Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Torsdag 12 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


FRIIDROTT.SE / RESULTAT|STATISTIK / ÅRSBÄSTA

FRIIDROTT.SE / RESULTAT|STATISTIK / ÅRSBÄSTA P17 UTE 2006

Årsbästa P17 2006

[MÄN] [KVINNOR] [P19] [F19] [P17] [F17] [P15] [F15] [P14] [F14]

Senast uppdaterad 15 NOV, 2006
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda utomhus 2006.

Observera att alla ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
P19/F19: Födda 1987-88, P17/F17: Födda 1989-90, P15/F15: Födda 1991, P14/F14: Födda 1992 - plus ev 93:or som tävlar under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

100m

10.82 Alexander Nordkvist 90 Huddinge Nyköping 4.8
10.93 Oskar Åhberg 89 Solna Thessaloniki, GRE 30.6
10.97 Robin Lundgren 89 Katrineholm Kil 4.6
11.02 Daniel Norgren 90 Kville Sävedalen 3.6
11.16 Martin Rogemark 89 Hakarpspojkarna Nyköping 4.8
11.17 Carlos Fröjd 90 Strömstad Sävedalen 3.6
11.19 Marcus Sparrman 89 Ymer Borås 10.6
11.20 Dennis Carlsson 90 Alvesta Nyköping 4.8
11.22 Robin Rohlén 90 IFK Umeå Örnsköldsvik 25.5
11.31 Markus Kristiansson 90 Lund Hässleholm 30.7
11.35 Camilo Karlström 89 Kalmarsund Nyköping 4.8
11.36 Niklas Olsson 89 Pallas Hässleholm 30.7
11.38 John Sallergård 89 Stensjön Jönköping 9.9
11.40 Jesper Berggren 89 Sävedalen Sävedalen 3.6
11.40 Magnus Berglund 89 Lomma Nyköping 4.8
11.42 Jim Christensson 89 Trollhättans SK Lidköping 30.9
11.43 Fredrik Höög 89 Kyrkhult Olofström 25.5
11.44 David Kallebäck 89 Varberg Sävedalen 3.6
11.45 Afra Noubarzadeh 89 Ullevi Uddevalla 29.7
11.45 Anders Nihlstedt 89 Kalmarsund Falun 3.9
11.45 Mathias Dufournier 90 Viking Kil 4.6
okänd vind
11.06 Martin Rogemark 89 Hakarpspojkarna Kalmar 23.9
medvind
10.98 Robin Rohlén 90 IFK Umeå Skellefteå 29.7
10.99 Daniel Norgren 90 Kville Strömstad 15.7
11.03 Martin Rogemark 89 Hakarpspojkarna Trelleborg 25.5
11.21 Camilo Karlström 89 Kalmarsund Kalmar 13.5
11.24 Alexander Brorsson 90 Ulricehamn Skara 2.9
11.24 Fredrik Bergström 90 Örebro Gävle 22.7
11.36 Adam Tegelström 89 Skellefteå Gävle 22.7
11.38 Björn Wilson 90 Orient Skara 2.9
11.39 Hampus Forsberg 89 Helsingborg Klippan 4.6
11.42 David Kallebäck 89 Varberg Sävedalen 3.6
11.44 Joacim Bosson 90 Klippan Klippan 4.6

