Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Onsdag 17 juli 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


FRIIDROTT.SE / RESULTAT|STATISTIK / ÅRSBÄSTA

FRIIDROTT.SE / RESULTAT|STATISTIK / ÅRSBÄSTA K UTE 2004

Årsbästa K 2004

[MÄN] [KVINNOR] [P19] [F19] [P17] [F17] [P15] [F15] [P14] [F14]

Senast uppdaterad 13 DEC, 2004
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda utomhus 2004.

100m

11.43 Jenny Kallur 81 Falun Göteborg 5.9
11.48 Carolina Klüft 83 Växjö Karlstad 6.8
11.55 Susanna Kallur 81 Falun Göteborg 5.9
11.77 Petronella Dahlerus 83 Malmö Karlskrona 24.7
11.82 Emma Rienas 82 IF Göta Göteborg 3.7
11.83 Daniela Lincoln-Saavedra 84 Malmö Malmö 2.8
11.85 Maria Teilman 86 Hammarby Borås 9.6
11.86 Anette Broselid 88 Färjestaden Karlskrona 24.7
11.88 Lena Aruhn 70 Ume FI Umeå 5.6
11.91 Jenny Ljunggren 84 Helsingborg Fredrikstad, NOR 11.9
11.94 Lena Berntsson 78 Ullevi Karlstad 6.8
11.95 Annika Andersson 85 Trelleborg Mannheim, GER 20.6
11.99 Ellinor Stuhrmann 77 Malmö Norrköping 21.7
12.00 Anna Ek 87 Klippan Falun 13.8
12.07 Linda Berntsson 87 Varberg Falun 13.8
12.11 Linda Fernström 81 Hässelby Karlstad 6.8
12.12 Elin Lundqvist 86 IF Göta Karlstad 6.8
12.12 Mariama Sambou 88 Huddinge Falun 13.8
12.13 Frida Claesson 84 Alingsås Karlstad 6.8
12.14 Evelina Lunner 86 Västerås Borås 9.6
12.15 Anna Lilja 81 Nyköping Huddinge 10.8
12.18 Linnéa Collin 89 Helsingborg Göteborg 3.7
12.21 Emma Björkman 86 IF Göta Uddevalla 31.7
12.22 Lisa Rönnkvist 86 Skellefteå Mannheim, GER 20.6
12.24 Helene Nordquist 80 Täby Enskede 8.6
okänd vind
medvind
11.70 Emma Rienas 82 IF Göta Borås 9.6
11.72 Petronella Dahlerus 83 Malmö Borås 9.6
11.82 Lena Aruhn 70 Ume FI Skellefteå 31.7
11.83 Annika Andersson 85 Trelleborg Malmö 22.5
11.96 Emma Björkman 86 IF Göta Gävle 17.9
12.05 Frida Claesson 84 Alingsås Lerum 22.8
12.08 Anna Lilja 81 Nyköping Eskilstuna 20.6
12.11 Emma Green 84 Örgryte Lerum 22.8
12.14 Emma Palmér 90 Malmö Malmö 22.5
12.15 Natalie Jägerdal 89 Malmö Västerås 21.8
12.15 Pernilla Tornemark 85 Malmö Gävle 17.9
12.19 Julia Skugge 88 Glanshammar Garphyttan 21.8
12.20 Anneli Melin 76 Helsingborg Lerum 22.8
12.21 Nina Runvik 87 Lund Klippan 6.6
12.22 Matilda Hultgren 89 Ymer Halmstad 17.7
12.22 Lisa Rönnkvist 86 Skellefteå Borås 9.6
12.22 Emilia Rundqvist 88 Kalmar Kalmar 25.9
12.23 Caroline Bertheau 87 Malmö Malmö 23.5
12.24 Siri Fagerlund 86 Helsingborg Gävle 17.9

200m

23.25 Carolina Klüft 83 Växjö Plovdiv, BUL 20.6
23.26 Jenny Kallur 81 Falun Göteborg 4.9
23.90 Lena Aruhn 70 Ume FI Karlstad 7.8
23.93 Ellinor Stuhrmann 77 Malmö Karlstad 8.8
24.07 Anette Broselid 88 Färjestaden Göteborg 5.9
24.19 Emma Björkman 86 IF Göta Göteborg 4.7
24.30 Maria Teilman 86 Hammarby Göteborg 4.7
24.34 Jenny Ljunggren 84 Helsingborg Kvarnsveden 15.8
24.35 Emma Rienas 82 IF Göta Karlstad 8.8
24.41 Frida Näsman 78 Bollnäs Hudiksvall 28.6
24.43 Elin Lundqvist 86 IF Göta Göteborg 4.7
24.48 Pernilla Tornemark 85 Malmö Göteborg 4.7
24.49 Helene Nordquist 80 Täby Göteborg 4.7
24.51 Petronella Dahlerus 83 Malmö Karlstad 7.8
24.57 Annika Andersson 85 Trelleborg Kvarnsveden 15.8
24.60 Frida Claesson 84 Alingsås Uddevalla 1.8
24.71 Sofie Persson 87 Helsingborg Göteborg 5.9
24.80 Anna Lilja 81 Nyköping Göteborg 4.7
24.93 Anneli Melin 78 Helsingborg Lerum 22.8
24.97 Mariama Sambou 88 Huddinge Västerås 31.7
24.97 Matilda Hultgren 89 Ymer Halmstad 18.7
25.08 Therese Bohlén-Kinn 87 Ullevi Göteborg 6.7
25.12 Linda Berntsson 87 Varberg Halmstad 18.7
25.13 Emma Agerbjer 85 Söderhamn Karlstad 7.8
25.15 Malin Henriksson 78 Västerås Karlstad 7.8
okänd vind
24.03 Sofi Hildenborg 76 Råby-Rekarne Abilene, TX 27.3
24.96 Mariama Sambou 88 Huddinge Vallentuna 12.9
medvind
24.33 Elin Lundqvist 86 IF Göta Malmö 20.5
24.41 Anette Broselid 88 Färjestaden Karlskrona 25.7
25.09 Emma Magnusson 85 Växjö Karlskrona 25.7
25.12 Nathalie Hildingsson 85 Helsingborg Malmö 20.5

