Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Fredag 13 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


FRIIDROTT.SE / RESULTAT|STATISTIK / ÅRSBÄSTA

FRIIDROTT.SE / RESULTAT|STATISTIK / ÅRSBÄSTA P19 UTE 2005

Årsbästa P19 2005

[MÄN] [KVINNOR] [P19] [F19] [P17] [F17] [P15] [F15] [P14] [F14]

Senast uppdaterad 12 DEC, 2005
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda utomhus 2005.

100m

10.56 Per Strandquist 87 Malmö Karlstad 18.7
10.84 Fredrik Johansson 86 IF Göta Kil 5.6
10.90 Erik Karlsson 87 Växjö Borås 21.6
10.90 Simon Johansson 87 Kil Gävle 9.9
10.97 Robert Larsson-Roos 87 Råby-Rekarne Gävle 23.7
11.02 Rickard Arvidsson 87 Hökensås Gävle 9.9
11.08 Christian Rodriguez 87 Väsby Enskede 18.6
11.09 Nicklas Nilsson 87 Bromma Gävle 9.9
11.14 Victor Lohr 87 Orient Gävle 9.9
11.15 Emil Zail 87 Kristianstad Helsingborg 9.7
11.17 Eric Johansson 86 KA2 Karlskrona 6.8
11.17 Sebastian Öberg 86 Tureberg Enskede 18.6
11.18 Joni Jaako 86 Tjalve Helsingborg 15.5
11.18 André Brännström 87 Skellefteå Gävle 23.7
11.19 Patrik Rosencrantz 86 Hammarby Gävle 23.7
11.24 David Tegel 87 Trollhättans SK Trollhättan 18.6
11.25 Daniel Olsson 87 Klippan Helsingborg 9.7
11.26 Michel Tornéus 86 Tumba Enskede 22.6
11.28 Andreas Andersson 87 Upsala Norrtälje 15.6
11.28 Erik Nordström 86 Hammarby Enskede 22.6
11.28 Erik Lindberg 87 Haparanda SKT Gävle 9.9
medvind
10.82 Erik Karlsson 87 Växjö Hässleholm 31.7
11.02 Emil Zail 87 Kristianstad Lund 3.9
11.08 Eric Johansson 86 KA2 Hässleholm 31.7
11.11 Victor Lohr 87 Orient Sollentuna 29.5
11.13 Michel Tornéus 86 Tumba Sätra 7.8
11.25 Tobias Dahlberg 86 Finish Norrköping 20.8

200m

21.30 Per Strandquist 87 Malmö Söderhamn 14.8
21.55 Fredrik Johansson 86 IF Göta Sollentuna 29.5
21.58 Mattias Claesson 86 Hässelby Sollentuna 29.5
21.81 Joni Jaako 86 Tjalve Söderhamn 14.8
22.04 Simon Johansson 87 Kil Söderhamn 14.8
22.12 Erik Karlsson 87 Växjö Göteborg 3.7
22.24 Patrik Rosencrantz 86 Hammarby Gävle 23.7
22.26 Sebastian Öberg 86 Tureberg Huddinge 30.8
22.30 Eric Johansson 86 KA2 Söderhamn 14.8
22.39 Robert Larsson-Roos 87 Råby-Rekarne Söderhamn 14.8
22.40 Victor Lohr 87 Orient Göteborg 3.7
22.61 Michel Tornéus 86 Tumba Sollentuna 28.5
22.71 Nicklas Nilsson 87 Bromma Söderhamn 14.8
22.75 Tobias Ohlsson 86 Växjö Göteborg 3.7
22.81 Erik Nordström 86 Hammarby Göteborg 3.7
22.87 Henrik Norgren 87 Hammarby Enskede 19.6
22.92 Andreas Kemdahl 87 Västerås Canberra, AUS 29.9
22.93 David Tegel 87 Trollhättans SK Trollhättan 18.6
22.95 Sebastian Öberg 87 Hammarby Gävle 23.7
22.98 Andreas Andersson 87 Upsala Sollentuna 28.5
medvind
21.98 Simon Johansson 87 Kil Helsingborg 9.7
22.30 Eric Johansson 86 KA2 Karlskrona 7.8
22.31 Nicklas Nilsson 87 Bromma Sätra 17.9
22.62 Emil Zail 87 Kristianstad Helsingborg 9.7
22.65 Daniel Olsson 87 Klippan Helsingborg 9.7
22.87 Henrik Norgren 87 Hammarby Enskede 19.6
22.95 Erik Folke 86 Västerås Helsingborg 9.7
22.98 Elias Amado 86 Ullevi Helsingborg 9.7
Manuell tidtagning
22.3m Carl Westberg 86 Falun Falun 21.5

