Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Lördag 7 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa F14 2008

[MÄN] [KVINNOR] [P19] [F19] [P17] [F17] [P16] [F16] [P15] [F15] [P14] [F14]

Senast uppdaterad 6 APR, 2008
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda inomhus vintern 2007/2008.

Observera att alla ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
P19/F19: Födda 1989-90, P17/F17: Födda 1991, P16/F16: Födda 1992, P15/F15: Födda 1993, P14/F14: Födda 1994 - plus ev 95:or som tävlar under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

60m

7.92 Sofia Andersson 94 Örbyhus Falun/L 16.3
8.03 Caroline Taxén 94 Enköping Eskilstuna 21.3
8.06 Hedvig Nykvist 95 Tranås Linköping 16.3
8.06 Jonna Kowalski 94 Tjalve Linköping 2.12
8.07 Josefin Palm 94 Gefle Skellefteå 16.2
8.07 Pauline Munters 94 Falun Eskilstuna 21.3
8.08 Evelina Nilsson 94 Skellefteå Skellefteå 16.2
8.08 Sara Söderberg 94 Norrköping Eskilstuna 9.2
8.09 Emilia Eriksson 95 Lund Malmö 9.2
8.12 Alice Sjölén 94 Sundsvall Sätra 23.2
8.15 Khaddi Sagnia 94 Ullevi Göteborg 24.11
8.16 Elise Malmberg 95 Hässleholm Malmö 9.2
8.18 Amanda Odesjö 94 Alingsås Göteborg 1.3
8.20 Linnea Björninger 94 Ymer Linköping 16.3
8.22 Nikita Burton 94 Arboga Västerås 10.2
8.22 Hanna Kober 94 Lund Malmö 19.1
8.22 Maila Condé Alleyne 95 Malmö Malmö 19.1
8.23 Alissa Söderberg 94 Finish Vellinge 2.2
8.23 Emmi Larsson 95 Trelleborg Vellinge 2.2
8.26 Mia Border 94 Hanviken Västerås 16.3
8.26 Johanna Rooth 95 Falun Falun 9.2

200m

26.26 Hanna Kober 94 Lund Linköping 15.3
26.35 Caroline Taxén 94 Enköping Västerås 15.3
26.55 Hedvig Nykvist 95 Tranås Linköping 15.3
26.60 Sara Söderberg 94 Norrköpings FIK Linköping 13.2
26.65 Alissa Söderberg 94 Finish Malmö 19.1
26.87 Nikita Burton 94 Arboga Västerås 20.1
26.99 Jonna Kowalski 94 Tjalve Linköping 26.1
27.11 Mia Border 94 Hanviken Sätra 16.2
27.13 Alice Sjölén 94 Sundsvall Ås 15.3
27.14 Lovisa Nyrenström-Gidehag 94 Bromma Västerås 15.3
27.15 Amanda Odesjö 94 Alingsås Göteborg 2.3
27.15 Pauline Munters 94 Falun Eskilstuna 21.3
27.18 Emmi Larsson 95 Trelleborg Malmö 10.2
27.19 Hanna Hermansson 95 Kil Karlstad 16.2
27.20 Jenny Carlsson 95 Ullevi Linköping 15.3
27.21 Lovisa Karlsson 94 Linköping Linköping 15.3
27.22 Alice Petersson 95 Kalmar Linköping 15.3
27.33 Maila Condé Alleyne 95 Malmö Linköping 15.3
27.35 Evelina Nilsson 94 Skellefteå Skellefteå 17.2
27.39 Julia Rist 94 Malmö Malmö 10.2

