Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Söndag 24 juni 2018

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa M ute 2017

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 21 FEB, 2018
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda utomhus 2017.

100m

10.31 Henrik Larsson 99 IF Göta Helsingborg 25.8
10.34 Austin Hamilton 97 Malmö Bydgoszcz, POL 13.7
10.37 Dennis Leal 94 Spårvägen Göteborg/U 1.7
10.37 Odain Rose 92 Thorengruppen Göteborg/U 1.7
10.38 Tony Darkwah 86 Hammarby Skara 6.6
10.41 Tom Kling-Baptiste 90 Huddinge Sundsvall 30.7
10.42 Sulayman Bah 86 Ullevi Helsingborg 25.8
10.47 Emil von Barth 96 Ullevi Skara 6.6
10.54 Felix Svensson 97 Mölndal Bulle, SUI 8.7
10.56 Desmond Rogo 96 Hammarby Skara 6.6
10.58 Douglas Hellbratt 95 Hammarby Skara 6.6
10.61 Nil de Oliveira 86 Spårvägen Göteborg/U 1.7
10.62 Stefan Tärnhuvud 85 Sundsvall Helsingborg 25.8
10.62 Marcus Tornée 98 Helsingborg Skara 6.6
10.63 Adam Denguir 94 Ullevi Göteborg/S 3.6
10.63 Patrik Andersson 91 Ullevi Göteborg/S 3.6
10.63 Max Hrelja 98 Malmö Jönköping 30.5
10.66 David Sennung 91 Ullevi Göteborg/S 3.6
10.67 Jakob Lindbom 95 KA2 Sollentuna 29.6
10.69 Christopher Brusenback 93 Spårvägen Point Loma, CA 29.4
10.69 Jean Christian Zirignon 95 Hammarby Skara 6.6
10.72 Kasper Kadestål 99 Malmö Göteborg/U 1.7
10.74 Emmanuel Dawlson 92 Malmö Sundsvall 30.7
10.75 Linus Kapstad 00 Umedalen Helsingborg 25.8
10.75 Benjamin Olsson 91 Helsingborg Helsingborg 9.7
medvind
10.16 Austin Hamilton 97 Malmö Stockholm/S 18.6
10.21 Henrik Larsson 99 IF Göta Helsingborg 25.8
10.27 Tom Kling-Baptiste 90 Huddinge Helsingborg 25.8
10.31 Jakob Lindbom 95 KA2 Göteborg/U 1.7
10.34 Odain Rose 92 Thorengruppen Helsingborg 25.8
10.41 Marcus Tornée 98 Helsingborg Skara 6.6
10.44 Emil von Barth 96 Ullevi Göteborg/S 3.6
10.45 Emmanuel Dawlson 92 Malmö Athens, GA 6.5
10.47 Douglas Hellbratt 95 Hammarby Gävle 11.8
10.48 Patrik Andersson 91 Ullevi Skara 6.6
10.54 Nil de Oliveira 86 Spårvägen Göteborg/U 1.7
10.54 Linus Kapstad 00 Umedalen Gävle 11.8
10.54 Desmond Rogo 96 Hammarby Skara 6.6
10.55 Stefan Tärnhuvud 85 Sundsvall Helsingborg 25.8
10.58 Adam Denguir 94 Ullevi Göteborg/S 3.6
10.62 Jean Christian Zirignon 95 Hammarby Gävle 11.8
10.62 Max Hrelja 98 Malmö Gävle 11.8
10.64 Christopher Brusenback 93 Spårvägen Point Loma, CA 28.4
10.67 Benjamin Olsson 91 Helsingborg Skara 6.6
10.68 Amadou Sussoho 95 Hammarby Gävle 11.8
10.69 Philip Nilsson 95 Lund Gävle 11.8
10.70 Omar Chabaan 00 Helsingborg Gävle 11.8
10.70 Vidar Stenqvist 00 Täby Gävle 11.8
10.73 Alexander Andreasson 99 Örgryte Gävle 11.8
10.73 Erik Annerfalk 94 Ullevi Göteborg/S 3.6
10.74 Tarley Allison 97 Järvsö Gävle 11.8

200m

20.87 Felix Svensson 97 Mölndal Bydgoszcz, POL 15.7
20.94 Henrik Larsson 99 IF Göta Umeå 20.8
21.06 Emil von Barth 96 Ullevi Gävle 13.8
21.14 Tom Kling-Baptiste 90 Huddinge Lapinlahti, FIN 16.7
21.20 Jakob Lindbom 95 KA2 Gävle 13.8
21.23 Dennis Leal 94 Spårvägen Göteborg/S 11.7
21.31 Douglas Hellbratt 95 Hammarby Gävle 13.8
21.38 Christopher Brusenback 93 Spårvägen Point Loma, CA 29.4
21.40 Austin Hamilton 97 Malmö Göteborg/U 2.7
21.47 Nil de Oliveira 86 Spårvägen Helsingborg 27.8
21.51 Vidar Stenqvist 00 Täby Sollentuna 11.6
21.51 Kasper Kadestål 99 Malmö Halmstad 18.6
21.58 Alexander Lesser 93 Ullevi Lerum 21.6
21.59 Carl Bengtström 00 Örgryte Gävle 13.8
21.64 Emmanuel Dawlson 92 Malmö Västerås 5.8
21.65 Erik Annerfalk 94 Ullevi Lerum 21.6
21.65 Adam Denguir 94 Ullevi Skara 6.6
21.65 Isak Andersson 96 Upsala Skara 6.6
21.70 Sulayman Bah 86 Ullevi Göteborg/U 2.7
21.70 David Sennung 91 Ullevi Lerum 21.6
21.70 Johan Wissman 82 Hässelby Sollentuna 29.6
21.76 Felix Francois 90 Örgryte Mölndal 4.8
21.79 Olle Forslin 93 Hässelby Helsingborg 27.8
21.81 Nils Thornberg 94 Bollnäs Helsingborg 27.8
21.89 Martin Selin 95 Ullevi Gävle 12.8
medvind
20.71 Henrik Larsson 99 IF Göta Helsingborg 27.8
20.75 Tom Kling-Baptiste 90 Huddinge Helsingborg 27.8
20.94 Emil von Barth 96 Ullevi Helsingborg 27.8
20.95 Johan Wissman 82 Hässelby Gävle 15.7
21.04 Nil de Oliveira 86 Spårvägen Helsingborg 27.8
21.07 Jakob Lindbom 95 KA2 Karlskrona 18.6
21.14 Sulayman Bah 86 Ullevi Borås 7.7
21.40 Carl Bengtström 00 Örgryte Helsingborg 27.8
21.53 Emmanuel Dawlson 92 Malmö Athens, GA 6.5
21.56 David Sennung 91 Ullevi Hvidovre, DEN 11.6
21.56 Olle Forslin 93 Hässelby Helsingborg 27.8
21.71 Alexander Nordkvist 90 Huddinge Sätra 25.5
21.79 Niklas Bergman Larsson 98 Linköping Gävle 12.8
Manuell tidtagning
21.0m Max Hrelja 98 Malmö Jönköping 30.5

