Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Söndag 17 december 2017

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se
Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Frida Hogstrand
redaktör
073-626 98 88

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa F17 ute 2017

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 15 DEC, 2017
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda utomhus 2017.

Observera att alla junior/ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
M22/K22: Födda 1995-1997, P19/F19: Födda 1998-1999, P17/F17: Födda 2000, P16/F16: Födda 2001, P15/F15: Födda 2002, P14/F14: Födda 2003 - plus ev 04:or som tävlar under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

100m

12.00 Greta Deltin 00 Hammarby Gävle 11.8
12.21 Gabriella Holmström 00 Upsala Gävle 11.8
12.29 Charlotte Andersson 00 Huddinge Gävle 11.8
12.41 Virva Rylander 00 Västerås Gävle 15.7
12.46 Julia Björkman 00 Kville Göteborg/U 1.7
12.46 Mathilda Gustafsson 00 Tanum Göteborg/U 1.7
12.50 Jonna Claesson 00 Stora Skedvi Göteborg/U 1.7
12.52 Amanda Eriksson 00 Spårvägen Sollentuna 10.6
12.55 Madeleine Winberg 00 Mölndal Linköping 25.5
12.58 Linda Eriksson 00 Huddinge Gävle 15.7
12.59 Kajsa Eriksson 00 Huddinge Gävle 15.7
12.70 Emmy Smedberg 00 Malmö Ystad 23.7
12.70 Clara Augustsson 00 Ymer Borås 4.6
12.83 Alva von Gerber 00 Huddinge Gävle 15.7
12.84 Erika Wärff 00 Malmö Malmö/He 23.5
12.86 Hannah Hansson 00 Åhus Göteborg/U 1.7
12.86 Lea Andersen 00 Täby Sollentuna 10.6
12.91 Claudia Belgrave 00 Ymer Göteborg/U 1.7
12.93 Ide Ileso 00 Ullevi Göteborg/S 10.6
12.94 Louise Duvling Andersson 00 Ullevi Stenungsund 13.5
medvind
12.17 Gabriella Holmström 00 Upsala Göteborg/U 1.7
12.39 Mathilda Gustafsson 00 Tanum Göteborg/U 1.7
12.48 Linda Eriksson 00 Huddinge Gävle 11.8
12.49 Kajsa Eriksson 00 Huddinge Gävle 11.8
12.76 Marie Ebbestad 00 Upsala Gävle 11.8
12.81 Hannah Hansson 00 Åhus Gävle 11.8
12.86 Linn Egerfält 00 Gefle Sollentuna 10.6
12.90 Moa Jern 00 Strand Gävle 11.8
12.92 Moa Holm 00 Lidingö Göteborg/U 1.7
12.93 Matilda Hallström 00 Göteborgs KIK Halmstad 17.6

200m

24.97 Gabriella Holmström 00 Upsala Göteborg/U 2.7
25.43 Mathilda Gustafsson 00 Tanum Göteborg/U 2.7
25.53 Charlotte Andersson 00 Huddinge Sollentuna 11.6
25.54 Virva Rylander 00 Västerås Sollentuna 11.6
25.57 Erika Wärff 00 Malmö Grosseto, ITA 20.7
25.92 Clara Augustsson 00 Ymer Borås 4.6
25.93 Lovisa Karlsson 00 Högby Kuortane, FIN 10.6
25.95 Ide Ileso 00 Ullevi Borås 4.6
26.06 Kajsa Eriksson 00 Huddinge Gävle 15.7
26.17 Linda Eriksson 00 Huddinge Gävle 15.7
26.27 Matilda Hallström 00 Göteborgs KIK Gävle 12.8
26.39 Julia Björkman 00 Kville Kungsbacka 25.5
26.44 Amanda Eriksson 00 Spårvägen Huddinge 21.5
26.46 Alice Kjellander 00 Göteborgs KIK Halmstad 18.6
26.50 Marie Ebbestad 00 Upsala Sollentuna 11.6
26.51 Hanna Dahlberg 00 Eslövs AI Gävle 12.8
26.61 Linn Hertz Saebbö 00 Göteborgs KIK Lerum 21.6
26.77 Ylwa Haglund 00 Falun Västerås 5.8
26.90 Tilde Tofft 00 Spårvägen Sollentuna 11.6
27.00 Hanna Näslund 00 Trångsviken Krokom 20.8
medvind
24.75 Gabriella Holmström 00 Upsala Tanumshede 19.8
24.80 Greta Deltin 00 Hammarby Tanumshede 19.8
25.45 Virva Rylander 00 Västerås Gävle 15.7
25.93 Kajsa Eriksson 00 Huddinge Gävle 12.8
26.11 Linda Eriksson 00 Huddinge Gävle 12.8
26.94 Emelie Eklund 00 Täby Sollentuna 11.6

