Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Fredag 13 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa F19 2007

[MÄN] [KVINNOR] [P19] [F19] [P17] [F17] [P16] [F16] [P15] [F15] [P14] [F14]

Senast uppdaterad 7 NOV, 2007
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda utomhus 2007.

Observera att alla ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
P19/F19: Födda 1988-89, P17/F17: Födda 1990, P16/F16: Födda 1991, P15/F15: Födda 1992, P14/F14: Födda 1993 - plus ev 94:or som tävlar under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

100m

11.84 Maria Gustafsson 88 Råby-Rekarne Hengelo, NED 26.5
11.88 Isabelle Eurenius 89 Sollefteå Esbjerg, DEN 2.9
11.89 Julia Skugge 88 Glanshammar Uddevalla 24.8
11.92 Elin Backman 88 Helsingborg Uddevalla 24.8
11.94 Linnéa Collin 89 Helsingborg Helsingborg 8.7
12.13 Sofia Hellberg-Jonsén 89 Hammarby Västerås 26.5
12.14 Julia Tollin 89 Falun Uddevalla 24.8
12.18 Natalie Jägerdal 89 Malmö Gävle 14.9
12.32 Carolina Eriksson 88 Hässelby Göteborg/U 30.6
12.33 Matilda Hultgren 89 Ymer Borås 9.6
12.36 Emelie Svensson 89 Ullevi Borås 9.6
12.41 Anette Broselid 88 Kalmarsund Helsingborg 26.5
12.44 Josefin Magnusson 89 Malmö Gävle 14.9
12.53 Gladys Bamane 89 Spårvägen Gävle 21.7
12.57 Emma Lagerqvist 89 Åhus Hässleholm 29.7
12.58 Ida Aidanpää 88 Kuivakangas Övertorneå 19.8
12.58 Ellinor Rosenquist 89 Norrköping Norrköping 6.6
12.61 Linda Luts 89 Ullevi Göteborg/U 30.6
12.64 Fatima Makakala 89 Hammarby Stockholm/S 9.8
12.67 Desirée Andersson 88 Rånäs Stockholm/S 9.8
medvind
11.89 Linnéa Collin 89 Helsingborg Helsingborg 8.7
12.39 Gladys Bamane 89 Spårvägen Uddevalla 24.8
12.50 Desirée Andersson 88 Rånäs Uddevalla 24.8
12.52 Linda Luts 89 Ullevi Uddevalla 24.8
12.58 Anna Wemmert 88 Helsingborg Helsingborg 8.7
12.63 Malin Wiberg 89 Kalmarsund Kalmar 18.7

200m

24.11 Elin Backman 88 Helsingborg Esbjerg, DEN 1.9
24.41 Maria Gustafsson 88 Råby-Rekarne Hengelo, NED 20.7
24.66 Linnea Collin 89 Helsingborg Esbjerg, DEN 1.9
24.71 Carolina Eriksson 88 Hässelby Karlskrona 18.6
24.73 Sofia Hellberg-Jonsén 89 Hammarby Sätra 30.5
24.83 Matilda Hultgren 89 Ymer Göteborg/U 1.7
25.10 Sanna Jansson 89 Örebro Göteborg/U 1.7
25.13 Julia Skugge 88 Glanshammar Hallsberg 11.8
25.14 Josefin Magnusson 89 Malmö Trelleborg 10.6
25.22 Natalie Jägerdal 89 Malmö Trelleborg 10.6
25.23 Emelie Svensson 89 Ullevi Borås 9.6
25.24 Julia Tollin 89 Falun Sollentuna 26.5
25.65 Emma Lagerqvist 89 Åhus Halmstad 15.7
25.67 Gladys Bamane 89 Spårvägen Göteborg/U 1.7
25.75 Hanna Nilsson 88 Ullevi Göteborg/U 1.7
25.76 Josefin Svensson 89 Hjorten Lerum 26.5
25.91 Ellinor Rosenquist 89 Norrköping Visby 9.6
25.92 Frida Persson 89 Helsingborg Gävle 20.7
25.94 Linda Luts 89 Ullevi Uddevalla 29.7
25.95 Sofia Thorin 89 Kil Göteborg/U 1.7
medvind
24.08 Elin Backman 88 Helsingborg Uddevalla 26.8
24.33 Linnea Collin 89 Helsingborg Uddevalla 26.8
24.88 Julia Tollin 89 Falun Uddevalla 26.8
24.99 Julia Skugge 88 Glanshammar Uddevalla 26.8
25.04 Josefin Magnusson 89 Malmö Uddevalla 26.8
25.71 Sofia Thorin 89 Kil Uddevalla 26.8
som ej svensk medborgare
25.46 Ida Aidanpää 88 Kuivakangas Luleå 15.7

