Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Fredag 25 maj 2018

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa K inne 2018

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 26 MAR, 2018
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda inomhus vintern 2017/2018.

60m

7.43 Irene Ekelund 97 Spårvägen Gävle 17.2
7.44 Elin Östlund 91 Örebro Gävle 17.2
7.48 Claudia Payton 98 IF Göta Växjö 20.1
7.50 Stina Gustavsson 01 Hammarby Växjö 20.1
7.52 Amanda Hansson 99 Hässelby Uppsala 24.2
7.53 Jessica Östlund 93 Hässelby Växjö 20.1
7.54 Malin Ström 86 Bollnäs Gävle 17.2
7.58 Pernilla Nilsson 92 Malmö Malmö 27.1
7.59 Ida Thunberg 99 Örebro Uppsala 24.2
7.59 Moa Hjelmer 90 Spårvägen Sätra 3.2
7.60 Hanna Adriansson Nordberg 92 Lidingö Gävle 17.2
7.60 Sandra Törnros 95 Gefle Gävle 17.2
7.61 Kajsa Kjellergren 01 Halmstad Uppsala 24.2
7.61 Lisa Lilja 96 Ullevi Uppsala 24.2
7.61 Greta Deltin 00 Hammarby Sätra 3.2
7.62 Hanna Palmqvist 96 Mölndal Göteborg 10.2
7.62 Nikki Sjöberg 98 Bollnäs Uppsala 24.2
7.63 *Hanna Wiss 91 Örebro Örebro 14.1
7.63 Emelie Rantzow 98 Ymer Uppsala 24.2
7.64 Josefin Palm 94 Falun Gävle 17.2
7.65 Emilia Kjellberg 96 Sunne Uppsala 24.2
7.66 Nikki Anderberg 02 Malmö Växjö 4.3
7.68 Ida Nilsson 98 Hovslätt Uppsala 24.2
7.68 Katharina Gråman 03 Tyresö Växjö 3.3
7.69 Emma Jansson 97 Falun Örebro 14.1
7.69 Gladys Bamane 89 Spårvägen Gävle 17.2

200m

23.99 Matilda Hellqvist 93 Ullevi Göteborg 3.2
24.20 Pernilla Nilsson 92 Malmö Uppsala 11.2
24.43 Malin Ström 86 Bollnäs Gävle 18.2
24.47 Fanny Runheim 99 Thorengruppen Gävle 18.2
24.50 Tilde Johansson 01 Falkenberg Varberg 13.1
24.53 Moa Hjelmer 90 Spårvägen Västerås 28.1
24.55 Lisa Lilja 96 Malmö Växjö 21.1
24.60 Irene Ekelund 97 Spårvägen Sätra 11.2
24.65 Caroline Kihlblom 94 Täby Gävle 18.2
24.66 Kajsa Kjellergren 01 Halmstad Malmö 28.1
24.71 Nikki Sjöberg 98 Bollnäs Gävle 18.2
24.72 Emma Jansson 97 Falun Gävle 18.2
24.77 Wilma Rosenqvist 01 Malmö Malmö 18.1
24.78 Emelie Rantzow 98 Ymer Växjö 21.1
24.83 Linnea Frobe 98 Täby Gävle 18.2
24.86 Josefin Magnusson 89 Malmö Växjö 21.1
24.90 Linnea Killander 93 Malmö Göteborg 3.2
24.99 Gladys Bamane 89 Spårvägen Gävle 18.2
25.04 Alice Svantesson 97 Ullevi Göteborg 10.2
25.04 Ida Hansen 93 IF Göta Bӕrum, NOR 11.2
25.05 Hanna Adriansson Nordberg 92 Lidingö Sätra 3.2
25.14 Nikki Anderberg 02 Malmö Malmö 28.1
25.18 Freja Andersdotter 01 Malmö Göteborg 4.2
25.23 Greta Deltin 00 Hammarby Växjö 21.1
25.23 *Hanna Wiss 91 Örebro Sätra 3.2

