Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Tisdag 24 oktober 2017

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se
Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Frida Hogstrand
redaktör
073-626 98 88

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


FRIIDROTT.SE / RESULTAT|STATISTIK / ÅRSBÄSTA

FRIIDROTT.SE / RESULTAT|STATISTIK / ÅRSBÄSTA M UTE 2003

Årsbästa M 2003

[MÄN] [KVINNOR] [P19] [F19] [P17] [F17] [P15] [F15] [P14] [F14]

Senast uppdaterad 30 NOV, 2003
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda utomhus 2003.

100m

10.41 Patrik Lövgren 75 Malmö Halmstad 19.7
10.50 Johan Engberg 81 IF Göta Helsinki, FIN 5.9
10.58 Philip Nossmy 82 Malmö Göteborg/U 5.7
10.60 Edmund Yeboah 88 Hässelby Göteborg/U 5.7
10.61 Pontus Nilsson 82 Heleneholm Helsingborg 13.7
10.66 Erik Wahn 80 Helsingborg Malmö/S 12.8
10.68 Johan Wissman 82 Helsingborg Kalamata, GRE 31.5
10.68 Niklas Stridqvist 77 Sundsvall Gävle 18.7
10.71 Peter Johansson 81 Ullevi Helsingborg 13.7
10.71 Nasser Sebabi 82 Hofors Gävle 18.7
10.74 Lenny Martinez 78 Hellas Eskilstuna 14.6
10.75 Per Strandquist 87 Malmö Karlskrona 28.6
10.78 Jimisola Laursen 77 Malmö Göteborg/S 2.9
10.78 Robert Kronberg 76 Kville Lerum 10.8
10.80 Daniel Persson 82 Malmö Malmö/S 12.8
10.81 Niclas Broström 77 IF Göta Borås 12.6
10.84 Anders Hansson 74 Heleneholm Malmö/S 12.8
10.85 Christofer Ohlsson 78 Spårvägen Karlstad 24.7
10.87 Mikael Jakobsson 81 Örebro Täby 9.8
10.88 Kwame Amoateng 87 Ullevi Göteborg/U 5.7
10.89 Stefan Tärnhuvud 85 Sundsvall Gävle 18.7
10.89 Anders Boyacioglu 76 Huddinge Gävle 18.7
10.91 Gustav Sewall 85 Malmö Stockholm/S 12.9
10.92 Peter Ahl 80 Ullevi Göteborg/U 5.7
10.92 Christofer Sandin 79 Mölndal Göteborg/U 5.7
okänd vind
medvind
10.25 Patrik Lövgren 75 Malmö Helsingborg 13.7
10.34 Johan Wissman 82 Helsingborg Helsingborg 13.7
10.46 Johan Engberg 81 IF Göta Göteborg/U 5.7
10.52 Philip Nossmy 82 Malmö Göteborg/U 5.7
10.54 Jimisola Laursen 77 Malmö Helsingborg 13.7
10.63 Per Strandquist 87 Malmö Helsingborg 12.7
10.64 Lenny Martinez 78 Hellas Göteborg/U 5.7
10.66 Erik Wahn 80 Helsingborg Lappeenranta, FIN 21.6
10.67 Anders Hansson 74 Heleneholm Jönköping 18.6
10.70 Peter Johansson 81 Ullevi Göteborg/U 5.7
10.75 Kwame Amoateng 87 Ullevi Malmö/He 15.8
10.77 Daniel Persson 82 Malmö Helsingborg 13.7
10.85 Klas Ringdahl 77 Hellas Huddinge 25.5
10.86 Simon Johansson 87 Kil Malmö/He 15.8
10.89 Christofer Sandin 79 Mölndal Lerum 19.6
10.90 Magnus Linder 81 Hellas Göteborg/U 5.7
10.90 Linus Malmborg 74 Heleneholm Lund 11.6

200m

20.43 Johan Wissman 82 Helsingborg Bydgoszcz, POL 20.7
20.83 Johan Engberg 81 IF Göta Bydgoszcz, POL 20.7
21.02 Erik Wahn 80 Helsingborg Malmö/S 12.8
21.21 Jimisola Laursen 77 Malmö Vellinge 14.6
21.25 Philip Nossmy 82 Malmö Malmö/S 12.8
21.40 Patrik Lövgren 75 Malmö Vellinge 14.6
21.53 Lenny Martinez 78 Hellas Eskilstuna 15.6
21.53 Alexander Ljunggren 81 Helsingborg Göteborg/U 6.7
21.55 Andreas Mokdasi 84 Hässelby Vellinge 17.8
21.56 Anders Hansson 74 Heleneholm Jönköping 18.6
21.59 Thomas Nikitin 82 Spårvägen Vellinge 17.8
21.60 Pontus Nilsson 82 Heleneholm Jönköping 18.6
21.73 Klas Ringdahl 77 Hellas Huddinge 25.5
21.82 Nasser Sebabi 82 Hofors Vellinge 17.8
21.83 Per Strandquist 87 Malmö Göteborg/U 6.7
21.88 Magnus Aare 74 Danderyd Athl Gävle 18.7
21.90 Martin Hajdu 83 Malmö Vellinge 17.8
21.91 Fredrik Johansson 86 Fjugesta Paris, FRA 30.7
21.93 Stuart Mulondo 84 Hellas Göteborg/U 6.7
21.93 Tim Greneby 85 Örebro Örebro 9.6
21.94 Gustav Sewall 85 Malmö Jönköping 18.6
21.99 Johan Hed 80 Mölndal Nacogdoches, TX 12.4
22.02 Christofer Sandin 79 Mölndal Göteborg/U 6.7
22.03 Peter Johansson 81 Ullevi Norrtälje 2.8
22.05 Daniel Almgren 79 Hässelby Gävle 18.7
okänd vind
21.37 Mikael Jakobsson 81 Örebro Minneapolis, MN 9.5
medvind
medvind
medvind
medvind
medvind
medvind
medvind
medvind
medvind
medvind
medvind
medvind
medvind
medvind
medvind
medvind
medvind