400m

54.64 Sofia Hellberg-Jonsén 89 Hammarby Mannheim, GER 22.6
56.25 Josefin Magnusson 89 Malmö Esbjerg, DEN 2.9
56.76 Sofia Thorin 89 Kil Uddevalla 25.8
57.11 Hanna Nilsson 88 Ullevi Göteborg/S 1.8
57.76 Frida Persson 89 Helsingborg Eskilstuna 10.8
57.82 Carolina Eriksson 88 Hässelby Sollentuna 27.5
57.99 Josefine Koskinen 89 Enhörna Sollentuna 27.5
58.04 Ellinor Rosenquist 89 Norrköping Norrköping 14.8
58.63 Emelie Svensson 89 Ullevi Stockholm/S 14.6
58.87 Emmy Koskinen 89 Enhörna Sätra 10.6
59.21 Emelie Gabrielsson 88 Oskarshamn Oskarshamn 29.6
59.30 Malin Wiberg 89 Kalmarsund Kalmar 18.7
59.37 Lisa Forsberg 89 Falun Falun 19.5
59.38 Joanna Frisk 88 Ärla Katrineholm 4.6
59.57 Julia Lärkert 89 Lidingö Eskilstuna 6.6
59.59 Maria Jangsten 89 Sävedalen Göteborg/U 30.6
59.80 Matilda Johansson 89 Eksjö Södra Halmstad 15.7
59.97 Josefine Kvist 89 Hillsborough, NJ 10.5
60.21 Anna Berg 88 Täby Huddinge 16.6
60.46 Sara Bengtsson 89 Hässelby Uddevalla 24.8
obekräftat
56.4m Josefine Kvist 89 ?, NJ ?.4
Manuell tidtagning
56.4m Josefine Kvist 89 ?, NJ ?.4

800m

2:10.49 Josefine Koskinen 89 Enhörna Stockholm/S 7.8
2:12.72 Lisa Forsberg 89 Falun Lillehammer, NOR 24.6
2:13.47 Maria Jangsten 89 Sävedalen Göteborg/S 1.8
2:14.17 Sara Sjöqvist 89 Täby Göteborg/U 1.7
2:15.17 Anna Berg 88 Täby Stockholm/S 7.8
2:15.19 Emmy Koskinen 89 Enhörna Göteborg/U 1.7
2:15.41 Jenni Eiremo 89 Sacramento, CA 28.4
2:15.69 Christina Lindblom 88 Hässelby Göteborg/U 1.7
2:16.97 Matilda Häggström 88 IF Göta Karlstad 26.7
2:17.96 Ellinor Rosenquist 89 Norrköping Nyköping 5.8
2:18.26 Patricia Wiedel 89 Trelleborg Vellinge 17.6
2:18.40 Linnea Halvarson 88 Täby Norrtälje 17.5
2:19.38 Josefine Berggren 89 Östhammar Stockholm/S 7.8
2:19.70 Joanna Frisk 88 Ärla Huddinge 15.8
2:20.32 Matilda Lindblom 89 Ärla Göteborg/U 1.7
2:20.59 Maria Söderström 88 Täby Göteborg/U 1.7
2:21.50 Lena Örn 88 Hellas Västerås 27.7
2:21.90 Josefin Svensson 89 Hjorten Lerum 27.5
2:22.21 Linda Johansson 88 Ängelholm Danderyd 1.9
2:23.22 Olivia Bergvall 88 Oskarshamn Villstad 2.9