1000m

3:06.48 Sarah Lahti 95 Klippan Göteborg 3.2
3:07.08 Maria Larsson 94 Ullevi Malmö 26.1
3:07.62 Agnes Sjöström 94 Westmannia Västerås 16.3
3:10.69 Frida Friström 94 Fredrikshof Sätra 17.2
3:11.11 Emma Takman 94 Tureberg Sätra 17.2
3:11.62 Caroline Kihlblom 94 Huddinge Västerås 16.3
3:12.60 Fanny Sundquist 94 Åhus Linköping 16.3
3:14.20 Caroline Widgren 94 Täby Sätra 2.2
3:14.61 Hanna Engholm 94 Kvarnsveden Falun 16.2
3:15.24 Elin Axelsson 94 Trollhättans IF Linköping 16.3
3:15.28 Sophia Geirup 94 Kongahälla Göteborg 8.12
3:15.89 Linnéa Östedt 94 Tyresö Västerås 16.3
3:16.25 Emilia Sundberg 94 Lidköping Linköping 15.3
3:17.31 Frida Wihlborg 94 Finish Linköping 16.3
3:18.19 Daniela Tapia 94 Enhörna Västerås 16.3
3:18.77 Betty Strandberg 95 Gefle Västerås 20.1
3:18.97 Emma Johansson 94 Enhörna Sätra 2.2
3:19.48 Fanny Lundgren 95 Skellefteå Umeå 23.2
3:19.56 Linda Gillström 94 Kvarnsveden Sätra 2.2
3:19.73 Jenny Biesert 95 Ljungby Karlskrona 17.2

60m häck/76.2

8.97 Pauline Munters 94 Falun Falun 26.1
9.01 Josefin Palm 94 Gefle Falun/L 16.3
9.09 Sofia Andersson 94 Örbyhus Falun/L 16.3
9.09 Alice Sjölén 94 Sundsvall Sätra 23.2
9.21 Alissa Söderberg 94 Finish Linköping 15.3
9.33 Ellinor Sundstrand 94 Gotland Sätra 23.2
9.36 Mia Border 94 Hanviken Västerås 15.3
9.38 Hilda Broo-Andersson 94 Växjö Växjö 19.1
9.38 Caroline Taxén 94 Enköping Örebro 6.4
9.45 Frida Hartzell 94 Göteborgs KIK Linköping 15.3
9.53 Hedda Regefalk 94 Bromma Eskilstuna 9.2
9.57 Evelina Erlandsson 94 Gnesta Västerås 15.3
9.57 Jonna Kowalski 94 Tjalve Linköping 26.1
9.57 Ida Virdebrant 94 Växjö Göteborg 8.12
9.61 Emmy Olsson 94 Gefle Falun/L 16.3
9.61 Anna Birgersson 94 Karlskoga Göteborg 8.12
9.62 Evelina Nilsson 94 Skellefteå Skellefteå 17.2
9.63 Fanny Hammarstrand 94 Lerum Karlstad 27.1
9.66 Nikki Berglund 94 Färjestaden Linköping 15.3
9.67 Sara Söderberg 94 Norrköping Nyköping 29.3
9.67 Tova Österberg 94 Färjestaden Göteborg 8.12

Höjd

1.67 Ida Virdebrant 94 Växjö Växjö 23.2
1.62 Martina Borgler 94 Bore Karlstad 16.2
1.59 Emma Schack 95 Åhus Linköping 15.3
1.59 Tova Österberg 94 Färjestaden Linköping 15.3
1.59 Evelina Erlandsson 94 Gnesta Västerås 15.3
1.59 Lisa Carlsson 94 Kvarnsveden Falun 16.2
1.59 Hanna Orre 95 Säter Falun/L 16.3
1.58 Ellinor Sundstrand 94 Gotland Sätra 23.2
1.58 Elin Andersson 95 Växjö Växjö 23.2
1.57 Emma Gunnarsson 94 KA2 Karlskrona 17.2
1.57 Sara Johansson 94 Lund Malmö 19.1
1.57 Stina Petersson 94 Ljungby Växjö 23.2
1.56 Erika Löke 95 Falun Falun/L 16.3
1.56 Mikaela Gustafsson 94 Hammarby Sätra 17.2
1.56 Petra Svanberg 95 Stenungsund Göteborg 8.12
1.56 Rima Beyed 94 Lund Malmö 9.2
1.55 Hanna Engberg 94 Sävedalen Göteborg 2.3
1.55 Ingrid Zar 95 Hakarpspojkarna Växjö 23.2
1.55 Emmy Olson 94 Gefle Sätra 3.2
1.54 Shade Oluware 95 Ymer Göteborg 1.3
1.54 Hanna Jansson 95 Falun Falun 16.2
1.54 Annie Wittlock 94 Hanviken Sätra 17.2
1.54 Frida Hartzell 94 Göteborgs KIK Göteborg 24.11
1.54 Sofia Jäger-Stenberg 94 Sundbyberg Nyköping 29.3
1.54 Sofia Linde 95 Täby Sätra 5.1

