Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Fredag 13 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


FRIIDROTT.SE / RESULTAT|STATISTIK / ÅRSBÄSTA

FRIIDROTT.SE / RESULTAT|STATISTIK / ÅRSBÄSTA F19 INNE 2006

Årsbästa F19 2006

[MÄN] [KVINNOR] [P19] [F19] [P17] [F17] [P15] [F15] [P14] [F14]

Senast uppdaterad 8 JUN, 2006
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda inomhus vintern 2005/2006.

Observera att alla ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
P19/F19: Födda 1987-88, P17/F17: Födda 1989-90, P15/F15: Födda 1991, P14/F14: Födda 1992 - plus ev 93:or som tävlar under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

60m

7.68 Linda Berntsson 87 Varberg Västerås 3.3
7.70 Elin Backman 88 Helsingborg Malmö 21.1
7.70 Emilia Rundqvist 88 Kalmar Västerås 3.3
7.71 Mariama Sambou 88 Huddinge Sätra 15.1
7.71 Nina Törnqvist 87 Finish Västerås 3.3
7.74 Julia Skugge 88 Glanshammar Västerås 3.3
7.76 Nina Runvik 87 Lund Västerås 3.3
7.76 Therese Bohlén-Kinn 87 Ullevi Västerås 3.3
7.81 Maria Gustafsson 88 Råby-Rekarne Västerås 22.1
7.86 Louise Martin 87 Hässelby Västerås 22.1
7.86 Carolina Eriksson 88 Hässelby Sätra 4.2
7.87 Ida Aidanpää 88 Kuivakangas Haparanda 25.2
7.91 Maria Mejsjö 87 Karlskoga Karlstad 29.1
7.93 Sofia Rahdevi 87 Finish Karlskrona 11.2
7.97 Nina Fjellner 88 Slagnäs Västerås 3.3
8.00 Louise Johansson 88 Umedalen Sätra 25.2
8.00 Linnéa Norrman 87 IF Göta Karlstad 29.1
8.00 Victoria Waldemarsson 88 Klippan Västerås 3.3
8.00 Elin Skoglund-Jansson 87 Orient Göteborg 4.2
8.02 Ellinore Hallin 87 Enköping Västerås 28.1

400m

56.44 Sofie Persson 87 Helsingborg Västerås 5.3
57.09 Frida Flodström 87 Tureberg Sätra 15.1
57.24 Elin Backman 88 Helsingborg Västerås 5.3
57.66 Louise Martin 87 Hässelby Västerås 5.3
57.80 Matilda Häggström 88 Ulricehamn Västerås 4.3
58.73 Beatrice Enckell 88 Udd Västerås 5.3
58.74 Caroline Enberg 87 Täby Sätra 25.2
58.76 Nina Runvik 87 Lund Västerås 4.3
58.99 Linnea Halvarson 88 Tureberg Sätra 5.2
59.08 Mikaela Grahm 87 Täby Sätra 5.2
59.10 Nathalie Sandell 87 Finish Malmö 5.2
59.73 Joanna Frisk 88 Gillberga-Lista Västerås 4.3
59.84 Henrietta Plymoth 87 Malmö Västerås 4.3
60.39 Camilla Håkansson 87 Hammarby Västerås 4.3
60.77 Desirée Edén 88 Kvarnsveden Västerås 4.3
60.90 Caroline Janson 88 Göteborgs KIK Göteborg 10.12
61.23 Cecilia Edfors 87 Sollefteå Bollnäs 4.2
61.39 Anna Setterberg 87 Motala Västerås 4.3
61.41 Maja Olofsson 87 Växjö Göteborg 18.2
61.60 Louisa Brandt 88 Solna Eskilstuna 12.2
Manuell tidtagning
58.2m Maria Mejsjö 87 Karlskoga Karlstad 23.2

1500m

4:37.50 Lena Örn 88 Hellas Västerås 4.3
4:39.5m Christina Lindblom 88 Hässelby Sätra 14.1
4:45.36 Erika Fyrvall 87 Tureberg Västerås 4.3
4:48.10 Sandra Fransson 88 Växjö Västerås 4.3
4:52.80 Elina Nygren 88 Ärla Västerås 3.3
4:53.91 Sofia Lilja 88 Sävedalen Malmö 28.1
4:54.22 Karin Dahllöf 87 Mölndal Göteborg 25.2
4:54.79 Jessica Wiking 87 Hammarby Sätra 4.2
4:56.62 Cecilia Norrbom 88 Tureberg Västerås 4.3
4:57.11 Caroline Janson 88 Göteborgs KIK Malmö 28.1
4:57.99 Marie Persson 87 Wärnamo Malmö 28.1
4:58.70 Remka Saljunovic 88 Tiwaz Nyköping 4.2
4:59.16 Carina Persson 87 Sävedalen Göteborg 11.12
4:59.53 Nathalie Gyllenhammar 88 Sävedalen Malmö 28.1
5:02.43 Maria Söderström 88 Täby Sätra 4.2
5:04.40 Henrietta Plymoth 87 Malmö Malmö 5.2
5:05.07 Emma Lundin 88 Lidingö Sätra 4.2
5:05.32 Olivia Bergvall 88 Oskarshamn Västerås 3.3
5:06.87 Linda Johansson 88 Ängelholm Sätra 4.2
5:10.61 Emma Stenberg 87 Falun Västerås 3.3

