Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Fredag 13 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa K ute 2008

[MÄN] [KVINNOR] [P19] [F19] [P17] [F17] [P16] [F16] [P15] [F15] [P14] [F14]

Senast uppdaterad 5 DEC, 2008
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda utomhus 2008.

100m

11.67 Lena Berntsson 78 Ullevi Sundsvall 6.7
11.69 Emma Rienas 82 IF Göta Helsinki, FIN 29.8
11.77 Julia Skugge 88 Glanshammar Helsinki, FIN 29.8
11.77 Maria Gustafsson 88 Råby-Rekarne Norrtälje 8.8
11.82 Caroline Lundahl 91 KA2 Västerås 3.8
11.87 Caroline Sandsjoe 92 IF Göta Täby 8.8
11.92 Malin Ström 86 Bollnäs Norrtälje 8.8
11.94 Frida Persson 89 Helsingborg Göteborg/U 28.6
11.94 Isabelle Eurenius 89 Ume FI Norrtälje 8.8
12.06 Hanna Adriansson 92 Wärnamo Stockholm/S 24.7
12.06 Sofia Hellberg-Jonsén 89 Hammarby Norrtälje 8.8
12.07 Elin Östlund 91 Örebro Västerås 3.8
12.08 Linda Berntsson 87 Mölndal Sävedalen 7.6
12.08 Linnéa Collin 89 Helsingborg Norrtälje 8.8
12.11 Therese Bohlén-Kinn 87 Ullevi Sävedalen 7.6
12.11 Nina Runvik 87 Malmö Norrtälje 8.8
12.12 Natalie Jägerdal 89 Malmö Norrtälje 8.8
12.13 Emma Tuvesson 91 Helsingborg Sollentuna 7.6
12.15 Mia Axelsson 91 Kristinehamn Göteborg/U 28.6
12.15 Linnéa Norrman 87 IF Göta Karlstad 28.7
12.15 Lisa Rönnkvist 86 Spårvägen Västerås 3.8
12.15 Louise Kronlund 90 Falun Sollentuna 6.6
12.17 Emma Fredriksson 91 Täby Norrtälje 8.8
12.19 Elina Palmquist 91 Hagunda Göteborg/U 28.6
12.19 Emma Magnusson 85 Växjö Västerås 3.8
okänd vind
12.13 Moa Hjelmer 90 Spårvägen Stockholm/S 21.8
medvind
11.61 Carolina Klüft 83 Växjö Helsingborg 18.5
11.69 Emma Rienas 82 IF Göta Karlskrona 16.6
11.74 Hanna Adriansson 92 Wärnamo Jönköping 18.6
11.76 Julia Skugge 88 Glanshammar Istanbul, TUR 21.6
11.81 Caroline Lundahl 91 KA2 Karlskrona 14.6
11.86 Isabelle Eurenius 89 Ume FI Karlskrona 16.6
12.01 Sofia Hellberg-Jonsén 89 Hammarby Norrtälje 8.8
12.02 Linnéa Collin 89 Helsingborg Norrtälje 8.8
12.03 Nina Runvik 87 Malmö Karlskrona 16.6
12.03 Lisa Skagersten 92 Varberg Sävedalen 7.6
12.04 Julia Mlakar 90 IF Göta Torsby 31.5
12.05 Elisabeth Reutercrona 87 Malmö Jönköping 18.6
12.05 Matilda Hultgren 89 Ymer Norrtälje 8.8
12.07 Louise Kronlund 90 Falun Karlskrona 16.6
12.10 Therese Bohlén-Kinn 87 Ullevi Sävedalen 15.7
12.10 Natalie Jägerdal 89 Malmö Norrtälje 8.8
12.12 Emma Tuvesson 91 Helsingborg Helsingborg 18.5
12.19 Fanny Lüppert Thomson 90 Täby Sätra 24.6
12.19 Caroline Tegel 90 Trollhättans SK Torsby 31.5