400m

57.51 Senna Ohlsson 00 Sävedalen Ardmore, PA 10.5
57.81 Louise Duvling Andersson 00 Ullevi Gävle 12.8
57.93 Virva Rylander 00 Västerås Gävle 12.8
58.27 Matilda Hallström 00 Göteborgs KIK Gävle 12.8
58.43 Erika Wärff 00 Malmö Helsingborg 9.7
59.76 Ide Ileso 00 Ullevi Borås 4.6
60.70 Ebba Jernmark Burrows 00 Hälle Gävle 12.8
60.77 Hanna Näslund 00 Trångsviken Söderhamn 9.9
60.87 Alice Kjellander 00 Göteborgs KIK Lerum 21.6
61.08 Signe Hedin 00 Ymer Jönköping 25.5
61.12 Lovisa Ellström 00 IF Göta Karlstad 23.7
61.21 Thea Norlund 00 Skellefteå Söderhamn 9.9
61.50 Stella Krywult 00 Hässelby Göteborg/U 1.7
61.53 Tilde Tofft 00 Spårvägen Gävle 12.8
62.24 Linda Nyblom 00 Tureberg Huddinge 20.5
62.57 Mimmi Andersson 00 Växjö Habo 4.6
62.72 Vilma Hultström 00 Hammarby Göteborg/U 1.7
62.83 Cornelia Alm 00 Täby Sollentuna 11.6
62.85 Filippa Hörnberg 00 Hässelby Västerås 6.8
63.27 Lisa Wilhelmsson 00 Växjö Växjö 22.8

800m

2:14.83 Senna Ohlsson 00 Sävedalen Coatesville, PA 20.5
2:16.10 Thea Norlund 00 Skellefteå Boden 27.8
2:19.41 Emily Fielder 00 Motala Gävle 13.8
2:20.00 Hanna Näslund 00 Trångsviken Gävle 15.7
2:20.47 Lovisa Ellström 00 IF Göta Gävle 13.8
2:22.94 Emilia Bentayeb 00 Täby Sollentuna 10.6
2:22.94 Stella Krywult 00 Hässelby Göteborg/U 30.6
2:23.69 Vilma Hultström 00 Hammarby Gävle 13.8
2:23.91 Erika Wärff 00 Malmö Kuortane, FIN 11.6
2:24.81 Linda Nyblom 00 Tureberg Sollentuna 10.6
2:26.14 Linn Alness Borg 00 Lidingö Gävle 13.8
2:26.15 Klara Magnusson 00 Hagen Skövde 14.5
2:27.34 Mimmi Andersson 00 Växjö Göteborg/U 30.6
2:27.99 Cornelia Alm 00 Täby Göteborg/U 30.6
2:29.61 Maria Novak 00 Trångsviken Söderhamn 10.9
2:30.72 Filippa Hörnberg 00 Hässelby Huddinge 20.5

