Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Onsdag 17 januari 2018

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se
Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa M inne 2018

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 16 JAN, 2018
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda inomhus vintern 2017/2018.

60m

6.82 Sulayman Bah 86 Ullevi Göteborg 13.1
6.84 Patrik Andersson 91 Ullevi Göteborg 13.1
6.85 Henrik Larsson 99 IF Göta Örebro 14.1
6.96 Jean Christian Zirignon 95 Hammarby Örebro 14.1
7.00 Gabriel Gunnarsson 01 IF Göta Uddevalla 13.1
7.00 Filip Schwartz 98 Mölndal Borås 14.1
7.00 Lion Martinez 78 Spårvägen Sollentuna 15.12
7.01 Alexander Andreasson 99 Örgryte Göteborg 13.1
7.02 Thobias Nilsson Montler 96 Malmö Göteborg 13.1
7.03 Oliwer Danielsson 01 Ullevi Göteborg 16.12
7.04 Björn Boström 87 Lund Lund 13.1
7.05 Jacob Ewertzh 95 Hammarby Örebro 14.1
7.06 Tarley Allison 97 Alingsås Gävle 6.1
7.06 Amadou Sussoho 95 Hammarby Uppsala 6.1
7.07 Carl Bengtström 00 Örgryte Göteborg 13.1
7.07 Philip Nilsson 95 Lund Lund 13.1
7.09 Oskar Motta 98 Upsala Uppsala 6.1

200m

21.87 Henrik Larsson 99 IF Göta Örebro 13.1
21.94 Tony Darkwah 86 Hammarby Gävle 7.1
21.98 Sunday Ojuri 93 Hammarby Gävle 7.1
22.33 Erik Martinsson 96 Gefle Gävle 7.1
22.39 Benjamin Mullen 87 Tureberg Uppsala 7.1
22.41 Rasmus Hugosson 01 Örebro Örebro 13.1
22.61 Erik Johansson 99 Varberg Varberg 13.1
22.78 Emil Johansson 02 Tureberg Uppsala 7.1
22.80 Sidney Léger 02 Hammarby Lyon, FRA 6.1
22.86 Gustav Karlsson 00 Thorengruppen Örebro 13.1
23.07 Andreas Gustafsson 97 Falun Gävle 7.1
23.07 Mikael Gerlach 84 Sundsvall Gävle 7.1
23.13 Viktor Wall 03 Tyresö Uppsala 7.1
23.16 Simon Björnstedt 99 Upsala Gävle 7.1
23.18 Carl af Forselles 01 Hellas Örebro 13.1
23.20 Oscar Motta 98 Upsala Uppsala 7.1
23.23 Anders Logg 76 Hälle Uddevalla 6.1
överlång bana
22.77 Alexander Bengtsson 98 Åhus Pittsburg, KS 9.12

400m

47.84 Erik Martinsson 96 Gefle College Station, TX 13.1
50.45 *Kristian Efremov 90 Hammarby Örebro 14.1
50.52 Emil Johansson 02 Tureberg Uppsala 5.1
50.90 Erik Rosqvist 98 AIK Sollentuna 15.12
51.07 Gustav Gahne 01 AIK Sollentuna 15.12
51.44 Johan Claeson 01 Linköping Göteborg 3.12
51.58 Viktor Bergkvist 00 Linköping Örebro 14.1
51.81 Simon Martinsson 01 Österhaninge Uppsala 5.1
51.84 Adam Landén 02 Helsingborg Göteborg 3.12
51.85 Anders Logg 76 Hälle Borås 14.1
52.69 Eric Källman 00 Ymer Borås 14.1
52.89 Aaron Ladestam 00 IFK Göteborg Göteborg 17.12
53.01 Marcus Claesson 94 Ymer Borås 114.1
53.22 Ludvig Ramhult 01 Ymer Borås 14.1
53.25 Gabriel Vikic 02 Visby Gute Uppsala 5.1
53.28 Anton Sjölund 01 Spårvägen Uppsala 5.1
53.30 Marcus Lidman 99 Hälle Göteborg 3.12