200m

21.86 Alexander Nordkvist 90 Huddinge Thessaloniki, GRE 1.7
22.24 Daniel Norgren 90 Kville Halmstad 23.7
22.30 Oskar Åhberg 89 Solna Kvarnsveden 17.6
22.36 Robin Lundgren 89 Katrineholm Kil 4.6
22.45 Robin Rohlén 90 IFK Umeå Skellefteå 30.7
22.64 Martin Rogemark 89 Hakarpspojkarna Eksjö 14.6
22.66 Camilo Karlström 89 Kalmarsund Karlskrona 27.7
22.71 David Kallebäck 89 Varberg Halmstad 23.7
22.84 Dennis Carlsson 90 Alvesta Halmstad 23.7
22.93 Carlos Fröjd 90 Strömstad Kil 13.8
22.96 Fredrik Bergström 90 Örebro Hallsberg 20.6
22.98 Anders Nihlstedt 89 Kalmarsund Kalmar 30.9
23.00 John Sallergård 89 Stensjön Eksjö 14.6
23.01 Jim Christensson 89 Trollhättans SK Helsingborg 1.7
23.05 Hampus Forsberg 89 Helsingborg Helsingborg 1.7
23.09 Gustav Sommerholt 89 Danderyds SK Huddinge 11.6
23.09 Niklas Olsson 89 Pallas Ängelholm 26.8
23.15 Erik Åselius 89 Upsala Uppsala 17.8
23.15 Alexander Brorsson 90 Ulricehamn Halmstad 23.7
23.16 Marcus Sparrman 89 Ymer Leppävaara, FIN 26.8
medvind
22.63 Camilo Karlström 89 Kalmarsund Högby 11.7
22.74 Carlos Fröjd 90 Strömstad Uddevalla 11.6
22.88 Fredrik Bergström 90 Örebro Gävle 22.7
22.93 Adam Tegelström 89 Skellefteå Gävle 22.7
22.98 Markus Åsberg 90 Söderhamn Söderhamn 2.7

400m

48.30 Robin Rohlén 90 IFK Umeå Thessaloniki, GRE 30.6
49.57 Daniel Norgren 90 Kville Leppävaara, FIN 26.8
49.66 Johan Svensson 89 Kalmarsund Göteborg/U 8.7
49.92 Oskar Åhberg 89 Solna Eskilstuna 4.6
50.70 Anders Nihlstedt 89 Kalmarsund Stockholm/S 17.9
50.73 Oscar Edman 90 Sävedalen Angered 26.8
50.84 Dennis Karanda 89 Malmö Stockholm/S 17.9
50.88 Karim Mohammadi 89 Spårvägen Nyköping 5.8
50.90 Erik Åslin 89 Sundsvall Stockholm/S 17.9
50.98 Adam Björling 90 Kalmarsund Stockholm/S 17.9
51.00 Hampus Forsberg 89 Helsingborg Värnamo 25.6
51.02 Markus Liwing 89 Gefle Sollentuna 28.5
51.44 Alexander Persson 89 Klippan Sollentuna 28.5
51.55 Robin Nordenberg 89 Kil Sollentuna 28.5
51.58 Daniel Rogemark 89 Hakarpspojkarna Karlskrona 20.8
51.60 Johan Henningsson 90 Bollnäs Gävle 23.7
51.86 Joacim Bosson 90 Klippan Karlskrona 20.8
51.89 Martin Rogemark 89 Hakarpspojkarna Stockholm/S 16.9
52.01 Erik Åselius 89 Upsala Nyköping 4.8
52.25 Douglas Stenberg 90 IF Göta Stockholm/S 17.9
Manuell tidtagning
51.8m Camilo Karlström 89 Högby Norrköping 20.8

800m

1:53.08 Johan Svensson 89 Kalmarsund Leppävaara, FIN 26.8
1:54.03 Oscar Edman 90 Sävedalen Göteborg/U 7.7
1:54.24 Eric Hagelin 89 Akele Nyköping 6.8
1:55.91 Alexander Persson 89 Klippan Leppävaara, FIN 26.8
1:55.99 John Eliasson 89 Sävedalen Stockholm/S 17.9
1:56.85 Markus Liwing 89 Gefle Huddinge 11.6
1:57.35 Gustaf Bjurhammer 89 Rånäs Sollentuna 27.5
1:57.40 Viktor Ekelund 89 Malmö Göteborg/U 7.7
1:57.98 Karim Mohammadi 89 Spårvägen Gävle 19.8
1:58.08 Henrik Berg 89 Bromma Huddinge 11.6
1:58.09 Kristoffer Vilkancis 89 Hässelby Stockholm/S 17.9
1:58.66 Johan Borg 90 IF Göta Gävle 23.7
1:58.67 Tim Sundström 89 Örebro Stockholm/S 17.9
1:58.81 Håkan Runvik 89 Lund Stockholm/S 17.9
1:59.00 Kristoffer Fransson 89 Valbo Gävle 19.8
1:59.31 Mikael Röjerås 90 Sala Enskede 6.9
1:59.52 Johan Hydén 89 Akele Norrköping 26.8
1:59.68 Markus Johansson 90 Örån Stockholm/S 17.9
1:59.92 Christoffer Iversen 89 Tureberg Sollentuna 27.5
1:59.93 Jimmy Holmroos 89 Västerås Helsingborg 1.7

