Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Fredag 13 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


FRIIDROTT.SE / RESULTAT|STATISTIK / ÅRSBÄSTA

FRIIDROTT.SE / RESULTAT|STATISTIK / ÅRSBÄSTA P17 UTE 2005

Årsbästa P17 2005

[MÄN] [KVINNOR] [P19] [F19] [P17] [F17] [P15] [F15] [P14] [F14]

Senast uppdaterad 29 DEC, 2005
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda utomhus 2005.

Observera att alla ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
P19/F19: Födda 1986-87, P17/F17: Födda 1988-89, P15/F15: Födda 1990, P14/F14: Födda 1991 - plus ev 92:or som tävlar under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

100m

10.63 Edmund Yeboah 88 Hässelby Oslo, NOR 29.7
10.96 Oskar Åhberg 89 Solna Göteborg 1.7
11.22 Henrik Adolfsson 88 Nyköping Göteborg 2.7
11.24 John Sallergård 89 Stensjön Jönköping 4.9
11.26 Robin Lundgren 89 Katrineholm Gävle 9.9
11.30 Oscar Rosén Olofsson 88 IFK Umeå Gävle 9.9
11.32 Carl Dahllöf 88 Ullevi Göteborg 2.7
11.33 Camilo Karlström 89 Högby Kalmar 20.7
11.34 Marcus Sparrman 89 Ymer Borås 21.6
11.34 Patric Erlandsson 88 Kungsängen Enskede 18.6
11.35 Gustav Sommerholt 89 Danderyds SK Enskede 18.6
11.35 Robin Löfgren 88 Högby Eksjö 15.6
11.35 Vuk Djekic 88 Malmö Göteborg 2.7
11.37 Nils Nilsson 88 Sävedalen Halmstad 16.7
11.39 Niklas Olsson 89 Heleneholm Hässleholm 31.7
11.40 Martin Rogemark 89 Hakarpspojkarna Jönköping 4.9
11.40 Robin Nordenberg 89 Kil Karlstad 27.8
11.41 David Kallebäck 89 Varberg Gävle 9.9
11.44 Jonas Hilmersson 88 Ullevi Göteborg 2.7
11.45 Tim Uddh 89 Mölndal Sävedalen 4.6
11.45 Marcus Uussalu 88 Mölndal Göteborg 18.6
medvind
11.07 Henrik Adolfsson 88 Nyköping Sollentuna 28.5
11.19 Robin Lundgren 89 Katrineholm Gävle 9.9
11.20 Robin Löfgren 88 Högby Ystad 17.9
11.23 John Sallergård 89 Stensjön Halmstad 16.7
11.24 Nils Nilsson 88 Sävedalen Sävedalen 4.6
11.25 André Larsson 88 Glanshammar Sollentuna 28.5
11.25 Oscar Rosén Olofsson 88 IFK Umeå Gävle 23.7
11.31 Marcus Sparrman 89 Ymer Halmstad 16.7
11.33 Jesper Berggren 89 Sävedalen Angered 11.6
11.34 Jonas Segerlind 88 Hammarby Sollentuna 28.5
11.37 Philip Sjöström 89 Linköping Norrköping 21.5
11.39 Jonas Hilmersson 88 Ullevi Sävedalen 4.6
11.40 Tim Uddh 89 Mölndal Sävedalen 4.6
11.40 Fredrik Meyer 88 Strömstad Uddevalla 18.6
11.44 Josua Gustafsson 88 Ullevi Sävedalen 4.6