400m

52.91 Ellinor Stuhrmann 77 Malmö Göteborg 4.9
53.02 Lena Aruhn 70 Ume FI Karlstad 7.8
53.73 Emma Björkman 86 IF Göta Göteborg 4.9
54.14 Beatrice Dahlgren 79 Mölndal Lignano, ITA 6.6
54.54 Sofie Persson 87 Helsingborg Falun 14.8
54.56 Frida Näsman-Fagerström 78 Bollnäs Karlstad 7.8
54.74 Helene Nordquist 80 Täby Karlstad 7.8
55.08 Johanna Hallberg 79 Hässelby Göteborg 6.7
55.20 Sara Strömberg 86 Heleneholm Kvarnsveden 14.8
55.24 Sofi Hildenborg 76 Råby-Rekarne Waco, TX 17.4
55.27 Erica Mårtensson 79 Växjö Göteborg 6.7
55.34 Nadja Petersen 78 Huddinge Göteborg 6.7
55.39 Louise Gundert 80 Lidingö Borås 9.6
55.69 Carolina Nylén 79 Täby Västerås 30.7
56.42 Louise Fredriksson 80 IF Göta Västerås 1.8
56.48 Jenny Holmroos 86 Västerås Göteborg 3.7
56.51 Emma Agerbjer 85 Söderhamn Kvarnsveden 14.8
56.52 Maria Teilman 86 Hammarby Huddinge 20.5
56.62 Elin Wiik 85 Hässelby Riga, LAT 28.5
56.76 Maria Mejsjö 87 Karlskoga Falun 14.8
57.35 Linda Olsson 81 Falun Stockholm 27.7
57.39 Therese Gustafsson 85 Kil Västerås 1.8
57.41 Pernilla Tornemark 85 Malmö Kvarnsveden 14.8
57.45 Charlotte Schönbeck 84 Lidingö Västerås 1.8
57.55 Jenny Olsson 85 Örebro Karlstad 6.8
Manuell tidtagning

800m

2:04.39 Therese Ahlepil 76 Rånäs Göteborg 5.9
2:04.77 Carolina Nylén 79 Täby Göteborg 5.9
2:05.33 Louise Fredriksson 80 IF Göta Göteborg 5.9
2:06.26 Johanna Nilsson 83 Högby Des Moines, IA 24.4
2:06.39 Jenny Holmroos 86 Västerås Mannheim, GER 19.6
2:07.27 Kajsa Haglund 81 Heleneholm Austin, TX 10.6
2:07.51 Johanna Hallberg 79 Hässelby Norrtälje 15.7
2:08.24 Erica Mårtensson 79 Växjö Malmö 2.8
2:08.32 Charlotte Schönbeck 84 Lidingö Karlstad 7.8
2:09.58 Viktoria Tegenfeldt 87 Ume FI Norrtälje 28.8
2:09.62 Hanna Karlsson 79 Malmö Stockholm 27.7
2:09.69 Annika Gerner 75 Rånäs Sollentuna 8.7
2:10.25 Elin Wiik 85 Hässelby Mannheim, GER 19.6
2:10.38 Jenny Sjöström 78 Falun Karlstad 6.8
2:10.44 Ida Lindström 86 Täby Kvarnsveden 15.8
2:10.46 Malin Kemi 75 Spårvägen Göteborg 4.7
2:10.85 Sandra Pode 81 Heleneholm Sollentuna 29.5
2:10.89 Flo Jonsson 78 Spårvägen Norrtälje 28.8
2:11.17 Madeleine Mattsson 81 Hässelby Jönköping 10.8
2:11.24 Hanna Bremler 83 Tyresö Chapel Hill, NC 17.4
2:11.51 Carolina Klüft 83 Växjö Tallinn, EST 4.7
2:12.42 Kristin Ahlepil 78 Rånäs Sollentuna 29.5
2:12.46 Petra Forsberg 80 Heby Des Moines, IA 23.4
2:12.81 Viktoria Joäng 89 Trelleborg Falun 15.8
2:12.85 Frida Flodström 87 Tureberg Norrtälje 28.8

1500m

4:12.89 Johanna Nilsson 83 Högby Walnut, CA 18.4
4:17.43 Flo Jonsson 78 Spårvägen Norrtälje 15.7
4:22.11 Annika Gerner 75 Rånäs Fana, NOR 11.6
4:22.48 Ida Nilsson 81 Högby Tempe, AZ 10.4
4:24.30 Kajsa Haglund 81 Heleneholm Austin, TX 3.4
4:24.61 Hanna Karlsson 79 Malmö Göteborg 4.9
4:25.63 Therese Ahlepil 76 Rånäs Göteborg 3.7
4:29.71 Ulrika Johansson 75 Rånäs Göteborg 4.9
4:30.71 Therese Forsberg 82 Heby New Haven, CT 15.5
4:30.81 Madeleine Mattsson 81 Hässelby Karlstad 8.8
4:30.98 Charlotte Schönbeck 84 Lidingö Jönköping 25.5
4:32.03 Marie Nilsson 81 IF Göta San Luis Obispo, CA 3.4
4:32.88 Lisa Blommé 78 Hässelby Göteborg 6.7
4:33.32 Frida Flodström 87 Tureberg Enskede 31.8
4:33.80 Ida Lindström 86 Täby Leppävaara, FIN 21.8
4:34.68 Lisa Haglund 81 Heleneholm Göteborg 3.7
4:34.77 Kristin Ahlepil 78 Rånäs Karlstad 8.8
4:35.06 Ann Carlsson 81 Ymer Norrtälje 15.7
4:35.17 Maria Ghizzoni 67 IF Göta Norrtälje 15.7
4:35.66 Christin Johansson 78 Kville Sävedalen 27.7
4:35.74 Lisa Nauclér 84 Järvsö Jamaica, NY 17.4
4:36.49 Anneli Fransson 78 Rånäs Sollentuna 30.5
4:37.19 Hanna Bremler 83 Tyresö Atlanta, GA 3.4
4:37.28 Linda Damgren 79 Hakarpspojkarna Göteborg 3.7
4:37.6m Kim Blomkvist 84 Ärla Kvarnsveden 13.8

