Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Onsdag 20 februari 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa F17 inne 2019

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 18 FEB, 2019
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda inomhus vintern 2018/2019.

Observera att alla junior/ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
M22/K22: Födda 1997-1999, P19/F19: Födda 2000-2001, P17/F17: Födda 2002, P16/F16: Födda 2003, P15/F15: Födda 2004, P14/F14: Födda 2005 - plus ev 06:or som tävlar under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

60m

7.71 Nikki Anderberg 02 Malmö Växjö 19.9
7.81 Josefin Wikfeldt 02 Mälarhöjden Huddinge 27.1
7.89 Olivia Stridh 02 Malmö Malmö 26.1
7.93 Ella Sjöblom 02 AIK Göteborg 2.2
7.96 Laura Iversen 02 Växjö Växjö 2.2
7.99 Cajsa Augustsson 02 Ymer Göteborg 9.2
7.99 Tuva Lindqvist 02 Finspång Karlstad 9.2
8.02 Ebba Gustafsson 02 Mölndal Göteborg 13.1
8.02 Maja Åskag 02 Råby-Rekarne Karlstad 27.1
8.04 Selma Jönsson 02 Åhus Växjö 19.1
8.06 Junianna Larsen Brolin 02 Täby Huddinge 27.1
8.06 Bilge Kaya 02 Hellas Sätra 9.2
8.07 Leticia Buchli 02 Täby Sätra 17.2
8.07 Maja Pettersson 02 Gnistan Växjö 2.2
8.07 Victoria Davidsson 02 Tyresö Uppsala 4.1
8.09 Tove Larsson 02 Växjö Växjö 19.1
8.10 Elwira Ripsweden 02 Huddinge Sätra 19.1
8.10 Tiffanie Magnusson 02 Upsala Uppsala 4.1
8.10 Tyra Landin 02 Västerås Karlstad 9.2
8.12 Elin Hallbjörner 02 Ullevi Göteborg 13.1

400m

59.41 Lisa Fröberg 02 Lidingö Sätra 16.2
59.49 Johanna Bülow 02 Hovslätt Växjö 2.2
59.84 Emilia Rydensjö 02 Eskilstuna Örebro 12.1
59.97 Klara Frih 02 Åsbro Örebro 12.1
60.05 Tyra Landin 02 Västerås Karlstad 27.1
60.48 Maja Åskag 02 Råby-Rekarne Gävle 9.12
60.56 Lovisa Nilsson Edin 02 Mölndal Göteborg 13.1
60.91 Tyra Morell 02 Upsala Uppsala 26.1
61.05 Elwira Ripsweden 02 Huddinge Sätra 9.2
61.16 Maja Jönsson 02 Höör Norrköping 16.2
61.62 Alma Svanberg 02 Kville Malmö 26.1
61.70 Pernilla Norgren 02 Umedalen Haparanda 9.2
62.04 Stina Pettersson 02 Lerum Växjö 19.1
62.40 Elisabeth Hvalgren 02 Lidingö Sätra 9.2
62.71 Sonia Fors 02 Sävedalen Växjö 19.1
62.90 Selma Jönsson 02 Åhus Malmö 13.1
63.14 Linn Skoog 02 Ymer Göteborg 2.2
63.33 Hilda Johnsson 02 Kville Göteborg 2.2
63.35 Elin Ekengren 02 Eskilstuna Nyköping 2.2
63.53 Klara Ygeby 02 Upsala Uppsala 27.1
63.53 Tiffanie Magnusson 02 Upsala Uppsala 4.1

