Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Tisdag 24 oktober 2017

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se
Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Frida Hogstrand
redaktör
073-626 98 88

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


FRIIDROTT.SE / RESULTAT|STATISTIK / ÅRSBÄSTA

FRIIDROTT.SE / RESULTAT|STATISTIK / ÅRSBÄSTA M INNE 2003

Årsbästa M 2003

[MÄN] [KVINNOR] [P19] [F19] [P17] [F17] [P15] [F15] [P14] [F14]

Senast uppdaterad 12 APR, 2003
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda inomhus vintern 2002/2003.

60m

6.75 Patrik Lövgren 75 Malmö Sätra 1.3
6.82 Johan Engberg 81 IF Göta Sätra 1.3
6.82 Erik Wahn 80 Helsingborg Malmö 25.1
6.84 Peter Ahl 80 Ullevi Göteborg 8.2
6.84 Robert Kronberg 76 Kville Göteborg 8.2
6.85 Daniel Persson 82 Malmö Malmö 25.1
6.86 Johan Wissman 82 Helsingborg Malmö 25.1
6.87 Lenny Martinez 78 Hellas Malmö 25.1
6.90 Edmund Yeboah 88 Hässelby Sätra 2.2
6.90 Niclas Broström 77 IF Göta Göteborg 8.2
6.94 Jimisola Laursen 77 Malmö Malmö 25.1
6.94 Niklas Stridqvist 77 Sundsvall Bollnäs 1.2
6.95 Fredrik Bergfors 81 Tureberg Eskilstuna 6.1
6.97 Per Strandquist 87 Malmö Göteborg 8.2
6.97 Christofer Ohlsson 78 Spårvägen Sätra 15.2
6.99 Rasmus Olofsson 84 Hässelby Göteborg 8.2
6.99 Christian Sjöberg 84 Mariestad Umeå 26.1
7.00 Rickard Arvidsson 87 Hökensås Göteborg 26.1
7.01 Kwame Amoateng 87 Ullevi Göteborg 7.12
7.01 Magnus Linder 81 Huddinge Sätra 2.2
7.01 Robert Fält 77 Gefle Bollnäs 1.2
7.01 Daniel Arnsten 82 Trångsviken Ås 15.2
7.03 Pontus Nilsson 82 Heleneholm Västerås 23.2
7.03 Joakim Blaschke 77 KA2 Malmö 15.2
7.03 Alexander Ljunggren 81 Helsingborg Västerås 23.2

200m

21.02 Johan Wissman 82 Helsingborg Malmö 9.3
21.13 Johan Engberg 81 IF Göta Malmö 9.3
21.38 Jimisola Laursen 77 Malmö Malmö 26.1
21.61 Alexander Ljunggren 81 Helsingborg Malmö 9.3
21.66 Klas Ringdahl 77 Hellas Göteborg 8.2
21.69 Lenny Martinez 78 Hellas Göteborg 8.2
21.81 Thomas Nikitin 82 Spårvägen Malmö 26.1
21.83 Mikael Jakobsson 81 Örebro Champaign, IL 1.3
21.85 Erik Wahn 80 Helsingborg Malmö 26.1
21.96 Anders Hansson 74 Heleneholm Malmö 26.1
22.17 Andreas Mokdasi 84 Hässelby Göteborg 8.2
22.33 Gustav Lindström 81 Lund Malmö 19.1
22.34 Stuart Mulondo 84 Hellas Göteborg 8.2
22.38 Per Strandquist 87 Malmö Malmö 19.1
22.49 Pontus Nilsson 82 Heleneholm Sätra 2.2
22.52 Martin Skeppstedt 82 Spårvägen Sätra 16.2
22.54 Olof Lindberg 81 Heleneholm Malmö 15.2
22.56 *Tomas Olszowy 83 Spårvägen Sätra 19.1
22.57 *Aristide Bamane 82 Spårvägen Malmö 26.1
22.60 Rickard Arvidsson 87 Hökensås Göteborg 26.1
22.62 Joakim Blaschke 77 KA2 Göteborg 8.2
22.65 Magnus Åhlén 78 IF Göta New York, NY 10.1
22.79 Jonas Kullberg 84 Kville Malmö 25.1
22.81 Lukas Nilsson 86 Hässelby Sätra 12.1
22.83 Tim Greneby 85 Örebro Västerås 25.1
obekräftat

