Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Tisdag 24 oktober 2017

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se
Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Frida Hogstrand
redaktör
073-626 98 88

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


FRIIDROTT.SE / RESULTAT|STATISTIK / ÅRSBÄSTA

FRIIDROTT.SE / RESULTAT|STATISTIK / ÅRSBÄSTA M INNE 2004

Årsbästa M 2004

[MÄN] [KVINNOR] [P19] [F19] [P17] [F17] [P15] [F15] [P14] [F14]

Senast uppdaterad 8 APR, 2004
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda inomhus vintern 2003/2004.

60m

6.69 Patrik Lövgren 75 Malmö Göteborg 21.2
6.77 Robert Kronberg 76 Kville Göteborg 21.2
6.80 Daniel Persson 82 Malmö Lund 31.1
6.80 Edmund Yeboah 88 Hässelby Bollnäs 7.3
6.83 Jimisola Laursen 77 Malmö Malmö 24.1
6.84 Lenny Martinez 78 Hellas Göteborg 7.2
6.84 Johan Wissman 82 Helsingborg Göteborg/Sc 3.2
6.85 Peter Johansson 81 Ullevi Göteborg 21.2
6.86 Per Strandquist 87 Malmö Göteborg 7.2
6.89 *David Samuyiwa 72 Ullevi Göteborg 7.2
6.90 Daniel Arnsten 82 Trångsviken Malmö 15.2
6.91 Pontus Nilsson 82 Malmö Malmö 7.2
6.92 Nasser Sebabi 82 Hofors Falun 17.1
6.92 Philip Nossmy 82 Malmö Malmö 24.1
6.96 Anders Boyacioglu 76 Huddinge Västerås 18.1
6.98 Stefan Tärnhuvud 85 Sundsvall Malmö 15.2
6.98 Niclas Broström 77 IF Göta Göteborg 7.2
6.98 Johan Engberg 81 IF Göta Göteborg/Sc 3.2
6.99 Magnus Linder 81 Hellas Göteborg 21.2
6.99 Peter Ahl 80 Ullevi Göteborg 31.1
7.00 John Lundvik 83 Växjö Göteborg 21.2
7.01 Emil Olofsson 82 IFK Umeå Umeå 11.2
7.01 Djordje Djekic 85 Malmö Malmö 15.2
7.02 Jens Löfgren 86 Villstad Malmö 15.2
7.02 Anders Hansson 74 Heleneholm Malmö 24.1

200m

20.65 Johan Wissman 82 Helsingborg Liévin, FRA 28.2
21.65 Lenny Martinez 78 Hellas Göteborg 22.2
21.85 Alexander Ljunggren 81 Helsingborg Göteborg 22.2
21.87 Peter Johansson 81 Ullevi Malmö 25.1
21.98 Mikael Jakobsson 81 Örebro Ann Arbor, MI 28.2
22.02 Thomas Nikitin 82 Spårvägen Göteborg 7.2
22.07 Pontus Nilsson 82 Malmö Malmö 8.2
22.15 Anders Hansson 74 Heleneholm Göteborg 21.2
22.26 Klas Ringdahl 77 Hellas Sätra 11.1
22.37 Magnus Åhlén 78 IF Göta New York, NY 31.1
22.41 Niklas Larsson 85 Hässelby Göteborg 21.2
22.44 *Tomas Olszowy 83 Spårvägen Sätra 25.1
22.46 Daniel Almgren 79 Hässelby Sätra 1.2
22.46 Gustav Lindström 81 Lund Malmö 18.1
22.46 Martin Skeppstedt 82 Spårvägen Göteborg 21.2
22.51 Anders Boyacioglu 76 Huddinge Västerås 18.1
22.58 Mattias Claesson 86 Mullsjö SOK Sätra 4.1
22.61 Johan Hed 80 Mölndal Jonesboro, AR 7.12
22.62 Mikael Sandin 82 Mölndal Göteborg 18.1
22.75 Rasmus Lantz 86 Helsingborg Malmö 28.2
22.79 Adam Sewall 87 Malmö Malmö 24.1
22.90 Tor Pöllänen 87 Hässelby Sätra 11.1
22.90 Joacim Hansson 84 Helsingborg Malmö 28.2
22.92 Magnus Linder 81 Hellas Nyköping 3.1
22.94 *Aristide Bamane 82 Spårvägen Sätra 11.1
22.94 Rickard Arvidsson 87 Hökensås Göteborg 25.1
överlång bana