200m

23.96 Maria Gustafsson 88 Råby-Rekarne Norrtälje 10.8
24.07 Carolina Klüft 83 Växjö Göteborg/S 2.7
24.08 Jessica Samuelsson 85 Hässelby Värnamo 19.7
24.19 Emma Rienas 82 IF Göta Uden, NED 12.7
24.20 Malin Ström 86 Bollnäs Gävle 18.7
24.21 Helene Nordquist 80 Täby Sollentuna 8.6
24.25 Moa Hjelmer 90 Spårvägen Göteborg/U 29.6
24.31 Nina Runvik 87 Malmö Helsinki, FIN 30.8
24.34 Lena Berntsson 78 Ullevi Göteborg/S 2.7
24.41 Matilda Hultgren 89 Ymer Norrtälje 10.8
24.52 Frida Persson 89 Helsingborg Göteborg/U 29.6
24.57 Sofia Hellberg-Jonsén 89 Hammarby Sollentuna 8.6
24.58 Elin Östlund 91 Örebro Sollentuna 8.6
24.70 Therese Bohlén-Kinn 87 Ullevi Norrtälje 10.8
24.71 Lena Aruhn 70 Ume FI Valbonne, FRA 21.6
24.73 Isabelle Eurenius 89 Ume FI Norrtälje 10.8
24.81 Pernilla Tornemark 85 Malmö Hässleholm 26.7
24.82 Hanna Adriansson 92 Wärnamo Villstad 31.5
24.87 Caroline Sandsjoe 92 IF Göta Kil 3.8
24.89 Josefin Magnusson 89 Malmö Göteborg/U 29.6
24.91 Louise Martin 87 Hässelby Sollentuna 8.6
24.92 Nadja Casadei 83 Lidingö Jyväskylä, FIN 7.6
24.97 Andrea Nybäck 90 Westmannia Jyväskylä, FIN 7.6
25.04 Emma Tuvesson 91 Helsingborg Göteborg/U 29.6
25.09 Frida Claesson 84 Alingsås Göteborg/U 29.6
medvind
24.70 Nadja Casadei 83 Lidingö Huddinge 15.6
24.77 Andrea Nybäck 90 Westmannia Torsby 31.5
24.88 Elisabeth Reutercrona 87 Malmö Jönköping 18.6
24.92 Julia Mlakar 90 IF Göta Torsby 31.5
24.97 Frida Claesson 84 Alingsås Halmstad 19.7
25.07 Rebecka Moyo 91 Hakarpspojkarna Jönköping 18.6

400m

54.12 Moa Hjelmer 90 Spårvägen Bydgoszcz, POL 9.7
54.49 Helene Nordquist 80 Täby Helsinki, FIN 29.8
54.78 Josefin Magnusson 89 Malmö Fana, NOR 16.8
55.09 Ulrika Johansson 80 Växjö Malmö/S 3.6
55.25 Sofia Thorin 89 Örebro Norrtälje 9.8
55.39 Lena Aruhn 70 Ume FI Skellefteå 14.6
55.39 Pernilla Tornemark 85 Malmö Gävle 23.8
55.49 Johanna Hallberg 79 Hässelby Huddinge 14.6
55.56 Vendela Mindelöf 92 Hässelby Sollentuna 8.6
56.14 Elin Moraiti 91 Falun Helsinki, FIN 30.8
56.17 Caroline Enberg 87 Täby Tampere, FIN 6.9
56.19 Sofia Hellberg-Jonsén 89 Hammarby Västerås 2.8
56.32 Sofia Öberg 90 Lidingö Sätra 29.5
56.40 Lotta Lindsén 90 Tureberg Gävle 20.7
56.53 Charlotte Johansson 86 Lidingö Norrtälje 9.8
56.62 Victoria Joäng 89 Malmö Karlskrona 14.6
56.81 Nina Runvik 87 Malmö Norrtälje 9.8
56.84 Rebecca Moyo 91 Hakarpspojkarna Sollentuna 14.9
56.84 Lovisa Lindh 91 Kongahälla Norrtälje 9.8
56.92 Louise Fredriksson 80 IF Göta Nivelles, BEL 10.5
56.95 Maria Sylwan 91 Lidingö Sollentuna 8.6
56.96 Frida Persson 89 Helsingborg Helsingborg 18.5
57.03 Malin Henriksson 78 Falun Falun 18.5
57.33 Josefine Kvist 89 South Plainfield, NJ 23.5
57.35 Hanna Nilsson 88 Ullevi Norrtälje 9.8
Manuell tidtagning
55.0m Ulrika Johansson 80 Växjö Florö, NOR 14.6

