Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Söndag 8 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa K 2007

[MÄN] [KVINNOR] [P19] [F19] [P17] [F17] [P16] [F16] [P15] [F15] [P14] [F14]

Senast uppdaterad 30 DEC, 2007
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda utomhus 2007.

100m

11.36 Susanna Kallur 81 Falun Vaasa, FIN 23.6
11.64 Jenny Kallur 81 Falun Göteborg/U 9.9
11.66 Lena Berntsson 78 Ullevi Göteborg/U 9.9
11.81 Lena Aruhn 70 Ume FI Donnas, ITA 15.7
11.84 Maria Gustafsson 88 Råby-Rekarne Hengelo, NED 26.5
11.84 Emma Rienas 82 IF Göta Karlstad 26.7
11.88 Isabelle Eurenius 89 Sollefteå Esbjerg, DEN 2.9
11.89 Julia Skugge 88 Glanshammar Uddevalla 24.8
11.89 Malin Ström 86 Bollnäs Uddevalla 24.8
11.92 Elin Backman 88 Helsingborg Uddevalla 24.8
11.92 Martina Salander 92 Fredrikshof Göteborg/U 30.6
11.94 Nina Runvik 87 Malmö Uddevalla 24.8
11.94 Linnéa Collin 89 Helsingborg Helsingborg 8.7
11.96 Evelina Lunner 86 Västerås Västerås 29.7
12.01 Stina Smibacker 83 Växjö Göteborg/U 30.6
12.10 Caroline Sandsjoe 92 IF Göta Karlstad 26.7
12.13 Sofia Hellberg-Jonsén 89 Hammarby Västerås 26.5
12.14 Julia Tollin 89 Falun Uddevalla 24.8
12.14 Louise Kronlund 90 Falun Uddevalla 24.8
12.15 Elin Westerlund 90 KA2 Uddevalla 24.8
12.15 Caroline Lundahl 91 KA2 Sollentuna 26.5
12.18 Natalie Jägerdal 89 Malmö Gävle 14.9
12.18 Julia Mlakar 90 IF Göta Uddevalla 24.8
12.18 Malin Henriksson 78 Västerås Göteborg/U 30.6
12.19 Hanna Adriansson 92 Wärnamo Gävle 16.9
okänd vind
12.10 Emma Fredriksson 91 Täby Karlskrona 18.6
12.13 Malin Henriksson 78 Västerås Bollnäs 7.7
medvind
11.65 Lena Berntsson 78 Ullevi Helsingborg 8.7
11.88 Martina Salander 92 Fredrikshof Huddinge 16.6
11.89 Linnéa Collin 89 Helsingborg Helsingborg 8.7
12.03 Sandra Bergman 86 Råby-Rekarne Helsingborg 8.7

200m

23.38 Carolina Klüft 83 Växjö Osaka, JPN 25.8
23.74 Lena Aruhn 70 Ume FI Donnas, ITA 15.7
23.78 Jenny Kallur 81 Falun Vaasa, FIN 24.6
24.09 Martina Salander 92 Fredrikshof Göteborg/U 9.9
24.11 Elin Backman 88 Helsingborg Esbjerg, DEN 1.9
24.19 Moa Hjelmer 90 Spårvägen Göteborg/U 9.9
24.41 Pernilla Tornemark 85 Malmö Trelleborg 10.6
24.41 Maria Gustafsson 88 Råby-Rekarne Hengelo, NED 20.7
24.50 Beatrice Dahlgren 79 Mölndal Borås 9.6
24.51 Malin Ström 86 Bollnäs Eskilstuna 12.8
24.52 Stina Smibacker 83 Växjö Göteborg/U 1.7
24.55 Emma Rienas 82 IF Göta Eskilstuna 12.8
24.65 Nina Runvik 87 Malmö Jönköping 1.9
24.66 Linnea Collin 89 Helsingborg Esbjerg, DEN 1.9
24.67 Evelina Lunner 86 Västerås Göteborg/U 1.7
24.67 Jessica Samuelsson 85 Hässelby Debrecen, HUN 14.7
24.70 Helene Nordquist 80 Täby Västerås 28.7
24.71 Malin Henriksson 78 Västerås Bedford, GBR 10.6
24.71 Carolina Eriksson 88 Hässelby Karlskrona 18.6
24.73 Sofia Hellberg-Jonsén 89 Hammarby Sätra 30.5
24.74 Lena Berntsson 78 Ullevi Göteborg/S 1.8
24.74 Therese Bohlén-Kinn 87 Ullevi Uddevalla 29.7
24.77 Emma Agerbjer 85 Söderhamn Göteborg/S 1.8
24.83 Elin Lundqvist 86 IF Göta Göteborg/U 1.7
24.83 Matilda Hultgren 89 Ymer Göteborg/U 1.7
medvind
24.08 Elin Backman 88 Helsingborg Uddevalla 26.8
24.17 Malin Ström 86 Bollnäs Uddevalla 26.8
24.17 Nina Runvik 87 Malmö Uddevalla 26.8
24.30 Emma Agerbjer 85 Söderhamn Uddevalla 26.8
24.33 Linnea Collin 89 Helsingborg Uddevalla 26.8
24.49 Beatrice Dahlgren 79 Mölndal Halmstad 14.7
24.70 Sandra Knezevic 92 Huddinge Västerås 26.5