400m

46.73 Erik Martinsson 96 Gefle Stockholm/S 2.9
47.01 ^Nick Ekelund-Arenander 89 Malmö Helsingborg 26.8
47.29 Felix Francois 90 Örgryte Göteborg/S 10.6
47.31 Joel Groth 91 Bollnäs Stockholm/S 2.9
47.32 Carl Bengtström 00 Örgryte Grosseto, ITA 20.7
47.45 Niklas Bergman Larsson 98 Linköping Umeå 19.8
47.84 Kasper Kadestål 99 Malmö Göteborg/S 10.6
47.97 Dennis Forsman 95 Ullevi Göteborg/S 10.6
47.97 Johan Wissman 82 Hässelby Borås 7.7
48.02 Anton Sigurdsson 96 Malmö Gävle 12.8
48.37 Benjamin Mullen 87 Tureberg Stockholm/S 18.6
48.38 Alexander Lesser 93 Ullevi Göteborg/S 10.6
48.64 Filip Nilsson 92 Lund Helsingborg 26.8
48.76 Oskar Greilert 95 Ullevi Gävle 12.8
48.89 Alexander Nordkvist 90 Huddinge Borås 7.7
48.99 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Bydgoszcz, POL 15.7
49.07 Martin Astner 93 Ullevi Göteborg/S 10.6
49.08 Joakim Andersson 92 Trelleborg Göteborg/U 1.7
49.23 Andreas Movin 96 Lidingö Lillehammer, NOR 24.6
49.34 Martin Selin 95 Ullevi Gävle 12.8
49.44 Marcus Tornée 98 Helsingborg Gävle 12.8
49.48 Anton Nilsson 92 Huddinge Sätra 25.5
49.49 Johan Brasch 98 Wärnamo Växjö 22.8
49.50 Hamza Kamara 90 Spårvägen Stockholm/S 10.9
49.50 Samuel Wiik 98 Örgryte Linköping 9.9

800m

1:45.13 Andreas Kramer 97 Sävedalen Karlstad 25.7
1:48.44 Joakim Andersson 92 Trelleborg Karlstad 25.7
1:48.53 Erik Martinsson 96 Gefle Abilene, TX 3.5
1:49.03 Elmar Engholm 92 Hässelby Taipei, TPE 27.8
1:49.38 Johan Eriksson 88 Tureberg Kessel-Lo, BEL 19.8
1:49.83 Mattias Ohlsson 94 Heleneholm Karlstad 25.7
1:49.95 Gustav Berlin 95 Akele Jessheim, NOR 1.9
1:50.01 Andreas Almgren 95 Tureberg Göteborg/S 10.6
1:51.17 *Ali Laaroubi 94 Malmö Göteborg/S 10.6
1:51.30 Warsame Doley 98 Malmö Karlstad 25.7
1:51.51 Gustav Bivstedt 96 Hässelby Oordegem, BEL 3.6
1:51.62 Edom Abreham 95 Hässelby Watford, GBR 24.6
1:51.77 *Ali Al-Janabi 94 Ullevi Göteborg/S 18.8
1:51.79 Johan Svensson 89 Spårvägen Leiden, NED 17.6
1:51.91 Rickard Gunnarsson 91 Hässelby Göteborg/S 18.8
1:52.24 Anton Persson 96 Hässelby Watford, GBR 24.6
1:52.29 Kalle Berglund 96 Spårvägen Karlstad 25.7
1:52.94 Alexander Nilsson 95 Mölndal Göteborg/S 18.8
1:52.94 Berhe Kidane 99 Eskilstuna Karlstad 25.7
1:53.03 Johan Henningsson 90 Malmö Göteborg/S 10.6
1:53.10 Oliver Löfqvist 98 Spårvägen Watford, GBR 24.6
1:53.13 *Akile Mehari 91 Hammarby Gävle 15.7
1:53.42 *Estifanos Faid 92 Spårvägen Merksem, BEL 29.7
1:53.47 Håkan Runvik 89 Malmö Malmö/He 23.5
1:53.54 Edvin Hagberg 99 Tureberg Gävle 15.7

