 18.2
53.58 Yasiin Hussein 98 Eskilstuna Nyköping 11.2

1500m

3:56.33 Oliver Löfqvist 98 Spårvägen Sätra 4.2
3:57.88 Simon Sundström 98 Lidingö Sätra 4.2
4:00.37 Joel Norling 98 Tureberg Sollentuna 29.1
4:02.11 Abdikhaliq Nooh 99 Ullevi Malmö 28.1
4:04.65 Ahmed Abdullahi 99 Ullevi Malmö 28.1
4:06.4m Suldan Hassan 98 Ullevi Sätra 4.2
4:06.62 Miguel Palm 98 Mölndal Göteborg 5.2
4:06.95 Jonatan Gustafsson 99 Örebro Örebro 26.1
4:07.10 Berhe Kidane 99 Eskilstuna Örebro 26.1
4:08.16 William Wickholm 98 Örebro Örebro 26.1
4:09.4m Merih Hagos 98 Eskilstuna Eskilstuna 10.12
4:10.40 Abdullahi Adan 98 Hammarby Göteborg 18.2
4:10.93 Iyuel Ayele 99 Huddinge Göteborg 18.2
4:11.04 Stefan Stojanovic 98 Hässelby Göteborg 18.2
4:11.50 Mahamuud Ahmed 98 Örgryte Göteborg 18.2
4:11.82 Olle Meijer 98 Malmö Karlskrona 11.12
4:12.58 Yassin Abdi 99 Kungsängen Huddinge 15.1
4:12.88 Axel Djurberg 99 Upsala Göteborg 18.2
4:13.14 Edvin Hagberg 99 Tureberg Sätra 4.2
4:13.74 Marcus Bredberg 98 Mölndal Göteborg 5.2

60m häck/100.0

7.64 Max Hrelja 98 Linköping Göteborg 18.2
7.96 Joel Bengtsson 99 Helsingborg Göteborg 18.2
8.16 Filip Schwartz 98 Mölndal Göteborg 12.2
8.20 Anton Bertilsson 99 Habo Göteborg 18.2
8.26 Staffan Risberg 99 Tureberg Göteborg 18.2
8.39 Robin Gustafsson 99 Hälle Växjö 22.1
8.41 Fredrik Kihlblom 98 Huddinge Sätra 4.2
8.51 Viggo Hahnsson 99 Örgryte Göteborg 18.2
8.65 Jacob Lenz 99 Lund Göteborg 18.2
8.78 Jakob Samuelsson 98 Hässelby Växjö 22.1
8.83 Carl-Einar Söderström Eskonniemi 99 Hellas Uddevalla 12.2
8.88 Elias Engström 98 Färjestaden Göteborg 18.2
8.88 Nikolai Kronmann 99 Söderhamn Sätra 29.1
8.90 Erik Dahlqvist 98 Orient Norrköping 28.1
8.93 Erik Orrell 99 Östersund Ås 11.2
8.95 Edvin Hagberg 99 Tureberg Sätra 29.1
9.16 David Olsson 99 Timrå Birsta 12.2
9.26 Axel Abrahamsson 98 Bromma Uddevalla 12.2
9.45 Theodor Ahlström 98 Växjö Uddevalla 12.2
9.46 Simon Martinsson 99 Lomma Öllsjö 5.2

Höjd

2.07 Simon Wiklund 99 Wilske Göteborg 4.2
2.06 Mattias Green 98 Säffle Karlstad 22.1
2.04 Robin Jacobsson 98 Ullevi Göteborg 19.2
2.04 Simon Larsson 98 Ymer Göteborg 19.2
2.00 Arvid Ryberg 98 Örgryte Göteborg 14.1
2.00 Filip Björklund 98 Upsala Uppsala 28.1
1.98 Markus Asplund 98 IF Göta Göteborg 19.2
1.97 Anton Olsson 99 Färjestaden Växjö 5.2
1.94 Max Hejdenberg 98 Örgryte Göteborg 19.2
1.91 Edvin Hagberg 99 Tureberg Huddinge 14.1
1.90 Tom Johansson 99 Örebro Göteborg 19.2
1.90 Carl Ludvig Patriksson 98 Hälle Örebro 26.11
1.88 Jakob Samuelsson 98 Hässelby Huddinge 14.1
1.82 Nils Havsmon 99 Träff Karlstad 4.2
1.81 Carl-Einar Söderström Eskonniemi 99 Hellas Sätra 7.1
1.78 Samuel Wiik 98 Örgryte Göteborg 3.3

Stav

5.82 Armand Duplantis 99 Upsala New York, NY 11.3
4.83 Jakob Samuelsson 98 Hässelby Sätra 27.1
4.67 Tom Johansson 99 Örebro Göteborg 18.2
4.60 Robin Jacobsson 98 Ullevi Göteborg 25.2
4.55 Magnus Herstedt 98 Malmö Växjö 26.2
4.51 Filip Anell 99 Ymer Göteborg 4.2
4.45 Emil Östergren 98 Växjö Växjö 21.1
4.40 Adam Bengtsson 99 Ullevi Malmö 29.1
4.35 Carl-Einar Söderström Eskonniemi 99 Hellas Sätra 8.1
4.30 Anton Olsson 99 Färjestaden Göteborg 3.12
4.10 Chakkrit Chanprakhon 99 Färjestaden Göteborg 3.12
4.04 Johan Nordström 99 Falun Örebro 15.1
3.93 Edvin Hagberg 99 Tureberg Uddevalla 12.2
3.70 Axel Abrahamsson 98 Bromma Huddinge 15.1
3.70 Leonard Herzog 99 Linköping Linköping 19.11
3.70 Theodor Ahlström 98 Växjö Växjö 4.2
3.51 Henrik Nordlander 98 IF Göta Karlstad 21.1
3.50 Jonathan Åkesson 99 Hinden Växjö 4.2
3.45 Jonathan Karlsson 98 Täby Sätra 21.1
3.27 Ali Bahrami 99 Haparanda Haparanda 22.1

