Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Tisdag 24 oktober 2017

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se
Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Frida Hogstrand
redaktör
073-626 98 88

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


FRIIDROTT.SE / RESULTAT|STATISTIK / ÅRSBÄSTA

FRIIDROTT.SE / RESULTAT|STATISTIK / ÅRSBÄSTA M UTE 2004

Årsbästa M 2004

[MÄN] [KVINNOR] [P19] [F19] [P17] [F17] [P15] [F15] [P14] [F14]

Senast uppdaterad 12 DEC, 2004
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda utomhus 2004.

100m

10.45 Johan Wissman 82 Helsingborg Karlstad 6.8
10.49 Per Strandquist 87 Malmö Karlstad 6.8
10.50 Edmund Yeboah 88 Hässelby Borås 9.6
10.50 Erik Wahn 80 Helsingborg Halmstad 17.7
10.53 Johan Engberg 81 IF Göta Karlstad 6.8
10.59 Jimisola Laursen 77 Malmö Helsingborg 11.7
10.60 Robert Kronberg 76 Kville Karlstad 6.8
10.61 Daniel Persson 82 Malmö Lund 5.9
10.62 Christofer Sandin 79 Mölndal Karlstad 6.8
10.65 Peter Johansson 81 Ullevi Borås 9.6
10.66 Alexander Ljunggren 81 Helsingborg Lerum 22.8
10.72 Mikael Ahl 78 Hässelby Karlstad 6.8
10.73 Stefan Tärnhuvud 85 Sundsvall Sundsvall 9.7
10.79 Pontus Nilsson 82 Malmö Borås 9.6
10.83 Lukas Nilsson 86 Hässelby Göteborg 3.7
10.85 *Tomas Olszowy 83 Spårvägen Huddinge 10.8
10.87 Nasser Sebabi 82 Hofors Kvarnsveden 13.8
10.88 Rasmus Lantz 86 Helsingborg Karlstad 6.8
10.91 Martin Hajdu 83 Malmö Malmö 22.5
10.93 Lenny Martinez 78 Hellas Gävle 16.7
10.93 Fredrik Ottosson 84 Alvesta Karlstad 6.8
10.94 Jens Löfgren 86 Villstad Göteborg 3.7
10.94 Niclas Broström 77 IF Göta Karlstad 6.8
10.94 Andreas Mokdasi 84 Hässelby Kvarnsveden 13.8
10.95 Djordje Djekic 85 Malmö Malmö 22.5
10.95 Fredrik Johansson 86 Fjugesta Kil 6.6
okänd vind
10.48 Christofer Sandin 79 Mölndal Sävedalen 5.6
10.55 Peter Johansson 81 Ullevi Sävedalen 5.6
10.93 Djordje Djekic 85 Malmö Halmstad 17.7
10.95 Mikael Sandin 82 Mölndal Sävedalen 5.6
medvind
10.48 Per Strandquist 87 Malmö Gävle 17.9
10.81 Simon Johansson 87 Kil Gävle 17.9
10.89 Andreas Mokdasi 84 Hässelby Eskilstuna 17.7
10.90 Jens Löfgren 86 Villstad Gävle 17.9

200m

20.50 Johan Wissman 82 Helsingborg Lausanne, SUI 6.7
20.80 Erik Wahn 80 Helsingborg Göteborg 5.9
21.03 Johan Engberg 81 IF Göta Karlstad 8.8
21.18 Alexander Ljunggren 81 Helsingborg Lerum 22.8
21.27 Jimisola Laursen 77 Malmö Karlstad 8.8
21.51 Andreas Mokdasi 84 Hässelby Kvarnsveden 15.8
21.51 Per Strandquist 87 Malmö Växjö 29.6
21.59 Christofer Sandin 79 Mölndal Karlstad 8.8
21.66 Thomas Nikitin 82 Spårvägen Göteborg 4.7
21.77 Niklas Larsson 85 Hässelby Göteborg 4.7
21.81 Lukas Nilsson 86 Hässelby Kvarnsveden 15.8
21.82 Fredrik Sturesson 82 Helsingborg Karlstad 8.8
21.83 Rasmus Lantz 86 Helsingborg Kvarnsveden 15.8
21.85 Daniel Persson 82 Malmö Kvarnsveden 15.8
21.86 *Tomas Olszowy 83 Spårvägen Västerås 31.7
21.86 Lenny Martinez 78 Hellas Gävle 16.7
21.87 Fredrik Johansson 86 Fjugesta Borås 22.5
21.93 Pontus Nilsson 82 Malmö Stockholm 27.7
22.00 Victor Lohr 87 Orient Karlstad 7.8
22.02 Anders Hansson 74 Heleneholm Göteborg 4.7
22.09 Peter Johansson 81 Ullevi Växjö 29.6
22.09 Mattias Claesson 86 Hässelby Göteborg 4.7
22.14 Fredrik Bergfors 81 Tureberg Norrköping 21.7
22.14 Fredrik Skoglund 81 Lidingö Västerås 30.7
22.17 Joni Jaako 86 Tjalve Motala 23.6
22.17 Stefan Tärnhuvud 85 Sundsvall Kvarnsveden 15.8
okänd vind
medvind
21.15 Alexander Ljunggren 81 Helsingborg Malmö 2.8
21.56 Thomas Nikitin 82 Spårvägen Fredrikstad, NOR 12.9
21.71 Lukas Nilsson 86 Hässelby Sollentuna 8.7
21.80 Lenny Martinez 78 Hellas Sollentuna 8.7
21.80 Pontus Nilsson 82 Malmö Malmö 2.8
21.91 Anders Hansson 74 Heleneholm Malmö 2.8
21.99 Brian Sulusi-Sjö 77 Gefle Karlstad 7.8
22.14 Fredrik Bergfors 81 Tureberg Sollentuna 8.7