400m

45.67 Jimisola Laursen 77 Malmö Madrid, ESP 19.7
45.80 Johan Wissman 82 Helsingborg Stockholm/S 5.8
47.30 Thomas Nikitin 82 Spårvägen Stockholm/S 5.8
47.39 Andreas Mokdasi 84 Hässelby Norrtälje 2.8
47.68 Magnus Aare 74 Danderyd Athl Växjö 1.7
48.08 Martin Hajdu 83 Malmö Vellinge 16.8
48.23 Johan Hed 80 Mölndal San Marcos, TX 19.5
48.24 Thomas Byrberg 79 Tureberg Gävle 20.7
48.28 Joni Jaako 86 Tjalve Paris, FRA 29.7
48.46 Gustav Sewall 85 Malmö Odense, DEN 24.8
48.56 Fredrik Johansson 86 Fjugesta Stockholm/S 14.9
48.66 Jon Andersson 80 Falun Enskede 24.5
48.68 Albin Johansson 81 Hässelby Keuruu, FIN 20.6
48.76 Daniel Almgren 79 Hässelby Sollentuna 1.6
48.96 Sebastian Hukari 78 Tureberg Uppsala 29.6
48.98 Gustav Lindström 81 Lund Vellinge 16.8
49.07 Mattias Claesson 86 Mullsjö SOK Norrköping 22.7
49.11 Andreas Rehnborg 80 Hässelby Ludvika 28.6
49.16 Mikael Jakobsson 81 Örebro Täby 9.8
49.20 Fredrik Karlsson 78 Hammarby Enskede 25.6
49.32 Johan Kågeman 86 Tureberg Nyköping 20.9
49.32 Mikael Sandin 82 Mölndal Vellinge 16.8
49.33 Anders Hansson 74 Heleneholm Växjö 1.7
49.45 Tor Pöllänen 87 Hässelby Malmö/He 17.8
49.46 Johan Klinteskog 81 Hammarby Västerås 10.7
obekräftat
Manuell tidtagning

800m

1:45.45 Rizak Dirshe 72 Malmö Cuxhaven, GER 19.7
1:46.50 Rickard Pell 79 Hammarby Arnhem, NED 25.6
1:48.50 Thomas Byrberg 79 Tureberg Göteborg/U 6.7
1:48.88 Andreas Rehnborg 80 Hässelby Göteborg/U 6.7
1:50.14 Johan Klinteskog 81 Hammarby Malmö/S 12.8
1:50.20 Jacob Gustafsson 84 Ullevi Provo, UT 2.5
1:50.20 Fredrik Karlsson 78 Hammarby Växjö 1.7
1:50.25 Fredrik Kjellberg 77 Tureberg Sollentuna 31.5
1:50.91 Olle Walleräng 85 Råby-Rekarne Vellinge 17.8
1:51.07 Mattias Claesson 86 Mullsjö SOK Göteborg/S 2.9
1:51.20 Stefan Johansson 80 Falköping Karlstad 24.7
1:51.28 Jan Olszowy 82 Spårvägen Walnut, CA 18.4
1:51.29 Daniel Norberg 78 Hammarby Karlstad 24.7
1:51.31 Erik Emilsson 82 Malmö San Diego, CA 12.4
1:51.41 Göran Olofsson 77 Eslöv Malmö/S 12.8
1:51.65 Axel Lönnqvist 81 Hässelby Malmö/S 12.8
1:51.65 Patrik Johansson 72 Spårvägen Karlstad 24.7
1:51.68 Mattias Norling 77 Tureberg Gävle 19.7
1:51.91 Joakim Löfwing 84 Falköping Mannheim, GER 22.6
1:51.97 John Lindström 83 Tureberg Enskede 17.6
1:52.07 Karl Borgö 80 Ymer Malmö/S 12.8
1:52.26 Joakim Daun 82 Gotland Borås 12.6
1:52.46 Johan Bagge 84 IF Göta Vellinge 17.8
1:52.58 Niclas Rysjö 84 Tumba Vellinge 17.8
1:52.69 Thomas Johansson 81 Sävedalen Karlstad 24.7
obekräftat

1500m

3:41.30 Mattias Norling 77 Tureberg Malmö/S 12.8
3:41.87 Rizak Dirshe 72 Malmö Köbenhavn, DEN 2.6
3:42.90 John Laselle 79 Tureberg Arnhem, NED 25.6
3:44.49 Olle Walleräng 85 Råby-Rekarne Göteborg/S 2.9
3:45.58 Patrik Johansson 72 Spårvägen Lapinlahti, FIN 13.7
3:45.98 John Lindström 83 Tureberg Malmö/S 12.8
3:46.99 Thomas Johansson 81 Sävedalen Malmö/S 12.8
3:47.01 Erik Sjöqvist 72 Enhörna Jönköping 27.5
3:47.38 Henrik Skoog 79 Spårvägen Jönköping 27.5
3:47.96 Gustav Svedbrant 81 Rånäs Stockholm/S 5.8
3:48.26 Kent Claesson 71 Skillingaryd Jönköping 27.5
3:48.44 Erik Emilsson 82 Malmö Malmö/S 12.8
3:48.88 Joel Bodén 83 Skellefteå Göteborg/S 2.9
3:49.63 Mustafa Mohamed 79 Hälle Göteborg/U 5.7
3:50.1m Per-Henrik Sundell 79 Hammarby Karlstad 26.7
3:50.41 Pontus Österberg 79 Rånäs Stockholm/S 5.8
3:50.49 Jörgen Johansson 79 Eksjö Södra Göteborg/U 5.7
3:50.63 Niklas Österberg 73 Rånäs Stockholm/S 5.8
3:50.69 *Rachid Benjira 74 Hammarby Göteborg/S 2.9
3:50.98 Fredrik Kjellberg 77 Tureberg Eskilstuna 14.6
3:51.20 Henrik Ahnström 81 Brittatorp Göteborg/U 5.7
3:51.47 Johnny Jönsson 73 Spårvägen Stockholm/S 5.8
3:51.73 Joakim Daun 82 Spårvägen Guernsey, GBR 4.7
3:51.77 Per Jacobsen 77 IF Göta Stockholm/S 5.8
3:51.79 Tobias Lundvall 77 Sävedalen Göteborg/U 5.7