1500m

3:36.60 Kalle Berglund 96 Spårvägen London, GBR 9.7
3:44.23 *Ali Laaroubi 94 Malmö Stockholm/S 18.6
3:44.51 Elmar Engholm 92 Hässelby Stockholm/S 18.6
3:44.67 Jonas Leanderson 91 Malmö Stockholm/S 18.6
3:44.88 Daniel Lundgren 85 Tureberg Huddinge 8.8
3:45.54 *Amanuel Gergis 96 Tureberg Lokeren, BEL 25.6
3:45.56 Andreas Almgren 95 Tureberg Stockholm/S 2.9
3:46.17 Andreas Kramer 97 Sävedalen Stockholm/S 2.9
3:46.29 Staffan Ek 91 Huddinge Huizingen, BEL 10.6
3:46.41 Suldan Hassan 98 Ullevi Huddinge 8.8
3:46.43 Emil Danielsson 97 Dala-Järna Palo Alto, CA 22.4
3:46.67 John Foitzik 91 Spårvägen Huddinge 8.8
3:48.16 Joel Durén 94 Hässelby Fayetteville, AR 5.5
3:48.50 William Levay 96 Spårvägen Stockholm/S 18.6
3:48.88 Simon Wallenlind 97 Mölndal Oslo, NOR 6.7
3:48.96 Alexander Nilsson 95 Mölndal Oslo, NOR 6.7
3:49.50 *Abdelfath Yassin 95 Gefle Göteborg/U 1.7
3:50.42 Oliver Löfqvist 98 Spårvägen Stockholm/S 18.6
3:50.49 Rasmus Bengtsson 95 Spårvägen Stockholm/S 18.6
3:50.84 Awet Mengsteab 95 Örgryte Watford, GBR 24.6
3:50.97 Hampus Börjesson 94 Ullevi Stockholm/S 18.6
3:51.20 Simon Sundström 98 Lidingö Göteborg/U 1.7
3:52.16 Leo Magnusson 98 Sävedalen Stockholm/S 18.6
3:52.47 Mattias Ohlsson 94 Heleneholm København, DEN 10.8
3:53.72 Jonatan Fridolfsson 92 Sävedalen Helsingborg 26.8

3000m

8:01.60 Daniel Lundgren 85 Tureberg Karlstad 25.7
8:01.98 Suldan Hassan 98 Ullevi Karlstad 25.7
8:03.30 *Amanuel Gergis 96 Tureberg Karlstad 25.7
8:04.92 David Nilsson 87 Högby Aarhus, DEN 2.6
8:06.84 Elmar Engholm 92 Hässelby Karlstad 25.7
8:09.19 John Foitzik 91 Spårvägen Karlstad 25.7
8:13.88 *Abdelfath Yassin 95 Gefle Karlstad 25.7
8:15.35 John Kingstedt 92 Huddinge Sollentuna 9.6
8:16.20 Staffan Ek 91 Huddinge Vaasa, FIN 25.6
8:17.00 Awet Mengsteab 95 Örgryte Göteborg/S 11.7
8:17.17 Jonatan Fridolfsson 92 Sävedalen Göteborg/S 11.7
8:17.72 Anders Grahl 87 Hälle Göteborg/S 11.7
8:17.77 Simon Sundström 98 Lidingö Göteborg/S 11.7
8:20.57 Robin Lindgren 90 Örgryte Göteborg/S 11.7
8:22.66 Fredrik Johansson 86 Växjö Karlstad 25.7
8:25.28 *Ali Laaroubi 94 Malmö Karlstad 25.7
8:25.30 Alexander Nilsson 95 Mölndal Karlstad 25.7
8:26.19 Otto Kingstedt 94 Huddinge Sollentuna 9.6
8:28.93 *Ebba Tulu Chala 96 Huddinge Karlstad 25.7
8:29.23 Johan Fagerberg 92 Tjalve Huddinge 15.8
8:30.1m William Levay 96 Spårvägen Eagle Rock, CA 6.5
8:30.2m Gabriel Steffensen 96 Mölndal Sollentuna 29.6
8:30.58 Oliver Löfqvist 98 Spårvägen Karlstad 25.7
8:32.33 Hussein Ibrahim 98 Ullevi Göteborg/S 11.7
8:33.30 Rasmus Bengtsson 95 Spårvägen Karlstad 25.7
ungefärlig tid
8:32.0m Mikael Ekvall 89 Strömstad LK Palo Alto, CA 5.5

5000m

13:48.07 *Amanuel Gergis 96 Tureberg Heusden-Zolder, BEL 22.7
14:03.85 William Levay 96 Spårvägen Eagle Rock, CA 6.5
14:06.00 Jonas Leanderson 91 Malmö Vaasa, FIN 24.6
14:08.35 Daniel Lundgren 85 Tureberg Helsingborg 27.8
14:10.00 Suldan Hassan 98 Ullevi Solihull, GBR 13.5
14:10.53 Napoleon Solomon 94 Tureberg Rovereto, ITA 29.8
14:11.55 Robin Lindgren 90 Örgryte Watford, GBR 24.6
14:11.88 Alexander Palm 93 Spårvägen Azusa, CA 13.4
14:13.40 *Robel Fsiha 96 Spårvägen Gävle 13.8
14:13.46 Gabriel Steffensen 96 Sävedalen Sollentuna 29.6
14:14.01 Joel Zachrisson 94 Ullevi Solihull, GBR 13.5
14:14.57 John Foitzik 91 Spårvägen Solihull, GBR 13.5
14:15.92 John Kingstedt 92 Huddinge Sollentuna 29.6
14:16.79 Emil Danielsson 97 Dala-Järna Azusa, CA 13.4
14:18.78 Andreas Åhwall 89 Hässelby Solihull, GBR 13.5
14:30.76 Emil Blomberg 92 Hässelby Arlington, TX 25.3
14:30.93 *Ebba Tulu Chala 96 Huddinge Gävle 13.8
14:33.34 *Abdelfath Yassin 95 Gefle Sollentuna 29.6
14:33.75 Anders Grahl 87 Hälle Helsingborg 27.8
14:34.70 Anton Danielson 90 Malmö Helsingborg 27.8
14:36.89 Elmar Engholm 92 Hässelby Borås 7.7
14:38.27 Jonatan Fridolfsson 92 Sävedalen Helsingborg 27.8
14:38.48 Oscar Claesson 95 Sävedalen Gävle 13.8
14:41.15 Andreas Jansson 96 Hässelby Gävle 13.8
14:41.79 Per Sjögren 79 Örebro Helsingborg 27.8
ungefärlig tid
14:17.0m Mikael Ekvall 89 Strömstad LK Palo Alto, CA 5.5
14:39.0m Mustafa Mohamed 79 Hälle Palo Alto, CA 5.5

