Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Fredag 13 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa F19 ute 2008

[MÄN] [KVINNOR] [P19] [F19] [P17] [F17] [P16] [F16] [P15] [F15] [P14] [F14]

Senast uppdaterad 14 OKT, 2008
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda utomhus 2008.

Observera att alla ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
P19/F19: Födda 1989-90, P17/F17: Födda 1991, P16/F16: Födda 1992, P15/F15: Födda 1993, P14/F14: Födda 1994 - plus ev 95:or som tävlar under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

100m

11.94 Frida Persson 89 Helsingborg Göteborg/U 28.6
11.94 Isabelle Eurenius 89 Ume FI Norrtälje 8.8
12.06 Sofia Hellberg-Jonsén 89 Hammarby Norrtälje 8.8
12.08 Linnéa Collin 89 Helsingborg Norrtälje 8.8
12.12 Natalie Jägerdal 89 Malmö Norrtälje 8.8
12.15 Louise Kronlund 90 Falun Sollentuna 6.6
12.23 Matilda Hultgren 89 Ymer Norrtälje 8.8
12.30 Josefin Magnusson 89 Malmö Hässleholm 27.7
12.32 Julia Tollin 89 Falun Karlskrona 16.6
12.39 Erica Pettersson 90 Kil Arvika 26.7
12.41 Fanny Lüppert Thomson 90 Täby Sollentuna 12.9
12.41 Gladys Bamane 89 Spårvägen Stockholm/S 24.7
12.43 Andrea Nybäck 90 Westmannia Sollentuna 12.9
12.44 Moa Hjelmer 90 Spårvägen Sollentuna 12.9
12.44 Petra Larsson 90 Gefle Sollentuna 12.9
12.47 Caroline Tegel 90 Trollhättans SK Helsingborg 13.7
12.49 Julia Mlakar 90 IF Göta Norrtälje 8.8
12.58 Fatima Makakala 89 Hammarby Sollentuna 6.6
12.60 Malin Johansson 90 IK Sisu Eksjö 5.7
12.60 Malin Olsson 90 Malmö Sollentuna 7.6
okänd vind
12.13 Moa Hjelmer 90 Spårvägen Stockholm/S 21.8
medvind
11.86 Isabelle Eurenius 89 Ume FI Karlskrona 16.6
12.01 Sofia Hellberg-Jonsén 89 Hammarby Norrtälje 8.8
12.02 Linnéa Collin 89 Helsingborg Norrtälje 8.8
12.04 Julia Mlakar 90 IF Göta Torsby 31.5
12.05 Matilda Hultgren 89 Ymer Norrtälje 8.8
12.07 Louise Kronlund 90 Falun Karlskrona 16.6
12.10 Natalie Jägerdal 89 Malmö Norrtälje 8.8
12.19 Fanny Lüppert Thomson 90 Täby Sätra 24.6
12.19 Caroline Tegel 90 Trollhättans SK Torsby 31.5
12.31 Erica Pettersson 90 Kil Torsby 31.5
12.32 Julia Tollin 89 Falun Sollentuna 7.6
12.56 Johanna Froode 90 Udd Karlskrona 14.6
12.56 Malin Johansson 90 IK Sisu Kalmar 16.7

200m

24.25 Moa Hjelmer 90 Spårvägen Göteborg/U 29.6
24.41 Matilda Hultgren 89 Ymer Norrtälje 10.8
24.52 Frida Persson 89 Helsingborg Göteborg/U 29.6
24.57 Sofia Hellberg-Jonsén 89 Hammarby Sollentuna 8.6
24.73 Isabelle Eurenius 89 Ume FI Norrtälje 10.8
24.89 Josefin Magnusson 89 Malmö Göteborg/U 29.6
24.97 Andrea Nybäck 90 Westmannia Jyväskylä, FIN 7.6
25.15 Louise Kronlund 90 Falun Göteborg/U 29.6
25.18 Linnea Collin 89 Helsingborg Stockholm/S 23.7
25.25 Caroline Tegel 90 Trollhättans SK Trollhättan 5.7
25.28 Fanny Lüppert Thomsson 90 Täby Sollentuna 8.6
25.32 Erica Pettersson 90 Kil Arvika 27.7
25.47 Sofia Thorin 89 Örebro Gävle 19.7
25.50 Julia Tollin 89 Falun Göteborg/U 29.6
25.57 Emelie Svensson 89 Ullevi Göteborg/S 24.6
25.64 Natalie Jägerdal 89 Malmö Norrtälje 10.8
25.74 Lotta Lindsén 90 Tureberg Göteborg/U 29.6
25.86 Gladys Bamane 89 Spårvägen Göteborg/S 2.7
25.94 Johanna Froode 90 Udd Göteborg/U 29.6
26.08 *Victoria Ladanova 89 Hässelby Sollentuna 8.6
medvind
24.77 Andrea Nybäck 90 Westmannia Torsby 31.5
24.92 Julia Mlakar 90 IF Göta Torsby 31.5
25.12 Erica Pettersson 90 Kil Torsby 31.5
25.19 Fanny Lüppert Thomsson 90 Täby Sollentuna 8.6
25.35 Gladys Bamane 89 Spårvägen Huddinge 15.6
26.02 Elin Spetz 90 Tureberg Örebro 1.6