400m

47.56 Mikael Jakobsson 81 Örebro Lincoln, NE 7.2
47.61 Mattias Claesson 86 Hässelby Malmö 15.2
48.12 Thomas Nikitin 82 Spårvägen Göteborg 22.2
48.58 Albin Johansson 81 Hässelby Göteborg 22.2
48.71 Mikael Sandin 82 Mölndal Göteborg 22.2
49.11 Rizak Dirshe 72 Malmö Malmö 29.2
49.20 Klas Ringdahl 77 Hellas Göteborg 22.2
49.44 Tor Pöllänen 87 Hässelby Bollnäs 7.3
49.51 Johan Hed 80 Mölndal Jonesboro, AR 7.12
49.67 Niklas Larsson 85 Hässelby Malmö 15.2
49.80 Thomas Byrberg 79 Tureberg Sätra 18.1
50.15 Victor Lohr 87 Orient Bollnäs 7.3
50.21 Sebastian Hukari 78 Tureberg Sätra 24.1
50.29 Adam Sewall 87 Malmö Malmö 29.2
50.36 Daniel Almgren 79 Hässelby Sätra 10.1
50.39 Henrik Encke 84 Hässelby Malmö 15.2
50.56 Gustav Lindström 81 Lund Malmö 24.1
50.62 Christopher Svensson 85 Helsingborg Malmö 15.2
50.67 Mikael Thulin 85 Hammarby Sätra 25.1
50.71 Joakim Lagergren 81 Norrköping Göteborg 7.2
50.81 Jonas Segerlind 88 Hammarby Bollnäs 7.3
50.85 Andrus Klaar 75 Spårvägen Sätra 1.2
50.92 Joel Gustafsson 83 Hellas Malmö 15.2
50.99 Fredrik Rohlén 75 Falun Sätra 1.2
51.06 Niclas Hesselgren 81 IK Sisu Fayetteville, AR 24.1
överlång bana
47.04 Mikael Jakobsson 81 Örebro Ames, IA 14.2
50.61 Niclas Hesselgren 81 IK Sisu Ames, IA 14.2
Manuell tidtagning
49.9m Sebastian Hukari 78 Tureberg Stockholm/G 12.2

800m

1:48.56 Rizak Dirshe 72 Malmö Malmö 8.2
1:49.15 Rickard Pell 79 Hammarby Sätra 28.2
1:50.58 Fredrik Karlsson 78 Hammarby Stockholm/G 12.2
1:51.28 Göran Olofsson 77 Malmö Malmö 8.2
1:51.49 John Lindström 83 Tureberg Sätra 25.1
1:51.53 Johan Klinteskog 81 Hammarby Stockholm/G 12.2
1:51.54 Jan Olszowy 82 Spårvägen Stockholm/G 12.2
1:51.72 Olle Walleräng 85 Råby-Rekarne Stockholm/G 12.2
1:51.98 Karl Borgö 80 Ymer Göteborg 7.2
1:52.06 Rachid Benjira 74 Hammarby Sätra 28.2
1:52.15 Axel Lönnqvist 81 Hässelby Stockholm/G 12.2
1:52.30 Albin Johansson 81 Hässelby Sätra 1.2
1:52.41 Daniel Norberg 78 Hammarby Sätra 15.2
1:52.56 Ken Pihlblad 78 Malmö Sätra 15.2
1:52.82 Thomas Johansson 81 Sävedalen Stockholm/G 12.2
1:53.97 Thomas Byrberg 79 Tureberg Sätra 1.2
1:54.31 *Said Smahi 78 Lidingö Stockholm/G 12.2
1:54.40 *Gauti Johannesson 79 Rånäs Umeå 24.1
1:54.59 Jacob Cedertun 82 Eksjö Södra Houston, TX 23.1
1:54.83 Fredrik Rohlén 75 Falun Sätra 1.2
1:55.10 Andreas Rehnborg 80 Hässelby Göteborg 21.2
1:55.14 Stefan Johansson 80 Falköping Houston, TX 21.2
1:55.50 Niklas Österberg 73 Rånäs Stockholm/G 12.2
1:55.65 Magnus Aare 74 Danderyd Athl Sätra 28.2
1:56.02 Joakim Lagergren 81 Norrköping Sätra 14.2
överlång bana
1:55.86 Henrik Ahnström 81 Brittatorp Flagstaff, AZ 17.1
otillräckligt med koner
1:49.2m Fredrik Karlsson 78 Hammarby Lidingö/B 8.2
1:51.0m Johan Klinteskog 81 Hammarby Lidingö/B 8.2
1:54.4m Martin Öhman 81 Hässelby Lidingö/B 8.2