1500m

3:59.00 Eric Hagelin 89 Akele Västerås 30.7
4:01.63 Kalle Johansson 89 Hässelby Nyköping 5.8
4:01.88 Erik Johansson 89 Hässelby Nyköping 5.8
4:04.31 Gustaf Bjurhammer 89 Rånäs Nyköping 5.8
4:04.33 Johan Borg 90 IF Göta Stockholm/S 15.9
4:04.64 John Eliasson 89 Sävedalen Göteborg/U 8.7
4:05.68 Johan Hydén 89 Akele Göteborg/U 8.7
4:06.30 Tim Sundström 89 Örebro Göteborg/U 8.7
4:07.18 Håkan Runvik 89 Lund Stockholm/S 15.9
4:07.35 Johan Svensson 89 Kalmarsund Stockholm/S 15.9
4:07.61 Eric Senorski 89 Örgryte Halmstad 22.7
4:07.69 Anton Danielson 90 Söderköping Stockholm/S 15.9
4:07.89 Christoffer Iversen 89 Tureberg Sollentuna 28.5
4:08.37 Mattias Karlsson 89 Åsbro Sollentuna 28.5
4:08.41 Markus Liwing 89 Gefle Stockholm/S 15.9
4:09.32 Ola Thorängen 89 IF Göta Göteborg/U 8.7
4:10.37 Christian Tunek 89 Akele Göteborg/U 8.7
4:11.81 Daniel Pelvén 89 Westmannia Göteborg/U 8.7
4:12.74 Viktor Ekelund 89 Malmö Helsingborg 2.7
4:12.84 Kristoffer Vilkancis 89 Hässelby Nyköping 5.8

3000m

8:37.04 Erik Johansson 89 Hässelby Leppävaara, FIN 26.8
8:37.89 Kalle Johansson 89 Hässelby Leppävaara, FIN 26.8
8:53.73 Eric Senorski 89 Örgryte Stockholm/S 17.9
8:55.52 David Lövgren 90 IF Göta Stockholm/S 17.9
8:57.16 Anton Danielson 90 Söderköping Stockholm/S 17.9
8:58.68 Johan Hydén 89 Akele Stockholm/S 17.9
8:59.50 Ola Thorängen 89 IF Göta Göteborg/U 9.7
9:02.02 Johan Borg 90 IF Göta Göteborg/U 9.7
9:03.57 Gustaf Altin 90 Dala-Järna Mora 10.9
9:05.63 Mikael Ekvall 89 Strömstad LK Stockholm/S 17.9
9:06.17 Andreas Åhwall 89 Trollhättans IF Lidköping 30.9
9:08.76 Robert Åkerblom-Andersson 89 Rånäs Stockholm/S 17.9
9:10.32 Mattias Karlsson 89 Åsbro Stockholm/S 17.9
9:14.39 Christian Tunek 89 Akele Stockholm/S 17.9
9:14.71 Olle Kalered 90 Söderköping Nyköping 6.8
9:17.27 Henrik Borg 90 IF Göta Göteborg/U 9.7
9:21.13 Daniel Pelvén 89 Westmannia Göteborg/U 9.7
9:21.24 Oliver Hofmann 90 Enhörna Göteborg/U 9.7
9:21.59 Fredrik Stenfors 89 Westmannia Stockholm/S 17.9
9:21.95 Adam Fransson 90 IF Göta Gävle 23.7