400m

54.77 Josefin Magnusson 89 Malmö Uppsala 11.2
54.77 Moa Hjelmer 90 Spårvägen Gävle 18.2
55.65 Minna Svärd 98 IF Göta Lubbock, TX 25.2
55.79 Tilde Johansson 01 Falkenberg Gävle 18.2
55.80 Lovisa Linde 98 Täby Uppsala 25.2
56.39 Vendela Rydbäck 97 Göteborgs KIK Växjö 20.1
56.39 Gaël De Coninck 01 Sävedalen Uppsala 25.2
56.64 Sofia Johnsson 94 Hässelby Växjö 20.1
56.81 Alice Svantesson 97 Ullevi Gävle 17.2
56.84 Josephine Risberg Thoor 95 Helsingborg Växjö 20.1
57.13 Lovisa Bivstedt 01 Hässelby Uppsala 24.2
57.15 Lisa Lilja 96 Ullevi Uppsala 25.2
57.19 Caroline Kihlblom 94 Täby Huddinge 26.1
57.28 Elin Tornhed 95 Växjö Gävle 17.2
57.29 Lovisa Skoglund 01 Höör Uppsala 25.2
57.54 Erika Wärff 00 Malmö Växjö 20.1
57.70 Emma Söderström 98 Göteborgs KIK Uppsala 24.2
57.81 Julia Wennersten 01 Ymer Göteborg 3.2
57.99 Hanna Enlund 01 AIK Uppsala 24.2
58.06 Åsa Söderlund 93 Ullevi Gävle 17.2
58.10 Louise Duvling Andersson 00 Ullevi Uppsala 25.2
58.14 Linda Frödin Glad 93 Lidingö Gävle 31.1
58.26 Ellinor Aurell 01 Ängelholm Växjö 20.1
58.26 Madeleine Björlin Delmar 96 IFK Göteborg Uppsala 24.2
58.37 Hanna Bergqvist 91 Örgryte Gävle 17.2

800m

2:02.80 Hanna Hermansson 89 Tureberg New York, NY 27.1
2:05.43 Gaël De Coninck 01 Sävedalen Gävle 18.2
2:05.47 Sofia Öberg 90 Lidingö Gävle 18.2
2:05.81 Anna Silvander 93 Lidingö Gävle 18.2
2:09.77 Lovisa Bivstedt 01 Hässelby Gävle 18.2
2:10.52 Greta Graziani 94 Täby Göteborg 27.1
2:12.18 Astrid Rosvall 97 Hässelby College Station, TX 3.2
2:12.61 Madeleine Björlin Delmar 96 IFK Göteborg Gent, BEL 10.2
2:12.96 Elin Brink 97 Mölndal Göteborg 27.1
2:13.70 *Fanny Dusabimana 93 Umeå TFC Umeå 31.1
2:13.89 Beatrice Brink 99 Kville Göteborg 27.1
2:14.84 Vera Sjöberg 01 AIK Sollentuna 11.3
2:15.07 Amanda Ivehammar 01 Linköping Sollentuna 11.3
2:15.11 Senna Ohlsson 00 Sävedalen Staten Island, NY 13.1
2:15.71 Bianca Salming 98 Tureberg Tallinn, EST 3.2
2:15.74 Ellinor Aurell 01 Ängelholm Växjö 21.1
2:16.33 Nadja Rugland 01 Kalmar Växjö 21.1
2:16.50 Annika Faager 76 Björnstorp Malmö 17.2
2:17.3m Isabella Andersson 97 Tureberg Sätra 3.2
2:18.07 Elsa Wallenius 01 Västerås Uppsala 6.1
2:18.30 Alicia Nilsson 98 Stenungsund Göteborg 3.2
2:18.49 Ebba Berglin 01 KA2 Malmö 11.2
2:18.54 Olivia Weslien 97 IF Göta Uppsala 28.1
2:18.62 Kajsa Petersson 81 Ludvika Västerås 4.3
2:18.66 Alice Berg 02 Tureberg Sollentuna 14.2
överlång bana
2:12.98 Josefine Malmborg 94 Täby University Center, MI 27.1