400m

46.81 Jimisola Laursen 77 Malmö Liévin, FRA 23.2
46.91 Mikael Jakobsson 81 Örebro Lincoln, NE 8.2
47.45 Thomas Nikitin 82 Spårvägen Stockholm 18.2
48.37 Andreas Mokdasi 84 Hässelby Sätra 2.3
48.47 Jon Andersson 80 Falun Sätra 11.1
48.85 Martin Hajdu 83 Malmö Malmö 23.2
48.93 Olof Lindberg 81 Heleneholm Västerås 23.2
48.93 Albin Johansson 81 Hässelby Västerås 23.2
49.12 *Tomas Olszowy 83 Spårvägen Västerås 23.2
49.32 Klas Ringdahl 77 Hellas Sätra 15.2
49.48 Gustav Lindström 81 Lund Malmö 15.2
49.79 Mattias Claesson 86 Mullsjö SOK Sätra 8.3
49.82 Andreas Rehnborg 80 Hässelby Sätra 2.2
49.98 Johan Hed 80 Mölndal Houston, TX 21.2
50.20 Fredrik Karlsson 78 Hammarby Sätra 15.2
50.32 Mikael Hörberg 86 Tjalve Västerås 19.1
50.32 Karl Borgö 80 Ymer Göteborg 1.2
50.45 Göran Olofsson 77 Eslöv Malmö 25.1
50.45 Peter Andersson 76 Täby Sätra 19.1
50.49 Joni Jaako 86 Tjalve Sätra 2.2
50.49 Anders Svanholm 79 Brännan Sätra 1.3
50.58 Tom Gatsinzi 82 Spårvägen Sätra 15.2
50.61 Henrik Encke 84 Hässelby Sätra 1.3
50.63 Daniel Karakas 84 Angered Göteborg 1.3
50.64 Staffan Bylund 83 Brännan Umeå 25.1
överlång bana
46.35 Mikael Jakobsson 81 Örebro Ames, IA 8.3
49.55 Andreas Rehnborg 80 Hässelby Mustasaari, FIN 10.2
Manuell tidtagning
50.5m Rajne Svenssohn 78 IF Göta New York, NY 16.1

800m

1:48.83 Rickard Pell 79 Hammarby Göteborg 8.2
1:49.56 Jon Andersson 80 Falun Göteborg 8.2
1:49.97 Andreas Rehnborg 80 Hässelby Stockholm 18.2
1:51.30 Karl Borgö 80 Ymer Sätra 1.3
1:51.38 Olle Walleräng 85 Råby-Rekarne Stockholm 18.2
1:51.92 Jörgen Zaki 72 Malmö Stockholm 18.2
1:52.26 Joakim Daun 82 Gotland Gainesville, FL 1.3
1:52.48 Göran Olofsson 77 Eslöv Malmö 26.1
1:52.51 Jacob Gustafsson 84 Ullevi Lincoln, NE 15.2
1:52.53 Thomas Byrberg 79 Tureberg Stockholm 18.2
1:53.00 Fredrik Kjellberg 77 Tureberg Sätra 2.3
1:53.23 Daniel Norberg 78 Hammarby Sätra 2.2
1:53.63 Johan Klinteskog 81 Hammarby Sätra 2.2
1:53.72 Fredrik Rohlén 75 Falun Sätra 2.3
1:54.20 Albin Johansson 81 Hässelby Sätra 1.3
1:54.52 Axel Lönnqvist 81 Hässelby Stockholm 18.2
1:54.59 Thomas Johansson 81 Sävedalen Stockholm 18.2
1:54.70 Ken Pihlblad 78 Malmö Stockholm 18.2
1:54.97 *Rachid Benjira 74 Hammarby Stockholm 18.2
1:55.40 Mattias Claesson 86 Mullsjö SOK Sätra 2.2
1:55.52 Alexander Shah 82 Malmö Göteborg 8.2
1:55.54 Jacob Cedertun 82 Eksjö Södra Norman, OK 18.1
1:55.63 Joakim Löfwing 84 Falköping Göteborg 15.2
1:55.75 Björn Ahlepil 80 Rånäs Stockholm 18.2
1:55.77 Tobias Lundvall 77 Sävedalen Göteborg 15.2
obekräftat
1:51.80 Jan Olszowy 82 Spårvägen Nampa, ID 1.2
överlång bana
1:50.40 Jan Olszowy 82 Spårvägen Seattle, WA 1.3
1:50.51 Jacob Gustafsson 84 Ullevi Kearns, UT 21.2

