Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Fredag 13 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa P15 2007

[MÄN] [KVINNOR] [P19] [F19] [P17] [F17] [P16] [F16] [P15] [F15] [P14] [F14]

Senast uppdaterad 30 DEC, 2007
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda utomhus 2007.

Observera att alla ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
P19/F19: Födda 1988-89, P17/F17: Födda 1990, P16/F16: Födda 1991, P15/F15: Födda 1992, P14/F14: Födda 1993 - plus ev 94:or som tävlar under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

100m

11.12 Albert de Caprétz 92 Malmö Göteborg/U 30.6
11.19 Andreas Andersson 92 Bollnäs Gävle 16.9
11.36 O'Dain Rose 92 IFK Umeå Skellefteå 2.6
11.37 Mattias Olander 92 Högby Göteborg/U 30.6
11.39 Niklas Johansson 92 Stenungsund Göteborg/U 30.6
11.49 Erik Kvarnerup 92 Hanviken Huddinge 16.6
11.51 Hampus Andersson 92 Ullevi Borås 10.6
11.53 Anders Teigen 92 Kil Torsby 1.9
11.57 Robin Åkesson 92 Malmö Halmstad 14.7
11.59 Cedric Ullberg 92 Ymer Varberg 12.8
11.59 Jesper Lang 92 Malmö Värnamo 27.5
11.60 Oliwer Åstrand 92 Ymer Huddinge 16.6
11.60 Andreas Thuresson 92 Finspång Norrköping 6.6
11.61 Henrik Bäckström 92 KA2 Kalmar 18.7
11.62 Simon Ekström 92 Hovslätt Nässjö 20.5
11.69 Anton Gustavsson 92 Arboga Gävle 21.7
11.70 Filip Lööv 92 Kil Stockholm/S 8.8
11.71 Hugo Jansson 92 Glanshammar Visby 21.7
11.74 Henrik Wedberg 92 Hammarby Sollentuna 26.5
11.76 Marcus Blomgren 92 Finish Vellinge 16.6
11.76 Erik Gerdin 92 Valbo Gävle 18.8
medvind
11.01 Albert de Caprétz 92 Malmö Helsingborg 8.7
11.12 Andreas Andersson 92 Bollnäs Västerås 29.7
11.34 Anders Teigen 92 Kil Gävle 16.9
11.38 Niklas Johansson 92 Stenungsund Gävle 16.9
11.39 Filip Lööv 92 Kil Västerås 29.7
11.45 Henrik Bäckström 92 KA2 Kalmar 18.7
11.50 Hampus Andersson 92 Ullevi Uddevalla 28.7
11.70 Erik Gerdin 92 Valbo Gävle 16.9
11.74 Christoffer Gustavsson 92 Tjalve Västerås 29.7

300m

36.29 Filip Lööv 92 Kil Gävle 15.9
36.88 Cedric Ullberg 92 Ymer Gävle 15.9
36.94 Erik Gerdin 92 Valbo Göteborg/U 1.7
36.95 Anton Gustavsson 92 Arboga Göteborg/U 1.7
37.01 Desmond Manu 92 Sävedalen Göteborg/U 1.7
37.11 Jesper Lang 92 Malmö Stenungsund 24.8
37.13 Henrik Wedberg 92 Hammarby Stockholm/S 9.8
37.58 Henrik Bäckström 92 KA2 Halmstad 15.7
37.69 Hampus Andersson 92 Ullevi Kungälv 24.6
37.75 Oliwer Åstrand 92 Ymer Halmstad 15.7
37.91 Philip Hägglund 92 Hammarby Stenungsund 24.8
37.94 Erik Inge 92 Råby-Rekarne Eskilstuna 2.9
38.04 Simon Ekström 92 Hovslätt Stenungsund 24.8
38.11 Andreas Petersson 92 Örgryte Stenungsund 24.8
38.12 Erik Kvarnerup 92 Hanviken Huddinge 17.6
38.22 Patrik Nilsson 92 Oskarshamn Göteborg/U 1.7
38.28 Pontus Rolling 92 Halmstad Halmstad 15.7
38.35 Herman Danielsson 92 Oskarshamn Göteborg/U 1.7
38.36 Axel Österman 92 Råby-Rekarne Gävle 15.9
38.44 Viktor Eriksson 92 Tureberg Sätra 22.9
Manuell tidtagning
36.9m Erik Gerdin 92 Valbo Kvarnsveden 17.6