1500m

3:46.19 John Lindström 83 Tureberg Göteborg 7.2
3:47.20 John Laselle 79 Tureberg Göteborg 7.2
3:47.23 Olle Walleräng 85 Råby-Rekarne Göteborg 7.2
3:49.95 Joakim Johansson 76 Hälle Göteborg 7.2
3:50.93 Rachid Benjira 74 Hammarby Göteborg 7.2
3:51.19 Thomas Johansson 81 Sävedalen Sätra 1.2
3:52.87 Per Jacobsen 77 IF Göta Göteborg 7.2
3:54.53 *Gauti Johannesson 79 Rånäs Sätra 1.2
3:55.14 Björn Ahlepil 80 Rånäs Sätra 1.2
3:56.14 Niklas Österberg 73 Rånäs Göteborg 22.2
3:56.7m Erik Sjöqvist 72 Enhörna Leipzig, GER 14.2
3:56.9m Ken Pihlblad 78 Malmö Falun 28.2
3:57.9m Henrik Skoog 79 Spårvägen Göteborg 21.2
3:57.90 Martin Öhman 81 Hässelby Göteborg 22.2
3:57.93 Ahmed Mohamed 76 Malmö Malmö 7.2
3:58.5m Kent Claesson 71 Spårvägen Göteborg 21.2
3:58.62 Johan Wallerstein 78 Vittsjö Malmö 7.2
3:58.76 Jonas Henriksson 78 Malmö Malmö 24.1
3:59.3m Oskar Käck 82 Hagen Göteborg 21.2
3:59.76 Henning Tunek 86 Akele Göteborg 22.2
4:00.0m Andreas Rehnborg 80 Hässelby Falun 28.2
4:01.92 Alexander Shah 82 Malmö Malmö 17.1
4:02.29 Andreas Eriksson 86 Hässelby Sätra 1.2
4:02.30 Johan Lindberg 80 Upsala Västerås 25.1
4:02.41 Fredrik Uhrbom 77 Söderköping Nyköping 25.1

1 mile

4:14.88 Stefan Malmqvist 82 Hässelby Nampa, ID 28.2
4:15.33 Jacob Cedertun 82 Eksjö Södra Houston, TX 21.2
4:25.27 Oskar Nordenbring 85 Malmö New York, NY 20.12
överlång bana
4:13.06 Henrik Ahnström 81 Brittatorp Flagstaff, AZ 7.2