400m

45.57 Johan Wissman 82 Helsingborg Tallinn, EST 21.7
46.00 Jimisola Laursen 77 Malmö Belém, BRA 23.5
46.97 Andreas Mokdasi 84 Hässelby Karlstad 7.8
47.05 Thomas Nikitin 82 Spårvägen Karlstad 7.8
47.34 Fredrik Johansson 86 Fjugesta Mannheim, GER 20.6
47.50 Mattias Claesson 86 Hässelby Mannheim, GER 20.6
47.73 Martin Hajdu 83 Malmö Malmö 23.5
48.03 Joni Jaako 86 Tjalve Leppävaara, FIN 21.8
48.32 Johan Hed 80 Mölndal San Marcos, TX 17.5
48.58 Rizak Dirshe 72 Malmö Malmö 23.5
48.65 Tor Pöllänen 87 Hässelby Mannheim, GER 20.6
48.68 Albin Johansson 81 Hässelby Göteborg 3.7
48.80 Victor Lohr 87 Orient Gävle 19.9
48.89 Niklas Larsson 85 Hässelby Växjö 29.6
48.89 Andreas Rehnborg 80 Hässelby Västerås 1.8
48.99 Adam Sewall 87 Malmö Gävle 19.9
49.01 Johan Kågeman 86 Tureberg Mannheim, GER 20.6
49.03 Thomas Byrberg 79 Tureberg Västerås 23.6
49.04 Erik Lundvik 85 Växjö Göteborg 3.7
49.09 Sebastian Öberg 86 Tureberg Enskede 9.6
49.22 Sebastian Hukari 78 Tureberg Karlstad 6.8
49.42 Nicklas Wiberg 85 Färjestaden Växjö 29.6
49.47 Mattias Fager 83 Tjalve Västerås 1.8
49.50 Klas Ringdahl 77 Hellas Stockholm 16.6
49.50 Göran Olofsson 77 Malmö Göteborg 3.7
Manuell tidtagning

800m

1:46.36 Rickard Pell 79 Hammarby Rehlingen, GER 31.5
1:46.39 Rizak Dirshe 72 Malmö Rehlingen, GER 31.5
1:47.07 Mattias Claesson 86 Hässelby Karlstad 7.8
1:48.42 Andreas Rehnborg 80 Hässelby Breda, NED 21.8
1:48.84 Jonas Dufwenberg 81 Tureberg Karlstad 7.8
1:49.39 Jan Olszowy 82 Spårvägen Merksem, BEL 4.9
1:49.66 Fredrik Karlsson 78 Hammarby Rhede, GER 27.6
1:50.10 Jörgen Zaki 72 Malmö Norrtälje 15.7
1:50.32 Göran Olofsson 77 Malmö Norrtälje 15.7
1:50.63 Daniel Norberg 78 Hammarby Norrtälje 15.7
1:51.05 Albin Johansson 81 Hässelby Breda, NED 21.8
1:51.15 Thomas Byrberg 79 Tureberg Växjö 29.6
1:51.29 Erik Emilsson 82 Malmö Kvarnsveden 15.8
1:51.33 Axel Lönnqvist 81 Hässelby Växjö 29.6
1:51.43 Ken Pihlblad 78 Malmö Stockholm 27.7
1:51.63 Karl Borgö 80 Ymer Borås 9.6
1:51.74 Johan Klinteskog 81 Hammarby Växjö 29.6
1:51.78 Anders Leinås 83 Tureberg Karlstad 6.8
1:52.06 Jacob Cedertun 82 Hammarby Karlstad 6.8
1:52.13 Fredrik Kjellberg 77 Tureberg Sollentuna 8.7
1:52.27 Mattias Norling 77 Tureberg Enskede 31.8
1:52.37 Mattias Fager 83 Tjalve Kvarnsveden 15.8
1:52.44 John Lindström 83 Tureberg Sollentuna 29.5
1:52.46 Magnus Aare 74 Danderyd Athl Göteborg 4.7
1:52.86 Johan Bagge 84 IF Göta Sävedalen 19.8

1500m

3:45.04 Olle Walleräng 85 Råby-Rekarne Enskede 31.8
3:45.05 Mattias Norling 77 Tureberg Lappeenranta, FIN 25.7
3:46.17 John Lindström 83 Tureberg Jönköping 25.5
3:46.29 Ahmed Mohamed 76 Malmö Jönköping 25.5
3:46.35 Oskar Käck 82 Hagen Enskede 31.8
3:46.49 Henrik Skoog 79 Spårvägen Jönköping 25.5
3:46.59 John Laselle 79 Tureberg Enskede 31.8
3:47.05 Gustav Svedbrant 81 Rånäs Enskede 31.8
3:47.16 Erik Emilsson 82 Malmö Malmö 2.8
3:47.22 Jörgen Zaki 72 Malmö Stockholm 27.7
3:47.87 Johan Wallerstein 78 Vittsjö Enskede 31.8
3:48.17 Mustafa Mohamed 79 Hälle Jönköping 25.5
3:48.44 Henrik Ahnström 81 Brittatorp Tempe, AZ 10.4
3:48.61 Ken Pihlblad 78 Malmö Enskede 31.8
3:48.62 Thomas Johansson 81 Sävedalen Heusden-Z, BEL 31.7
3:49.17 Stefan Malmqvist 82 Hässelby Houston, TX 15.5
3:49.23 Niklas Österberg 73 Rånäs Göteborg 3.7
3:49.41 Per Synnerman 71 Hammarby Göteborg 3.7
3:50.32 Tobias Lundvall 77 Sävedalen Göteborg 3.7
3:50.38 *Gauti Johannesson 79 Rånäs Stockholm 27.7
3:50.42 Joakim Johansson 76 Hälle Jönköping 25.5
3:50.55 Andreas Karlsson 78 Ärla Göteborg 3.7
3:50.89 Rachid Benjira 74 Hammarby Stockholm 27.7
3:51.35 Per Jacobsen 77 IF Göta Jönköping 25.5
3:51.44 Fredrik Kjellberg 77 Tureberg Sollentuna 30.5

