Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Fredag 13 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


FRIIDROTT.SE / RESULTAT|STATISTIK / ÅRSBÄSTA

FRIIDROTT.SE / RESULTAT|STATISTIK / ÅRSBÄSTA F19 UTE 2005

Årsbästa F19 2005

[MÄN] [KVINNOR] [P19] [F19] [P17] [F17] [P15] [F15] [P14] [F14]

Senast uppdaterad 22 OKT, 2005
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda utomhus 2005.

Observera att alla ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
P19/F19: Födda 1986-87, P17/F17: Födda 1988-89, P15/F15: Födda 1990, P14/F14: Födda 1991 - plus ev 92:or som tävlar under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

100m

12.05 Maria Teilman 86 Hammarby Sätra 7.8
12.07 Nina Törnqvist 87 Finish Mannheim, GER 18.6
12.07 Evelina Lunner 86 Västerås Helsingborg 9.7
12.12 Anna Ek 87 Klippan Helsingborg 9.7
12.15 Linda Berntsson 87 Varberg Helsingborg 19.8
12.24 Siri Fagerlund 86 Helsingborg Helsingborg 9.7
12.27 Emma Björkman 86 IF Göta Söderhamn 12.8
12.31 Malin Ström 86 Bollnäs Stockholm 26.7
12.39 Helena Norberg 86 Huddinge Enskede 18.6
12.44 Louise Martin 87 Hässelby Enskede 18.6
12.46 Camilla Kramar 86 Huddinge Enskede 22.6
12.46 Sofia Rahdevi 87 Finish Hässleholm 31.7
12.54 Nina Runvik 87 Lund Helsingborg 10.7
12.55 Sofie Persson 87 Helsingborg Göteborg 2.7
12.56 Sofia Lund 86 Hässelby Enskede 18.6
12.58 Sandra Bergman 86 Eslöv Hässleholm 31.7
12.60 Elisabeth Reutercrona 87 Malmö Göteborg 2.7
12.63 Therese Bohlén-Kinn 87 Ullevi Uddevalla 30.7
12.65 Linnea Larsson 86 Hakarpspojkarna Norrköping 21.5
12.70 Elin Skoglund 87 Orient Helsingborg 9.7
okänd vind
12.05 Anna Ek 87 Klippan Halmstad 15.7
12.08 Siri Fagerlund 86 Helsingborg Halmstad 15.7
medvind
11.97 Anna Ek 87 Klippan Klippan 5.6
12.03 Evelina Lunner 86 Västerås Helsingborg 10.7
12.26 Nina Runvik 87 Lund Helsingborg 10.7
12.47 Lisa Rönnkvist 86 Skellefteå Umeå 4.6
12.66 Elin Lundqvist 86 IF Göta Karlstad 27.8

200m

24.45 Emma Björkman 86 IF Göta Sollentuna 29.5
24.65 Sofie Persson 87 Helsingborg Göteborg 3.7
24.90 Nina Runvik 87 Lund Göteborg 3.7
24.98 Louise Martin 87 Hässelby Göteborg 3.7
24.99 Anna Ek 87 Klippan Söderhamn 14.8
25.10 Siri Fagerlund 86 Helsingborg Söderhamn 14.8
25.31 Malin Ström 86 Bollnäs Helsingborg 20.8
25.38 Maria Teilman 86 Hammarby Västerås 30.7
25.48 Camilla Kramar 86 Huddinge Söderhamn 14.8
25.63 Elin Andersson 86 Hässelby Söderhamn 14.8
25.66 Evelina Lunner 86 Västerås Helsingborg 15.5
25.68 Nina Törnqvist 87 Finish Söderhamn 14.8
25.73 Elisabeth Reutercrona 87 Malmö Göteborg 3.7
25.84 Sofie Ström 87 Ängelholm Lerum 28.5
25.85 Caroline Enberg 87 Täby Göteborg 3.7
25.95 Malin Hamrén 86 Bollnäs Bollnäs 9.7
25.99 Ellinore Hallin 87 Enköping Turku, FIN 28.5
26.13 Helena Norberg 86 Huddinge Stockholm 19.8
26.26 Cecilia Edfors 87 Sollefteå Sollentuna 29.5
26.26 Astrid Lönnervall 87 Täby Sätra 7.9
medvind
24.57 Sofie Persson 87 Helsingborg Helsingborg 9.7
25.30 Nina Törnqvist 87 Finish Malmö 29.5
25.72 Elisabeth Reutercrona 87 Malmö Helsingborg 9.7
25.85 Cecilia Edfors 87 Sollefteå Gävle 23.7
Manuell tidtagning

