Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Lördag 7 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


FRIIDROTT.SE / RESULTAT|STATISTIK / ÅRSBÄSTA

FRIIDROTT.SE / RESULTAT|STATISTIK / ÅRSBÄSTA P19 UTE 2006

Årsbästa P19 2006

[MÄN] [KVINNOR] [P19] [F19] [P17] [F17] [P15] [F15] [P14] [F14]

Senast uppdaterad 24 OKT, 2006
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda utomhus 2006.

Observera att alla ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
P19/F19: Födda 1987-88, P17/F17: Födda 1989-90, P15/F15: Födda 1991, P14/F14: Födda 1992 - plus ev 93:or som tävlar under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

100m

10.47 Edmund Yeboah 88 Hässelby Mannheim, GER 7.7
10.60 Per Strandquist 87 Malmö Huddinge 4.8
10.82 Simon Johansson 87 IF Göta Huddinge 4.8
10.82 Erik Karlsson 87 Växjö Mannheim, GER 7.7
10.95 Emil Zail 87 Kristianstad Göteborg/U 8.7
11.01 Nicklas Nilsson 87 Bromma Stockholm/K 13.5
11.04 Henrik Adolfsson 88 Nyköping Huddinge 4.8
11.08 Jonas Hilmersson 88 Ullevi Göteborg/U 8.7
11.09 André Brännström 87 Skellefteå Huddinge 4.8
11.14 Victor Lohr 87 Orient Stockholm/S 15.9
11.14 Nils-Göran Nilsson 88 Täby Huddinge 4.8
11.15 Erik Lindberg 87 Haparanda SKT Gävle 22.7
11.18 Christian Rodriguez 87 Hässelby Huddinge 4.8
11.19 Jonas Mårtensson 88 Villstad Jönköping 21.6
11.21 Carl Dahllöf 88 Ullevi Göteborg/U 8.7
11.22 Christian Hedman 87 Falkenberg Huddinge 4.8
11.25 David Tegel 87 Trollhättans SK Göteborg/U 8.7
11.29 Björn Barrefors 87 Hammarby Beijing, CHN 16.8
11.30 Patric Erlandsson 88 Kungsängen Uppsala 2.7
11.33 Rasmus Carlsson 88 Kvarnsveden Moss, Nor 17.6
medvind
10.88 Emil Zail 87 Kristianstad Klippan 4.6
11.10 Daniel Olsson 87 Klippan Trelleborg 25.5
11.14 Erik Lindberg 87 Haparanda SKT Skellefteå 29.7
11.18 Christian Hedman 87 Falkenberg Sävedalen 3.6
11.19 Nils Nilsson 88 Sävedalen Sävedalen 3.6
11.20 Patric Erlandsson 88 Kungsängen Eskilstuna 25.5
11.20 Carl Dahllöf 88 Ullevi Sävedalen 3.6
11.25 Oscar Rosén Olofsson 88 IFK Umeå Härnösand 17.6
11.29 Björn Barrefors 87 Hammarby Enköping 22.7

200m

21.23 Per Strandquist 87 Malmö Mannheim, GER 8.7
21.56 Simon Johansson 87 IF Göta Sundsvall 27.7
21.77 Erik Karlsson 87 Växjö Mannheim, GER 8.7
22.23 Emil Zail 87 Kristianstad Ängelholm 26.8
22.25 Edmund Yeboah 88 Hässelby Huddinge 6.8
22.32 Nicklas Nilsson 87 Bromma Sollentuna 27.5
22.39 Victor Lohr 87 Orient Jönköping 9.9
22.45 Carl-Adam Lindros 88 Huddinge Sollentuna 27.5
22.58 André Brännström 87 Skellefteå Gävle 22.7
22.67 Nils-Göran Nilsson 88 Täby Huddinge 6.8
22.68 Henrik Adolfsson 88 Nyköping Sollentuna 27.5
22.74 Oscar Rosén-Olofsson 88 IFK Umeå Pello, FIN 1.7
22.76 Per-Erik Söderqvist 87 Söderhamn Söderhamn 2.7
22.77 Eddy Willför 88 Västerås Norrköping 26.8
22.78 Gustav Karnebäck 87 Tureberg Stockholm/S 22.8
22.80 Jonas Hilmersson 88 Ullevi Göteborg/U 9.7
22.82 Daniel Olsson 87 Klippan Huddinge 6.8
22.83 Patric Erlandsson 88 Kungsängen Huddinge 6.8
22.91 Rasmus Carlsson 88 Kvarnsveden Gävle 22.7
22.92 Josua Gustafsson 88 Ullevi Mannheim, GER 8.7
medvind
21.48 Erik Karlsson 87 Växjö Huddinge 6.8
21.51 Simon Johansson 87 IF Göta Huddinge 6.8
21.77 Emil Zail 87 Kristianstad Huddinge 6.8
22.15 Nicklas Nilsson 87 Bromma Huddinge 6.8
22.28 Carl-Adam Lindros 88 Huddinge Huddinge 6.8
22.40 André Brännström 87 Skellefteå Huddinge 6.8
22.53 Henrik Adolfsson 88 Nyköping Sätra 20.9
22.62 Daniel Olsson 87 Klippan Klippan 4.6
22.86 Patrik Waldenström 88 Österhaninge Sätra 20.9
22.86 Nils Nilsson 88 Sävedalen Trelleborg 25.5