3000m

7:49.36 Erik Sjöqvist 72 Enhörna Helsinki, FIN 18.8
8:00.18 Kent Claesson 71 Skillingaryd Cottbus, GER 4.6
8:05.42 Mustafa Mohamed 79 Hälle Malmö/S 12.8
8:12.26 Jörgen Johansson 79 Eksjö Södra Norrköping 22.7
8:15.76 Ahmed Mohamed 76 Malmö Göteborg/S 2.9
8:15.85 Fredrik Uhrbom 77 Söderköping Norrköping 22.7
8:16.51 Oskar Käck 82 Hagen Göteborg/S 2.9
8:17.99 Patrik Johansson 72 Spårvägen Eurajoki, FIN 25.6
8:19.93 *Rachid Benjira 74 Hammarby Malmö/S 12.8
8:21.10 Per Jacobsen 77 IF Göta Malmö/S 12.8
8:21.34 *Mounir El Guerouaoui 77 Tureberg Sollentuna 31.5
8:21.44 *Gauti Johannesson 79 IKS Umeå Sollentuna 31.5
8:22.64 Patrik Tjärdal 73 Enhörna Norrköping 22.7
8:24.7m Gustav Svedbrant 81 Rånäs Växjö 1.7
8:25.0m Kristian Algers 75 Enhörna Växjö 1.7
8:25.55§ Henrik Skoog 79 Spårvägen Zagreb, CRO 7.7
8:31.20 Johnny Jönsson 73 Spårvägen Norrköping 22.7
8:33.06 Mats Granström 83 Eksjö Södra Högby 16.7
8:35.28 Mahmoud A J Hassan 82 Malmö Malmö/S 12.8
8:35.79 Johan Lindgren 79 Hässelby Malmö/S 12.8
8:37.03 Thomas Johansson 81 Sävedalen Sollentuna 31.5
8:38.94 Clas Jansson 82 Kvarnsveden Sollentuna 31.5
8:39.2m Tobias Lundvall 77 Sävedalen Göteborg/S 26.6
8:39.87 Daniel Westerberg 82 Åsjön Gävle 18.7
8:40.01 Johan Lundahl 78 Sävedalen Norrköping 22.7
obekräftat
8:31.2m Henrik Ahnström 81 Brittatorp Bydgoszcz, POL 20.7

5000m

13:23.24 Erik Sjöqvist 72 Enhörna Kassel, GER 13.6
13:43.57 Kent Claesson 71 Skillingaryd Arnhem, NED 25.6
13:45.23 Henrik Ahnström 81 Brittatorp Eugene, OR 26.4
13:48.01 Mustafa Mohamed 79 Hälle Lappeenranta, FIN 21.6
14:02.07 Gustav Svedbrant 81 Rånäs Växjö 1.7
14:04.98 Kristian Algers 75 Enhörna Växjö 1.7
14:11.70 Björn Bergström 79 Vingarna Kvarnsveden 14.6
14:24.67 *Said Regragui 74 Hässelby Norrtälje 3.8
14:25.42 Jörgen Johansson 79 Eksjö Södra Kvarnsveden 14.6
14:29.38 Fredrik Uhrbom 77 Söderköping Kvarnsveden 14.6
14:31.48 Mats Granström 83 Eksjö Södra Vellinge 17.8
14:33.6m Thomas Johansson 81 Sävedalen Vejle, DEN 11.5
14:33.7m Patrik Tjärdal 73 Enhörna Växjö 1.7
14:36.78 Oskar Käck 82 Hagen Vellinge 17.8
14:43.2m Claes Nyberg 71 IF Göta Helsinki, FIN 6.9
14:45.44 *Mounir El Guerouaoui 77 Tureberg Enskede 24.5
14:47.02 Martin Söderberg 76 Hakarpspojkarna Jönköping 18.6
14:48.70 Mahmoud A J Hassan 82 Malmö Helsingborg 11.7
14:48.98 Erik Emilsson 82 Malmö Los Angeles, CA 26.4
14:53.28 Rickard Andersson 73 Malmö Helsingborg 11.7
14:56.28 Erik Petersson 80 Mölndal San Marcos, TX 19.5
14:58.2m *Rachid Benjira 74 Hammarby Växjö 1.7
15:03.69 Clas Jansson 82 Kvarnsveden Göteborg/U 4.7
15:05.83 Andreas Carlborg 72 Spårvägen Kvarnsveden 14.6
15:06.39 Andreas Phersson 75 Gotland Guernsey, GBR 1.7