400m

53.34 Lena Aruhn 70 Ume FI Genève, SUI 9.6
53.42 Beatrice Dahlgren 79 Mölndal Göteborg/S 1.8
54.40 Emma Björkman 86 IF Göta Karlskrona 18.6
54.50 Emma Agerbjer 85 Söderhamn Växjö 9.6
54.64 Sofia Hellberg-Jonsén 89 Hammarby Mannheim, GER 22.6
54.64 Ulrika Johansson 80 Växjö Växjö 9.6
54.71 Johanna Hallberg 79 Hässelby Stockholm/S 22.8
54.88 Pernilla Tornemark 85 Malmö Eskilstuna 11.8
54.97 Moa Hjelmer 90 Spårvägen Göteborg/U 8.9
55.32 Erica Mårtensson 79 IF Göta Göteborg/U 8.9
55.37 Louise Gundert 80 IF Göta Karlskrona 18.6
55.66 Helene Nordquist 80 Täby Eskilstuna 11.8
56.01 Kim Petersson 90 Lund Göteborg/U 8.9
56.25 Josefin Magnusson 89 Malmö Esbjerg, DEN 2.9
56.29 Malin Henriksson 78 Västerås Västerås 29.7
56.34 Frida Flodström 87 Tureberg Västerås 29.7
56.59 Sofie Persson 87 Helsingborg Göteborg/S 1.8
56.65 Frida Claesson 84 Alingsås Norrköping 26.5
56.72 Caroline Enberg 87 Täby Eskilstuna 11.8
56.76 Sofia Thorin 89 Kil Uddevalla 25.8
56.96 Lotta Lindsén 90 Tureberg Göteborg/U 30.6
56.99 Stina Smibacker 83 Växjö Stockholm/S 14.6
56.99 Rebecca Högberg 84 Örebro Eskilstuna 6.6
57.04 Nina Runvik 87 Malmö Malmö/S 2.7
57.04 Lovisa Lindh 91 Kongahälla Göteborg/U 30.6
obekräftat
56.4m Josefine Kvist 89 ?, NJ ?.4
Manuell tidtagning
56.4m Josefine Kvist 89 ?, NJ ?.4

800m

2:03.89 Johanna Hallberg 79 Hässelby Tallinn, EST 22.7
2:04.62 Kajsa Haglund 81 Hässelby Leiden, NED 9.6
2:05.33 Sofia Öberg 90 Lidingö Leiden, NED 9.6
2:05.76 Frida Flodström 87 Tureberg Göteborg/S 1.8
2:05.79 Louise Fredriksson 80 IF Göta Gent, BEL 15.7
2:06.09 Elin Wiik 85 Hässelby Leiden, NED 9.6
2:06.55 Jenny Holmroos 86 Västerås Leiden, NED 9.6
2:07.19 Lisa Nauclér 84 Täby Eugene, OR 25.5
2:07.66 Vendela Mindelöf 92 Hässelby Sollentuna 26.5
2:08.07 Flo Jonsson 78 Spårvägen Karlstad 26.7
2:08.41 Charlotte Schönbeck 84 Lidingö Breda, NED 18.8
2:09.62 Ulrika Johansson 75 Rånäs Sollentuna 26.5
2:09.96 Maria Westher 90 Karlskoga Leiden, NED 9.6
2:10.35 Erica Mårtensson 79 IF Göta Stockholm/S 14.6
2:10.49 Josefine Koskinen 89 Enhörna Stockholm/S 7.8
2:10.80 Lovisa Lindh 91 Kongahälla Göteborg/U 1.7
2:10.86 Carolina Klüft 83 Växjö Götzis, AUT 27.5
2:11.15 Mary Alenbratt 90 Kongahälla Göteborg/U 1.7
2:11.20 Sara Trané 85 Mölndal Los Angeles, CA 24.3
2:11.20 Magdalena Ottersten 85 Hässelby Sollentuna 27.6
2:11.28 Jenny Olsson 85 Örebro Karlstad 26.7
2:11.30 Moa Westman 86 Rånäs Eskilstuna 10.8
2:11.44 Hanna Karlsson 79 Malmö Sollentuna 27.6
2:11.54 Ulrika Johansson 80 Växjö Skruv 19.5
2:11.68 Marlin Brown 75 Spårvägen Sollentuna 26.5

1500m

4:12.99 Kajsa Haglund 81 Hässelby London, GBR 25.8
4:15.19 Flo Jonsson 78 Spårvägen London, GBR 25.8
4:16.99 Ulrika Johansson 75 Rånäs Leiden, NED 9.6
4:21.72 Hanna Karlsson 79 Malmö Nijmegen, NED 23.5
4:23.24 Charlotte Schönbeck 84 Lidingö Eugene, OR 25.5
4:23.34 Christin Johansson 78 Kville Göteborg/S 1.8
4:23.98 Christina Lindblom 88 Hässelby Leiden, NED 9.6
4:25.39 Jenny Holmroos 86 Västerås Uden, NED 4.8
4:25.76 Madeleine Larsson 81 Hässelby Karlskrona 18.6
4:25.92 Magdalena Ottersten 85 Hässelby Leiden, NED 9.6
4:26.54 Marlin Brown 75 Spårvägen Eskilstuna 12.8
4:28.43 Sara Trané 85 Mölndal Westwood, CA 13.4
4:29.84 Mary Alenbratt 90 Kongahälla Leiden, NED 9.6
4:31.93 Moa Westman 86 Rånäs Karlskrona 18.6
4:32.78 Frida Flodström 87 Tureberg Uddevalla 25.8
4:33.13 Lisa Nauclér 84 Täby Fresno, CA 31.3
4:34.39 Maria Westher 90 Karlskoga Göteborg/U 8.9
4:34.47 Lisa Voltaire 87 Täby Baltimore, MD 6.5
4:34.9m Maria Åkesson 76 Hamilton, NZL 6.2
4:35.73 Nina Andersson 85 Helsingborg Uddevalla 25.8
4:36.20 Lena Melbäck 81 Spårvägen Göteborg/S 1.8
4:36.25 Pernilla Sävestrand 86 Sävedalen Tallahassee, FL 31.3
4:36.35 Anja Lindberg 76 Spårvägen Göteborg/S 1.8
4:36.45 Hanna Holst 85 Rånäs Berkeley, CA 28.4
4:36.62 Cecilia Jeverstam 76 Mölndal Göteborg/S 1.8