1500m

3:44.79 Rizak Dirshe 72 Malmö Malmö 23.2
3:48.50 Olle Walleräng 85 Råby-Rekarne Göteborg 8.2
3:50.2m John Laselle 79 Tureberg Umeå 25.1
3:51.03 John Lindström 83 Tureberg Västerås 23.2
3:51.15 Thomas Johansson 81 Sävedalen Västerås 23.2
3:52.53 Johnny Jönsson 73 Spårvägen Malmö 23.2
3:52.87 Tobias Lundvall 77 Sävedalen Göteborg 8.2
3:52.95 Per Jacobsen 77 IF Göta Karlstad 20.2
3:53.27 Jörgen Zaki 72 Malmö Sätra 2.3
3:53.41 Mattias Norling 77 Tureberg Sätra 2.3
3:53.44 Björn Ahlepil 80 Rånäs Sätra 2.2
3:53.60 Henrik Skoog 79 Spårvägen Malmö 25.1
3:54.62 Oskar Käck 82 Skövde Göteborg 8.2
3:54.74 Michael Öhman 79 Bollebygd Malmö 23.2
3:55.27 Daniel Norberg 78 Hammarby Sätra 1.3
3:55.28 Jörgen Johansson 79 Eksjö Södra Sätra 2.2
3:55.73 *Rachid Benjira 74 Hammarby Sätra 1.3
3:57.72 *Said Regragui 74 Hässelby Sätra 2.2
3:57.73 Martin Öhman 81 Hässelby Sätra 15.2
3:58.42 Tim Kerro 84 Barsele Umeå 25.1
3:58.71 Jonas Henriksson 78 Malmö Malmö 15.2
4:00.17 Oskar Nilsson 85 Åhus Västerås 23.2
4:00.18 Albert Mollén 85 Söderköping Västerås 23.2
4:00.66 Johan Klinteskog 81 Hammarby Västerås 23.2
4:00.90 Axel Lönnqvist 81 Hässelby Sätra 1.3
överlång bana

1 mile

4:08.62 Philip Aagaard 82 Spårvägen Fayetteville, AR 18.1
4:10.41 Erik Emilsson 82 Malmö Nampa, ID 22.2
4:19.14 Jacob Gustafsson 84 Ullevi Pocatello, ID 8.2
överlång bana
4:11.56 Stefan Malmqvist 82 Hässelby Ames, IA 15.2
4:14.77 Henrik Ahnström 81 Brittatorp Flagstaff, AZ 1.3

