Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Tisdag 24 oktober 2017

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se
Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Frida Hogstrand
redaktör
073-626 98 88

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


FRIIDROTT.SE / RESULTAT|STATISTIK / ÅRSBÄSTA

FRIIDROTT.SE / RESULTAT|STATISTIK / ÅRSBÄSTA M INNE 2005

Årsbästa M 2005

[MÄN] [KVINNOR] [P19] [F19] [P17] [F17] [P15] [F15] [P14] [F14]

Senast uppdaterad 19 APR, 2005
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin.

60m

6.65 Daniel Persson 82 Malmö Malmö 22.1
6.74 Per Strandquist 87 Malmö Malmö 12.2
6.78 Philip Nossmy 82 Malmö Malmö 12.2
6.78 Edmund Yeboah 88 Hässelby Malmö 12.2
6.82 Erik Wahn 80 Sundsvall Göteborg/Sc 3.2
6.83 Johan Engberg 81 IF Göta Malmö 12.2
6.87 Peter Johansson 81 Ullevi Malmö 12.2
6.89 Stefan Tärnhuvud 85 Sundsvall Göteborg 26.2
6.90 Christofer Sandin 79 Mölndal Göteborg/Sc 3.2
6.91 Johan Wissman 82 Helsingborg Malmö 22.1
6.92 Mikael Ahl 78 Hässelby Malmö 22.1
6.92 Djordje Djekic 85 Malmö Malmö 12.2
6.95 Pontus Nilsson 82 Malmö Malmö 5.2
6.96 Tomas Olszowy 83 Spårvägen Göteborg 26.2
6.96 Niclas Broström 77 IF Göta Eskilstuna 5.2
6.97 Erik Karlsson 87 Växjö Göteborg 26.2
6.98 Robert Kronberg 76 Kville Malmö 22.1
6.98 Simon Johansson 87 Kil Göteborg 26.2
6.99 Oskar Åhberg 89 Solna Sätra 19.2
6.99 Rasmus Lantz 86 Helsingborg Malmö 29.1
6.99 Christian Sjöberg 84 Mariestad Karlstad 29.1
6.99 Nasser Sebabi 82 Hofors Malmö 12.2
7.01 Fredrik Johansson 86 IF Göta Göteborg 26.2
7.02 Anders Hansson 74 Heleneholm Lund 15.1
7.02 Rafael Askros 81 Ullevi Malmö 29.1
7.02 John Lundvik 83 Växjö Göteborg 26.2

200m

20.93 Johan Wissman 82 Helsingborg Madrid, ESP 5.3
21.30 Johan Engberg 81 IF Göta Göteborg 19.2
21.38 Alexander Ljunggren 81 Helsingborg Malmö 13.2
21.53 Erik Wahn 80 Sundsvall Västerås 23.1
21.54 Per Strandquist 87 Malmö Malmö 30.1
21.83 Andreas Mokdasi 84 Hässelby Malmö 12.2
21.83 Fredrik Sturesson 82 Helsingborg Malmö 30.1
22.13 Christofer Sandin 79 Mölndal Malmö 30.1
22.20 Rasmus Lantz 86 Helsingborg Malmö 12.2
22.23 Peter Johansson 81 Ullevi Göteborg 15.1
22.35 Thomas Nikitin 82 Spårvägen Sätra 6.2
22.37 Lukas Nilsson 86 Hässelby Malmö 23.1
22.47 Mattias Sunneborn 70 Spårvägen Sätra 30.1
22.52 Tomas Olszowy 83 Spårvägen Stockholm/G 15.2
22.58 Niklas Larsson 85 Hässelby Stockholm/G 15.2
22.65 Erik Karlsson 87 Växjö Malmö 29.1
22.70 Magnus Åhlén 78 IF Göta Karlstad 30.1
22.74 Victor Lohr 87 Orient Västerås 23.1
22.75 Oskar Åhberg 89 Solna Västerås 23.1
22.88 Alexander Nordkvist 90 Huddinge Göteborg 26.2
22.90 Mikael Thulin 85 Hammarby Västerås 23.1
22.99 Sebastian Öberg 86 Tureberg Sätra 23.1
23.01 Sebastian Hukari 78 Tureberg Sätra 30.1
23.07 Josua Gustafsson 88 Ullevi Malmö 29.1
23.09 Rafael Askros 81 Ullevi Göteborg 15.1
överlång bana
22.74 Niclas Hesselgren 81 IK Sisu Ames, IA 11.2