2000m hinder/91.4

6:04.52 Markus Liwing 89 Gefle Gävle 21.7
6:06.00 Eric Senorski 89 Örgryte Sävedalen 3.6
6:07.64 Mattias Karlsson 89 Åsbro Gävle 21.7
6:18.97 Andreas Åhwall 89 Trollhättans IF Lidköping 10.9
6:24.40 Johan Borg 90 IF Göta Göteborg/U 7.7
6:24.71 Henrik Borg 90 IF Göta Stockholm/S 16.9
6:25.98 Ola Thorängen 89 IF Göta Nadderud, NOR 18.6
6:31.69 Eric Dahlqvist 89 Växjö Stockholm/S 16.9
6:32.75 David Johansson 90 Kongahälla Göteborg/U 7.7
6:35.41 Anton Carlansson 90 Kongahälla Göteborg/U 7.7
6:37.07 Jonas Kristiansen 90 Tanum Stockholm/S 16.9
6:41.10 Adam Fransson 90 IF Göta Stockholm/S 16.9
6:42.08 Emil Hindrikes 89 Kvarnsveden Göteborg/U 7.7
6:43.41 Jonathan Dart 90 Hässelby Stockholm/S 16.9
6:44.51 Simon Rohde 89 Högby Nyköping 4.8
6:48.23 Jonas Rappu 90 Kongahälla Göteborg/U 7.7
6:49.93 Eric Olsson 89 Sävedalen Göteborg/U 7.7
6:50.06 Henok Weldgbriel 89 Spårvägen Gävle 19.8
6:55.47 Joakim Frisk 90 Västerås Gävle 19.8
6:56.52 Rikard Emilsson 89 Hovslätt Nyköping 4.8

110m häck/91.4

14.22 Marcus Sparrman 89 Ymer Göteborg/U 9.7
14.63 Alexander Brorsson 90 Ulricehamn Stockholm/S 16.9
14.64 Rasmus Ersson 90 Gefle Nyköping 6.8
14.74 Björn Wilson 90 Orient Nyköping 5.8
14.74 Felix Siljebäck-Larsen 89 Västerås Nyköping 5.8
14.78 Rasmus Nim 89 Gäddede Stockholm/S 16.9
14.81 Marcus Persson 89 Strömstad Nyköping 5.8
14.90 Theo Söderberg 89 Finish Nyköping 5.8
14.92 Niklas Karlsson 90 Bålsta Stockholm/S 16.9
14.94 Adam Björling 90 Kalmarsund Karlskrona 26.7
15.03 Amir Shaker 89 Eskilstuna Gävle 23.7
15.18 Douglas Stenberg 90 IF Göta Nyköping 5.8
15.39 Fredrik Linansky 89 Klippan Stockholm/S 16.9
15.40 Nicholas Coleman 90 Västerås Lerum 27.5
15.53 Markus Johansson 90 Säffle Falun 2.9
15.55 Jesper Marklund 89 Norrköping Nyköping 5.8
15.61 Anders Nihlstedt 89 Kalmarsund Falun 2.9
15.76 Marcus Carlsson 89 Kristianstad Karlskrona 26.7
15.84 Dennis Widmark 90 Hanviken Gävle 19.8
15.85 Jimmy Stenström 89 Tullinge-Tumba Huddinge 11.6
medvind
14.82 Amir Shaker 89 Eskilstuna Nyköping 5.8
15.37 Markus Johansson 90 Säffle Kil 4.6
15.39 Fredrik Linansky 89 Klippan Nyköping 5.8
15.50 Dennis Widmark 90 Hanviken Nyköping 5.8
15.63 Julius Haight 89 Örgryte Nyköping 5.8
obekräftat
15.73 Julius Haight 89 Örgryte Göteborg/S 27.8