800m

2:03.38 Johanna Hallberg 79 Hässelby Sollentuna 8.7
2:03.99 Sofia Öberg 90 Lidingö Karlstad 28.7
2:04.48 Kajsa Haglund 81 Hässelby Karlstad 28.7
2:06.26 Charlotte Schönbeck 84 Lidingö Oslo, NOR 16.8
2:07.48 Ulrika Johansson 75 Rånäs Stockholm/S 22.7
2:07.48 Jessica Samuelsson 85 Hässelby Jyväskylä, FIN 29.6
2:07.84 Vendela Mindelöf 92 Hässelby Leiden, NED 14.6
2:08.03 Lina Alainentalo 92 Boden Stockholm/S 22.7
2:08.43 Louise Fredriksson 80 IF Göta Gent, BEL 13.7
2:08.88 Magdalena Ottersten 85 Hässelby Karlstad 28.7
2:09.58 Elin Wiik 85 Hässelby Göteborg/S 24.6
2:09.75 Nathalie Rohlén 90 Lidingö Göteborg/U 29.6
2:10.24 Lovisa Lindh 91 Kongahälla Göteborg/U 29.6
2:11.04 Jenny Olsson 85 Örebro Västerås 1.8
2:11.19 Mary Alenbratt 90 Kongahälla Norrtälje 10.8
2:11.45 Emmy Koskinen 89 Enhörna Stockholm/S 22.7
2:11.45 Nadja Casadei 83 Lidingö Jyväskylä, FIN 29.6
2:11.52 Lisa Forsberg 89 Falun Norrtälje 9.8
2:11.61 Josefine Koskinen 89 Enhörna Sätra 28.5
2:11.62 Olivia Lindh 91 Gefle Göteborg/U 29.6
2:11.67 Charlotta Fougberg 85 Ullevi Malmö/S 3.6
2:11.82 Viktoria Tegenfeldt 87 Ume FI Celle Ligure, ITA 24.6
2:11.95 Flo Jonsson 78 Spårvägen Stockholm/S 22.7
2:12.17 Moa Westman 86 Rånäs Göteborg/U 29.6
2:12.66 Pernilla Sävestrand 86 Sävedalen Baton Rouge, LA 19.4

1500m

4:16.38 Kajsa Haglund 81 Hässelby Watford, GBR 14.6
4:16.46 Ulrika Johansson 75 Rånäs Helsinki, FIN 29.8
4:17.66 Charlotte Schönbeck 84 Lidingö Helsinki, FIN 29.8
4:24.32 Nathalie Rohlén 90 Lidingö Göteborg/S 24.6
4:24.54 Lisa Blommé 78 Hässelby Sävedalen 23.8
4:28.10 Flo Jonsson 78 Spårvägen Stretford, GBR 19.7
4:30.30 Sara Trané 85 Mölndal Westwood, CA 12.4
4:30.37 Mary Alenbratt 90 Kongahälla Västerås 3.8
4:31.18 Lena Örn 88 Spårvägen Tampere, FIN 6.9
4:31.60 Moa Westman 86 Rånäs Västerås 3.8
4:32.22 Anneli Fransson 78 Rånäs Sollentuna 8.7
4:32.56 Lina Alainentalo 92 Boden Stockholm/S 24.7
4:33.53 Sofia Öberg 90 Lidingö Sätra 27.5
4:33.61 Lisa Voltaire 87 Täby Randall's Island, NY 10.5
4:34.03 Charlotta Fougberg 85 Ullevi Göteborg/S 28.5
4:35.06 Klara Bodinson 90 Lidingö Sollentuna 8.6
4:35.52 Sara Sjöqvist 89 Täby Västerås 3.8
4:37.02 Lena Melbäck 81 Spårvägen Sollentuna 8.7
4:37.68 Linda Lövqvist 90 Rånäs Västerås 3.8
4:38.00 Lisa Haglund 81 Hässelby Ninove, BEL 9.8
4:38.00 Maria Westher 90 Karlskoga Norrtälje 9.8
4:38.04 Therese Sjöström 89 Falun Karlskrona 16.6
4:38.58 Sandra Nilsson 88 Björnstorp Tampere, FIN 6.9
4:39.14 Emmi Östlund 88 Hammarby Sollentuna 8.7
4:39.36 Lisa Forsberg 89 Falun Norrtälje 9.8