200m

22.08 Oskar Åhberg 89 Solna Göteborg 28.8
22.34 Camilo Karlström 89 Högby Högby 5.6
22.44 Fredrik Hallinder 88 Tureberg Enskede 19.6
22.57 Josua Gustafsson 88 Ullevi Göteborg 28.8
22.75 Oscar Rosén-Olofsson 88 IFK Umeå Gävle 23.7
22.84 Jonas Segerlind 88 Hammarby Gävle 23.7
22.96 John Sallergård 89 Stensjön Jönköping 4.9
23.03 Robin Lundgren 89 Katrineholm Västerås 30.7
23.05 André Larsson 88 Glanshammar Sollentuna 29.5
23.06 David Toftemyr 89 Västerås Göteborg 3.7
23.14 Nils Nilsson 88 Sävedalen Kungälv 26.6
23.15 Patric Erlandsson 88 Kungsängen Halmstad 17.7
23.16 Tim Uddh 89 Mölndal Göteborg 3.7
23.18 Gustav Sommerholt 89 Danderyds SK Enskede 19.6
23.22 Nils-Göran Nilsson 88 Täby Göteborg 3.7
23.23 Hampus Forsberg 89 Helsingborg Göteborg 3.7
23.25 David Kallebäck 89 Varberg Villstad 31.7
23.26 Eddy Willför 88 Västerås Gävle 23.7
23.29 Carl-Adam Lindros 88 Huddinge Huddinge 12.6
23.34 Jim Christensson 89 Trollhättans SK Hudiksvall 13.8
medvind
22.83 Robin Lundgren 89 Katrineholm Katrineholm 12.6
22.87 Nils Nilsson 88 Sävedalen Sävedalen 5.6
23.15 Robin Nordenberg 89 Kil Sunne 4.9
23.19 Robin Löfgren 88 Högby Oskarshamn 19.6
23.25 Anders Nihlstedt 89 Kalmarsund Helsingborg 9.7
23.34 Rasmus Carlsson 88 Kvarnsveden Gävle 23.7

400m

48.34 Fredrik Hallinder 88 Tureberg Sollentuna 29.5
49.50 Oskar Åhberg 89 Solna Gävle 10.9
50.07 Mattias Lennartsson 88 Södra Vi Göteborg 27.8
50.56 Robin Nordenberg 89 Kil Gävle 11.9
50.59 David Toftemyr 89 Västerås Hudiksvall 13.8
50.69 Hjalmar Hallberg 88 Vittsjö Hudiksvall 13.8
50.74 Jonas Segerlind 88 Hammarby Sollentuna 29.5
50.96 Camilo Karlström 89 Högby Göteborg 2.7
50.96 John Andersson 88 Nyköping Gävle 11.9
51.05 Leo Silvén-Möller 88 Huddinge Gävle 11.9
51.08 Carl-Adam Lindros 88 Huddinge Västerås 31.7
51.08 Johannes Håkansson 88 Växjö Gävle 11.9
51.11 Anders Nihlstedt 89 Kalmarsund Hudiksvall 13.8
51.30 Viktor Sundberg 88 Märsta Hudiksvall 12.8
51.40 Johan Svensson 89 Kalmarsund Kalmar 25.9
51.43 Markus Liwing 89 Gefle Stockholm 6.8
51.45 Alexander Persson 89 Klippan Gävle 10.9
51.68 Thobias Ekhamre 88 Hammarby Stockholm 31.8
51.83 Saibou Kebbeh 88 Malmö Hässleholm 31.7
52.12 André Larsson 88 Glanshammar Glanshammar 28.6

800m

1:51.39 Fredrik Hallinder 88 Tureberg Helsingborg 19.8
1:54.65 Saibou Kebbeh 88 Malmö Malmö 16.8
1:56.01 Patrik Carlsson 88 Rånäs Stockholm 26.7
1:56.18 Eric Hagelin 89 Akele Sätra 7.8
1:56.37 Johan Svensson 89 Kalmarsund Gävle 11.9
1:56.91 Thobias Ekhamre 88 Hammarby Gävle 11.9
1:57.20 Robin Leandersson 88 Kyrkhult Karlskrona 7.8
1:57.29 Gustaf Bjurhammer 89 Rånäs Gävle 11.9
1:57.46 Oskar Danielson 88 Söderköping Norrköping 22.6
1:57.90 Christoffer Sundberg 89 Mälarö Hudiksvall 14.8
1:58.03 Jimmy Holmroos 89 Västerås Karlstad 18.7
1:58.20 Alexander Söderberg 88 Spårvägen Sollentuna 28.5
1:58.23 Markus Liwing 89 Gefle Gävle 11.9
1:58.41 Tomas Holmqvist 88 Kungsängen Sätra 7.8
1:58.43 Alexander Persson 89 Klippan Hudiksvall 13.8
1:58.52 Olle Olofsson 88 Bollnäs Gävle 24.7
1:58.83 Henrik Berg 89 Bromma Sollentuna 28.5
1:59.02 Tommi Vaara 88 Hellas Göteborg 3.7
1:59.37 Marcus Gustafsson 88 Söderköping Norrköping 22.6
1:59.60 John Eliasson 89 Sävedalen Hudiksvall 13.8