10000m

28:32.45 Erik Sjöqvist 72 Enhörna Athina, GRE 12.4
28:57.16 Claes Nyberg 71 IF Göta Helsinki, FIN 6.9
29:42.51 Gustav Svedbrant 81 Rånäs Helsinki, FIN 6.9
29:48.49 Joakim Johansson 76 Hälle Athina, GRE 12.4
30:43.00 Kristian Algers 75 Enhörna Köbenhavn, DEN 29.5
30:46.11 *Said Regragui 74 Hässelby Norrtälje 1.8
30:57.43 Patrik Tjärdal 73 Enhörna Norrtälje 1.8
31:00.1m Clas Jansson 82 Kvarnsveden Ludvika 5.8
31:05.44 Tony Berglund 75 IFK Umeå Skellefteå 4.9
31:12.21 Patrik Gustafson 70 Brittatorp Norrtälje 1.8
31:13.85 Martin Söderberg 76 Hakarpspojkarna Norrtälje 1.8
31:39.24 Mats Granström 83 Eksjö Södra Nässjö 27.6
31:41.03 Rikard Hedelin 70 IFK Umeå Skellefteå 4.9
31:45.83 Anders Hemmyr 73 IFK Umeå Skellefteå 4.9
31:53.35 Johan Lindberg 80 Upsala Stockholm/S 20.9
31:56.68 Andreas Brodin 72 IKS Umeå Skellefteå 4.9
32:01.35 Peter Koskenkorva 67 Hässelby Norrtälje 1.8
32:11.75 Jesper Hansson 67 Enhörna Stockholm/S 20.9
32:12.74 Anders Dahl 64 Högbo AIK Gävle 4.6
32:22.72 Fredrik Svanfeldt 63 Hässelby Stockholm/S 20.9
32:24.25 Johan Lundahl 78 Sävedalen Nässjö 27.6
32:25.06 Peter Öhman 76 Spårvägen Norrtälje 1.8
32:28.08 Per-Åke Sandström 61 Skellefteå Skellefteå 4.9
32:28.3m Anders Soovik 76 Mölndal Göteborg/S 18.9
32:30.1m Martin Gidewall 76 Tumba Eskilstuna 3.9

Marathon

2:18.41 Magnus Bergman 68 Enhörna Sevilla, ESP 23.2
2:19.55 *Said Regragui 74 Hässelby Stockholm 14.6
2:22.00 Runar Höiom 67 Alingsås Berlin, GER 28.9
2:23.28 Claes Nyberg 71 IF Göta Stockholm 14.6
2:24.57 Jonas Larm 73 Hässelby Firenze, ITA 23.11
2:25.58 Fredrik Svanfeldt 63 Hässelby Berlin, GER 28.9
2:26.34 Patrick Hallén 66 Enhörna Stockholm 14.6
2:28.15 Anders Szalkai 70 Spårvägen Hongkong, HKG 16.2
2:28.44 Raimo Korhonen 69 Näshulta Kvarnsveden 1.11
2:29.30 Patrik Gustafson 70 Brittatorp Stockholm 14.6
2:29.31 Martin Gidewall 76 Tumba Firenze, ITA 23.11
2:29.58 Martin Rappe 72 Hammarby Stockholm 14.6
2:30.31 Måns Höiom 69 Studenterna Amsterdam, NED 19.10
2:31.40 Andreas Gabrielsson 78 Ymer Stockholm 14.6
2:32.27 Joel Johansson 72 Malmö Odense, DEN 12.10
2:33.23 Henrik Östling 76 Enhörna Hamburg, GER 27.4
2:33.43 Johan Faskunger 73 Hammarby Stockholm 14.6
2:34.08 Anders Soovik 76 Mölndal Odense, DEN 12.10
2:34.33 Kristoffer Österlund 72 IFK Umeå Umeå 11.10
2:35.16 Reima Hartikainen 63 Skövde Växjö 18.10
2:35.34 *Cédric Schwartzler 74 Studenterna Milano, ITA 30.11
2:36.45 Andreas Hårrskog 69 Mora Stockholm 14.6
2:37.23 Lars Andervang 63 Ymer Stockholm 14.6
2:37.37 Thommy Larsson 65 Sundsvall Stockholm 14.6
2:38.08 Martin Lundberg 65 Fredrika Umeå 11.10

3000m hinder/91.4

8:23.35 Mustafa Mohamed 79 Hälle Stockholm/S 5.8
8:25.55 Henrik Skoog 79 Spårvägen Zagreb, CRO 7.7
8:42.01 Henrik Ahnström 81 Brittatorp Walnut, CA 17.4
8:48.79 Per Jacobsen 77 IF Göta Uden, NED 5.7
8:50.32 Erik Emilsson 82 Malmö Palo Alto, CA 28.3
9:04.23 *Rachid Benjira 74 Hammarby Västerås 10.7
9:13.13 John Gustafsson 75 Ullevi Västerås 10.7
9:14.14 Johan Lindberg 80 Upsala Uppsala 29.6
9:14.38 Niklas Lindberg 71 Rånäs Norrtälje 2.8
9:17.0m Oskar Kanmert-Gustafsson 84 Ärla Odense, DEN 24.8
9:18.02 Jan Amnéus 79 Väsby Alingsås 31.8
9:26.58 Martin Gidewall 76 Tumba Norrtälje 2.8
9:26.99 Fredrik Sohlberg 72 Studenterna Norrtälje 2.8
9:29.67 Joel Johansson 72 Malmö Helsingborg 11.7
9:29.72 Runar Höiom 67 Alingsås Alingsås 31.8
9:30.15 Magnus Jensen 84 Ed Norrtälje 2.8
9:31.40 Björn Gustafsson 79 Hammarby Karlstad 24.7
9:31.52 Björn Ahlepil 80 Rånäs Borås 12.6
9:35.40 Johan Wettergren 75 Kville Göteborg/S 11.9
9:35.41 Philip Aagaard 82 Spårvägen Knoxville, TN 17.5
9:36.14 Erik Frykberg 79 Mora Karlstad 24.7
9:38.42 Henrik Wass 81 Wilske Kungälv 22.6
9:40.12 Patrik Gustafson 70 Brittatorp Norrtälje 2.8
9:41.50 Axel Lönnqvist 81 Hässelby Västerås 10.7
9:42.71 Daniel Andersson 75 Mölndal Västerås 10.7