400m

48.64 Fredrik Hallinder 88 Tureberg Huddinge 10.6
49.15 Victor Lohr 87 Orient Stockholm/S 17.9
49.22 Tor Pöllänen 87 Hässelby Huddinge 5.8
49.32 Adam Sewall 87 Malmö Kalmar 30.9
49.35 Carl-Adam Lindros 88 Huddinge Stockholm/S 17.9
49.79 Patrik Waldenström 88 Österhaninge Stockholm/S 17.9
50.09 Henrik Astfors 87 Västerås Stockholm/S 25.7
50.12 Gustav Karnebäck 87 Tureberg Sätra 15.8
50.31 Leo Silvén-Möller 88 Huddinge Stockholm/S 16.9
50.44 Frans Bjellerup 87 Tureberg Västerås 30.7
50.60 Nils-Göran Nilsson 88 Täby Stockholm/S 23.8
50.85 Emil Zail 87 Kristianstad Vellinge 10.9
50.85 Per-Erik Söderqvist 87 Söderhamn Huddinge 4.8
50.87 John Andersson 88 Nyköping Stockholm/S 16.9
50.93 Viktor Sundberg 88 Märsta Västerås 30.7
50.95 Björn Barrefors 87 Hammarby Beijing, CHN 16.8
50.98 Mattias Lennartsson 88 Södra Vi Nässjö 14.5
51.02 Olle Olofsson 88 Bollnäs Hudiksvall 5.9
51.07 Patric Erlandsson 88 Kungsängen Stockholm/S 23.8
51.09 André Kahlström 88 Gotland Visby 10.8

800m

1:48.97 Tor Pöllänen 87 Hässelby Mannheim, GER 8.7
1:52.49 Mohammed Bashir 87 Ullevi Mannheim, GER 8.7
1:52.57 Fredrik Hallinder 88 Tureberg Norrtälje 3.7
1:52.68 Henrik Astfors 87 Västerås Göteborg/U 9.7
1:53.19 Johan Walldén 87 Gefle Västerås 28.7
1:54.23 Saibou Kebbeh 88 Malmö Vellinge 18.6
1:54.37 Thobias Ekhamre 88 Hammarby Karlstad 20.7
1:54.40 Martin Stjernlöf 87 Råby-Rekarne Helsingborg 1.7
1:54.42 Olle Olofsson 88 Bollnäs Huddinge 6.8
1:55.19 Emil Oscarsson 87 Alingsås Alingsås 9.9
1:55.86 Patrik Carlsson 88 Rånäs Västerås 28.7
1:55.93 Sami Tesfaldet 87 Tyresö Västerås 28.7
1:56.59 André Kahlström 88 Gotland Kalmar 30.9
1:57.02 William Taudien 88 Ärla Sollentuna 27.5
1:57.32 Tomas Holmqvist 88 Kungsängen Sollentuna 27.5
1:57.54 *Tommi Vaara 88 Hellas Huddinge 11.6
1:57.66 Erik Widing 87 Tureberg Huddinge 11.6
1:57.67 Martin Lindquist 88 Lund Stockholm/S 17.9
1:57.89 Oskar Danielson 88 Söderköping Linköping 20.6
1:57.99 Robin Leandersson 88 Kyrkhult Huddinge 5.8