5000m

13:34.16 Erik Sjöqvist 72 Enhörna Nijmegen, NED 22.5
13:43.88 Henrik Ahnström 81 Brittatorp Eugene, OR 24.4
13:53.04 Mustafa Mohamed 79 Hälle Göteborg 5.9
13:54.20 Henrik Skoog 79 Spårvägen Göteborg 5.9
13:58.23 Oskar Käck 82 Hagen Heusden-Z, BEL 31.7
14:09.14 Kristian Algers 75 Enhörna Tampere, FIN 7.7
14:12.57 Claes Nyberg 71 IF Göta Göteborg 6.7
14:14.89 Erik Petersson 80 Mölndal Chiba, JPN 23.11
14:23.78 Said Regragui 74 Hässelby Göteborg 6.7
14:30.39 Fredrik Uhrbom 77 Söderköping Kvarnsveden 19.6
14:35.11 Mats Granström 83 Eksjö Södra Kvarnsveden 15.8
14:40.92 Per Jacobsen 77 IF Göta Karlstad 8.8
14:42.02 *Mounir El Guerouaoui 76 Hammarby Göteborg 6.7
14:44.03 Clas Jansson 82 Kvarnsveden Kvarnsveden 19.6
14:44.08 Kent Claesson 71 Spårvägen Göteborg 6.7
14:46.8m *Alfred Shemweta 70 Hässelby Göteborg 4.9
14:54.19 Martin Kjäll-Ohlsson 78 klubb? Zofingen, SUI 31.5
14:58.45 Daniel Tidholm 81 Sävedalen Göteborg 2.7
15:00.94 Magnus Ohlsson 82 Högby Norrköping 21.7
15:04.51 Henry Gross 85 Trollhättans IF Göteborg 2.7
15:04.64 Mahmoud A J Hassan 82 Malmö Göteborg 2.7
15:05.35 Markus Torgeby 76 Söderköping Lerum 22.8
15:05.68 Jan Amnéus 79 Väsby Enskede 10.6
15:07.06 Tony Berglund 75 IFK Umeå Umeå 6.6
15:07.31 Julius Nilsson 85 Enhörna Enskede 10.6
obekräftat
14:32.0m Joakim Johansson 76 Hälle Maribor, SLO 3.4

10000m

28:56.92 Erik Sjöqvist 72 Enhörna Göteborg 4.9
29:20.62 Claes Nyberg 71 IF Göta Göteborg 4.9
29:39.99 Kristian Algers 75 Enhörna Tönsberg, NOR 22.5
29:50.79 Joakim Johansson 76 Hälle Maribor, SLO 3.4
29:59.85 *Alfred Shemweta 70 Hässelby Karlstad 6.8
30:06.95 Said Regragui 74 Hässelby Karlstad 6.8
30:22.57 Fredrik Uhrbom 77 Söderköping Huddinge 8.5
30:40.00 Erik Petersson 80 Mölndal Karlstad 6.8
30:40.63 Andreas Carlborg 72 Spårvägen Tönsberg, NOR 22.5
30:55.86 Kent Claesson 71 Spårvägen Karlstad 6.8
30:57.91 Lars Johansson 85 Brittatorp Huddinge 8.5
31:14.36 Clas Jansson 82 Kvarnsveden Huddinge 8.5
31:19.18 Martin Söderberg 76 Hakarpspojkarna Karlstad 6.8
31:23.34 Mats Granström 83 Eksjö Södra Karlstad 6.8
31:27.71 Patrick Nilsson 74 Trelleborg Karlstad 6.8
31:33.66 Runar Höiom 67 Alingsås Tönsberg, NOR 22.5
31:37.93 Jan Amnéus 79 Väsby Stockholm 1.9
31:39.55 Niklas Österberg 73 Rånäs Stockholm 7.10
31:40.15 Linus Nilsson 83 Enhörna Stockholm 1.9
31:40.77 Fredrik Swahn 77 Rånäs Stockholm 1.9
31:41.30 Jesper Hansson 67 Enhörna Stockholm 1.9
31:42.93 Martin Kjäll-Ohlsson 78 klubb? Thun, SUI 27.8
31:44.5m Jonas Andersson 77 Högby Oskarshamn 12.6
31:44.8m Patrik Gustafson 70 Brittatorp Göteborg 21.9
31:45.56 Kristoffer Österlund 72 IFK Umeå Skellefteå 2.9

Halvmarathon

1:04.03 Mustafa Mohamed 79 Hälle Göteborg 15.5
1:05.10 Claes Nyberg 71 IF Göta Göteborg 15.5
1:05.19 Said Regragui 74 Hässelby Stockholm 11.9
1:06.30 Peter Koskenkorva 67 Hässelby Göteborg 15.5
1:06.50 Runar Höiom 67 Alingsås London, GBR 18.4
1:07.01 Magnus Bergman 68 Enhörna Stockholm 11.9
1:07.04 Patrik Tjärdal 73 Enhörna Stockholm 11.9
1:07.08 *Alfred Shemweta 70 Hässelby Göteborg 15.5
1:07.41 Kent Claesson 71 Spårvägen Stockholm 11.9
1:07.55 Fredrik Uhrbom 77 Söderköping Stockholm 11.9
1:08.02 Patrik Gustafson 70 Brittatorp Göteborg 15.5
1:08.34 Andreas Carlborg 72 Spårvägen Liverpool, GBR 10.10
1:08.45 Martin Kjäll-Ohlsson 78 klubb? Milano, ITA 4.4
1:09.03 Martin Söderberg 76 Hakarpspojkarna Göteborg 15.5
1:09.56 Mikael Larsson 79 Sävedalen Ventura, CA 21.3
1:10.00 Fredrik Svanfeldt 63 Hässelby Roma-Ostia, ITA 29.2
1:10.01 Jonas Larm 73 Hässelby Stockholm 11.9
1:10.12 Mathias Lidson 78 Kumla Göteborg 15.5
1:10.14 *Nicholas Barrable 74 Spårvägen Stockholm 11.9
1:10.19 Christian Karlsson 74 Hälle Göteborg 15.5
1:10.32 Lars Johansson 85 Brittatorp Göteborg 15.5