400m

46.53 Mattias Claesson 86 Hässelby Sollentuna 27.5
47.04 Joni Jaako 86 Tjalve Kaunas, LTU 21.7
47.61 Fredrik Johansson 86 IF Göta Kaunas, LTU 21.7
48.79 Adam Sewall 87 Malmö Helsingborg 19.8
48.95 Simon Johansson 87 Kil Sollentuna 29.5
48.95 Johan Kågeman 86 Tureberg Söderhamn 13.8
49.40 Erik Folke 86 Västerås Västerås 31.7
49.45 Victor Lohr 87 Orient Mannheim, GER 18.6
49.49 Richard Ohlsson 86 Lycksele Tromsö, NOR 3.7
49.77 Gustav Karnebäck 87 Tureberg Enskede 22.6
50.12 Patrik Andersson 86 Hälle Söderhamn 13.8
50.20 Peter Gustafsson 86 Ullevi Provo, UT 28.4
50.58 Mathias Stjernlöf 86 Råby-Rekarne Gävle 24.7
50.66 Joakim Englund 87 Sundsvall Sollentuna 29.5
50.70 Fredrik Tallryd 86 Östersund Göteborg 2.7
50.70 Elias Amado 86 Ullevi Göteborg 2.7
50.87 Erik Karlsson 87 Växjö Gävle 11.9
50.97 Sebastian Öberg 86 Tureberg Stockholm 31.8
50.97 Andreas Kemdahl 87 Västerås Canberra, AUS 28.9
51.01 Tobias Ohlsson 86 Växjö Helsingborg 10.7

800m

1:47.95 Mattias Claesson 86 Hässelby Malmö 16.8
1:50.64 Mohammed Bashir 87 Ullevi Mannheim, GER 19.6
1:51.22 Tor Pöllänen 87 Hässelby Göteborg 3.7
1:51.32 Johan Kågeman 86 Tureberg Göteborg 3.7
1:52.21 Johan Walldén 87 Gefle Norrtälje 11.7
1:53.18 Simon Rasmussen 86 Rånäs Göteborg 14.6
1:53.54 Erik Folke 86 Västerås Västerås 29.7
1:53.83 Adam Sewall 87 Malmö Malmö 16.8
1:54.04 Peter Gustafsson 86 Ullevi Mannheim, GER 19.6
1:54.71 Henrik Astfors 87 Västerås Göteborg 3.7
1:55.49 Patrik Andersson 86 Hälle Sollentuna 28.5
1:55.65 Fredrik Björklund 86 Hälle Helsingborg 9.7
1:55.84 Martin Stjernlöf 87 Råby-Rekarne Göteborg 3.7
1:56.26 Fredrik Jäwert 86 Hälle Helsingborg 9.7
1:56.49 Emil Oscarsson 87 Alingsås Borås 21.6
1:56.71 Gustav Karnebäck 87 Tureberg Gävle 11.9
1:56.80 Joakim Englund 87 Sundsvall Sollentuna 28.5
1:57.16 Mattias Grahn 87 Vännäs Gävle 11.9
1:57.66 Rickard Alexandersson 87 Ullevi Uddevalla 30.7
1:57.78 Mathias Stjernlöf 86 Råby-Rekarne Västerås 29.7