5000m

15:33.18 Ida Nilsson 81 Högby Walnut, CA 17.4
16:08.27 Lisa Blommé 78 Hässelby Heusden-Z, BEL 31.7
16:23.50 Christin Johansson 78 Kville Sävedalen 6.6
16:41.85 Anneli Fransson 78 Rånäs Norrtälje 15.7
16:43.56 Marie Nilsson 81 IF Göta Gainesville, FL 25.3
16:47.73 Anna Rahm 81 Rånäs Karlstad 8.8
16:53.4m Lena Gavelin 74 Trångsviken Göteborg 5.9
16:59.81 Malin Öhrn 69 Växjö Eksjö 9.5
17:01.60 Helena Olofsson 78 Rånäs Norrtälje 15.7
17:03.22 Maria Ghizzoni 67 IF Göta Waltham, MA 12.6
17:03.31 Therese Forsberg 82 Heby Karlstad 8.8
17:21.15 Susanna Damm 75 Flemingsberg Stockholm 16.6
17:21.71 Åsa Höög 71 Kumla Glanshammar 29.6
17:23.9m Anna Mårsell 76 Linköpings OK Mjölby 17.8
17:26.31 Jessica Gunnarsson 76 Växjö Kolbotn, NOR 15.6
17:27.95 Ebba Stenbäck 81 Söderköping Motala 23.6
17:35.70 Anna Lindh 74 Rånäs Östhammar 8.6
17:35.71 Heléne Willix 74 Spårvägen Göteborg 6.7
17:37.17 Lisa Wiklund 70 Spårvägen Norrtälje 15.7
17:37.26 Cecilia Jeverstam 76 Mölndal Lerum 22.8
17:40.22 Madeleine Mattsson 81 Hässelby Norrköping 21.7
17:53.46 Susanne Johansson 62 Hässelby Göteborg 6.7
17:55.91 Ann Björklund 71 Studenterna Norrtälje 15.7
17:58.19 Linda Damgren 79 Hakarpspojkarna Jönköping 10.8
17:58.62 Carin Bergman 73 Enhörna Norrtälje 15.7

10000m

34:04.09 Lena Gavelin 74 Trångsviken Göteborg 5.9
34:20.80 Lisa Blommé 78 Hässelby Tönsberg, NOR 22.5
34:34.51 Anna Rahm 81 Rånäs Göteborg 5.9
34:55.87 Christin Johansson 78 Kville Tönsberg, NOR 22.5
35:07.89 Helena Olofsson 78 Rånäs Tönsberg, NOR 22.5
35:35.33 Anneli Fransson 78 Rånäs Norrtälje 23.6
35:50.38 Susanna Damm 75 Flemingsberg Stockholm 1.9
35:51.20 Cecilia Jeverstam 76 Mölndal Stockholm 1.9
35:51.62 Lisa Wiklund 70 Spårvägen Tönsberg, NOR 22.5
36:11.31 Åsa Höög 71 Kumla Karlstad 6.8
36:26.31 Ebba Stenbäck 81 Söderköping Knoxville, TN 9.4
36:38.16 Elisabeth Engström 78 Mora Karlstad 6.8
36:59.36 Susanne Johansson 62 Hässelby Karlstad 6.8
37:21.27 Ann Björklund 71 Studenterna Norrtälje 23.6
37:25.47 Therese Forsberg 82 Heby Norrtälje 23.6
38:38.17 Johanna Bjermkvist 83 Huddinge Hallunda 14.9
38:49.2m Karin Swenson 68 Kville Göteborg 21.9
38:52.28 Anna Ställberg 82 Tumba Hallunda 14.9
38:59.36 Karin Elf 80 Start Glanshammar 17.8
39:04.09 Marianne Fricke 62 Hässelby Norrtälje 23.6
39:04.16 Kajsa Friström 65 Fredrikshof Stockholm 1.9
39:08.26 Beatrice Odén 80 Rånäs Stockholm 1.9
39:13.34 Pernilla Ericsson 70 SIF Skellefteå Skellefteå 2.9
39:24.36 Letu Abraha 77 Sundbyberg Stockholm 1.9
39:26.28 Madeleine Wedin-Shemweta 68 Flemingsberg Stockholm 1.9