10000m

28:51.71 Mikael Ekvall 89 Strömstad LK Palo Alto, CA 5.5
29:07.04 Napoleon Solomon 94 Tureberg Helsingborg 25.8
29:12.88 David Nilsson 87 Högby Leiden, NED 17.6
29:22.31 *Robel Fsiha 96 Spårvägen Helsingborg 25.8
29:38.43 Otto Kingstedt 94 Huddinge Lewisburg, PA 14.4
29:54.79 Alexander Palm 93 Spårvägen Palo Alto, CA 22.4
29:54.96 Mustafa Mohamed 79 Hälle Helsingborg 25.8
30:03.31 Gabriel Steffensen 96 Mölndal Hvidovre, DEN 20.5
30:05.58 Andreas Åhwall 89 Hässelby London, GBR 20.5
30:15.87 *Ebba Tulu Chala 96 Huddinge Helsingborg 25.8
30:21.61 John Kingstedt 92 Huddinge Helsingborg 25.8
30:24.03 Marcus Åberg 88 Hässelby Helsingborg 25.8
30:27.70 Alexander Nilsson 95 Mölndal Göteborg/S 1.5
30:28.86 Anders Grahl 87 Hälle Göteborg/S 1.5
30:35.12 Archie Casteel 96 Spårvägen Stockholm/S 20.6
30:48.70 Per Sjögren 79 Örebro Helsingborg 25.8
31:01.56 Daniel Lund 83 Hälle Göteborg/S 1.5
31:02.05 Johan Fagerberg 92 Finspång Helsingborg 25.8
31:11.26 Oscar Carlsson 91 Hässelby Helsingborg 25.8
31:15.14 *Nasir Dawoud 91 Eskilstuna Södertälje 26.7
31:16.67 *Merih Hagos 98 Eskilstuna Södertälje 26.7
31:18.26 Fredrik Johansson 85 Ullevi Hvidovre, DEN 20.5
31:20.95 Daniel Berggren 87 Strömstad LK Stockholm/S 20.6
31:21.93 Linus Wirén 93 Ymer Helsingborg 25.8
31:22.68 Jakob Ranglin Grissler 95 Örgryte Göteborg/S 1.5

Halvmarathon

1:03.34 David Nilsson 87 Högby Venlo, NED 26.3
1:05.10 *Abraham Adhanom 77 Eskilstuna Düsseldorf, GER 30.4
1:05.18 Mustafa Mohamed 79 Hälle Göteborg 20.5
1:05.23 *Ebba Tulu Chala 96 Huddinge Göteborg 20.5
1:05.41 Mikael Ekvall 89 Strömstad LK Göteborg 20.5
1:07.47 Johan Fagerberg 92 Tjalve San Sebastian, ESP 26.11
1:07.53 *Tesfaldet Negash 82 Brännan Stockholm 9.9
1:07.56 *Robel Fsiha 96 Spårvägen Göteborg 20.5
1:07.59 Marcus Åberg 88 Hässelby Bratislava, SVK 2.4
1:08.01 *Hafiz Ibrahim 96 Sävedalen Göteborg 20.5
1:08.24 Linus Hultegård 90 Sävedalen Den Haag, NED 12.3
1:08.56 Klas Johansson 80 Vegan Runners København, DEN 17.9
1:08.57 Fred Grönwall 81 Gotland Visby 22.4
1:08.58 Fredrik Uhrbom 77 Spårvägen Trieste, ITA 7.5
1:08.58 John Börjesson 92 Spårvägen Budapest, HUN 9.4
1:09.01 Martin Regborn 92 Örebro Örebro 14.10
1:09.02 Linus Rosdal 92 Örebro Göteborg 20.5
1:09.21 *Geert Tuinstra 90 Sävedalen Santa Pola, ESP 22.1
1:09.25 Oscar Carlsson 91 Hässelby Halmstad 12.8
1:09.35 Anton Gustafsson 92 Sävedalen København, DEN 17.9
1:09.38 Björn Östensson 93 Ryssberget København, DEN 17.9
1:09.39 Anton Rehn 92 Högby Göteborg 20.5
1:09.40 Andreas McConville 81 Studenterna Göteborg 20.5
1:09.41 Daniel Lund 83 Hälle Venlo, NED 26.3
1:09.42 Niklas Jonsson 92 Huddinge Malmö 30.9

Marathon

2:15.40 David Nilsson 87 Högby Hamburg, GER 23.4
2:18.12 Mikael Ekvall 89 Strömstad LK London, GBR 6.8
2:23.53 Daniel Berggren 87 Strömstad LK Frankfurt, GER 29.10
2:24.11 Martin Öhman 81 Hässelby Stockholm 3.6
2:24.35 Mustafa Mohamed 79 Hälle Stockholm 3.6
2:24.49 Marcus Åberg 88 Hässelby Frankfurt, GER 29.10
2:25.08 Anders Fransson 81 Rånäs Stockholm 3.6
2:25.48 Linus Hultegård 90 Sävedalen Stockholm 3.6
2:26.30 Fred Grönwall 81 Roma Växjö 21.10
2:27.31 Andreas McConville 81 Studenterna Málaga, ESP 10.12
2:27.46 *Thomas Stevens 79 Mantra Sport Málaga, ESP 10.12
2:28.09 Fritjof Fagerlund 74 Roslagen Wien, AUT 23.4
2:28.11 Tom Honig 91 Mantra Sport Valencia, ESP 19.11
2:28.35 Fredrik Eriksson 77 Akele Valencia, ESP 19.11
2:28.42 Fredrik Uhrbom 77 Spårvägen New York, NY 5.11
2:28.55 Niklas Sjöblom 84 Terrible Tuesdays Berlin, GER 24.9
2:29.09 Mirza Nalic 80 Ärla Dubai, UAE 20.1
2:29.24 Erik Anfält 76 Örebro AIK Stockholm 3.6
2:29.50 Jonas Buud 74 Mora Stockholm 3.6
2:29.57 Jonas Olsson 84 Akele Berlin, GER 24.9
2:30.23 Björn Hammar 92 Sävedalen Stockholm 3.6
2:31.12 Klas Johansson 80 Vegan Runners Helsingborg 2.9
2:31.23 Olle Dahlberg 87 Solvikingarna Stockholm 3.6
2:32.41 Anton Gustafsson 92 Sävedalen Göteborg 14.10
2:32.59 Mattias Karlsson 74 Stockholms LDK Frankfurt, GER 29.10