1500m

3:51.73 Henning Tunek 86 Akele Uden, NED 25.6
3:54.70 Mohammed Bashir 87 Ullevi Göteborg 2.7
3:58.06 Johan Walldén 87 Gefle Gävle 24.7
3:58.12 Fredrik Björklund 86 Hälle Eskilstuna 18.6
3:58.20 Erik Scheller 87 Spårvägen Eskilstuna 18.6
3:59.78 Simon Rasmussen 86 Rånäs Västerås 31.7
4:01.14 Tobias Lundgren 87 Spårvägen Eskilstuna 18.6
4:01.29 Fredrik Johansson 86 Växjö Halmstad 16.7
4:01.46 Rickard Alexandersson 87 Ullevi Uddevalla 31.7
4:02.91 Peter Gustafsson 86 Ullevi Uddevalla 31.7
4:03.04 Emil Ryberg 87 Ullevi Sävedalen 26.7
4:04.08 Martin Stjernlöf 87 Råby-Rekarne Västerås 31.7
4:04.29 Emil Oscarsson 87 Alingsås Uddevalla 31.7
4:06.61 David Nilsson 87 Högby Jönköping 31.5
4:06.61 Mattias Grahn 87 Vännäs Gävle 9.9
4:06.68 Anders Appeldahl 86 Kungsängen Sollentuna 29.5
4:06.76 Oskar Landin 87 Spårvägen Västerås 31.7
4:07.31 Erik Widing 87 Bromma Söderhamn 12.8
4:07.67 Sami Tesfaldet 87 Tyresö Västerås 31.7
4:08.52 Robin Höglund 87 Lerum Gävle 9.9

5000m

15:08.08 David Nilsson 87 Högby Göteborg 1.7
15:15.21 Abdisalam Hassan 86 Ullevi Sävedalen 5.6
15:25.95 Fredrik Johansson 86 Växjö Söderhamn 14.8
15:35.69 Oskar Landin 87 Spårvägen Söderhamn 14.8
15:36.86 Henrik Åkerlund 86 Huddinge Söderhamn 14.8
15:49.72 Erik Widing 87 Bromma Söderhamn 14.8
16:03.07 Atham Eli Mohammad 86 Malmö Söderhamn 14.8
16:38.77 Oskar Majling 86 Kungsängen Uppsala 3.7
16:53.44 Jonas Andersson 87 Akele Norrköping 22.6
16:55.74 Andreas Bergstedt 86 Trångsviken Krokom 7.8

2000m hinder/91.4

6:03.14 Erik Scheller 87 Spårvägen Söderhamn 12.8
6:05.64 Fredrik Johansson 86 Växjö Söderhamn 12.8
6:09.77 Victor Hedlöf 86 Rånäs Söderhamn 12.8
6:10.95 Rikard Alexandersson 87 Ullevi Söderhamn 12.8
6:18.45 Martin Stjernlöf 87 Råby-Rekarne Gävle 22.7
6:19.54 Daniel Bengtsson 86 Sävedalen Söderhamn 12.8
6:25.82 Emil Ryberg 87 Ullevi Söderhamn 12.8
6:27.05 Erik Widing 87 Bromma Gävle 10.9
6:29.55 Oskar Karlsson 87 Slussfors Gävle 10.9
6:30.25 Hannes Öckerman 87 Kungsängen Gävle 22.7
6:31.96 Marcus Holmqvist 87 Brännan Gävle 22.7
6:33.21 Simon Jakobsson 86 Tibro Söderhamn 12.8
6:40.19 Johan Kensby 86 IF Göta Göteborg 1.7

110m häck/100.0

14.30 Per Strandquist 87 Malmö Helsingborg 10.7
14.64 Michel Tornéus 86 Tumba Söderhamn 12.8
14.79 Björn Barrefors 87 Falköping Söderhamn 12.8
14.87 Sebastian Öberg 87 Hammarby Söderhamn 12.8
15.00§ Andreas Andersson 87 Upsala Ludvika 12.6
15.29 Richard Lindgren 86 Mariestad Söderhamn 12.8
15.59 Jonatan Falk 86 Lerum Nyköping 19.6
15.77§ Samuel Lindén 86 Falun Lerum 29.5
15.77 Joel Thorén 87 Hammarby Gävle 10.9
15.77 Niklas Bagge 87 Brattås Gävle 10.9
15.79 Marcus Janback 87 Fredrikshof Huddinge 31.7
15.99 Torbjörn Sörman 86 Wedevåg Gävle 24.7
16.23 Marko Drazic 87 Malmö Helsingborg 10.7
16.31 Carl-Fredrik Malmberg 87 Malmö Karlskrona 6.8
16.40 Sebastian Holmberg 87 Lund Gävle 10.9
16.40 Erik André 87 Sävedalen Lerum 7.8
16.51 Jonas Elgered 87 Hammarby Huddinge 31.7
16.70 Alexander Tegelström 86 Skellefteå Gävle 10.9
16.78 Nicklas Isaksson 86 Hakarpspojkarna Söderhamn 12.8
17.10 Sebastian Carlsson 87 Kvarnsveden Lerum 29.5
medvind
16.08 Erik André 87 Sävedalen Sävedalen 5.6