1500m

3:54.65 Alexander Söderberg 88 Spårvägen Huddinge 5.8
3:54.91 Johan Walldén 87 Gefle Huddinge 5.8
3:56.92 Thobias Ekhamre 88 Hammarby Stockholm/S 25.7
3:57.24 Oskar Danielson 88 Söderköping Huddinge 5.8
3:57.34 Robin Leandersson 88 Kyrkhult Uden, NED 3.6
3:57.49 Tobias Lundgren 87 Spårvägen Eskilstuna 4.6
3:58.76 David Nilsson 87 Högby Karlskrona 12.6
3:59.13 Saibou Kebbeh 88 Malmö Köbenhavn, DEN 24.8
4:00.54 Marcus Åberg 88 Söderköping Huddinge 5.8
4:01.74 Erik Widing 87 Tureberg Eskilstuna 4.6
4:02.56 Emil Oscarsson 87 Alingsås Huddinge 5.8
4:03.76 Patrik Carlsson 88 Rånäs Uppsala 17.8
4:05.26 Martin Lindqvist 88 Lund Sävedalen 11.8
4:06.53 Rickard Nyman 88 Söderköping Huddinge 4.8
4:07.13 Oskar Landin 87 Spårvägen Sollentuna 28.5
4:07.76 Johan Strand 87 Ullevi Sävedalen 11.8
4:07.98 Eric Wretström 88 Graal Helsingborg 2.7
4:09.10 Martin Stjernlöf 87 Råby-Rekarne Eskilstuna 4.6
4:09.83 Olle Olofsson 88 Bollnäs Göteborg/U 8.7
4:11.02 Mattias Grahn 87 Vännäs Sollentuna 28.5

5000m

14:32.83 Alexander Söderberg 88 Spårvägen Sollentuna 14.7
15:11.31 David Nilsson 87 Högby Norrtälje 3.7
15:14.01 Erik Widing 87 Tureberg Stockholm/S 23.8
15:16.45 Oskar Landin 87 Spårvägen Enskede 7.9
15:21.29 Tobias Lundgren 87 Spårvägen Sollentuna 14.7
15:36.2m Pontus Gustavsson 88 Sågmyra Mora 25.5
15:36.84 Oskar Danielson 88 Söderköping Göteborg/U 7.7
15:47.88 Marcus Åberg 88 Söderköping Göteborg/U 7.7
16:22.06 Rickard Nyman 88 Söderköping Huddinge 6.8
16:36.44 Petter Eriksson 88 Östhammar Huddinge 6.8
16:38.59 Emil Andersson 88 Ärla Eskilstuna 21.6
17:06.26 Erik Ekblad 88 Tjalve Linköping 20.6
17:13.01 Viktor Weidenmo 88 Hagen Trollhättan 17.6

2000m hinder/91.4

6:06.30 Eric Wretström 88 Graal Stockholm/S 16.9
6:08.41 David Nilsson 87 Högby Huddinge 4.8
6:11.06 Erik Scheller 87 Spårvägen Huddinge 4.8
6:22.02 Robin Leandersson 88 Kyrkhult Huddinge 4.8
6:28.47 Emil Ryberg 87 Ullevi Huddinge 4.8
6:31.84 Simon Lundmark 88 Slagnäs Göteborg/U 7.7
6:43.25 Erik Ekblad 88 Tjalve Huddinge 4.8
6:44.97 Emil Westman 88 Rånäs Huddinge 4.8
6:49.2m Emil Andersson 88 Ärla Eskilstuna 7.6

110m häck/100.0

14.48 Björn Barrefors 87 Hammarby Beijing, CHN 17.8
14.60 Josua Gustafsson 88 Ullevi Huddinge 5.8
14.77 Nicklas Nilsson 87 Bromma Sollentuna 28.5
14.84 Niclas Åkerström 88 Ymer Huddinge 5.8
14.89 Andreas Andersson 87 Upsala Huddinge 5.8
14.96 Vuk Djekic 88 Malmö Stockholm/S 16.9
15.06 Jonathan Eklund 88 Hammarby Huddinge 4.8
15.26 Johan Edvinsson 88 Upsala Huddinge 4.8
15.37 Olof Hjertman 88 Växjö Göteborg/U 9.7
15.47 Björn Johansson 88 Västerås Västerås 28.7
15.52 Hans Lämås 88 IF Göta Huddinge 11.6
15.55 Mattias Lennartsson 88 Södra Vi Stockholm/S 16.9
15.71 Nils-Göran Nilsson 88 Täby Stockholm/S 16.9
15.80 Joel Thorén 87 Hammarby Sollentuna 28.5
16.04 Jonas Elgered 87 Hammarby Falun 3.9
16.10 Robert Bergqvist 88 Hässelby Huddinge 4.8
16.13 Sebastian Carlsson 87 Kvarnsveden Falun 3.9
16.25 Sebastian Holmberg 87 Lund Huddinge 4.8
16.39 Patrik Lythell 87 Hässelby Sollentuna 28.5
16.77 Tony Lind 88 Brattås Stockholm/S 16.9
medvind
14.59 Josua Gustafsson 88 Ullevi Västerås 28.7
15.21 Johan Edvinsson 88 Upsala Västerås 28.7
15.33 Björn Johansson 88 Västerås Västerås 28.7
16.42 Erik Lundmark 88 Västerås Gävle 23.7