300m häck/84.0

38.92 Nicholas Coleman 90 Västerås Nyköping 6.8
39.21 Adam Björling 90 Kalmarsund Nyköping 6.8
39.46 Fredrik Linansky 89 Klippan Nyköping 6.8
39.67 Rikard Carlsson 89 Bromma Nyköping 6.8
39.75 Alexander Persson 89 Klippan Hässleholm 29.7
39.84 Niklas Karlsson 90 Bålsta Stockholm/S 17.9
39.86 Alexander Brorsson 90 Ulricehamn Stockholm/S 17.9
39.98 Jonathan Carbe 90 Örgryte Nyköping 6.8
40.02 David Kallebäck 89 Varberg Stockholm/S 17.9
40.05 Marcus Carlsson 89 Kristianstad Stockholm/S 17.9
40.09 Olle Bywall 89 Valbo Gävle 23.7
40.12 Rikard Karlsson 89 Kil Kil 12.8
40.12 Amir Shaker 89 Eskilstuna Gävle 23.7
40.12 Camilo Karlström 89 Kalmarsund Karlskrona 26.7
40.23 Joacim Andersson 89 Väsby Nyköping 5.8
40.36 Alexander Roosmark 89 Huddinge Nyköping 5.8
40.46 Rasmus Ersson 90 Gefle Göteborg/U 7.7
40.49 Torbjörn Höglund 90 Gefle Göteborg/U 7.7
40.75 Johan Henningsson 90 Bollnäs Gävle 23.7
40.94 Viktor Ohlsson 89 Gillberga-Lista Eskilstuna 15.7

Höjd

2.01 Kristian Olofsson 90 Ymer Nyköping 6.8
2.00 Emil Svensson 89 Växjö Göteborg/U 9.7
2.00 Philip Frifelt-Lundqvist 89 Halmstad Göteborg/U 9.7
1.97 Lukas Odell 90 Trelleborg Nyköping 6.8
1.96 Carl Rönnow 90 Danderyds SK Danderyd 14.5
1.95 David Kallebäck 89 Varberg Villstad 30.7
1.94 Oskar Rybo 89 Kville Nyköping 6.8
1.93 Johan Andersson 89 Väsby Sollentuna 27.5
1.91 Erik Olsson 89 Bore Arvika 10.9
1.91 Freddie Gärd 89 Skeninge Tranås 24.9
1.90 Jonathan Carbe 90 Örgryte Uddevalla 30.7
1.88 Viktor Ohlsson 89 Gillberga-Lista Nyköping 6.8
1.88 William Swärd 89 Ullevi Nyköping 6.8
1.87 Anders Nihlstedt 89 Kalmarsund Högby 11.7
1.85 Kim Larsson 90 Gotland Visby 1.7
1.85 Alfred Ohlsson 89 Lidköping Lidköping 10.9
1.85 Oskar Paulsson 90 Lidköping Lidköping 10.9
1.85 Stephan Larsson 90 Ullevi Borås 11.6
1.85 Josef Sandberg 89 Villstad Nässjö 14.5
1.85 Erik Thorstensson 89 Spårvägen Stockholm/S 15.9
1.85 Niklas Karlsson 90 Bålsta Märsta 26.8

Stav

4.71 Erik Thorstensson 89 Spårvägen Uddevalla 29.7
4.34 Johan Ramberg 89 Örgryte Göteborg/U 8.7
4.30 Robert Warensjö 90 Yate, GBR 10.9
4.23 Andreas Dahlberg 89 Kvarnsveden Göteborg/U 8.7
4.15 Johan Fougman 90 Gefle Nyköping 5.8
4.04 Martin Sundqvist 89 Örbyhus Stockholm/S 17.9
4.04 Felix Siljebäck-Larsen 89 Västerås Falun 2.9
4.00 Andreas Rydberg 90 Västerås Karlstad 26.8
3.95 Måns Svensson 90 Malmö Malmö/S 19.9
3.94 Niklas Karlsson 90 Bålsta Stockholm/S 16.9
3.90 Anton Gyllensten 90 Örgryte Nyköping 5.8
3.80 Jens Boström 90 Hanviken Huddinge 10.6
3.80 Anton Blixt 90 Malmö Malmö/S 19.9
3.80 Adam Diffner 90 Kvarnsveden Nyköping 5.8
3.74 Viktor Ohlsson 89 Gillberga-Lista Falun 2.9
3.72 Adam Chaszczynski 89 Västerås Gävle 19.8
3.70 Oscar Tropp 89 Hagen Skövde 21.5
3.65 Shad Askari 90 Örebro Nyköping 5.8
3.60 Douglas Stenberg 90 IF Göta Karlstad 21.6
3.57 Anders Nihlstedt 89 Kalmarsund Norrköping 20.8