400m

47.60 Johan Wissman 82 Helsingborg Malmö 22.1
47.67 Andreas Mokdasi 84 Hässelby Göteborg 27.2
47.79 Mattias Claesson 86 Hässelby Göteborg 27.2
47.87 Thomas Nikitin 82 Spårvägen Stockholm/G 15.2
48.70 Magnus Aare 74 Danderyd Athl Sätra 22.1
48.88 Martin Hajdu 83 Malmö Malmö 13.2
49.13 Johan Kågeman 86 Tureberg Göteborg 26.2
49.21 Adam Sewall 87 Malmö Malmö 13.2
49.39 Albin Johansson 81 Hässelby Sätra 15.1
49.39 Christopher Svensson 85 Helsingborg Göteborg 27.2
49.45 Niklas Larsson 85 Hässelby Göteborg 27.2
49.53 Andreas Rehnborg 80 Hässelby Sätra 15.1
49.67 Erik Lundvik 85 Växjö Göteborg 19.2
49.84 Göran Olofsson 77 Malmö Malmö 5.2
49.98 Sebastian Hukari 78 Tureberg Sätra 29.1
50.15 Mattias Sunneborn 70 Spårvägen Sätra 27.2
50.20 Fredrik Hallinder 88 Tureberg Sätra 15.1
50.28 Mattias Fager 83 Tjalve Sätra 15.1
50.31 Johan Hed 80 Mölndal Houston, TX 18.2
50.44 Niclas Hesselgren 81 IK Sisu Jonesboro, AR 4.12
50.72 Daniel Norberg 78 Hammarby Sätra 29.1
50.74 Per Johnsson 84 Söderhamn Göteborg 26.2
50.75 Joel Gustafsson 83 Hellas Göteborg 26.2
50.75 Sebastian Öberg 86 Tureberg Göteborg 26.2
50.86 Sandro Karlsfred 86 Ullevi Göteborg 26.2
överlång bana
50.09 Niclas Hesselgren 81 IK Sisu Ames, IA 12.2
otillräckligt med koner
otillräckligt med koner

800m

1:48.62 Mattias Claesson 86 Hässelby Madrid, ESP 4.3
1:49.57 Rickard Pell 79 Hammarby Leipzig, GER 6.2
1:51.45 Andreas Rehnborg 80 Hässelby Stockholm/G 15.2
1:51.79 Ken Pihlblad 78 Malmö Stockholm/G 15.2
1:51.89 *Gauti Johannesson 79 Rånäs Stockholm/G 15.2
1:52.02 Johan Bagge 84 IF Göta Stockholm/G 15.2
1:52.03 Jonas Dufwenberg 81 Tureberg Sätra 6.2
1:52.26 Albin Johansson 81 Hässelby Malmö 23.1
1:52.45 Daniel Norberg 78 Hammarby Sätra 6.2
1:52.47 Karl Borgö 80 Ymer Malmö 13.2
1:53.15 Göran Olofsson 77 Malmö Malmö 23.1
1:53.77 John Laselle 79 Tureberg Stockholm/G 15.2
1:54.21 Axel Lönnqvist 81 Hässelby Stockholm/G 15.2
1:54.49 Anders Leinås 83 Tureberg Stockholm/G 15.2
1:54.60 Joakim Löfwing 84 Hammarby Malmö 12.2
1:54.85 Fredrik Hallinder 88 Tureberg Sätra 16.1
1:55.11 Fredrik Rohlén 75 Falun Sätra 30.1
1:55.17 Jacob Cedertun 82 Hammarby Houston, TX 19.2
1:55.28 Simon Rasmussen 86 Rånäs Stockholm/G 15.2
1:55.29 Fredrik Björklund 86 Hälle Stockholm/G 15.2
1:55.66 Rachid Benjira 74 Hässelby Sätra 6.2
1:55.90 Joakim Lagergren 81 Norrköping Malmö 12.2
1:56.47 Anders Appeldahl 86 Kungsängen Sätra 6.2
1:56.95 Johan Wallerstein 78 Malmö Malmö 23.1
1:57.19 Mikael Gren 80 Hälle Göteborg 19.2
överlång bana
1:52.47 Jacob Cedertun 82 Hammarby Ames, IA 5.3
otillräckligt med koner