400m

54.12 Moa Hjelmer 90 Spårvägen Bydgoszcz, POL 9.7
54.78 Josefin Magnusson 89 Malmö Fana, NOR 16.8
55.25 Sofia Thorin 89 Örebro Norrtälje 9.8
56.19 Sofia Hellberg-Jonsén 89 Hammarby Västerås 2.8
56.32 Sofia Öberg 90 Lidingö Sätra 29.5
56.40 Lotta Lindsén 90 Tureberg Gävle 20.7
56.62 Victoria Joäng 89 Malmö Karlskrona 14.6
56.96 Frida Persson 89 Helsingborg Helsingborg 18.5
57.33 Josefine Kvist 89 South Plainfield, NJ 23.5
57.74 Elin Spetz 90 Tureberg Gävle 20.7
58.40 Emmy Koskinen 89 Enhörna Göteborg/U 28.6
58.58 Camilla Olsson 89 Gotland Norrtälje 8.8
58.64 Johanna Stjernström 90 Tureberg Örebro 1.6
58.65 Elin Andersson 90 Lund Lund 6.9
58.85 Emelie Svensson 89 Ullevi Göteborg/U 28.6
58.88 Jessika Lundmark 90 Skellefteå Gävle 20.7
58.91 Josefine Koskinen 89 Enhörna Huddinge 14.6
59.86 Lisa Forsberg 89 Falun Falun 28.8
59.89 Emma Ulfberg 90 Hakarpspojkarna Jönköping 27.5
60.24 Kajsa Kaufeldt 90 Rånäs Sollentuna 8.6

800m

2:03.99 Sofia Öberg 90 Lidingö Karlstad 28.7
2:09.75 Nathalie Rohlén 90 Lidingö Göteborg/U 29.6
2:11.19 Mary Alenbratt 90 Kongahälla Norrtälje 10.8
2:11.45 Emmy Koskinen 89 Enhörna Stockholm/S 22.7
2:11.52 Lisa Forsberg 89 Falun Norrtälje 9.8
2:11.61 Josefine Koskinen 89 Enhörna Sätra 28.5
2:12.91 Maria Jangsten 89 Sävedalen Karlskrona 16.6
2:13.12 Elin Andersson 90 Lund Norrtälje 10.8
2:13.92 Linda Lövqvist 90 Rånäs Karlstad 28.7
2:14.69 Maria Westher 90 Karlskoga Göteborg/S 24.6
2:15.28 Josefine Kvist 89 West Long Branch, NJ 14.6
2:15.34 Jessica Lundmark 90 Skellefteå Gävle 19.7
2:15.65 Sara Sjöqvist 89 Täby Karlstad 28.7
2:16.06 Jenni Eiremo 89 Princeton, NJ 18.4
2:17.33 Frida Linde 90 Täby Jyväskylä, FIN 8.6
2:18.32 Linn Nilsson 90 Hälle Uddevalla 26.7
2:19.11 Samia Adan 90 Hässelby Göteborg/U 29.6
2:19.89 Ellinor Rosenquist 89 Norrköping Jyväskylä, FIN 29.6
2:20.94 Annelie Gabriel 90 Helsingborg Göteborg/U 29.6
2:21.07 Patricia Wiedel 89 Trelleborg Göteborg/U 29.6