800m

1:55.61 Berhe Kidane 99 Eskilstuna Örebro 13.1
1:55.77 Björn Seifert 96 Upsala Uppsala 21.12
1:56.03 Omar M Nuur 01 Växjö Örebro 13.1
1:56.13 Albert Nygren 01 Upsala Uppsala 21.12
1:56.77 Jonathan Gustavsson 99 Örebro Örebro 13.1
1:59.69 Henry Jacobson 99 Hammarby Uppsala 6.1
2:01.08 William Wickholm 98 Örebro Örebro 13.1
2:01.11 Alexander Nyström 03 Bollnäs Bollnäs 25.11
2:01.88 August Mollén 99 Tjalve Norrköping 6.1
2:02.20 Seare Kibrom 98 Tjalve Norrköping 6.1

1500m

4:02.11 Omar M Nuur 01 Växjö Örebro 14.1
4:03.31 Berhe Kidane 99 Eskilstuna Örebro 14.1
4:03.52 Emi Magnell Millán 01 Eskilstuna Örebro 14.1
4:07.29 Jonatan Gustafsson 99 Örebro Örebro 14.1
4:08.08 Erik Jälknäs 00 Sävedalen Göteborg 2.12
4:09.19 Seare Kibrom 98 Tjalve Örebro 14.1
4:09.60 *Thomas Chaillou 85 Örebro Örebro 14.1
4:11.58 Andreas Davidsson 95 Högby Karlskrona 13.1
4:12.03 Olle Meijer 98 Malmö Göteborg 2.12
4:12.10 Björn Östenson 93 Ryssberget Karlskrona 13.1
4:13.12 Tomas Olsson 77 Högby Karlskrona 13.1
4:13.35 Jonatan Alvaeus 90 Upsala Uppsala 7.1
4:13.39 *Thomas Stevens 79 Mantra Sport Uppsala 7.1
4:13.71 Michael Welday 99 Stocksäter Örebro 14.1
4:14.86§ Joel Durén 94 Hässelby College Station, TX 13.1
4:15.84 Melker Forsberg 01 Örebro Örebro 14.1
4:18.14 Nils Bredin 02 Hälle Uddevalla 13.1

1 mile

4:14.86 Joel Durén 94 Hässelby College Station, TX 13.1

3000m

8:34.19 David Nilsson 87 Högby Uppsala 5.1
8:35.94 Omar M Nuur 01 Växjö Örebro 13.1
8:47.84 Emil Magnell Millán 01 Tjalve Eskilstuna 6.1
8:49.59 Patrik Wikström 92 IFK Umeå Umeå 14.1
8:52.03 *Thomas Chaillou 85 Örebro Örebro 13.1
8:53.65 Ludvig Werkmäster 92 Skellefteå Umeå 14.1
8:54.33 Markus Bohman 94 Linnéa Örebro 13.1
8:57.62 *Thomas Stevens 79 Mantra Sport Uppsala 5.1
9:00.83 Jonatan Alvaeus 90 Upsala Uppsala 5.1
9:02.86 Samuel Fitsumbrhan 99 Hälle Uddevalla 6.1
9:08.20 Filmon Fshatsion 98 Tidaholm Uddevalla 6.1

5000m

15:45.2m Rasmus Elmelid 90 Linköpings OK Linköping 11.1
15:54.9m Fredrik Swahn 77 Mantra Sport Uppsala 15.12
15:58.8m Oskar Djärv 90 Mantra Sport Uppsala 15.12

60m häck/106.7

8.05 Oscar Hjerm 97 KA2 Karlskrona 14.1
8.17 Petter Gustafsson 94 Hakarpspojkarna College Station, TX 13.1
8.37 Filip Björklund 98 Upsala Göteborg 13.1
8.37 Kevin Fankl 95 Ullevi Göteborg 13.1
8.49 Andreas Gustafsson 97 Falun Gävle 7.1
8.63 Ludwig Sjödin 95 Skellefteå Skellefteå 27.12
8.79 Nicklas Karlsson 96 Finspång Falun 2.12
9.24 Simon Gyllensten 92 Kville Annapolis, MD 13.1
9.39 Sebastian Holmberg 87 Lund Lund 13.1
9.54 Anton Andersson 00 Varberg Varberg 13.1