300m häck/91.4

37.97 Niclas Åkerström 88 Ymer Huddinge 6.8
38.31 Johan Edvinsson 88 Upsala Huddinge 6.8
38.62 Nils-Göran Nilsson 88 Täby Stockholm/S 17.9
38.83 Josua Gustafsson 88 Ullevi Huddinge 6.8
38.88 Mattias Lennartsson 88 Södra Vi Huddinge 6.8
39.32 Marcus Uussalu 88 Mölndal Huddinge 6.8
40.15 Olof Hjertman 88 Växjö Stockholm/S 17.9
40.21 Victor Lohr 87 Orient Stockholm/S 17.9
40.27 Staffan Ekefjärd 87 Skellefteå Skellefteå 29.7
40.50 Johan Eriksson 88 Ärla Huddinge 5.8
40.55 Muhamad Abdul Karim 88 Eskilstuna Huddinge 5.8
40.70 Jesper Madsen 88 Finish Huddinge 5.8
40.99 Henrik Adolfsson 88 Nyköping Stockholm/S 17.9
41.87 Anders Tallryd 88 Östersund Gävle 23.7
42.15 Sebastian Ekman 88 Tjalve Västerås 29.7
42.54 Jens Fröjd-Gustavsson 87 Västerås Eskilstuna 2.6
43.92 Mattias Brunström 88 IF Göta Stockholm/S 17.9
44.10 Philip Hebert-Wegman 88 Hässelby Sollentuna 27.5
44.10 Jonathan Gren 88 Örgryte Göteborg/U 7.7
44.15 Daniel Lennartsson 88 Södra Vi Stockholm/S 17.9

Höjd

2.08 Mehdi Alkhatib 87 Hellas Sätra 15.6
2.04 Erik Jakobsson 88 Brattås Huddinge 5.8
2.01 Daniel Lennartsson 88 Södra Vi Göteborg/U 8.7
2.00 Oscar Adolfsson 88 Orient Motala 25.5
2.00 Jakob Thorwaldsson 88 Heby Märsta 26.8
2.00 Björn Barrefors 87 Hammarby Huddinge 5.8
1.98 Conrad Öster 88 Södra Sandby Huddinge 5.8
1.98 Mattias Green 88 Trelleborg Huddinge 5.8
1.96 Christoffer Holmström 88 Kalmarsund Karlskrona 27.7
1.95 Linus Karlsson 88 Falun Falun 19.8
1.95 Oskar Persson 88 Ullevi Kungälv 25.6
1.93 Marcus Larsson 87 IFK Göteborg Helsingborg 1.7
1.93 Jonathan Gustafsson 88 Kalmarsund Karlskrona 27.7
1.93 Joakim Strömvall 87 IF Göta Huddinge 5.8
1.92 Niclas Liedberg 88 Spårvägen Huddinge 10.6
1.92 Sebastian Carlsson 87 Kvarnsveden Falun 3.9
1.91 Josua Gustafsson 88 Ullevi Västerås 28.7
1.91 Robert Bergqvist 88 Hässelby Västerås 28.7
1.89 Pontus Norman 88 Mölndal Helsingborg 1.7
1.89 Nicklas Nilsson 87 Bromma Sätra 3.9