400m

53.98 Emma Björkman 86 IF Göta Karlstad 22.6
54.49 Sofie Persson 87 Helsingborg Karlstad 22.6
56.79 Frida Flodström 87 Tureberg Sätra 7.8
56.81 Louise Martin 87 Hässelby Kristiansand, NOR 27.8
57.24 Jenny Holmroos 86 Västerås Sätra 7.8
57.83 Maria Teilman 86 Hammarby Stockholm 15.5
57.93 Ida Lindström 86 Täby Sätra 7.8
58.05 Charlotte Johansson 86 Lidingö Göteborg 2.7
58.51 Mikaela Grahm 87 Täby Sätra 7.8
58.60 Caroline Enberg 87 Täby Söderhamn 12.8
58.64 Moa Westman 86 Rånäs Sollentuna 29.5
58.65 Elin Andersson 86 Hässelby Sollentuna 27.5
59.33 Viktoria Tegenfeldt 87 Ume FI Gävle 11.9
60.03 Henrietta Plymoth 87 Malmö Hässleholm 31.7
60.56 Maja Olofsson 87 Växjö Gävle 11.9
60.65 Petra Axenram 87 Malmö Lyngby, DEN 4.6
61.11 Lisa Voltaire 87 Täby Sollentuna 29.5
61.15 Anna Setterberg 87 Motala Norrköping 21.8
61.65 Karin Fast 86 Ullevi Göteborg 2.7
61.69 Kristin Broberg 86 Falun Sollentuna 29.5

800m

2:06.27 Frida Flodström 87 Tureberg Mannheim, GER 19.6
2:07.25 Jenny Holmroos 86 Västerås Malmö 16.8
2:08.21 Viktoria Tegenfeldt 87 Ume FI Mannheim, GER 19.6
2:08.39 Ida Lindström 86 Täby Göteborg 3.7
2:11.97 Moa Westman 86 Rånäs Norrtälje 11.7
2:14.07 Henrietta Plymoth 87 Malmö Stockholm 26.7
2:16.81 Lisa Voltaire 87 Täby Göteborg 3.7
2:17.91 Johanna Strömberg 87 Hälle Helsingborg 9.7
2:18.60 Caroline Erlingson 86 Ängelholm Ängelholm 7.8
2:19.40 Pernilla Sävestrand 86 Sävedalen Göteborg 3.7
2:19.47 Karin Fast 86 Ullevi Söderhamn 13.8
2:19.84 Erika Fyrvall 87 Tureberg Sollentuna 28.5
2:20.58 Emma Åkesson 86 Åhus Göteborg 3.7
2:21.21 Frida Jönsson 87 Eslöv Trelleborg 24.9
2:21.67 Maja Olofsson 87 Växjö Värnamo 18.9
2:21.83 Jessica Wiking 87 Hammarby Sollentuna 28.5
2:22.17 Karin Dahllöf 87 Mölndal Göteborg 3.7
2:22.24 Marie Persson 87 Wärnamo Gävle 11.9
2:23.14 Hanna Jansson 87 Hagen Egersund, NOR 17.9
2:24.24 Emma Jungmark 87 Kville Göteborg 18.6