3000m

9:38.52 Jessica Gylfe 80 Högby Växjö 10.6
9:38.75 Ulrika Johansson 75 Rånäs Vaasa, FIN 23.6
9:40.52 Charlotte Sinclair 88 IS Göta Esbjerg, DEN 1.9
9:46.14 Christina Lindblom 88 Hässelby Sollentuna 27.6
9:46.35 Madeleine Larsson 81 Hässelby Västerås 17.8
9:47.97 Magdalena Ottersten 85 Hässelby Sävedalen 7.7
9:49.90 Anneli Fransson 78 Rånäs Sollentuna 27.6
9:50.07 Therese Sjöström 89 Falun Sävedalen 7.7
9:52.91 Johanna Bjermkvist 83 Huddinge Huddinge 17.6
9:56.65 Tove Berg 77 Spårvägen Glendale, CA 30.3
9:57.59 Cecilia Jeverstam 76 Mölndal Sävedalen 7.7
9:58.40 Nina Andersson 85 Helsingborg Västerås 17.8
10:04.09 Maria Westher 90 Karlskoga Göteborg/U 9.9
10:05.16 Anita Nordenström 75 Mora Kvarnsveden 17.6
10:05.63 Linda Ström 77 Hässelby Sollentuna 27.6
10:07.64 Anja Lindberg 76 Spårvägen Solihull, GBR 20.6
10:08.16 Nathalie Rohlén 90 Lidingö Göteborg/U 9.9
10:11.98 Mary Alenbratt 90 Kongahälla Gävle 16.9
10:13.72 Lilian Magnusson 68 Spårvägen Sollentuna 27.6
10:14.85 Sofia Öberg 90 Lidingö Stockholm/S 14.8
10:15.94 Charlotta Fougberg 85 Ullevi Västerås 17.8
10:16.67 Katarina Johansson 71 Kville Västerås 17.8
10:17.14 Klara Bodinson 90 Lidingö Stockholm/S 14.8
10:22.70 Lovisa Backemar 85 Spårvägen Stockholm/S 14.8
10:24.49 Sanna Mustonen 91 Enhörna Huddinge 15.8
obekräftat
9:25.0m Christin Johansson 78 Kville Stockholm/S 7.8

5000m

15:52.50 Christin Johansson 78 Kville Stockholm/S 7.8
16:16.68 Lisa Blommé 78 Hässelby Manchester, GBR 9.6
16:25.51 Anneli Fransson 78 Rånäs Manchester, GBR 9.6
16:31.76 Hanna Karlsson 79 Malmö Göteborg/U 8.9
16:35.81 Jessica Gylfe 80 Högby Sollentuna 27.6
16:39.34 Lilian Magnusson 68 Spårvägen Eskilstuna 12.8
16:47.36 Anna von Schenck 73 Hässelby Eskilstuna 12.8
16:49.70 Johanna Bjermkvist 83 Huddinge Sätra 20.6
16:55.07 Anna Rahm 81 Rånäs Eskilstuna 12.8
16:59.06 Tove Berg 77 Spårvägen Eagle Rock, CA 3.6
17:00.24 Linda Ström 77 Hässelby Sollentuna 27.6
17:03.89 Cecilia Jeverstam 76 Mölndal Sollentuna 27.6
17:04.3m Charlotte Sinclair 88 IS Göta Stockholm/S 10.10
17:29.42 Madeleine Larsson 81 Hässelby Stockholm/S 14.6
17:39.4m Louise Wiker 79 Hässelby Stockholm/S 10.10
17:42.19 Christina Lindblom 88 Hässelby Sollentuna 27.6
17:43.03 Anja Lindberg 76 Spårvägen Eskilstuna 12.8
17:43.06 Katarina Johansson 71 Kville Lerum 21.6
17:43.76 Nina Andersson 85 Helsingborg Uddevalla 26.8
17:45.07 Therese Sjöström 89 Falun Eskilstuna 12.8
17:47.9m Hanna Jonson 82 Enhörna Stockholm/S 10.10
17:49.98 Hanna Michaelsson 89 Rånäs Sätra 20.6
17:51.3m Helene Malmkvist 83 Studenterna Stockholm/S 10.10
17:54.45 Malin Öhrn 69 Växjö Villstad 2.9
17:54.45 Annika Kihlström 74 Solvikingarna Lerum 21.6

10000m

34:32.21 Lilian Magnusson 68 Spårvägen Eskilstuna 10.8
34:37.89 Anneli Fransson 78 Rånäs Eskilstuna 10.8
34:39.82 Anna Rahm 81 Rånäs Eskilstuna 10.8
34:48.36 Anna von Schenck 73 Hässelby Eskilstuna 10.8
35:05.30 Charlotte Sinclair 88 IS Göta Eskilstuna 10.8
35:07.85 Hanna Karlsson 79 Malmö Göteborg/U 9.9
35:36.62 Cecilia Jeverstam 76 Mölndal Eskilstuna 10.8
36:00.62 Tove Berg 77 Spårvägen San Mateo, CA 18.5
36:12.00 Anita Nordenström 75 Mora Kvarnsveden 28.8
36:31.19 Åsa Höög 71 Kumla Glanshammar 1.8
36:34.76 Hanna Jonson 82 Enhörna Sätra 18.9
36:55.47 Madeleine Hedberg 83 Motala Eskilstuna 10.8
37:05.77 Kajsa Berg 79 Huddinge Eskilstuna 10.8
37:21.12 Karin Wåhlstedt 60 Järvsö Bollnäs 15.5
37:34.27 Jenny Jansson 76 Kattisavan Skellefteå 6.9
37:52.61 Cornelia Henriksson 85 Lahnajärvi Övertorneå 25.8
38:11.53 Åsa Lindqvist 78 IKS Umeå Skellefteå 6.9
38:12.19 Pia Thomasson 65 IF Göta Glanshammar 1.8
38:17.93 Letu Abraha 77 Sundbyberg Sätra 18.9
38:53.4m Alexandra Svensson 86 Storebro Växjö 6.7
38:54.21 Ulrika Gullberg 70 Brattås Uddevalla 4.9
39:12.61 Marie Eriksson 86 Tväråselet Härnösand 17.6
39:27.1m Annika Kihlström 74 Solvikingarna Göteborg/S 24.9
39:27.5m Cecilia Lindström 80 Solvikingarna Göteborg/S 24.9
39:43.29 Anna Tano-Nordin 82 Lulekamraterna Övertorneå 25.8