Stav

4.85 Jonas Almqvist 88 Skellefteå Härnösand 18.6
4.71 Björn Barrefors 87 Hammarby Huddinge 4.8
4.61 John Gustafsson 88 Skellefteå Huddinge 4.8
4.60 Rasmus Carlsson 88 Kvarnsveden Huddinge 11.6
4.56 Björn Johansson 88 Västerås Huddinge 4.8
4.46 Jonathan Eklund 88 Hammarby Karlstad 21.6
4.40 Josua Gustafsson 88 Ullevi Moss, NOR 18.6
4.25 Jovan Drazic 88 Malmö Trelleborg 11.6
4.24 Joel Thorén 87 Hammarby Sätra 14.6
4.21 Jonas Elgered 87 Hammarby Karlskrona 27.7
3.92 Daniel L Persson 88 Gefle Stockholm/S 17.9
3.84 Olof Hjertman 88 Växjö Falun 3.9
3.84 Sebastian Carlsson 87 Kvarnsveden Falun 3.9
3.66 Milos Drazic 88 Malmö Vellinge 18.6
3.50 Martin Stenman-Andersson 87 Upsala Örbyhus 18.6
3.50 Niklas Bagge 87 Brattås Olofström 25.5
3.40 Christofer von Seth 88 Huddinge Huddinge 11.6
3.14 Viktor Ritchey 88 Täby Täby 26.8
3.10 Andreas Karlsson 88 Örebro Hallsberg 24.9
3.10 Hannes Öckerman 87 Kungsängen Märsta 27.8
3.10 Sebastian Holmberg 87 Lund Lund 3.9

Längd

7.14 Björn Barrefors 87 Hammarby Huddinge 6.8
7.07 Hannes Palm 87 KA2 Göteborg/U 8.7
6.88 Henrik Adolfsson 88 Nyköping Helsingborg 2.7
6.88 Christian Hedman 87 Falkenberg Huddinge 6.8
6.87 Mehdi Alkhatib 87 Hellas Huddinge 6.8
6.85 Vuk Djekic 88 Malmö Stockholm/S 16.9
6.85 Marcus Larsson 87 IFK Göteborg Vellinge 17.6
6.84 Erik Lindberg 87 Haparanda SKT Gävle 21.7
6.80 Erik Karlsson 87 Växjö Kalmar 23.9
6.77 Robin Lundh 87 Linköping Karlstad 26.8
6.75 Nils-Göran Nilsson 88 Täby Stockholm/S 16.9
6.69 Niclas Liedberg 88 Spårvägen Huddinge 6.8
6.57 Hans Lämås 88 IF Göta Huddinge 11.6
6.57 Torbjörn Carlsson 88 IFK Göteborg Helsingborg 2.7
6.57 Jonas Elgered 87 Hammarby Enköping 22.7
6.55 Niclas Åkerström 88 Ymer Stockholm/S 16.9
6.52 Richard Andersson 87 Upsala Göteborg/U 8.7
6.49 Mattias Brunström 88 IF Göta Huddinge 6.8
6.49 Jonathan Söderling 88 Spårvägen Göteborg/U 8.7
6.46 Nicklas Nilsson 87 Bromma Stockholm/S 23.8
medvind
7.27 Hannes Palm 87 KA2 Göteborg/U 8.7
7.10 Marcus Larsson 87 IFK Göteborg Göteborg/U 8.7
7.06 Henrik Adolfsson 88 Nyköping Helsingborg 2.7
6.95 Nils-Göran Nilsson 88 Täby Göteborg/U 8.7
6.91 Mehdi Alkhatib 87 Hellas Stockholm/S 25.7
6.67 Hans Lämås 88 IF Göta Kil 4.6
6.58 Jonathan Söderling 88 Spårvägen Göteborg/U 8.7
6.57 Per Jonsson 88 Dals Södra Stockholm/S 16.9
6.46 Karl Boustedt 88 IFK Göteborg Helsingborg 2.7