60m häck/84.0

8.65 Emilia Rundqvist 88 Kalmarsund Västerås 5.3
8.74 Frida Blomqvist 87 Hökensås Västerås 5.3
8.93 Erika Wiklund 88 Trångsviken Västerås 5.3
8.95 Elin Martinsson 88 Gefle Västerås 5.3
8.97 Ida Aidanpää 88 Kuivakangas Haparanda 25.2
8.99 Louise Martin 87 Hässelby Stockholm/G 2.2
9.02 Ellinore Hallin 87 Enköping Västerås 5.3
9.26 Sofia Larsson 88 Säffle Karlstad 28.1
9.36 Jennifer Lundbäck 88 Haparanda SKT Piteå 5.2
9.38 Elise Råman-Delin 88 Upsala Sätra 19.2
9.54 Victoria Westling 88 Motala Örebro 11.2
9.54 Åse Lundin 88 Göteborgs KIK Göteborg 14.1
9.55 Joanna Frisk 88 Gillberga-Lista Eskilstuna 12.2
9.58 Emma Aidanpää 88 Kuivakangas Haparanda 25.2
9.65 Donya Mohammadian 87 Trollhättans SK Borås 29.1
9.66 Christine Fransson 88 Sundsvall Bollnäs 4.2
9.67 Emelie Arvidsson 87 Hammarby Nyköping 12.3
9.71 Lise Hellqvist 88 Österhaninge Sätra 14.1
9.72 Emelie Haaparanta 88 Täby Nyköping 12.3
9.74 Caroline Bertheau 87 Malmö Malmö 25.2

Höjd

1.85 Ebba Jungmark 87 Mölndal Sätra 15.1
1.82 Erika Wiklund 88 Trångsviken Umeå 8.2
1.70 Josefin Svensson 88 Falkenberg Göteborg 18.2
1.70 Daniella Eriksson 87 Enköping Västerås 4.3
1.68 Therese Rosén 88 Väsby Sätra 15.1
1.67 Frida Blomqvist 87 Hökensås Göteborg 10.12
1.67 Emelie Arvidsson 87 Hammarby Sätra 25.2
1.67 Caroline Lantz 88 Dals Södra Karlstad 7.1
1.65 Christine Fransson 88 Sundsvall Ås 12.2
1.65 Emelie Olofsson 87 Gnistan Karlskrona 14.1
1.65 Therese Öhman 88 Skellefteå Umeå 14.1
1.65 Ellinore Hallin 87 Enköping Sätra 15.1
1.65 Asal Nagsbandi 87 Väsby Sätra 22.1
1.64 Sofie Johansson 87 Wärnamo Göteborg 10.12
1.63 Åse Lundin 88 Göteborgs KIK Västerås 4.3
1.63 Karolina Lindén 87 Malmö Västerås 4.3
1.63 Katarina Stensson 88 Örebro Västerås 4.3
1.62 Anna Flodin 88 Strand Bollnäs 7.1
1.61 Jenny Ström 88 Hagen Örebro 26.3
1.60 Lina Byberg 87 Kongahälla Malmö 29.1

Stav

4.01 Fanny Berglund 88 Göteborgs KIK Västerås 3.3
3.80 *Alisa Dimante 88 Malmö Malmö 22.1
3.75 Martina Wahnström 87 Ullevi Karlskrona 12.2
3.70 Emelie Gustafsson 88 Malmö Malmö 22.1
3.60 Isabell Lilja 87 Malmö Malmö 5.2
3.50 Karin Sindsjö 87 IF Göta Västerås 3.3
3.35 Victoria Waldemarsson 88 Klippan Karlskrona 11.2
3.34 Sara Klevell 88 Göteborgs KIK Göteborg 18.2
3.30 Amanda Bjurling 88 Malmö Malmö 22.1
3.30 Hanna Hirvelä 87 Kvarnsveden Falun 3.12
3.13 Lina Nygren 87 Söderhamn Västerås 3.3
2.80 Anna Forshufvud 88 Helsingborg Malmö 5.2
2.62 Sofie Norrbom 87 Duvbo Sätra 14.1
2.60 Hanna Svantesson 88 Falköping Borås 29.1
2.54 Viktoria Österberg 87 IF Göta Karlstad 28.1
2.42 Tove Vikström 88 Gefle Gävle 29.12