1500m

4:23.98 Christina Lindblom 88 Hässelby Leiden, NED 9.6
4:36.65 Charlotte Sinclair 88 IS Göta Uddevalla 25.8
4:38.73 Therese Sjöström 89 Falun Sollentuna 27.5
4:40.52 Lena Örn 88 Hellas Göteborg/S 1.8
4:40.80 Lisa Forsberg 89 Falun Lillehammer, NOR 21.6
4:40.89 Sara Sjöqvist 89 Täby Uddevalla 25.8
4:46.68 Josefine Berggren 89 Östhammar Göteborg/U 30.6
4:49.59 Maria Jangsten 89 Sävedalen Stockholm/S 9.8
4:50.67 Sandra Lundberg 89 Hässelby Stockholm/S 9.8
4:50.98 Sofie Adolfsson 89 Mölndal Göteborg/U 30.6
4:51.45 Patricia Wiedel 89 Trelleborg Göteborg/U 30.6
4:54.19 Cecilia Norrbom 88 Tureberg Stockholm/S 20.8
4:57.40 Linda Johansson 88 Ängelholm Uddevalla 25.8
4:57.66 Johanna Sandén 89 Sävedalen Leiden, NED 9.6
4:57.72 Hanna Keiser 89 Enhörna Sollentuna 27.5
4:58.18 Emmi Östlund 88 Hammarby Stockholm/S 9.8
4:58.65 Maria Söderström 88 Täby Stockholm/S 20.8
4:59.21 Ida Verwijst 89 Upsala Stockholm/S 20.8
4:59.45 Sandra Södergren 89 Gnistan Ystad 18.8
4:59.97 Elin Magnusson 88 Lidingö Uddevalla 25.8

3000m

9:40.52 Charlotte Sinclair 88 IS Göta Esbjerg, DEN 1.9
9:46.14 Christina Lindblom 88 Hässelby Sollentuna 27.6
9:50.07 Therese Sjöström 89 Falun Sävedalen 7.7
10:31.83 Cecilia Norrbom 88 Tureberg Västerås 17.8
10:32.27 Hanna Michaelsson 89 Rånäs Sollentuna 26.5
10:36.16 Sandra Fransson 88 Växjö Hässleholm 28.7
10:38.83 Sandra Södergren 89 Gnistan Uddevalla 26.8
10:42.17 Sara Sjöqvist 89 Täby Gävle 16.9
10:47.30 Emmi Östlund 88 Hammarby Huddinge 15.8
10:52.00 Sandra Lundberg 89 Hässelby Huddinge 17.6
10:55.00 Josefine Berggren 89 Östhammar Sollentuna 25.5
11:01.92 Emma Broman 89 Eslöv Helsingborg 6.7
11:04.92 Patricia Wiedel 89 Trelleborg Helsingborg 6.7
11:19.17 Elin Magnusson 88 Lidingö Uddevalla 26.8
11:19.64 Malin Besson 89 Rånäs Sollentuna 26.5
11:23.54 Jenny Strandgården 89 Helsingborg Hässleholm 28.7
11:51.56 Pernilla Nordberg 88 Trollhättans IF Uddevalla 28.7
11:59.0m Sara Agemark 88 Fredrikshof Stockholm/S 10.10
12:04.28 Johanna Melin 89 Rånäs Sollentuna 26.5
12:12.91 Elina Johansson 89 Täby Norrtälje 17.5