Tresteg

14.87 Mattias Ström 87 Strömstad Huddinge 5.8
14.79 Mikael Lilja 87 Pallas Sollentuna 15.7
14.55 Niclas Liedberg 88 Spårvägen Västerås 28.7
14.29 Daniel Lennartsson 88 Södra Vi Stockholm/S 15.9
14.25 David Ståhlberg 87 Örbyhus Huddinge 5.8
14.19 Daniel Falk 88 Lerum Göteborg/U 9.7
14.05 Sebastian Haglund 88 Södra Vi Eksjö 14.6
13.97 Jonathan Söderling 88 Spårvägen Västerås 28.7
13.79 Richard Andersson 87 Upsala Sollentuna 14.7
13.78 Daniel J Persson 88 Gefle Gävle 21.7
13.76 Mattias Flander 88 Ullevi Göteborg/R 15.8
13.73 Mehdi Alkhatib 87 Hellas Huddinge 6.6
13.70 Niklas Fagersson 88 Ullevi Huddinge 5.8
13.68 Mikael Persson 87 Pallas Halmstad 22.7
13.64 Christer Åsman 88 Sundsvall Gävle 21.7
13.59 Mladjen Dzakovic 87 Hammarby Sätra 3.9
13.47 Emil Afzelius 88 Bollnäs Stockholm/S 15.9
13.44 Jesper Madsen 88 Finish Stockholm/S 15.9
13.31 Erik Lindberg 87 Haparanda SKT Övertorneå 5.7
13.29 Christian Hedman 87 Falkenberg Halmstad 22.7
okänd vind
13.63 Viktor Jonsson 87 Gotland Eskilstuna 25.5
13.43 Viktor Jonsson 87 Gotland Märsta 19.5
medvind
14.50 Daniel Falk 88 Lerum Sävedalen 3.6
14.37 David Ståhlberg 87 Örbyhus Sollentuna 14.7
14.28 Jonathan Söderling 88 Spårvägen Västerås 28.7
13.93 Richard Andersson 87 Upsala Norrtälje 3.7
13.80 Niklas Fagersson 88 Ullevi Huddinge 5.8
13.71 Mladjen Dzakovic 87 Hammarby Eskilstuna 3.6
13.65 Mattias Flander 88 Ullevi Borås 11.6
13.59 Emil Afzelius 88 Bollnäs Härnösand 17.6

Kula/6.0

18.18 Axel Härstedt 87 Finish Eskilstuna 2.9
17.12 Ulf Ankarling 88 IF Göta Nyköping 18.6
16.14 Per Rosell 87 Kalmarsund Huddinge 4.8
15.88 Nicklas Eriksson 87 Hellas Eskilstuna 2.6
15.86 Mikael Hedström 87 Skellefteå Skellefteå 30.7
15.68 Anders Lundell 88 Arvika Huddinge 4.8
14.98 Henrik Adolfsson 88 Nyköping Helsingborg 1.7
14.89 Sebastian Carlsson 87 Kvarnsveden Falun 30.5
14.39 Jonas Lohse 87 Mölndal Lerum 22.6
14.22 Rasmus Carlsson 88 Kvarnsveden Stockholm/S 15.9
14.06 Jens Wesemann 87 Heleneholm Helsingborg 26.7
13.93 Joel Thorén 87 Hammarby Enköping 23.7
13.84 Richard Johansson 88 Mariestad Stockholm/S 15.9
13.70 Björn Barrefors 87 Hammarby Beijing, CHN 16.8
13.59 Olof Hjertman 88 Växjö Villstad 29.7
13.15 Axel Håkansson 88 Ystad Trelleborg 11.6
13.06§ Marcus Janback 87 Fredrikshof Enskede 22.9
13.03 Jonas Nilsson 87 Timrå Timrå 19.8
13.02 Josua Gustafsson 88 Ullevi Moss, NOR 17.6
12.98 Robert Bergqvist 88 Hässelby Västerås 30.7

Diskus/1.75

56.68 Axel Härstedt 87 Finish Halle, GER 20.5
56.39 Per Rosell 87 Kalmarsund Helsingborg 26.7
51.88 Ulf Ankarling 88 IF Göta Halle, GER 20.5
49.36 Eric Svensson 87 Växjö Halmstad 23.7
46.79 Lars Jarnefjord 88 Ullevi Lerum 22.6
45.21 Anders Lundell 88 Arvika Gävle 22.7
44.79 Mikael Hedström 87 Skellefteå Sundsvall 20.5
43.54 Sebastian Carlsson 87 Kvarnsveden Västerås 29.7
43.36 Tommy Nordin 88 Trångsviken Krokom 19.8
42.76 Fredrik Johansson 87 Säffle Torsby 20.5
42.08 Mikael Zäll 88 Ullevi Sävedalen 3.6
41.47 Björn Johansson 88 Västerås Göteborg/U 9.7
41.21 Jens Wesemann 87 Heleneholm Malmö/S-K 20.7
40.65 Nicklas Eriksson 87 Hellas Sätra 14.5
40.60 David Hällgren 88 Eksjö Södra Villstad 29.7
40.06 Daniel Nyman 87 Svenljunga Lidköping 30.9
39.81 David Olsson 88 Hammarby Huddinge 4.8
39.23 Jari Kemi 88 Huddinge Huddinge 31.8
39.18 Dick Wiklund 87 Skellefteå Skellefteå 28.5
38.94 Josua Gustafsson 88 Ullevi Lerum 28.5