3000m hinder/91.4

8:28.86 Napoleon Solomon 94 Tureberg Kortrijk, BEL 8.7
8:32.27 Emil Blomberg 92 Hässelby Eagle Rock, CA 18.5
8:42.14 Elmar Engholm 92 Hässelby Rehlingen, GER 5.6
8:43.07 Daniel Lundgren 85 Tureberg Helsingborg 26.8
8:46.13 Vidar Johansson 96 Sävedalen Bydgoszcz, POL 14.7
8:46.36 Robin Lindgren 90 Örgryte Helsingborg 26.8
8:57.74 Simon Sundström 98 Lidingö Oordegem, BEL 27.5
9:07.14 Awet Mengsteab 95 Örgryte Skellefteå 29.7
9:08.62 Leo Magnusson 98 Sävedalen Göteborg/S 10.6
9:09.69 Miguel Palm 98 Mölndal Göteborg/S 10.6
9:23.11 Erik Djurberg 97 Hässelby Borås 7.7
9:25.00 Niklas Jonsson 92 Huddinge Borås 7.7
9:26.19 Fredrik Johansson 86 Växjö Helsingborg 26.8
9:27.29 Jens Petrusson 94 Ullevi Göteborg/S 10.6
9:34.28 Jacob Ranglin Grissler 95 Örgryte Göteborg/S 10.6
9:35.57 Daniel Gleimar 92 Spårvägen Borås 7.7
9:36.42 Johan Fagerberg 92 Finspång Linköping 25.5
9:52.76 Gustav Milesson 92 Högby Linköping 25.5
9:55.32 Olof Silvander 99 Lidingö Gävle 14.7
9:56.44 Johan Lindberg 80 Upsala Borås 7.7
10:01.08 Joel Zackrisson 94 Ullevi Borås 7.7
10:01.11 Viktor Helander 90 Eksjö Södra Habo 30.9
10:02.48 Mohammed Loukili 96 Lidingö Gävle 14.7
10:08.47 Jesper Persson 00 Åsarna Gävle 14.7
10:13.81 Per Alsterdal 77 IF Göta Sätra 25.5

110m häck/106.7

13.83 Alexander Brorsson 90 24Seven Mölndal 4.8
13.98 Max Hrelja 98 Malmö Helsingborg 26.8
14.06 Anton Levin 92 Malmö Sundsvall 30.7
14.10 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Götzis, AUT 28.5
14.10 Marvin Tay 90 Spårvägen Borås 7.7
14.22 Jonathan Holm 94 Strand Göteborg/U 2.7
14.25 Petter Gustafsson 94 Hakarpspojkarna Arlington, TX 13.5
14.31 Fredrick Ekholm 94 Huddinge Borås 7.7
14.34 Hampus Widlund 93 Växjö Skruv 20.5
14.51 Hannes Kvist Wirdmo 94 24Seven Halmstad 18.6
14.55 Elias Martinsson 97 Mölndal Mölndal 4.8
14.56 Charles Mitala 96 Malmö Stockholm/S 18.6
14.67 Marcus Nilsson 91 Högby Jönköping 21.6
14.67 Oliwer Åstrand 92 Örgryte Borås 7.7
14.68 Joel Bengtsson 99 Helsingborg Helsingborg 26.8
14.89 Andreas Gustafsson 97 Falun Linköping 10.9
14.93 Dennis Eriksson 93 Falun Lawrenceville, NJ 7.5
15.09 Jakob Masth Larsson 97 IF Göta Sätra 25.5
15.11 Rasmus Elfgaard 94 Habo Rock Island, IL 5.5
15.15 Kevin Fankl 95 Ullevi Mölndal 4.8
15.25 Sebastian Ruthström 97 Spårvägen Bydgoszcz, POL 16.7
15.29 Ludwig Sjödin 95 Skellefteå Sundsvall 30.7
15.34 Joakim Wadstein 00 Tjalve Linköping 25.5
15.38 Linus Otto Boyer 95 Upsala Borås 7.7
15.43 Philip Ngwe Luckey 95 Mölndal Mölndal 29.7
medvind
14.12 Petter Gustafsson 94 Hakarpspojkarna Austin, TX 15.4
14.53 Elias Martinsson 97 Mölndal Skara 6.6
14.56 Charles Mitala 96 Malmö Skara 6.6

400m häck/91.4

50.05 Isak Andersson 96 Upsala Bydgoszcz, POL 15.7
51.25 Alexander Lundskog 96 Ullevi Borås 7.7
51.70 Viktor Nylander 98 Malmö Grosseto, ITA 22.7
52.05 William Frobe 98 Täby Helsingborg 27.8
52.37 Hampus Widlund 93 Växjö Stockholm/S 18.6
52.82 Ludvig Hillenfjärd 97 Huddinge Helsingborg 27.8
52.87 Jonathan Carbe 90 Örgryte Borås 7.7
52.97 Anton Bertilsson 99 Habo Halmstad 18.6
53.04 Benjamin Mullen 87 Tureberg Celle Ligure, ITA 5.7
53.05 Samuel Wiik 98 Örgryte Helsingborg 26.8
53.15 Johan Brasch 98 Wärnamo Gävle 13.8
53.33 Oskar Greilert 95 Ullevi Helsingborg 26.8
53.41 Anton Nilsson 92 Huddinge Sollentuna 29.6
53.75 Petter Olson 91 Hässelby Borås 7.7
54.06 Petter Gustafsson 94 Hakarpspojkarna Austin, TX 15.4
54.40 Fredrik Kihlblom 98 Huddinge Gävle 13.8
54.53 Erik Lindahl 90 Ullevi Oslo, NOR 6.8
55.02 Arvid Berglund 91 Tranås Helsingborg 26.8
55.27 Arvid Gustafsson 99 Upsala Helsingborg 26.8
55.54 *Kristian Efremov 90 Hammarby Sätra 25.5
56.05 Viktor Bondesson 98 Malmö Stockholm/S 18.6
56.10 Mathieu Nilsson 96 IF Göta Sätra 25.5
56.42 Joel Bengtsson 99 Helsingborg Helsingborg 7.7
56.60 Truls Axelson 93 Spårvägen Borås 7.7
57.02 Johan Claeson 01 Tranås Eslöv 13.5