Marathon

2:17.07 Kent Claesson 71 Spårvägen Sevilla, ESP 29.2
2:17.49 Said Regragui 74 Hässelby Ravenna, ITA 19.9
2:18.51 Runar Höiom 67 Alingsås London, GBR 18.4
2:21.55 *Alfred Shemweta 70 Hässelby Stockholm 5.6
2:22.36 Magnus Bergman 68 Enhörna Venezia, ITA 24.10
2:24.45 Patrik Gustafson 70 Brittatorp Stockholm 5.6
2:25.23 Kristoffer Österlund 72 IFK Umeå Umeå 9.10
2:25.32 Patrik Tjärdal 73 Enhörna Venezia, ITA 24.10
2:25.42 Måns Höiom 69 Studenterna London, GBR 18.4
2:26.14 Jonas Larm 73 Hässelby Venezia, ITA 24.10
2:26.50 Peter Koskenkorva 67 Hässelby Stockholm 5.6
2:27.35 Fredrik Svanfeldt 63 Hässelby London, GBR 18.4
2:27.42 Andreas Carlborg 72 Spårvägen Milano, ITA 28.11
2:29.53 *Cédric Schwartzler 74 Studenterna Berlin, GER 26.9
2:32.45 Martin Gidewall 76 Tumba Firenze, ITA 28.11
2:33.32 Robert Toss 78 Akele Barcelona, ESP 21.3
2:33.39 Johan Eriksson 68 Kopparberg Karlstad 18.9
2:33.47 *Nicholas Barrable 74 Ravinen Stockholm 5.6
2:33.49 Anders Szalkai 70 Spårvägen Reykjavik, ISL 21.8
2:34.34 Anders Soovik 76 Mölndal Berlin, GER 26.9
2:35.23 Mikael Larsson 79 Sävedalen Louisville, KY 29.5
2:36.06 Johan Sand 72 Flemingsberg Inverness, GBR 3.10
2:36.27 Reima Hartikainen 63 Skövde Stockholm 5.6
2:36.47 Jonas Buud 74 Mora New York, NY 7.11
2:36.58 Lars Andersson 74 IS Göta Hamburg, GER 18.4

3000m hinder/91.4

8:18.05 Mustafa Mohamed 79 Hälle Athina, GRE 24.8
8:25.73 Henrik Skoog 79 Spårvägen Rehlingen, GER 31.5
8:40.38 Per Jacobsen 77 IF Göta Heusden-Z, BEL 31.7
8:42.19 Henrik Ahnström 81 Brittatorp Walnut, CA 17.4
8:45.48 Ahmed Mohamed 76 Malmö Borås 9.6
8:59.90 Rachid Benjira 74 Hammarby Karlstad 7.8
9:22.09 Johan Lindberg 80 Upsala Uppsala 4.9
9:22.22 Björn Gustafsson 79 Hammarby Borås 9.6
9:23.66 Jan Amnéus 79 Väsby Stockholm 17.8
9:24.65 Jacob Cedertun 82 Hammarby San Marcos, TX 16.5
9:26.88 Fredrik Sohlberg 72 Studenterna Borås 9.6
9:33.93 Joakim Engström 82 Kongahälla Kungälv 27.6
9:34.84 Patrik Gustafson 70 Brittatorp Kungälv 27.6
9:34.93 John Gustafsson 75 Ullevi Göteborg 6.7
9:36.36 Mats Granström 83 Eksjö Södra Fredrikstad, NOR 12.9
9:39.49 Peter Öhman 76 Spårvägen Göteborg 6.7
9:39.80 Axel Lönnqvist 81 Hässelby Göteborg 6.7
9:40.74 Oskar Kanmert-Gustafsson 84 Ärla Fredrikstad, NOR 12.9
9:45.62 Per Synnerman 71 Hammarby Stockholm 17.8
9:46.16 Daniel Tidholm 81 Sävedalen Göteborg 14.9
9:46.21 Martin Gidewall 76 Tumba Stockholm 17.8
9:48.01 Anders Soovik 76 Mölndal Göteborg 6.7
9:50.26 Oskar Nilsson 85 Tureberg Göteborg 6.7
9:51.87 Viktor Hedlöf 86 Rånäs Uppsala 4.9
9:56.35 Fredrik Johansson 86 Växjö Växjö 11.9