Stav

3.00 Erica Lantz 94 Växjö Växjö 19.1
2.99 Alissa Söderberg 94 Finish Malmö 10.2
2.93 Nina Jakobsson 94 Skellefteå Haparanda 20.1
2.90 Liv Thorén 94 Göteborgs KIK Malmö 27.1
2.80 Olivia Axell 94 Lerum Linköping 16.3
2.73 Tove Hedberg 94 Västerås Västerås 16.3
2.63 Jessica Nilsson 94 Fjugesta Västerås 16.3
2.58 Emma Norss 94 Södertälje IF Sätra 16.2
2.53 Linnea Styrman 94 Haparanda SKT Skellefteå 17.2
2.49 Hanna Engholm 94 Kvarnsveden Falun/L 16.3
2.45 Fanny Lundgren 95 Skellefteå Umeå 24.2
2.35 Emma Bengtsson 94 Örebro Örebro 5.4
2.35 Malin Gillman 94 Stocksäter Örebro 5.4
2.33 Jennifer Genborg 94 Östhammar Västerås 26.1
2.30 Elin Andersson 95 Växjö Linköping 16.3
2.30 Emma Nilsson 95 Trelleborg Linköping 16.3
2.30 Gry Olsson 94 Göteborgs KIK Linköping 16.3
2.27 Hanna Jansson 95 Falun Falun 16.2
2.26 Lisa Carlsson 94 Kvarnsveden Falun 9.2
2.20 Anja Wallén 94 Ullevi Linköping 16.3
2.20 Julia Franzén 94 Göteborgs KIK Linköping 16.3
2.20 Johanna Gustafsson 94 Ullevi Göteborg 25.11

Längd

5.52 Caroline Taxén 94 Enköping Västerås 15.3
5.40 Khaddi Sagnia 94 Ullevi Linköping 15.3
5.40 Sara Söderberg 94 Norrköping Linköping 26.1
5.39 Alissa Söderberg 94 Finish Karlskrona 17.2
5.34 Hanna Kober 94 Lund Linköping 15.3
5.30 Pauline Munters 94 Falun Karlstad 23.2
5.29 Ellinor Sundstrand 94 Gotland Västerås 15.3
5.25 Josefin Palm 94 Gefle Skellefteå 16.2
5.21 Jonna Kowalski 94 Tjalve Eskilstuna 6.1
5.20 Tova Eurén 94 Göteborgs KIK Linköping 15.3
5.16 Lynn Johnson 94 Ullevi Linköping 15.3
5.14 Alice Sjölén 94 Sundsvall Ås 16.2
5.11 Tova Österberg 94 Färjestaden Göteborg 9.12
5.09 Maja Svensson 94 Malmö Malmö 10.2
5.09 Sofia Jäger-Stenberg 94 Sundbyberg Sätra 17.2
5.06 Erica Lantz 94 Växjö Växjö 23.2
5.05 Mikaela Gustafsson 94 Hammarby Karlstad 26.1
5.05 Matilda Larsson 94 Stora Skedvi Falun 9.2
5.04 Denise Sandell 94 Wedevåg Örebro 12.1
5.00 Ida Virdebrant 94 Växjö Växjö 6.1

