Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Lördag 14 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


FRIIDROTT.SE / RESULTAT|STATISTIK / ÅRSBÄSTA

FRIIDROTT.SE / RESULTAT|STATISTIK / ÅRSBÄSTA F14 INNE 2007

Årsbästa F14 2007

[MÄN] [KVINNOR] [P19] [F19] [P17] [F17] [P16] [F16] [P15] [F15] [P14] [F14]

Senast uppdaterad 18 APR, 2007
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda inomhus vintern 2006/2007.

Observera att alla ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
P19/F19: Födda 1988-89, P17/F17: Födda 1990, P16/F16: Födda 1991, P15/F15: Födda 1992, P14/F14: Födda 1993 - plus ev 94:or som tävlar under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

60m

7.95 Ulrika Nyhlén 93 Mölndal Göteborg 10.12
8.01 Daniella Busk 93 Malmö Växjö 10.3
8.06 Johanna Panboon 93 Skellefteå Haparanda 20.1
8.11 Emma Öberg 93 Ljungsbro Göteborg 10.12
8.11 Rebecka Ekman 93 Falköping Karlstad 24.2
8.11 Isabel Annerfalk 93 Träff Göteborg 4.2
8.12 Anna Hildingsson 93 Lerum Karlstad 27.1
8.16 Caroline Ståhl 93 Örebro Örebro 2.12
8.17 Olivia Danell 93 Hakarpspojkarna Växjö 10.3
8.18 Sara Kviberg 93 Hellas Eskilstuna 10.2
8.19 Ellinor Broström 93 Linköping Eskilstuna 10.2
8.20 Ann-Sofie Scheike 93 Helsingborg Malmö 20.1
8.21 Ellen Wikström 93 Hakarpspojkarna Växjö 10.3
8.22 Marine Alfredsson 93 Rånäs Falun 10.3
8.23 Jonna Kowalski 94 Tjalve Eskilstuna 6.4
8.24 Sara Söderberg 94 Norrköping Växjö 11.3
8.24 Hanna Jängnemyr 93 Göteborgs KIK Lerum 20.1
8.25 Sara Rönnby 93 Södertälje IF Falun 10.3
8.25 Sara Österberg 93 Hammarby Karlstad 27.1
8.25 Jessica Östlund 93 Hässelby Eskilstuna 6.4

200m

26.40 Daniella Busk 93 Malmö Göteborg 10.12
26.40 Ulrika Nyhlén 93 Mölndal Göteborg 4.2
26.77 Ewa Marcinkiewicz 93 Västerås Västerås 17.2
26.84 Hanna Jängnemyr 93 Göteborgs KIK Göteborg 14.1
26.86 Sara Rönnby 93 Södertälje IF Eskilstuna 6.4
26.90 Rebecka Ekman 93 Falköping Karlstad 24.2
27.04 Eleonor Broström 93 Linköping Eskilstuna 11.2
27.06 Jonna Kowalski 94 Tjalve Nyköping 31.3
27.10 Charlotte Skogström 93 Täby Eskilstuna 6.4
27.21 Caroline Taxén 94 Enköping Eskilstuna 11.2
27.23 Sara Kviberg 93 Hellas Eskilstuna 11.2
27.28 Olivia Danell 93 Hakarpspojkarna Göteborg 26.11
27.42 Sara Söderberg 94 Norrköpings FIK Eskilstuna 11.2
27.44 Mia Border 94 Hanviken Sätra 9.12
27.48 Mathilda Hellqvist 93 Orient Göteborg 4.2
27.49 Evelina Strömberg 93 Sundsvall Ås 28.1
27.54 Anna Hildingsson 93 Lerum Göteborg 14.1
27.59 Johanna Wigfeldt 93 Hellas Sätra 9.12
27.61 Emma Öberg 93 Ljungsbro Eskilstuna 25.2
27.61 Rebecca Nilsson 93 Ullevi Göteborg 4.3