1500m

4:04.89 Meraf Bahta 89 Hälle Toruń, POL 15.2
4:07.71 Linn Nilsson 90 Hälle Toruń, POL 15.2
4:19.78 Isabella Andersson 97 Tureberg Gent, BEL 10.2
4:21.19 Linn Söderholm 96 Sävedalen Sätra 3.2
4:22.83 Anna Silvander 93 Lidingö Gävle 18.2
4:23.72 Sofia Öberg 90 Lidingö Sätra 3.2
4:25.29 Sara Christiansson 97 Sävedalen Sätra 3.2
4:28.15 Lisa Öhberg 88 Spårvägen Sätra 3.2
4:32.06 Elin Brink 97 Mölndal Gävle 18.2
4:32.34 *Fanny Dusabimana 93 Umeå TFC Gävle 18.2
4:34.57 Olivia Weslien 97 IF Göta Sätra 3.2
4:36.75 Ellinor Aurell 01 Ängelholm Sätra 3.2
4:37.55 Vera Sjöberg 01 AIK Uppsala 25.2
4:37.56 Lovisa Bivstedt 01 Hässelby Uppsala 25.2
4:39.81 Thea Norlund 00 Skellefteå Uppsala 25.2
4:41.51 Linnea Palm 99 Falun Uppsala 25.2
4:41.82 Madeleine Björlin-Delmar 96 IFK Göteborg Uppsala 25.2
4:42.46 Amanda Ivehammar 01 Linköping Uppsala 25.2
4:42.62 Sara Dädeby 99 Hovslätt Uppsala 25.2
4:43.71 Beatrice Brink 99 Kville Uppsala 25.2
4:44.37 Josefin Gerdevåg 81 Örebro Sätra 3.2
4:45.25 Hanna Bergström 97 Huddinge Sätra 3.2
4:45.33 Bianca Salming 98 Tureberg Uppsala 25.2
4:45.39 Angelica Strandberg 96 IFK Umeå Uppsala 25.2
4:45.96 Elsa Wallenius 01 Västerås Uppsala 25.2

1 mile

4:57.77 Astrid Rosvall 97 Hässelby Birmingham, AL 20.2

3000m

8:42.46 Meraf Bahta 89 Hälle Madrid, ESP 8.2
8:58.31 Linn Nilsson 90 Hälle Eaubonne, FRA 9.2
9:21.58 Linn Söderholm 96 Sävedalen Uppsala 11.2
9:24.44 Sara Christiansson 97 Sävedalen Göteborg 27.1
9:32.51 Lisa Öhberg 88 Spårvägen Göteborg 27.1
9:42.53 Hanna Lindholm 79 Huddinge Gävle 17.2
9:46.04 Mikaela Larsson 85 Spårvägen Gävle 17.2
9:48.97 Lisa Bergdahl 95 Sävedalen Gävle 17.2
9:52.83 Yolanda Ngarambe 91 Tureberg Birmingham. AL 1.12
9:53.0m *Fanny Dusabimana 93 Umeå TFC Umeå 15.3
10:01.63 Annika Faager 76 Björnstorp Västerås 2.3
10:03.94 Frida Aspnäs 87 Spårvägen Gävle 17.2
10:04.01 Karolin Ohlsson 91 Järla Huddinge 26.1
10:05.84 Louise Laursen 88 Mantra Sport Uppsala 28.1
10:06.23 Olivia Weslien 97 IF Göta Gävlke 17.2
10:09.32 Alva Olsson 89 Akele Gävle 17.2
10:09.42 Dace Landström 83 Vallentuna Sollentuna 24.2
10:11.66 Jessica Österberg 81 Spårvägen Sollentuna 24.2
10:12.00 Maria Sandström 90 Malmö Malmö 20.1
10:14.53 Johanna Anvell 89 Mölndal Göteborg 27.1
10:18.58 Ellen Persson 97 Högby Växjö 4.2
10:19.46 Eleonora Olsmats 99 Tureberg Sätra 9.2
10:19.77 Thea Norlund 00 Skellefteå Haparanda 21.1
10:20.63 Malin Persson 97 Bollnäs Bollnäs 10.2
10:21.71 Anna Bjurman 88 IS Göta Malmö 20.1