3000m

7:59.57 Erik Sjöqvist 72 Enhörna Sätra 1.3
8:10.27 Henrik Skoog 79 Spårvägen Dortmund, GER 5.2
8:12.07 Gustav Svedbrant 81 Rånäs Sätra 1.3
8:14.60 Kent Claesson 71 Skillingaryd Sätra 1.3
8:16.24 Per Jacobsen 77 IF Göta Sätra 1.3
8:16.63 John Laselle 79 Tureberg Sätra 1.3
8:18.57 *Said Regragui 74 Hässelby Sätra 1.3
8:21.53 Thomas Johansson 81 Sävedalen Sätra 1.3
8:22.98 Kristian Algers 75 Enhörna Sätra 1.3
8:23.49 Oskar Käck 82 Skövde Sätra 1.3
8:29.07 Erik Emilsson 82 Malmö Nampa, ID 21.2
8:29.79 Mattias Norling 77 Tureberg Sätra 8.2
8:33.95 Jörgen Johansson 79 Eksjö Södra Sätra 1.3
8:35.45 Fredrik Uhrbom 77 Söderköping Sätra 1.3
8:35.72 Björn Ahlepil 80 Rånäs Sätra 16.2
8:36.07 Rickard Andersson 73 Malmö Malmö 26.1
8:38.08 Patrik Tjärdal 73 Enhörna Sätra 1.3
8:38.09 Johan Lindberg 80 Upsala Sätra 16.2
8:39.04 Magnus Ohlsson 82 Högby Malmö 26.1
8:39.62 Magnus Bergman 68 Enhörna Sätra 16.2
8:41.70 *Gauti Johannesson 79 IKS Umeå Sätra 1.3
8:44.63 Johan Lundahl 78 Sävedalen Göteborg 15.2
8:45.54 Stefan Malmqvist 82 Hässelby Houston, TX 18.1
8:47.6m Daniel Norberg 78 Hammarby Riverdale, NY 18.1
8:54.24 Emil Lerdahl 82 Hammarby Sätra 1.3
överlång bana
8:12.83 Erik Emilsson 82 Malmö Seattle, WA 8.3
8:36.87 Anders Johansson 77 Eksjö Södra Seattle, WA 8.3
8:38.74 Henrik Ahnström 81 Brittatorp Flagstaff, AZ 8.2

5000m


60m häck/106.7

7.61 Robert Kronberg 76 Kville Tampere, FIN 13.2
7.87 Philip Nossmy 82 Malmö Sätra 2.3
7.92 Joakim Blaschke 77 KA2 Umeå 25.1
8.08 Carl-Johan Olsson 80 Mariestad Sätra 2.3
8.16 Dennis Acson 81 Örgryte Göteborg 8.2
8.21 Alexander Ljunggren 81 Helsingborg Göteborg 8.2
8.23 Christian Sjöberg 84 Mariestad Göteborg 8.2
8.30 Henrik Värendh 69 Spårvägen Sätra 2.3
8.34 Peter Pipkorn 79 Ullevi Göteborg 15.2
8.45 Paul Ragnvaldsson 79 Strömsund Umeå 8.2
8.46 Andrus Klaar 75 Spårvägen Göteborg 8.2
8.49 Henrik Weisbach 79 Örgryte Göteborg 1.2
8.50 Rasmus Olofsson 84 Hässelby Umeå 25.1
8.50 Urban Gustafsson 69 Upsala Västerås 2.2
8.53 Alhaji Jeng 81 Örgryte Göteborg 9.3
8.57 Daniel Arnsten 82 Trångsviken Västerås 22.2
8.59 Henrik Hallenbo 78 Lerum Göteborg 9.3
8.60 Jesper Fritz 85 Malmö Malmö 19.1
8.62 Jens Lidström 79 Riviera Umeå 25.1
8.66 Erik Larsson 80 Gotland Växjö 1.2
8.68 Eric Ringdahl 70 Tureberg Sätra 2.3
8.72 Lars Olsson 83 Östersund Ås 15.2
8.73 Björn Lundin 82 Växjö Växjö 1.2
8.78 Alen Rakovic 82 Ullevi Göteborg 1.2
8.80 Nicklas Dackheden 82 Malmö Malmö 19.1
obekräftat
8.67 Rajne Svenssohn 78 IF Göta New York, NY 10.1