1500m

4:27.82 Frida Flodström 87 Tureberg Sollentuna 28.6
4:36.86 Moa Westman 86 Rånäs Västerås 31.7
4:37.99 Lisa Voltaire 87 Täby Göteborg 2.7
4:41.51 Ida Lindström 86 Täby Söderhamn 12.8
4:42.43 Viktoria Tegenfeldt 87 Ume FI Umeå 4.6
4:45.43 Pernilla Sävestrand 86 Sävedalen Västerås 31.7
4:45.80 Sofia Bernestål 86 Sävedalen Jönköping 31.5
4:47.61 Emma Åkesson 86 Åhus Söderhamn 12.8
4:48.15 Johanna Strömberg 87 Hälle Göteborg 2.7
4:49.15 Caroline Erlingson 86 Ängelholm Söderhamn 12.8
4:54.69 Hanna Jansson 87 Hagen Göteborg 2.7
4:56.56 Frida Jönsson 87 Eslöv Helsingborg 10.7
4:57.62 Carina Persson 87 Sävedalen Göteborg 2.7
4:58.24 Erika Fyrvall 87 Tureberg Göteborg 2.7
5:02.08 Bodil Englund 86 Oskarshamn Oskarshamn 22.5
5:02.24 Linda Johansson 87 Mora Söderhamn 12.8
5:02.58 Anna Hallberg 86 Ullevi Sävedalen 26.7
5:03.34 Jessica Wiking 87 Hammarby Stockholm 15.5
5:03.66 Sofie Barkstedt 86 Oskarshamn Oskarshamn 18.6
5:07.95 Maja Olofsson 87 Växjö Eksjö 22.5

3000m

10:08.50 Emma Åkesson 86 Åhus Lappeenranta, FIN 21.7
10:20.73 Sofia Bernestål 86 Sävedalen Uddevalla 30.7
10:26.33 Marie Eriksson 86 Tväråselet Boden 19.6
10:31.46 Johanna Strömberg 87 Hälle Sävedalen 5.6
10:41.18 Anna Hallberg 86 Ullevi Söderhamn 14.8
10:49.04 Hanna Jansson 87 Hagen Söderhamn 14.8
10:50.00 Caroline Erlingson 86 Ängelholm Halmstad 15.7
10:50.82 Carina Persson 87 Sävedalen Söderhamn 14.8
10:56.1m Sofie Barkstedt 86 Oskarshamn Oskarshamn 6.7
10:57.16 Catrine Josefsson 86 Huddinge Söderhamn 14.8
11:28.2m Anna Svensson 87 Eslöv Hässleholm 30.7
11:29.15 Bodil Englund 86 Oskarshamn Högby 13.7
11:34.5m Anna Faijermo 87 Åhus Hässleholm 30.7
11:40.01 Diana Nordén 87 Nyköping Stockholm 25.8
11:48.23 Angelica Oscarson 86 Hagen Sävedalen 5.6
11:49.02 Anna Örneving 87 Tureberg Glanshammar 5.5
11:55.33 Frida Björkman 86 Studenterna Stockholm 25.8

2000m hinder/76.2

7:02.32 Sofia Bernestål 86 Sävedalen Söderhamn 13.8
7:20.13 Pernilla Sävestrand 86 Sävedalen Söderhamn 13.8
7:23.73 Hanna Jansson 87 Hagen Söderhamn 13.8
7:29.85 Caroline Erlingson 86 Ängelholm Söderhamn 13.8
7:35.26 Catrine Josefsson 86 Huddinge Söderhamn 13.8
7:36.94 Anna Svensson 87 Eslöv Söderhamn 13.8
7:41.77 Linda Johansson 87 Mora Söderhamn 13.8