Halvmarathon

1:13.45 Lena Gavelin 74 Trångsviken Stockholm 11.9
1:14.58 Anna Rahm 81 Rånäs Stockholm 11.9
1:16.43 Christin Johansson 78 Kville Stockholm 11.9
1:18.13 Anneli Fransson 78 Rånäs Stockholm 11.9
1:18.57 Helena Olofsson 78 Rånäs Stockholm 11.9
1:19.05 Karin Schön 62 Kville Milano, ITA 28.11
1:19.13 Ulrica Janemon 66 Hässelby Göteborg 15.5
1:19.23 Mia Larsson 81 Kville Göteborg 15.5
1:19.40 Åsa Höög 71 Kumla Göteborg 15.5
1:19.43 Heléne Willix 74 Spårvägen Stockholm 11.9
1:19.59 Jennie Åkerberg 73 Spårvägen Berlin, GER 26.9
1:20.33 Elisabeth Engström 78 Mora Göteborg 15.5
1:20.39 Marie Söderström-Lundberg 60 Hässelby Stockholm 5.6
1:20.54 Martina Salomonsson 73 klubb? Odense, DEN 10.10
1:21.05 Susanna Damm 75 Flemingsberg Stockholm 11.9
1:21.14 Karin Ernström-Keim 76 Väsby San Diego, CA 18.1
1:21.34 Jenny Framme 77 Hälle Göteborg 15.5
1:21.39 Susanne Johansson 62 Hässelby Stockholm 5.6
1:22.41 Annika Nyberger 68 Spårvägen Zürich, SUI 4.4
1:22.42 Anna Hansson 73 Studenterna Graz, AUT 28.3
1:22.49 Jessica Gunnarsson 76 Växjö Amsterdam, NED 17.10
1:23.14 Ingmarie Nilsson 66 Hässelby Stockholm 11.9
obekräftat
1:20.0m Martina Salomonsson 73 klubb? ?, ESP ?.3

Marathon

2:37.32 Anna Rahm 81 Rånäs Berlin, GER 26.9
2:40.11 Karin Schön 62 Kville Milano, ITA 28.11
2:44.49 Jennie Åkerberg 73 Spårvägen Berlin, GER 26.9
2:46.29 Martina Salomonsson 73 klubb? Odense, DEN 10.10
2:50.30 Susanne Johansson 62 Hässelby Stockholm 5.6
2:51.43 Ulrika Janemon 66 Hässelby Stockholm 5.6
2:56.38 Marlene Persson 70 Vattudalen Miami, FL 1.2
2:56.48 Ingmarie Nilsson 66 Hässelby Dublin, IRL 25.10
3:00.53 Ann Björklund 71 Studenterna Amsterdam, NED 17.10
3:01.54 Kajsa Friström 65 Fredrikshof Stockholm 5.6
3:02.23 Johanna Ottosson 77 klubb? New Plymouth, NZL 6.3
3:03.54 Camilla Johansson 73 Hässelby Stockholm 5.6
3:04.29 Christina Forslund 65 Nyland Umeå 9.10
3:05.11 Anita Andersson 61 Knallen Berlin, GER 26.9
3:05.12 Maria Andersson 61 Knallen Berlin, GER 26.9
3:05.27 Annika Kihlström 74 Solvikingarna Stockholm 5.6
3:06.04 Eva-Britt Karlsson 65 Sundsvall Lisboa, POR 5.12
3:06.49 Anneli Södergårds 63 Hultsfred Växjö 16.10
3:08.26 Anette Eriksson 67 IF Göta Karlstad 18.9
3:08.29 Madelene Sundberg 76 IKS Umeå Umeå 9.10
3:09.09 Karin Swenson 68 Kville Växjö 16.10
3:11.45 Mimmi Andersson 75 Uppsala LK Kvarnsveden 6.11
3:12.02 Beatrice Edvardsson 73 Solvikingarna Frankfurt, GER 31.10
3:12.05 *Anja Auvinen 61 Mälarhöjden Helsinki, FIN 21.8
3:12.07 Elisabeth Sundeman 65 Solvikingarna Stockholm 5.6

3000m hinder/76.2

9:43.25 Ida Nilsson 81 Högby Northridge, CA 29.5
10:23.34 Marie Nilsson 81 IF Göta San Luis Obispo, CA 4.4
10:25.78 Ebba Stenbäck 81 Söderköping Göteborg 5.9
10:29.72 Christin Johansson 78 Kville Göteborg 5.9
10:59.68 Helena Olofsson 78 Rånäs Sävedalen 19.8
11:18.26 Hanna Holst 85 Växjö Helsingborg 9.7
11:21.14 Jessica Gunnarsson 76 Växjö Florö, NOR 7.8
11:34.50 Anna Lampinen 83 Ärla Fredrikstad, NOR 11.9
11:59.48 Sofia Bernestål 86 Sävedalen Sävedalen 6.6
12:15.27 Lena Örn 88 Hellas Karlstad 7.8