Höjd

2.36 Stefan Holm 76 Kil Arnstadt, GER 8.2
2.32 Staffan Strand 76 Hässelby Sätra 2.3
2.24 Linus Thörnblad 85 Lund Malmö 16.2
2.20 Thomas Bipella 84 Örgryte Sätra 2.3
2.15 Peter Blom 79 Lidingö Sätra 2.3
2.15 Ola Carlsson 75 Örgryte Birmingham, GBR 1.2
2.12 Umit Demirci 84 Råby-Rekarne Västerås 23.2
2.10 Erik Sikström 80 Spårvägen Sätra 11.1
2.10 Christian Norstedt 83 Råby-Rekarne Sätra 2.2
2.09 Martin Eriksson 83 Örgryte Västerås 22.2
2.06 Jan-Erik Wanhainen 71 Hälle Göteborg 1.2
2.06 Oskar Jonsson 81 Råby-Rekarne Västerås 25.1
2.05 Per Nordlund 69 Upsala Västerås 2.2
2.04 Joel Spolén 83 Örgryte Göteborg 8.2
2.03 Mattias Grundberg 75 Ullevi Göteborg 1.2
2.01 Anton Ekman 85 Finish Malmö 7.12
2.01 Oscar Karlsson 83 Alingsås Malmö 18.1
2.01 Johan Redborg 81 Tureberg Sätra 11.1
2.00 Andreas L Nilsson 80 Finish Malmö 25.1
2.00 Daniel Jarl 79 Lund Lund 2.2
2.00 Alhaji Jeng 81 Örgryte Göteborg 8.3
1.99 David Fridell 83 Spårvägen Sätra 2.3
1.96 Sebastian Carlsson 87 Kvarnsveden Malmö 15.3
1.96 Samuel Lindén 86 Falun Malmö 15.3
1.94 Jonas Carlsson 86 Växjö Malmö 15.3
1.94 Erik Larsson 80 Gotland Växjö 11.1
skoltävling

Stav

5.70 Oscar Janson 75 Ullevi Malmö 22.2
5.65 Patrik Kristiansson 77 KA2 Malmö 25.1
5.56 Alhaji Jeng 81 Örgryte Göteborg 9.3
5.38 Fredrik Skoglund 81 Lidingö Sätra 1.3
5.10 Gustaf Hultgren 83 Kalmar Malmö 25.1
5.10 Viktor von Bothmer 78 Ullevi Göteborg 8.2
5.06 Henrik Hallenbo 78 Lerum Göteborg 9.3
5.05 Jesper Fritz 85 Malmö Malmö 15.2
4.82 Marcus Lindh 76 Spårvägen Sätra 2.2
4.80 Reine Eklund 77 Örgryte Göteborg 1.2
4.80 Alexander Igelström 74 Ullevi Göteborg 1.2
4.80 Deniz Mahshid 80 Örgryte Malmö 22.2
4.75 Martin Wisnander 84 Malmö Malmö 15.2
4.74 Alexander Eriksson 79 Spårvägen Göteborg 8.2
4.74 Mikael Tapio 76 Ullevi Göteborg 8.2
4.70 Staffan Eliasson 84 Malmö Malmö 25.1
4.70 Johan Carlsson 85 Malmö Malmö 25.1
4.60 Sebastian Zawadski 84 Malmö Göteborg 1.3
4.56 Petter Barck 84 Växjö Göteborg 9.3
4.46 Erik Larsson 80 Gotland Göteborg 9.3
4.38 Rasmus Tjärndal 85 Ullevi Göteborg 8.2
4.38 Linus Lindroth 75 Örgryte Göteborg 8.2
4.35 Kaj Eklund 82 Stocksäter Göteborg 2.2
4.34 Johan Papas 81 Tureberg Sätra 19.1
4.33 Anjin Dahlhöjd 86 Örgryte Malmö 16.3
obekräftat