110m häck/106.7

13.39 Robert Kronberg 76 Kville Athina, GRE 25.8
13.53 Philip Nossmy 82 Malmö Göteborg 5.9
14.33 Christian Sjöberg 84 Mariestad Kvarnsveden 14.8
14.43 Joakim Blaschke 77 KA2 Donnas, ITA 20.6
14.49 Dennis Acson 81 Örgryte Karlstad 7.8
14.49 Rafael Askros 81 Ullevi Göteborg 6.7
14.61 Magnus Norberg 79 Huddinge Borås 9.6
14.67 Carl-Johan Olsson 80 Mariestad Karlstad 7.8
14.87 Henrik Encke 84 Hässelby Göteborg 4.7
14.91 Rajne Svenssohn 78 IF Göta Austin, TX 12.6
14.94 Björn Lundin 82 Växjö Kvarnsveden 14.8
15.01 Michael Hoffer 72 Väsby Västerås 30.7
15.20 Sebastian Hukari 78 Tureberg Göteborg 6.7
15.21 Michael Railsback 84 Gefle Crete, NE 17.4
15.25 Henrik Värendh 69 Spårvägen Göteborg 6.7
15.39 Patrik Melin 71 Gefle Gävle 18.7
15.40 Urban Gustafsson 69 Upsala Uppsala 4.7
15.52 Erik Larsson 80 Gotland Lerum 30.5
15.55 Nicklas Wiberg 85 Färjestaden Jönköping 23.6
15.63 Erik Eriksson 80 Örbyhus Gävle 22.5
15.70 Eric Ringdahl 70 Tureberg Strömstad 11.7
15.70 Peter Andersson 76 Täby Västerås 30.7
15.72 Martin Alfredsson 84 Växjö Olofström 20.5
15.73 *Ruben Kiefer 74 Gefle Västerås 30.7
15.89 Andrus Klaar 75 Spårvägen Riga, LAT 4.7
okänd vind
15.00 Björn Johansson 84 Trollhättans SK Kil 6.6
15.01 Michael Railsback 84 Gefle Kearney, NE 27.3
15.12 Michael Railsback 84 Gefle Crete, NE 1.5
15.29 Patrik Melin 71 Gefle Apeldoorn, NED 29.8
medvind
13.39 Robert Kronberg 76 Kville Erfurt, GER 13.6
14.74 Alexander Ljunggren 81 Helsingborg Malmö 20.5
14.80 Michael Hoffer 72 Väsby Azusa, CA 15.4

400m häck/91.4

49.72 Mikael Jakobsson 81 Örebro College Station, TX 29.5
50.71 Alexander Ljunggren 81 Helsingborg Göteborg 5.9
52.76 Henrik Encke 84 Hässelby Göteborg 2.7
53.14 Niklas Larsson 85 Hässelby Bydgoszcz, POL 19.6
53.63 Martin Burrows 73 Hälle Karlstad 8.8
54.30 Magnus Norberg 79 Huddinge Karlstad 7.8
54.44 Niclas Hesselgren 81 IK Sisu Denton, TX 8.5
54.44 Johan Klinteskog 81 Hammarby Göteborg 6.7
54.45 Fredrik Wållgren 70 Mölndal Göteborg 6.7
54.78 Joel Gustafsson 83 Hellas Kvarnsveden 15.8
54.91 Pär Malmros 83 Bollnäs Kvarnsveden 15.8
54.92 Björn Lundin 82 Växjö Kvarnsveden 15.8
55.38 Andreas Rehnborg 80 Hässelby Eskilstuna 17.7
55.48 Michel Tornéus 86 Tumba Leppävaara, FIN 22.8
55.54 Joel Blid 83 IF Göta Göteborg 2.7
55.59 Jens Håkansson 80 Gnistan Göteborg 2.7
56.03 Björn Johansson 84 Trollhättans SK Göteborg 2.7
56.12 Markus Stålbom 83 Täby Kvarnsveden 14.8
56.82 Tobias Ohlsson 86 Kristianstad Helsingborg 9.7
57.08 Magnus Åhlén 78 IF Göta Göteborg 6.7
57.23 Rajne Svenssohn 78 IF Göta Lawrenceville, NJ 2.5
57.30 Daniel Nilsson 81 Lycksele Karlstad 7.8
57.52 Mikael Sandin 82 Mölndal Malmö 20.5
57.71 Henrik Astfors 87 Västerås Västerås 30.7
57.78 Thomas Byrberg 79 Tureberg Göteborg 6.7
Manuell tidtagning

Höjd

2.36 Stefan Holm 76 Kil Eberstadt, GER 18.7
2.30 Staffan Strand 76 Hässelby Karlstad 7.8
2.27 Linus Thörnblad 85 Lund Kil 6.6
2.16 Ola Carlsson 75 Örgryte Granada, ESP 14.7
2.16 Peter Blom 79 Lidingö Karlstad 7.8
2.16 Joel Spolén 83 Örgryte Karlstad 7.8
2.14 Christian Norstedt 83 Råby-Rekarne Ventspils, LAT 30.5
2.14 Umit Demirci 84 Råby-Rekarne Göteborg 3.7
2.12 Björn Pettersson 85 Oskarshamn Kvarnsveden 14.8
2.09 Oscar Karlsson 83 Alingsås Alingsås 31.5
2.08 Mehdi Al-khatib 87 Hellas Göteborg 4.9
2.06 Stefan Grundberg 82 klubb? Beaver Falls, PA 10.4
2.05 Samuel Lindén 86 Falun Kvarnsveden 14.8
2.05 *Ruben Kiefer 74 Gefle Norrtälje 15.7
2.05 Jan-Erik Wanhainen 71 Hälle Halmstad 17.7
2.04 Per Nordlund 69 Upsala Norrtälje 23.6
2.03 Johan Redborg 81 Tureberg Enskede 8.6
2.03 Mattias Grundberg 75 Ullevi Karlstad 7.8
2.02 Erik Sikström 80 Spårvägen Göteborg 3.7
2.01 Andreas Jönsson 86 Simrishamn Halmstad 17.7
2.00 Rickard Karlsson 87 Bålsta Gävle 17.9
1.98 Linus Karlsson 88 Stål Sollentuna 29.5
1.98 Andreas L Nilsson 80 Finish Vellinge 7.8
1.97 Jonas Carlsson 86 Växjö Göteborg 3.7
1.97 Per-Ola Andersson 80 Gnistan Kil 6.6
1.97 Yannick Tregaro 78 Örgryte Lerum 24.6