Halvmarathon

1:13.31 Anna Rahm 81 Rånäs Göteborg 12.5
1:14.20 Lena Gavelin 74 Trångsviken Paris, FRA 11.3
1:14.40 Anna von Schenck 73 Hässelby Remich, LUX 30.9
1:14.51 *Isabellah Andersson 80 Oskarshamn Stockholm 1.9
1:15.35 Anneli Fransson 78 Rånäs Göteborg 12.5
1:17.32 Jenny Johannesson 76 Hässelby Berlin, GER 1.4
1:18.00 Lilian Magnusson 68 Spårvägen Berlin, GER 30.9
1:18.21 Jessica Gylfe 80 Högby Göteborg 12.5
1:18.21 Charlotte Sinclair 88 IS Göta Veberöd 9.9
1:18.43 Lena Eliasson 81 Hakarpspojkarna Stockholm 1.9
1:18.49 Hanna Jonson 82 Enhörna Cremona, ITA 21.10
1:18.52 Anita Nordenström 75 Mora Göteborg 12.5
1:19.09 Anja Lindberg 76 Spårvägen Göteborg 12.5
1:19.31 Cecilia Jeverstam 76 Mölndal Göteborg 12.5
1:19.59 Åsa Höög 71 Kumla Göteborg 12.5
1:21.09 Camilla Andersson 71 Hässelby Göteborg 12.5
1:21.13 Cecilia Fager 75 Hässelby Göteborg 12.5
1:21.22 Therese Hagersjö 77 Göteborg 12.5
1:21.31 Karin Schön 62 Kville Roma, ITA 18.3
1:21.47 *Tiffany Strand 76 Hässelby Stockholm 1.9
1:21.47 Johanna Bohlin 90 Norrköping Göteborg 12.5
1:21.53 Madeleine Hedberg 83 Motala Motala 28.7
1:22.12 Josefin Gerdevåg 81 Start Göteborg 12.5
1:22.16 Ann Björklund 71 Spårvägen Stockholm 1.9
1:22.22 Kajsa Berg 79 Huddinge Stockholm 1.9

Marathon

2:35.08 Anna Rahm 81 Rånäs Hamburg, GER 29.4
2:37.06 Anna von Schenck 73 Hässelby Frankfurt, GER 28.10
2:37.47 Lilian Magnusson 68 Spårvägen Berlin, GER 30.9
2:47.41 Charlotte Sinclair 88 IS Göta Odense, DEN 23.9
2:48.50 Malin Ewerlöf Krepp 72 Spårvägen New York, NY 4.11
2:49.05 Karin Schön 62 Kville Roma, ITA 18.3
2:53.16 Johanna Ottosson 76 Auckland, NZL 28.10
2:55.41 Kajsa Berg 79 Huddinge Växjö 13.10
2:57.27 *Tiffany Strand 76 Hässelby Chicago, IL 7.10
2:57.36 Annica Karlsson 77 Studenterna Frankfurt, GER 28.10
2:59.07 Pernilla Karlsson 76 Spårvägen Sevilla, ESP 11.2
2:59.14 Ingmarie Nilsson 66 Hässelby Stockholm 9.6
2:59.34 Jenny Johannesson 76 Hässelby Stockholm 9.6
3:05.21 Annika Kihlström 74 Solvikingarna Växjö 13.10
3:07.01 Alexandra Svensson 86 Storebro Växjö 13.10
3:07.10 Catharina Sundelöf 66 Södertälje IF Växjö 13.10
3:07.45 Kajsa Friström 65 Fredrikshof Vällingby 31.3
3:07.59 Eva-Lotta Hallberg 71 Studenterna Milano, ITA 2.12
3:08.04 Kerstin Hallberg 57 Akele Växjö 13.10
3:08.36 Meta Steinbach-Olsson 67 Team Blekinge Burg, GER 22.4
3:09.13 Janna Sand-Dejmek 72 Falmouth, MA 28.10
3:09.20 Jenny Jansson 76 Kattisavan Strömsund 3.11
3:09.59 Christina Forslund 65 Nyland Strömsund 3.11
3:10.33 Eva-Britt Karlsson 65 Sundsvall Barcelona, ESP 4.3
3:10.56 Anneli Södergårds 63 Hultsfred Barcelona, ESP 4.3
obekräftat
2:54.15 Lisa Wiklund 70 Spårvägen Lahore, PAK 14.1

3000m hinder/76.2

9:38.55 Christin Johansson 78 Kville Heusden-Zolder, BEL 28.7
10:12.60 Ulrika Johansson 75 Rånäs Göteborg/U 9.9
10:19.89 Sara Trané 85 Mölndal Palo Alto, CA 12.5
10:26.17 Lena Örn 88 Hellas Hengelo, NED 21.7
10:37.75 Hanna Holst 85 Rånäs Palo Alto, CA 30.3
10:48.04 Charlotta Fougberg 85 Ullevi Sävedalen 1.9
11:06.74 Maria Åkesson 76 Inglewood, NZL 3.3
11:13.87 Klara Bodinson 90 Lidingö Eskilstuna 11.8