Längd

7.40 Dan Alfredsson 79 Hässelby Glasgow, GBR 2.2
7.36 David Frykholm 80 IF Göta Sätra 1.3
7.31 Anders Hansson 74 Heleneholm Sätra 1.3
7.29 Magnus Åhlén 78 IF Göta New York, NY 1.2
7.28 Anton Andersson 81 Örgryte Västerås 23.2
7.26 Robert Fält 77 Gefle Falun 7.12
7.23 Daniel Almgren 79 Hässelby Sätra 1.3
7.19 Daniel Arnsten 82 Trångsviken Västerås 23.2
7.15 Robert Bagge 82 Mölndal Västerås 23.2
7.07 Erik Henrysson 79 Örebro Västerås 19.1
7.07 Alhaji Jeng 81 Örgryte Göteborg 8.3
7.03 Erik Larsson 80 Gotland Sätra 1.3
7.01 *Ruben Kiefer 74 Gefle Sätra 1.3
6.97 Andrus Klaar 75 Spårvägen Sätra 1.3
6.94 Andreas Hedström 81 Hässelby Falun 7.12
6.87 Håkan Setthammar 72 Västerås Västerås 19.1
6.86 Niklas Larsson 83 Tjalve Västerås 26.1
6.78 Daniel Ragnvaldsson 76 Strömsund Umeå 25.1
6.78 Michel Tornéus 86 Tumba Malmö 15.3
6.75 Jimmie Johnsson 85 Finish Västerås 22.2
6.72 Jonatan Falk 86 Lerum Malmö 15.3
6.72 Henrik Hallenbo 78 Lerum Göteborg 8.3
6.71 Håkan Tunander 81 Kvarnsveden Västerås 23.2
6.70 Nicklas Wiberg 85 Färjestaden Göteborg 8.3
6.69 Nils Pettersson 81 IF Göta Riverdale, NY 1.12

Tresteg

17.70 Christian Olsson 80 Örgryte Birmingham, GBR 16.3
15.85 Anton Andersson 81 Örgryte Stockholm 18.2
15.26 Henrik Sahlström 77 Gefle Stockholm 18.2
15.25 Erik Eriksson 80 Örbyhus Sätra 2.3
15.21 Haldur Rohtla 76 Örgryte Sätra 2.3
14.91 Johan Attersand 74 Hammarby Stockholm 18.2
14.64 Sebastian Lindén 83 Falun Bollnäs 1.2
14.39 Patrik Bagge 85 Brattås Göteborg 8.2
14.25 Alen Rakovic 82 Ullevi Västerås 22.2
14.18 Andreas Otterling 86 Örebro Malmö 16.3
14.17 Robert Bagge 82 Mölndal Göteborg 8.2
14.08 Jimmie Johnsson 85 Finish Västerås 23.2
14.08 Mikael Lilja 87 Heleneholm Malmö 16.3
14.05 Kruffe Gustavsson 75 Duvbo Sätra 11.1
13.96 Magnus Åhlén 78 IF Göta Riverdale, NY 22.2
13.91 Alexander Ljungblom 85 Ullevi Västerås 23.2
13.89 Daniel Abrahamson 82 Sävedalen Västerås 22.2
13.86 Sebastian Ekstrand 86 Finish Malmö 25.1
13.68 Andreas Daun 80 Spårvägen Umeå 26.1
13.66 Tommy Sarenbrant 71 Väsby Sätra 15.2
13.56 Habib Arwand 84 Heleneholm Västerås 23.2
13.55 David Fridell 83 Spårvägen Sätra 15.2
13.55 Andreas Andersson 86 Tureberg Malmö 16.3
13.52 Peter Fredriksson 83 Wärnamo Växjö 1.2
13.44 Johan Jakobsson 87 Ullevi Malmö 16.3