800m

1:59.92 Marcus Hallbäck 92 Bålsta Halmstad 14.7
2:00.40 Erik Inge 92 Råby-Rekarne Gävle 15.9
2:01.34 Patrik Nilsson 92 Oskarshamn Gävle 15.9
2:01.70 Desmond Manu 92 Sävedalen Göteborg/U 30.6
2:03.98 Daniel Gleimar 92 Ludvika Stockholm/S 9.8
2:04.01 Jakob Lillberg 92 Västerås Västerås 17.8
2:04.36 Elmar Engholm 92 Hässelby Stockholm/S 9.8
2:05.10 Bernhard Brundin 92 Sävedalen Uddevalla 28.7
2:05.36 Philip Hägglund 92 Hammarby Stockholm/S 9.8
2:05.58 Eivind Gottlieb Vedi 92 Björnstorp Hässleholm 28.7
2:05.61 Christopher Werngren 92 Halmstad Gävle 22.
2:05.83 Herman Danielsson 92 Oskarshamn Göteborg/U 30.6
2:07.50 Oscar Andreasson 92 Sävedalen Sävedalen 7.7
2:07.57 Albin Olausson 92 Åsbro Hallsberg 11.8
2:08.17 Rasmus Sundqvist 92 Falun Gävle 15.9
2:08.55 Erik Ahotupa 92 Mälarhöjden Stockholm/K 5.5
2:08.93 Albin Axelsson 92 IF Göta Göteborg/S 8.9
2:08.97 Timothy Lundkvist 92 Lidingö Sollentuna 27.5
2:09.18 Mikael Wåhlin 92 Sävedalen Lerum 21.6
2:10.19 Anders Brook 92 Österfärnebo Gävle 22.7

2000m

5:53.68 Marcus Hallbäck 92 Bålsta Halmstad 13.7
6:01.97 Oscar Andreasson 92 Sävedalen Göteborg/U 1.7
6:02.85 Bernhard Brundin 92 Sävedalen Varberg 12.8
6:07.51 Elmar Engholm 92 Hässelby Gävle 16.9
6:08.94 Emil Jansson-Borssén 92 Hälle Gävle 16.9
6:11.12 Henrik Fristedt 92 Högbo GIF Gävle 16.9
6:12.02 Niklas Persson 92 Falun Stenungsund 25.8
6:14.09 Eivind Gottlieb-Vedi 92 Björnstorp Gävle 16.9
6:14.33 Mikael Wåhlin 92 Sävedalen Göteborg/U 1.7
6:14.38 Sebastian Lundberg 92 Ljungby Göteborg/U 1.7
6:15.75 Jesper Mackeprang 92 Växjö Kalmar 30.9
6:15.76 Björn Hammar 92 Sävedalen Göteborg/U 1.7
6:16.49 Gustav Milesson 92 Stensjön Kalmar 30.9
6:18.08 Desmond Manu 92 Sävedalen Gävle 16.9
6:18.42 Emil Mårtensson 92 Hässelby Gävle 16.9
6:20.12 Julius Strömberg 92 Hälle Gävle 16.9
6:21.21 Albin Olausson 92 Åsbro Stenungsund 25.8
6:21.81 Filip Johansson 92 Sävedalen Göteborg/U 1.7
6:22.74 Daniel Gleimar 92 Ludvika Västerås 29.7
6:23.98 Axel Danielsson-Meiling 92 Arvika Gävle 16.9