100m häck/84.0

13.81 Johanna Sjöström 86 Västerås Sätra 7.8
14.22 Camilla Kramar 86 Huddinge Västerås 16.6
14.53 Siri Fagerlund 86 Helsingborg Mannheim, GER 19.6
14.65 Ellinore Hallin 87 Enköping Jyväskylä, FIN 2.7
14.74 Frida Blomqvist 87 Hökensås Söderhamn 13.8
15.05 Louise Martin 87 Hässelby Västerås 29.7
15.30 Anna Ek 87 Klippan Malmö 29.5
15.45 Mikaela Westerfalk 86 Huddinge Sätra 7.8
15.61 Anna Alexson 87 Kyrkhult Gävle 10.9
15.78 Lisa Rönnkvist 86 Skellefteå Tromsö, NOR 3.7
15.82 Sofie Ström 87 Ängelholm Lerum 28.5
15.96 Ida Tengvall 87 Klippan Hässleholm 30.7
16.04 Malin Ström 86 Bollnäs Söderhamn 14.6
16.06 Therese Wettler 87 Örebro Västerås 12.6
16.14 Emelie Arvidsson 87 Hammarby Sollentuna 29.5
16.21 Malin Hamrén 86 Bollnäs Söderhamn 14.6
16.56 Åsa Johnsson 87 Kongahälla Lerum 7.8
16.60 Linda Berntsson 87 Varberg Gävle 10.9
17.11 Ebba Jungmark 87 Mölndal Helsingborg 15.5
okänd vind
15.91 Ida Tengvall 87 Klippan Halmstad 16.7
medvind
15.29 Donya Mohammadian 87 Trollhättans SK Sävedalen 5.6
15.76 Sofie Ström 87 Ängelholm Skruv 21.5
16.51 Frida Karlsson 87 Växjö Skruv 21.5

300m häck/76.2

42.33 Louise Martin 87 Hässelby Söderhamn 14.8
44.58 Malin Ström 86 Bollnäs Söderhamn 14.8
44.89 Cecilia Edfors 87 Sollefteå Söderhamn 14.8
44.91 Charlotte Johansson 86 Lidingö Enskede 19.6
45.10 Caroline Enberg 87 Täby Söderhamn 14.8
45.13 Mikaela Grahm 87 Täby Enskede 19.6
46.40 Åsa Johnsson 87 Kongahälla Halmstad 15.7
46.46 Petra Axenram 87 Malmö Söderhamn 14.8
46.55 Sofia Grahm 87 Täby Enskede 19.6
47.53 Elina Nylander 87 Hammarby Gävle 11.9
47.69 Malin Friberg 86 Åhus Karlskrona 6.8
48.54 Josefin Nyberg 86 Sundsvall Sundsvall 22.5
48.84 Mikaela Samuelson 87 Norrköping Gävle 24.7
49.92 Anna Jonsson 86 Vännäs Sollentuna 28.5
50.81 Caroline Lindblom 87 Katrineholm Göteborg 1.7

Höjd

1.80 Ebba Jungmark 87 Mölndal Mannheim, GER 19.6
1.75 Anna Alexson 87 Kyrkhult Kristiansand, NOR 28.8
1.71 Erica Jarder 86 Spårvägen Söderhamn 14.8
1.70 Frida Blomqvist 87 Hökensås Jönköping 31.5
1.70 Daniella Eriksson 87 Enköping Eskilstuna 19.6
1.70 Andrea Åhlin 86 Strömstad Uddevalla 19.6
1.69 Emelie Arvidsson 87 Hammarby Sollentuna 29.5
1.68 Jonna Bramstedt 86 Kalmarsund Söderhamn 14.8
1.66 Ellinore Hallin 87 Enköping Huddinge 30.7
1.64 Stina Bolö 86 Mora Västerås 30.7
1.63 Jenny Andersson 87 Ununge Uppsala 3.7
1.62 Jennie Karström 86 Åhus Sollentuna 29.5
1.62 Sofie Johansson 87 Wärnamo Villstad 30.7
1.62 Karolina Lindén 87 Malmö Halmstad 17.7
1.61 Martina Wahnström 87 Ullevi Söderhamn 14.8
1.60 Camilla Kerrén 86 Malmö Trelleborg 15.5
1.60 Åsa Johnsson 87 Kongahälla Sävedalen 4.6
1.60 Lina Byberg 87 Kongahälla Lerum 7.8
1.57 Asal Nagsbandi 87 Väsby Enskede 19.6
1.55 Frida Yttergren 86 Gotland Lerwick, GBR 12.7