Stav

5.80 Patrik Kristiansson 77 KA2 Stockholm 27.7
5.65 Oscar Janson 75 Ullevi Karlstad 8.8
5.61 Alhaji Jeng 81 Örgryte Göteborg 5.9
5.45 Jesper Fritz 85 Malmö Stockholm 27.7
5.35 Pawel Szczyrba 81 KA2 Halmstad 16.7
5.25 Fredrik Skoglund 81 Lidingö Göteborg 5.9
5.24 Gustaf Hultgren 83 Örgryte Göteborg 2.7
5.11 Håkan Jedhammar 81 Växjö Göteborg 2.7
5.11 Johan Carlsson 85 Malmö Trelleborg 12.6
5.00 Anders Edvinsson 73 Spårvägen Karlskrona 25.7
4.90 Deniz Mahshid 80 Örgryte Lübeck, GER 29.5
4.85 Petter Barck 84 Växjö Halmstad 16.7
4.85 Marcus Lindh 76 Spårvägen Visby 25.6
4.85 Alexander Eriksson 79 Spårvägen Halmstad 16.7
4.81 Mikael Tapio 76 Ullevi Göteborg 4.7
4.72 Eric Nyberg 85 Lidingö La Jolla, CA 24.4
4.70 Henrik Weisbach 79 Örgryte Somero, FIN 11.7
4.66 Joakim Norman 84 Mölndal Göteborg 6.7
4.65 Alexander Igelström 74 Ullevi Karlstad 8.8
4.64 Reine Eklund 77 Örgryte Göteborg 4.7
4.64 Rasmus Tjärndal 85 Ullevi Göteborg 4.7
4.60 Jonas Almqvist 88 Skellefteå Gävle 18.9
4.51 Carl-Fredrik Malmberg 87 Malmö Göteborg 4.9
4.50 Bo Jacobsson 72 Gotland Katrineholm 13.6
4.50 Michael Hoffer 72 Väsby Azusa, CA 15.4
4.50 Patrik Melin 71 Gefle Västerås 30.7

Längd

7.61 Daniel Arnsten 82 Trångsviken Karlstad 7.8
7.58 David Frykholm 80 IF Göta Göteborg 4.9
7.43 Robert Bagge 82 Mölndal Göteborg 4.9
7.41 Michel Tornéus 86 Tumba Sollentuna 29.5
7.40 Magnus Åhlén 78 IF Göta Knoxville, TN 10.4
7.35 Håkan Johansson 74 Sollefteå Karlstad 7.8
7.26 Anders Hansson 74 Heleneholm Karlstad 7.8
7.23 Daniel Almgren 79 Hässelby Karlstad 7.8
7.12 *Ruben Kiefer 74 Gefle Karlstad 7.8
7.07 Mathias Lageskog 73 Ullevi Göteborg 6.7
7.05 Erik Larsson 80 Gotland Lerum 29.5
7.05 Robert Fält 77 Gefle Sollentuna 8.7
7.04 Andreas Hedström 81 Hässelby Göteborg 3.7
7.02 Anders Sjöström 83 Mölndal Lidköping 12.6
7.00 Michael Hoffer 72 Väsby Värnamo 24.7
6.98 Per Strandquist 87 Malmö Gävle 18.9
6.95 Jonathan Hallgren 81 Lidingö Eskilstuna 6.6
6.94 Mikael Lilja 87 Heleneholm Göteborg 3.7
6.91 Markus Ottesen 81 Falun Huddinge 20.5
6.90 Christian Bergmark 83 Skellefteå Sollefteå 20.6
6.90 Erik Henrysson 79 Örebro Karlstad 7.8
6.89 Tommy Lampa 86 Haparanda SKT Sollentuna 29.5
6.89 Erik Nordström 86 Hammarby Göteborg 3.7
6.86 Nicklas Wiberg 85 Färjestaden Mannheim, GER 20.6
6.85 Carl Westberg 86 Falun Gävle 18.9
okänd vind
6.87 Eric Nyberg 85 Lidingö Azusa, CA 14.4
medvind
7.52 Robert Bagge 82 Mölndal Fredrikstad, NOR 12.9
7.41 Magnus Åhlén 78 IF Göta New Haven, CT 15.5
7.36 Håkan Johansson 74 Sollefteå Skellefteå 31.7
7.26 Daniel Almgren 79 Hässelby Karlstad 7.8
7.21 Mathias Lageskog 73 Ullevi Göteborg 6.7
7.09 Michael Hoffer 72 Väsby Azusa, CA 14.4
7.07 Anders Sjöström 83 Mölndal Göteborg 6.7
7.00 Jonathan Hallgren 81 Lidingö Eskilstuna 6.6
6.94 Markus Ottesen 81 Falun Huddinge 20.5
6.91 Tommy Lampa 86 Haparanda SKT Sollefteå 20.6
6.90 Anton Andersson 81 Örgryte Lerum 22.8
6.89 Martin Eriksson 83 Örgryte Lerum 22.8
6.87 Erik Eriksson 80 Örbyhus Enköping 24.8
obekräftat
skoltävling