3000m

9:16.60 Christin Johansson 78 Kville Palafrugell, ESP 24.5
9:26.73 Ulrika Johansson 75 Rånäs Malmö/S 3.6
9:42.51 Anneli Fransson 78 Rånäs Malmö/S 3.6
9:43.27 Lena Örn 88 Spårvägen Stockholm/S 21.8
9:43.51 Flo Jonsson 78 Spårvägen Stockholm/S 21.8
9:44.19 Lilian Magnusson 68 Spårvägen Stockholm/S 21.8
9:44.91 Therese Sjöström 89 Falun Malmö/S 3.6
9:46.66 Lisa Blommé 78 Hässelby Malmö/S 3.6
9:47.38 Sara Trané 85 Mölndal Los Angeles, CA 22.3
9:57.80 Louise Wiker 79 Hässelby Stockholm/S 21.8
9:58.4m *Isabellah Andersson 80 Hässelby Göteborg/S 2.7
9:59.76 Anja Lindberg 76 Spårvägen Stockholm/S 21.8
10:00.54 Tove Berg 77 Spårvägen Glendale, CA 4.4
10:01.37 Klara Bodinson 90 Lidingö Huddinge 15.6
10:07.62 Sara Sjöqvist 89 Täby Fana, NOR 17.8
10:09.11 Sandra Nilsson 88 Björnstorp Hässleholm 26.7
10:11.63 Hanna Salander 77 Hässelby Kvarnsveden 15.6
10:12.32 Anita Nordenström 75 Mora Kvarnsveden 15.6
10:13.99 Sandra Södergren 89 Gnistan Norrtälje 10.8
10:15.94 Lina Alainentalo 92 Boden Täby 10.8
10:16.61 Lisa Haglund 81 Hässelby Göteborg/U 27.6
10:20.39 Kajsa Barr 92 Sundbyberg Täby 10.8
10:21.41 Linn Nilsson 90 Hälle Norrtälje 10.8
10:21.52 Linda Lövqvist 90 Rånäs Sollentuna 6.6
10:21.57 Kajsa Berg 79 Huddinge Helsingborg 11.7

5000m

15:45.32 Lisa Blommé 78 Hässelby Walnut, CA 18.4
16:27.98 Hanna Karlsson 79 Malmö Helsinki, FIN 30.8
16:36.92 Lilian Magnusson 68 Spårvägen Västerås 3.8
16:46.75 Anneli Fransson 78 Rånäs Norrtälje 15.6
16:47.88 Tove Berg 77 Spårvägen Eagle Rock, CA 7.6
16:54.90 Johanna Bohlin 90 Norrköping Helsinki, FIN 30.8
17:07.34 *Isabellah Andersson 80 Hässelby Göteborg/S 2.7
17:08.79 Kim Blomkvist 84 Ärla Walnut, CA 17.4
17:12.69 Frida Aspnäs 87 Norrköping Tampere, FIN 7.9
17:14.64 Karin Sennvall 80 Hässelby Chiba, JPN 24.11
17:20.42 Anja Lindberg 76 Spårvägen Stockholm/S 13.8
17:22.7m Anna Rahm 81 Rånäs Västerås 1.8
17:25.04 Louise Wiker 79 Hässelby Västerås 3.8
17:25.76 Alexandra Svensson 89 Hultsfred Västerås 3.8
17:27.75 Therese Sjöström 89 Falun Falun 18.5
17:33.07 Flo Jonsson 78 Spårvägen Stockholm/S 13.8
17:34.39 Kajsa Berg 79 Huddinge Västerås 3.8
17:36.80 Malin Öhrn 69 Växjö Helsingborg 18.5
17:47.92 Marie Eriksson 86 Tväråselet Skellefteå 15.6
17:50.76 Cornelia Henriksson 85 Morjärv Skellefteå 15.6
17:51.65 Sandra Nilsson 88 Björnstorp Norrtälje 10.8
17:56.17 Carin Bergman 73 Spårvägen Stockholm/S 13.8
17:57.5m Ida Nilsson 81 Högby Jönköping 20.9
17:58.43 Johanna Eriksson 81 Motala Västerås 3.8
18:02.7m Jenny Jansson 76 Kattisavan Umeå 7.9
ungefärlig tid
17:52.0m Madeleine Hedberg 83 Motala Västerås 1.8