2000m hinder/76.2

6:44.34 Lena Örn 88 Hellas Göteborg/U 29.6
7:10.00 Cecilia Norrbom 88 Tureberg Uddevalla 24.8
7:14.01 Josefine Berggren 89 Östhammar Uddevalla 24.8
7:18.25 Emmi Östlund 88 Hammarby Uddevalla 24.8
7:26.99 Emma Broman 89 Eslöv Göteborg/U 29.6
7:31.42 Hanna Keiser 89 Enhörna Huddinge 15.6
7:37.94 Ida Verwijst 89 Upsala Uddevalla 24.8
7:47.26 Maria Jangsten 89 Sävedalen Kungälv 24.6

100m häck/84.0

14.39 Fatima Makakala 89 Hammarby Karlskrona 18.6
14.47 Emilia Rundqvist 88 Kalmarsund Göteborg/U 1.7
14.56 Josefin Svensson 89 Hjorten Uddevalla 25.8
14.63 Johanna Riex 89 Eslöv Göteborg/U 1.7
14.63 Erika Persson 88 IF Göta Sollentuna 25.5
14.90 Ellinor Rosenquist 89 Norrköping Helsingborg 7.7
15.05 Isabelle Eurenius 89 Sollefteå Sollentuna 27.5
15.23 Emelie Haaparanta 88 Täby Göteborg/U 1.7
15.25 Lisa Nyström 89 Kalmarsund Högby 13.5
15.25 Angelica Engberg 89 Hässelby Uddevalla 25.8
15.49 Sanna Jansson 89 Örebro Kil 10.6
15.55 Lovisa Lindhe 89 Kristinehamn Nyköping 4.8
15.65 Mimmie Andersson 89 Åhus Uddevalla 25.8
15.73 Kristin Hallberg 89 Falun Göteborg/U 1.7
15.78 Simona Geries 89 Skade Gävle 17.5
15.84 Johanna Mann 89 Falun Västerås 9.6
15.97 Jessica Robson 89 Järvsö Huntington Beach, CA 24.3
15.97 Martina Vivlund 88 Heleneholm Helsingborg 7.7
16.09 Malin Wiberg 89 Kalmarsund Lerum 26.5
16.23 Rebecca Strand 89 Filipstad Strömstad 14.7
medvind
14.34 Johanna Riex 89 Eslöv Gävle 15.9
14.93 Lovisa Lindhe 89 Kristinehamn Gävle 15.9
15.42 Jessica Robson 89 Järvsö Moorpark, CA 12.5
15.61 Mimmie Andersson 89 Åhus Hässleholm 28.7
15.69 Johanna Mann 89 Falun Gävle 15.9
16.04 Malin Dahlström 89 Göteborgs KIK Gävle 15.9
som ej svensk medborgare
14.16 Ida Aidanpää 88 Kuivakangas Lappeenranta, FIN 3.8
15.27 Emma Aidanpää 88 Kuivakangas Jämsänkoski, FIN 28.6

300m häck/76.2

42.33 Sanna Jansson 89 Örebro Halmstad 13.7
43.68 Frida Persson 89 Helsingborg Helsingborg 6.7
44.79 Linda Luts 89 Ullevi Uddevalla 26.8
44.85 Sofia Stensiö 88 Hässelby Stockholm/S 14.8
44.98 Jessica Hermansson 88 Eslöv Göteborg/U 29.6
45.70 Emma Lagerqvist 89 Åhus Hässleholm 28.7
45.95 Beatrice Enckell 88 Udd Uddevalla 25.8
46.23 Johanna Mann 89 Falun Uddevalla 26.8
46.32 Angelica Engberg 89 Hässelby Uddevalla 26.8
46.47 Josefin Svensson 89 Hjorten Gävle 16.9
47.12 Erika Wiklund 88 Trångsviken Gävle 16.9
47.26 Hanna Johansson 89 Trollhättans SK Göteborg/U 29.6
47.27 Erika Jonasson 88 Växjö Växjö 9.6
47.31 Mimmie Andersson 89 Åhus Hässleholm 28.7
47.77 Alexandra Axell 89 Lerum Lidköping 5.8
47.81 Elin Nilsson 88 Växjö Växjö 9.6
48.12 Josefin Magnusson 89 Malmö Gävle 16.9
48.81 Sofia Borg 89 Lidköping Lidköping 5.8
48.82 Sofie Erenlöf 89 Gefle Gävle 16.9
48.89 Åse Lundin 88 Göteborgs KIK Lerum 19.8