5000m

18:58.9m *Jonna Tilgner 84 NocOut Linköping 11.1
19:09.7m Emelie Eriksson 00 Stora Skedvi Linköping 11.1
19:18.9m Malin Besson 89 Roslagen Uppsala 23.2

60m häck/84.0

8.14 Khaddi Sagnia 94 Ullevi Uppsala 11.2
8.25 Elin Westerlund 90 Spårvägen Uppsala 11.2
8.30 Amanda Hansson 99 Hässelby Uppsala 25.2
8.32 Ida Thunberg 99 Örebro Gävle 18.2
8.33 Adriana Janic 96 Malmö Lubbock, TX 3.3
8.39 Malin Skogström 95 Hässelby Sätra 3.2
8.42 Emmy Smedberg 00 Malmö Uppsala 25.2
8.44 Emma Tuvesson 91 Hammarby Sätra 3.2
8.51 Tess Hertz Saebbö 98 Göteborgs KIK Uppsala 25.2
8.53 Emilia Karlsson 97 Nyköping Uppsala 25.2
8.54 Julia Seigerroth 97 Hakarpspojkarna Lubbock, TX 24.2
8.56 Johanna Holmén Svensson 95 Ullevi Gävle 18.2
8.59 Johanna Carlsson 94 Helsingborg Gävle 18.2
8.64 Amanda Öberg 96 Ymer Uppsala 25.2
8.68 Lovisa Östervall 97 Upsala Uppsala 25.2
8.71 Amanda Holmberg 98 Lidköping Norrköping 11.2
8.71 Jonna Lindéen 96 Kalmar Uppsala 25.2
8.72 Estelle Montler 91 Ullevi Göteborg 10.2
8.79 Farydah Inoussa 94 Hässelby Birmingham, AL 9.2
8.82 Erika Wärff 00 Malmö Norrköping 11.2
8.83 Emelie Nyman Wänseth 98 Östersund Bollnäs 11.2
8.83 Alma Kilpeläinen 99 Ljungby Uppsala 25.2
8.85 Lovisa Karlsson 00 Högby Norrköping 11.2
8.87 Sara Skogman 95 Örgryte Göteborg 24.2
8.90 Sofia Mossberg 95 Upsala Sätra 21.1
8.90 Therese Bjureby 97 Linköping Uppsala 25.2

Höjd

1.92 Erika Kinsey 88 Trångsviken Gävle 18.2
1.91 Sofie Skoog 90 IF Göta Banská Bystrica, SVK 6.2
1.89 Maja Nilsson 99 Motala Uppsala 11.2
1.85 Louise Ekman 97 Gefle Växjö 20.1
1.84 Bianca Salming 98 Tureberg Norrköping 11.2
1.81 Erika Wärff 00 Malmö Norrköping 11.2
1.81 Matilda Nilsson 93 Lund Lund 13.1
1.81 Lovisa Östervall 97 Upsala Uppsala 24.2
1.80 Ellen Ekholm 96 Ullevi College Station, TX 25.2
1.79 Emma Stenlöf 96 Västerås Uppsala 24.2
1.77 Evelina Erlandsson 94 IF Göta Örebro 14.1
1.76 Emma Söderström 98 Göteborgs KIK Göteborg 3.2
1.74 Vendela von Corswant 93 Örgryte Göteborg 10.2
1.74 Linda Skantze 95 Lidingö Sätra 21.1
1.72 Klara Frykholm 03 Glanshammar Norrköping 10.2
1.72 Ellen White 01 Lund Uppsala 24.2
1.71 Adriana Janic 96 Malmö Lubbock, TX 2.3
1.70 Klara Rådbo 01 Hammarby Sätra 14.1
1.70 Lovisa Lindholm 01 Linköping Örebro 14.1
1.70 Madeleine Serenhov 91 Lidingö Sätra 9.2
1.69 Lovisa Karlsson 00 Högby Norrköping 11.2
1.69 Malin Skogström 95 Hässelby Norrköping 11.2
1.69 Sanna Pettersson 99 Östersund Uppsala 24.2
1.68 Victoria Stöckel 97 Nedre Soppero Haparanda 20.1
1.67 Elvira Carlén 01 Lerum Göteborg 2.12
1.67 Lina Löfqvist 93 Ullevi Växjö 20.1
1.67 Lisa Lorenz 99 Djurmo-Sifferbo Uppsala 24.2