Stav

3.75 Isabell Lilja 87 Malmö Göteborg 1.7
3.65 Martina Wahnström 87 Ullevi Göteborg 7.9
3.34 Natalie Karlsson 86 Råby-Rekarne Göteborg 1.7
3.31 Karin Sindsjö 87 Säffle Karlstad 27.8
3.23 Yordabel Abraham 86 Ullevi Göteborg 3.9
3.20 Jessica Gustavsson 87 Gefle Falun 25.5
3.18 Hanna Hirvelä 87 Kvarnsveden Sollentuna 28.5
3.10 Louise Carlsson 87 Kalmarsund Oskarshamn 19.6
3.08 Sofie Norrbom 87 Duvbo Sollentuna 28.5
3.07 Lina Nygren 87 Söderhamn Gävle 10.9
2.91 Annie Persson 86 Klippan Simrishamn 24.7
2.80 Therese Zittra 86 IFK Umeå Tromsö, NOR 2.7
2.67 Linnea Engblom 87 Linköping Norrköping 22.6
2.60 Majken Lidén 86 IF Göta Karlstad 22.6
2.47 Annika Norr-Ericson 87 Tjalve Enskede 11.6
2.46 Stina Bolö 86 Mora Mora 4.9
2.42 Viktoria Österberg 87 IF Göta Gävle 10.9
2.22 Rebecka Fahlgren 87 IF Göta Gävle 10.9

Längd

6.09 Linda Berntsson 87 Varberg Göteborg 1.7
5.71 Elin Andersson 86 Hässelby Göteborg 1.7
5.70 Sofia Lund 86 Hässelby Sollentuna 28.5
5.65 Ellinore Hallin 87 Enköping Enköping 24.8
5.62 Lisa Rönnkvist 86 Skellefteå Gävle 23.7
5.58 Sandra Bergman 86 Eslöv Eslöv 22.5
5.55 Sofia Rahdevi 87 Finish Söderhamn 12.8
5.52 Erica Jarder 86 Spårvägen Söderhamn 12.8
5.51 Siri Fagerlund 86 Helsingborg Helsingborg 15.5
5.50 Johanna Wikström 87 Huddinge Huddinge 12.6
5.49 Frida Karlsson 87 Växjö Söderhamn 12.8
5.43 Anna Alexson 87 Kyrkhult Gävle 10.9
5.42 Elin Husén 87 Hellas Göteborg 1.7
5.42 Sara Johansson 86 Kisa Katrineholm 12.6
5.37 Emelie Arvidsson 87 Hammarby Sollentuna 28.5
5.35 Elin Lundqvist 86 IF Göta Helsingborg 20.8
5.34 Ida Niia 86 Nedre Soppero Boden 19.6
5.33 Camilla Kerrén 86 Malmö Malmö 29.5
5.29 Johanna Kaiser 87 Hässelby Sollentuna 28.5
5.26 Sandra Sääw 87 Stocksäter Vretstorp 15.5
5.26 Malin Hamrén 86 Bollnäs Söderhamn 14.6
okänd vind
medvind
5.87 Elin Andersson 86 Hässelby Söderhamn 12.8
5.74 Siri Fagerlund 86 Helsingborg Helsingborg 15.5
5.59 Erica Jarder 86 Spårvägen Söderhamn 12.8
5.58 Sofia Rahdevi 87 Finish Söderhamn 12.8
5.54 Elin Lundqvist 86 IF Göta Söderhamn 12.8
5.51 Frida Karlsson 87 Växjö Söderhamn 12.8
5.44 Elin Husén 87 Hellas Sävedalen 5.6
5.42 Sofie Ström 87 Ängelholm Skruv 21.5
5.38 Sandra Sääw 87 Stocksäter Vretstorp 15.5
5.35 Sharon Ahman 86 Tjalve Helsingborg 15.5
5.34 Camilla Kerrén 86 Malmö Malmö 29.5
5.34 Malin Hamrén 86 Bollnäs Bollnäs 9.7
5.31 Camilla Olsson 86 Malmö Malmö 29.5