1500m

3:47.99 *Gauti Johannesson 79 Rånäs Eskilstuna 5.2
3:49.32 John Laselle 79 Tureberg Eskilstuna 5.2
3:49.37 Gustav Svedbrant 81 Rånäs Malmö 13.2
3:49.78 Mattias Norling 77 Tureberg Malmö 13.2
3:51.08 Oskar Käck 82 Hagen Umeå 26.2
3:51.82 Rachid Benjira 74 Hässelby Eskilstuna 5.2
3:53.69 Johan Bagge 84 IF Göta Eskilstuna 5.2
3:54.81 Niklas Österberg 73 Rånäs Malmö 13.2
3:55.0m Erik Sjöqvist 72 Enhörna Stockholm/G 15.2
3:55.36 Ken Pihlblad 78 Malmö Malmö 5.2
3:55.45 Olle Walleräng 85 Hammarby Göteborg 26.2
3:55.8m Henrik Skoog 79 Spårvägen Stockholm/G 15.2
3:56.01 Johan Wallerstein 78 Malmö Malmö 12.2
3:57.48 Oskar Kanmert-Gustafsson 84 Hammarby Eskilstuna 5.2
3:57.84 Fredrik Björklund 86 Hälle Malmö 29.1
3:58.34 Tobias Lundvall 77 Sävedalen Malmö 29.1
3:58.43 Joakim Johansson 76 Hälle Malmö 29.1
3:59.24 Daniel Tidholm 81 Sävedalen Göteborg 15.1
3:59.76 Göran Olofsson 77 Malmö Malmö 27.2
4:01.55 Henning Tunek 86 Akele Göteborg 26.2
4:01.87 Patrik Engström 77 Studenterna Sätra 6.2
4:02.56 David Nilsson 87 Högby Göteborg 26.2
4:03.35 Erik Scheller 87 Spårvägen Göteborg 26.2
4:04.27 Anders Leinås 83 Tureberg Göteborg 26.2
4:04.36 Johan Arnqvist 85 IF Göta Göteborg 26.2
överlång bana
otillräckligt med koner
otillräckligt med koner
otillräckligt med koner

1 mile

4:14.65 Stefan Malmqvist 82 Hässelby Nampa, ID 26.2
4:14.81 Jacob Cedertun 82 Hammarby Fayetteville, AR 12.2
överlång bana
4:07.83 Erik Emilsson 82 Malmö Seattle, WA 25.2