Höjd

1.85 Erika Wiklund 88 Trångsviken Celle Ligure, ITA 27.6
1.72 Sofia Kask 89 Lund Hässleholm 28.7
1.71 Josefin Svensson 88 Falkenberg Uddevalla 24.8
1.68 Åse Thorsen 89 Lerum Gävle 16.9
1.67 Jessica Robson 89 Järvsö Huntington Beach, CA 24.3
1.67 Ellinor Rosenquist 89 Norrköping Visby 9.6
1.65 Karin Andersson 89 Örebro Norrtälje 17.5
1.65 Emma Ekdahl 89 Lund Vellinge 25.7
1.65 Josefin Svensson 89 Hjorten Lerum 26.5
1.64 Frida Falck 89 Vittsjö Skruv 19.5
1.63 Christine Fransson 88 Sundsvall Sundsvall 19.5
1.62 Emilia Bengtsson 89 Helsingborg Ängelholm 19.8
1.61 Therese Öhman 88 Skellefteå Skellefteå 2.6
1.61 Anna-Karin Sörling 89 Ärla Uddevalla 24.8
1.61 Lovisa Lindhe 89 Kristinehamn Västerås 28.7
1.60 Simona Geries 89 Skade Gävle 20.6
1.60 Anna Lergård 88 Istrum Uddevalla 7.7
1.59 Lovisa Gårlin 89 Tjalve Helsingborg 26.5
1.59 Sofia Dahlgren 89 Malmö Malmö/He 4.8
1.58 Emelie Nilsson 88 Falkenberg Ängelholm 19.8
obekräftat
1.73 Josefin Svensson 88 Falkenberg Sävedalen ??.6
1.72 Jessica Robson 89 Järvsö Los Alamitos, CA 22.3

Stav

4.05 Fanny Berglund 88 Göteborgs KIK Mannheim, GER 22.6
4.03 *Alisa Dimante 88 Malmö Göteborg/U 1.7
4.00 Emelie Gustafsson 88 Malmö Lerum 21.6
3.62 Hanna Påhlsson 89 Malmö Karlskrona 25.7
3.60 Malin Dahlström 89 Göteborgs KIK Lübeck, GER 26.5
3.40 Anna Borg 89 Göteborgs KIK Borås 10.6
3.20 Sara Klevell 88 Göteborgs KIK Borås 9.6
3.15 Nathalie Kogut-Rosberg 89 Malmö Hässleholm 29.7
2.90 Jessica Enlund 89 Gefle Gävle 15.8
2.90 Kristin Hallberg 89 Falun Eskilstuna 6.6
2.81 Natali Jenner 89 Huddinge Huddinge 15.8
2.76 Linda Rönn 89 Rigor Göteborg/U 29.6
2.67 Sophie Lewin 89 Malmö Gävle 15.9
2.60 Anna Forshufvud 88 Helsingborg Helsingborg 26.5
2.50 Sandra Thudén 88 Motala Norrköping 15.8
2.30 Julia Frank 89 Habo Jönköping 13.5
2.20 Boel Tetens 88 Gotland Norrtälje 17.5
2.10 Emma Lundin 88 Lidingö Norrtälje 17.5