3000m

7:51.17 Erik Sjöqvist 72 Enhörna Stockholm/G 12.2
7:53.68 Henrik Skoog 79 Spårvägen Stockholm/G 12.2
8:04.67 Joakim Johansson 76 Hälle Stockholm/G 12.2
8:07.51 Oskar Käck 82 Hagen Göteborg 21.2
8:10.46 Kent Claesson 71 Spårvägen Göteborg 21.2
8:23.34 Per Jacobsen 77 IF Göta Göteborg 21.2
8:23.59 Fredrik Uhrbom 77 Söderköping Göteborg 21.2
8:26.10 John Laselle 79 Tureberg Sätra 25.1
8:31.85 Rachid Benjira 74 Hammarby Sätra 25.1
8:31.85 Erik Petersson 80 Mölndal Houston, TX 7.2
8:37.01 Tony Berglund 75 IFK Umeå Umeå 24.1
8:37.82 Runar Höiom 67 Alingsås Göteborg 21.2
8:38.24 Björn Ahlepil 80 Rånäs Malmö 25.1
8:39.39 Johan Lindberg 80 Upsala Nyköping 6.2
8:39.74 Oskar Nilsson 85 Åhus Göteborg 21.2
8:40.11 Andreas Eriksson 86 Sköldinge Göteborg 21.2
8:40.3m Martin Öhman 81 Hässelby Sätra 18.1
8:40.87 Patrik Gustafson 70 Brittatorp Göteborg 7.2
8:41.43 Magnus Ohlsson 82 Högby Malmö 25.1
8:42.78 Patrick Nilsson 74 Trelleborg Malmö 25.1
8:42.86 Philip Aagaard 82 Spårvägen Baton Rouge, LA 20.2
8:43.04 Mahmoud A J Hassan 82 Malmö Malmö 28.2
8:49.52 Johan Lundahl 78 Sävedalen Göteborg 21.2
8:51.21 Fredrik Swahn 77 Rånäs Göteborg 21.2
8:54.36 Emil Lerdahl 82 Hammarby Sätra 14.2
obekräftat
8:25.2m Thomas Johansson 81 Sävedalen Falun 29.2
överlång bana
8:29.48 Erik Petersson 80 Mölndal South Bend, IN 6.3

5000m

14:56.48 Erik Petersson 80 Mölndal Houston, TX 20.2
15:34.7m Johan Lindberg 80 Upsala Sätra 18.1
15:55.25 Niklas Berglund 79 IFK Umeå Umeå 14.12

60m häck/106.7

7.59 Robert Kronberg 76 Kville Budapest, HUN 6.3
7.89 Philip Nossmy 82 Malmö Malmö 25.1
7.92 Carl-Johan Olsson 80 Mariestad Göteborg 22.2
7.94 Joakim Blaschke 77 KA2 Göteborg 22.2
7.97 Christian Sjöberg 84 Mariestad Göteborg 22.2
8.10 Dennis Acson 81 Örgryte Göteborg 22.2
8.10 Hans Svensson 84 Vittsjö Göteborg 7.2
8.15 Magnus Norberg 79 Huddinge Göteborg 22.2
8.18 Henrik Värendh 69 Spårvägen Göteborg 22.2
8.44 Anders Wistam 75 Hellas Göteborg 7.2
8.45 Rajne Svenssohn 78 IF Göta Fayetteville, AR 13.3
8.47 Lars Olsson 83 Östersund Malmö 14.2
8.50 Sebastian Hukari 78 Tureberg Karlskrona 29.2
8.50 Michael Railsback 84 Gefle Lincoln, NE 13.2
8.55 Christofer Kaalen 85 Strömsund Umeå 18.2
8.58 Martin Alfredsson 84 Växjö Malmö 14.2
8.59 Urban Gustafsson 69 Upsala Sätra 11.1
8.59 Henrik Weisbach 79 Örgryte Göteborg 31.1
8.60 Björn Johansson 84 Trollhättans SK Göteborg 22.2
8.64 Johan Carlsson 85 Malmö Malmö 8.2
8.65 Jesper Fritz 85 Malmö Malmö 8.2
8.67 Patrik Melin 71 Gefle Karlskrona 29.2
8.74 Lasse Ohtamaa 80 Väsby Sätra 11.1
8.76 Andrus Klaar 75 Spårvägen Karlskrona 29.2
8.76 Erik Larsson 80 Gotland Karlskrona 1.2