1000m

3:06.44 Johanna Busk 93 Enhörna Västerås 21.1
3:07.08 Michaela Hallqvist 93 Malung Sätra 14.1
3:07.83 Fanny Dahlgren 93 Filipstad Västerås 21.1
3:08.08 Stina Svensson 93 Lerum Göteborg 4.2
3:08.44 Jenny Håland 93 Tumba Falun 10.3
3:12.05 Johanna Hultgren 93 Ludvika Västerås 21.1
3:12.49 Lovisa Grönros 93 Hammarby Sätra 3.2
3:12.68 Gabriella Andersson 93 Motala Västerås 21.1
3:15.87 Agnes Sjöström 94 Westmannia Falun 10.3
3:15.97 Melina Nordström 93 Hellas Falun 10.3
3:16.11 Sara Rönnby 93 Södertälje IF Sätra 14.1
3:16.43 Felicia Magnusson 93 Bergaström Göteborg 9.12
3:16.81 Amilia Björklund 93 Lerum Göteborg 4.2
3:17.51 Malin Strand 93 Istrum Göteborg 25.11
3:18.29 Victoria Orrsveden 93 Sundbyberg Sätra 18.2
3:18.97 Cajsa Kilhman 93 Ängelholm Malmö 4.2
3:19.15 Anna Ringdahl 93 Eslöv Malmö 21.1
3:19.25 Fredrika Olsson 93 Ymer Göteborg 25.11
3:20.44 Maria Larsson 93 Mölndal Göteborg 14.1
3:20.45 Ida Holm 93 Lerum Göteborg 14.1
överlång bana
3:12.21 Anna Ringdahl 93 Eslöv Växjö 11.3
3:14.84 Malin Strand 93 Istrum Växjö 11.3
3:17.29 Ida Andersson 93 Sävsjö Växjö 11.3
3:19.71 Ida Holm 93 Lerum Växjö 10.3

60m häck/76.2

9.10 Ulrika Nyhlén 93 Mölndal Växjö 11.3
9.21 Hanna Jängnemyr 93 Göteborgs KIK Växjö 11.3
9.26 Charlotte Skogström 93 Täby Falun 10.3
9.27 Jasmine Burestam 93 Huddinge Sätra 17.2
9.32 Mathilda Stjärnfeldt 93 Hässleholm Växjö 11.3
9.34 Evelina Strömberg 93 Sundsvall Ås 27.1
9.44 Frida Sjöberg 93 Östersund Ås 27.1
9.47 Lina Marcussen 93 Lerum Göteborg 4.3
9.50 Caroline Taxén 94 Enköping Falun 10.3
9.51 Ellen Hjort 93 Örebro Falun 10.3
9.53 Ellinor Sundstrand 94 Gotland Falun 10.3
9.54 Sandra Bärkroth 93 Mölndal Göteborg 14.1
9.56 Elina Rapp 93 IK Sisu Växjö 24.2
9.59 Evelina Grenmyr 93 Hinden Växjö 20.1
9.64 Josefin Palm 94 Gefle Falun 10.3
9.64 Lisa Berg 93 Huddinge Falun 10.3
9.65 Daniella Busk 93 Malmö Malmö 21.1
9.69 Ida Jansson 93 IF Göta Karlstad 28.1
9.71 Ellen Wikström 93 Hakarpspojkarna Växjö 11.3
9.71 Jessica Floback 93 Ullevi Göteborg 4.2