300m häck/91.4

38.38 Tobias Ohlsson 86 Växjö Söderhamn 14.8
38.63 Sebastian Öberg 87 Hammarby Söderhamn 14.8
39.00 Björn Barrefors 87 Falköping Söderhamn 14.8
39.22 Simon Johansson 87 Kil Gävle 11.9
39.35 Henrik Astfors 87 Västerås Västerås 30.7
39.44 Johan Kågeman 86 Tureberg Söderhamn 13.8
39.99 Fredrik Tallryd 86 Östersund Västerås 30.7
40.43 Anton Barck 87 Växjö Söderhamn 13.8
40.91 Joakim Englund 87 Sundsvall Gävle 11.9
41.08 Victor Lohr 87 Orient Gävle 11.9
41.34 Staffan Ekefjärd 87 Skellefteå Söderhamn 13.8
41.44 Joel Thorén 87 Hammarby Gävle 11.9
41.73 Daniel Lind 87 Sollefteå Gävle 11.9
42.40 Hannes Öckerman 87 Kungsängen Gävle 11.9
42.51 Fredrik Björneman 86 Hammarby Sollentuna 28.5
42.69 Viktor Lindfors 86 Katrineholm Sollentuna 28.5
43.63 Markus Bergstedt 86 Söderhamn Bollnäs 6.9

Höjd

2.09 Mehdi Alkhatib 87 Hellas Söderhamn 13.8
2.07 Samuel Lindén 86 Falun Söderhamn 13.8
2.04 Richard Huldén 86 IF Göta Kil 7.8
2.00 Jonas Carlsson 86 Växjö Växjö 28.5
1.98 Sebastian Carlsson 87 Kvarnsveden Lerum 28.5
1.98 Rickard Karlsson 87 Bålsta Göteborg 2.7
1.98 Alexander Tengner 87 Trollhättans SK Gävle 9.9
1.97 Jens Gudmundsson 86 Staffanstorp Miedzyzdroje, POL 7.5
1.97 Joakim Strömvall 87 IF Göta Söderhamn 13.8
1.95 Kim Skoog 87 Ekshärad Torsby 28.5
1.94 Jesper Granlund 86 Huddinge Söderhamn 13.8
1.92 Henrik Norgren 87 Hammarby Ensked 19.6
1.91 Joel Thorén 87 Hammarby Enskede 21.5
1.90 Josef Karnebäck 87 Gotland Eskilstuna 22.5
1.90 Marcus Lincoln 86 Ängelholm Malmö 29.5
1.90 Viktor Jonsson 87 Gotland Lerwick, GBR 10.7
1.89 Alexander Tegelström 86 Skellefteå Skellefteå 11.7
1.88 Marcus Larsson 87 IFK Göteborg Helsingborg 9.7
1.88 Björn Barrefors 87 Falköping Egersund, NOR 17.9
1.87 Patrik Sjöbom 86 Huddinge Stockholm 15.5
1.87 Daniel Holm 86 Östhammar Uppsala 3.7