Slägga/6.0

68.80 Stefan Kvist 87 Alvesta Huddinge 5.8
63.06 Daniel Nyman 87 Svenljunga Växjö 27.5
59.89 Karl-Erik Ludvigsson 88 Bore Bottnaryd 2.7
58.96 Tommy Nordin 88 Trångsviken Huddinge 5.8
55.98 Sebastian Höglin-Thordén 87 Ullevi Göteborg/S-K 15.1
51.37 Christoffer Pedersen 88 Bore Karlstad/M 7.5
46.03 Henrik Johansson 87 Valö Valö 27.8
45.90 Erik Almström 88 Lidingö Sätra 16.9
45.75 Anders Lundell 88 Arvika Gävle 21.7
44.86 Daniel Hägg 87 Eslöv Halmstad 21.7
43.93 Anders Terning 87 Wedevåg Örebro 6.5
43.76 Jonas Nilsson 87 Timrå Sundsvall 16.7
42.19 Ulf Ankarling 88 IF Göta Sätra 16.9
40.50§ Henrik Adolfsson 88 Nyköping Nyköping 21.10
40.27 Eric Svensson 87 Växjö Alvesta 11.6
36.31 Erik Ederwall 87 IK Sisu Nässjö 1.7
36.27 Josua Gustafsson 88 Ullevi Lerum 20.8
35.97§ Marcus Janback 87 Fredrikshof Enskede 22.9
35.84 David Hällgren 88 Eksjö Södra Alvesta 11.6
35.30 Robert Lindberg 88 Skellefteå Skellefteå 28.5

Spjut/800

66.42 Jonas Lohse 87 Mölndal Norrköping 25.5
65.52 Marcus Persson 87 Arvika Eskilstuna 2.9
63.90 Pontus Thomée 87 Lerum Sävedalen 7.9
63.53 Mikael Sundler 88 Bore Kil 4.6
61.80 Robert Ruuska 87 Sollefteå Sollefteå 6.6
61.12 Alexander Ottosson 87 Klippan Helsingborg 1.7
59.78 Ulf Ankarling 88 IF Göta Stockholm/S 17.9
59.46 Joel Thorén 87 Hammarby Sätra 25.5
57.12 Rasmus Carlsson 88 Kvarnsveden Stockholm/S 17.9
56.51 Axel Håkansson 88 Ystad Huddinge 6.8
55.70 Olof Hjertman 88 Växjö Göteborg/U 7.7
55.60 Mikael Hedström 87 Skellefteå Stockholm/S 17.9
55.13 Robin Viksten 88 Kovland Sollefteå 6.6
53.77 Björn Barrefors 87 Hammarby Moss, NOR 18.6
53.30 Jonas Elgered 87 Hammarby Sollentuna 27.5
52.71 Johan Holmberg 88 Södertälje IF Södertälje 10.9
52.15 Anders Terning 87 Wedevåg Torsby 20.5
51.60 Viktor Jonsson 87 Gotland Visby 22.7
51.24 Rickard Karlsson 87 Bålsta Märsta 27.8
50.55 David Ståhlberg 87 Örbyhus Tierp 12.8

Tiokamp/P19

7.332 Björn Barrefors 87 Hammarby Beijing, CHN 17.8
6.578 Rasmus Carlsson 88 Kvarnsveden Falun 3.9
6.569 Josua Gustafsson 88 Ullevi Moss, NOR 18.6
6.568 Jonas Elgered 87 Hammarby Enköping 23.7
6.410 Olof Hjertman 88 Växjö Falun 3.9
5.756 Jonathan Eklund 88 Hammarby Falun 3.9
5.613 Sebastian Carlsson 87 Kvarnsveden Falun 3.9
5.389 Robert Bergqvist 88 Hässelby Falun 3.9
5.275 Hannes Öckerman 87 Kungsängen Falun 3.9
4.948 Martin Stenman-Andersson 87 Upsala Enköping 23.7
4.773 Viktor Ludén 87 Westmannia Hallsberg 24.9
4.719 Andreas Karlsson 88 Örebro Hallsberg 24.9
4.546 David Hällgren 88 Eksjö Södra Skruv 10.9

>