100m häck/84.0

12.49 Susanna Kallur 81 Falun Berlin, GER 16.9
13.08 Jenny Kallur 81 Falun Osaka, JPN 27.8
13.15 Carolina Klüft 83 Växjö Osaka, JPN 25.8
13.72 Emma Hansson 86 Malmö Debrecen, HUN 12.7
13.80 Lena Berntsson 78 Ullevi Helsingborg 7.7
13.88 Johanna Sjöström 86 Västerås Göteborg/U 1.7
14.12 Emma Magnusson 85 Växjö Helsingborg 7.7
14.16 Emma Tuvesson 91 Helsingborg Helsingborg 26.5
14.17 Jessica Samuelsson 85 Hässelby Osaka, JPN 25.8
14.26 Elin Westerlund 90 KA2 Vejle, DEN 23.6
14.29 Frida Linde 90 Täby Visby 9.6
14.39 Fatima Makakala 89 Hammarby Karlskrona 18.6
14.47 Emilia Rundqvist 88 Kalmarsund Göteborg/U 1.7
14.47 Anna Marberg 81 Trollhättans SK Trollhättan 16.6
14.52 Siri Fagerlund 86 Helsingborg Kalmar 22.9
14.54 Nadja Casadei 83 Lidingö Visby 9.6
14.56 Josefin Svensson 89 Hjorten Uddevalla 25.8
14.59 Ellen Sääw 90 Stocksäter Eskilstuna 12.8
14.63 Johanna Riex 89 Eslöv Göteborg/U 1.7
14.63 Erika Persson 88 IF Göta Sollentuna 25.5
14.74 Ellinore Hallin 87 Enköping Szczecin, POL 7.7
14.90 Ellinor Rosenquist 89 Norrköping Helsingborg 7.7
14.90 Jennie Hurkmans 84 Tureberg Szczecin, POL 7.7
15.00 Moa Larsson 85 Ullevi Lerum 21.6
15.05 Isabelle Eurenius 89 Sollefteå Sollentuna 27.5
medvind
13.61 Emma Hansson 86 Malmö Uddevalla 25.8
13.80 Johanna Sjöström 86 Västerås Västerås 26.5
13.90 Emma Magnusson 85 Växjö Uddevalla 25.8
14.11 Jessica Samuelsson 85 Hässelby Stockholm/S 14.6
14.19 Louise Gundert 80 IF Göta Stockholm/S 14.6
14.19 Frida Linde 90 Täby Västerås 26.5
14.34 Johanna Riex 89 Eslöv Gävle 15.9
14.59 Ellinore Hallin 87 Enköping Uddevalla 25.8
14.81 Moa Larsson 85 Ullevi Uddevalla 25.8
14.83 Anna Troije 91 Tureberg Västerås 26.5
14.93 Lovisa Lindhe 89 Kristinehamn Gävle 15.9
som ej svensk medborgare
14.16 Ida Aidanpää 88 Kuivakangas Lappeenranta, FIN 3.8

400m häck/76.2

56.19 Erica Mårtensson 79 IF Göta Osaka, JPN 27.8
58.22 Louise Gundert 80 IF Göta Chania, GRE 9.6
58.58 Ulrika Johansson 80 Växjö Göteborg/U 8.9
58.78 Emma Björkman 86 IF Göta Karlstad 26.7
59.43 Sanna Jansson 89 Örebro Hengelo, NED 20.7
59.66 Emilia Granqvist 90 Östersund Ostrava, CZE 13.7
61.21 Nuulu Ndiwabene 84 Spårvägen Göteborg/U 29.6
61.65 Louise Martin 87 Hässelby Uddevalla 26.8
61.75 Caroline Enberg 87 Täby Uddevalla 26.8
62.30 Amanda Nilsson 83 Älven Luleå 14.7
63.16 Mikaela Grahm 87 Täby Sätra 30.5
63.28 Sofia Grahm 87 Täby Sätra 30.5
63.52 Katarina Wikander 67 Helsingborg Helsingborg 26.5
63.56 Charlotte Johansson 86 Lidingö Eskilstuna 10.8
64.00 Lovisa Lindh 91 Kongahälla Sävedalen 18.8
64.00 Cecilia Edfors 87 Sollefteå Sollentuna 26.5
64.06 Paulina Engfors 90 Hammarby Sätra 30.5
64.09 Jessica Hermansson 88 Eslöv Helsingborg 26.5
64.37 Sofia Stensiö 88 Hässelby Stockholm/S 14.6
64.42 Josefine Kvist 89 South Plainfield, NJ 25.5
64.99 Ida Gillerfors 85 Gotland Uddevalla 25.8
65.54 Linda Luts 89 Ullevi Stockholm/S 14.6
65.65 Karolina Busznyak 84 Tumba Norrköping 18.8
66.68 Jennie Hurkmans 84 Tureberg Västerås 26.5
66.71 Emma Lagerqvist 89 Åhus Ystad 18.8
Manuell tidtagning
65.2m Beatrice Enckell 88 Udd Karlshamn 18.8

Höjd

2.02 Kajsa Bergqvist 76 Tureberg Torino, ITA 8.6
1.95 Emma Green 84 Örgryte Roma, ITA 13.7
1.95 Carolina Klüft 83 Växjö Osaka, JPN 25.8
1.92 Ebba Jungmark 87 Mölndal Kil 10.6
1.85 Erika Wiklund 88 Trångsviken Celle Ligure, ITA 27.6
1.84 Jenny Isgren 81 Spårvägen Sätra 10.6
1.82 Frida Brolin 85 Ärla Gävle 20.7
1.80 Victoria Dronsfield 91 IF Göta Stockholm/S 9.8
1.78 My Nordström 90 Norrköping Göteborg/U 8.9
1.74 Anna Alexson 87 Kyrkhult Sollentuna 25.5
1.74 Angelica Johansson 83 Örgryte Malmö/He 4.8
1.73 Madeleine Serenhov 91 Lidingö Ängelholm 19.8
1.73 Marie Wall 92 Kongahälla Kungälv 24.6
1.73 Ellen Björklund 90 Lund Stockholm/S 9.8
1.72 Johanna Hellgren 92 Bålsta Sätra 10.6
1.72 Sofie Almqvist 90 Skellefteå Umeå 19.8
1.72 Sofia Kask 89 Lund Hässleholm 28.7
1.72 Sandra Asplund 85 IFK Umeå Göteborg/U 29.6
1.71 Elin Westerlund 90 KA2 Vejle, DEN 23.6
1.71 Frida Linde 90 Täby Vejle, DEN 23.6
1.71 Josefin Svensson 88 Falkenberg Uddevalla 24.8
1.71 Helena Redborg 83 Tureberg Sollentuna 25.5
1.71 Linn Gustavsson 92 Ymer Olofström 26.5
1.70 Elin Alm 90 Pallas Göteborg/U 1.7
1.70 Sofie Skoog 90 Ekshärad Göteborg/U 1.7
1.70 Jessica Samuelsson 85 Hässelby Debrecen, HUN 14.7
1.70 Linnea Linjamaa 91 Frösön Hudiksvall 14.7
1.70 Louise Lindberg 91 Trollhättans SK Trollhättan 16.6
1.70 Lina Alainentalo 92 Boden Nyköping 4.8
1.70 Ellinore Hallin 87 Enköping Visby 9.6
obekräftat
1.73 Josefin Svensson 88 Falkenberg Sävedalen ??.6
1.72 Jessica Robson 89 Järvsö Los Alamitos, CA 22.3