110m häck/106.7

13.46 Robert Kronberg 76 Kville Saint Denis, FRA 28.8
13.50 Philip Nossmy 82 Malmö Bydgoszcz, POL 20.7
14.14 Joakim Blaschke 77 KA2 Helsinki, FIN 6.9
14.29 Rafael Askros 81 Ullevi Växjö 1.7
14.47 Carl-Johan Olsson 80 Mariestad Pudasjärvi, FIN 13.7
14.55 Magnus Norberg 79 Huddinge Norrtälje 1.8
14.64 Henrik Värendh 69 Spårvägen Norrtälje 1.8
14.67 Christian Sjöberg 84 Mariestad Växjö 1.7
14.72 Alexander Ljunggren 81 Helsingborg Norrtälje 1.8
14.86 Hans Svensson 84 Vittsjö Helsingborg 12.7
14.92 Michael Railsback 84 Gefle Helsingborg 12.7
15.05 Dennis Acson 81 Örgryte Lyngby, DEN 9.6
15.17 Paul Ragnvaldsson 79 Strömsund Norrtälje 1.8
15.25 Urban Gustafsson 69 Upsala Norrtälje 25.6
15.28 Patrik Melin 71 Gefle Maribor, SLO 6.7
15.28 Tobias Otterbring 85 Lima Tallinn, EST 8.6
15.30 Rasmus Olofsson 84 Hässelby Västerås 10.7
15.35 Lars Olsson 83 Östersund Helsingborg 12.7
15.40 Henrik Weisbach 79 Örgryte Göteborg/S 2.9
15.42 Sebastian Hukari 78 Tureberg Sollentuna 1.6
15.44 Andrus Klaar 75 Spårvägen Gävle 31.8
15.44 Erik Larsson 80 Gotland Maribor, SLO 6.7
15.46 Björn Lundin 82 Växjö Enköping 13.7
15.49 Lasse Ohtamaa 80 Tullinge-Tumba Uppsala 29.6
15.55 Peter Pipkorn 79 Ullevi Halmstad 20.7
okänd vind
medvind
14.14 Joakim Blaschke 77 KA2 Simrishamn 10.8
14.39 Christian Sjöberg 84 Mariestad Helsingborg 12.7
14.75 Dennis Acson 81 Örgryte Borås 12.6
15.02 Sebastian Hukari 78 Tureberg Enskede 24.5
15.07 Urban Gustafsson 69 Upsala Enskede 24.5
15.08 Tobias Otterbring 85 Lima Helsingborg 12.7
15.47 Andreas Ericsson 71 Råby-Rekarne Enskede 24.5
obekräftat
15.49 Eric Ringdahl 70 Tureberg Stovner, NOR 4.8

400m häck/91.4

49.40 Mikael Jakobsson 81 Örebro Saint Denis, FRA 26.8
51.47 Magnus Aare 74 Danderyd Athl Helsinki, FIN 5.9
52.10 Magnus Norberg 79 Huddinge Norrtälje 3.8
52.35 Peter Andersson 76 Täby Norrtälje 3.8
53.05 Jimmy Palm 79 Helsingborg Norrtälje 3.8
53.25 Henrik Encke 84 Hässelby Göteborg/U 4.7
53.28 Martin Burrows 73 Hälle Karlstad 24.7
53.41 Anders Wistam 75 Hellas Gävle 19.7
54.39 Niklas Larsson 85 Boo Odense, DEN 23.8
54.92 Rafael Askros 81 Ullevi Västerås 10.7
55.17 Gustav Lindström 81 Lund Vellinge 17.8
55.21 Joel Gustafsson 83 Hellas Göteborg/U 4.7
55.35 Nicklas Dackheden 82 Malmö Vellinge 17.8
55.44 Petter Barck 84 Växjö Växjö 1.7
55.56 Rajne Svenssohn 78 IF Göta Eskilstuna 15.6
55.64 Björn Johansson 84 Trollhättans SK Göteborg/U 4.7
55.87 Göran Olofsson 77 Eslöv Olofström 31.8
55.93 Johan Klinteskog 81 Hammarby Västerås 10.7
56.01 Mikael Sandin 82 Mölndal Göteborg/S 11.9
56.09 Joel Blid 83 IF Göta Oslo, NOR 21.6
56.13 Albin Johansson 81 Hässelby Vellinge 17.8
56.68 Pär Malmros 83 Bollnäs Vellinge 17.8
56.72 Erik Lundvik 85 Växjö Klippan 30.8
56.73 Konstantinos Koutalas 70 Spårvägen Enskede 24.5
56.99 Samuel Lindén 86 Falun Enskede 24.5

Höjd

2.34 Stefan Holm 76 Kil Rethymno, GRE 6.7
2.30 Linus Thörnblad 85 Lund Vellinge 16.8
2.26 Staffan Strand 76 Hässelby Malmö/S 12.8
2.22 Thomas Bipella 84 Örgryte Vellinge 16.8
2.15 Ola Carlsson 75 Örgryte Herzogenbuchsee, SUI 7.6
2.15 Peter Blom 79 Lidingö Växjö 1.7
2.11 Jan-Erik Wanhainen 71 Hälle Kil 19.7
2.10 Christian Norstedt 83 Råby-Rekarne Norrköping 24.8
2.09 Martin Eriksson 83 Örgryte Vellinge 17.8
2.05 Nicklas Wiberg 85 Färjestaden Tampere, FIN 24.7
2.05 Erik Sikström 80 Spårvägen Kil 19.7
2.04 Umit Demirci 84 Råby-Rekarne Sollentuna 31.5
2.04 Tobias Svensson 77 Wärnamo Kalmar 17.7
2.03 Per Nordlund 69 Upsala Enskede 24.5
2.00 *Ruben Kiefer 74 Gefle Gävle 17.6
2.00 Mattias Grundberg 75 Ullevi Västerås 10.7
1.99 Oskar Jonsson 81 Råby-Rekarne Västerås 8.8
1.98 David Fridell 83 Spårvägen Göteborg/U 5.7
1.98 Christer Johansson 82 Örgryte Vellinge 17.8
1.98 Ronny Hansson 78 Finish Lund 31.8
1.97 Björn Petersson 85 Oskarshamn Villstad 20.9
1.97 Andreas L Nilsson 80 Finish Halmstad 19.7
1.96 Jonas Lundström 84 Älven Sollefteå 9.6
1.96 Samuel Lindén 86 Falun Malmö/He 15.8
1.96 Johan Redborg 81 Tureberg Sollentuna 31.5
1.96 Philip Nossmy 82 Malmö Trelleborg 28.6
1.96 Mehdi Al-khatib 87 Hellas Nyköping 20.9
1.96 Josef Karnebäck 87 Visby Gute Malmö/He 15.8
1.96 Christoffer Thomée 82 Sävedalen Reykjavik, ISL 2.8
obekräftat
provisorisk bana
2.28 Christian Olsson 80 Örgryte Båstad 29.6