1500m

3:58.72 Oskar Danielson 88 Söderköping Göteborg 2.7
3:59.54 Patrik Carlsson 88 Rånäs Göteborg 2.7
4:00.06 Saibou Kebbeh 88 Malmö Helsingborg 20.8
4:01.35 Thobias Ekhamre 88 Hammarby Gävle 9.9
4:01.43 Robin Leandersson 88 Kyrkhult Göteborg 2.7
4:01.72 Marcus Gustafsson 88 Söderköping Göteborg 2.7
4:01.84 Alexander Söderberg 88 Spårvägen Hudiksvall 13.8
4:06.90 Gustaf Bjurhammer 89 Rånäs Gävle 9.9
4:07.56 John Eliasson 89 Sävedalen Gävle 9.9
4:08.51 Tommi Vaara 88 Hellas Gävle 9.9
4:08.68 Johan Svensson 89 Kalmarsund Gävle 9.9
4:09.03 Eric Wretström 88 Graal Gävle 9.9
4:09.31 Martin Lindqvist 88 Lund Lund 4.9
4:11.51 Joakim Hallqvist 88 Lerum Gävle 9.9
4:11.91 Jimmy Holmroos 89 Västerås Gävle 11.9
4:11.97 Johan Hydén 89 Akele Sollentuna 29.5
4:12.97 Eric Senorski 89 Örgryte Sävedalen 26.7
4:13.25 Tomas Holmqvist 88 Kungsängen Huddinge 30.8
4:14.48 Daniel Pelwén 89 Westmannia Gävle 9.9
4:15.39 Linus Harrysson 88 Växjö Gävle 9.9

3000m

8:39.00 Alexander Söderberg 88 Spårvägen Gävle 11.9
8:42.61 Oskar Danielsson 88 Söderköping Gävle 11.9
8:46.93 Marcus Gustafsson 88 Söderköping Göteborg 27.8
8:54.32 Pontus Gustavsson 88 Sågmyra Hudiksvall 14.8
8:56.39 Patrik Carlsson 88 Rånäs Gävle 24.7
9:02.99 Robin Leandersson 88 Kyrkhult Hudiksvall 14.8
9:06.79 Saibou Kebbeh 88 Malmö Göteborg 3.7
9:08.91 Eric Senorski 89 Örgryte Göteborg 3.7
9:09.03 Mikael Ekvall 89 Strömstad LK Gävle 11.9
9:15.75 Eric Wretström 88 Graal Gävle 11.9
9:17.30 Johan Hydén 88 Akele Norrköping 21.7
9:17.97 Marcus Åberg 88 Söderköping Sollentuna 27.5
9:19.00 Thobias Ekhamre 88 Hammarby Stockholm 6.8
9:19.71 John Eliasson 89 Sävedalen Göteborg 3.7
9:20.44 Marcus Persson 89 Malmö Göteborg 3.7
9:20.85 Linus Harrysson 88 Växjö Hudiksvall 14.8
9:22.84 Tommi Vaara 88 Hellas Enskede 19.6
9:24.05 Joakim Hallqvist 88 Lerum Hudiksvall 14.8
9:26.91 Jens Lundgren 89 Strand Hudiksvall 14.8
9:29.70 Daniel Pelwén 89 Westmannia Gävle 11.9