Höjd

2.37 Stefan Holm 76 Kil Stockholm/G 12.2
2.26 Linus Thörnblad 85 Lund Lund 31.1
2.21 Thomas Bipella 84 Örgryte Göteborg 22.2
2.20 Staffan Strand 76 Hässelby Stockholm/G 12.2
2.15 Joel Spolén 83 Örgryte Göteborg 22.2
2.14 Christian Norstedt 83 Råby-Rekarne Västerås 18.1
2.10 Oskar Jonsson 81 Råby-Rekarne Nyköping 24.1
2.10 Peter Blom 79 Lidingö Göteborg 22.2
2.06 Björn Petersson 85 Oskarshamn Göteborg 22.2
2.06 Umit Demirci 84 Råby-Rekarne Malmö 14.2
2.06 Ola Carlsson 75 Örgryte Valencia, ESP 22.2
2.05 Martin Eriksson 83 Örgryte Malmö 24.1
2.04 Daniel Almgren 79 Hässelby Karlskrona 28.2
2.02 Andreas Jönsson 86 Simrishamn Malmö 17.1
2.02 Jörgen Herrström 81 Sävedalen Göteborg 22.2
2.02 Jan-Erik Wanhainen 71 Hälle Göteborg 22.2
2.01 Johan Redborg 81 Tureberg Västerås 18.1
2.01 Anton Ekman 85 Finish Malmö 15.2
2.01 Tobias Otterbring 85 Lima Karlskrona 28.2
2.00 Linus Karlsson 88 Stål Falun/L 14.3
2.00 Rajne Svenssohn 78 IF Göta Riverdale, NY 7.2
2.00 Mehdi Al-khatib 87 Hellas Karlstad 23.1
2.00 Oscar Karlsson 83 Alingsås Göteborg 7.2
1.99 Samuel Lindén 86 Falun Malmö 15.2
1.97 Markus Nilsson 89 Malmö Bollnäs 7.3
1.97 Tobias Svensson 77 Wärnamo Karlskrona 31.1
1.97 Richard Huldén 86 IF Göta Sätra 10.1
1.97 David Fridell 83 Spårvägen Sätra 1.2

Stav

5.73 Patrik Kristiansson 77 KA2 Tallinn, EST 25.2
5.70 Oscar Janson 75 Ullevi Bad Oeynhausen, GER 13.3
5.60 Alhaji Jeng 81 Örgryte Malmö 28.2
5.40 Pawel Szczyrba 81 KA2 Malmö 28.2
5.30 Fredrik Skoglund 81 Lidingö Dessau, GER 25.1
5.30 Jesper Fritz 85 Malmö Göteborg 21.2
5.30 Håkan Jedhammar 81 Växjö Malmö 24.1
5.23 Johan Carlsson 85 Malmö Malmö 14.2
5.01 Anders Edvinsson 73 Spårvägen Sätra 14.2
5.00 Gustaf Hultgren 83 Örgryte Malmö 24.1
5.00 Deniz Mahshid 80 Örgryte Malmö 24.1
4.97 Mikael Tapio 76 Ullevi Göteborg 21.2
4.96 Alexander Igelström 74 Ullevi Göteborg 31.1
4.90 Reine Eklund 77 Örgryte Malmö 28.2
4.86 Marcus Lindh 76 Spårvägen Sätra 14.2
4.85 Elias Palo 81 Haparanda SKT Umeå 31.1
4.82 Henrik Weisbach 79 Örgryte Göteborg 21.2
4.77 Sebastian Zawadski 84 Malmö Malmö 15.2
4.72 Joakim Norman 84 Mölndal Malmö 15.2
4.66 Alexander Eriksson 79 Spårvägen Sätra 14.2
4.65 Erik Larsson 80 Gotland Karlskrona 1.2
4.60 Viktor von Bothmer 78 Ullevi Malmö 28.2
4.53 Rasmus Tjärndal 85 Ullevi Malmö 14.2
4.45 Nils Pettersson 81 IF Göta Boston, MA 7.3
4.40 Rajne Svenssohn 78 IF Göta Riverdale, NY 2.12
4.40 Gustav Andhill 79 Alingsås Göteborg 7.2