1500m

4:24.32 Nathalie Rohlén 90 Lidingö Göteborg/S 24.6
4:30.37 Mary Alenbratt 90 Kongahälla Västerås 3.8
4:33.53 Sofia Öberg 90 Lidingö Sätra 27.5
4:35.06 Klara Bodinson 90 Lidingö Sollentuna 8.6
4:35.52 Sara Sjöqvist 89 Täby Västerås 3.8
4:37.68 Linda Lövqvist 90 Rånäs Västerås 3.8
4:38.00 Maria Westher 90 Karlskoga Norrtälje 9.8
4:38.04 Therese Sjöström 89 Falun Karlskrona 16.6
4:39.36 Lisa Forsberg 89 Falun Norrtälje 9.8
4:44.20 Elin Andersson 90 Lund Sollentuna 12.9
4:44.44 Linn Nilsson 90 Hälle Göteborg/U 28.6
4:44.75 Maria Jangsten 89 Sävedalen Sävedalen 15.7
4:47.47 Karin Svensson 90 Örgryte Göteborg/U 28.6
4:48.46 Sandra Lundberg 89 Hässelby Huddinge 14.6
4:50.02 Jessica Kihlberg 90 Spårvägen Stockholm/S 24.7
4:50.76 Josefine Berggren 89 Östhammar Norrtälje 9.8
4:51.38 Sandra Södergren 89 Gnistan Norrtälje 9.8
4:52.52 Petra Kihlberg 90 Täby Göteborg/U 28.6
4:53.58 Jenni Eiremo 89 New Haven, CT 27.4
5:02.05 Ida Blasek 90 Alvesta Halmstad 19.7

3000m

9:44.91 Therese Sjöström 89 Falun Malmö/S 3.6
10:01.37 Klara Bodinson 90 Lidingö Huddinge 15.6
10:07.62 Sara Sjöqvist 89 Täby Fana, NOR 17.8
10:13.99 Sandra Södergren 89 Gnistan Norrtälje 10.8
10:21.41 Linn Nilsson 90 Hälle Norrtälje 10.8
10:21.52 Linda Lövqvist 90 Rånäs Sollentuna 6.6
10:29.20 Mary Alenbratt 90 Kongahälla Sollentuna 14.9
10:30.93 Karin Svensson 90 Örgryte Göteborg/U 27.6
10:31.25 Petra Kihlberg 90 Täby Stockholm/S 21.8
10:31.32 Jessica Kihlberg 90 Spårvägen Stockholm/S 21.8
10:47.91 Maria Biesert 90 Växjö Högby 9.7
10:49.97 Ida Blasek 90 Alvesta Norrtälje 10.8
11:05.68 Jenny Strandgården 89 IS Göta Helsingborg 11.7
11:13.26 Kajsa Gustafsson 90 Sävedalen Sävedalen 8.6
11:28.78 Kristina Widegren 89 Mölndal Sävedalen 8.6
11:31.08 Therese Lindqvist 90 Mullsjö SOK Sollentuna 14.9
11:35.74 Camilla Andersson 90 Kongahälla Sollentuna 14.9
11:41.41 Elina Johansson 89 Täby Huddinge 15.6
11:42.46 Emma Broman 89 Eslöv Hässleholm 26.7
11:46.77 Jonna Hagelbrand 90 Säffle Norrtälje 10.8

2000m hinder/76.2

6:47.44 Klara Bodinson 90 Lidingö Huddinge 13.6
7:08.71 Josefine Berggren 89 Östhammar Fana, NOR 17.8
7:34.12 Maria Westher 90 Karlskoga Norrtälje 8.8
7:46.78 Patricia Wiedel 89 Trelleborg Göteborg/U 27.6
7:57.71 Annelie Gabriel 90 Helsingborg Göteborg/U 27.6