1500m

4:43.01 Thea Norlund 00 Skellefteå Stockholm/S 2.9
4:50.89 Linnea Sennström 00 Hässelby Sollentuna 11.6
4:55.88 Emilia Bentayeb 00 Täby Sollentuna 11.6
4:56.07 Emily Fielder 00 Motala Göteborg/U 1.7
5:01.41 Emelie Eriksson 00 Stora Skedvi Sollentuna 11.6
5:09.16 Cornelia Alm 00 Täby Sätra 25.5
5:11.58 Hanna Näslund 00 Trångsviken Sollentuna 11.6
5:16.20 Ida Esperi 00 Haparanda Söderhamn 9.9
5:16.23 Vy Nguyen 00 Ärla Nyköping 19.8
5:16.96 Klara Hofer Mattsson 00 IFK Umeå Umeå 17.9
5:18.58 Linn Alness Borg 00 Lidingö Gävle 12.8
5:18.66 Maria Persson 00 Bollnäs Söderhamn 9.9
5:20.9m Tilda Pettersson 00 Björnstorp Helsingborg 18.6
5:26.26 Freja Nygren 00 Gefle Sätra 25.5
5:30.21 Lisa Wilhelmsson 00 Växjö Linköping 25.5
5:34.15 Caroline Olsmats 00 Danderyd Göteborg/U 1.7
5:35.28 Amani Ismael 00 Malmö Eslöv 14.5

3000m

10:18.08 Thea Norlund 00 Skellefteå Gävle 16.7
10:32.11 Linnea Sennström 00 Hässelby Göteborg/U 30.6
10:44.42 Ana Nedeljkonicova 00 Orient Helsingborg 7.7
10:58.4m Klara Hofer Mattsson 00 IFK Umeå Bodø, NOR 3.9
11:00.79 Louise Lindström 00 Högbo GIF Gävle 11.8
11:14.0m Amani Ismael 00 Malmö Lund 27.5
11:26.96 Emily Fielder 00 Motala Gävle 11.8
11:30.79 Emelie Eriksson 00 Stora Skedvi Gävle 11.8

1500m hinder/76.2

5:07.61 Thea Norlund 00 Skellefteå Gävle 13.8
5:26.11 Emilia Bentayeb 00 Täby Göteborg/U 30.6
5:35.28 Amani Ismael 00 Malmö Eslöv 14.5
5:41.04 Klara Hofer Mattsson 00 IFK Umeå Umeå 17.9
5:47.78 Lovisa Ellström 00 IF Göta Tanumshede 19.8
5:50.92 Lisa Wilhelmsson 00 Växjö Göteborg/U 30.6
5:52.41 Stella Krywult 00 Hässelby Tanumshede 19.8
5:59.8m Maria Novak 00 Trångsviken Krokom 6.7
6:14.18 Sara Dahlén 00 Lerum Jönköping 25.5

100m häck/76.2

13.93 Lovisa Karlsson 00 Högby Helsingborg 8.7
14.28 Erika Wärff 00 Malmö Halmstad 18.6
14.66 Caroline Mubiru 00 Malmö Linköping 9.9
14.80 Alva von Gerber 00 Huddinge Gävle 12.8
14.98 Amanda Eriksson 00 Spårvägen Stockholm/S 18.6
15.82 Ingrid Holmquist 00 Örebro Sätra 13.5
16.95 Linnea Bodin 00 Örebro Linköping 9.9
medvind
14.79 Alva von Gerber 00 Huddinge Västerås 5.8
16.65§ Lovisa Stadelmann 00 Tjalve Linköping 19.6

300m häck/76.2

43.08 Erika Wärff 00 Malmö Halmstad 18.6
44.39 Lea Andersen 00 Täby Gävle 13.8
45.32 Alice Kjellander 00 Göteborgs KIK Mölndal 4.8
45.36 Ebba Jernmark Burrows 00 Hälle Gävle 13.8
46.20 Lovisa Ellström 00 IF Göta Gävle 13.8
46.77 Susannah Persson 00 Spårvägen Gävle 13.8
47.43 Sara Dahlén 00 Lerum Gävle 13.8
47.62 Sanna Sandström 00 Göteborgs KIK Halmstad 18.6
47.83 Tilde Tofft 00 Spårvägen Sätra 4.6
47.89 Matilda Hallström 00 Göteborgs KIK Halmstad 18.6
48.04 Ellen Hedin 00 Orient Gävle 13.8
49.05 Nellie Bjerstedt 00 Åhus Karlskrona 17.6
49.82 Josephine Rezene Hjalmarsson 00 Hellas Enskede 8.8
49.83 Orchina Ghreibo 00 Motala Västerås 5.8
50.41 Filippa Straumsnes 00 Tyresö Göteborg/U 30.6