Stav

5.87 Oscar Janson 75 Ullevi Somero, FIN 29.6
5.85 Patrik Kristiansson 77 KA2 Saint Denis, FRA 28.8
5.60 Martin Eriksson 71 Hässelby Campbelltown, AUS 15.2
5.40 Alhaji Jeng 81 Örgryte Helsinki, FIN 6.9
5.25 Pawel Szczyrba 81 Heleneholm Göteborg/U 6.7
5.25 Fredrik Skoglund 81 Lidingö Göteborg/U 4.7
5.10 Jesper Fritz 85 Malmö Karlskrona 29.6
5.01 Gustaf Hultgren 83 Kalmar Vellinge 16.8
5.00 Johan Carlsson 85 Malmö Malmö 25.5
5.00 Alexander Eriksson 79 Spårvägen Lübeck, GER 9.6
4.95 Anders Edvinsson 73 Spårvägen Göteborg/U 4.7
4.95 Deniz Mahshid 80 Örgryte Göteborg/U 4.7
4.90 Alexander Igelström 74 Ullevi Uddevalla 26.7
4.85 Marcus Lindh 76 Spårvägen Halmstad 20.7
4.80 Reine Eklund 77 Örgryte Lübeck, GER 7.6
4.80 Henrik Hallenbo 78 Lerum Palermo, ITA 17.5
4.80 Elias Palo 81 Haparanda SKT Luleå 16.8
4.79 Mikael Tapio 76 Ullevi Växjö 1.7
4.71 Petter Barck 84 Växjö Vellinge 15.8
4.65 Klas Persson 79 Lidingö Halmstad 20.7
4.61 Gustav Andhill 79 Alingsås Göteborg/U 4.7
4.60 Sebastian Zawadski 84 Malmö Malmö 25.5
4.56 Rasmus Tjärndal 85 Ullevi Göteborg/U 4.7
4.50 Erik Li 68 Järvsö Falun 17.5
4.50 Erik Larsson 80 Gotland Växjö 29.5
4.50 Håkan Jedhammar 81 Växjö Klippan 30.8
obekräftat
5.25 Fredrik Skoglund 81 Lidingö Fort de France, FRA 11.1

Längd

7.68 Christian Olsson 80 Örgryte Helsinki, FIN 6.9
7.45 David Frykholm 80 IF Göta Eskilstuna 15.6
7.43 Daniel Arnsten 82 Trångsviken Krokom 18.6
7.42 Anton Andersson 81 Örgryte Lerum 19.6
7.35 Daniel Almgren 79 Hässelby Gävle 18.7
7.32 Magnus Åhlén 78 IF Göta Göteborg/U 5.7
7.32 Robert Bagge 82 Mölndal Vellinge 16.8
7.22 Linus Malmborg 74 Heleneholm Norrtälje 3.8
7.18 Anders Hansson 74 Heleneholm Lund 11.6
7.18 Mathias Lageskog 73 Ullevi Göteborg/U 5.7
7.13 Erik Henrysson 79 Örebro Karlstad 24.7
7.08 *Ruben Kiefer 74 Gefle Gävle 23.6
7.07 Michel Tornéus 86 Tumba Leppävaara, FIN 6.9
7.03 Nicklas Wiberg 85 Färjestaden Stockholm/S 13.9
7.01 Erik Larsson 80 Gotland Tallinn, EST 7.6
7.01 Håkan Johansson 74 Sollefteå Karlstad 24.7
6.98 Jimmie Johnsson 85 Finish Vellinge 16.8
6.98 Johan Carlsson 85 Malmö Vellinge 16.8
6.95 Håkan Setthammar 72 Västerås Västerås 17.6
6.95 Erik Eriksson 80 Örbyhus Pudasjärvi, FIN 12.7
6.91 Håkan Tunander 81 Hässelby Västerås 8.8
6.87 Andrus Klaar 75 Spårvägen Västerås 10.7
6.84 Tobias Otterbring 85 Lima Vellinge 16.8
6.84 Tobias Lundqvist 80 IK Sisu Göteborg/U 5.7
6.83 Johan Ndure 81 Spårvägen Vellinge 16.8
okänd vind
medvind
7.84 Christian Olsson 80 Örgryte Helsinki, FIN 6.9
7.59 David Frykholm 80 IF Göta Eksjö 11.6
7.52 Anton Andersson 81 Örgryte Lerum 19.6
7.47 Daniel Arnsten 82 Trångsviken Östersund 15.6
7.28 Håkan Johansson 74 Sollefteå Norrtälje 3.8
7.26 Erik Larsson 80 Gotland Norrtälje 3.8
7.24 Anders Hansson 74 Heleneholm Norrtälje 3.8
7.16 *Ruben Kiefer 74 Gefle Gävle 18.7
7.16 Nicklas Wiberg 85 Färjestaden Odense, DEN 23.8
7.09 Johan Carlsson 85 Malmö Odense, DEN 23.8
7.03 Håkan Setthammar 72 Västerås Västerås 17.6
6.98 Tobias Lundqvist 80 IK Sisu Eksjö 11.6
6.84 Eric Nyberg 85 Lidingö Göteborg/U 5.7
obekräftat
6.94 Eric Nyberg 85 Lidingö San Diego, CA 16.5