1500m hinder/76.2

4:25.48 Marcus Hallbäck 92 Bålsta Gävle 20.7
4:40.25 Albin Olausson 92 Åsbro Gävle 14.9
4:40.49 Oscar Andreasson 92 Sävedalen Stenungsund 24.8
4:42.36 Elmar Engholm 92 Hässelby Gävle 14.9
4:47.40 Emil Jansson-Borssén 92 Hälle Stenungsund 24.8
4:47.49 Christopher Werngren 92 Halmstad Göteborg/U 29.6
4:48.03 Daniel Gleimar 92 Ludvika Gävle 14.9
4:50.78 Emil Blomberg 92 Triangeln Stenungsund 24.8
4:51.70 Sebastian Lundberg 92 Ljungby Göteborg/U 29.6
4:51.99 Bernhard Brundin 92 Sävedalen Kungälv 24.6
4:52.54 Björn Hammar 92 Sävedalen Göteborg/U 29.6
4:57.47 Axel Danielsson-Meiling 92 Arvika Gävle 14.9
4:57.59 Niklas Jonsson 92 Hammarby Stenungsund 24.8
4:58.93 Filip Johansson 92 Sävedalen Kungälv 24.6
4:59.3m Julius Strömberg 92 Hälle Göteborg/S 13.8
5:01.23 Emil Pettersson 92 Mora Gävle 14.9
5:01.29 Niklas Bougt 92 Hammarby Göteborg/U 29.6
5:07.66 Max-Peter Beimer 92 Hässelby Huddinge 15.6
5:09.3m Mikael Wåhlin 92 Sävedalen Göteborg/S 13.8
5:11.16 Anton Schölin 92 Finspång Norrköping 3.9

100m häck/84.0

13.33 Filip Lööv 92 Kil Karlstad 18.8
13.48 Oliwer Åstrand 92 Ymer Göteborg/U 1.7
13.78 Mattias Olander 92 Högby Gävle 14.9
13.79 Anders Leifsson 92 Kungshamn Göteborg/U 1.7
13.88 Albin Axelsson 92 IF Göta Gävle 14.9
13.94 Cedric Ullberg 92 Ymer Göteborg/S 8.9
13.97 Viktor Eriksson 92 Tureberg Sätra 23.9
13.98 Tobias Nilsson 92 Alvesta Gävle 14.9
14.01 Anton Nilsson 92 Huddinge Sätra 23.9
14.11 Mahyar Noghani 92 Ullevi Stenungsund 24.8
14.12 Fredrik Lindgren 92 Stenungsund Gävle 14.9
14.28 Martin Mohebbi 92 Gefle Göteborg/S 8.9
14.29 Albert de Caprétz 92 Malmö Malmö/He 9.6
14.43 Johan Carlqvist 92 Falun Falun 9.6
14.50 Robin Vequist 92 Täby Norrtälje 12.5
14.50 Tom Södrén 92 Rånäs Göteborg/S 8.9
14.66 Christoffer Gustavsson 92 Tjalve Västerås 27.7
14.78 Tim Rådberg 92 Sundbyberg Norrtälje 12.5
14.86 Simon Luup 92 Upsala Sollentuna 27.5
14.86 Viktor Husmark 92 Falun Falun 9.6
medvind
13.74 Anders Leifsson 92 Kungshamn Strömstad 15.7

300m häck/76.2

39.20 Filip Lööv 92 Kil Stockholm/S 8.8
40.62 Anton Nilsson 92 Huddinge Stockholm/S 8.8
40.70 Albin Axelsson 92 IF Göta Göteborg/U 29.6
41.08 Anders Leifsson 92 Kungshamn Göteborg/U 29.6
41.19§ Cedric Ullberg 92 Ymer Växjö 1.9
41.74 Pontus Rolling 92 Halmstad Halmstad 13.7
41.79 Viktor Eriksson 92 Tureberg Stenungsund 26.8
42.09 Christoffer Gustafsson 92 Tjalve Stenungsund 25.8
42.25 Fredrik Lindgren 92 Stenungsund Göteborg/U 29.6
42.31 Tobias Nilsson 92 Alvesta Gävle 16.9
42.41 Ziggy Ganestam 92 Ymer Lerum 19.8
42.57 Linus Frisk 92 Kvarnsveden Gävle 22.7
42.59 Simon Luup 92 Upsala Huddinge 16.6
43.55 Robin Lindblom 92 Spårvägen Stockholm/S 8.8
43.62 Samuel Wiktorsson 92 Trångsviken Krokom 4.8
43.74 Martin Mohebbi 92 Gefle Gävle 22.7
43.93 Sebastian Karlsson 92 Kalmarsund Tranås 16.6
44.17 Christopher Werngren 92 Halmstad Halmstad 13.7
44.39 Daniel Nino Cortez 92 Sundbyberg Gävle 22.7
44.66 Viktor Broo 92 Sävedalen Halmstad 13.7