100m häck/84.0

12.67 Susanna Kallur 81 Falun Athina, GRE 23.8
12.88 Jenny Kallur 81 Falun Växjö 29.6
13.21 Carolina Klüft 83 Växjö Athina, GRE 20.8
13.94 Johanna Sjöström 86 Västerås Mannheim, GER 20.6
13.94 Lina Quick 80 Gefle Västerås 23.6
14.02 Daniela Lincoln-Saavedra 84 Malmö Karlstad 7.8
14.03 Anna Marberg 81 Trollhättans SK Växjö 29.6
14.45 Emma Magnusson 85 Växjö Leppävaara, FIN 21.8
14.48 Malin Ericsson 80 Enköping Västerås 23.6
14.49 Emma Hansson 86 Heleneholm Mannheim, GER 19.6
14.51 Emilia Rundqvist 88 Kalmar Växjö 11.9
14.53 Lena Berntsson 78 Ullevi Uddevalla 1.8
14.55 Malin Svensson 78 Helsingborg Vellinge 20.6
14.57 Lisa Rönnkvist 86 Skellefteå Karlstad 7.8
14.63 Jennie Nilsson 84 Brännan Karlstad 7.8
14.64 Petra Eklund 74 Täby Värnamo 24.7
14.76 Marie Barenfeld 85 Örebro Västerås 30.7
14.77 Siri Fagerlund 86 Helsingborg Lyngby, DEN 6.6
14.86 Erika Persson 88 IF Göta Göteborg 6.7
14.90 *Paula Preisner 83 Ullevi Kvarnsveden 14.8
14.96 Camilla Kramar 86 Huddinge Gävle 18.9
15.00 Jennie Hurkmans 84 Tureberg Kvarnsveden 14.8
15.04 Annette Ekberg 81 Lidingö Louisville, KY 27.5
15.08 Anna Palmerius 78 Tjalve Västerås 30.7
15.18 Louise Martin 87 Hässelby Eskilstuna 17.7
okänd vind
14.70 Annette Ekberg 81 Lidingö Crete, NE 1.5
14.71 Annette Ekberg 81 Lidingö Lincoln, NE 23.4
14.74 Annette Ekberg 81 Lidingö Blair, NE 3.4
15.01 Annette Ekberg 81 Lidingö Crete, NE 16.4
medvind
13.73 Daniela Lincoln-Saavedra 84 Malmö Karlstad 7.8
13.88 Lina Quick 80 Gefle Sollentuna 8.7
13.95 Anna Marberg 81 Trollhättans SK Sollentuna 8.7
14.15 Emilia Rundqvist 88 Kalmar Borås 9.6
14.41 Emma Hansson 86 Heleneholm Malmö 20.5
14.54 Erika Persson 88 IF Göta Malmö 20.5
14.55 Siri Fagerlund 86 Helsingborg Vellinge 20.6

400m häck/76.2

57.41 Erica Mårtensson 79 Växjö Karlstad 8.8
57.44 Nadja Petersen 78 Huddinge Karlstad 8.8
57.61 Louise Gundert 80 Lidingö Karlstad 8.8
60.12 Anneli Melin 76 Helsingborg Helsingborg 9.7
60.24 Therese Gustafsson 85 Kil Leppävaara, FIN 22.8
60.83 Sara Strömberg 86 Heleneholm Malmö 20.5
61.18 Louise Martin 87 Hässelby Karlstad 8.8
62.12 Jennie Hurkmans 84 Tureberg Fredrikstad, NOR 11.9
62.32 Sofie Persson 87 Helsingborg Helsingborg 9.7
63.02 Jennie Nilsson 84 Brännan Sollentuna 29.5
63.34 Maria Warensjö 83 Växjö Göteborg 2.7
63.53 Frida Persson 89 Helsingborg Malmö 20.5
63.74 Sara Trané 85 Mölndal Uddevalla 31.7
63.77 Louise Åkesson 80 KA2 Berkeley, CA 10.4
64.52 Paulina Orell 81 Ullevi Göteborg 6.7
64.83 Marlin Brown 75 Spårvägen Göteborg 6.7
64.96 Emma Magnusson 85 Växjö Sollentuna 29.5
65.57 Sara Voltaire 84 Täby Kvarnsveden 15.8
65.60 Elin Martinsson 88 Skade Östhammar 6.6
66.48 Charlotte Johansson 86 Lidingö Huddinge 20.5
66.62 Ida Gillerfors 85 Gotland Karlskrona 24.7
66.73 Emilia Rundqvist 88 Kalmar Växjö 11.9
66.92 Lovisa Lagerblad 85 Hammarby Huddinge 20.5
67.02 Ellinor Rosenqvist 89 Norrköping Norrköping 15.5
67.16 Ronja Fjellner 89 Slagnäs Östersund 13.6
Manuell tidtagning

Höjd

1.91 Carolina Klüft 83 Växjö Athina, GRE 20.8
1.90 Emma Green 84 Örgryte Kvarnsveden 13.8
1.86 Erika Wiklund 88 Trångsviken Falun 15.8
1.83 Helena Redborg 83 Tureberg Sollentuna 8.7
1.79 Angelica Johansson 83 Hälle Kvarnsveden 13.8
1.77 Stina Bohgard 82 Tureberg Sollentuna 8.7
1.75 Ebba Jungmark 87 Mölndal Karlstad 8.8
1.75 Anna Alexson 87 Kyrkhult Karlstad 8.8
1.75 Lena Johansson 79 Hässelby Göteborg 6.7
1.74 Jenny Isgren 81 Spårvägen Kil 6.6
1.74 Sofia Kask 89 Lund Kil 6.6
1.73 Sofie Johansson 87 Wärnamo Halmstad 18.7
1.73 Marie Norrman 81 Råby-Rekarne College Station, TX 10.4
1.71 Elin Hansson 85 Malmö Kvarnsveden 15.8
1.70 Anna Silén 88 Enköping Örebro 24.7
1.68 Sara Arwald 90 Pallas Halmstad 28.8
1.68 Sofie Lundström 83 Västerås Tempe, AZ 10.4
1.68 Malin Svensson 78 Helsingborg Vellinge 20.6
1.68 Frida Brolin 85 Ärla Kvarnsveden 15.8
1.68 Emma Hansson 86 Malmö Värnamo 24.7
1.68 Jonna Bramstedt 86 Kalmar Växjö 11.9
1.67 Andrea Åhlin 86 Strömstad Sollentuna 29.5
1.67 Frida Blomqvist 87 Hökensås Lerum 29.5
1.67 Åse Thorsen 89 Lerum Helsingborg 11.7
1.67 Stina Ekholm 89 Ullevi Göteborg 6.7
1.67 My Nordström 90 Tiwaz Göteborg 4.7
1.67 Sandra Asplund 85 IFK Umeå Umeå 6.6
1.67 Frederikke Jensen 87 Vittsjö Klippan 6.6
1.67 Daniella Eriksson 87 Enköping Eskilstuna 19.6
1.67 Linda Persson 81 Växjö Göteborg 6.7
1.67 Johanna Olander 79 Örgryte Halmstad 18.7
provisorisk bana
1.80 Kajsa Bergqvist 76 Tureberg Båstad 18.7