Längd

5.97 Erika Wiklund 88 Trångsviken Esbjerg, DEN 1.9
5.86 Isabelle Eurenius 89 Sollefteå Celle Ligure, ITA 27.6
5.83 Jasmine Andersson 88 Kalmarsund Högby 13.5
5.82 Emelie Nilsson 88 Falkenberg Esbjerg, DEN 1.9
5.74 Josefin Svensson 89 Hjorten Lerum 27.5
5.60 Linda Bergh 89 Hässelby Stockholm/S 8.8
5.59 Ellinor Rosenquist 89 Norrköping Visby 10.6
5.57 Julia Lärkert 89 Lidingö Sollentuna 26.5
5.54 Hanna Topcagic 89 Malmö Helsingborg 8.7
5.52 Malin Dahlström 89 Göteborgs KIK Helsingborg 8.7
5.50 Rebecca Strand 89 Filipstad Karlstad 18.8
5.48 Erika Persson 88 IF Göta Göteborg/U 30.6
5.47 Melinda Ymsén 88 Kristianstad Uddevalla 25.8
5.47 Emelie Haaparanta 88 Täby Nyköping 5.8
5.41 Sofie Lindesten 88 Väsby Uddevalla 25.8
5.36 Caroline Hallén 89 Hässelby Sätra 31.5
5.34 Emelie Svensson 89 Ullevi Gävle 15.9
5.33 Hanna Tjernell 89 Hellas Huddinge 16.6
5.33 Camilla Eriksson 88 Västerås Västerås 29.7
5.31 Caroline Stenvall 89 Boden Boden 10.6
okänd vind
5.61 Josefine Kvist 89 Hillsborough, NJ 10.5
5.52 Jessica Robson 89 Järvsö Huntington Beach, CA 4.5
5.43 Jessica Robson 89 Järvsö Huntington Beach, CA 24.3
5.34 Boel Tetens 88 Gotland Rhodos, GRE 5.7
medvind
5.86 Emelie Nilsson 88 Falkenberg Sävedalen 2.6
5.75 Ellinor Rosenquist 89 Norrköping Helsingborg 8.7
5.73 Julia Lärkert 89 Lidingö Göteborg/U 30.6
5.70 Malin Dahlström 89 Göteborgs KIK Helsingborg 8.7
5.68 Linda Bergh 89 Hässelby Sollentuna 26.5
5.58 Emelie Haaparanta 88 Täby Huddinge 16.6
5.57 Lovisa Lindhe 89 Kristinehamn Eskilstuna 16.6
5.49 Sofie Lindesten 88 Väsby Eskilstuna 11.8
5.44 Camilla Eriksson 88 Västerås Stockholm/S 14.6
5.39 Malin Wiberg 89 Kalmarsund Skruv 19.5
5.37 Boel Tetens 88 Gotland Norrtälje 17.5

Tresteg

13.03 Izehi Ileso 89 Ullevi Uddevalla 29.7
12.05 Rebecca Strand 89 Filipstad Karlstad 18.8
12.02 Sofie Lindesten 88 Väsby Eskilstuna 10.8
11.82 Åse Lundin 88 Göteborgs KIK Lerum 21.6
11.73 Camilla Eriksson 88 Västerås Stockholm/S 14.6
11.52 Sofia Bejgarn 88 Väsby Västerås 27.7
11.49 Lovisa Gårlin 89 Tjalve Norrköping 14.8
11.38 Josefin Svensson 89 Hjorten Gävle 16.9
11.37 Hanna Tjernell 89 Hellas Norrtälje 17.5
11.35 Sarah Vickman 89 Örebro Eskilstuna 6.6
11.32 Lina Andersson 89 KA2 Karlskrona 11.8
11.29 Sofia Bergkvist 88 Mariestad Uddevalla 26.8
11.29 Therese Öhman 88 Skellefteå Skellefteå 8.8
11.17 Fredrica Andersson 88 Upsala Göteborg/U 1.7
11.17 Annie Thorold 88 Mariestad Randers, DEN 22.9
11.02 Johanna Bertilsson 89 Strand Gävle 16.9
10.99 Caroline Hallén 89 Hässelby Stockholm/S 21.8
10.87 Sarah Nodbrant 88 Hovslätt Tranås 17.6
10.83 Mimmie Andersson 89 Åhus Gävle 16.9
10.83 Jasmine Andersson 88 Kalmarsund Villstad 2.9
medvind
12.06 Sofie Lindesten 88 Väsby Eskilstuna 10.8
11.95 Sofia Bejgarn 88 Väsby Uppsala 8.7
11.75 Camilla Eriksson 88 Västerås Västerås 26.5
11.56 Lina Andersson 89 KA2 Gävle 16.9
11.43 Annie Thorold 88 Mariestad Halmstad 14.7
11.12 Mimmie Andersson 89 Åhus Gävle 16.9
10.98 Camilla Sandblom 88 Hovslätt Jönköping 20.6