Höjd

2.22 Fabian Delryd 96 Täby Bydgoszcz, POL 15.7
2.16 Jakob Thorvaldsson 88 Lidingö Kil 20.8
2.12 Philip Frifelt Lundqvist 89 Mölndal Lund 10.6
2.12 Oskar Lundqvist 97 Upsala Gävle 13.8
2.11 Fredrik Löfgren 94 Lund Jönköping 25.5
2.08 Otto Brinkman 97 Spårvägen Stockholm/S 18.6
2.08 Andreas Carlsson 95 Ymer Jönköping 25.5
2.07 Carl af Forselles 01 Hellas Kuortane, FIN 10.6
2.06 Filip Björklund 98 Upsala Gävle 12.8
2.06 Simon Wiklund 99 Wilske Gävle 12.8
2.05 Yuan-Zhong Wu 91 Växjö Nässjö 5.8
2.04 Herman Olvik 96 Ullevi Göteborg/U 1.7
2.04 Ola Carlsson 75 Örgryte Andújar, ESP 20.5
2.03 Robin Jacobsson 98 Ullevi Gävle 12.8
2.03 Henrik Thoms 96 IF Göta Gävle 13.8
2.03 Hampus Carlens 99 Lidingö Tacoma, WA 26.5
2.03 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Götzis, AUT 27.5
2.03 Adam Chiguer 91 Spårvägen Borås 7.7
2.00 Viktor Husmark 92 Ullevi Göteborg/U 1.7
2.00 Sebastian Ruthström 97 Spårvägen Kuortane, FIN 10.6
2.00 Simon Thor 00 Märsta Gävle 11.8
2.00 Simon Larsson 98 Ymer Gävle 12.8
2.00 Oliver Ericsson 01 Upsala Gävle 16.7
2.00 Joakim Wadstein 00 Tjalve Tranås 24.9
2.00 Mattias Green 98 Säffle Arvika 30.7

Stav

5.90 Armand Duplantis 99 Upsala Austin, TX 1.4
5.55 Melker Svärd Jacobsson 94 Örgryte Stockholm/S 2.9
5.31 Oscar Janson 75 Ullevi Stockholm/S 18.6
5.30 Carl Sténson 93 Hellas Gräfelfing, GER 28.5
5.10 Rasmus Carlsson 88 Örebro Helsingborg 26.8
5.00 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Götzis, AUT 28.5
4.94 Marcus Nilsson 91 Högby Helsingborg 26.8
4.93 David Kappelin 95 Örgryte Huizingen, BEL 10.6
4.90 Micael Fagö 94 Kalmar Göteborg/U 30.6
4.85 Andreas Carlsson 95 Ymer Gävle 12.8
4.82 Erik Thorstensson 89 Spårvägen Eskilstuna 17.6
4.80 Simon Gyllensten 92 Kville Columbia, SC 25.3
4.80 Tom Johansson 99 Örebro Enskede 8.8
4.72 Viktor Moen 93 Kville Visalia, CA 18.3
4.72 Björn Andersson 91 Lidingö Helsingborg 26.8
4.72 Dennis Fransson Bergetoft 92 Örebro Helsingborg 26.8
4.72 Gustaf Hultgren 83 Örgryte Helsingborg 26.8
4.70 Sebastian Ruthström 97 Spårvägen Monzón, ESP 2.7
4.70 Rasmus Elfgaard 94 Habo Geneva, OH 26.5
4.65 Emil Carlsson 02 Växjö Falun 11.8
4.62 Kevin Fankl 95 Ullevi Kuortane, FIN 11.6
4.62 Carl af Forselles 01 Hellas Falun 11.8
4.60 Simon Thor 00 Märsta Gävle 13.8
4.60 Robin Jacobsson 98 Ullevi Umeå 19.8
4.60 Martin Kallur 91 Falun Falun 20.5

Längd

8.30 Michel Tornéus 86 Hammarby Sierra Nevada, ESP 7.7
8.04 Thobias Nilsson Montler 96 Malmö Jacksonville, FL 8.4
7.88 Andreas Otterling 86 Lidingö Sierra Nevada, ESP 7.7
7.73 Andreas Carlsson 95 Ymer Kungälv 25.6
7.51 Jesper Hellström 95 Hässelby Sollentuna 29.6
7.50 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Götzis, AUT 27.5
7.47 Artur Engström 96 Örgryte Carmona, ESP 10.6
7.43 Erik Ehrlin 90 Hammarby Göteborg/U 1.7
7.38 Adam Chiguer 91 Spårvägen Göteborg/U 1.7
7.30 Oliwer Danielsson 01 Ullevi Falun 12.8
7.29 Rickard Willman 94 Västerås Helsingborg 25.8
7.26 Daniel Örevik 97 Visby Gute Visby 28.6
7.23 Daniel Lennartsson 88 Örgryte Göteborg/S 18.8
7.22 Matthias Johansson 90 IFK Umeå Söderhamn 10.9
7.17 Johan Taléus 94 Eskilstuna Nyköping 19.8
7.14 Max Andersson 95 Upsala Borås 7.7
7.12 Armand Duplantis 99 Upsala Baton Rouge, LA 6.5
7.11 Sebastian Ruthström 97 Spårvägen Monzón, ESP 1.7
7.11 Kevin Fankl 95 Ullevi Kuortane, FIN 10.6
7.11 Felix Ericsson 95 Helsingborg Helsingborg 25.8
7.10 Carl af Forselles 01 Hellas Falun 12.8
7.06 Erik Johansson 01 Ullevi Falun 12.8
7.06 Dennis Eriksson 93 Falun Lawrenceville, NJ 6.5
7.05 Jonathan Hirsh 98 Örebro Göteborg/U 1.7
7.05 Jonathan Carbe 90 Örgryte Monzón, ESP 1.7
oklar/okänd vind
7.15 Armand Duplantis 99 Upsala Natchitoches, LA 27.4
medvind
8.00 Andreas Otterling 86 Lidingö Sierra Nevada, ESP 7.7
7.77 Andreas Carlsson 95 Ymer Göteborg/U 1.7
7.61 Jesper Hellström 95 Hässelby Bydgoszcz, POL 13.7
7.44 Matthias Johansson 90 IFK Umeå Söderhamn 10.9
7.37 Johan Taléus 94 Eskilstuna Helsingborg 25.8
7.30 Rickard Willman 94 Västerås Göteborg/U 1.7
7.18 Jonathan Hirsh 98 Örebro Gävle 12.8
7.18 Dennis Eriksson 93 Falun Princeton, NJ 8.4
7.11 Elias Martinsson 97 Mölndal Göteborg/U 1.7
7.11 Marcus Nilsson 91 Högby Hexham, GBR 22.7
7.07 Henning André 97 Nyköping Helsingborg 9.7