Stav

4.25 Linda Persson 81 Växjö Göteborg 4.7
4.25 Hanna-Mia Persson 78 Kalmar Halmstad 17.7
4.05 Klara Persson 80 Spårvägen Halmstad 17.7
4.01 Maria Rendin 82 Örgryte Göteborg 9.9
4.00 Fanny Berglund 88 Göteborgs KIK Mannheim, GER 19.6
3.92 Lotta Hultin 85 Hässelby Visby 25.6
3.85 Isabell Lilja 87 Malmö Halmstad 17.7
3.85 *Vala Flosadottir 78 Örgryte Malmö 2.8
3.80 Alissa White 74 Hässelby Uddevalla 31.7
3.76 Emelie Gustafsson 88 Malmö Göteborg 3.7
3.70 Alisa Dimante 88 Malmö Trelleborg 12.6
3.64 Sophie Larup 86 Malmö Göteborg 4.7
3.62 Kirsten Belin 81 Kvarnsveden Göteborg 2.7
3.61 Lisa Wälitalo 82 Umedalen Kvarnsveden 15.8
3.61 Jenny Truuberg 82 Spårvägen Kvarnsveden 15.8
3.50 Caroline Ivarsson 85 Simrishamn Halmstad 17.7
3.50 Nadja Casadei 83 KA2 Växjö 5.6
3.50 Maria Mossberg 71 Malmö Vellinge 12.9
3.47 Linnea Weding-Holmgren 80 Ullevi Göteborg 4.7
3.46 Sara Klevell 88 Göteborgs KIK Falun 14.8
3.40 Louise Carlsson 87 Färjestaden Värnamo 31.5
3.40 Nathalie Kogut-Rosberg 89 Malmö Värnamo 31.5
3.40 Hanna Påhlsson 89 Malmö Malmö 21.9
3.35 Yordabel Abraham 86 Ullevi Halmstad 17.7
3.35 Jessica Gustavsson 87 Gefle Kvarnsveden 19.6
3.35 Tora Bjartmarz 88 Malmö Simrishamn 8.8
3.35 Louise Landqvist 83 Göteborgs KIK Halmstad 17.7
obekräftat
3.90 Kirsten Belin 81 Kvarnsveden Saulheim, GER 29.5
provisorisk bana
4.25 Linda Persson 81 Växjö Recklinghausen, GER 28.5

Längd

6.97 Carolina Klüft 83 Växjö Tallinn, EST 4.7
6.22 Daniela Lincoln-Saavedra 84 Malmö Göteborg 3.7
6.06 Sofie Andersson 81 Kville Karlstad 8.8
6.04 Lina Quick 80 Gefle Karlstad 8.8
5.95 Marie Barenfeld 85 Örebro Karlstad 8.8
5.92 Mfon Etim 85 Angered Borås 9.6
5.91 Linda Berntsson 87 Varberg Karlstad 8.8
5.90 Lisa Rönnkvist 86 Skellefteå Karlstad 7.8
5.87 Anna Larsson 78 Ullevi Karlstad 8.8
5.83 Pernilla Tornemark 85 Malmö Sollentuna 29.5
5.83 Malin Marmbrandt 85 Enköping Kvarnsveden 13.8
5.81 Sara Brankell 81 Mölndal Göteborg 3.7
5.80 Emma Rienas 82 IF Göta Malmö 20.5
5.77 Gabriela Casadei 89 KA2 Falun 13.8
5.74 Mikaela Westerfalk 86 Huddinge Göteborg 6.7
5.73 Camilla Eriksson 88 Västerås Falun 14.8
5.73 Erika Wiklund 88 Trångsviken Gävle 19.9
5.71 Caroline Bryland 78 Heleneholm Malmö 20.5
5.68 Emilia Rundqvist 88 Kalmar Gävle 19.9
5.67 Malin Ericsson 80 Enköping Sollentuna 29.5
5.66 Emma Hansson 86 Malmö Värnamo 25.7
5.66 Catarina Östling 78 IF Göta Karlstad 8.8
5.65 Malin Svensson 78 Helsingborg Tallinn, EST 4.7
5.63 Emilie Andersson 89 Kungsängen Falun 13.8
5.63 Sharon Ahman 86 Tjalve Högby 13.7
okänd vind
medvind
6.08 Lina Quick 80 Gefle Karlstad 8.8
5.98 Linda Berntsson 87 Varberg Karlstad 8.8
5.96 Pernilla Tornemark 85 Malmö Borås 9.6
5.89 Malin Marmbrandt 85 Enköping Karlstad 8.8
5.85 Erika Wiklund 88 Trångsviken Gävle 19.9
5.79 Sandra Bergman 86 Eslöv Malmö 20.5
5.70 Malin Svensson 78 Helsingborg Malmö 20.5
5.64 Erika Jonasson 88 Växjö Gävle 19.9
5.63 Moa Bergsten 83 Hässelby Sollentuna 29.5
skoltävling