Längd

6.95 Jim Christensson 89 Trollhättans SK Göteborg/U 8.7
6.87 Erik Persson 89 Malmö Göteborg/U 7.7
6.84 Björn Wilson 90 Orient Uddevalla 29.7
6.78 Anders Nihlstedt 89 Kalmarsund Stockholm/S 16.9
6.77 Nicholas Coleman 90 Västerås Gävle 19.8
6.76 Fabian Fallgren 89 Åhus Eslöv 21.5
6.72 Fredrik Jurstrand 89 Nyköping Karlstad 20.7
6.72 Adam Björling 90 Kalmarsund Nyköping 4.8
6.70 Lucas Christiansen 90 Spårvägen Gävle 19.8
6.68 Felix Siljebäck-Larsen 89 Västerås Göteborg/U 8.7
6.66 David Kallebäck 89 Varberg Stockholm/S 16.9
6.60 Magnus Berglund 89 Lomma Göteborg/U 7.7
6.57 Markus Kristiansson 90 Lund Stockholm/S 17.9
6.53 Martin Bergqvist 90 Westmannia Helsingborg 2.7
6.53 William Swärd 89 Ullevi Norrköping 25.5
6.49 Mikael Brinnen 89 Gefle Gävle 19.8
6.45 Robin Lundgren 89 Katrineholm Stockholm/S 16.9
6.45 Oskar Paulsson 90 Lidköping Uddevalla 29.7
6.35 Johan Wallhammar 89 Bromma Göteborg/U 7.7
6.32 David Östling 90 Rånäs Huddinge 10.6
6.32 Fredrik Kristoffersson 89 Vingarna Härnösand 18.6
6.32 Axel Fredriksen 90 Hovslätt Kalmar 23.9
medvind
7.01 Björn Wilson 90 Orient Leppävaara, FIN 26.8
6.98 Jim Christensson 89 Trollhättans SK Göteborg/U 8.7
6.85 David Kallebäck 89 Varberg Stockholm/S 16.9
6.84 Fredrik Jurstrand 89 Nyköping Sollentuna 15.7
6.81 Felix Siljebäck-Larsen 89 Västerås Göteborg/U 8.7
6.55 Martin Bergqvist 90 Westmannia Eskilstuna 3.6
6.46 Olle Bywall 89 Valbo Stockholm/S 16.9
6.46 Camilo Karlström 89 Kalmarsund Motala 25.5
6.43 Jesper Berggren 89 Sävedalen Göteborg/U 7.7
6.35 Daniel Rosengren 90 Klippan Klippan 4.6
6.35 Christian Nilsson 89 Eslöv Nyköping 4.8
6.32 Rikard Karlsson 89 Kil Borås 11.6

Tresteg

14.42 David Kallebäck 89 Varberg Sollentuna 15.7
14.33 William Swärd 89 Ullevi Leppävaara, FIN 26.8
13.80 Erik Persson 89 Malmö Göteborg/U 9.7
13.74 Fredrik Jurstrand 89 Nyköping Nyköping 6.8
13.72 Jim Christensson 89 Trollhättans SK Lidköping 30.9
13.67 Karl Wilsborn 89 Växjö Nyköping 6.8
13.66 Fredrik Nydahl 89 Ullevi Sävedalen 4.6
13.55 Mikael Brinnen 89 Gefle Nyköping 6.8
13.50 Johan Andersson 89 Väsby Nyköping 6.8
13.38 Adam Björling 90 Kalmarsund Villstad 29.7
13.27 Johan Lindqvist 90 KA2 Göteborg/U 9.7
13.26 Jens Marklund 90 Ymer Stockholm/S 16.9
13.22 Rasmus Nim 89 Gäddede Stockholm/S 15.9
13.22 Jonathan Carbe 90 Örgryte Uddevalla 30.7
13.18 Axel Fredriksen 90 Hovslätt Helsingborg 30.6
13.15 David Östling 90 Rånäs Göteborg/U 9.7
13.14 Ralph Johansson 89 Lund Värnamo 25.6
13.10 Claes Beverlöv 89 IFK Umeå Umeå 11.6
13.09 Tomas Olsson 89 Kil Stockholm/S 15.9
13.06 Magnus Berglund 89 Lomma Vellinge 10.9
medvind
13.76 Claes Beverlöv 89 IFK Umeå Umeå 11.6
13.20 Björn Wilson 90 Orient Skara 2.9
13.11 Mattias Niklasson 89 Kongahälla Göteborg/R 15.8