Kula/7.26

18.61 Jimmy Nordin 79 Malmö Mustasaari, FIN 10.2
18.30 Manuel Brändeborn 73 Råby-Rekarne Blacksburg, VA 1.3
17.64 Daniel Arrhenius 78 Spårvägen Air Force Academy, CO 1.3
17.21 Magnus Lohse 84 Mölndal Göteborg 8.2
16.49 Anders Axlid 66 Ullevi Sätra 1.3
16.20 *Magnus Hallgrimsson 76 Örgryte Göteborg 8.2
16.02 Philip Åman 77 Ullevi Göteborg 8.2
15.83 Staffan Jönsson 81 Heleneholm Nampa, ID 1.3
15.52 Anders Constantin 82 Orient New York, NY 28.2
15.50 Linus Bernhult 75 Huddinge Sätra 2.2
15.29 Robert Melin 82 Bottnaryd Växjö 1.2
15.05 Erik Larsson 80 Gotland Växjö 1.2
14.96 Johan Persson 80 Falun Baton Rouge, LA 31.1
14.88 David Johansson 80 Ludvika Baton Rouge, LA 25.1
14.70 Mattias Eriksson 74 Bollnäs Bollnäs 1.2
14.57 Daniel Ragnvaldsson 76 Strömsund Umeå 18.1
14.55 Christer Björkander 83 Lerum Västerås 22.2
14.06 Johan Mörner 81 Örbyhus Västerås 2.2
14.04 Anders Wikander 67 Helsingborg Helsingborg 22.2
14.00 Per Östlund 61 Hässelby Sätra 15.2
13.53 Jonas Forsberg 70 Heleneholm Malmö 18.1
13.44 Magnus Brink 84 Östersund Umeå 25.1
13.40 Teddy Jonasson 58 Rånäs Västerås 2.2
13.40 Tommy Sarenbrant 71 Väsby Sätra 23.2
13.26 Andrus Klaar 75 Spårvägen Göteborg 8.3
obekräftat
13.87 Nils Pettersson 81 IF Göta Riverdale, NY 1.12
13.37 Rajne Svenssohn 78 IF Göta Riverdale, NY 31.1

Vikt/18

20.23 Bengt Johansson 73 Västerås Nyköping 15.2
18.14 Per Karlsson 67 Växjö Karlstad 20.2
16.56 Sören Olsson 70 IF Göta Sätra 2.3
15.60 Stellan Kjellander 78 Vittsjö Sätra 2.3
15.50 Tony Settle 75 Råby-Rekarne Sätra 2.3
15.09 Mikael Nyström 71 Linnéa Sätra 2.3
14.95 Anders Bergström 66 Gefle Sätra 2.3
14.60 Kim Johansson 68 Hede Karlstad 14.1
13.63 Daniel Korhonen 76 Kville Göteborg 15.2
12.65 Christer Björkander 83 Lerum Göteborg 8.2
12.54 Fred Schumacher 61 Västerås Västerås 2.2
12.25 Håkan Setthammar 72 Västerås Västerås 19.1
12.00 Philip Åman 77 Ullevi Göteborg 2.2

Sjukamp/M

5.668 Alhaji Jeng 81 Örgryte Göteborg 9.3
5.330 Erik Larsson 80 Gotland Göteborg 9.3
5.326 Henrik Hallenbo 78 Lerum Göteborg 9.3
5.205 Andrus Klaar 75 Spårvägen Göteborg 9.3
4.877 Johan Szabo 81 Danderyd Athl Göteborg 9.3
4.681 David Frykholm 80 IF Göta Göteborg 9.3
4.538 Gustaf Hultgren 83 Kalmar Göteborg 9.3
4.509 Gustav Andhill 79 Alingsås Göteborg 9.3
4.274 Martin Eriksson 83 Örgryte Göteborg 9.3
4.270 Yannick Tregaro 78 Örgryte Göteborg 9.3
4.240 Lasse Ohtamaa 80 Tullinge-Tumba Göteborg 9.3
4.124 Björn Lundin 82 Växjö Helsinki, FIN 16.2
4.089 Reine Eklund 77 Örgryte Göteborg 9.3
3.874 Jim Ekliden 80 Brattås Göteborg 9.3
överlång bana
4.346 Lasse Ohtamaa 80 Tullinge-Tumba Växjö 5.1
4.013 Henrik Rundby 83 Huddinge Växjö 5.1