100m häck/84.0

14.04 Fanny Lüppert Thomsson 90 Täby Göteborg/U 29.6
14.05 Frida Linde 90 Täby Göteborg/U 29.6
14.38 Andrea Nybäck 90 Westmannia Fana, NOR 17.8
14.42 Johanna Riex 89 Eslöv Eslöv 24.5
14.61 Fatima Makakala 89 Hammarby Karlskrona 16.6
14.61 Ellen Sääw 90 Stocksäter Norrtälje 9.8
14.83 Isabelle Eurenius 89 Ume FI Göteborg/U 29.6
14.88 Caroline Tegel 90 Trollhättans SK Göteborg/U 29.6
14.95 Malin Dahlström 89 Göteborgs KIK Borås 6.9
15.03 Josefin Svensson 89 Hjorten Göteborg/U 29.6
15.11 Angelica Engberg 89 Hässelby Västerås 1.8
15.21 *Mari Klaup 90 Örgryte Lerum 31.5
15.27 Desiree Lingsell 90 Östersund Stockholm/S 23.7
15.29 Lovisa Lindhe 89 Kristinehamn Norrtälje 9.8
15.39 Emilia Granqvist 90 Östersund Sollentuna 13.9
15.39 Ellinor Rosenquist 89 Norrköping Jyväskylä, FIN 28.6
15.46 Sara Långfors 90 Täby Huddinge 15.6
15.50 Mimmie Andersson 89 Åhus Uddevalla 18.5
15.54 Lisa Nyström 89 Kalmarsund Eksjö 5.7
15.60 Jessica Robson 89 Järvsö Hanover, NH 19.4
okänd vind
15.55 Josefine Kvist 89 Hillsborough, NJ 8.5
15.57 Josefine Kvist 89 Hillsborough, NJ 8.5
medvind
14.95 Angelica Engberg 89 Hässelby Sätra 24.6
15.48 Linnea Rodås 90 Ullevi Sävedalen 8.6

300m häck/76.2

41.59 Frida Persson 89 Helsingborg Norrtälje 10.8
43.01 Emilia Granqvist 90 Östersund Östersund 31.5
43.79 Frida Linde 90 Täby Norrtälje 9.8
44.09 Emmy Koskinen 89 Enhörna Stockholm/S 24.7
44.41 Samia Adan 90 Hässelby Göteborg/U 27.6
44.68 Linda Luts 89 Ullevi Norrtälje 9.8
44.94 Angelica Engberg 89 Hässelby Göteborg/U 27.6
45.37 Johanna Mann 89 Falun Norrtälje 9.8
45.70 Desiree Lingsell 90 Östersund Göteborg/U 27.6
45.75 Emma Lagerqvist 89 Åhus Norrtälje 9.8
46.54 Sandra Höckerstrand 90 Hammarby Sollentuna 14.9
46.65 Lina Hansson 90 Orient Uddevalla 26.7
46.92 Johanna Stjernström 90 Tureberg Sollentuna 14.9
47.30 Paulina Engfors 90 Hässelby Täby 11.5
47.68 Cisela Groth 90 Vallentuna Gävle 20.7
48.19 Petra Olsen 90 Malmö Sollentuna 14.9
48.53 Nathalie Tolvers 90 Hammarby Sollentuna 14.9
48.61 Malin Frisk 90 Kvarnsveden Kvarnsveden 15.6
48.99 Johanna Bertilsson 89 Strand Hudiksvall 12.8
49.37 Sofie Erenlöf 89 Gefle Gävle 23.8

Höjd

1.79 My Nordström 90 Norrköping Sollentuna 6.6
1.78 Ellen Björklund 90 Lund Bydgoszcz, POL 8.7
1.71 Sofie Almqvist 90 Skellefteå Gävle 20.7
1.71 Sofie Skoog 90 Ekshärad Torsby 31.5
1.70 Camilla Löf 90 Orient Sollentuna 14.9
1.70 Sofia Kask 89 Lund Göteborg/U 27.6
1.70 Frida Linde 90 Täby Jyväskylä, FIN 7.6
1.69 Ellinor Rosenquist 89 Norrköping Lerum 31.5
1.65 Emma Ekdahl 89 Lund Göteborg/U 27.6
1.65 Josefin Svensson 89 Hjorten Göteborg/U 27.6
1.64 Kristina Eriksson 89 Rånäs Uppsala 29.6
1.64 Andrea Nybäck 90 Westmannia Jyväskylä, FIN 7.6
1.63 Anna Stahle 90 Trollhättans IF Strömstad 13.7
1.63 Jessica Robson 89 Järvsö Scottsdale, AZ 18.3
1.63 Åse Thorsen 89 Ullevi Göteborg/S 2.7
1.63 Moa Thorstensson 90 Spårvägen Sollentuna 8.6
1.62 Ebba Didner 90 Pallas Vellinge 31.8
1.61 Emilia Bengtsson 89 Helsingborg Halmstad 20.7
1.61 Klara Karlsson 90 Ängelholm Halmstad 20.7
1.61 Linn Asplin 90 Bollnäs Söderhamn 31.5