Tresteg

13.87 Carolina Klüft 83 Växjö Göteborg 4.9
13.40 Sara Brankell 81 Mölndal Bedford, GBR 13.6
13.05 Kajsa Levin 83 Tranås Bedford, GBR 13.6
13.00 Mfon Etim 85 Angered Karlstad 6.8
12.72 Moa Bergsten 83 Hässelby Eskilstuna 19.6
12.66 Malin Svensson 78 Helsingborg Karlstad 7.8
12.61 Anna Göransdotter Nilsson 77 Hellas Karlstad 7.8
12.47 Malin Marmbrandt 85 Enköping Kvarnsveden 14.8
12.36 Anna Alexson 87 Kyrkhult Halmstad 18.7
12.34 Anna Larsson 78 Ullevi Göteborg 4.7
12.23 Doreen Nagawa 82 Ullevi Göteborg 4.7
12.20 Sara Sköldin 85 Råby-Rekarne Kvarnsveden 14.8
12.14 Marie Barenfeld 85 Örebro Kvarnsveden 14.8
12.11 Izehi Ileso 89 Angered Göteborg 2.7
12.09 Jenny Isgren 81 Spårvägen Göteborg 6.7
12.04 Elin Husén 87 Hellas Karlstad 7.8
12.01 Johanna Olander 79 Örgryte Tönsberg, NOR 22.5
11.99 Ebba Jungmark 87 Mölndal Falun 13.8
11.99 Martina Wahnström 87 Ullevi Sävedalen 5.6
11.98 Ellen Valgeborg 83 Enköping Uppsala 17.8
11.97 Charlotta Brishammar 87 Lidingö Falun 13.8
11.94 Malin Larsson 77 Falun Sollentuna 30.5
11.94 Sofie Andersson 81 Kville Växjö 29.6
11.86 Sofie Sandberg 85 Lekeryd-Svarttorp Kvarnsveden 14.8
11.85 Angelica Ström 81 Gefle Huddinge 20.5
11.85 Malin Ericsson 80 Enköping Uppsala 17.8
okänd vind
medvind
13.21 Kajsa Levin 83 Tranås Sävedalen 5.6
12.76 Anna Göransdotter Nilsson 77 Hellas Sollefteå 20.6
12.66 Malin Svensson 78 Helsingborg Göteborg 6.7
12.46 Anna Alexson 87 Kyrkhult Gävle 19.9
12.44 Doreen Nagawa 82 Ullevi Decatur, IL 29.5
12.38 Anna Larsson 78 Ullevi Göteborg 6.7
12.19 Charlotta Brishammar 87 Lidingö Gävle 19.9
12.17 Martina Wahnström 87 Ullevi Sävedalen 5.6
12.15 Ebba Jungmark 87 Mölndal Västerås 21.8
12.10 Malin Ericsson 80 Enköping Eskilstuna 19.6
12.04 Linda Berntsson 87 Varberg Gävle 19.9
11.94 Elin Johansson 87 Lekeryd-Svarttorp Jönköping 6.6
11.87 Angelica Ström 81 Gefle Gävle 4.9

Kula/4.0

16.34 Helena Engman 76 Riviera Ninove, BEL 24.7
16.07 Linda-Marie Mårtensson 71 Hässelby Karlstad 7.8
15.64 Anna Söderberg 73 Ullevi Göteborg 6.7
15.27 Catarina Andersson 77 Helsingborg Karlstad 7.8
14.77 Carolina Klüft 83 Växjö Athina, GRE 20.8
14.69 Carolina Hjelt 86 Huddinge Göteborg 6.7
14.00 Anna-Karin Svensson 81 Färjestaden Kalmar 9.5
13.90 Linda Nestorsson 75 Ullevi Lerum 22.8
13.83 Karin Olsson 75 Helsingborg Karlstad 7.8
13.81 Maria Pettersson 77 Helsingborg Helsingborg 1.8
13.77 Karin Larsson 81 Garphyttan Lawrenceville, NJ 2.5
13.37 Linda Wijkander 83 Klippan Bottnaryd 4.7
13.26 Sofie Lundström 83 Västerås Boise, ID 1.5
13.18 Mikaela Johansson 84 Ärla Sollentuna 30.5
13.15 Veronica Karlsson 80 Strömsund College Station, TX 10.4
13.11 Annika Larsson 70 Gefle Huddinge 20.5
12.76 *Vala Flosadottir 78 Örgryte Göteborg 9.9
12.72 Anneli Johansson 69 Ume FI Piteå 10.7
12.61 Pia Ankarling 86 IF Göta Göteborg 6.7
12.59 Anna Wikström 87 Tumba Eskilstuna 6.6
12.24 Alice Bergström 79 Växjö Borås 9.6
12.20 Christina Larsson 75 Gotland Visby 3.10
12.02 Malin Renman 86 Östersund Gävle 18.7
11.99 Malin Svensson 78 Helsingborg Lerum 22.8
11.95 Nadja Casadei 83 KA2 Malmö 20.5
obekräftat
13.81 Karin Larsson 81 Garphyttan Princeton, NJ 5.5
13.19 Veronica Karlsson 80 Strömsund Monroe, LA 24.4

Diskus/1.0

60.50 Anna Söderberg 73 Ullevi Halle, GER 22.5
54.94 Annika Larsson 70 Gefle Gävle 17.7
52.98 Maria Pettersson 77 Helsingborg Lyngby, DEN 6.6
49.82 Veronica Karlsson 80 Strömsund Baton Rouge, LA 28.5
48.00 Sara Gruvfält-Rosén 74 Huddinge Göteborg 6.7
47.84 Marie Hilmersson 81 Hässelby West Lafayette, IN 16.5
47.49 Linda-Marie Mårtensson 71 Hässelby Huddinge 2.10
47.48 Lena Björk 76 Hofors Gävle 22.6
46.39 Angela Åkeson 79 Kil Sollentuna 29.5
45.90 Pernilla Hagberg 69 Ängelholm Malmö 12.6
45.39 Anna-Karin Svensson 81 Färjestaden Malmö 20.5
45.33 Anneli Johansson 69 Ume FI Vännäs 18.8
45.10 Carolina Hjelt 86 Huddinge Leppävaara, FIN 21.8
43.30 Jessica Larsson 85 Skellefteå Marinha Grande, POR 6.3
42.49 Karin Engström 83 IF Göta Fredrikstad, NOR 11.9
42.42 Camilla Mattson 73 Kil Karlstad 8.8
42.20 Anna Wikström 87 Tumba Falun 14.8
42.14 Caroline Höglund 85 Mölndal Lisboa, POR 29.2
41.19 Karolina Pedersen 87 Ullevi Falun 14.8
40.89 Sofie Lundström 83 Västerås Kvarnsveden 14.8
40.62 Catarina Andersson 77 Helsingborg Helsingborg 29.8
39.88 Karin Larsson 81 Garphyttan Lawrenceville, NJ 2.5
39.80 Linda Wijkander 83 Klippan Huddinge 10.8
39.24 Elinor Forssander 88 Mariestad Karlstad 5.10
39.13 Emma Johannesson 84 Hovslätt Karlshamn 21.8