1500m

4:43.68 Klara Ygeby 02 Upsala Norrköping 17.2
4:50.37 Klara Frih 02 Åsbro Örebro 13.1
4:51.52 Ebba Wahlberg 02 Ymer Göteborg 3.2
4:56.14 Linnéa Ericsson Bäckvall 02 Tureberg Sätra 9.2
4:58.15 Stina Pettersson 02 Lerum Göteborg 3.2
4:59.22 Ida Blom 02 Hässelby Huddinge 27.1
5:07.81 Carolina Larson 02 Lidingö Sätra 9.2
5:08.53 Johanna Mickels 02 Ärla Sätra 9.2
5:10.20 Astou Sene 02 Tullinge Sätra 17.2
5:17.24 Emilia Kjellgren 02 IFK Umeå Skellefteå 3.2
5:24.35 Johanna Molin 02 Upsala Uppsala 6.1
5:28.28 Elin Ekelin 02 Hässelby Sätra 17.2
5:31.73 Klara Öberg 02 Högby Växjö 2.2
5:32.07 Alina Vuokila 02 Lidingö Huddinge 27.1
5:38.95 Cornelia Helgesson 02 Åhus Malmö 26.1
5:39.99 Lina Karlsson 02 Lidköping Karlstad 15.12

60m häck/76.2

8.72 Ebba Åhman 02 Ymer Växjö 20.1
8.87 Sophie Reid 02 Ymer Göteborg 9.2
8.89 Elwira Ripsweden 02 Huddinge Sätra 10.2
8.95 Olivia Stridh 02 Malmö Malmö 27.1
8.97 Leticia Buchli 02 Täby Sätra 16.2
8.98 Tove Larsson 02 Växjö Göteborg 9.2
9.03 Cindy Darrell 02 Ullevi Göteborg 9.2
9.04 Gabriella Lindström 02 Falun Karlstad 26.1
9.11 Tilde Gudmundsson 02 Växjö Växjö 2.2
9.12 Clara Billing 02 Tureberg Sollentuna 16.1
9.19 Tiffanie Magnusson 02 Upsala Uppsala 2.2
9.23 Junianna Larsen Brolin 02 Täby Sätra 10.2
9.27 Tuvalisa Rosenquist 02 Tjalve Norrköping 26.1
9.32 Maja Pettersson 02 Gnistan Växjö 20.1
9.34 Wendela Yhlén Graf 02 Ullevi Göteborg 13.1
9.35 Tyra Landin 02 Västerås Uppsala 2.2
9.45 Lisa Fröberg 02 Lidingö Uppsala 2.2
9.46 Pernilla Norgren 02 Umedalen Haparanda 9.2
9.47 Clara Bernhult 02 Örebro Sätra 10.2
9.53 Lisa Holmberg 02 Lidköping Uppsala 2.2

Höjd

1.68 Pernilla Norgren 02 Umedalen Uppsala 2.2
1.68 Sophie Reid 02 Ymer Uppsala 2.2
1.65 Tiffanie Magnusson 02 Upsala Uppsala 26.1
1.61 Sofia Wingård 02 Örgryte Göteborg 13.1
1.61 Sunny Björkén 02 Tväråselet Umeå 24.11
1.60 Lisa Holmberg 02 Lidköping Göteborg 1.12
1.60 Ebba Åhman 02 Ymer Sätra 13.1
1.60 Tilde Gudmundsson 02 Växjö Växjö 19.1
1.59 Lisa Fröberg 02 Lidingö Sätra 17.2
1.57 Ebba Engdahl 02 Trollhättan FIK Karlstad 9.2
1.57 Ebba Melin 02 Katrineholm Karlstad 9.2
1.56 Melanie Simon 02 Ymer Göteborg 15.12
1.56 Vendela Einberg 02 Huddinge Sätra 17.2
1.56 Emilia Lönnqvist 02 Kville Göteborg 2.2
1.56 Hanna Hedin 02 Orient Göteborg 2.2
1.55 Clara Johansson 02 KA2 Karlskrona 12.1
1.55 Ida Valentinsson 02 Athlet Lund 12.1
1.54 Tova Lindahl 02 Kalmar Växjö/A 2.2
1.52 Cajsa Augustsson 02 Ymer Norrköping 6.1
1.51 Tilde Johansson 02 Bokenäs Göteborg 1.12