Höjd

1.93 Oliwer Åstrand 92 Ymer Sävedalen 3.6
1.89 Arlind Shaluni 92 Norrköping Stenungsund 24.8
1.87 Axel Bonevik 92 Mölndal Halmstad 14.7
1.87 Olov Bylund 92 Falun Kvarnsveden 26.5
1.87 Tom Södrén 92 Estuna Sollentuna 27.5
1.85 Daniel Larsson 92 Lidköping Skara 1.9
1.84 Viktor Broo 92 Sävedalen Halmstad 14.7
1.84 Robin Vequist 92 Täby Göteborg/S 7.9
1.83 Tim Rådberg 92 Sundbyberg Huddinge 15.6
1.83 Sebastian Karlsson 92 Kalmarsund Kalmar 18.7
1.83 Fredrik Lindgren 92 Stenungsund Kungälv 24.6
1.82 Matthew Mereman 92 Spårvägen Göteborg/U 30.6
1.80 Jesper Lang 92 Malmö Göteborg/S 7.9
1.78 Johan Carlqvist 92 Falun Falun 9.6
1.78 Viktor Husmark 92 Falun Falun 9.6
1.77 Erik Hoff 92 Lund Lund 11.8
1.77 Love Johnsson 92 Eslöv Vellinge 11.8
1.76 Cedric Ullberg 92 Ymer Göteborg/S 7.9
1.74 Filip Lööv 92 Kil Karlskoga 3.6
1.72 Didrik Hall 92 Gefle Göteborg/S 7.9
1.72 Gustav Larsson 92 Örbyhus Göteborg/S 7.9
1.72 Albin Axelsson 92 IF Göta Uddevalla 8.7

Stav

4.20 Simon Gyllensten 92 Örgryte Stenungsund 25.8
3.76 Andreas Östling 92 Lidingö Stenungsund 25.8
3.71 Johan Forsberg 92 Lidingö Stenungsund 25.8
3.65 Sebastian Karlsson 92 Kalmarsund Växjö 9.6
3.56 Albin Axelsson 92 IF Göta Nyköping 4.8
3.55 Michael Hjorth 92 Västerås Kvarnsveden 4.8
3.49 Viktor Husmark 92 Falun Stenungsund 25.8
3.41 Dennis Bergetoft-Fransson 92 Örebro Stenungsund 25.8
3.40 Axel Danielsson-Meiling 92 Arvika Oslo, NOR 18.8
3.30 Klas Tauberman 92 IF Göta Gävle 15.9
3.26 Johan Carlqvist 92 Falun Nyköping 4.8
3.21 Kristoffer Persson 92 Tyresö Stenungsund 25.8
3.20 Mattias Olander 92 Högby Högby 11.7
3.15 Ruben Larsson 92 Lund Halmstad 15.7
3.15 Per Waldemarsson 92 Klippan Hässleholm 28.7
3.15 Mikael Klingvall 92 Stocksäter Hallsberg 8.9
3.10 Kristian Beckvall 92 Eslöv Olofström 26.5
2.96 Simon Luup 92 Upsala Nyköping 4.8
2.91 Erik Sällberg 92 Rigor Stenungsund 25.8
2.90 Tobias Axell 92 Ymer Borås 10.6
2.90 Edward Holm 92 Skellefteå Skellefteå 19.7