3000m

7:50.11 Erik Sjöqvist 72 Enhörna Stockholm/G 15.2
7:51.77 Henrik Skoog 79 Spårvägen Stockholm/G 15.2
8:06.83 Oskar Käck 82 Hagen Stockholm/G 15.2
8:17.74 Erik Emilsson 82 Malmö Fayetteville, AR 12.2
8:18.12 Joakim Johansson 76 Hälle Göteborg 5.2
8:20.47 Per Jacobsen 77 IF Göta Karlstad 29.1
8:20.81 Fredrik Uhrbom 77 Spårvägen Malmö 12.2
8:22.29 Kent Claesson 71 Spårvägen Sätra 30.1
8:27.96 Andreas Karlsson 78 Ärla Eskilstuna 6.1
8:29.24 Erik Petersson 80 Mölndal Göteborg 5.2
8:35.42 Henrik Ahnström 81 Brittatorp Pocatello, ID 26.2
8:35.63 Daniel Tidholm 81 Sävedalen Göteborg 5.2
8:42.48 Tobias Lundvall 77 Sävedalen Göteborg 5.2
8:43.45 Patrik Engström 77 Studenterna Sätra 30.1
8:47.64 Bjarne Thysell 64 Ärla Eskilstuna 6.1
8:48.95 Peter Öhman 76 Spårvägen Malmö 12.2
8:50.31 Pär Wikberg 83 Skellefteå Malmö 12.2
8:50.43 Linus Nilsson 83 Enhörna Sätra 30.1
8:52.50 Anders Szalkai 70 Spårvägen Sätra 30.1
8:52.62 Johan Lindberg 80 Upsala Västerås 29.1
8:52.98 Anders Sundholm 77 Mölndal Göteborg 5.2
8:54.1m Håkan Eriksson 61 Malung Falun 16.1
8:54.20 David Nilsson 87 Högby Malmö 28.1
8:54.76 *Cédric Schwartzler 74 Studenterna Sätra 30.1
8:55.14 Tim Kerro 84 IFK Umeå Umeå 29.1
överlång bana
8:13.37 Erik Emilsson 82 Malmö Seattle, WA 29.1
8:46.0m Martin Söderberg 76 Hakarpspojkarna Växjö 9.3
8:55.0m Lars Johansson 85 Brittatorp Växjö 9.3
otillräckligt med koner
8:47.40 Tim Kerro 84 IFK Umeå Umeå 15.1
8:47.98 Pär Wikberg 83 Skellefteå Umeå 15.1
8:52.80 Martin Johansson 84 Mora Umeå 15.1
8:53.71 Andreas Brodin 72 IKS Umeå Umeå 15.1

5000m

14:04.59 Henrik Ahnström 81 Brittatorp Fayetteville, AR 11.3
15:28.16 Anders Szalkai 70 Spårvägen Sätra 22.1
15:34.36 Peter Öhman 76 Spårvägen Sätra 22.1
15:46.09 Dan Ocklind 82 Spårvägen Sätra 22.1
överlång bana
13:52.33 Henrik Ahnström 81 Brittatorp Seattle, WA 12.2

60m häck/106.7

7.62 Robert Kronberg 76 Kville Madrid, ESP 24.2
7.63 Philip Nossmy 82 Malmö Göteborg/Sc 3.2
8.00 Rafael Askros 81 Ullevi Göteborg 15.1
8.03 Christian Sjöberg 84 Mariestad Malmö 13.2
8.10 Johan Carlsson 85 Malmö Malmö 13.2
8.22 Dennis Acson 81 Örgryte Göteborg 19.2
8.33 Eric Ringdahl 70 Tureberg Lilleström, NOR 29.1
8.35 Michael Railsback 84 Gefle Lincoln, NE 11.2
8.41 Magnus Norberg 79 Huddinge Malmö 13.2
8.46 Henrik Encke 84 Hässelby Göteborg 27.2
8.46 Nicklas Wiberg 85 Färjestaden Karlskrona 6.3
8.53 Daniel Almgren 79 Hässelby Karlskrona 6.3
8.58 Henrik Värendh 69 Spårvägen Bollnäs 13.2
8.61 Björn Lundin 82 Växjö Växjö 6.1
8.68 Rajne Svenssohn 78 IF Göta Karlskrona 6.3
8.69 Erik Larsson 80 Gotland Malmö 23.1
8.69 Christofer Kaalen 85 Strömsund Umeå 16.2
8.75 Pär Malmros 83 Bollnäs Bollnäs 5.2
8.75 Henrik Weisbach 79 Örgryte Göteborg 15.1
8.78 Lasse Ohtamaa 80 Väsby Sätra 30.1
8.87 David Fridell 83 Spårvägen Karlskrona 6.3
8.89 Andreas Andersson 87 Upsala Sätra 16.1
8.90 Vuk Djekic 88 Malmö Malmö 23.1
8.91 Nils Pettersson 81 IF Göta West Point, NY 15.1
8.96 Niklas Larsson 85 Hässelby Sätra 6.2
8.96 Henrik Balkander 79 Lerum Karlskrona 6.3