10000m

34:31.05 Lilian Magnusson 68 Spårvägen Helsinki, FIN 29.8
34:33.10 Lena Gavelin 74 Trångsviken Helsinki, FIN 29.8
34:36.56 Anna Rahm 81 Rånäs Helsinki, FIN 29.8
34:44.13 Anna von Schenck 73 Hässelby Roskilde, DEN 25.5
34:45.46 *Isabellah Andersson 80 Hässelby Västerås 1.8
34:57.24 Anneli Fransson 78 Rånäs Västerås 1.8
35:38.33 Kajsa Berg 79 Huddinge Stockholm/S 26.8
35:59.49 Alexandra Svensson 86 Hultsfred Västerås 1.8
36:02.12 Karin Sennvall 80 Hässelby Västerås 1.8
36:22.75 Tove Berg 77 Spårvägen Bakersfield, CA 3.5
36:36.7m Anita Nordenström 75 Mora Kvarnsveden 23.9
37:05.61 Madeleine Hedberg 83 Motala Västerås 1.8
37:25.53 Annika Faager 76 Studenterna Stockholm/S 26.8
37:27.5m Johanna Eriksson 81 Motala Mjölby 19.8
37:31.88 Sofie Barkstedt 86 Oskarshamn Nässjö 12.9
37:35.54 Cornelia Henriksson 85 Morjärv Västerås 1.8
37:42.27 Gabriella Samuelsson 87 Gotland Västerås 1.8
37:57.0m Karin Schön 62 Kville Göteborg/S 18.9
38:57.60 Ann Hellgren 67 Kville Ystad 29.6
39:09.17 Catharina Sundelöf 66 Huddinge Stockholm/S 26.8
39:10.68 Anna Stavlind 70 Linköping Ystad 29.6
39:14.3m Annika Kihlström 74 Solvikingarna Göteborg/S 18.9
39:18.7m Cecilia Lindström 80 Solvikingarna Göteborg/S 18.9
39:50.5m Malin Strand 93 Istrum Skövde 19.8
39:56.50 Susanne Sjöstrand 86 Studenterna Stockholm/S 26.8
tvivelaktigt resultat
39:49.9m Jaana Jobe 57 Solvikingarna Göteborg/S 18.9
ungefärlig tid
37:46.0m Sandra Södergren 89 Gnistan Karlshamn 27.8

Halvmarathon

1:11.06 *Isabellah Andersson 80 Hässelby Göteborg 17.5
1:13.51 Anna Rahm 81 Rånäs Stockholm 6.9
1:15.57 Lena Gavelin 74 Trångsviken Vännäs 10.5
1:16.12 Lilian Magnusson 68 Spårvägen South Shields, GBR 5.10
1:16.18 Lena Eliasson 81 Hässelby Stockholm 6.9
1:17.19 Anna von Schenck 73 Hässelby Lisboa, POR 16.3
1:17.50 Kajsa Berg 79 Huddinge Stockholm 6.9
1:18.53 Anja Lindberg 76 Spårvägen Stockholm 6.9
1:20.20 Hanna Jonson 82 Enhörna Cremona, ITA 19.10
1:20.32 Anita Nordenström 75 Mora Stockholm 6.9
1:20.53 Camilla Lindholm 74 Heleneholm Veberöd 12.10
1:21.01 Therese Hagersjö 77 Göteborg 17.5
1:21.10 Cecilia Fager 75 Hässelby Stockholm 6.9
1:21.27 Johanna Bohlin 90 Norrköping Motala 26.7
1:21.53 Alexandra Svensson 86 Hultsfred Bromölla 9.11
1:22.22 Åsa Höög 71 Kumla Örebro 16.4
1:22.31 Ann Björklund 71 Spårvägen Göteborg 17.5
1:22.35 Elina Larsson 84 Göteborg 17.5
1:23.13 Cornelia Henriksson 85 Morjärv Strömsnäs 17.5
1:23.28 Jenny Jansson 76 Kattisavan Vännäs 10.5
1:23.28 Malin Ewerlöf-Krepp 72 Spårvägen Stockholm 31.5
1:23.29 Annica Karlsson 77 Studenterna Stockholm 6.9
1:23.35 Åsa Nilsson 73 Halmstad Garnison Göteborg 17.5
1:23.47 Katarina Åström 71 Ullevi Göteborg 17.5
1:23.54 Anna Gaethe 81 Austin, TX 27.1
ungefärlig tid
1:20.00 Johanna Bohlin 90 Norrköping Ljungsbro 11.5
oklart om sträcka kontrollmätt
1:21.40 Alexandra Svensson 86 Hultsfred Vimmerby 1.5