Kula/5.0

18.04 Simon Gustafsson 90 Katrineholm Leppävaara, FIN 26.8
17.97 Emil Svensson 89 Växjö Leppävaara, FIN 26.8
16.19 Johnny Karlsson 89 Strömsund Sundsvall 21.5
14.94 Robin Lundgren 89 Katrineholm Stockholm/S 15.9
14.83 Christian Hansson-Bergén 90 Nyköping Nyköping 6.8
14.82 Pontus Rabe 90 Bålsta Katrineholm 11.6
14.71 Johan Morén 90 Gefle Stockholm/S 17.9
14.28 Sebastian Mattsson 89 Eslöv Vellinge 9.9
14.26 Pontus Bjärkvik 90 Hovslätt Nyköping 6.8
14.20 Christoffer Älvenstrand 89 Kungsängen Huddinge 9.6
14.02 Martin Jönsson 90 Kalmarsund Skruv 20.5
14.01 Markus Johansson 90 Säffle Arvika 10.9
14.00 Erik Krane 89 Skellefteå Skellefteå 11.6
13.75 Felix Siljebäck-Larsen 89 Västerås Stockholm/S 15.9
13.73 Simon Spejare 89 Östersund Gävle 23.7
13.73 Niklas Karlsson 90 Bålsta Falun 3.9
13.72 Martin Andersson 90 Heleneholm Hässleholm 29.7
13.71 Adam Björling 90 Kalmarsund Falun 3.9
13.70 Jonas Carlsson 89 Kalmarsund Skruv 20.5
13.70 Martin Gren 89 Falköping Sävedalen 4.6
oklar redskapsvikt
14.05 Carl Tyllström 90 Falun Leksand 12.8

Diskus/1.5

55.82 Johnny Karlsson 89 Strömsund Krokom 20.8
55.27 Simon Gustafsson 90 Katrineholm Sollentuna 27.5
50.10 Christian Hansson-Bergén 90 Nyköping Visby 10.8
45.81 Martin Gren 89 Falköping Falköping 1.8
45.43 Peter Edfors 89 Sollefteå Sundsvall 20.5
45.15 Erik Markusson 89 Bore Arvika 10.9
44.99 Erik Romberg 90 Högby Villstad 29.7
44.76 Emil Svensson 89 Växjö Sollentuna 27.5
43.58 Pontus Rabe 90 Bålsta Nyköping 6.8
43.47 Markus Johansson 90 Säffle Karlstad/M 12.9
42.62 Daniel Larsson 89 Filipstad Nyköping 18.6
42.19 Felix Siljebäck-Larsen 89 Västerås Stockholm/S 16.9
41.23 Pontus Bjärkvik 90 Hovslätt Halmstad 23.7
41.21 Filip Vivlund 89 Heleneholm Stockholm/S 16.9
40.87 Fredrik Kristoffersson 89 Vingarna Sundsvall 20.5
40.55 Andreas Larsson 90 Kristinehamn Karlstad/M 7.5
39.58 Rasmus Nim 89 Gäddede Falun 2.9
39.52 Sebastian Mattsson 89 Eslöv Vellinge 9.9
39.12 Martin Andersson 90 Heleneholm Vellinge 17.6
39.09 Christoffer Bierich 89 Ullevi Halmstad 23.7