Höjd

2.40 Stefan Holm 76 Kil Madrid, ESP 6.3
2.31 Linus Thörnblad 85 Lund Malmö 12.2
2.18 Peter Blom 79 Lidingö Sätra 6.2
2.15 Thomas Bipella 84 Örgryte Malmö 22.1
2.13 Ola Carlsson 75 Örgryte Göteborg 5.2
2.10 Oscar Karlsson 83 Alingsås Göteborg 5.2
2.10 Umit Demirci 84 Råby-Rekarne Göteborg 19.2
2.09 Joel Spolén 83 Örgryte Malmö 22.1
2.08 Christian Norstedt 83 Råby-Rekarne Göteborg 25.2
2.08 Jan-Erik Wanhainen 71 Hälle Göteborg 19.2
2.07 Mehdi Al-khatib 87 Hellas Malmö 12.2
2.05 Samuel Lindén 86 Falun Sätra 15.1
2.05 Nicklas Wiberg 85 Färjestaden Karlskrona 5.3
2.04 Mattias Grundberg 75 Ullevi Göteborg 15.1
2.04 Per Nordlund 69 Upsala Västerås 30.1
2.03 Andreas Jönsson 86 Simrishamn Malmö 22.1
2.03 Richard Huldén 86 IF Göta Karlstad 30.1
2.03 Niclas Liedberg 88 Hammarby Göteborg 26.2
2.02 Andreas L Nilsson 80 Finish Malmö 12.2
2.02 Sebastian Carlsson 87 Kvarnsveden Göteborg 27.2
2.00 Linus Karlsson 88 Falun Bollnäs 5.2
2.00 Kim Skoog 87 Ekshärad Karlstad 30.1
2.00 Björn Pettersson 85 Oskarshamn Växjö 6.1
2.00 Daniel Almgren 79 Hässelby Sätra 30.1
1.99 Michel Tornéus 86 Tumba Karlskrona 5.3

Stav

5.71 Alhaji Jeng 81 Örgryte Stockholm/G 15.2
5.55 Jesper Fritz 85 Malmö Malmö 5.2
5.43 Johan Carlsson 85 Malmö Malmö 12.2
5.32 Gustaf Hultgren 83 Örgryte Malmö 29.1
5.30 Fredrik Skoglund 81 Lidingö Malmö 22.1
5.20 Pawel Szczyrba 81 Malmö Malmö 22.1
5.01 Marcus Lindh 76 Spårvägen Sätra 22.1
4.95 Anders Edvinsson 73 Spårvägen Sätra 6.2
4.92 Alexander Igelström 74 Ullevi Malmö 29.1
4.91 Deniz Mahshid 80 Örgryte Göteborg 19.2
4.77 Mikael Tapio 76 Ullevi Malmö 12.2
4.68 Rasmus Tjärndal 85 Ullevi Göteborg 26.2
4.68 Joakim Norman 84 Mölndal Göteborg 26.2
4.63 Jonas Almqvist 88 Skellefteå Skellefteå 12.2
4.60 Martin Lundqvist 86 Huddinge Göteborg 25.2
4.60 Petter Barck 84 Växjö Malmö 22.1
4.60 Elias Palo 81 Haparanda SKT Umeå 29.1
4.55 Fredrik Larsson 78 Hellas Sätra 6.2
4.50 Nils Pettersson 81 IF Göta Riverdale, NY 1.12
4.46 Rasmus Carlsson 88 Kvarnsveden Karlskrona 5.3
4.45 Sebastian Zawadski 84 Malmö Malmö 5.2
4.43 Eric Nyberg 85 Lidingö Flagstaff, AZ 12.2
4.42 Andreas Dahlberg 89 Kvarnsveden Falun 17.2
4.42 Carl-Fredrik Malmberg 87 Malmö Malmö 29.1
4.41 John Gustafsson 88 Skellefteå Haparanda 22.1
4.41 Rajne Svenssohn 78 IF Göta Riverdale, NY 22.1