Tresteg

16.23 Erik Ehrlin 90 Hammarby Enskede 8.8
15.82 Daniel Lennartsson 88 Örgryte Stockholm/S 3.9
15.76 Simon Karlén 94 IF Göta Karlstad 23.7
15.56 Mathias Ström 87 Örgryte Lerum 21.6
15.47 Jesper Hellström 95 Hässelby Gävle 11.8
15.37 Antonis Dinopoulos 95 Upsala Carmona, ESP 10.6
15.33 Moteba Mbumba 90 Hässelby Helsingborg 27.8
15.25 Artur Engström 96 Örgryte Torremolinos, ESP 12.6
15.22 Marcus Nyberg 97 Malmö Helsingborg 8.7
14.93 Carl af Forselles 01 Hellas Helsingborg 27.8
14.73 Dennis Eriksson 93 Falun Lawrenceville, NJ 7.5
14.68 Max Hejdenberg 98 Örgryte Umeå 20.8
14.66 Christofer Pool Wiklund 97 Falköpings FIK Göteborg/S 11.6
14.61 Matthias Johansson 90 Nedre Soppero Rovaniemi, FIN 13.8
14.54 Timothy Olsson 98 Hammarby Göteborg/U 2.7
14.40 Markus Lundborg 99 Ullevi Göteborg/U 2.7
14.37 Jonathan Persgården 96 Ullevi Gävle 11.8
14.27 Erik Olsson 89 Örgryte Hamar, NOR 16.8
14.27 Tobias Carlryd 00 Örgryte Göteborg/U 2.7
14.20 Albin Boestad 97 Lidingö Lidingö 22.6
14.19 Tobias Larsson 98 Örgryte Göteborg/U 2.7
14.13 Fabian Rosenquist 91 Tjalve Motala 20.6
14.09 Victor Koch 98 Örgryte Gävle 13.8
14.09 Tim Svantesson 00 Nyköping Göteborg/U 2.7
13.96 Sebastian Ekstrand 86 Mölndal Linköping 25.5
oklar/okänd vind
13.98 Thobias Nilsson Montler 96 Malmö Daytona Beach, FL 18.2
medvind
16.17 Simon Karlén 94 IF Göta Helsingborg 27.8
15.97 Daniel Lennartsson 88 Örgryte Helsingborg 27.8
15.77 Moteba Mbumba 90 Hässelby Helsingborg 27.8
14.99 Dennis Eriksson 93 Falun Lawrenceville, NJ 7.5
14.74 Matthias Johansson 90 Nedre Soppero Skellefteå 30.7
14.64 Erik Olsson 89 Örgryte Helsingborg 27.8
14.61 Markus Lundborg 99 Ullevi Göteborg/U 2.7
14.46 Albin Boestad 97 Lidingö Gävle 11.8
14.18 Victor Koch 98 Örgryte Göteborg/U 2.7

Kula/7.26

19.35 Leif Arrhenius 86 Spårvägen Provo, UT 29.7
18.68 Daniel Ståhl 92 Spårvägen Karlstad/M 9.9
18.37 Niklas Arrhenius 82 Spårvägen Bottnaryd 1.7
18.35 Viktor Gardenkrans 95 Malmö Malmö/S-K 21.6
17.83 Wictor Petersson 98 Malmö Helsingborg 27.8
17.68 Arwid Koskinen 92 Huddinge Göteborg/S 5.9
17.46 Mats Olsson 86 Hässelby Borås 7.7
17.35 Simon Pettersson 94 Upsala Borås 7.7
17.29 Gabriel Heen 95 Hässelby Sollentuna 9.6
17.08 Gustav Liberg 95 Ullevi Helsingborg 27.8
16.91 Niklas Lindstedt 93 Hässelby Uppsala/K 17.6
16.75 Jesper Arbinge 97 Huddinge Enskede 22.7
16.69 Jonas Meyer 90 Örgryte Göteborg/S 5.9
16.64 Marcus Mattisson 88 Ullevi Linköping 25.5
16.11 Tim Wunger 94 Upsala Uppsala/G 21.9
15.80 William Ullberg 96 IFK Umeå Bodø, NOR 3.9
15.72 Jakob Gardenkrans 97 Malmö Ljungby/LT 18.8
15.36 Marcus Nilsson 91 Högby Skruv 20.5
15.19 Alexander Persson 95 Huddinge Gävle 12.8
15.16 Andreas Eriksson 94 Heros Helsingborg 27.8
15.00 Oscar Vestlund 93 IF Göta Karlstad/M 9.9
14.93 Erik Larsson 80 Visby Gute Visby 26.6
14.90 Lasse Ohtamaa 80 Huddinge Huddinge/J 26.8
14.76 Jakob Samuelsson 98 Hässelby Hässelby 5.9
14.66 Axel Norén 96 Hässelby Hässelby 7.9