Marathon

2:34.14 *Isabellah Andersson 80 Hässelby Stockholm 31.5
2:38.44 Lena Gavelin 74 Trångsviken Amsterdam, NED 19.10
2:39.02 Lilian Magnusson 68 Spårvägen Frankfurt, GER 26.10
2:42.12 Anna von Schenck 73 Hässelby Paris, FRA 6.4
2:44.18 Kajsa Berg 79 Huddinge Ljubljana, SLO 26.10
2:49.19 Johanna Ottosson 76 Waitara, NZL 1.3
2:49.22 Malin Ewerlöf Krepp 72 Spårvägen Stockholm 31.5
2:50.36 Alexandra Svensson 86 Hultsfred Växjö 18.10
2:53.57 Cecilia Fager 75 Hässelby New York, NY 2.11
2:54.05 Åsa Höög 71 Kumla Stockholm 31.5
2:54.40 Johanna Bohlin 90 Hässelby Milano, ITA 23.11
2:56.53 Jenny Jansson 76 Kattisavan Umeå 11.10
2:57.13 Christina Greis 75 Hässelby New York, NY 2.11
2:57.38 Mikaela Bulliard 79 Paris, FRA 6.4
2:58.21 Hedda Lund 85 Västerås Helsinki, FIN 16.8
2:59.30 Annica Karlsson 77 Studenterna Amsterdam, NED 19.10
3:00.29 Marlene Persson 70 Vattudalen Stockholm 31.5
3:02.52 Eva-Britt Karlsson 65 Sundsvall Valencia, ESP 17.2
3:02.57 Anna Gaethe 81 Austin, TX 17.2
3:03.32 Gunilla Martinsson 61 Hässelby Berlin, GER 28.9
3:04.11 Annika Kihlström 74 Solvikingarna Roma, ITA 16.3
3:05.17 Ann-Louise Nilsson 72 Filipstad Milano, ITA 23.11
3:07.16 Janna Sand-Dejmek 72 Boston, MA 21.4
3:08.21 Rebecca Miller 68 Linnéa Berlin, GER 28.9
3:09.14 Gloria Vinstedt 83 Studenterna Växjö 18.10

3000m hinder/76.2

9:49.91 Christin Johansson 78 Kville Huelva, ESP 13.6
9:56.48 Ulrika Johansson 75 Rånäs Helsinki, FIN 30.8
10:07.53 Lena Örn 88 Spårvägen Västerås 2.8
10:14.27 Sara Trané 85 Mölndal Northridge, CA 31.5
10:36.18 Klara Bodinson 90 Lidingö Göteborg/S 24.6
11:18.68 Charlotta Fougberg 85 Ullevi Västerås 2.8
11:28.58 Emmi Östlund 88 Hammarby Tampere, FIN 7.9
11:29.78 Emma Dahl 91 Örgryte Göteborg/S 28.5
11:54.48 Christina Hultman 91 Huddinge Västerås 2.8
12:04.31 Caroline Erlingson 86 Ängelholm Waco, TX 19.4