Stav

4.40 Hanna-Mia Persson 78 Örgryte Göteborg/U 29.6
4.35 Maria Rendin 82 Malmö Halmstad 14.7
4.20 Linda Berglund 81 Växjö Göteborg/S 1.8
4.07 Petra Olsen 90 Malmö Göteborg/U 30.6
4.05 Anna Nilson 91 Malmö Ostrava, CZE 14.7
4.05 Fanny Berglund 88 Göteborgs KIK Mannheim, GER 22.6
4.03 *Alisa Dimante 88 Malmö Göteborg/U 1.7
4.00 Emelie Gustafsson 88 Malmö Lerum 21.6
3.90 Angelica Bengtsson 93 Växjö Halmstad 15.7
3.90 Lisa Wälitalo 82 KA2 Karlskrona 18.6
3.90 Isabell Lilja 87 Malmö Malmö/S 2.7
3.85 Cecilia Jansson 85 Göteborgs KIK Göteborg/S 5.8
3.72 Nathalie Busk 91 Malmö Stenungsund 26.8
3.71 Madeleine Nilsson 90 Kvarnsveden Gävle 22.7
3.70 Martina Wahnström 87 Ullevi Borås 9.6
3.68 Klara Persson 80 Spårvägen Eskilstuna 11.8
3.66 Sara Eriksson 91 KA2 Växjö 1.9
3.65 Linda Carlsson 90 Ymer Göteborg/S 1.8
3.63 Victoria Bengtsson 90 Växjö Nässjö 4.8
3.62 Hanna Påhlsson 89 Malmö Karlskrona 25.7
3.60 Michaela Meijer 93 Mölndal Halmstad 15.7
3.60 Malin Dahlström 89 Göteborgs KIK Lübeck, GER 26.5
3.52 Hedvig Samuelsson 91 Kalmarsund Tranås 16.6
3.50 Amanda Forsman 90 Skellefteå Skellefteå 20.5
3.46 Sophie Jensen 92 Malmö Malmö/S 25.5

Längd

6.85 Carolina Klüft 83 Växjö Osaka, JPN 26.8
6.18 *Julia Korneeva 87 Hammarby Karlskrona 18.6
6.18 Erica Jarder 86 Väsby Sätra 31.5
6.12 Caroline Lundahl 91 KA2 Växjö 9.6
6.04 Linda Berntsson 87 Mölndal Göteborg/U 9.9
6.02 Malin Marmbrandt 85 Västerås Eskilstuna 12.8
5.97 Erika Wiklund 88 Trångsviken Esbjerg, DEN 1.9
5.95 Andrea Nybäck 90 Westmannia Uddevalla 24.8
5.94 Elin Westerlund 90 KA2 Karlskrona 18.6
5.94 Malin Olsson 90 Malmö Göteborg/U 30.6
5.90 Sandra Bergman 86 Råby-Rekarne Eskilstuna 12.8
5.90 Martina Salander 92 Fredrikshof Göteborg/U 29.6
5.88 Jessica Samuelsson 85 Hässelby Osaka, JPN 26.8
5.86 Isabelle Eurenius 89 Sollefteå Celle Ligure, ITA 27.6
5.84 Nadja Casadei 83 Lidingö Eskilstuna 12.8
5.83 Jasmine Andersson 88 Kalmarsund Högby 13.5
5.83 Sofia Lund 86 Hässelby Västerås 29.7
5.82 Emelie Nilsson 88 Falkenberg Esbjerg, DEN 1.9
5.77 Melissa Stenzon 91 Stenungsund Lerum 19.8
5.74 Josefin Svensson 89 Hjorten Lerum 27.5
5.72 Sofie Sandberg 85 Örebro Eskilstuna 11.8
5.70 Frida Linde 90 Täby Ostrava, CZE 14.7
5.69 Ellinore Hallin 87 Enköping Visby 10.6
5.66 Emma Fredriksson 91 Täby Göteborg/U 30.6
5.64 Pernilla Tornemark 85 Malmö Vellinge 25.7
medvind
6.13 Caroline Lundahl 91 KA2 Växjö 9.6
6.01 Jessica Samuelsson 85 Hässelby Gavà, ESP 30.6
5.98 Martina Salander 92 Fredrikshof Stenungsund 25.8
5.86 Emelie Nilsson 88 Falkenberg Sävedalen 2.6
5.80 Ellinore Hallin 87 Enköping Uddevalla 26.8
5.75 Ellinor Rosenquist 89 Norrköping Helsingborg 8.7
5.73 Julia Lärkert 89 Lidingö Göteborg/U 30.6
5.70 Malin Dahlström 89 Göteborgs KIK Helsingborg 8.7
5.68 Linda Bergh 89 Hässelby Sollentuna 26.5
5.65 Malin Eriksson 91 Örebro Eskilstuna 11.8
5.64 Elin Andersson 86 Hässelby Kungsängen 21.5
5.64 Johanna Nilsson 90 Kristianstad Göteborg/U 30.6