2000m hinder/91.4

6:08.37 Robin Leandersson 88 Kyrkhult Hudiksvall 13.8
6:13.63 Eric Wretström 88 Graal Gävle 10.9
6:14.95 Markus Liwing 89 Gefle Göteborg 27.8
6:19.46 Simon Lundmark 88 Slagnäs Gävle 10.9
6:20.03 Eric Senorski 89 Örgryte Göteborg 1.7
6:21.99 Viktor Malm 88 Trelleborg Hudiksvall 13.8
6:22.30 Linus Harrysson 88 Växjö Gävle 10.9
6:27.07 Mattias Karlsson 89 Åsbro Gävle 22.7
6:29.29 Robin Lundqvist 88 Morjärv Gävle 10.9
6:32.10 Emil Hindrikes 89 Kvarnsveden Gävle 10.9
6:33.56 Emil Westman 88 Rånäs Hudiksvall 13.8
6:33.60 Alexander Brännkärr 88 Valö Gävle 22.7
6:36.84 Erik Ekblad 88 Tjalve Hudiksvall 13.8
6:38.78 Andreas Ydrefors 88 IK Sisu Göteborg 1.7
6:39.21 Simon Rohde 89 Högby Hudiksvall 13.8
7:00.98 Tommi Vaara 88 Hellas Sätra 7.8
7:01.14 Robert Åkerblom-Andersson 89 Rånäs Sätra 7.8
7:03.18 Linus Lagergren 89 Sävedalen Göteborg 1.7
7:11.06 Eric Olsson 89 Sävedalen Sävedalen 4.6

110m häck/91.4

14.25 Josua Gustafsson 88 Ullevi Göteborg 28.8
14.30 Vuk Djekic 88 Malmö Helsingborg 10.7
14.49 Marcus Sparrman 89 Ymer Hudiksvall 13.8
14.54 Niclas Åkerström 88 Ymer Gävle 10.9
14.70 Marcus Uussalu 88 Mölndal Göteborg 3.7
15.01 Johan Edvinsson 88 Upsala Göteborg 3.7
15.08 Theo Söderberg 89 Finish Ystad 17.9
15.20 Tobias Thor 88 Upsala Göteborg 3.7
15.20 Felix Siljebäck-Larsen 89 Västerås Gävle 10.9
15.24 Jonathan Eklund 88 Hammarby Hudiksvall 13.8
15.42 Olle Bywall 89 Valbo Sollentuna 29.5
15.43 Olof Hjertman 88 Växjö Huddinge 30.7
15.54 Hans Lämås 88 IF Göta Gävle 10.9
15.63 Mattias Lennartsson 88 Södra Vi Ystad 17.9
15.74 Rasmus Nim 89 Gäddede Gävle 10.9
15.75 Johan Lindberg 89 Luleå Boden 6.8
15.76 Nils-Göran Nilsson 88 Täby Huddinge 30.7
15.77 Amir Shaker 89 Råby-Rekarne Västerås 29.7
15.85 Joacim Andersson 89 Väsby Hudiksvall 13.8
15.89 Erik Lundmark 88 Västerås Göteborg 3.7
medvind
15.41 Jonas Svensson 89 Heleneholm Helsingborg 10.7