Höjd

1.83 Erika Wärff 00 Malmö Kuortane, FIN 10.6
1.69 Lovisa Karlsson 00 Högby Gävle 11.8
1.65 Tilda Ånborg 00 Motala Motala 20.6
1.64 Ellen Hedin 00 Orient Gävle 11.8
1.62 Filippa Backman 00 Gefle Gävle 14.7
1.60 Hannah Hellbom 00 Falun Kvarnsveden 4.6
1.57 Linnea Bodin 00 Örebro Gävle 11.8
1.57 Ingrid Holmquist 00 Örebro Sätra 13.5
1.57 Linn Hertz Saebbö 00 Göteborgs KIK Kungälv 25.6
1.57 Amanda Eriksson 00 Spårvägen Linköping 9.9
1.54 Iris Viel Lamare 00 Tureberg Köping 17.6
1.51 Alexandra Schill 00 Örgryte Göteborg/U 2.7
1.51 Caroline Mubiru 00 Malmö Linköping 9.9
1.50 Ebba Johansson 00 Nyköping Nyköping 13.5
1.50 Tora Rickelvik 00 Huddinge Huddinge 21.5

Stav

4.00 Megan Berg Nobéus 00 Malmö Hässleholm 29.7
3.33 Louise Duvling Andersson 00 Ullevi Gävle 13.8
3.22 Ebba Blomstrand 00 Örebro Eskilstuna 17.6
3.20 Madeleine Engström 00 Huddinge Eskilstuna 25.5
3.07 Wilma Andersson 00 Kvarnsveden Kvarnsveden 27.7
3.02 Maja Torstensson 00 Malmö Halmstad 17.6
2.73 Cecilia Kenttälä 00 Haparanda Söderhamn 10.9
2.60 Emilia Culibrk 00 Ljungby Kalmar 25.5
2.40 Elin Haglund 00 Falun Falun 20.5
2.34 Linnea Bodin 00 Örebro Tanumshede 19.8
2.20 Eir Persson 00 Athlet Hässleholm 29.7
2.10 Daniella Milojkovic 00 Trollhättan FIK Kalmar 25.5
skiljehopp
3.30 Ebba Blomstrand 00 Örebro Eskilstuna 25.5

Längd

6.00 Lovisa Karlsson 00 Högby Grosseto, ITA 22.7
5.76 Erika Wärff 00 Malmö Grosseto, ITA 21.7
5.74 Amanda Eriksson 00 Spårvägen Gävle 13.8
5.57 Izabella Ripsweden 00 Huddinge Sollentuna 10.6
5.48 Emelie Eklund 00 Täby Täby 26.8
5.36 Caroline Mubiru 00 Malmö Linköping 10.9
5.35 Moa Jern 00 Strand Falun 20.5
5.33 Linn Hertz Saebbö 00 Göteborgs KIK Göteborg/U-U 30.6
5.31 Emma Joabsson 00 Växjö Habo 4.6
5.29 Hanna Dahlberg 00 Eslövs AI Gävle 12.8
5.27 Clara Augustsson 00 Ymer Göteborg/U-U 30.6
5.27 Signe Hedin 00 Ymer Borås 4.6
5.26 Hannah Hellbom 00 Falun Sollentuna 10.6
5.24 Emelie Svensson 00 Huddinge Eskilstuna 17.6
5.23 Therese Knutsson 00 Glanshammar Gävle 12.8
5.23 Ebba Molinder 00 Mölndal Göteborg/U-U 30.6
5.21 Linn Egerfält 00 Gefle Stockholm/S 18.6
5.19 Alice Kjellander 00 Göteborgs KIK Göteborg/S 18.8
5.11 Alexandra Schill 00 Örgryte Gävle 12.8
5.11 Hanna Näslund 00 Trångsviken Gävle 12.8
medvind
5.60 Emelie Eklund 00 Täby Täby 26.8