Tresteg

14.02 Carolina Klüft 83 Växjö Göteborg/U 8.9
13.39 Emma Green 84 Örgryte Vaasa, FIN 23.6
13.03 Izehi Ileso 89 Ullevi Uddevalla 29.7
13.00 Sara Brankell 81 Mölndal Sävedalen 1.9
12.95 Maria Augutis 90 Ullevi Uddevalla 26.8
12.93 Anna Göransdotter Nilsson 77 Umedalen Sävedalen 1.9
12.52 Malin Marmbrandt 85 Enköping Eskilstuna 10.8
12.43 Erica Jarder 86 Väsby Sätra 29.5
12.40 Sara Gelin 80 Spårvägen Stockholm/S 14.6
12.39 Angelica Ström 81 Gefle Gävle 9.9
12.26 Anna Alexson 87 Kyrkhult Sollentuna 25.5
12.23 Stina Ek 93 Klippan Malmö/He 25.8
12.16 Malin Hamrén 86 Bollnäs Söderhamn 18.8
12.12 Sophie Jensen 92 Malmö Göteborg/U 30.6
12.12 Ellen Björklund 90 Lund Göteborg/U 8.9
12.07 Kristin Franke-Björkman 91 IF Göta Örebro 2.9
12.07 Karin Larsson 90 Ullevi Kungälv 24.6
12.05 Kajsa Levin 83 Mölndal Göteborg/U 1.7
12.05 Rebecca Strand 89 Filipstad Karlstad 18.8
12.02 Sofie Lindesten 88 Väsby Eskilstuna 10.8
12.02 Lovisa Lindh 91 Kongahälla Gävle 14.9
12.00 Louise Thornander 92 Upsala Göteborg/U 30.6
11.90 Sara Olsson 90 Finish Vellinge 17.6
11.82 Åse Lundin 88 Göteborgs KIK Lerum 21.6
11.82 Doreen Nagawa 82 Ullevi Tuscaloosa, AL 25.3
okänd vind
11.84 Doreen Nagawa 82 Ullevi Athens, OH 31.3
medvind
14.17 Carolina Klüft 83 Växjö Göteborg/U 8.9
13.01 Maria Augutis 90 Ullevi Göteborg/U 8.9
12.65 Malin Marmbrandt 85 Enköping Uppsala 15.8
12.49 Erica Jarder 86 Väsby Sätra 29.5
12.42 Kajsa Levin 83 Mölndal Sävedalen 1.9
12.08 Helena Redborg 83 Tureberg Västerås 26.5
12.06 Sofie Lindesten 88 Väsby Eskilstuna 10.8
12.06 Louise Thornander 92 Upsala Uppsala 7.7
11.95 Sofia Bejgarn 88 Väsby Uppsala 8.7

Kula/4.0

17.72 Helena Engman 76 Riviera Torino, ITA 8.6
15.42 Catarina Andersson 77 Hässelby Göteborg/U 9.9
15.28 Linda Nestorsson 75 Ullevi Nyköping 2.6
15.07 Linda-Marie Mårtensson 71 Hässelby Sävedalen 1.9
15.00 Carolina Hjelt 86 Huddinge Halle, GER 20.5
14.81 Carolina Klüft 83 Växjö Osaka, JPN 25.8
14.30 Jessica Samuelsson 85 Hässelby Debrecen, HUN 14.7
14.11 Mikaela Johansson 84 Ärla Baton Rouge, LA 31.3
14.06 Ellinore Hallin 87 Enköping Uddevalla 25.8
13.93 Anna Söderberg 73 Ullevi Göteborg/S-K 12.10
13.79 Marie Barenfeld 85 Växjö Uddevalla 25.8
13.28 Jenny Johansson 88 Västerås Esbjerg, DEN 2.9
13.23 Maria Bengtsson 88 Växjö Högby 13.5
13.08 Karin Olsson 75 Helsingborg Helsingborg 26.5
12.96 Veronica Karlsson 80 Ullevi Helsingborg 17.7
12.93 Anna Wikström 87 Tumba Nyköping 2.6
12.92 Teres Christensson 89 Trollhättans SK Gävle 16.9
12.91 Hanna Erlandsson 90 Hovslätt Bottnaryd 30.6
12.75 Frida Åkerström 90 Huddinge Huddinge 22.9
12.48 Jenny Davidsson 88 Hammarby Sätra 6.5
12.35 Elinor Forssander 88 Hässelby Torsby 26.5
12.31 Cecilia Nilsson 79 Råby-Rekarne Råby-Rekarne 22.9
12.23 Nadja Casadei 83 Lidingö Nyköping 4.8
12.10 Victoria Johansson 90 Norrköping Norrköping 18.8
12.10 Veronica Lundgren 86 Ånge Sundsvall 20.6

Diskus/1.0

62.98 Anna Söderberg 73 Ullevi Ostrava, CZE 27.6
56.06 Maria Pettersson 77 Ullevi Helsingborg 28.6
51.57 Sofia Larsson 88 IF Göta Nyköping 2.6
50.72 Veronica Karlsson 80 Ullevi Halmstad 13.7
48.83 Jenny Johansson 88 Västerås Västerås/Ap 28.7
47.77 Linda Nestorsson 75 Ullevi Helsingborg 26.5
47.40 Angela Åkeson 79 IF Göta Gävle 21.7
47.13 Jasmine Henriksson 88 Eslöv Helsingborg 8.7
47.12 Elinor Forssander 88 Hässelby Esbjerg, DEN 1.9
46.91 Anna Wikström 87 Tumba Nyköping 19.9
46.23 Matilda Gunnarsson 90 Västerås Västerås/Ap 28.7
45.25 Carolina Hjelt 86 Huddinge Huddinge 15.6
44.40 Catarina Andersson 77 Hässelby Hässleholm 29.7
44.24 Lena Björk 76 Hofors Gävle 21.7
44.19 Frida Åkerström 90 Huddinge Huddinge 16.6
43.95 Maria Bengtsson 88 Växjö Högby 13.5
43.94 Marie Hilmersson 81 Falun Falun 12.5
43.69 Sandra Andersson 90 Arvika Glanshammar 17.5
42.17 Pernilla Hagberg-Axelsson 69 Ängelholm Eslöv 30.5
42.16 Anna Jonasson 91 Bore Stenungsund 25.8
41.09 Marie Barenfeld 85 Växjö Växjö 12.9
41.01 Elisabeth Brånsgård 89 Fjugesta Glanshammar 19.6
41.00 Hanna Erlandsson 90 Hovslätt Uddevalla 24.8
40.96 Camilla Westerlund 85 Spårvägen Sätra 6.5
40.91 Kristina Jacobsson 76 Huddinge Huddinge 15.6