100m häck/84.0

12.54 Susanna Kallur 81 Falun Berlin, GER 1.6
13.69 Emma Tuvesson 91 Helsingborg Mannheim, GER 21.6
13.74 Lena Berntsson 78 Ullevi Uden, NED 12.7
13.85 Emma Magnusson 85 Växjö Loughborough, GBR 17.7
13.89 Jessica Samuelsson 85 Hässelby Karlstad 28.7
14.04 Moa Larsson 85 Ullevi Karlskrona 16.6
14.04 Fanny Lüppert Thomsson 90 Täby Göteborg/U 29.6
14.05 Frida Linde 90 Täby Göteborg/U 29.6
14.24 Anna Marberg 81 Trollhättans SK Trollhättan 5.7
14.27 Nadja Casadei 83 Lidingö Jyväskylä, FIN 28.6
14.29 Marica Merkel-Johansson 91 KA2 Karlskrona 16.6
14.30 Johanna Sjöström 86 Västerås Karlskrona 16.6
14.33 Siri Fagerlund 86 Helsingborg Tempe, AZ 22.3
14.38 Andrea Nybäck 90 Westmannia Fana, NOR 17.8
14.42 Johanna Riex 89 Eslöv Eslöv 24.5
14.54 Maja Rogemyr 91 IF Göta Göteborg/S 2.7
14.58 Ellinore Hallin 87 Växjö Norrtälje 9.8
14.61 Fatima Makakala 89 Hammarby Karlskrona 16.6
14.61 Ellen Sääw 90 Stocksäter Norrtälje 9.8
14.76 Emelie Haaparanta 88 Täby Huddinge 15.6
14.83 Isabelle Eurenius 89 Ume FI Göteborg/U 29.6
14.88 Caroline Tegel 90 Trollhättans SK Göteborg/U 29.6
14.94 Emilia Rundqvist 88 Växjö Karlskrona 14.6
14.95 Malin Dahlström 89 Göteborgs KIK Borås 6.9
14.99 Tove Karlsson 91 Kalmarsund Eksjö 5.7
okänd vind
14.70 Emilia Rundqvist 88 Växjö Hässleholm 26.7
medvind
13.58 Lena Berntsson 78 Ullevi Istanbul, TUR 22.6
14.31 Siri Fagerlund 86 Helsingborg Norman, OK 12.4
14.60 Emelie Haaparanta 88 Täby Sätra 24.6
14.95 Angelica Engberg 89 Hässelby Sätra 24.6

400m häck/76.2

57.81 Ulrika Johansson 80 Växjö Loughborough, GBR 17.7
58.04 Frida Persson 89 Helsingborg Bydgoszcz, POL 10.7
59.64 Emilia Granqvist 90 Östersund Sollentuna 7.6
59.79 Sofie Persson 87 Helsingborg Auburn, AL 18.5
59.94 *Stine Tomb 86 Hammarby Göteborg/U 27.6
60.92 Rebecca Högberg 84 Örebro Västerås 1.8
61.21 Caroline Enberg 87 Täby Norrtälje 10.8
61.24 Nuulu Ndiwabene 84 Spårvägen Göteborg/U 27.6
61.57 Louise Martin 87 Hässelby Sollentuna 7.6
61.59 Josefine Kvist 89 Morristown, NJ 19.5
62.17 Pernilla Tornemark 85 Malmö Köbenhavn, DEN 26.6
62.41 Emmy Koskinen 89 Enhörna Karlstad 28.7
62.50 Frida Linde 90 Täby Västerås 1.8
62.76 Amanda Nilsson 83 Ume FI Celle Ligure, ITA 24.6
62.81 Charlotte Johansson 86 Lidingö Västerås 1.8
63.07 Jennie Hurkmans 84 Tureberg Örebro 1.6
63.09 Sanna Jansson 89 Örebro Örebro 1.6
63.79 Isabelle Eriksson 86 Nyköping Västerås 1.8
63.80 Ewa Marcinkiewicz 93 Västerås Falun 18.5
63.95 Frida Petersson 92 Lund Motala 18.5
64.19 Sara Bley 91 Tjalve Trelleborg 16.8
64.20 Rakel Ekendahl 91 Hässelby Västerås 1.8
64.32 Sofia Stensiö 88 Hässelby Norrtälje 10.8
64.40 Beatrice Enckell 88 Udd Trelleborg 16.8
64.60 Karolina Busznyak 84 Tumba Huddinge 20.8

Höjd

1.96 Emma Green 84 Örgryte Beijing, CHN 23.8
1.91 Erika Wiklund 88 Trångsviken Krokom 24.8
1.84 Ebba Jungmark 87 Mölndal Västerås 3.8
1.81 Angelica Johansson 83 Örgryte Göteborg/U 27.6
1.81 Victoria Dronsfield 91 IF Göta Helsinki, FIN 30.8
1.80 Jenny Isgren 81 Spårvägen Västerås 3.8
1.79 My Nordström 90 Norrköping Sollentuna 6.6
1.78 Ellen Björklund 90 Lund Bydgoszcz, POL 8.7
1.77 Lisa Laursen 92 Hässleholm Helsingborg 12.7
1.77 Frida Brolin 85 Råby-Rekarne Karlstad 28.7
1.77 Linn Gustavsson 92 Ymer Täby 8.8
1.75 Anna Alexson 87 Spårvägen Norrtälje 8.8
1.73 Louise Lindberg 91 Trollhättans SK Helsingborg 12.7
1.73 Lina Alainentalo 92 Boden Skellefteå 14.6
1.73 Jessica Samuelsson 85 Hässelby Götzis, AUT 31.5
1.73 Ellinore Hallin 87 Växjö Jyväskylä, FIN 7.6
1.72 Nadja Casadei 83 Lidingö Lerum 31.5
1.72 Sandra Liljegren 91 Vittsjö Norrtälje 8.8
1.71 Sofie Almqvist 90 Skellefteå Gävle 20.7
1.71 Sofie Skoog 90 Ekshärad Torsby 31.5
1.71 Daniella Eriksson 87 Västerås Norrtälje 8.8
1.70 Helena Redborg 83 Tureberg Sätra 10.5
1.70 Marie Wall 92 Kongahälla Sollentuna 13.9
1.70 Camilla Löf 90 Orient Sollentuna 14.9
1.70 Maja Johansson 91 Iggesund Gävle 20.7
1.70 Sofia Kask 89 Lund Göteborg/U 27.6
1.70 Frida Linde 90 Täby Jyväskylä, FIN 7.6