Längd

6.76 Andreas Andersson 92 Bollnäs Stenungsund 25.8
6.54 Hugo Jansson 92 Glanshammar Göteborg/U 29.6
6.51 Jesper Lang 92 Malmö Göteborg/S 8.9
6.31 Oliwer Åstrand 92 Ymer Göteborg/U 29.6
6.24 Jakob Nordlund 92 Skellefteå Gävle 14.9
6.24 Matthew Mereman 92 Spårvägen Stenungsund 25.8
6.21 Marcus Blomgren 92 Finish Vellinge 25.7
6.19 Niklas Johansson 92 Stenungsund Gävle 14.9
6.14 Mattias Olander 92 Högby Göteborg/U 29.6
6.13 Erik Gerdin 92 Valbo Gävle 20.6
6.13 Martin Mohebbi 92 Gefle Järvsö 23.9
6.12 Anton Nilsson 92 Huddinge Göteborg/U 29.6
6.10 Dastid Selmani 92 Lund Lund 1.9
6.10 Sebastian Karlsson 92 Kalmarsund Tranås 16.6
6.09 Tim Rådberg 92 Sundbyberg Uppsala 8.7
6.06 Robert Erlandsson 92 Ystad Ystad 17.5
6.02 Albert de Caprétz 92 Malmö Göteborg/S 8.9
6.00 Sadeeh Mbye 92 Ullevi Göteborg/S 2.9
5.99 Tom Södrén 92 Estuna Sollentuna 27.5
5.96 Mahyar Noghani 92 Ullevi Göteborg/S 2.9
okänd vind
6.10 Tim Rådberg 92 Sundbyberg Stockholm/K 20.5
6.06 Tom Södrén 92 Estuna Stockholm/K 20.5
medvind
7.07 Andreas Andersson 92 Bollnäs Stenungsund 25.8
6.72 Hugo Jansson 92 Glanshammar Stenungsund 25.8
6.51 Jesper Lang 92 Malmö Stenungsund 25.8
6.33 Erik Gerdin 92 Valbo Stenungsund 25.8
6.29 Mattias Olander 92 Högby Hässleholm 29.7
6.23 Dastid Selmani 92 Lund Gävle 14.9
6.22 Sebastian Karlsson 92 Kalmarsund Växjö 10.6
6.17 Martin Mohebbi 92 Gefle Gävle 19.8
6.09 Tom Södrén 92 Estuna Uppsala 8.7
skoltävling
6.17 Mattias Olander 92 Högby Kalmar 26.9

Tresteg

13.56 Andreas Andersson 92 Bollnäs Stenungsund 26.8
13.52 Mattias Olander 92 Högby Gävle 16.9
13.39 Martin Mohebbi 92 Gefle Göteborg/U 30.6
12.93 Dastid Selmani 92 Lund Gävle 16.9
12.78 Tim Rådberg 92 Sundbyberg Huddinge 16.6
12.56 Marcus Blomgren 92 Finish Gävle 16.9
12.53 Filip Lööv 92 Kil Göteborg/U 30.6
12.44 Sadeeh Mbye 92 Ullevi Lerum 19.8
12.29 Matthew Mereman 92 Spårvägen Stenungsund 26.8
12.24 Jonatan Lilja 92 Hovslätt Kalmar 30.9
12.22 Arlind Shaluni 92 Norrköping Gävle 16.9
12.13 Samuel Wiktorsson 92 Trångsviken Gävle 16.9
12.10 Oscar Jansson 92 Strömsund Östersund 10.6
11.99 Daniel Andersson 92 IFK Umeå Umeå 9.9
11.93 Sebastian Lundh 92 KA2 Göteborg/U 30.6
11.68 Simon Luup 92 Upsala Huddinge 16.6
11.50 Andreas Hemström 92 Örbyhus Norrtälje 1.9
11.50 Daniel Nino Cortez 92 Sundbyberg Huddinge 16.6
11.49 Einar Elmfors 92 Udd Olofström 19.8
11.48 Alexander Ekström 92 Tranås Tranås 17.6
okänd vind
11.99 Linus Vainionpää 92 Trångsviken Järvsö 22.9
11.82 Erik Hoff 92 Lund Lund 2.9
11.80 Johan Carlqvist 92 Falun Falun 17.9
11.64 Christoffer Holm 92 Helsingborg Lund 2.9
11.56 Alexander Ekström 92 Tranås Tranås 23.9
medvind
13.67 Mattias Olander 92 Högby Gävle 16.9
13.17 Dastid Selmani 92 Lund Gävle 16.9
12.73 Sadeeh Mbye 92 Ullevi Stenungsund 26.8
12.61 Filip Lööv 92 Kil Gävle 16.9
12.58 Marcus Blomgren 92 Finish Halmstad 14.7
12.44 Matthew Mereman 92 Spårvägen Stenungsund 26.8
12.36 Arlind Shaluni 92 Norrköping Gävle 16.9
11.98 Andreas Thuresson 92 Finspång Norrköping 18.8
11.92 Simon Luup 92 Upsala Huddinge 16.6
11.77 Daniel Nino Cortez 92 Sundbyberg Stenungsund 26.8