300m häck/84.0

38.35 Johan Edvinsson 88 Upsala Göteborg 27.8
38.38 Niclas Åkerström 88 Ymer Göteborg 27.8
38.97 Josua Gustafsson 88 Ullevi Göteborg 21.8
39.50 Nils-Göran Nilsson 88 Täby Hudiksvall 13.8
39.73 Marcus Uussalu 88 Mölndal Göteborg 1.7
39.88 Olof Hjertman 88 Växjö Gävle 11.9
39.91 Olle Bywall 89 Valbo Gävle 24.7
39.95 Jonas Segerlind 88 Hammarby Göteborg 1.7
40.34 Tobias Thor 88 Upsala Hudiksvall 13.8
40.41 Felix Siljebäck-Larsen 89 Västerås Stockholm 6.8
40.45 Camilo Karlström 89 Högby Göteborg 1.7
41.13 Viktor Ohlsson 89 Gillberga-Lista Gävle 11.9
41.15 Jesper Madsen 88 Finish Helsingborg 8.7
41.18 Johan Svensson 89 Kalmarsund Helsingborg 8.7
41.27 Calle Kumlin 89 Märsta Gävle 24.7
41.50 Johan Lindberg 89 Luleå Luleå 4.6
41.52 Abdu Karim Mohamed 89 Råby-Rekarne Västerås 30.7
41.62 Johan Eriksson 88 Ärla Gävle 11.9
41.68 Amir Shaker 89 Råby-Rekarne Västerås 30.7
41.73 Adam Tegelström 89 Skellefteå Gävle 24.7

Höjd

2.01 Linus Karlsson 88 Falun Gävle 24.7
2.01 Niclas Liedberg 88 Hammarby Gävle 24.7
2.00 Daniel Lennartsson 88 Södra Vi Göteborg 3.7
1.99 William Svärd 89 Lerum Gävle 10.9
1.98 Erik Jakobsson 88 Brattås Gävle 9.9
1.98 Emil Svensson 89 Växjö Halmstad 16.7
1.98 Oscar Adolfsson 88 Orient Huddinge 12.6
1.96 Mattias Green 88 Trelleborg Göteborg 3.7
1.96 Jakob Thorwaldsson 88 Heby Sollentuna 28.5
1.94 Markus Nilsson 89 Malmö Göteborg 3.7
1.94 Conrad Öster 88 Södra Sandby Göteborg 3.7
1.92 Philip Frifelt-Lundqvist 89 Halmstad Halmstad 16.7
1.91 Jonathan Gustafsson 88 Kalmarsund Helsingborg 10.7
1.91 Viktor Ohlsson 89 Gillberga-Lista Göteborg 3.7
1.90 Oskar Åhberg 89 Solna Eskilstuna 19.6
1.90 Josef Sandberg 89 Villstad Villstad 30.7
1.89 Johan Andersson 89 Väsby Gävle 24.7
1.88 David Kallebäck 89 Varberg Sollentuna 28.5
1.88 Christoffer Holmström 88 Kalmarsund Oskarshamn 6.7
1.88 Erik Thorstensson 89 Spårvägen Strömstad 9.7
i skiljehopp
1.99 Erik Jakobsson 88 Brattås Hudiksvall 14.8

Stav

4.85 Jonas Almqvist 88 Skellefteå Gävle 11.9
4.54 Erik Thorstensson 89 Spårvägen Göteborg 27.8
4.50 John Gustafsson 88 Skellefteå Gävle 22.7
4.40 Andreas Dahlberg 89 Kvarnsveden Gävle 10.9
4.40 Jovan Drazic 88 Malmö Malmö 8.9
4.36 Rasmus Carlsson 88 Kvarnsveden Lerum 28.5
4.25 Johan Ramberg 89 Örgryte Uddevalla 30.7
4.23 Josua Gustafsson 88 Ullevi Nyköping 18.6
4.16 Jonathan Eklund 88 Hammarby Göteborg 3.7
4.15 Björn Johansson 88 Västerås Gävle 11.9
4.10 Milos Drazic 88 Malmö Malmö 8.9
4.04 Niklas Pettersson 88 Örebro Örebro 24.9
4.00 Felix Siljebäck-Larsen 89 Västerås Göteborg 2.7
3.90 Jonathan Gren 88 Falköping Lübeck, GER 24.9
3.89 Oscar Tropp 89 Hagen Göteborg 2.7
3.74 Viktor Ohlsson 89 Gillberga-Lista Örebro 24.9
3.72 Martin Sundqvist 89 Örbyhus Uppsala 28.8
3.70 Henning Nåbo 89 Hovslätt Eksjö 15.6
3.60 Christofer von Seth 88 Huddinge Sollentuna 29.5
3.60 Daniel L Persson 88 Gefle Karlstad 22.6
3.60 Joel Ahl 89 Spårvägen Enskede 18.6