Tresteg

17.77 Christian Olsson 80 Örgryte Chania, GRE 9.6
16.40 Anton Andersson 81 Örgryte Norrtälje 1.8
15.50 Erik Eriksson 80 Örbyhus Helsinki, FIN 5.9
15.47 Johan Attersand 74 Hammarby Helsinki, FIN 5.9
15.09 Haldur Rohtla 76 Örgryte Norrtälje 1.8
14.83 Martin Eriksson 83 Örgryte Norrtälje 1.8
14.69 Patrik Bagge 85 Brattås Odense, DEN 24.8
14.68 Sebastian Lindén 83 Falun Falun 17.5
14.65 Ousainou Mbye 80 Örgryte Lerum 10.8
14.54 Staffan Strand 76 Hässelby Västerås 10.7
14.49 Anders Sjöström 83 Mölndal Jönköping 18.6
14.46 Mikael Lilja 87 Heleneholm Göteborg/U 6.7
14.37 Mattias Ekman 79 Kil Karlstad 24.7
14.28 Michel Tornéus 86 Tumba Täby 9.8
14.24 Magnus Åhlén 78 IF Göta Västerås 10.7
14.23 Alen Rakovic 82 Ullevi Halmstad 19.7
14.22 Magnus Skoglund 75 Örgryte Göteborg/S 9.9
14.18 Habib Arwand 84 Heleneholm Stockholm/S 12.9
14.09 Daniel Abrahamson 82 Sävedalen Norrtälje 1.8
14.07 Peter Fredriksson 83 Wärnamo Helsingborg 12.7
14.06 Jimmie Johnsson 85 Finish Karlskrona 28.6
14.05 Johan Tobiasson 86 Ullevi Göteborg/S 9.9
13.96 Andreas Andersson 86 Tureberg Malmö/He 16.8
13.94 Kruffe Gustavsson 75 Duvbo Enskede 16.9
13.94 Johannes Wiberg 87 IFK Umeå Malmö/He 16.8
okänd vind
medvind
17.92 Christian Olsson 80 Örgryte Gateshead, GBR 13.7
14.86 Martin Eriksson 83 Örgryte Sävedalen 21.8
14.74 Sebastian Lindén 83 Falun Falun 17.5
14.15 Tommy Sarenbrant 71 Väsby Enskede 12.6
14.10 Sebastian Ekstrand 86 Finish Malmö/He 16.8
obekräftat

Kula/7.26

18.56 Stefan Blomqvist 65 Örgryte Edinburg, TX 15.5
18.41 Magnus Lohse 84 Mölndal Bottnaryd 29.6
18.20 Henrik Wennberg 66 Upsala San Marcos, TX 20.9
18.05 Andreas Gustafsson 75 Hagen Norrtälje 1.8
17.99 Daniel Arrhenius 78 Spårvägen Orem, UT 26.8
17.75 Manuel Brändeborn 73 Råby-Rekarne Abilene, TX 2.5
17.60 Niklas Arrhenius 82 Spårvägen Orem, UT 4.10
17.37 Anders Holmström 78 Örebro Eskilstuna 25.5
17.16 Vittorio Gabrielli 77 Råby-Rekarne Rovereto, ITA 4.6
16.61 Staffan Jönsson 81 Heleneholm El Paso, TX 16.5
16.59 Anders Axlid 66 Ullevi Norrtälje 1.8
16.38 David Johansson 80 Ludvika Monroe, LA 26.4
16.34 Philip Åman 77 Ullevi Helsingborg 13.7
16.12 Daniel Jonsson 74 Råby-Rekarne Norrtälje 1.8
16.11 Sören Tallhem 64 Spårvägen Norrtälje 1.8
16.07 Leif Arrhenius 86 Spårvägen Orem, UT 26.8
15.74 Robert Melin 82 Bottnaryd Lerum 10.8
15.68 Anders Constantin 82 Orient Princeton, NJ 19.4
15.51 Anders Larsson 66 Gefle Gävle 18.7
15.37 Håkan Andersson 76 Ullevi Hässelby 15.9
15.22 Johan Persson 80 Falun Monroe, LA 26.4
15.22 Linus Bernhult 75 Huddinge Täby 9.6
15.11 Mikael Olander 63 Hakarpspojkarna Villstad 20.9
15.06 Erik Larsson 80 Gotland Visby 23.7
15.01 Kristian Pettersson 71 Växjö Nässjö 24.5

Diskus/2.0

60.31 *Magnus Hallgrimsson 76 Örgryte Helsingborg 13.7
59.82 Niklas Arrhenius 82 Spårvägen Provo, UT 23.10
59.48 Mattias Borrman 72 Västerås Salinas, CA 20.5
58.02 Henrik Wennberg 66 Upsala San Marcos, TX 13.9
56.60 Kristian Pettersson 71 Växjö Växjö 1.7
56.32 Daniel Arrhenius 78 Spårvägen Helsingborg 13.7
55.53 Staffan Jönsson 81 Heleneholm Palo Alto, CA 30.5
55.26 Linus Bernhult 75 Huddinge Bottnaryd 28.6
53.87 Leif Arrhenius 86 Spårvägen Orem, UT 26.8
53.00 Johan Persson 80 Falun Baton Rouge, LA 29.3
52.87 Philip Åman 77 Kville Helsingborg 13.8
52.57 Manuel Brändeborn 73 Råby-Rekarne Abilene, TX 3.5
51.24 Niklas Trennéus 72 Ymer Göteborg/S 2.9
50.50 Christian Ehrenborg 83 Mölndal Halmstad 20.7
50.49 Stefan Blomqvist 65 Örgryte San Marcos, TX 27.9
50.39 Tommy Johansson 71 Heleneholm Trelleborg 27.4
49.98 Anders Holmström 78 Örebro Gävle 19.7
49.71 Vittorio Gabrielli 77 Råby-Rekarne Bolzano, ITA 17.5
49.71 Fredrik Mäkk 72 Hässelby Västerås 10.7
49.53 Robert Melin 82 Bottnaryd Bottnaryd 5.7
49.08 Jimmy Nordin 79 Malmö Bollnäs 27.5
49.04 Axel Bernhult 71 Huddinge Huddinge 10.5
47.99 Patrik Melin 71 Gefle Maribor, SLO 6.7
47.52 Dag Solhaug 64 IF Göta Västerås 10.7
47.33 Niklas Uhlin 70 Upsala Uppsala 30.7