Stav

3.70 Hilma Hindsberg 02 Kvarnsveden Norrköping 16.2
3.65 Johanna Duplantis 02 Upsala Reno, NV 19.1
3.50 Celina Johannsen 02 Malmö Malmö 9.2
3.47 Matilda Honeth 02 Växjö Växjö 20.1
3.36 Clara Billing 02 Tureberg Sätra 17.2
3.30 Tilda Fischer 02 Habo Växjö 3.2
3.23 Frida Thornander 02 Upsala Uppsala 27.1
3.21 Emma Johansson 02 Stocksäter Örebro 12.1
2.92 Linn Jansson 02 Falun Falun 10.2
2.83 Emelie Forsberg 02 Huddinge Sätra 10.2
2.83 Kristina Hvalgren 02 Lidingö Sätra 17.2
2.73 Ylva Björnsjö 02 Huddinge Sätra 17.2
2.52 Agnes Brunnsgård 02 Kristinehamn Karlstad 15.12
2.30 Celina Carlquist 02 Bromma Sätra 17.11
2.22 Ebba Engdahl 02 Trollhättan FIK Karlstad 15.12

Längd

5.84 Maja Åskag 02 Råby-Rekarne Karlstad 27.1
5.84 Olivia Bojang 02 Örgryte Haparanda 9.2
5.78 Nikki Anderberg 02 Malmö Växjö 19.1
5.47 Tuvalisa Rosenquist 02 Tjalve Norrköping 6.1
5.46 Josefin Wikfeldt 02 Mälarhöjden Huddinge 27.1
5.42 Tiffanie Magnusson 02 Upsala Uppsala 27.1
5.39 Ida Persson 02 Ymer Göteborg 3.2
5.34 Emilia Sjöstrand 02 AIK Sätra 10.2
5.33 Bilge Kaya 02 Hellas Sätra 10.2
5.32 Maja Pettersson 02 Gnistan Malmö 27.1
5.31 Tilde Gudmundsson 02 Växjö Växjö 3.2
5.26 Tuva Lindqvist 02 Finspång Karlstad 9.2
5.22 Gabriella Lindström 02 Falun Falun 10.2
5.21 Anna Lukic 02 Helsingborg Göteborg 3.2
5.20 Molly Freeman 02 Hammarby Sätra 10.2
5.19 Clara Bernhult 02 Örebro Sätra 10.2
5.19 Cajsa Augustsson 02 Ymer Göteborg 3.2
5.17 Hedda Tellow 02 Örgryte Växjö 19.1
5.17 Emmy Nyström Jansson 02 IF Göta Karlstad 9.2
5.14 Hannah Zetterman 02 Söderhamn Bollnäs 12.1

Tresteg

13.25 Maja Åskag 02 Råby-Rekarne Norrköping 17.2
12.35 Olivia Bojang 02 Örgryte Haparanda 10.2
12.15 Emilia Sjöstrand 02 AIK Sätra 9.2
11.92 Tilde Gudmundsson 02 Växjö Växjö 2.2
11.52 Clara Johansson 02 KA2 Malmö 10.2
11.13 Maja Pettersson 02 Gnistan Växjö 2.2
10.96 Wendela Yhlén Graf 02 Ullevi Göteborg 13.1
10.80 Felicia Norell 02 Habo Växjö 2.2
10.79 Emilia Lönnqvist 02 Kville Göteborg 2.2
10.79 Nikki Anderberg 02 Malmö Växjö 20.1
10.79 Bilge Kaya 02 Hellas Sätra 9.2
10.58 Tilde Johansson 02 Bokenäs Göteborg 2.2
10.50 Lisa Ljung 02 Glanshammar Örebro 24.11
10.49 Lisa Holmberg 02 Lidköping Karlstad 26.1
10.38 Vendela Öst 02 Bollnäs Karlstad 26.1
10.24 Miranda Rosenius 02 Skellefteå Haparanda 20.1
10.19 Rebecca Runfors Carlzzon 02 Örgryte Växjö 20.1
10.15 Matilda Härström 02 Stenungsund Malmö 26.1
10.00 Liv Andersson 02 Rånäs Uppsala 26.1