Stav

4.25 Petra Olsen 90 Malmö Karlskrona 16.6
4.05 Madeleine Nilsson 90 Kvarnsveden Vila Real de Santo António, POR 4.5
3.90 Malin Dahlström 89 Göteborgs KIK Lyngby, DEN 1.6
3.68 Victoria Bengtsson 90 Växjö Göteborg/S 2.7
3.54 Linda Carlsson 90 Ymer Göteborg/U 27.6
3.49 Erika Drageryd 89 Örebro Göteborg/U 29.6
3.40 Hanna Påhlsson 89 Malmö Lyngby, DEN 1.6
3.34 Anna Borg 89 Göteborgs KIK Norrtälje 9.8
3.34 Louise Staffas 90 Ullevi Norrtälje 9.8
3.28 Cecilia Hórak 90 Sävedalen Halmstad 19.7
3.22 Frida Engström 90 Mölndal Lübeck, GER 7.6
3.05 Sophie Lewin 89 Malmö Vellinge 14.6
2.62 Andrea Smedberg 90 Örebro Sollentuna 13.9
2.31 Sara Liljenström 90 IK Sisu Uddevalla 18.5
2.30 Emilia Segerlund 90 Haparanda SKT Boden 2.8
2.30 Anna Holm 90 Bollnäs Bollnäs 9.9
2.21 Jane Runesson 90 Gnistan Uddevalla 18.5

Längd

6.03 Malin Olsson 90 Malmö Göteborg/U 28.6
5.86 Andrea Nybäck 90 Westmannia Västerås 1.8
5.75 Johanna Froode 90 Udd Sävedalen 23.8
5.74 Josefin Svensson 89 Hjorten Alvesta 1.6
5.69 Malin Dahlström 89 Göteborgs KIK Norrtälje 9.8
5.65 Frida Linde 90 Täby Göteborg/U 28.6
5.63 Ellen Björklund 90 Lund Sollentuna 13.9
5.61 Linda Bergh 89 Hässelby Sollentuna 8.7
5.47 Fanny Lüppert Thomsson 90 Täby Göteborg/U 28.6
5.42 Sofia Carls 90 Huddinge Stockholm/S 23.7
5.42 Angelica Engberg 89 Hässelby Sätra 24.6
5.34 Sandra Höckerstrand 90 Hammarby Enskede 3.8
5.31 Lovisa Lindhe 89 Kristinehamn Göteborg/U 27.6
5.30 Malin Andersson 90 Habo Växjö 7.6
5.28 Jessica Robson 89 Järvsö Scottsdale, AZ 19.3
5.28 Caroline Tegel 90 Trollhättans SK Göteborg/U 28.6
5.27 Sara Arwald 90 Pallas Vellinge 14.6
5.27 Sara Olsson 90 Finish Vellinge 14.6
5.27 Anna Svensson 90 Stocksäter Katrineholm 8.6
5.26 Ellinor Rosenquist 89 Norrköping Lerum 1.6
okänd vind
5.56 Josefine Kvist 89 South Plainfield, NJ 5.6
5.48 Josefine Kvist 89 Randolph, NJ 28.4
5.42 Josefine Kvist 89 Bernardsville, NJ 4.5
5.39 Jessica Robson 89 Järvsö Hanover, NH 27.4
medvind
6.04 Malin Olsson 90 Malmö Helsingborg 13.7
5.98 Malin Dahlström 89 Göteborgs KIK Helsingborg 13.7
5.80 Johanna Froode 90 Udd Helsingborg 13.7
5.49 Sofia Carls 90 Huddinge Göteborg/U 28.6
5.45 Angelica Engberg 89 Hässelby Sätra 24.6
5.44 Johanna Riex 89 Eslöv Helsingborg 18.5
5.44 Sandra Höckerstrand 90 Hammarby Göteborg/U 28.6
5.40 Anna Svensson 90 Stocksäter Hallsberg 1.6
5.31 Sara Olsson 90 Finish Norrtälje 8.8
5.29 Hanna Topcagic 89 Malmö Orlando, FL 10.5