Tresteg

12.07 Lisa Weyhenmeyer 00 Upsala Stockholm/S 2.9
11.77 Lovisa Karlsson 00 Högby Gävle 11.8
11.71 Emelie Svensson 00 Huddinge Huddinge 19.5
11.63 Linn Egerfält 00 Gefle Göteborg/U 2.7
11.54 Alexandra Schill 00 Örgryte Göteborg/U 2.7
11.48 Linn Hertz Saebbö 00 Göteborgs KIK Göteborg/U 2.7
11.34 Emelie Eklund 00 Täby Sätra 25.5
11.31 Signe Hedin 00 Ymer Jönköping 25.5
11.10 Hilma Hofström 00 KA2 Gävle 11.8
10.88 Therese Knutsson 00 Glanshammar Göteborg/U 2.7
10.86 Selena Becanovic 00 Halmstad Halmstad 17.6
10.79 Pauline Otto 00 Tumba Sollentuna 9.6
10.67 Sanna Sandström 00 Göteborgs KIK Göteborg/U 2.7
10.61 Linnea Ånger 00 Söderhamn Kvarnsveden 4.6
10.60 Sara Grahn 00 KA2 Karlskrona 17.6
10.36 Ellen Hedin 00 Orient Lerum 3.9
10.27 Kajsa Jansson 00 Westmannia Gävle 16.7
10.18 Maja Jernetz 00 IF Göta Kil 3.6
10.13 Hanna Jonsson 00 Kalmar Kalmar 25.5
10.06 Wilma Andersson 00 Kvarnsveden Kvarnsveden 4.6
medvind
11.64 Linn Hertz Saebbö 00 Göteborgs KIK Göteborg/U 2.7
11.52 Emelie Eklund 00 Täby Gävle 11.8
11.32 Hilma Hofström 00 KA2 Gävle 11.8
10.35 Maja Jernetz 00 IF Göta Borås 7.7

Kula/3.0

16.31 Axelina Johansson 00 Hovslätt Habo 4.6
14.94 Julia Axtelius 00 Enköping Västerås 6.8
14.23 Erika Wärff 00 Malmö Linköping 9.9
14.04 Caisa-Marie Lindfors 00 Upsala Uppsala/K 26.5
13.24 Lovisa Karlsson 00 Högby Sätra 13.5
13.16 Ella Andersson 00 Eslövs AI Eslöv 21.6
13.08 Wilma Lundberg 00 Växjö Tanumshede 19.8
13.04 Daniella Persson 00 Hälle Gävle 13.8
12.92 Johanna Edvall 00 Gefle Arvika 29.7
11.99 Vilma Engbe 00 Öresund Malmö/S-K 21.6
11.63 Linnea Bodin 00 Örebro Eskilstuna 17.6
11.56 Olivia Köhler 00 Gällivare Söderhamn 10.9
11.29 Lina Larsson 00 Säter Kvarnsveden 4.6
11.23 Ida Wåhlstrand 00 Växjö Alvesta 13.5
11.11 Therese Hedlund 00 Boden Boden 27.8
11.02 Claudia Belgrave 00 Ymer Kungsbacka 27.8
10.82 Caroline Mubiru 00 Malmö Linköping 9.9
10.54 Ebba Löfholm 00 Örebro Eskilstuna 17.6
10.46 Nora Bankel 00 Lerum Göteborg/S 11.6
10.45 Eir Persson 00 Athlet Halmstad 18.6

Diskus/1.0

47.32 Caisa-Marie Lindfors 00 Upsala Stockholm/S 2.9
46.12 Axelina Johansson 00 Hovslätt Gävle 11.8
44.27 Ida Wåhlstrand 00 Växjö Växjö/A 22.8
43.60 Ella Andersson 00 Eslövs AI Göteborg/U 2.7
39.35 Daniella Persson 00 Hälle Växjö/A 13.5
39.14 Vilma Engbe 00 Öresund Hässleholm 29.7
38.83 Sara Forssell 00 Motala Gävle 15.7
38.17 Johanna Edvall 00 Gefle Arvika 29.7
37.76 Julia Axtelius 00 Enköping Märsta 17.9
35.79 Jonna Geiryd 00 Huddinge Västerås 5.8
35.51 Tilda Ånborg 00 Motala Göteborg/U 2.7
31.93 Jennifer Quick 00 Lund Jönköping 25.5
30.03 Linnea Helgegren 00 Örgryte Kalmar 25.5
29.22 Gabriella Jansson 00 Ljungby Ljungby 7.9
28.31 Lina Larsson 00 Säter Falun 5.9
27.56 Claudia Belgrave 00 Ymer Kungsbacka 27.8
27.38 Viola Nordin 00 Timrå Söderhamn 10.9
27.25 Olivia Köhler 00 Gällivare Umeå 24.9
26.83 Therese Högnelid 00 Gällivare Söderhamn 10.9
26.71 Elin Blomkvist 00 IF Göta Kil 3.6