Stav

4.50 Angelica Bengtsson 93 Hässelby Birmingham, GBR 3.3
4.46 Lisa Gunnarsson 99 Hässelby Clemson, SC 26.1
4.45 Michaela Meijer 93 Örgryte Malmö 27.1
4.11 Hanna Jansson 95 Ullevi Växjö 21.1
4.05 Emma Kiviniemi Andersson 91 Spårvägen Gävle 17.2
4.05 Linnea Jönsson 99 Helsingborg Uppsala 25.2
4.04 Gabriella Jönsson 01 Helsingborg Uppsala 11.2
4.00 Malin Dahlström 89 Örgryte Gävle 17.2
3.97 Ellen Olsson 97 Wärnamo Uppsala 25.2
3.90 Alva Sundin 01 Täby Uppsala 25.2
3.90 Rebecka Krüeger 03 Malmö Växjö 4.3
3.88 Fanny Berglund 88 Örgryte Gävle 17.2
3.85 Filippa Miller 99 Hovslätt Linköping 24.3
3.85 Sara Cannmo 96 Örgryte Malmö 27.1
3.83 Sandra Alvero 01 Habo Växjö 21.1
3.82 Megan Berg Nobéus 00 Malmö Karlskrona 13.1
3.82 Minna Svärd 98 IF Göta Lubbock, TX 16.2
3.82 Annika Jönsson 96 Helsingborg Uppsala 25.2
3.81 Isabella Calabrese 97 Bozeman, MT 16.2
3.70 Sophie Ohlsson 99 Luleå Göteborg 10.2
3.70 Freja Andersdotter 01 Malmö Göteborg 3.2
3.66 Maria Lindholm 01 Linköping Växjö 21.1
3.61 Tilda Kapell 01 Hammarby Uppsala 25.2
3.57 Frida Jonsson 98 Östersund Umeå 7.2
3.55 Johanna Duplantis 02 Baton Rouge, LA 17.2

Längd

6.92 Khaddi Sagnia 94 Ullevi Glasgow, GBR 25.2
6.34 Amanda Hansson 99 Hässelby Uppsala 11.2
6.17 Erica Jarder 86 Spårvägen Malmö 28.1
6.16 Emilia Kjellberg 96 Sunne Göteborg 3.2
6.14 Malin Marmbrandt 85 Västerås Gävle 17.2
6.14 Sandra Törnros 95 Gefle Gävle 17.2
6.14 Tilde Johansson 01 Falkenberg Örebro 24.3
6.07 Tess Hertz Saebbö 98 Göteborgs KIK Gävle 17.2
6.06 Malin Olsson 90 Lidingö Uppsala 28.1
5.91 Thilda Särnevång 96 Växjö Gävle 17.2
5.89 Emma Stenlöf 96 Västerås Uppsala 25.2
5.89 Jonna Lindéen 96 Kalmar Uppsala 25.2
5.88 Karolina Svensson 99 Marieby Uppsala 25.2
5.87 Fatima Koné 99 Mölndal Uppsala 25.2
5.84 Erika Wärff 00 Malmö Norrköping 11.2
5.83 Jenny Lestander 98 Linköping Uppsala 25.2
5.83 Lisa Linnell 91 24Seven Malmö 28.1
5.81 Moa Ullgren 96 24Seven Uppsala 25.2
5.81 Lovisa Östervall 97 Upsala Uppsala 28.1
5.79 Filippa Gunnarsson 99 Mölndal Göteborg 10.2
5.78 Rebecka Abrahamsson 94 Örgryte Växjö 20.1
5.77 Freja Andersdotter 01 Malmö Norrköping 10.2
5.74 Izabella Ripsweden 00 Huddinge Uppsala 25.2
5.74 Ida Thunberg 99 Örebro Sätra 9.2
5.73 Victoria Almerén Hansson 99 Hammarby Uppsala 25.2