Längd

7.04 Torbjörn Carlsson 88 IFK Göteborg Hudiksvall 13.8
6.85 Henrik Adolfsson 88 Nyköping Sollentuna 28.5
6.79 Jim Christensson 89 Trollhättans SK Helsingborg 9.7
6.68 William Svärd 89 Lerum Hudiksvall 13.8
6.67 Hans Lämås 88 IF Göta Gävle 10.9
6.63 Fabian Fallgren 89 Åhus Lund 4.9
6.63 Vuk Djekic 88 Malmö Hudiksvall 13.8
6.62 Fredrik Kristoffersson 89 Vingarna Bollnäs 9.7
6.57 Ralph Johansson 89 Lund Lund 4.9
6.55 Jesper Berggren 89 Sävedalen Göteborg 1.7
6.51 Fredrik Jurstrand 89 Nyköping Gävle 11.9
6.51 Erik Lundmark 88 Västerås Göteborg 2.7
6.46 Felix Siljebäck-Larsen 89 Västerås Hudiksvall 13.8
6.46 Mattias Brunström 88 IF Göta Kil 7.8
6.43 Camilo Karlström 89 Högby Ystad 17.9
6.42 Niclas Åkerström 88 Ymer Gävle 10.9
6.41 Jonathan Söderling 88 Hammarby Enskede 18.6
6.38 Per Jonsson 88 Dals Södra Gävle 10.9
6.37 Alex Abdalian 88 Järva Enskede 18.6
6.36 Martin Rogemark 89 Hakarpspojkarna Jönköping 31.5
medvind
6.91 Henrik Adolfsson 88 Nyköping Huddinge 12.6
6.80 Jim Christensson 89 Trollhättans SK Göteborg 28.8
6.42 Alex Abdalian 88 Järva Enskede 18.6
6.42 Olle Bywall 89 Valbo Gävle 6.7
6.41 Jonathan Söderling 88 Hammarby Huddinge 12.6
6.39 Robin Larsson 89 Gefle Gävle 28.8

Tresteg

14.40 Daniel Falk 88 Lerum Göteborg 3.7
13.84 Niklas Fagersson 88 IFK Göteborg Göteborg 3.7
13.74 Daniel Lennartsson 88 Södra Vi Gävle 9.9
13.72 William Svärd 89 Lerum Hudiksvall 14.8
13.68 Christer Åsman 88 Sundsvall Gävle 22.7
13.65 Johan Andersson 89 Väsby Hudiksvall 13.8
13.62 Mattias Flander 88 Ullevi Uddevalla 31.7
13.57 Jesper Berggren 89 Sävedalen Strömstad 10.7
13.48 Claes Beverlöv 89 IFK Umeå Luleå 4.6
13.39 Erik Persson 89 Malmö Ystad 17.9
13.33 Fredrik Jurstrand 89 Nyköping Gävle 10.9
13.32 Erik Jakobsson 88 Gefle Göteborg 3.7
13.32 Fredrik Nydahl 89 Ullevi Göteborg 18.6
13.32 Daniel J Persson 88 Gefle Västerås 29.7
13.25 Jesper Festin 88 Upsala Västerås 29.7
13.22 Fredrik Meyer 88 Strömstad Strömstad 10.7
13.12 Marcus Persson 89 Strömstad Strömstad 10.7
13.05 Ralph Johansson 89 Lund Göteborg 3.7
13.03 Johannes Bergkvist 89 Trångsviken Skellefteå 30.7
13.00 Mårten Hansson 89 KA2 Gävle 10.9
13.00 Niclas Liedberg 88 Hammarby Stockholm 6.8
okänd vind
medvind
14.27 Johan Andersson 89 Väsby Göteborg 3.7
13.95 Niklas Fagersson 88 IFK Göteborg Helsingborg 8.7
13.23 Niclas Liedberg 88 Hammarby Stockholm 6.8
13.06 Jonathan Gustafsson 88 Kalmarsund Värnamo 18.9