Längd

7.60 David Frykholm 80 IF Göta Malmö 13.2
7.53 Michel Tornéus 86 Tumba Göteborg 27.2
7.31 Magnus Åhlén 78 IF Göta Malmö 13.2
7.30 Nicklas Wiberg 85 Färjestaden Malmö 13.2
7.25 Per Strandquist 87 Malmö Göteborg 27.2
7.13 Daniel Almgren 79 Hässelby Malmö 12.2
7.12 Marcus Larsson 87 IFK Göteborg Göteborg 27.2
7.10 *Cristian Antivilo 77 Hässelby Sätra 22.1
7.02 Linus Malmborg 74 Heleneholm Malmö 6.2
6.97 Andreas Hedström 81 Hässelby Malmö 13.2
6.94 Jonatan Falk 86 Lerum Göteborg 19.2
6.92 Håkan Setthammar 72 Västerås Västerås 23.1
6.91 Kim Freiburghaus 86 Lomma Malmö 30.1
6.90 Anders Hansson 74 Heleneholm Malmö 13.2
6.89 Erik Green 86 Örgryte Göteborg 27.2
6.89 Nils Pettersson 81 IF Göta Riverdale, NY 30.11
6.89 Andreas Block 73 Ullevi Malmö 30.1
6.84 Erik Nordström 86 Hammarby Sätra 29.1
6.84 Anders Sjöström 83 Mölndal Göteborg 27.2
6.83 Håkan Tunander 81 Hässelby Malmö 12.2
6.82 Torbjörn Carlsson 88 IFK Göteborg Göteborg 26.2
6.80 Per Nordlund 69 Upsala Västerås 29.1
6.79 Johan Carlsson 85 Malmö Karlskrona 5.3
6.75 Marcus Dahlberg 83 Finish Malmö 12.2
6.73 Erik Larsson 80 Gotland Malmö 23.1
6.73 Tommy Lampa 86 Haparanda SKT Malmö 12.2

Tresteg

16.02 Martin Eriksson 83 Örgryte Stockholm/G 15.2
15.51 Erik Eriksson 80 Örbyhus Malmö 12.2
15.39 Johan Attersand 74 Hammarby Umeå 15.1
15.27 Sebastian Lindén 83 Falun Malmö 12.2
15.01 Henrik Sahlström 77 Gefle Malmö 12.2
14.83 Mikael Lilja 87 Heleneholm Malmö 5.2
14.72 Marcus Larsson 87 IFK Göteborg Göteborg 26.2
14.52 Carl Westberg 86 Falun Göteborg 26.2
14.14 Johan Tobiasson 86 Ullevi Malmö 29.1
13.99 Reinhold Andersson 80 Klippan Malmö 5.2
13.87 Mattias Flander 88 Ullevi Göteborg 6.2
13.75 Mattias Ström 87 Strömstad Göteborg 4.12
13.74 Kruffe Gustavsson 75 Duvbo Sätra 15.1
13.74 Marcus Dahlberg 83 Finish Göteborg 26.2
13.71 Mikael Persson 87 Heleneholm Malmö 22.1
13.66 Claes Beverlöv 89 IFK Umeå Göteborg 27.2
13.60 Adam Johansson 87 Skellefteå Göteborg 26.2
13.53 Christer Åsman 88 Sundsvall Göteborg 27.2
13.50 David Fridell 83 Spårvägen Göteborg 26.2
13.41 Jonas Carlsson 86 Växjö Göteborg 26.2
13.40 Richard Andersson 87 Upsala Västerås 30.1
13.39 Daniel Lennartsson 88 Södra Vi Malmö 29.1
13.39 David Ståhlberg 87 Örbyhus Sätra 15.1
13.38 Jens Mattisson 85 Vittsjö Malmö 5.2
13.38 Lars Häggberg 65 Huddinge Sätra 29.1