Tresteg

17.79 Christian Olsson 80 Örgryte Athina, GRE 22.8
16.34 Anton Andersson 81 Örgryte Karlstad 8.8
16.07 Martin Eriksson 83 Örgryte Mataró, ESP 21.7
15.65 Johan Attersand 74 Hammarby Karlstad 8.8
15.45 Henrik Sahlström 77 Gefle Karlstad 8.8
15.42 Erik Eriksson 80 Örbyhus Norrtälje 15.7
15.35 Ousainou Mbye 80 Örgryte Uddevalla 1.8
15.01 Sebastian Lindén 83 Falun Karlstad 8.8
14.88 Anders Sjöström 83 Mölndal Göteborg 6.7
14.70 Mikael Lilja 87 Heleneholm Göteborg 4.7
14.63 Marcus Larsson 87 IFK Göteborg Göteborg 9.9
14.61 Mattias Ekman 79 Kil Uddevalla 1.8
14.55 Magnus Åhlén 78 IF Göta New Haven, CT 16.5
14.49 Michel Tornéus 86 Tumba Gävle 17.9
14.47 Johannes Wiberg 87 IFK Umeå Sollentuna 30.5
14.41 Andreas Otterling 86 Örebro Göteborg 4.7
14.40 Mattias Ström 87 Strömstad Falun 14.8
14.38 Daniel Almgren 79 Hässelby Göteborg 6.7
14.34 Carl Westberg 86 Falun Gävle 17.9
14.33 Sebastian Ekstrand 86 Finish Kvarnsveden 14.8
14.20 Klas Persson 79 Spårvägen Göteborg 6.7
14.17 *Ruben Kiefer 74 Gefle Västerås 23.6
14.17 Daniel Arnsten 82 Trångsviken Gävle 22.5
14.13 Habib Arwand 84 Heleneholm Kvarnsveden 15.8
14.10 Mehdi Al-khatib 87 Hellas Falun 14.8
okänd vind
medvind
16.49 Anton Andersson 81 Örgryte Göteborg 5.9
15.54 Ousainou Mbye 80 Örgryte Bedford, GBR 13.6
15.01 Sebastian Lindén 83 Falun Huddinge 20.5
14.59 *Ruben Kiefer 74 Gefle Gävle 22.5
14.53 Daniel Arnsten 82 Trångsviken Gävle 22.5
14.14 Kruffe Gustavsson 75 Duvbo Stockholm 18.8
i skiljehopp

Kula/7.26

19.12 Magnus Lohse 84 Mölndal Göteborg 4.7
19.11 Jimmy Nordin 79 Malmö Karlstad 6.8
18.88 Niklas Arrhenius 82 Spårvägen Las Vegas, NV 15.5
17.65 Henrik Wennberg 66 Upsala Uppsala 3.8
17.60 Daniel Arrhenius 78 Spårvägen Las Vegas, NV 15.5
17.35 Stefan Blomqvist 65 Örgryte San Antonio, TX 28.6
17.11 Manuel Brändeborn 73 Råby-Rekarne Walnut, CA 29.5
16.68 Andreas Gustafsson 75 Hagen Sävedalen 19.8
16.65 Anders Axlid 66 Ullevi Göteborg 6.7
16.65 Daniel Jonsson 74 Råby-Rekarne Eskilstuna 13.5
16.62 Staffan Jönsson 81 Hässelby Karlstad 6.8
16.54 Leif Arrhenius 86 Spårvägen Orem, UT 11.5
16.17 Håkan Andersson 76 Väsby Enskede 9.6
16.01 Mattias Jons 82 Hässelby Boise, ID 1.5
15.91 Vittorio Gabrielli 77 Råby-Rekarne Råby-Rekarne 30.8
15.73 Sören Tallhem 64 Spårvägen Uppsala 27.7
15.68 Robert Melin 82 Bottnaryd Jönköping 8.5
15.68 Anders Constantin 82 Orient West Point, NY 27.3
15.21 Johan Persson 80 Falun Baton Rouge, LA 27.3
15.18 Philip Åman 77 Ullevi Karlstad 6.8
15.10 Christian Ehrenborg 83 Mölndal Väddö 16.7
15.09 Linus Bernhult 75 Huddinge Huddinge 20.5
14.89 Gunnar Axlid 70 Ullevi Uddevalla 1.8
14.79 Erik Larsson 80 Gotland Huddinge 20.5
14.67 Mats Olsson 86 Järvsö Hudiksvall 28.6
obekräftat
17.36 Stefan Blomqvist 65 Örgryte San Marcos, TX 11.9
15.70 Anders Constantin 82 Orient Princeton, NJ 5.5
15.46 Johan Persson 80 Falun Monroe, LA 24.4

Diskus/2.0

63.62 Niklas Arrhenius 82 Spårvägen Provo, UT 21.9
58.01 *Magnus Hallgrimsson 76 Ullevi Helsingborg 1.8
57.30 Henrik Wennberg 66 Upsala Sollentuna 29.5
55.90 Manuel Brändeborn 73 Råby-Rekarne Abilene, TX 27.3
55.70 Daniel Arrhenius 78 Spårvägen Salt Lake City, UT 22.5
55.07 Kristian Pettersson 71 Växjö Olofström 20.5
54.83 Staffan Jönsson 81 Hässelby Helsingborg 1.8
53.77 Robert Melin 82 Bottnaryd Fredrikstad, NOR 12.9
53.29 Christian Ehrenborg 83 Mölndal Helsingborg 29.8
53.20 Fredrik Mäkk 72 Hässelby Uppsala 3.8
52.81 Linus Bernhult 75 Huddinge Huddinge 8.7
52.58 Johan Persson 80 Falun Ruston, LA 17.3
52.10 Philip Åman 77 Ullevi Magglingen, SUI 29.5
50.35 Axel Bernhult 71 Huddinge Huddinge 19.6
50.08 Dag Solhaug 64 IF Göta Helsingborg 29.8
49.04 Jimmy Nordin 79 Malmö Gävle 12.9
48.39 Magnus Lohse 84 Mölndal Greeley, CO 3.4
47.96 Patrik Melin 71 Gefle Värnamo 25.7
47.92 Tommy Johansson 71 Heleneholm Malmö 20.5
47.90 *Christer Sarin 78 IFK Umeå Sollefteå 19.6
47.67 Anders Larsson 66 Gefle Gävle 16.6
47.10 Anders Holmström 78 Örebro Gävle 22.5
46.15 Erik Larsson 80 Gotland Visby 14.7
46.10 Lars Andersson 82 Älven Sollefteå 6.7
45.74 Niklas Uhlin 70 Upsala Uppsala 20.7
obekräftat
48.44 Stefan Blomqvist 65 Örgryte San Marcos, TX 11.9