Tresteg

12.68 Anna Alexson 87 Kyrkhult Helsingborg 20.8
12.27 Elin Husén 87 Hellas Göteborg 3.7
12.06 Martina Wahnström 87 Ullevi Söderhamn 13.8
12.00 Frida Blomqvist 87 Hökensås Göteborg 3.7
11.93 Malin Hamrén 86 Bollnäs Gävle 22.7
11.91 Ebba Jungmark 87 Mölndal Söderhamn 13.8
11.76 Siri Fagerlund 86 Helsingborg Gävle 11.9
11.56 Annika Andersson 86 Hammarby Söderhamn 13.8
11.52 Stina Nilsson 87 IFK Umeå Östersund 12.6
11.46 Ida Niia 86 Nedre Soppero Söderhamn 13.8
11.44 Anna Fernlund 86 Örebro Glanshammar 22.6
11.37 Linda Berntsson 87 Varberg Göteborg 3.7
11.27 Daniella Eriksson 87 Enköping Uppsala 16.8
11.26 Therese Zittra 86 IFK Umeå Östersund 12.6
11.17 Frida Torstensson 87 Malmö Vellinge 19.6
11.13 Sanna Hagelin 87 Ullevi Kungälv 26.6
11.04 Elina Eliasson 87 Brännan Gävle 22.7
11.00 Yordabel Abraham 86 Ullevi Söderhamn 13.8
10.87 Frida Karlsson 87 Växjö Helsingborg 9.7
10.83 Åsa Johnsson 87 Kongahälla Göteborg 3.7
medvind
11.58 Ida Niia 86 Nedre Soppero Söderhamn 13.8
11.32 Elina Eliasson 87 Brännan Gävle 11.9
11.10 Johanna Wikström 87 Huddinge Gävle 11.9

Kula/4.0

14.80 Carolina Hjelt 86 Huddinge Sätra 7.8
13.22 Anna Wikström 87 Tumba Gävle 11.9
13.22 Ellinore Hallin 87 Enköping Jyväskylä, FIN 2.7
12.03 Pia Ankarling 86 IF Göta Karlstad 22.6
11.84 Veronica Lundgren 86 Ånge Gävle 22.7
11.65 Johanna Wikström 87 Huddinge Gävle 11.9
11.48 Lina Törnqvist 86 Motala Karlskrona 21.5
11.44 Joanna Nilsson 87 Nynäshamn Söderhamn 13.8
11.39 Elisabeth Henriksson 86 Hagen Gävle 11.9
11.25 Angelica Henriksson 86 Hagen Gävle 11.9
11.25 Isabelle Eriksson 86 Nyköping Sollentuna 27.5
11.19 Ann-Sofie Åkesson 87 Eslöv Karlskrona 21.5
11.04 Karin Höglund 87 Mölndal Halmstad 16.7
10.92 Jenny Olsson 87 Eslöv Söderhamn 13.8
10.86 Annica Beckman 86 Sävedalen Halmstad 16.7
10.74 Karolina Pedersen 87 Göteborgs KIK Bottnaryd 3.7
10.65 Caroline Nilsson 87 Orient Uddevalla 19.6
10.42 Emma Ståhlberg 86 Kilafors Bollnäs 21.6
10.34 Suzanne Eneros 86 Kalmarsund Oskarshamn 22.5
10.20 Åsa Westberg 87 Vingarna Strömsund 6.7

Diskus/1.0

44.81 Anna Wikström 87 Tumba Norrtälje 11.7
43.39 Carolina Hjelt 86 Huddinge Söderhamn 14.8
40.41 Johanna Wikström 87 Huddinge Sollentuna 28.5
39.91 Karolina Pedersen 87 Ullevi Söderhamn 14.8
38.82 Suzanne Eneros 86 Kalmarsund Helsingborg 15.5
38.40 Maria Jansson 86 Götlunda Söderhamn 14.8
38.17 Ann-Sofie Åkesson 87 Eslöv Helsingborg 9.7
37.61 Angelica Henriksson 86 Hagen Söderhamn 14.8
36.55 Joanna Nilsson 87 Nynäshamn Gävle 10.9
35.65 Gullan Andersson 87 Arvika Arvika 30.7
35.46 Frida Karlsson 87 Växjö Helsingborg 9.7
34.76 Emma Ståhlberg 86 Kilafors Söderhamn 14.6
33.85 Åsa Westberg 87 Vingarna Gävle 10.9
33.28 Isabelle Eriksson 86 Nyköping Visby 22.6
30.21 Annika Hjelm 86 Huddinge Boise, ID 10.10
29.43 Elisabeth Henriksson 86 Hagen Gävle 10.9
29.42 Veronica Lundgren 86 Ånge Ånge 24.9
29.13 Annie Henriksson 86 Gotland Visby 18.6
29.10 Karin Höglund 87 Mölndal Söderhamn 14.8