Tresteg

13.16 *Aina Griksaite 94 Spårvägen Gävle 18.2
13.12 Emelie Nyman Wänseth 98 Östersund Gävle 18.2
12.92 Rebecka Abrahamsson 94 Örgryte Växjö 21.1
12.90 Malin Marmbrandt 85 Västerås Uppsala 11.2
12.87 Fatima Koné 99 Ullevi Gävle 18.2
12.70 Maja Åskag 02 Råby-Rekarne Växjö 3.3
12.61 Madeleine Nilsson 91 Gefle Gävle 18.2
12.47 Jenny Lestander 98 Linköping Uppsala 24.2
12.42 Emilia Hammarström 96 Mölndal Gävle 18.2
12.29 Jasmin Sabir 92 Hammarby Sätra 10.2
12.23 Izehi Ileso 89 Mölndal Gävle 18.2
12.18 Hanna Gille 96 Sävedalen Uppsala 24.2
12.16 Alice Eriksson 96 Lidingö Sätra 10.2
12.03 Sara Skogman 95 Örgryte Växjö 21.1
12.03 Tilde Gudmundsson 02 Växjö Växjö 3.3
12.02 Lizzie Hager 99 Ullevi Göteborg 3.2
12.00 Julia Olander 99 KA2 Malmö 27.1
11.97 Sara Sjögren 98 Stenungsund Uppsala 24.2
11.93 Katharina Gråman 03 Tyresö Sätra 18.2
11.89 Johanna Konseleus 95 Ullevi Allston, MA 24.2
11.89 Klara Ekelund 99 KA2 Uppsala 24.2
11.83 Frida Johansson 95 Tjalve Gävle 18.2
11.82 Lisa Weyhenmeyer 00 Upsala Uppsala 24.2
11.75 Lovisa Karlsson 00 Högby Uppsala 24.2
11.70 Judith Wagersten 98 Örgryte Uppsala 24.2

Kula/4.0

17.88 Fanny Roos 95 24Seven Växjö 4.2
15.75 Frida Åkerström 90 Huddinge Sätra 3.2
15.57 Sara Lennman 96 Katrineholm Uppsala 24.2
15.27 Axelina Johansson 00 Hovslätt Växjö/Ti 3.2
15.03 Amanda Malmehed 98 IF Göta Gävle 17.2
14.90 Vanessa Kamga 98 Upsala Uppsala 20.1
14.81 Maria Nilsson 95 Orient Gävle 17.2
13.83 Bianca Salming 98 Tureberg Tallinn, EST 3.2
13.69 Beatrice Lantz 97 Växjö Uppsala 24.2
13.28 Caisa-Marie Lindfors 00 Upsala Växjö/Ti 3.2
13.25 Linnea Jönsson 95 Upsala Albuquerque, NM 10.2
13.08 Amanda Lejros 99 Hässelby Uppsala 24.2
12.93 Victoria Engström Kindmark 97 Upsala Uppsala 20.1
12.92 Frida Bergvall 99 Växjö Uppsala 24.2
12.76 Erika Wärff 00 Malmö Uppsala 24.2
12.73 Mathilda Eriksson 98 Huddinge Uppsala 24.2
12.65 Julia Axtelius 00 Enköping Växjö/Ti 3.2
12.64 Emma Stenlöf 96 Västerås Västerås 28.1
12.62 Elin Backlund 99 Marieby Ås 17.2
12.62 Johanna Edvall 00 Gefle Bollnäs 3.2
12.48 Lisa Linnell 91 24Seven Växjö 4.2
12.33 Malin Skogström 95 Hässelby Sätra 21.1
12.30 Jennifer Rudberg 98 Ymer Växjö/Ti 3.2
12.26 Nina Björkman 98 Västerås Västerås 28.1
12.23 Victoria Stöckel 97 Nedre Soppero Luleå 27.1