Tresteg

11.59 Lynn Johnson 94 Ullevi Linköping 16.3
11.51 Caroline Taxén 94 Enköping Huddinge 30.3
11.30 Khaddi Sagnia 94 Ullevi Linköping 16.3
11.15 Frida Hartzell 94 Göteborgs KIK Linköping 16.3
10.80 Ellinor Sundstrand 94 Gotland Sätra 23.2
10.73 Tea Svensson 94 Lund Linköping 16.3
10.65 Erica Lantz 94 Växjö Växjö 19.1
10.65 Liv Thorén 94 Göteborgs KIK Göteborg 24.11
10.63 Kamila Pietruszka 94 Göteborgs KIK Linköping 16.3
10.62 Sofia Andersson 94 Örbyhus Västerås 27.1
10.58 Hanna Kober 94 Lund Malmö 19.1
10.48 Sofia Jäger-Stenberg 94 Sundbyberg Västerås 16.3
10.45 Tova Eurén 94 Göteborgs KIK Linköping 16.3
10.43 Denise Sandell 94 Wedevåg Västerås 20.1
10.33 Julia Eriksson 94 Ullevi Göteborg 2.3
10.27 Rebecka Svensson 94 Udd Linköping 16.3
10.22 Elin Berggren 94 Orient Göteborg 24.11
10.08 Emma Olsson 94 Kil Västerås 16.3
10.06 Evelina Johansson 94 Norrköping Linköping 13.2
10.02 Julia Gustavsson 94 Frövi Västerås 16.3

Kula/3.0

12.09 Juliah Stoll 94 Sävedalen Göteborg 9.12
12.00 Malin Stenmark 94 Sundsvall Umeå 23.2
11.83 Erica Lantz 94 Växjö Karlskrona 16.2
11.74 Martina Borgler 94 Bore Västerås 16.3
11.74 Julia Ihrsén 94 Enköping Eskilstuna 21.3
10.81 Anna Stenberg 94 Finish Malmö 9.2
10.64 Erica Glimsholt 94 Arboga Västerås 9.2
10.61 Frida Ohlsson 94 Bore Karlstad 26.1
10.50 Matilda Larsson 94 Stora Skedvi Falun/L 16.3
10.49 Lisa Carlsson 94 Kvarnsveden Falun/L 16.3
10.48 Sara Sandström 94 Luleå Luleå 26.1
10.42 Matilda Brandtberg 94 Trosa Nyköping 29.3
10.38 Stina Petersson 94 Ljungby Linköping 16.3
10.34 Sandra Larsson 94 Ludvika Örebro 13.1
10.20 Jonna Nilsson 94 Contact Karlskrona 16.2
10.02 Mia Border 94 Hanviken Sätra 3.2
9.94 Sara Thörn 94 IF Göta Karlstad 9.2
9.93 Johanna Lötjönen 94 Västerås Västerås 9.2
9.92 Mikaela Emilsson 94 Rånäs Västerås 26.1
9.89 Johanna Ivarson 94 Ymer Borås 20.1

Femkamp/F15-17

3.771 Sara Söderberg 94 Norrköping Sätra 3.2
3.660 Ellinor Sundstrand 94 Gotland Nyköping 29.3
3.576 Sofia Jäger-Stenberg 94 Sundbyberg Sätra 3.2
3.532 Mia Border 94 Hanviken Sätra 3.2
3.372 Mikaela Gustafsson 94 Hammarby Sätra 3.2
3.313 Evelina Johansson 94 Norrköping Sätra 3.2
3.183 Evelina Erlandsson 94 Gnesta Sätra 3.2
3.121 Lisa Carlsson 94 Kvarnsveden Falun 19.1
3.046 Hedda Regefalk 94 Bromma Sätra 3.2
2.925 Linnéa Östedt 94 Tyresö Sätra 3.2
2.851 Astrid Molander 94 Tumba Sätra 3.2
2.773 Lisa Grönlund 94 Norrköping Sätra 3.2
överlång bana
3.682 Erica Lantz 94 Växjö Växjö 6.1
3.237 Stina Petersson 94 Ljungby Växjö 6.1

>