Slägga/3.0

63.82 Sara Forssell 00 Motala Sollentuna/E 11.6
56.77 Jennifer Quick 00 Lund Växjö/A 13.12
55.57 Johanna Edvall 00 Gefle Gävle 14.7
54.09 Emilia Östergren 00 Huddinge Västerås/Ap 5.8
53.43 Karin Schöldström 00 Tureberg Sollentuna/E 2.8
52.78 Jonna Geiryd 00 Huddinge Göteborg/S-K 1.7
52.73 Caisa-Marie Lindfors 00 Upsala Uppsala/K 14.6
52.67 Johanna Carlsson 00 Ärla Västerås/Ap 5.8
52.41 Julia Axtelius 00 Enköping Märsta 20.8
51.62 Ida Wåhlstrand 00 Växjö Alvesta 13.5
51.62 Vilma Engbe 00 Öresund Borås 4.6
50.81 Elin Jonasson 00 Wärnamo Värnamo 20.8
49.68 Alice Nilsson 00 Thorengruppen Gävle 13.8
48.80 Axelina Johansson 00 Hovslätt Falun 1.8
46.53 Ebba Molinder 00 Mölndal Göteborg/S-K 11.6
44.77 Julia Nilsson 00 Varberg Varberg 3.9
43.55 Louise Olsson 00 Huddinge Sätra/K 6.5
42.85 Viola Nordin 00 Timrå Timrå 19.8
42.69 Elsa Lindén 00 Mölndal Göteborg/S-K 1.7
41.47 Sanna Stenberg 00 Skellefteå Skellefteå 10.6

Spjut/500

44.47 Erika Wärff 00 Malmö Kuortane, FIN 11.6
43.74 Rebecca Nishiura 00 Wärnamo Habo 4.6
42.08 Stina Jacobson 00 Istrum Karlstad/M 22.7
39.21 Madeleine Ahlström 00 Luleå Umeå 6.5
38.54 Ella Andersson 00 Eslövs AI Eslöv 14.5
37.04 Moa Linder 00 Lund Malmö/S-K 21.6
36.71 Gabriella Jansson 00 Ljungby Växjö 22.8
36.32 Lovisa Karlsson 00 Högby Tårnby, DEN 6.5
35.69 Lina Larsson 00 Säter Järvsö 16.9
35.52 Emma Joabsson 00 Växjö Habo 4.6
34.98 Julia Axtelius 00 Enköping Märsta 17.9
34.25 Alba Lindfors 00 Mälarhöjden Huddinge 21.5
34.10 Olivia Köhler 00 Gällivare Söderhamn 9.9
33.49 Ebba Agefjäll 00 Linköping Habo 4.6
32.99 Caroline Mubiru 00 Malmö Linköping 10.9
32.33 Linnéa Bodin 00 Örebro Gävle 12.8
32.03 Matilda Fröberg 00 Växjö Högby 16.7
31.25 Emma Lundgren 00 Eksjö Södra Högby 16.7
30.76 Ebba Löfholm 00 Örebro Linköping 10.9
30.30§ Ida Wåhlstrand 00 Växjö Växjö/A 1.10

Sjukamp/F17

5.811 Erika Wärff 00 Malmö Kuortane, FIN 11.6
5.321 Lovisa Karlsson 00 Högby Kuortane, FIN 11.6
4.355 Caroline Mubiru 00 Malmö Linköping 10.9
4.160 Amanda Eriksson 00 Spårvägen Linköping 10.9
3.845 Ingrid Holmquist 00 Örebro Sätra 14.5
3.558 Linnea Bodin 00 Örebro Linköping 10.9
3.138 Eir Persson 00 Athlet Varberg 17.9