Höjd

2.09 Otto Brinkman 97 Spårvägen Örebro 13.1
2.04 Robin Jacobsson 98 Ullevi Göteborg 13.1
2.04 Fredrik Löfgren 94 Lund Riverdale, NY 2.12
2.01 Oskar Lundqvist 97 Upsala Örebro 13.1
2.01 Simon Wiklund 99 Wilske Örebro 25.11
2.01 Joakim Wadstein 00 Tjalve Uppsala 5.1
1.98 Arvid Ryberg 98 Örgryte Örebro 13.1
1.98 Philip Ryding 01 Kville Göteborg 3.12
1.97 Melwin Lycke Holm 04 Kil Karlstad 25.11
1.94 Emil Uhlin 00 Falun Falun 2.12
1.94 Simon Thor 00 Märsta Falun 2.12
1.92 Markus Asplund 98 IF Göta Örebro 13.1
1.92 Simon Throgen 97 IF Göta Örebro 13.1
1.92 Oliver Ericsson 01 Upsala Uppsala 5.1
1.91 Andreas Gustafsson 97 Falun Sätra 13.1
1.90 Hampus Carlens 99 Lidingö Lidingö/B 13.1
1.89 Agustin Hilmersson 03 Orient Uddevalla 13.1
1.89 Simon Andersson 97 IF Göta Örebro 13.1
1.89 Anton Olsson 99 Färjestaden Göteborg 2.12

Stav

5.83 Armand Duplantis 99 Upsala Reno, NV 12.1
5.04 Carl Sténson 93 Hellas Örebro 14.1
5.01 Micael Fagö 94 Kalmar Sätra 6.1
4.84 Dennis Fransson Bergetoft 92 Örebro Örebro 14.1
4.81 Oscar Janson 75 Ullevi Sätra 6.1
4.74 Simon Thor 00 Märsta Falun 16.12
4.71 Carl af Forselles 01 Hellas Sätra 6.1
4.65 Simon Gyllensten 92 Kville Annapolis, MD 13.1
4.61 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Sätra 6.1
4.58 Nicklas Karlsson 96 Finspång Gävle 6.1
4.52 Andreas Gustafsson 97 Falun Sätra 14.1
4.51 Björn Andersson 91 Lidingö Sätra 6.1
4.50 Robin Jacobsson 98 Ullevi Göteborg 2.12
4.41 Emil Carlsson 02 Växjö Sätra 6.1
4.41 Emil Östergren 98 Växjö Sätra 6.1
4.32 Anton Olsson 99 Färjestaden Sätra 14.1
4.23 Benjamin Tinglöf 01 Ärla Falun 2.12

Längd

7.30 Johan Taléus 94 Eskilstuna Örebro 14.1
7.18 Andreas Carlsson 95 Ymer Borås 14.1
7.11 Max Andersson 95 Upsala Falun 2.12
7.02 Jonathan Hirsh 98 Örebro Örebro 14.1
6.97 Rickard Willman 94 Västerås Örebro 14.1
6.93 Rasmus Hugosson 01 Örebro Örebro 14.1
6.86 Kevin Fankl 95 Ullevi Borås 14.1
6.82 Gustav Magnusson 00 Nyköping Falun 2.12
6.82 Emil Bergqvist 91 Örebro Eskilstuna 6.1
6.81 Andreas Gustafsson 97 Falun Falun 2.12
6.75 Henning André 97 Nyköping Norrköping 6.1
6.71 Matthias Johansson 90 IFK Umeå Umeå 14.1
6.71 Henrik Renz 01 Tjalve Örebro 14.1
6.71 Tobias Jonsson 96 Orient Örebro 14.1
6.69 Erik Johansson 01 Ullevi Göteborg 13.1
6.69 Oliwer Danielsson 01 Ullevi Göteborg 13.1
6.69 Per Jonsson 88 Bollnäs Gävle 7.1