Diskus/2.0

71.29 Daniel Ståhl 92 Spårvägen Sollentuna 29.6
65.72 Niklas Arrhenius 82 Spårvägen Provo, UT 18.7
64.88 Simon Pettersson 94 Upsala Södertälje 6.6
64.67 *Benn Haraddine 82 Hammarby Enskede 19.7
63.90 Axel Härstedt 87 Malmö Malmö/S-K 1.5
61.04 Leif Arrhenius 86 Spårvägen Draper, UT 10.6
58.09 Viktor Gardenkrans 95 Malmö Tucson, AZ 8.4
58.01 Jakob Gardenkrans 97 Malmö Helsingborg 25.8
57.88 Gustav Liberg 95 Ullevi Helsingborg 25.8
53.85 Jussi Kiviniemi 93 Södertälje Södertälje 6.6
53.35 Albin Lager 96 Örebro Göteborg/U 2.7
52.15 Anton Larsson 93 Järvsö Helsingborg 25.8
51.19 Wictor Petersson 98 Malmö Malmö/S-K 6.9
50.87 Lasse Ohtamaa 80 Huddinge Huddinge/J 26.8
50.18 Oscar Gustafsson 97 Trosa Atletik Gävle 13.8
49.60 *Matthew Brown 80 Hammarby Sollentuna 9.6
48.81 Alexander Sjögren 99 Kalmar Skruv 20.5
48.43 Marcus Nilsson 91 Högby Linköping 25.5
48.07 Ulf Ankarling 88 IF Göta Sätra 25.5
48.07 Erik Larsson 80 Visby Gute Visby 27.6
46.55 Axel Ohlson 96 Hässelby Borås 7.7
45.73 Tor Lindberg 95 IFK Umeå Umeå 6.5
45.57 Jesper Arbinge 97 Huddinge Gävle 13.8
45.51 Fredrik Gerdsdorff 96 Timrå Gävle 15.7
45.03 Niklas Wiklund 85 Skellefteå Umeå 3.6

Slägga/7.26

73.34 Oscar Vestlund 93 IF Göta Karlstad/M 22.7
71.76 Anders Eriksson 94 Hovslätt Wakefield, RI 16.7
70.64 Elias Håkansson 92 Spårvägen Gainesville, FL 31.3
69.92 Mattias Lindberg 90 Skellefteå Timrå 19.8
67.14 Love Litzell 94 Hässelby Princeton, NJ 21.4
66.60 Ragnar Carlsson 00 Falun Växjö/A 27.6
66.54 Tim Söderqvist 95 Hälle Uddevalla 28.6
64.61 Stefan Kvist 87 Alvesta Helsingborg 26.8
63.04 Alexander Larsson 94 Upsala Uppsala/K 17.6
57.99 Anton Andersson 96 Umedalen Helsingborg 26.8
57.77 Kristoffer Fagerlund 93 Ullevi Linköping 25.5
57.55 Karl-Erik Ludvigsson 88 IF Göta Karlstad/M 23.9
57.13 Leif Arrhenius 86 Spårvägen Provo, UT 20.10
56.94 Tobias Hagström 96 Hälle Alvesta 13.5
56.76 Patrik Lindstedt 99 Hässelby Borås 7.7
55.25 Robert Alneroth 84 Gefle Eskilstuna 25.5
54.20 Hans Eriksson 86 Västerås Torsby 8.10
54.17 Viktor Gardenkrans 95 Malmö Tucson, AZ 9.12
53.53 Simon Pettersson 94 Upsala Uppsala/G 5.9
53.47 Sami Luttinen 91 Tjalve Norrköping 17.9
53.41 Johan Björnstad 90 Ullevi Helsingborg 26.8
52.54 Gustav Liberg 95 Ullevi Karlstad/M 9.9
52.46 Jonas Birgersson 83 Nyköping Nyköping/T 6.5
52.19 Niklas Arrhenius 82 Spårvägen Provo, UT 9.9
51.12 Fredrik Gerdsdorff 96 Timrå Gävle 12.8

Spjut/800

82.02 Kim Amb 90 Bålsta Ventspils, LAT 3.6
82.01 Gabriel Wallin 81 Södertälje Södertälje 6.6
80.44 Jiannis Smalios 87 Thorengruppen Karlstad/M 22.7
73.44 Jonathan Harley 93 Ullevi Linköping 25.5
70.80 Simon Litzell 97 Hässelby Gävle 11.8
70.57 Sebastian Thörngren 93 Växjö Linköping 25.5
70.34 Isak Oskarsson 96 Växjö Helsingborg 26.8
68.69 William Petersson 98 Austin, TX 31.3
68.67 Rasmus Eriksson 98 Kil Karlstad 25.7
68.08 Jakob Eriksson 98 IF Göta Helsingborg 26.8
67.75 Joachim Ivarsson 89 Spårvägen Bålsta 13.5
67.32 Johan Carlqvist 92 Falun Bålsta 13.5
66.86 Theodor Thor 93 Thorengruppen Södertälje 6.6
66.83 Jonathan Amneskog 98 Klippan Hässleholm 29.7
66.80 Kamil Kaminski 96 Hässelby Sätra 6.5
66.50 Sebastian Ruthström 97 Spårvägen Gävle 11.8
65.58 Axel Lönegren 94 Upsala Borås 7.7
65.33 Marcus Nilsson 91 Högby Monzón, ESP 2.7
65.15 Olof Hansson 86 Hässelby Jönköping 30.5
65.06 Alexander Ottosson 87 Klippan Klippan 4.6
64.87 Joel Thorén 87 Hammarby Sätra 25.5
64.72 Lasse Ohtamaa 80 Huddinge Borås 7.7
64.66 Quincy Andersson 95 Malmö Halle, GER 21.5
64.20 Andrée Nilsson 97 Bore Torsby 13.5
63.57 Lukas Kvist 94 Helsingborg Hässleholm 29.7

Tiokamp/M

8.172 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Götzis, AUT 28.5
7.987 Marcus Nilsson 91 Högby Monzón, ESP 2.7
7.467 Sebastian Ruthström 97 Spårvägen Monzón, ESP 2.7
7.459 Kevin Fankl 95 Ullevi Kuortane, FIN 11.6
7.275 Andreas Gustafsson 97 Falun Kuortane, FIN 11.6
6.787 Rasmus Elfgaard 94 Habo Geneva, OH 26.5
6.501 Nicklas Karlsson 96 Finspång Linköping 10.9
5.856 Jonathan Carbe 90 Örgryte Monzón, ESP 2.7
5.099 *Joel Thölix 95 KA2 Varberg 17.9
5.039 Michael Hoffer 72 Lidingö Aarhus, DEN 28.7
4.915 Mattias Sunneborn 70 Spårvägen Stendal, GER 28.5