Stav

4.75 Carl-Fredrik Malmberg 87 Malmö Vellinge 11.9
4.60 Martin Lundqvist 86 Huddinge Enskede 18.6
4.45 Björn Barrefors 87 Falköping Halmstad 16.7
4.36 Joel Thorén 87 Hammarby Söderhamn 12.8
4.26 Odd Wiking 86 Växjö Söderhamn 12.8
4.25 Niklas Bagge 87 Brattås Gävle 11.9
4.16 Jonas Elgered 87 Hammarby Göteborg 3.7
4.11 Sebastian Carlsson 87 Kvarnsveden Söderhamn 12.8
4.00 Torbjörn Sörman 86 Wedevåg Falun 25.5
4.00 Marko Drazic 87 Malmö Malmö 15.9
3.96 Jonatan Falk 86 Lerum Lerum 29.5
3.96 Samuel Lindén 86 Falun Lerum 29.5
3.82 Marcus Janback 87 Fredrikshof Huddinge 31.7
3.81 Henrik Olars 86 Alunda Stockholm 16.9
3.60 Martin Stenman-Andersson 87 Upsala Enköping 10.7
3.32 Karl-Fredrik Bergqvist 86 Hässelby Huddinge 31.7
3.21 Simon Andersson 87 Valbo Gävle 11.6
3.20 Anders Lagerström 86 Gefle Gävle 13.6
3.12 Lucas Spinnars 86 Märsta Huddinge 31.7
3.12 Jonathan Waern 86 Stocksäter Örebro 25.9

Längd

7.94 Michel Tornéus 86 Tumba Göteborg 2.7
7.27 Erik Nordström 86 Hammarby Göteborg 2.7
7.15 Jonatan Falk 86 Lerum Söderhamn 14.8
7.04 Hannes Palm 87 KA2 Göteborg 2.7
6.99 Marcus Larsson 87 IFK Göteborg Göteborg 2.7
6.98 Sebastian Ekstrand 86 Finish Göteborg 2.7
6.95 Mehdi Alkhatib 87 Hellas Söderhamn 14.8
6.93 Mikael Lilja 87 Heleneholm Helsingborg 15.5
6.91 Björn Barrefors 87 Falköping Egersund, NOR 17.9
6.91 Erik Lindberg 87 Haparanda SKT Gävle 10.9
6.87 Erik Green 86 Örgryte Sävedalen 8.9
6.83 Robin Lundh 87 Linköping Gävle 10.9
6.80 Kim Freiburghaus 86 Lomma Söderhamn 14.8
6.78 Sebastian Öberg 86 Tureberg Göteborg 2.7
6.75 Patrik Olsson 87 Östersund Gävle 10.9
6.62 Rickard Karlsson 87 Bålsta Uppsala 28.8
6.59 Andreas Andersson 86 Tureberg Enskede 18.6
6.56 Simon Johansson 87 Kil Gävle 10.9
6.54 Karl-Fredrik Bergqvist 86 Hässelby Huddinge 30.7
6.53 Christian Hedman 87 Falkenberg Söderhamn 14.8
medvind
7.21 Sebastian Ekstrand 86 Finish Göteborg 2.7
7.21 Jonatan Falk 86 Lerum Nyköping 18.6
6.97 Erik Green 86 Örgryte Sävedalen 8.9
6.63 Tommy Lampa 86 Haparanda SKT Krokom 6.6
6.55 Sebastian Carlsson 87 Kvarnsveden Huddinge 30.7
6.53 Richard Andersson 87 Upsala Gävle 23.7