Kula/5.0

18.89 Ulf Ankarling 88 IF Göta Karlstad 10.5
17.00 Emil Svensson 89 Växjö Gävle 11.9
16.82 Anders Lundell 88 Arvika Hudiksvall 14.8
16.29 Richard Johansson 88 Mariestad Karlstad 6.9
16.04 Lars Jarnefjord 88 Ullevi Uddevalla 30.7
15.83 Olof Hjertman 88 Växjö Gävle 9.9
15.59 Henrik Adolfsson 88 Nyköping Hudiksvall 14.8
15.08 Johnny Karlsson 89 Strömsund Sundsvall 21.5
15.06 Robin Lundgren 89 Katrineholm Gävle 11.9
14.84 Axel Håkansson 88 Ystad Klippan 5.6
14.44 David Hällgren 88 Eksjö Södra Hudiksvall 14.8
14.09 Pontus Waern 88 Stocksäter Göteborg 2.7
14.08 Martin Brodelius 88 Malmö Malmö 22.7
13.81 Erik Krane 89 Skellefteå Skellefteå 31.7
13.59 Josua Gustafsson 88 Ullevi Nyköping 19.6
13.58 Filip Erkenborn 88 Falköping Gävle 9.9
13.52 Rasmus Carlsson 88 Kvarnsveden Nyköping 19.6
13.43 Tobias Thor 88 Upsala Eskilstuna 19.6
13.39 Filip Vivlund 89 Heleneholm Karlskrona 6.8
13.21 Felix Siljebäck-Larsen 89 Västerås Gävle 11.9

Diskus/1.5

58.45 Ulf Ankarling 88 IF Göta Halle, GER 22.5
51.07 Lars Jarnefjord 88 Ullevi Uddevalla 30.7
50.61 Johnny Karlsson 89 Strömsund Strömsund 23.9
50.05 Anders Lundell 88 Arvika Sävedalen 4.6
47.40 Tommy Nordin 88 Trångsviken Hudiksvall 13.8
46.60 David Hällgren 88 Eksjö Södra Hudiksvall 13.8
46.19 Mikael Sundler 88 Bore Karlstad 10.5
45.25 Henrik Adolfsson 88 Nyköping Gävle 10.9
45.24 Erik Jakobsson 88 Brattås Gävle 10.9
44.28 David Olsson 88 Hammarby Enskede 19.6
43.88 Björn Johansson 88 Västerås Göteborg 3.7
42.84 Jonathan Gren 88 Falköping Huddinge 30.7
42.13 Peter Edfors 89 Sollefteå Gävle 9.9
42.12 Mikael Zäll 88 Ullevi Halmstad 17.7
42.06 Axel Håkansson 88 Ystad Hässleholm 31.7
41.86 Emil Svensson 89 Växjö Gävle 9.9
41.79 Pontus Waern 88 Stocksäter Gävle 23.7
41.67 Filip Vivlund 89 Heleneholm Malmö 22.7
40.83 Fredrik Kristoffersson 89 Vingarna Gävle 9.9
40.68 Josua Gustafsson 88 Ullevi Göteborg 14.5