Tresteg

12.74 Maria Augutis 90 Ullevi Norrtälje 9.8
12.49 Izehi Ileso 89 Ullevi Norrtälje 9.8
12.39 Ellen Björklund 90 Lund Norrtälje 9.8
11.92 Malin Andersson 90 Habo Växjö 8.6
11.88 Frida Linde 90 Täby Sollentuna 14.9
11.82 Karin Larsson 90 Ullevi Göteborg/S 2.7
11.58 Sara Olsson 90 Finish Vellinge 15.6
11.49 Lovisa Gårlin 89 Tjalve Trelleborg 16.8
11.48 Rebecca Strand 89 Filipstad Karlstad 28.7
11.47 Johanna Froode 90 Udd Sollentuna 14.9
11.41 Johanna Bertilsson 89 Strand Hudiksvall 17.6
11.32 Johanna Andersson 90 Ärla Visby 20.7
11.28 Lina Andersson 89 KA2 Göteborg/U 29.6
11.27 Linda Beckius 90 IK Sisu Växjö 8.6
11.12 Frida Lindström 90 Huddinge Huddinge 20.8
11.01 Sofie Leima 90 Gefle Göteborg/U 29.6
10.95 Caroline Karlsson 90 Orient Uddevalla 18.5
10.91 Johanna Hilding 90 Rånäs Norrtälje 9.8
10.84 Mimmie Andersson 89 Åhus Karlshamn 15.7
10.68 Caroline Hallén 89 Hässelby Huddinge 13.6
medvind
11.87 Karin Larsson 90 Ullevi Borås 14.6
11.73 Rebecca Strand 89 Filipstad Kil 8.6
11.21 Sofie Leima 90 Gefle Gävle 18.7
10.86 Louise Olsson 90 Helsingborg Helsingborg 18.5

Kula/4.0

13.89 Frida Åkerström 90 Huddinge Göteborg/U 28.6
12.95 Sandra Andersson 90 Arvika Hallsberg 1.6
12.84 Teres Christensson 89 Trollhättans SK Skara 30.8
12.53 Amanda Öberg 90 IF Göta Torsby 31.5
12.43 Jenny-Lee Angbah 90 Västerås Västerås 6.7
12.23 Victoria Johansson 90 Norrköping Halmstad 19.7
12.18 Matilda Gunnarsson 90 Västerås Västerås 30.8
12.13 Rebecka Holmqvist 89 Mölndal Norrtälje 8.8
11.96 Frida Linde 90 Täby Bydgoszcz, POL 11.7
11.92 Hanna Erlandsson 90 Hovslätt Jönköping 10.5
11.47 Sandra Höckerstrand 90 Hammarby Norrtälje 8.8
11.45 Josefin Svensson 89 Hjorten Alvesta 1.6
11.44 Ellinor Widh 90 Pallas Malmö/S-K 1.10
11.40 Ellinor Rosenquist 89 Norrköping Lerum 31.5
10.69 Andrea Nybäck 90 Westmannia Kalmar 23.8
10.68 Karin Andersson 89 Örebro Örebro 1.6
10.56 Malin Johansson 90 IK Sisu Jönköping 20.9
10.52 Johanna Sandberg 89 Haparanda SKT Boden 7.6
10.45 *Mari Klaup 90 Örgryte Göteborg/S-K 17.9
10.42 Emelie Sjödahl 90 Motala Hässleholm 26.7

Diskus/1.0

48.03 Matilda Gunnarsson 90 Västerås Nyköping 7.6
48.00 Hanna Erlandsson 90 Hovslätt Nyköping 7.6
45.31 Sandra Andersson 90 Arvika Torsby 31.5
43.47 Frida Åkerström 90 Huddinge Sätra 27.5
40.02 Amanda Öberg 90 IF Göta Uddevalla 26.7
37.62 Hanna Reiding 90 Märsta Gävle 19.7
37.30 Rebecka Holmqvist 89 Mölndal Helsingborg 18.5
36.92 Emma Swärd 89 Södertälje IF Huddinge 13.6
36.73 Sara Cronsioe 90 Eslöv Sollentuna 13.9
36.42 Victoria Johansson 90 Norrköping Norrköping 24.8
35.64 Ida Claesson 90 Åhus Hässleholm 27.7
31.83 Johanna Andersson 90 Villstad Hässleholm 27.7
31.29 Jennie Glarbjerg 90 Ullevi Norrtälje 10.8
31.29 Mia Callenberg 89 Lerum Borås 6.9
31.07 Anna Holm 90 Bollnäs Göteborg/U 29.6
30.76 Linnea Nilsson 89 Iggesund Hudiksvall 12.8
30.08 Jenny-Lee Angbah 90 Västerås Nyköping 7.6
29.96 Johanna Sandberg 89 Haparanda SKT Boden 7.6
29.83 Joanna Nydén 89 Wedevåg Vedevåg 8.6
29.69 Linda Johansson 90 Orient Sollentuna 13.9