Slägga/4.0

66.77 Cecilia Nilsson 79 Ymer Karlstad 4.5
60.48 Tracey Andersson 84 Heleneholm Borås 9.6
59.94 Marie Hilmersson 81 Hässelby Baton Rouge, LA 28.5
59.70 Karin Engström 83 IF Göta Marinha Grande, POR 7.3
58.85 Rebecka Kvist 83 Alvesta Helsingborg 9.7
58.54 Emma Olsson 83 Västerås Västerås 31.7
57.65 Annika Hjelm 86 Huddinge Sollentuna 30.5
56.53 Catarina Andersson 77 Helsingborg Helsingborg 12.9
55.43 Maria Andersson 82 Arvika Karlstad 7.8
55.30 Emma Johannesson 84 Hovslätt Bottnaryd 4.7
54.16 Frida Brolin 85 Ärla Västerås 31.7
53.92 Josefine Berg 85 Östhammar Helsingborg 29.8
52.76 Anna Zachrisson 82 Ullevi Göteborg 25.4
52.22 Ida Hellgren 85 Ullevi Mölndal 3.7
51.97 Madelen Fahlstedt 83 Gefle Västerås 31.7
50.81 Linda Eriksson 87 Nyköping Nyköping 29.9
50.35 Anna-Karin Larsson 84 Strand Coolidge, AZ 2.4
50.30 Mikaela Johansson 84 Ärla Nyköping 16.6
49.96 Maria Gustavsson 83 Hinden Bottnaryd 4.7
49.04 Emma Jones 85 Ullevi Uddevalla 1.8
48.73 Ida-Maria Holmgren 82 Kyrkhult Olofström 20.5
48.73 Linda Wijkander 83 Klippan Hässelby 26.9
48.69 Helena Engman 76 Riviera Piteå 11.7
48.67 Malin Renman 86 Östersund Kvarnsveden 13.8
47.51 Linda-Marie Mårtensson 71 Hässelby Hässelby 26.9

Spjut/600

53.74 Katarina Eklöf 74 Huddinge Karlstad 8.8
52.22 Annika Petersson 79 Gefle Göteborg 4.9
51.34 Elinor Holgersson 84 Pallas Helsingborg 29.8
49.60 Marléne Lindström 85 Ununge Karlstad 7.8
48.89 Carolina Klüft 83 Växjö Athina, GRE 21.8
48.88 Elisabet Wahlander 60 Alingsås Karlstad 8.8
47.50 Malin Renman 86 Östersund Göteborg 2.7
47.06 Izabel Savic 83 Ullevi Tempe, AZ 19.3
46.58 Jennie Hurkmans 84 Tureberg Gävle 18.7
45.03 Cecilia Larsson 83 Katrineholm Nyköping 12.6
44.58 Linda Wicksell 80 Enköping Enköping 24.8
43.66 Madeleine Frykholm 84 IF Göta Växjö 29.6
43.04 Jasmine Henriksson 88 Eslöv Malmö 20.5
42.97 Mikaela Wieslander 81 Växjö Karlstad 7.8
42.89 Anna Sedlin 80 Klippan Vellinge 20.6
42.74 Anna Wessman 89 Växjö Göteborg 6.7
42.67 Anna Boberg 87 Tibro Örebro 24.7
42.59 Martina Efraimsson 85 Motala Motala 9.10
41.41 Anna Carlsson 87 Sävedalen Jönköping 25.5
41.32 Anna Pihlgren 82 Arvika Karlstad 7.8
41.24 Marie Barenfeld 85 Örebro Karlstad 28.8
41.17 Hanna Jönsson 88 Eslöv Lerum 30.5
40.58 Malin Svensson 78 Helsingborg Eslöv 16.5
40.34 Rebecka Karlsson 79 Hinden Halmstad 17.7
40.24 Jenny Johansson 88 Västerås Göteborg 2.7

Sjukamp/K

6.952 Carolina Klüft 83 Växjö Athina, GRE 21.8
5.130 Malin Svensson 78 Helsingborg Lerum 30.5
5.110 Marie Barenfeld 85 Örebro Värnamo 25.7
4.990 Jennie Hurkmans 84 Tureberg Nyköping 29.8
4.953 Petra Eklund 74 Täby Värnamo 25.7
4.896 Emma Hansson 86 Malmö Värnamo 25.7
4.868 Alice Bergström 79 Växjö Lerum 30.5
4.787 Annette Ekberg 81 Lidingö Louisville, KY 28.5
4.465 Ellinore Hallin 87 Enköping Värnamo 25.7
4.196 Johanna Höglund 84 Upsala Nyköping 29.8
3.942 Emma Allvin 81 Gefle San Angelo, TX 9.4
3.919 Isabelle Eriksson 86 Nyköping Nyköping 29.8
3.784 Cecilia Jansson 85 Göteborgs KIK Nyköping 29.8
3.450 Jessica Jansson 81 Heby New York, NY 10.4

>