Slägga/5.0

60.44 Tommy Nordin 88 Trångsviken Gävle 11.9
57.99 Karl-Erik Ludvigsson 88 Bore Göteborg 28.8
56.05 Johnny Karlsson 89 Strömsund Östersund 20.8
53.74 Christoffer Pedersen 88 Bore Nyköping 5.6
49.23 Anders Lundell 88 Arvika Hudiksvall 12.8
48.19 Simon Spejare 89 Östersund Östersund 6.9
47.02 Andreas Adolfsson 89 Bore Karlstad 29.12
46.81 Sebastian Mattsson 89 Eslöv Ystad 17.9
46.78 Daniel Larsson 89 Filipstad Göteborg 2.7
46.64 Anders Johansson 89 Kil Karlstad 27.8
46.31 Anders Eriksson 89 Udd Gävle 11.9
45.58 Torbjörn Julin 89 Helsingborg Ängelholm 7.8
45.15 Emil Svensson 89 Växjö Göteborg 2.7
44.34 Henrik Adolfsson 88 Nyköping Gävle 11.9
43.92 Daniel Pettersson 89 Kil Torsby 25.9
43.27 Erik Markusson 89 Bore Torsby 25.9
43.03 Magnus Ögren 88 Östersund Östersund 12.6
42.03 Marcus Karlsson 89 Gnesta Gnesta 1.7
41.50 Ulf Ankarling 88 IF Göta Gävle 11.9
40.26 Klas Göransson 89 Hovslätt Växjö 28.5

Spjut/700

76.68 Mikael Sundler 88 Bore Sunne 3.9
63.53 Ulf Ankarling 88 IF Göta Gävle 11.9
62.78 Joni Kaartinen 89 Bergsjön Göteborg 1.7
60.77 Olof Hjertman 88 Växjö Gävle 11.9
59.52 Axel Håkansson 88 Ystad Malmö 29.5
59.25 Robin Wiksten 88 Kovland Skellefteå 30.7
58.90 Joachim Ivarsson 89 Udd Gävle 10.9
58.19 Björn Johansson 88 Västerås Sollentuna 28.5
56.45 Sebastian Mattsson 89 Eslöv Hudiksvall 12.8
53.60 Mika Kyllönen 89 Bergsjön Kungälv 26.6
53.08 Ted Engstrand 88 Wärnamo Gävle 11.9
52.98 Oscar Wallin 89 Hakarpspojkarna Gävle 10.9
52.70 Jonas Carlsson 89 Kalmarsund Skruv 21.5
51.82 Steve Bengtsson 89 Sollefteå Strömsund 6.7
50.26 Charbel Samrani 89 Sollefteå Strömsund 6.7
50.10 Erik Krane 89 Skellefteå Hudiksvall 12.8
49.95 Martin Gren 89 Falköping Skövde 7.8
49.85 Mathias Erkkilä 89 Gefle Gävle 27.8
49.73 Rasmus Carlsson 88 Kvarnsveden Söderhamn 10.7
48.90 Erik Markusson 89 Bore Gävle 10.9

Tiokamp/P17

8.091 Josua Gustafsson 88 Ullevi Nyköping 19.6
7.791 Olof Hjertman 88 Växjö Huddinge 31.7
7.602 Rasmus Carlsson 88 Kvarnsveden Huddinge 31.7
7.438 Felix Siljebäck-Larsen 89 Västerås Nyköping 19.6
7.168 Tobias Thor 88 Upsala Huddinge 31.7
7.031 Anders Nihlstedt 89 Kalmarsund Huddinge 31.7
6.926 Viktor Ohlsson 89 Gillberga-Lista Örebro 25.9
6.862 Niklas Pettersson 88 Örebro Örebro 25.9
6.710 Jonathan Gren 88 Falköping Huddinge 31.7
6.477 Joel Ahl 89 Spårvägen Huddinge 31.7
6.161 Nils-Göran Nilsson 88 Täby Enskede 22.5
6.142 Robert Bergqvist 88 Hässelby Huddinge 31.7
5.928 Viktor Ritchey 88 Täby Huddinge 31.7
5.506 Tony Lind 88 Brattås Uddevalla 24.7
5.318 Pontus Waern 88 Stocksäter Örebro 25.9
5.238 Rickard Olsson 89 IF Göta Huddinge 31.7
4.990 Linus Dageryd 88 Täby Enskede 22.5
4.982 Daniel Fagerström 89 Tumba Gävle 18.9

>