Längd

7.75 Magnus Åhlén 78 IF Göta New York, NY 20.2
7.43 David Frykholm 80 IF Göta Göteborg 22.2
7.31 Daniel Arnsten 82 Trångsviken Göteborg 22.2
7.27 Anton Andersson 81 Örgryte Göteborg 22.2
7.20 Daniel Almgren 79 Hässelby Göteborg 22.2
7.20 Robert Bagge 82 Mölndal Göteborg 7.2
7.18 Michel Tornéus 86 Tumba Göteborg 22.2
7.15 *Ruben Kiefer 74 Gefle Falun 17.1
7.10 Anders Hansson 74 Heleneholm Malmö 8.2
7.10 Erik Henrysson 79 Örebro Nyköping 6.2
7.07 Dan Alfredsson 79 Hässelby Göteborg 7.2
7.02 Robert Fält 77 Gefle Falun 17.1
6.97 Andreas Andersson 86 Tureberg Malmö 14.2
6.95 Markus Ottesen 81 Falun Sätra 1.2
6.92 Mathias Lageskog 73 Ullevi Malmö 25.1
6.92 Erik Larsson 80 Gotland Jyväskylä, FIN 14.2
6.90 Marcus Dahlberg 83 Finish Karlskrona 31.1
6.90 Sebastian Öberg 86 Tureberg Malmö 14.2
6.81 Rajne Svenssohn 78 IF Göta Riverdale, NY 1.12
6.81 Håkan Setthammar 72 Västerås Västerås 18.1
6.79 Per Strandquist 87 Malmö Malmö 29.2
6.78 Jimmie Johnsson 85 Finish Karlskrona 31.1
6.78 Tobias Otterbring 85 Lima Karlskrona 28.2
6.74 Eric Nyberg 85 Lidingö Flagstaff, AZ 14.2
6.68 Nils Pettersson 81 IF Göta Riverdale, NY 1.12

Tresteg

17.83 Christian Olsson 80 Örgryte Budapest, HUN 7.3
15.71 Anton Andersson 81 Örgryte Stockholm/G 12.2
15.52 Martin Eriksson 83 Örgryte Stockholm/G 12.2
15.49 Johan Attersand 74 Hammarby Stockholm/G 12.2
15.38 Ousainou Mbye 80 Örgryte Stockholm/G 12.2
14.94 Sebastian Lindén 83 Falun Göteborg 21.2
14.70 Mattias Ekman 79 Kil Karlstad 24.1
14.62 Magnus Åhlén 78 IF Göta New York, NY 8.2
14.28 Mikael Lilja 87 Heleneholm Bollnäs 7.3
14.20 Johan Tobiasson 86 Ullevi Malmö 24.1
14.16 Johannes Wiberg 87 IFK Umeå Bollnäs 7.3
14.08 Alen Rakovic 82 Ullevi Göteborg 31.1
14.04 Sebastian Ekstrand 86 Finish Malmö 15.2
14.01 Martin Ericsson 86 Enköping Västerås 25.1
14.00 Rickard Karlsson 87 Bålsta Umeå 31.1
13.87 Kruffe Gustavsson 75 Duvbo Sätra 24.1
13.82 Mattias Ström 87 Strömstad Bollnäs 7.3
13.77 Habib Arwand 84 Heleneholm Malmö 17.1
13.76 Alexander Ljungblom 85 Ullevi Göteborg 7.2
13.73 Johan Redborg 81 Tureberg Sätra 24.1
13.70 Lars Häggberg 65 Huddinge Sätra 24.1
13.64 Mikael Persson 87 Heleneholm Malmö 24.1
13.62 Mehdi Al-khatib 87 Hellas Sätra 4.1
13.55 Kristoffer Hagstedt 87 Ullevi Bollnäs 7.3
13.47 Marcus Larsson 87 IFK Göteborg Bollnäs 7.3
13.47 Jimmie Johnsson 85 Finish Göteborg/Sc 3.2