Kula/3.0

16.26 Victoria Quainoo 02 Malmö Malmö 27.1
13.98 Sophie Reid 02 Ymer Uppsala 2.2
13.52 Hannah Hilding 02 Spårvägen Sollentuna 16.1
13.33 Alva Sundström 02 Ljungby Växjö 20.1
13.09 Amanda Fridberg 02 IF Göta Karlstad 27.1
12.91 Nina Pyrell 02 Växjö Växjö/Ti 2.2
12.88 Ebba Åhman 02 Ymer Växjö 20.1
12.79 Hanna Didricksson 02 Malmö Malmö 10.2
12.42 Tilde Gudmundsson 02 Växjö Växjö 3.2
11.87 Hillevi Carlsson 02 Falun Karlstad 27.1
11.75 Elin Ekelund 02 Eslövs AI Malmö 13.2
11.73 Cindy Darrell 02 Ullevi Göteborg 2.12
11.46 Tuvalisa Rosenquist 02 Tjalve Sätra 20.1
11.43 Hannah Luxemburg 02 Tureberg Sätra 9.2
11.34 Tiffanie Magnusson 02 Upsala Uppsala 2.2
11.31 Pernilla Norgren 02 Umedalen Umeå 16.1
11.26 Nova Brideau 02 Kalmar Växjö 3.2
11.18 Jenny Jonsson 02 Lidköping Växjö 20.1
11.12 Embla Wihk 02 Hammarby Sätra 20.1
10.94 Emma Holmgren Löf 02 Upsala Uppsala 26.1

Vikt/7.26

17.91 Hillevi Carlsson 02 Falun Falun 19.1
17.83 Amanda Fridberg 02 IF Göta Karlstad 26.1
17.44 Emma Holmgren-Löf 02 Upsala Uppsala 27.1
17.00 Victoria Quainoo 02 Malmö Malmö 13.2
16.12 Hannah Hilding 02 Spårvägen Sollentuna 16.1
15.68 Sofia Boman 02 Hässelby Sollentuna 19.12
15.65 Maja Åkerblom 02 Västerås Västerås 20.1
15.22 Alexandra Nilsson 02 Götlunda Karlstad 26.1
15.19 Maj Yngvesson 02 Västerås Västerås 20.1
15.02 Wilma Makslahti 02 Luleå Haparanda 20.1
14.65 Monia Kristiansson 02 Hälle Uddevalla 12.1
14.40 Embla Wihk 02 Hammarby Sollentuna 16.1
14.27 Harriet Hjern 02 Strand Bollnäs 12.1
13.42 Hannah Luxemburg 02 Tureberg Sollentuna 16.1
12.20 Ida Arnerdal 02 Ösmo Nynäs Nyköping 2.2
12.04 Elin Jansson 02 Västerås Västerås 13.2
10.72 Jennifer Nilsson 02 Luleå Haparanda 9.2

Femkamp/F15-17

3.766 Sophie Reid 02 Ymer Uppsala 2.2
3.620 Ebba Åhman 02 Ymer Uppsala 2.2
3.594 Tiffanie Magnusson 02 Upsala Uppsala 2.2
3.470 Pernilla Norgren 02 Umedalen Uppsala 2.2
3.246 Lisa Fröberg 02 Lidingö Uppsala 2.2
3.176 Lisa Holmberg 02 Lidköping Uppsala 2.2
2.759 Tyra Landin 02 Västerås Sätra 13.1
2.639 Ida Valentinsson 02 Athlet Uppsala 2.2

>