Slägga/4.0

68.31 Cecilia Nilsson 79 Råby-Rekarne Eskilstuna 12.8
63.90 Tracey Andersson 84 Trelleborg Karlstad 26.7
63.47 Annika Hjelm 86 Huddinge Eugene, OR 26.5
62.28 Karolina Pedersen 87 Ullevi Halle, GER 20.5
62.15 Rebecka Kvist 83 Alvesta Eskilstuna 12.8
61.71 Emma Johannesson 84 Ullevi Halmstad 14.7
61.62 Marie Hilmersson 81 Falun Falun 6.9
60.81 Josefine Berg 85 Östhammar Torsby 26.5
59.49 Karin Engström 83 IF Göta Eskilstuna 12.8
55.96 Madelen Fahlstedt 83 Gefle Gävle 20.7
55.69 Mikaela Johansson 84 Ärla Beaumont, TX 26.4
54.14 Johanna Rydberg 88 Västerås Esbjerg, DEN 2.9
53.91 Elinor Forssander 88 Hässelby Nyköping 3.6
52.81 Ida Fälted 85 Ullevi Sävedalen 3.6
51.41 Maria Gustavsson 83 Falun Gävle 20.7
50.83 Linda Drougge 90 Rånäs Sätra 6.5
50.82 Emma Jones 85 Ullevi Göteborg/S-K 28.4
50.65 Anna Söderberg 73 Ullevi Göteborg/S-K 12.10
49.98 Frida Brolin 85 Ärla Nyköping 3.6
49.77 Petra Öberg 89 Nyköping Nyköping 24.6
49.38 Anna Zachrisson 82 Ullevi Göteborg/S-K 12.9
48.69 Ida Storm 91 Hinden Gävle 15.9
48.50 Emma Ståhlberg 86 Spårvägen Denton, TX 14.4
47.87 Nike Hermans 90 Huddinge Uddevalla 25.8
47.13 Amanda Eriksson 90 Kil Karlstad/M 29.12
tvivelaktigt resultat
58.34 Mikaela Johansson 84 Ärla Lafayette, LA 17.3
obekräftat
56.08 Mikaela Johansson 84 Ärla Lafayette, LA 17.3

Spjut/600

57.31 Annika Petersson 79 Gefle Eskilstuna 12.8
52.68 Anna Wessman 89 Växjö Hengelo, NED 20.7
50.39 Marléne Lindström 85 Ununge Eskilstuna 12.8
48.10 Mikaela Wieslander 81 Växjö Palafrugell, ESP 26.5
47.98 Carolina Klüft 83 Växjö Osaka, JPN 26.8
47.51 Izabel Savic 83 IF Göta Kil 10.6
46.22 Marie Barenfeld 85 Växjö Eskilstuna 12.8
45.81 Ellinor Widh 90 Pallas Gävle 14.9
45.76 Jennie Hurkmans 84 Tureberg Eskilstuna 12.8
45.54 Josefine Westelindh 90 Ängelholm Tårnby, DEN 5.5
44.84 Elisabet Wahlander 60 Alingsås Lerum 21.6
44.83 Matilda Gunnarsson 90 Västerås Ostrava, CZE 14.7
43.93 Madeleine Frykholm 84 IF Göta Göteborg/U 29.6
43.23 Mia Axelsson 91 Kristinehamn Stenungsund 24.8
42.78 Cecilia Larsson 83 Katrineholm Katrineholm 10.6
42.54 Elinor Holgersson 84 Pallas Malmö/He 4.8
42.07 Linda Åkerman 71 Halmstad Eskilstuna 12.8
41.92 Isabell Gradin 88 Sundsvall Timrå 18.8
41.90 Hanna Jönsson 88 Eslöv Helsingborg 26.5
41.83 Eleonore Larsson 90 Gefle Södertälje 6.6
41.62 Frida Linde 90 Täby Ostrava, CZE 14.7
41.19 Pernilla Wittikko 88 Haparanda SKT Luleå 9.9
41.15 Ellinor Rosenquist 89 Norrköping Visby 10.6
41.09 Anna Boberg 87 Tibro Uddevalla 24.8
41.03 Josefin Nilsson 88 Hässelby Sätra 6.5

Sjukamp/K

7.032 Carolina Klüft 83 Växjö Osaka, JPN 26.8
5.761 Jessica Samuelsson 85 Hässelby Debrecen, HUN 15.7
5.444 Nadja Casadei 83 Lidingö Nyköping 5.8
5.289 Frida Linde 90 Täby Visby 10.6
5.288 Ellinore Hallin 87 Enköping Visby 10.6
5.244 Ellinor Rosenquist 89 Norrköping Visby 10.6
5.127 Josefin Svensson 89 Hjorten Lerum 27.5
4.971 Elin Westerlund 90 KA2 Vejle, DEN 24.6
4.962 Jennie Hurkmans 84 Tureberg Visby 10.6
4.334 Malin Wiberg 89 Kalmarsund Lerum 27.5
4.315 Anna Marberg 81 Trollhättans SK Nyköping 5.8
4.304 Rebecka Karlsson 79 Alvesta Lerum 27.5
4.188 Lisa Linnell 91 Ljungby Skruv 9.9
4.187 Emelie Haaparanta 88 Täby Nyköping 5.8
4.166 Lovisa Lindhe 89 Kristinehamn Nyköping 5.8
4.157 Paulina Engfors 90 Hammarby Vejle, DEN 24.6
3.999 Anna Lergård 88 Istrum Uddevalla 8.7
3.998 Angelica Engberg 89 Hässelby Nyköping 5.8
3.954 Sofie Erenlöf 89 Gefle Gävle 23.9
3.806 Alexandra Axell 89 Lerum Lerum 27.5
3.756 Olivia Lindh 91 Gefle Gävle 23.9
3.741 Mimmie Andersson 89 Åhus Eslöv 23.9
3.606 Emelie Arvidsson 87 Hammarby Tallahassee, FL 30.3
3.605 Emma Lagerqvist 89 Åhus Eslöv 23.9
3.400 Melinda Ymsén 88 Kristianstad Eslöv 23.9

>