Slägga/4.0

53.74 Nike Hermans 90 Huddinge Huddinge 15.6
52.72 Petra Öberg 89 Nyköping Nyköping 8.6
52.22 Amanda Eriksson 90 Bore Torsby 27.8
50.44 Anneli Ståhl 90 Spårvägen Västerås/Ap 5.7
49.89 Jennifer Höglund 90 Gefle Gävle 18.6
47.33 Ida Johansson 89 Iggesund Söderhamn 26.8
47.20 Jennie Glarbjerg 90 Ullevi Halmstad 19.7
47.04 Joanna Nydén 89 Wedevåg Västerås/Ap 6.7
44.15 Mariam Abdul Jalil 90 Ymer Borås 12.7
43.24 Nathalie Heinonen 89 Märsta Märsta 4.6
43.12 Linda Drougge 90 Rånäs Sollentuna 13.9
41.20 Frida Åkerström 90 Huddinge Huddinge 15.6
41.17 Anna Hedström 90 Bore Torsby 1.3
39.68 Maja Unander 90 Sundsvall Gävle 18.7
39.10 Ida Lager 90 Ymer Borås 19.4
39.09 Linda Johansson 90 Orient Uddevalla 31.5
38.71 Anna Jönsson 90 Eslöv Eslöv 24.5
37.22 Erica Femzén 90 Växjö Växjö 18.9
36.90 Frida Linde 90 Täby Sollentuna 13.9
36.66 Louise Johansson 90 Södertälje IF Södertälje 10.9

Spjut/600

54.12 Anna Wessman 89 Växjö Bydgoszcz, POL 10.7
45.56 Frida Linde 90 Täby Jyväskylä, FIN 8.6
43.67 Sandra Höckerstrand 90 Hammarby Karlskrona 16.6
43.11 Elisabeth Höglund 90 IF Göta Kil 8.6
42.48 Matilda Gunnarsson 90 Västerås Norrtälje 8.8
41.96 Sofie Linnér 90 Sollefteå Sollentuna 12.9
41.61 Emelie Sjödahl 90 Motala Hässleholm 27.7
41.47 *Mari Klaup 90 Örgryte Kungsbacka 7.9
40.23 Ellinor Rosenquist 89 Norrköping Norrköping 16.6
39.47 Sofia Eriksson 89 Hellas Sätra 25.5
39.46 Josefine Westelindh 90 Ängelholm Halmstad 19.7
38.17 Angelica Roos 89 Mölndal Norrtälje 8.8
37.62 Malin Andersson 89 Orient Hässleholm 16.8
37.40 *Berit Kröner 90 Gefle Gävle 11.5
36.20 Andrea Nybäck 90 Westmannia Jyväskylä, FIN 8.6
35.98 Madelene Polfors 90 Märsta Sollentuna 12.9
35.86 Simona Geries 89 Skade Gävle 11.5
35.12 Anna Hedström 90 Bore Bålsta 10.5
35.10 Johanna Andersson 90 Villstad Villstad 31.5
33.49 Jannica Nilsson 89 Eslöv Eslöv 2.5

Sjukamp/K

5.542 Frida Linde 90 Täby Jyväskylä, FIN 8.6
5.176 Andrea Nybäck 90 Westmannia Jyväskylä, FIN 8.6
5.002 Ellinor Rosenquist 89 Norrköping Jyväskylä, FIN 29.6
4.815 Josefin Svensson 89 Hjorten Jyväskylä, FIN 8.6
4.724 Sandra Höckerstrand 90 Hammarby Jyväskylä, FIN 8.6
4.215 Fanny Lüppert Thomsson 90 Täby Täby 11.5
4.195 Angelica Engberg 89 Hässelby Värnamo 20.7
4.142 Lovisa Lindhe 89 Kristinehamn Lerum 1.6
4.068 Jessica Robson 89 Järvsö Scottsdale, AZ 19.3
3.931 Elisabeth Höglund 90 IF Göta Lerum 1.6
3.851 Josefine Westelindh 90 Ängelholm Lerum 1.6
3.841 Sofie Erenlöf 89 Gefle Lerum 1.6
3.759 Caroline Hartung 90 Lidköping Uddevalla 6.7
3.594 Sara Långfors 90 Täby Kalmar 24.8
3.356 Emma Lagerqvist 89 Åhus Eslöv 21.9

>