Slägga/4.0

58.27 Karolina Pedersen 87 Ullevi Gävle 10.9
56.40 Annika Hjelm 86 Huddinge Sollentuna 29.5
50.52 Linda Eriksson 87 Nyköping Göteborg 2.7
47.86 Emma Ståhlberg 86 Kilafors Söderhamn 12.8
44.92 Jenny Larsson 86 Filipstad Karlstad 10.5
44.50 Maria Jansson 86 Götlunda Västerås 4.6
44.08 Viktoria Oscarsson 87 Herrljunga Göteborg 2.7
44.02 Carolina Hjelt 86 Huddinge Huddinge 7.5
43.34 Maria Pettersson 87 Kristinehamn Karlstad 6.9
43.21 Veronica Lundgren 86 Ånge Krokom 7.8
41.38 Annie Henriksson 86 Gotland Söderhamn 12.8
40.59 Joanna Nilsson 87 Nynäshamn Nyköping 5.6
38.79 Jenny Packalén 87 Rånäs Norrtälje 15.6
37.76 Jenny Abrahamsson 87 Udd Söderhamn 12.8
37.20 Ida Johansson 86 Skellefteå Skellefteå 26.5
36.92 Michaela Johansson 86 Råby-Rekarne Eskilstuna 22.5
36.17 Gullan Andersson 87 Arvika Gävle 10.9
35.96 Elin Töllborg 86 Ullevi Göteborg 14.5
34.98 Suzanne Eneros 86 Kalmarsund Helsingborg 15.5
34.54 Erika Markberg 87 Bore Torsby 28.5

Spjut/600

44.88 Anna Boberg 87 Tibro Gävle 9.9
43.26 Ellinore Hallin 87 Enköping Jyväskylä, FIN 3.7
41.23 Michaela Johansson 86 Råby-Rekarne Söderhamn 13.8
40.38 Caroline Nilsson 87 Orient Söderhamn 13.8
40.03 Veronica Lundgren 86 Ånge Gävle 24.7
39.39 Cristina de Melo Jonsson 86 IF Göta Karlstad 10.5
37.68 Viktoria Österberg 87 IF Göta Strömstad 10.7
35.23 Sanna Hagelin 87 Ullevi Söderhamn 13.8
34.54 Elisabeth Henricsson 86 Hagen Falun 21.5
34.46 Jessica Pettersson 86 Klippan Göteborg 1.7
33.44 Joanna Nilsson 87 Nynäshamn Gävle 9.9
33.09 Karin Ivarsson 86 Sävedalen Halmstad 16.7
32.81 Anna Wikström 87 Tumba Gävle 9.9
32.77 Frida Karlsson 87 Växjö Göteborg 1.7
32.42 Sofie Ström 87 Ängelholm Helsingborg 10.7
32.31 Lina Pohl 87 Örebro Falun 28.9
32.15 Ida Tengvall 87 Klippan Klippan 5.6
30.12 Isabelle Karlesand 86 Färjestaden Kalmar 1.6
29.88 Siri Fagerlund 86 Helsingborg Gävle 9.9
29.30 Emelie Arvidsson 87 Hammarby Nyköping 19.6

Sjukamp/K

5.101 Ellinore Hallin 87 Enköping Jyväskylä, FIN 3.7
4.185 Emelie Arvidsson 87 Hammarby Nyköping 19.6
3.357 Åsa Johnsson 87 Kongahälla Lerum 29.5
3.239 Camilla Håkansson 87 Hammarby Gävle 18.9
3.015 Therese Wettler 87 Örebro Örebro 25.9

>