Slägga/7.26

72.66 Bengt Johansson 73 Västerås Växjö 29.6
67.47 Mattias Jons 82 Hässelby Göteborg 6.7
66.43 Tore Gustafsson 62 klubb? San Diego, CA 19.6
64.50 Per Karlsson 67 Växjö Växjö 29.6
64.42 Stellan Kjellander 78 Växjö Växjö 5.6
64.09 Mårten Ejdervall 74 Bore Karlstad 4.5
62.72 Pär Järlebrant 84 Strömsund Fredrikstad, NOR 11.9
61.47 Anders Constantin 82 Orient Austin, TX 1.4
60.21 Mikael Johansson 74 Hälle Karlstad 6.8
60.20 Robert Alneroth 84 Gefle Göteborg 22.2
58.96 Tomas Pyka 79 Gnistan Karlshamn 19.6
58.87 Sören Olsson 70 IF Göta Göteborg 6.7
57.56 Tony Settle 75 Råby-Rekarne Huddinge 20.5
56.45 Mikael Nyström 71 Linnéa Sätra 22.8
56.30 Peter Andersson 78 Gnistan Växjö 5.6
56.28 Hans Eriksson 86 Bore Karlstad 7.10
55.87 Anton Leion 83 Växjö Växjö 9.10
55.86 Robert Melin 82 Bottnaryd Kvarnsveden 13.8
54.27 Daniel Ragnvaldsson 76 Strömsund Piteå 10.7
53.71 Anders Bergström 66 Gefle Karlstad 6.8
52.92 Leif Arrhenius 86 Spårvägen Provo, UT 13.11
52.74 Niklas Arrhenius 82 Spårvägen Provo, UT 30.4
52.01 Stefan Alneroth 81 Gefle Västerås 30.7
51.83 Hans Källén 73 Strömsund Strömsund 7.7
50.75 Svante Söderlund 77 Bore Torsby 8.10
obekräftat
68.71 Mattias Jons 82 Hässelby Boise, ID 2.6
51.07 Mathias Wennberg 72 Castor San Marcos, TX 11.9

Spjut/800

80.71 Gabriel Wallin 81 Södertälje IF Austin, TX 12.6
76.12 Mikael Snällfot 80 Nedre Soppero Karlstad 7.8
76.07 Mats Nilsson 75 Klippan Karlstad 7.8
75.40 Daniel Ragnvaldsson 76 Strömsund Nyköping 12.6
75.29 Andreas Wulff 80 Växjö Karlstad 7.8
73.98 Magnus Arvidsson 83 KA2 Halmstad 17.7
73.00 Mattias Eriksson 80 Vännäs Umeå 18.8
71.32 Patrik Bodén 67 IF Göta Karlstad 7.8
69.38 Nicklas Wiberg 85 Färjestaden Leppävaara, FIN 21.8
66.55 Lasse Haka 78 IF Göta Göteborg 6.7
65.27 Ulf Petersson 84 Mölndal Göteborg 6.7
63.81 Patrik Melin 71 Gefle Värnamo 25.7
63.61 Andreas Wågberg 76 Lidingö Sollentuna 29.5
63.16 Joakim Lindskog 86 Valbo Göteborg 3.7
62.64 Gunnar Blomé 80 Lund Lund ??.9
62.42 Jesper Sandberg 85 Tjalve Kvarnsveden 15.8
62.15 Gustav Melén 82 Gotland Fredrikstad, NOR 12.9
61.45 Kenneth Bergén 69 Huddinge Huddinge 8.5
61.28 Kent Lennerfjäll 72 Bore Marinha Grande, POR 6.3
60.91 Patrik Ekholm 71 IF Göta Kil 6.6
60.90 Niklas Wiklund 85 Skellefteå Gävle 18.7
60.86 Marcus Hayden 86 Valbo Gävle 19.9
60.35 Elias Ericsson 82 Kalmar Karlstad 6.8
60.20 Peter Borglund 64 Söderhamn Söderhamn 25.7
60.19 Pontus Thomée 87 Lerum Borås 9.6

Tiokamp/M

7.411 Rajne Svenssohn 78 IF Göta New Haven, CT 14.5
7.400 Patrik Melin 71 Gefle Apeldoorn, NED 29.8
7.115 Michael Hoffer 72 Väsby Värnamo 25.7
7.049 Erik Larsson 80 Gotland Lerum 30.5
6.978 Nicklas Wiberg 85 Färjestaden Lerum 30.5
6.534 Samuel Lindén 86 Falun Riga, LAT 4.7
6.499 Henrik Balkander 79 Lerum Lerum 30.5
6.468 Andrus Klaar 75 Spårvägen Värnamo 25.7
6.380 Christoffer Thomée 82 Sävedalen Lerum 30.5
6.370 Lasse Ohtamaa 80 Väsby Gävle 26.9
6.344 Nils Pettersson 81 IF Göta New Haven, CT 14.5
6.305 Eric Nyberg 85 Lidingö Irvine, CA 13.5
6.245 Odd Wiking 86 Växjö Värnamo 25.7
6.115 Michel Tornéus 86 Tumba Gävle 26.9
5.891 *Ruben Kiefer 74 Gefle Gävle 26.9
5.858 Tommy Sarenbrant 71 Väsby Värnamo 25.7
5.782 *Vladimir Petrovic 76 Örebro Lerum 30.5
5.184 *Miso Kalliokorpi 72 Trollhättans SK Uddevalla 12.9
4.966 Sorena Aghili 81 Väsby Gävle 26.9
4.896 Patrik Hägg 72 Hälle Uddevalla 12.9
4.777 Bengt Pettersson 61 Studenterna Gävle 26.9