Kula/4.0

13.28 Jenny Johansson 88 Västerås Esbjerg, DEN 2.9
13.23 Maria Bengtsson 88 Växjö Högby 13.5
12.92 Teres Christensson 89 Trollhättans SK Gävle 16.9
12.48 Jenny Davidsson 88 Hammarby Sätra 6.5
12.35 Elinor Forssander 88 Hässelby Torsby 26.5
11.86 Sofia Larsson 88 IF Göta Karlstad/M 23.9
11.77 Rebecka Holmqvist 89 Mölndal Vellinge 12.8
11.64 Jonna Olsson 88 Vittsjö Uddevalla 25.8
11.44 Kristin Sörman 88 Wedevåg Torsby 26.5
11.42 Adelina Karlsson 88 Kongahälla Uddevalla 25.8
11.28 Ellinor Rosenquist 89 Norrköping Motala 20.5
11.03 Anna Wessman 89 Växjö Uddevalla 25.8
10.89 Josefin Svensson 89 Hjorten Oskarshamn 3.7
10.87 Josefine Bark 88 Huddinge Huddinge 16.6
10.79 Elin Jarenfors 89 Tanum Uddevalla 25.8
10.70 Anna Lergård 88 Istrum Lerum 26.5
10.63 Johanna Sandberg 89 Haparanda SKT Luleå 9.9
10.59 Malin Wiberg 89 Kalmarsund Oskarshamn 5.5
10.49 Mia Callenberg 89 Lerum Uddevalla 29.7
10.43 Karin Andersson 89 Örebro Eskilstuna 6.6

Diskus/1.0

51.57 Sofia Larsson 88 IF Göta Nyköping 2.6
48.83 Jenny Johansson 88 Västerås Västerås/Ap 28.7
47.13 Jasmine Henriksson 88 Eslöv Helsingborg 8.7
47.12 Elinor Forssander 88 Hässelby Esbjerg, DEN 1.9
43.95 Maria Bengtsson 88 Växjö Högby 13.5
41.01 Elisabeth Brånsgård 89 Fjugesta Glanshammar 19.6
36.59 Emma Swärd 89 Södertälje IF Nyköping 18.8
35.77 Teres Christensson 89 Trollhättans SK Göteborg/U 1.7
35.50 Rebecka Holmqvist 89 Mölndal Uddevalla 26.8
35.40 Adelina Karlsson 88 Kongahälla Halmstad 13.7
35.07 Johanna Rydberg 88 Västerås Västerås 22.9
35.04 Therese Öhman 88 Skellefteå Skellefteå 8.8
34.57 Emelie Olofsson 89 Vingarna Gävle 21.7
34.29 Joanna Nydén 89 Wedevåg Sätra 6.5
33.70 Josefine Bark 88 Huddinge Huddinge 15.6
33.12 Elin Sundlöf 89 Glanshammar Falun 19.5
33.05 Johanna Sandberg 89 Haparanda SKT Gävle 15.9
32.75 Josefin Jansson 89 Östhammar Uppsala 8.7
32.71 Anna Wessman 89 Växjö Gävle 15.9
32.62 Jannica Nilsson 89 Eslöv Halmstad 13.7