Kula/7.26

20.03 Magnus Lohse 84 Mölndal Laramie, WY 29.1
19.50 Jimmy Nordin 79 Gefle Tallinn, EST 20.2
18.58 Niklas Arrhenius 82 Spårvägen Seattle, WA 12.2
17.00 Henrik Wennberg 66 Upsala Västerås 30.1
16.88 Leif Arrhenius 86 Spårvägen Provo, UT 13.1
16.48 Manuel Brändeborn 73 Råby-Rekarne Malmö 12.2
16.33 Mattias Jons 82 Hässelby Nampa, ID 22.1
16.18 Robert Melin 82 Bottnaryd Malmö 12.2
16.14 Staffan Jönsson 81 Hässelby Nampa, ID 5.2
15.93 Christian Ehrenborg 83 Mölndal Lerum 16.1
15.77 Anders Constantin 82 Orient Riverdale, NY 1.12
15.52 Mats Olsson 86 Järvsö Falun 10.2
15.41 Johan Persson 80 Falun Houston, TX 19.2
15.33 Philip Åman 77 Ullevi Göteborg 5.2
15.06 Christer Björkander 83 Lerum Lerum 16.1
14.88 Per Rosell 87 Färjestaden Karlskrona 16.1
14.82 Per Östlund 61 Hässelby Bollnäs 12.2
14.64 Patrik Melin 71 Gefle Sätra 20.2
14.61 Ibro Ribic 86 Falun Bollnäs 9.1
14.29 Johan Pihlgren 86 Strand Bollnäs 9.1
14.28 Thomas Hirvonen 80 Väsby Sätra 20.2
14.08 Jerry Jönsson 73 Nyköping Nyköping 29.12
14.08 Ulf Ankarling 88 IF Göta Malmö 12.2
14.04 Jonas Forsberg 70 Heleneholm Malmö 22.1
13.80 Tobias Otterbring 85 Lima Falun 26.11

Vikt/18

19.84 Bengt Johansson 73 Västerås Västerås 23.1
17.60 Staffan Jönsson 81 Hässelby Malmö 12.2
16.34 Mårten Ejdervall 74 Bore Malmö 12.2
16.14 Sören Olsson 70 IF Göta Karlstad 3.2
15.88 Robert Alneroth 84 Gefle Malmö 12.2
15.42 Robert Melin 82 Bottnaryd Malmö 12.2
15.23 Mats Olsson 86 Järvsö Malmö 12.2
15.09 Mikael Nyström 71 Linnéa Nyköping 9.3
14.72 Håkan Åberg 63 Västerås Västerås 23.1
14.18 Gunnar Axlid 70 Ullevi Malmö 12.2
12.93 Christian Ehrenborg 83 Mölndal Göteborg 5.2
12.93 Ibro Ribic 86 Falun Falun 10.2
12.89 Hans Eriksson 86 Bore Karlstad 3.2
12.75 Jonas Birgersson 83 Nyköping Nyköping 2.2
12.20 Fred Schumacher 61 Västerås Västerås 5.2
12.18 Johan Bark 85 Västerås Västerås 23.1
12.10 Joakim Stenman 84 Huddinge Nyköping 2.2
12.10 Håkan Öberg 61 Nyköping Nyköping 9.3
12.09 Philip Åman 77 Ullevi Göteborg 19.2
12.00 Thomas Edvinsson 77 Alingsås Göteborg 30.1
11.98 Stefan Holst 82 Bottnaryd Göteborg 30.1
11.89 Jerry Jönsson 73 Nyköping Nyköping 29.12

Sjukamp/M

5.519 Nicklas Wiberg 85 Färjestaden Karlskrona 6.3
5.054 Rajne Svenssohn 78 IF Göta Karlskrona 6.3
4.882 Nils Pettersson 81 IF Göta Riverdale/New York, NY 30.1
4.796 Marcus Lindh 76 Spårvägen Karlskrona 6.3
4.718 Henrik Balkander 79 Lerum Karlskrona 6.3
4.713 Johan Szabo 81 Danderyd Athl Karlskrona 6.3
4.579 Deniz Mahshid 80 Örgryte Karlskrona 6.3
4.551 Lasse Ohtamaa 80 Väsby Karlskrona 6.3
4.422 Daniel Almgren 79 Hässelby Karlskrona 6.3
4.361 Rasmus Tjärndal 85 Ullevi Karlskrona 6.3
4.274 David Fridell 83 Spårvägen Karlskrona 6.3
4.259 Henrik Weisbach 79 Örgryte Karlskrona 6.3
4.084 Gustav Melén 82 Gotland Karlskrona 6.3