Kula/4.0

18.15 Arwid Koskinen 92 Huddinge Huddinge 12.9
15.98 Philip Gustafsson 92 Katrineholm Nyköping 2.6
15.56 Mattias Olander 92 Högby Stenungsund 26.8
15.37 Jonatan Laack 92 Bore Torsby 1.9
14.56 Mikael Ljungberg 92 Nyköping Eskilstuna 2.9
14.55 Johan Carlqvist 92 Falun Falun 18.8
14.29 Zoli Holdos 92 Istrum Skara 1.9
13.85 Tom Södrén 92 Estuna Enköping 15.7
13.82 Ludvig Andersson 92 Helsingborg Klippan 3.6
13.44 Michael Dahlström 92 IF Göta Göteborg/S 7.9
13.22 Marcus Blomgren 92 Finish Vellinge 12.8
13.14 William Cander 92 Bergaström Uddevalla 28.7
13.14 Daniel Ståhl 92 Spårvägen Uppsala 8.7
13.09 Patrik Staaf 92 Vingarna Örnsköldsvik 11.8
13.05 Jonatan Lilja 92 Hovslätt Jönköping 1.9
13.04 Oliwer Åstrand 92 Ymer Uddevalla 8.7
12.92 Anton Nilsson 92 Huddinge Huddinge 12.9
12.92 O'Dain Rose 92 IFK Umeå Umeå 9.9
12.71 Viktor Gustafsson 92 Huddinge Sätra 22.9
12.59 Pontus Vikström 92 Växjö Stenungsund 26.8

Diskus/1.0

57.18 Mikael Ljungberg 92 Nyköping Nyköping 18.8
56.43 Daniel Ståhl 92 Spårvägen Stenungsund 25.8
56.17 Jonathan Laack 92 Bore Falun 19.5
50.90 Philip Gustafsson 92 Katrineholm Sätra 6.5
49.89 Arwid Koskinen 92 Huddinge Huddinge/J 21.7
48.31 Andreas Grahn 92 Västerås Göteborg/U 1.7
43.98 Jonatan Lilja 92 Hovslätt Stenungsund 25.8
43.39 Mattias Olander 92 Högby Tranås 16.6
42.85 Viktor Husmark 92 Falun Falun 27.9
41.99 Niklas Bardin 92 Kongahälla Stenungsund 25.8
41.67 Marcus Blomgren 92 Finish Hässleholm 29.7
40.53 Sebastian Karlsson 92 Kalmarsund Tranås 16.6
39.90 Mikael Larsson 92 Bore Torsby 1.9
39.81 Jerry Andersson 92 Sollefteå Örnsköldsvik 11.8
39.04 Albin Axelsson 92 IF Göta Lerum 26.5
38.59 Anton Hilmersson 92 Ullevi Göteborg/S 2.9
37.51 Tom Södrén 92 Estuna Nyköping 4.8
37.22 Johan Carlqvist 92 Falun Nyköping 4.8
37.09 Pontus Lundstedt 92 Trångsviken Järvsö 22.9
36.37 Olof Göransson 92 Tranås Tranås 16.6