Slägga/4.0

54.14 Johanna Rydberg 88 Västerås Esbjerg, DEN 2.9
53.91 Elinor Forssander 88 Hässelby Nyköping 3.6
49.77 Petra Öberg 89 Nyköping Nyköping 24.6
46.84 Joanna Nydén 89 Wedevåg Bottnaryd 1.7
46.71 Emmie Borgqvist 88 Udd Eslöv 20.5
46.64 Emelie Olofsson 89 Vingarna Uddevalla 25.8
45.03 Ida Johansson 89 Iggesund Gävle 20.7
42.89 Therese Gävert 88 Huddinge Uddevalla 25.8
40.85 Sofia Larsson 88 IF Göta Karlstad/M 23.9
39.70 Maria Bengtsson 88 Växjö Uddevalla 25.8
38.69 Emma Lundkvist 89 Alvesta Tranås 17.6
38.17 Nathalie Heinonen 89 Märsta Gävle 15.9
37.15 Elin Sundlöf 89 Glanshammar Sollentuna 27.5
36.97 Jenny Johansson 88 Västerås Falun 6.9
36.44 Sara Samuelsson 89 IK Sisu Olofström 26.5
34.69 Emma Mellgren 88 Wedevåg Vedevåg 21.4
32.68 Louise Josefsson 88 IK Sisu Tranås 17.6
32.42 Emma Swärd 89 Södertälje IF Södertälje 30.9
31.74 Anna Wessman 89 Växjö Växjö 20.9
31.59 Sandra Pettersson 88 Strand Hudiksvall 14.7

Spjut/600

52.68 Anna Wessman 89 Växjö Hengelo, NED 20.7
41.92 Isabell Gradin 88 Sundsvall Timrå 18.8
41.90 Hanna Jönsson 88 Eslöv Helsingborg 26.5
41.19 Pernilla Wittikko 88 Haparanda SKT Luleå 9.9
41.15 Ellinor Rosenquist 89 Norrköping Visby 10.6
41.03 Josefin Nilsson 88 Hässelby Sätra 6.5
40.68 Jenny Johansson 88 Västerås Uddevalla 24.8
40.49 Tina Olsson 89 Växjö Gävle 14.9
39.84 Malin Andersson 89 Orient Karlshamn 18.8
38.16 Sofia Eriksson 89 Hellas Sätra 9.6
38.15 Angelica Roos 89 Mölndal Uddevalla 29.7
38.02 Simona Geries 89 Skade Gävle 12.5
37.45 Sofia Larsson 88 IF Göta Karlstad/M 18.9
36.39 Emelie Haaparanta 88 Täby Uddevalla 24.8
35.26 Therese Öhman 88 Skellefteå Skellefteå 4.8
35.18 Jannica Nilsson 89 Eslöv Ystad 17.5
34.62 Sabina Gren 89 Lidköping Uddevalla 29.7
34.58 Jenny Davidsson 88 Hammarby Sätra 6.5
34.34 Emma Mellgren 88 Wedevåg Vedevåg 3.6
33.18 Nadja Trygg 88 Hammarby Västerås 26.5

Sjukamp/K

5.244 Ellinor Rosenquist 89 Norrköping Visby 10.6
5.127 Josefin Svensson 89 Hjorten Lerum 27.5
4.334 Malin Wiberg 89 Kalmarsund Lerum 27.5
4.187 Emelie Haaparanta 88 Täby Nyköping 5.8
4.166 Lovisa Lindhe 89 Kristinehamn Nyköping 5.8
3.999 Anna Lergård 88 Istrum Uddevalla 8.7
3.998 Angelica Engberg 89 Hässelby Nyköping 5.8
3.954 Sofie Erenlöf 89 Gefle Gävle 23.9
3.806 Alexandra Axell 89 Lerum Lerum 27.5
3.741 Mimmie Andersson 89 Åhus Eslöv 23.9
3.605 Emma Lagerqvist 89 Åhus Eslöv 23.9
3.400 Melinda Ymsén 88 Kristianstad Eslöv 23.9
3.385 Linda Rönn 89 Rigor Uddevalla 8.7
3.318 Ellinor Segerlind 88 Glanshammar Glanshammar 30.9
3.249 Josefin Jansson 89 Östhammar Enköping 15.7

>