Tresteg

15.27 Mikael Lilja 87 Heleneholm Málaga, ESP 29.5
14.69 Marcus Larsson 87 IFK Göteborg Söderhamn 13.8
14.62 Carl Westberg 86 Falun Söderhamn 13.8
14.56 Sebastian Ekstrand 86 Finish Göteborg 3.7
14.56 Rickard Karlsson 87 Bålsta Helsingborg 21.8
14.21 David Ståhlberg 87 Örbyhus Söderhamn 13.8
14.14 Adam Johansson 87 Skellefteå Skellefteå 30.7
13.92 Mattias Ström 87 Strömstad Málaga, ESP 29.5
13.83 Richard Andersson 87 Upsala Göteborg 3.7
13.76 Andreas Otterling 86 Örebro Göteborg 3.7
13.75 Mikael Persson 87 Heleneholm Helsingborg 15.5
13.54 Jonas Carlsson 86 Växjö Karlstad 22.6
13.48 Mehdi Alkhatib 87 Hellas Västerås 29.7
13.38 Viktor Jonsson 87 Gotland Västerås 12.6
13.31 Patrik Olsson 87 Östersund Söderhamn 13.8
13.29 Mladjen Dzakovic 87 Sundbyberg Söderhamn 13.8
13.22 Olof Hansson 86 KA2 Karlskrona 18.9
13.13 Alexander Tegelström 86 Skellefteå Skellefteå 16.8
13.09 Peter Olsson 87 Ed Söderhamn 13.8
12.71 Johan Damgren 86 Hakarpspojkarna Oskarshamn 19.6
medvind
14.72 Sebastian Ekstrand 86 Finish Söderhamn 13.8
14.61 Andreas Otterling 86 Örebro Gävle 22.7
14.14 Mattias Ström 87 Strömstad Málaga, ESP 29.5
14.05 Richard Andersson 87 Upsala Gävle 22.7
13.76 Mikael Persson 87 Heleneholm Helsingborg 15.5
13.46 Alexander Tegelström 86 Skellefteå Gävle 22.7
13.36 Mladjen Dzakovic 87 Sundbyberg Gävle 22.7
13.17 Johan Damgren 86 Hakarpspojkarna Karlskrona 21.5

Kula/6.0

17.78 Mats Olsson 86 Järvsö Gävle 9.9
17.43 Per Rosell 87 Kalmarsund Karlskrona 11.7
16.67 Johan Pihlgren 86 Strand Göteborg 2.7
15.98 Ibro Ribic 86 Falun Nyköping 5.6
15.95§ Leif Arrhenius 86 Spårvägen Fort Collins, CO 14.5
15.91 Axel Härstedt 87 Finish Gävle 9.9
15.70 Nicklas Eriksson 87 Hellas Gävle 9.9
14.85 Michael Norén 86 Ullevi Söderhamn 12.8
14.47 Samuel Lindén 86 Falun Nyköping 18.6
14.27 Jonatan Falk 86 Lerum Lerum 28.5
14.23 Marcus Janback 87 Fredrikshof Söderhamn 12.8
14.15 Torbjörn Sörman 86 Wedevåg Huddinge 30.7
14.03 Fredrik Persson 86 Gefle Falun 18.5
13.79 Eric Svensson 87 Växjö Gävle 9.9
13.68 Sebastian Carlsson 87 Kvarnsveden Huddinge 30.7
13.66 Jens Wesemann 87 Heleneholm Malmö 22.7
13.32 Joel Thorén 87 Hammarby Enskede 21.5
13.25 Germund Petersson 86 Kalmarsund Kalmar 1.6
12.96 Mikael Persson 86 Contact Karlskrona 6.8
12.85 Fredrik Johansson 87 Säffle Gävle 9.9

Diskus/1.75

60.14 Leif Arrhenius 86 Spårvägen Helsingborg 10.7
53.25 Axel Härstedt 87 Finish Helsingborg 10.7
52.14 Tommy Kristiansen 86 Bore Strömsund 6.7
52.00 Ibro Ribic 86 Falun Kristiansand, NOR 28.8
51.34 Mats Olsson 86 Järvsö Halle, GER 21.5
47.53 Simon Staaf 86 Vingarna Örnsköldsvik 21.6
45.84 Eric Svensson 87 Växjö Göteborg 3.7
44.52 Per Rosell 87 Kalmarsund Gävle 11.9
43.93 Torbjörn Sörman 86 Wedevåg Gävle 23.7
42.91 Fredrik Johansson 87 Säffle Göteborg 3.7
42.83 Daniel Nyman 87 Svenljunga Göteborg 3.7
42.50 Henrik Hassel 87 Nyköping Nyköping 7.7
42.50 Joakim Lindskog 86 Valbo Gävle 23.7
42.06 Jens Wesemann 87 Heleneholm Malmö 22.7
42.00 Nicklas Eriksson 87 Hellas Sätra 14.5
41.95 Johan Pihlgren 86 Strand Gävle 23.7
41.81 Joakim Axelsson 86 Nyköping Nyköping 21.9
39.42 Mikael Norén 86 Ullevi Nyköping 5.6
39.26 Mikael Persson 86 Contact Olofström 2.10
38.98 Anders Terning 87 Wedevåg Västerås 30.7