Kula/7.26

19.91 Niklas Arrhenius 82 Spårvägen Air F Academy, CO 28.2
19.25 Magnus Lohse 84 Mölndal Laramie, WY 31.1
17.81 Daniel Arrhenius 78 Spårvägen Air F Academy, CO 28.2
17.10 Manuel Brändeborn 73 Råby-Rekarne Lubbock, TX 7.2
16.94 Andreas Gustafsson 75 Hagen Göteborg 21.2
16.67 Daniel Jonsson 74 Råby-Rekarne Göteborg 21.2
16.55 Anders Axlid 66 Ullevi Göteborg 7.2
16.27 Philip Åman 77 Ullevi Malmö 25.1
16.22 Mattias Jons 82 Hässelby Nampa, ID 27.2
16.18 Vittorio Gabrielli 77 Råby-Rekarne Göteborg 21.2
16.11 Staffan Jönsson 81 Hässelby Nampa, ID 14.2
15.84 Robert Melin 82 Bottnaryd Göteborg 21.2
15.77 Anders Constantin 82 Orient New York, NY 27.2
15.72 Håkan Andersson 76 Väsby Sätra 24.1
15.71 Linus Bernhult 75 Huddinge Sätra 24.1
15.70 Erik Larsson 80 Gotland Malmö 25.1
15.61 Gunnar Axlid 70 Ullevi Göteborg 7.2
15.49 Johan Persson 80 Falun Houston, TX 21.2
15.01 Jerry Jönsson 73 Nyköping Nyköping 3.1
14.61 Per Östlund 61 Hässelby Västerås 7.2
14.54 Patrik Melin 71 Gefle Falun 24.2
14.49 Thomas Hirvonen 80 Väsby Sätra 22.2
14.07 Rajne Svenssohn 78 IF Göta Riverdale, NY 1.12
14.00 Anders Wikander 67 Helsingborg Helsingborg 21.2
13.92 Mattias Eriksson 74 Bollnäs Bollnäs 5.1

Vikt/18

18.81 Bengt Johansson 73 Västerås Göteborg 7.2
17.76 Per Karlsson 67 Växjö Göteborg 21.2
16.67 Robert Alneroth 84 Gefle Göteborg 21.2
16.55 Sören Olsson 70 IF Göta Göteborg 21.2
16.30 Stellan Kjellander 78 Växjö Göteborg 21.2
16.15 Tony Settle 75 Råby-Rekarne Nyköping 6.2
16.00 Mikael Johansson 74 Hälle Göteborg 21.2
15.40 Fredric Folkeson 68 Hälle Göteborg 21.2
14.92 Kim Johansson 68 Hede Karlstad 4.2
14.08 Anders Axlid 66 Ullevi Göteborg 31.1
13.85 Mikael Nyström 71 Linnéa Sätra 25.1
13.54 Håkan Öberg 61 Nyköping Nyköping 6.2
12.88 Mats Olsson 86 Järvsö Göteborg 21.2
12.47 Hans Eriksson 86 Bore Karlstad 15.1
12.33 Thomas Edvinsson 77 Alingsås Göteborg 21.2
12.22 Christer Björkander 83 Lerum Göteborg 21.2
12.09 Joakim Johansson 86 Färjestaden Karlstad 15.1
11.95 Viktor Andersson 86 Nyköping Nyköping 6.2
11.56 Joakim Stenman 84 Huddinge Sätra 10.1

Sjukamp/M

5.369 Rajne Svenssohn 78 IF Göta Fayetteville, AR 13.3
5.279 Erik Larsson 80 Gotland Jyväskylä, FIN 15.2
5.018 Daniel Almgren 79 Hässelby Karlskrona 29.2
4.873 Sebastian Hukari 78 Tureberg Karlskrona 29.2
4.631 Tommy Sarenbrant 71 Väsby Karlskrona 29.2
4.612 Henrik Weisbach 79 Örgryte Karlskrona 29.2
4.609 Joakim Blaschke 77 KA2 Karlskrona 29.2
4.576 Gustaf Hultgren 83 Örgryte Karlskrona 29.2
4.572 Gustav Andhill 79 Alingsås Karlskrona 29.2
4.521 Nils Pettersson 81 IF Göta Riverdale, NY 8.2
4.488 Johnny Ulinder 84 Vingarna Karlskrona 29.2
4.400 Marcus Lindh 76 Spårvägen Karlskrona 29.2
4.285 Andrus Klaar 75 Spårvägen Karlskrona 29.2
överlång bana
4.316 Björn Lundin 82 Växjö Växjö 6.1