Vikt/9.08

23.72 Ida Storm 91 Malmö Gävle 18.2
19.53 Tracey Andersson 84 Ullevi Växjö/Ti 3.2
19.02 Linnea Jönsson 95 Upsala Albuquerque, NM 9.2
18.80 Grete Ahlberg 98 Hammarby Sätra 9.2
18.57 Marinda Petersson 95 Malmö Gävle 18.2
18.51 Vanessa Kamga 98 Upsala Uppsala 28.12
18.14 Nina Björkman 98 Västerås Västerås 28.1
17.72 Anneli Ståhl 90 Spårvägen Gävle 18.2
17.26 Kristina Andersson 91 Råby-Rekarne Eskilstuna 6.1
16.87 Frida Bååth 97 Timrå Gävle 18.2
16.73 Hanna Mårtensson 96 Tureberg Uppsala 25.2
16.54 Caisa-Marie Lindfors 00 Upsala Uppsala 25.2
16.48 Michaela Norrbelius 97 Gefle Uppsala 25.2
16.41 Annika Larsson 96 Upsala Carbondale, IL 2.2
16.27 Sara Forssell 00 Motala Uppsala 25.2
15.99 Kajsa Wennberg 96 Upsala Uppsala 28.12
15.62 Johanna Edvall 00 Gefle Gävle 6.1
15.44 Ida Stenbäck 99 Bore Västerås 16.12
15.28 Anna Götberg 01 Västerås Växjö/Ti 3.2
15.28 Marie Nordahl 81 Lidingö Västerås 4.3
15.25 Hillevi Carlsson 02 Falun Gävle 18.2
14.82 Amanda Lejros 99 Hässelby Falun 2.12
14.62 Josefine Larsson 98 Glanshammar Uppsala 25.2
14.58 Johanna Carlsson 00 Ärla Sätra 3.2
14.52 Victoria Engström Kindmark 97 Upsala Uppsala 20.1

Femkamp/K

4.303 Bianca Salming 98 Tureberg Norrköping 11.2
4.198 Erika Wärff 00 Malmö Norrköping 11.2
4.006 Malin Skogström 95 Hässelby Norrköping 11.2
3.977 Lovisa Östervall 97 Tumba Norrköping 11.2
3.831 Amanda Holmberg 98 Lidköping Norrköping 11.2
3.754 Emma Söderström 98 Göteborgs KIK Norrköping 11.2
3.751 Adriana Janic 96 Malmö Lubbock, TX 3.3
3.661 Lovisa Karlsson 00 Högby Norrköping 11.2
3.634 Helena Kolte 98 Täby Norrköping 11.2
3.531 Frida Bergvall 99 Växjö Norrköping 11.2
3.528 Alma Kilpeläinen 99 Ljungby Norrköping 11.2
3.478 Anna Larsson 97 Varberg Houston, TX 26.1
3.393 Emilia Stenström 97 Huddinge Norrköping 11.2
3.392 Julia Seigerroth 97 Hakarpspojkarna Lubbock, TX 24.2
3.077 Amanda Eriksson 00 Spårvägen Sätra 14.1
2.846 Linda Holmström 79 Nyköping Madrid, ESP 24.3