Längd

5.98 Emelie Nilsson 88 Falkenberg Halmstad 11.2
5.92 Erika Wiklund 88 Trångsviken Sätra 25.2
5.92 Jasmine Andersson 88 Kalmarsund Västerås 5.3
5.71 Sofia Rahdevi 87 Finish Malmö 4.2
5.54 Ellinore Hallin 87 Enköping Nyköping 12.3
5.50 Helena Kristiansson 87 Lund Malmö 21.1
5.49 Malin Hansson 88 Mälarhöjden Sätra 5.2
5.38 Johanna Kaiser 87 Hässelby Eskilstuna 12.2
5.38 Johanna Wikström 87 Huddinge Sätra 5.2
5.37 Daphne Miglis 88 Tyresö Sätra 5.2
5.35 Melinda Ymzén 88 Kristianstad Malmö 21.1
5.35 Elise Råman-Delin 88 Upsala Västerås 5.3
5.31 Sarah Nodbrant 88 Hovslätt Jönköping 21.2
5.30 Sofie Lindesten 88 Spårvägen Västerås 5.3
5.28 Camilla Eriksson 88 Västerås Eskilstuna 6.1
5.21 Maria Axelsson 88 Hovslätt Jönköping 24.1
5.20 Frida Karlsson 87 Växjö Göteborg 10.12
5.20 Jennifer Lundbäck 88 Haparanda SKT Haparanda 25.2
5.19 Christine Fransson 88 Sundsvall Ås 28.1
5.18 Emelie Arvidsson 87 Hammarby Sätra 5.2

Tresteg

12.41 Anna Alexson 87 Kyrkhult Västerås 4.3
12.15 Elin Husén 87 Hellas Västerås 4.3
12.02 Martina Wahnström 87 Ullevi Västerås 4.3
11.89 Sofie Lindesten 88 Spårvägen Västerås 4.3
11.73 Frida Blomqvist 87 Hökensås Västerås 4.3
11.70 Jasmine Andersson 88 Kalmarsund Malmö 28.1
11.61 Stina Nilsson 87 IFK Umeå Umeå 22.2
11.60 Camilla Eriksson 88 Västerås Västerås 4.3
11.46 Ebba Jungmark 87 Mölndal Göteborg 4.2
11.45 Daphne Miglis 88 Tyresö Sätra 15.1
11.44 Daniella Eriksson 87 Enköping Västerås 29.1
11.38 Sarah Nodbrant 88 Hovslätt Växjö 8.1
11.35 Frida Torstensson 87 Malmö Malmö 22.1
11.27 Annie Thorold 88 Mariestad Västerås 4.3
11.26 Therese Rosén 88 Väsby Västerås 4.3
11.25 Therese Öhman 88 Skellefteå Skellefteå 27.12
11.14 Fredrica Andersson 88 Upsala Västerås 4.3
11.10 Amelie Engström 87 Lidingö Göteborg 18.2
10.91 Sofia Bejgarn 88 Spårvägen Sätra 22.1
10.89 Sandra Pettersson 88 Strand Sätra 18.2

Kula/4.0

13.35 Anna Wikström 87 Tumba Sätra 4.2
12.93 Ellinore Hallin 87 Enköping Västerås 5.3
12.88 Jenny Johansson 88 Västerås Falun 21.2
12.78 Maria Bengtsson 88 Växjö Malmö 29.1
12.66 Jenny Davidsson 88 Hammarby Sätra 4.2
11.44 Jonna Olsson 88 Vittsjö Västerås 5.3
11.42 Johanna Wikström 87 Huddinge Västerås 5.3
11.29 Ann-Sofie Åkesson 87 Eslöv Malmö 5.2
11.20 Karin Höglund 87 Mölndal Göteborg 18.2
11.16 Jenny Olsson 87 Eslöv Malmö 22.1
11.15 Josefine Bark 88 Huddinge Eskilstuna 12.2
10.96 Adelina Karlsson 88 Kongahälla Göteborg 18.2
10.81 Lina Pohl 87 Örebro Eskilstuna 6.1
10.78 Kristin Sörman 88 Wedevåg Örebro 26.3
10.61 Hanna Jönsson 88 Eslöv Malmö 5.2
10.14 Sofia Pettersson 87 Linköping Västerås 22.1
9.92 Åsa Larsson 88 Gotland Västerås 5.3
9.71 Isabell Gradin 88 Sundsvall Ås 29.1
9.70 Karolina Lindén 87 Malmö Göteborg 18.2
9.69 Anna Lergård 88 Istrum Borås 29.1

Femkamp/K

3.589 Ellinore Hallin 87 Enköping Nyköping 12.3
3.190 Emelie Arvidsson 87 Hammarby Nyköping 12.3
3.159 Joanna Frisk 88 Gillberga-Lista Nyköping 12.3
3.001 Jenny Davidsson 87 Hammarby Nyköping 12.3
2.993 Katarina Stensson 88 Örebro Nyköping 12.3
2.799 Sofi Lindesten 88 Spårvägen Nyköping 12.3

>