Slägga/7.26

71.87 Bengt Johansson 73 Västerås Magglingen, SUI 7.6
64.17 Per Karlsson 67 Växjö Norrtälje 1.8
63.96 Mattias Jons 82 Hässelby Levelland, TX 8.5
62.47 Tomas Sjöström 70 Ullevi Västerås 10.7
62.08 Mikael Johansson 74 Hälle Uddevalla 15.6
61.43 Stellan Kjellander 78 Vittsjö Växjö 27.8
60.59 Robert Alneroth 84 Gefle Gävle 14.9
58.56 Pär Järlebrant 84 Strömsund Norrtälje 2.8
58.34 Tony Settle 75 Råby-Rekarne Västerås/S 7.6
58.26 Tomas Pyka 79 Gnistan Vellinge 15.8
58.18 Anders Constantin 82 Orient Princeton, NJ 17.5
58.01 Sören Olsson 70 IF Göta Karlstad/M 24.7
57.67 Fredric Folkeson 68 Hälle Uddevalla 15.6
57.60 Anton Leion 83 Växjö Vellingee 15.8
56.95 Hans Källén 73 Strömsund Strömsund 9.7
56.53 Mikael Leindahl 65 Tjalve Olofström 24.5
56.31 Henrik Wennberg 66 Upsala San Marcos, TX 20.9
55.65 Victor Isidorsson 81 Hälle Uddevalla 13.7
55.44 Mikael Nyström 71 Linnéa Huddinge 15.6
55.33 Mathias Wennberg 72 Castor San Marcos, TX 27.9
55.26 Kim Johansson 68 Hede Helsinki, FIN 5.9
54.35 Daniel Ragnvaldsson 76 Strömsund Östersund 15.6
53.75 Leif Arrhenius 86 Spårvägen Orem, UT 4.10
53.74 Robert Melin 82 Bottnaryd Bottnaryd 5.7
53.63 Niklas Arrhenius 82 Spårvägen Orem, UT 4.10

Spjut/800

76.71 Daniel Ragnvaldsson 76 Strömsund Nyköping 31.5
76.65 Mats Nilsson 75 Klippan Helsinki, FIN 6.9
76.17 Mikael Snällfot 80 Nedre Soppero Gävle 11.5
72.56 Andreas Wulff 80 Växjö Málaga, ESP 3.5
72.33 Gabriel Wallin 81 Södertälje IF Norrtälje 2.8
70.08 Magnus Arvidsson 83 KA2 Karlskrona 29.6
69.46 Andreas Wågberg 76 Lidingö Gävle 20.7
69.26 Lasse Haka 78 IF Göta Eskilstuna 15.6
69.22 Ulf Petersson 84 Mölndal Odense, DEN 24.8
65.72 Mattias Eriksson 80 Vännäs Sollefteå 18.5
65.38 Nicklas Wiberg 85 Färjestaden Tampere, FIN 25.7
64.94 Patrik Melin 71 Gefle Gävle 23.6
64.13 Tobias Wallström 83 Skellefteå Gävle 20.7
62.10 Ingmar Veinberg 82 Lidingö Uppsala 29.6
62.07 Bengt Loo 62 Contact Hässleholm 27.7
61.86 Björn Hartig 84 Växjö Växjö 29.5
61.09 Kenneth Bergén 69 Huddinge Norrtälje 1.8
60.97 Rajne Svenssohn 78 IF Göta Lawrenceville, NJ 3.5
60.66 Jimmy Karlsson 81 Råby-Rekarne Enskede 24.5
60.37 Gustav Melén 82 Gotland Guernsey, GBR 4.7
60.27 Erik Smiding 85 KA2 Karlskrona 29.6
59.56 Christoffer Thomée 82 Sävedalen Göteborg/S 11.9
59.43 Niklas Wiklund 85 Skellefteå Vellinge 17.8
59.29 Jesper Sandberg 85 Tjalve Vellinge 17.8
59.27 Per-Ola Åkerman 72 Halmstad Hässleholm 27.7

Tiokamp/M

7.158 Erik Larsson 80 Gotland Maribor, SLO 6.7
7.146 Rajne Svenssohn 78 IF Göta Princeton, NJ 16.5
7.062 Andrus Klaar 75 Spårvägen Gävle 31.8
6.919 Johan Szabo 81 Danderyd Athl Tallinn, EST 8.6
6.877 Tobias Otterbring 85 Lima Tallinn, EST 8.6
6.846 Patrik Melin 71 Gefle Tallinn, EST 8.6
6.640 Christoffer Thomée 82 Sävedalen Reykjavik, ISL 3.8
6.309 Lasse Ohtamaa 80 Tullinge-Tumba Gävle 31.8
6.295 Nils Pettersson 81 IF Göta Princeton, NJ 16.5
6.295 Björn Lundin 82 Växjö Enköping 13.7
6.197 Henrik Weisbach 79 Örgryte Gävle 31.8
5.737 Erik Bäck 83 Gefle Gävle 31.8
5.624 Robert Melin 82 Bottnaryd Gävle 31.8
5.577 Michel Tornéus 86 Tumba Gävle 21.9
5.550 Niclas Rysjö 84 Tumba Gävle 21.9
5.211 Martin Burrows 73 Hälle Uddevalla 21.9
5.119 Patrik Hägg 72 Hälle Uddevalla 21.9
5.090 Anders Leinås 83 Täby Gävle 21.9
5.019 John van Leer 83 Gefle Enköping 13.7
4.897 Björn Sund 74 Klippan Katrineholm 14.9
4.877 *Miso Kalliokorpi 72 Trollhättans SK Uddevalla 21.9