Tresteg

14.19 Timothy Olsson 98 Huddinge Örebro 14.1
14.03 Henning André 97 Nyköping Örebro 14.1
13.56 Elias Högström 97 Sundsvall Gävle 7.1
13.17 Favour Chidison 01 Ullevi Göteborg 13.1
13.08 Anton Olsson 99 Färjestaden Göteborg 3.12
13.06 David Ståhlberg 87 Örbyhus Falun 16.12
12.96 Alexander Nyman 00 Hanviken Örebro 14.1
12.96 Filip Nyström 00 Tureberg Uppsala 5.1
12.83 Johan Ndure 81 Snipers Sätra 14.1
12.71 Simon Thor 00 Märsta Falun 16.12
12.71 Tim Svantesson 00 Nyköping Falun 16.12
12.63 Emil Quick 95 Kalmar Karlskrona 14.1
12.61 Johan Nordström 99 Falun Örebro 14.1
12.56 Albin Wägmark 01 AIK Örebro 14.1
12.52 Ola Carlsson 75 Örgryte Antequera, ESP 16.12
12.50 Lukas Edqvist 02 Örgryte Göteborg 13.1
12.49 Arvid Wändesjö 03 Tyresö Uppsala 6.1

Kula/7.26

18.97 Leif Arrhenius 86 Spårvägen Provo, UT 12.1
16.90 Viktor Gardenkrans 95 Malmö Flagstaff, AZ 12.1
16.51 Mats Olsson 86 Hässelby Falun 16.12
16.33 Tim Wunger 94 Upsala Uppsala 30.11
15.44 Niklas Lindstedt 93 Hässelby Örebro 13.1
14.74 Bengt Pettersson 61 Huddinge Uppsala 5.1
14.53 Andreas Eriksson 94 Heros Falun 2.12
14.34 William Ullberg 96 IFK Umeå Umeå 14.1
14.30 Ali Alsaadi 95 Eskilstuna Eskilstuna 6.1
14.29 Lasse Ohtamaa 80 Huddinge Sätra 13.1
14.20 Lukas Björninger 00 Tureberg Uppsala 5.1
14.00 Tim Söderqvist 95 Hälle Uddevalla 6.1
13.97 Fredrik Gerdsdorff 96 Timrå Umeå 14.1
13.89 Tor Lindberg 95 IFK Umeå Umeå 14.1
13.50 Kevin Fankl 95 Ullevi Göteborg 13.1
13.46 Niklas Wiklund 85 Skellefteå Skellefteå 27.12
13.21 Mattias Lindberg 90 Skellefteå Umeå 14.1

Vikt/15.88

19.24 Anders Eriksson 94 Hovslätt Clemson, SC 6.1
18.68 Tim Söderqvist 95 Hälle Uddevalla 6.1
18.59 Ragnar Carlsson 00 Falun Falun 2.12
18.07 Robert Alneroth 84 Gefle Gävle 6.1
15.47 Tim Wunger 94 Upsala Uppsala 5.1
15.09 Stefan Alneroth 81 Gefle Gävle 6.1
14.75 Ivar Moisander 00 Huddinge Falun 2.12
14.08 Victor Wisén 01 Upsala Uppsala 5.1
13.90 Johannes Nilsson 98 Västerås Uppsala 5.1
13.87 David Gustafsson 73 Spårvägen Sätra 14.1
13.83 Per Kåberg 84 Orient Uddevalla 6.1
13.19 Torgny Gustafsson 65 Strand Gävle 6.1
12.87 Mikael Nyström 71 Ösmo Nynäs Sätra 14.1
11.32 Johan Jergander 70 Ösmo Nynäs Sätra 14.1
11.13 Henrik Arnerdal 74 Ösmo Nynäs Sätra 14.1
11.01 Per-Joan Lorentzon 74 Orient Uddevalla 28.12

Sjukamp/M

5.340 Andreas Gustafsson 97 Falun Sätra 14.1
4.840 Nicklas Karlsson 96 Finspång Sätra 14.1