Längd

7.03 Filip Björklund 98 Upsala Göteborg 18.2
6.97 David Svensson 98 Tumba Norrköping 6.1
6.95 Max Hejdenberg 98 Örgryte Växjö 22.1
6.83 Oskar Erixon 99 Westmannia Göteborg 18.2
6.78 Carl-Einar Söderström Eskonniemi 99 Hellas Göteborg 18.2
6.73 Simon Björnstedt 99 Enköping Göteborg 18.2
6.61 Simon Larsson 98 Ymer Växjö 22.1
6.58 Jakob Samuelsson 98 Hässelby Sätra 7.1
6.57 Fredrik Kihlblom 98 Huddinge Huddinge 11.2
6.50 Erik Dahlqvist 98 Orient Uddevalla 11.2
6.37 Edvin Hagberg 99 Tureberg Uddevalla 11.2
6.32 David Adrian 98 Huddinge Huddinge 13.1
6.32 Thomas Rydh Sternbeck 99 Österhaninge Sätra 21.1
6.32 Otto Hammarström 99 Örgryte Göteborg 4.2
6.31 Albin Månsson 99 Växjö Växjö 4.2
6.27 Timothy Olsson 98 Hammarby Sätra 21.1
6.21 Markus Thorsell 99 Råby-Rekarne Örebro 26.3
6.20 Carl-Ludvig Patriksson 98 Hälle Uddevalla 7.1
6.18 Theodor Ahlström 98 Växjö Uddevalla 11.2
6.18 Johan Nordström 99 Falun Västerås 29.1

Tresteg

14.34 Timothy Olsson 98 Hammarby Göteborg 19.2
14.20 Max Hejdenberg 98 Örgryte Göteborg 19.2
14.15 Victor Koch 98 Örgryte Göteborg 4.2
13.58 Linus Bertilsson 99 Örgryte Göteborg 4.2
13.37 Anton Olsson 99 Färjestaden Göteborg 19.2
13.30 Magnus Pedersén 99 IFK Göteborg Göteborg 19.2
13.29 Tobias Larsson 98 Örgryte Göteborg 19.2
13.26 Markus Lundborg 99 Ullevi Göteborg 14.1
13.21 Samuel Wiik 98 Örgryte Göteborg 19.2
13.00 Simon Wiklund 99 Wilske Göteborg 4.2
12.89 Axel Jeske Magnusson 99 Sävedalen Växjö 21.1
12.80 Chakkrit Chanprakhon 99 Färjestaden Göteborg 4.12
12.78 Markus Asplund 98 IF Göta Karlstad 21.1
12.78 Otto Hammarström 99 Örgryte Göteborg 4.2
12.70 Johan Nordström 99 Falun Göteborg 19.2
11.99 Max Nero 98 IF Göta Karlstad 21.1
11.87 Sebastian Häggström 98 Skellefteå Haparanda 21.1
11.63 Samuel Andreasson 99 IFK Göteborg Växjö 21.1
11.59 Jakob T Yoseph 99 Söderhamn Sätra 28.1

Kula/6.0

20.47 Wictor Petersson 98 Malmö Växjö 3.3
16.75 Patrik Lindstedt 99 Hässelby Sätra 28.1
15.96 Jakob Samuelsson 98 Hässelby Växjö 21.1
15.82 Theodor Ahlström 98 Växjö Uddevalla 11.2
14.08 August Bergstrand 99 Ullevi Göteborg 19.2
13.41 Alexander Sjögren 99 Kalmar Växjö 4.2
13.04 Max Hrelja 98 Linköping Linköping 1.4
12.98 William Frobe 98 Täby Sätra 28.1
12.22 Edvin Hagberg 99 Tureberg Sollentuna 9.2
12.07 Anton Olsson 99 Färjestaden Växjö 4.2
12.03 Lukas Hamrin 99 Timrå Umeå 25.1
11.85 William Lindberg 99 Skellefteå Ås 25.3
11.40 Victor Wiberg 99 Stål Falun 22.1
11.07 Erik Dahlqvist 98 Orient Uddevalla 11.12
11.04 Johan Nordström 99 Falun Falun 3.12

Vikt/15.88

16.07 August Bergstrand 99 Ullevi Göteborg 4.2
15.20 Patrik Lindstedt 99 Hässelby Sätra 27.1
14.61 Wictor Petersson 98 Malmö Göteborg 18.2
14.57 Johannes Nilsson 98 Västerås Göteborg 18.2
13.36 Jacob Krumlinde 99 Lidingö Göteborg 18.2
13.12 Edvin Larsson 98 Eskilstuna Nyköping 11.2
10.67 William Lindberg 99 Skellefteå Haparanda 21.1
10.32 Sajjad Alshuwaili 99 Västerås Västerås 10.12

Sjukamp/P19

5.255 Jakob Samuelsson 98 Hässelby Uddevalla 12.2
4.866 Edvin Hagberg 99 Tureberg Uddevalla 12.2
4.678 Carl-Einar Söderström Eskonniemi 99 Hellas Uddevalla 12.2
4.409 Theodor Ahlström 98 Växjö Uddevalla 12.2
4.178 Johan Nordström 99 Falun Uddevalla 12.2
4.022 Axel Abrahamsson 98 Bromma Uddevalla 12.2

>