Slägga/5.0

64.74 Markus Johansson 90 Säffle Sätra 16.9
63.43 Kristian Nyman 90 Svenljunga Nyköping 6.8
62.28 Johnny Karlsson 89 Strömsund Nyköping 6.8
57.18 Christian Hansson-Bergén 90 Nyköping Västerås/Ap 10.6
54.66 Tim Färg 90 Hovslätt Växjö 28.5
54.41 Daniel Larsson 89 Filipstad Göteborg/U-K 8.7
53.59 Anders Johansson 89 Kil Nyköping 6.8
52.38 Anders Eriksson 89 Udd Sätra 16.9
52.33 Erik Romberg 90 Högby Sätra 16.9
51.14 Andreas Adolfsson 89 Bore Sätra 16.9
50.86 Simon Spejare 89 Östersund Östersund 11.6
50.86 Sebastian Mattsson 89 Eslöv Hässleholm 29.7
49.78 Jonas Jonsson 90 Strömsund Östersund 1.8
49.09 Peter Edfors 89 Sollefteå Sätra 16.9
48.75 Pontus Rabe 90 Bålsta Sätra 16.9
48.54 Tommy Larsson 90 Bore Arvika 30.7
48.16 Torbjörn Julin 89 Helsingborg Värnamo 25.6
47.09 Daniel Pettersson 89 Kil Arvika 30.7
46.05 Emil Svensson 89 Växjö Gävle 19.8
45.95 Simon Gustafsson 90 Katrineholm Karlstad/M 12.9

Spjut/700

74.49 Joachim Ivarsson 89 Udd Nyköping 5.8
66.10 Joni Kaartinen 89 Bergsjön Nyköping 5.8
58.26 Sebastian Mattsson 89 Eslöv Göteborg/U 7.7
58.18 Simon Gustafsson 90 Katrineholm Göteborg/U 7.7
57.03 Jonas Carlsson 89 Kalmarsund Stockholm/S 17.9
56.91 Pontus Bjärkvik 90 Hovslätt Stockholm/S 16.9
56.79 Mathias Erkkilä 89 Gefle Gävle 26.8
56.55 Mika Kyllönen 89 Bergsjön Pihtipudas, FIN 6.7
56.03 Steve Bengtsson 89 Sollefteå Sollefteå 20.7
55.83 Esbjörn Backlund 89 Hammarby Stockholm/S 17.9
55.68 Felix Siljebäck-Larsen 89 Västerås Karlstad 26.8
55.47 Adam Björling 90 Kalmarsund Falun 2.9
55.35 Erik Markusson 89 Bore Karlstad 26.8
55.05 Benjamin Hyvönen 90 Vännäs Göteborg/U 7.7
54.45 Lars Staffansson 90 Mora Mora 10.9
53.84 Martin Gren 89 Falköping Nyköping 5.8
53.67 Oskar Karlberg 89 Hässleholm Värnamo 25.6
52.65 Erik Krane 89 Skellefteå Skellefteå 11.6
52.55 Charbel Samrani 89 Sollefteå Stockholm/S 17.9
50.59 Richard Olsson 89 IF Göta Karlstad/M 12.9

Tiokamp/P17

8.088 Felix Siljebäck-Larsen 89 Västerås Falun 3.9
7.966 Anders Nihlstedt 89 Kalmarsund Falun 3.9
7.818 Adam Björling 90 Kalmarsund Falun 3.9
7.741 Niklas Karlsson 90 Bålsta Falun 3.9
7.527 David Kallebäck 89 Varberg Falun 3.9
7.402 Douglas Stenberg 90 IF Göta Lerum 28.5
6.855 Viktor Ohlsson 89 Gillberga-Lista Falun 3.9
6.627 Markus Johansson 90 Säffle Falun 3.9
6.560 Fredrik Linansky 89 Klippan Eslöv 24.9
6.502 Max Nyman 90 Hässleholm Eslöv 24.9
6.486 Nicholas Coleman 90 Västerås Lerum 28.5
6.407 Rasmus Nim 89 Gäddede Falun 3.9
6.396 Alexander Persson 89 Klippan Eslöv 24.9
6.248 Patrik Holmberg 90 Huddinge Falun 3.9
6.214 Andreas Larsson 90 Kristinehamn Lerum 28.5
6.209 Rickard Olsson 89 IF Göta Falun 3.9
6.118 Alfred Ohlsson 89 Lidköping Falun 3.9
5.841 Fredrik Jurstrand 89 Nyköping Nyköping 24.9
5.549 Anton Andersson 90 Orient Lerum 28.5
5.530 Tim Sundström 89 Örebro Hallsberg 24.9

>