Höjd

1.65 Sofie Björklund 93 Båstad Göteborg 4.2
1.63 Mathilda Stjärnfeldt 93 Hässleholm Malmö 20.1
1.63 Alexandra Hjorth 93 Upsala Eskilstuna 6.1
1.62 Maria Tell 93 Högby Växjö 20.1
1.62 Ida Virdebrant 94 Växjö Göteborg 9.12
1.61 Emma Gunnarsson 94 KA2 Malmö 28.1
1.60 Martina Borgler 94 Bore Karlstad 27.1
1.60 Erika Eskilsson 93 Eslöv Malmö 3.12
1.59 Jasmine Burestam 93 Huddinge Sätra 18.2
1.58 Johanna Lokgård 93 Leksand Örebro 17.3
1.58 Louise Hassel 93 Hanviken Handen 28.1
1.57 Isabel Annerfalk 93 Träff Falköping 3.3
1.56 Natalie Westman 93 Varberg Växjö 10.3
1.56 Olivia Norbe 93 Växjö Växjö 24.2
1.56 Beatrice Reimertz 93 Stenungsund Göteborg 4.2
1.55 Ida Jansson 93 IF Göta Karlstad 17.2
1.54 Stina Petersson 94 Ljungby Växjö 11.3
1.54 Nicoline Artursson 93 Halmstad Halmstad 13.1
1.54 Elina Rapp 93 IK Sisu Växjö 20.1
1.54 Sanna Funk 93 Falun Eskilstuna 6.4

Stav

3.50 Angelica Bengtsson 93 Växjö Växjö 20.1
3.15 Michaela Meijer 93 Mölndal Malmö 28.1
2.75 Lisa Nilsson 93 Skellefteå Umeå 18.2
2.70 Erica Lantz 94 Växjö Växjö 10.3
2.70 Nina Jakobsson 94 Skellefteå Piteå 19.11
2.60 Christina Voicu 93 Växjö Göteborg 10.12
2.60 Liv Thorén 94 Göteborgs KIK Växjö 10.3
2.54 Lovisa Brännström 93 Skellefteå Haparanda 21.1
2.52 Camilla Sandström 93 Hanviken Falun 10.3
2.50 Matilda Stenfelt 93 Växjö Göteborg 10.12
2.50 Frida Hartzell 94 Göteborgs KIK Växjö 11.3
2.45 Lina Häger 93 Falköping Borås 21.1
2.42 Tove Forsbacka Karlsson 93 Hammarby Falun 10.3
2.41 Teresia Tollstern-Landin 93 Örebro Örebro 17.3
2.40 Jenny Jansson 93 Östhammar Västerås 27.1
2.32 Emma Karlsson 93 Västerås Falun 10.3
2.32 Jessica Nilsson 94 Fjugesta Falun 10.3
2.20 Tove Hedberg 94 Västerås Västerås 17.4
2.17 Emma Norss 94 Södertälje IF Sätra 3.2
2.15 Paulina Lindgren 93 Västerås Örebro 13.1
2.15 Olivia Axell 94 Lerum Lerum 20.1

Längd

5.39 Ellinor Broström 93 Linköping Eskilstuna 10.2
5.33 Daniella Busk 93 Malmö Växjö 11.3
5.33 Evelina Olsson 93 Helsingborg Växjö 11.3
5.33 Sara Kviberg 93 Hellas Sätra 14.1
5.31 Emma Norell 93 Enköping Västerås 27.1
5.29 Evelina Strömberg 93 Sundsvall Falun 18.3
5.23 Mathilda Holm 93 Lerum Göteborg 10.12
5.18 Charlotte Skogström 93 Täby Sätra 14.1
5.16 Ewa Marcinkiewicz 93 Västerås Falun 10.3
5.15 Louise Arvidsson 93 Vittsjö Växjö 11.3
5.12 Caroline Taxén 94 Enköping Falun 10.3
5.07 Hanna Jängnemyr 93 Göteborgs KIK Göteborg 10.12
5.07 Ellinor Sundstrand 94 Gotland Falun 10.3
5.06 Jessica Floback 93 Ullevi Växjö 11.3
5.02 Klara Ivarsson 93 Lund Malmö 21.1
4.96 Emma Backström 93 Falun Falun 18.3
4.95 Jasmine Burestam 93 Huddinge Sätra 4.2
4.94 Alexandra Hjorth 93 Upsala Falun 10.3
4.94 Isabel Annerfalk 93 Träff Falköping 3.3
4.93 Hanna Wackå 93 Malmö Malmö 28.1