Slägga/4.0

73.96 Elias Håkansson 92 Eslöv Gävle 15.9
58.46 Jonathan Laack 92 Bore Torsby 10.9
56.31 Arwid Koskinen 92 Huddinge Gävle 15.9
53.53 Mikael Larsson 92 Bore Karlstad/M 29.12
49.02 Olof Göransson 92 Tranås Tranås 6.10
46.49 Mikael Ljungberg 92 Nyköping Strömsund 28.7
46.30 Niklas Bardin 92 Kongahälla Göteborg/S 1.9
44.50 Philip Gustafsson 92 Katrineholm Gävle 15.9
44.45 Daniel Larsson 92 Lekeryd-Svarttorp Tranås 19.8
43.84 Viktor Husmark 92 Falun Falun 27.9
42.96 Martin Mohebbi 92 Gefle Järvsö 23.9
42.62 Jacob Lindh 92 Hovslätt Bottnaryd 29.9
42.48 Pontus Lundstedt 92 Trångsviken Järvsö 23.9
40.31 Andreas Grahn 92 Västerås Torsby 26.5
39.69 Daniel Andersson 92 Bore Arvika 29.7
36.28 Anton Hilmersson 92 Ullevi Borås 10.6
35.46 Philip Larsson 92 Eslöv Uddevalla 24.8
35.12 Oscar Arlestrand 92 Sunne Gävle 15.9
33.90 Dastid Selmani 92 Lund Ängelholm 18.8
33.71 Johan Carlqvist 92 Falun Falun 20.9

Spjut/600

55.03 Philip Gustafsson 92 Katrineholm Göteborg/U 30.6
54.83 Arlind Shaluni 92 Norrköping Stenungsund 26.8
54.46 Johan Carlqvist 92 Falun Falun 18.8
52.55 Fredrik Hetta 92 Strömsund Strömsund 28.7
51.86 Tom Södrén 92 Rånäs Göteborg/S 8.9
51.55 Linus Frisk 92 Kvarnsveden Kvarnsveden 27.5
51.40 Jonathan Laack 92 Bore Torsby 26.5
51.10 Arwid Koskinen 92 Huddinge Göteborg/S 8.9
50.28 Patrik Sjöö 92 Hässelby Stenungsund 26.8
50.15 Olof Göransson 92 Tranås Tranås 6.10
49.38 Sebastian Karlsson 92 Kalmarsund Karlskrona 26.7
48.88 Linus Vainionpää 92 Trångsviken Järvsö 23.9
48.31 Pontus Vikström 92 Växjö Göteborg/S 8.9
47.59 Michael Dahlström 92 IF Göta Gävle 16.9
47.49 William Cander 92 Bergaström Uddevalla 29.7
46.99 Petter Bundesen 92 Halmstad Varberg 12.8
46.49 Simon Olsson 92 Hammarby Göteborg/S 8.9
46.42 Jonatan Lilja 92 Hovslätt Habo 18.8
44.88 Klas Linderheim 92 Gefle Stockholm/S 9.8
43.74 Andreas Grahn 92 Västerås Lidköping 5.8

Åttakamp/P15

6.579 Sebastian Karlsson 92 Kalmarsund Nyköping 5.8
6.329 Mattias Olander 92 Högby Nyköping 5.8
6.262 Tom Södrén 92 Estuna Enköping 15.7
6.223 Albin Axelsson 92 IF Göta Lerum 27.5
6.223 Johan Carlqvist 92 Falun Nyköping 5.8
5.709 Viktor Husmark 92 Falun Nyköping 5.8
5.493 Simon Luup 92 Upsala Enköping 15.7
5.227 Filip Lööv 92 Kil Lerum 27.5
5.174 Oliwer Åstrand 92 Ymer Uddevalla 8.7
4.681 Viktor Berggren 92 Eslöv Eslöv 23.9
4.621 Hugo Jansson 92 Glanshammar Glanshammar 30.9
4.524 Martin Mohebbi 92 Gefle Enköping 15.7
4.382 Kristoffer Persson 92 Tyresö Nyköping 5.8
4.363 Kristian Beckvall 92 Eslöv Eslöv 23.9
4.166 Albin Olausson 92 Åsbro Glanshammar 30.9
4.021 Daniel Larsson 92 Lekeryd-Svarttorp Lekeryd 6.7

>