Slägga/6.0

68.40 Stefan Kvist 87 Alvesta Nyköping 5.6
65.24 Hans Eriksson 86 Bore Kristiansand, NOR 28.8
60.23§ Leif Arrhenius 86 Spårvägen Tempe, AZ 26.3
58.51 Mats Olsson 86 Järvsö Gävle 9.9
58.45 Daniel Nyman 87 Svenljunga Gävle 9.9
58.01 Torbjörn Sörman 86 Wedevåg Örebro 20.8
57.96 Ibro Ribic 86 Falun Nyköping 5.6
52.22 Sebastian Höglin-Thordén 87 Ullevi Söderhamn 13.8
47.71 Thomas Olsson 86 Bore Torsby 28.4
47.14 Eric Svensson 87 Växjö Karlskrona 7.8
46.93 Henrik Johansson 87 Valö Valö 8.5
44.85 Mikael Persson 86 Contact Karlskrona 18.9
44.66 Daniel Hägg 87 Eslöv Söderhamn 12.8
43.58 Johan Pihlgren 86 Strand Västerås 30.7
43.26 Jonas Nilsson 87 Timrå Gävle 9.9
43.21 Tommy Kristiansen 86 Bore Torsby 25.9
43.13 Fredrik Johansson 87 Säffle Gävle 9.9
42.91 Henrik Hassel 87 Nyköping Rimbo 11.12
40.08 Anders Dahl 86 Trelleborg Hässleholm 30.7
40.04 Henrik Ånsund 86 Kil Arvika 31.7

Spjut/800

67.61 Pontus Thomée 87 Lerum Lerum 7.8
66.58 Olof Hansson 86 KA2 Karlskrona 11.7
66.07 Marcus Hayden 86 Valbo Söderhamn 14.8
63.27 Marcus Persson 87 Arvika Söderhamn 14.8
60.90 Joakim Lindskog 86 Valbo Gävle 24.7
60.65 Axel Härstedt 87 Finish Gävle 11.9
60.59 Alexander Ottosson 87 Klippan Karlskrona 7.8
59.30 Robert Ruuska 87 Sollefteå Gävle 24.7
56.68 Jens Frisk 86 Sollefteå Sollefteå 18.8
55.56 Joel Thorén 87 Hammarby Enskede 8.6
55.10 Jonas Lohse 87 Mölndal Helsingborg 15.5
54.99 Odd Wiking 86 Växjö Växjö 15.9
52.78 Samuel Lindén 86 Falun Lerum 29.5
52.19 Rickard Karlsson 87 Bålsta Gävle 11.9
51.76 Erik Bywall 86 Valbo Gävle 3.8
51.57 Andreas Svärdh 86 IF Göta Falun 21.5
51.49 Robin Bylund 87 Sollefteå Sollefteå 26.5
51.12 Niklas Jansson 86 Västerås Västerås 24.9
49.86 Germund Petersson 86 Kalmarsund Kalmar 1.6
49.60 Jonas Elgered 87 Hammarby Huddinge 31.7

Tiokamp/P19

6.646 Jonatan Falk 86 Lerum Nyköping 19.6
6.591 Björn Barrefors 87 Falköping Huddinge 31.7
6.533 Samuel Lindén 86 Falun Nyköping 19.6
6.463 Torbjörn Sörman 86 Wedevåg Huddinge 31.7
6.320 Joel Thorén 87 Hammarby Enskede 22.5
6.075 Jonas Elgered 87 Hammarby Huddinge 31.7
5.860 Marcus Janback 87 Fredrikshof Huddinge 31.7
5.505 Jonathan Waern 86 Stocksäter Örebro 25.9
5.455 Karl-Fredrik Bergqvist 86 Hässelby Huddinge 31.7
5.263 Lucas Spinnars 86 Märsta Huddinge 31.7
5.114 Sebastian Carlsson 87 Kvarnsveden Huddinge 31.7
4.979 Martin Stenman-Andersson 87 Upsala Enköping 10.7

>