Tresteg

11.27 Elina Rapp 93 IK Sisu Växjö 10.3
11.14 Stina Ek 93 Klippan Växjö 10.3
11.10 Ewa Marcinkiewicz 93 Västerås Västerås 4.3
10.91 Jessica Floback 93 Ullevi Växjö 10.3
10.86 Ellinor Broström 93 Linköping Göteborg 9.12
10.77 Hanna Jängnemyr 93 Göteborgs KIK Göteborg 4.3
10.72 Jasmine Burestam 93 Huddinge Sätra 17.2
10.63 Emma Norell 93 Enköping Västerås 28.1
10.60 Lisa Berg 93 Huddinge Sätra 17.2
10.59 Joanna Kamph 93 Hässelby Sätra 17.2
10.44 Hanna Öhlund 93 Boden Piteå 18.3
10.43 Charlotte Skogström 93 Täby Sätra 25.3
10.39 Emma Svensson 93 Hökensås Borås 21.1
10.39 Ellinor Sundstrand 94 Gotland Klintehamn 22.2
10.37 Olivia Norbe 93 Växjö Växjö 20.1
10.36 Hanna Wackå 93 Malmö Malmö 4.2
10.29 Emma Backström 93 Falun Falun 20.2
10.28 Caroline Taxén 94 Enköping Västerås 4.3
10.23 Melinda Holm 93 Finish Malmö 4.2
10.18 Liv Thorén 94 Göteborgs KIK Malmö 27.1

Kula/3.0

12.10 Jennie Söderholm 93 Västerås Nyköping 31.3
11.93 Malin Andersson 93 Heleneholm Malmö 27.1
11.32 Heidi Schmidt 93 Täby Falun 18.3
11.03 Ida Sörén 93 Arboga Eskilstuna 6.4
10.95 Vendela Strömbeck 93 Motala Örebro 1.4
10.92 Amanda Murua 93 Hässelby Eskilstuna 6.4
10.91 Malin Stenmark 94 Sundsvall Falun 18.3
10.82 Lina Ögren 93 Finspång Finspång 4.3
10.81 Erica Fredriksson 93 Sunne Karlstad 3.3
10.72 Julia Ihrsén 94 Enköping Falun 10.3
10.69 Charlotte Skogström 93 Täby Eskilstuna 6.4
10.57 Moa Eskilsson 93 Rydö Halmstad 3.2
10.56 Caroline Jönsson 93 Färjestaden Växjö 24.2
10.54 Klara Ivarsson 93 Lund Växjö 11.3
10.52 Malin Dahl 93 Träff Örebro 1.4
10.50 Susanna Andreasson 93 Sävedalen Göteborg 10.12
10.49 Elina Rapp 93 IK Sisu Göteborg 4.2
10.46 Hanne Nordquist 93 Malmö Växjö 11.3
10.45 Sonja Lundqvist 93 Tullinge-Tumba Sätra 18.2
10.35 Sofie Arvidsson 93 Helsingborg Malmö 4.2

Femkamp/F15-17

3.831 Charlotte Skogström 93 Täby Sätra 3.3
3.362 Lisa Berg 93 Huddinge Sätra 3.3
3.070 Tove Forsbacka Karlsson 93 Hammarby Sätra 3.3
2.924 Ida Wallin 93 Tullinge-Tumba Sätra 3.3
2.852 Angeliqua Lafon 93 Söderhamn Bollnäs 25.11
2.764 Frida Brytzer 93 Järvsö Bollnäs 25.11
2.733 Ewa Marcinkiewicz 93 Västerås Västerås 7.1
2.708 Elisabeth Bäckman 93 Bollnäs Bollnäs 25.11
överlång bana
3.790 Elina Rapp 93 IK Sisu Växjö 7.1
3.296 Olivia Norbe 93 Växjö Växjö 7.1

>