Stav

4.27 Hanna-Mia Persson 78 Örgryte Istanbul, TUR 21.6
4.25 Petra Olsen 90 Malmö Karlskrona 16.6
4.12 Angelica Bengtsson 93 Växjö Sollentuna 12.9
4.05 Madeleine Nilsson 90 Kvarnsveden Vila Real de Santo António, POR 4.5
4.00 Fanny Berglund 88 Göteborgs KIK Lyngby, DEN 1.6
3.91 Michaela Meijer 93 Örgryte Lerum 17.8
3.90 Malin Dahlström 89 Göteborgs KIK Lyngby, DEN 1.6
3.87 Anna Nilson 91 Malmö Stockholm/S 24.7
3.85 Sara Eriksson 91 Ullevi Halmstad 20.7
3.85 Isabell Lilja 87 Malmö Tampere, FIN 6.9
3.82 Lisa Wälitalo 82 KA2 Västerås 2.8
3.81 Nathalie Busk 91 Malmö Göteborg/U 29.6
3.80 Maria Rendin 82 Malmö Königs Wusterhausen, GER 27.5
3.75 Caroline Ivarsson 85 Malmö Hässleholm 27.7
3.68 Hedvig Samuelsson 91 Kalmarsund Helsingborg 13.7
3.68 Victoria Bengtsson 90 Växjö Göteborg/S 2.7
3.65 Sophie Jensen 92 Malmö Lerum 19.6
3.58 Klara Persson 80 Spårvägen Göteborg/S 2.7
3.55 Lisa Lantz 92 Växjö Villstad 16.8
3.54 Linda Carlsson 90 Ymer Göteborg/U 27.6
3.51 Maria Mossberg 71 Malmö Malmö/He 2.9
3.50 Anna Juggas-Öberg 92 Gefle Sollentuna 12.9
3.49 Emelie Gustafsson 88 Malmö Göteborg/U 29.6
3.49 Erika Drageryd 89 Örebro Göteborg/U 29.6
3.43 Sofie Hallström 92 Örebro Täby 8.8

Längd

6.87 Carolina Klüft 83 Växjö Istanbul, TUR 22.6
6.32 Jessica Samuelsson 85 Hässelby Västerås 1.8
6.21 Nadja Casadei 83 Lidingö Värnamo 20.7
6.18 Erica Jarder 86 Väsby Malmö/S 3.6
6.10 Caroline Lundahl 91 KA2 Mannheim, GER 22.6
6.03 Malin Olsson 90 Malmö Göteborg/U 28.6
5.95 Linda Berntsson 87 Mölndal Göteborg/S 24.6
5.86 Andrea Nybäck 90 Westmannia Västerås 1.8
5.86 Melissa Stenzon 91 Göteborgs KIK Stockholm/S 23.7
5.80 Louise Thornander 92 Upsala Stockholm/S 23.7
5.79 Emelie Nilsson 88 Falkenberg Tampere, FIN 6.9
5.77 Caroline Taxén 94 Enköping Gävle 6.9
5.77 Sofia Lund 86 Hässelby Sollentuna 8.7
5.75 Rebecca Nilsson 93 Ullevi Göteborg/S 2.7
5.75 Johanna Froode 90 Udd Sävedalen 23.8
5.74 Josefin Svensson 89 Hjorten Alvesta 1.6
5.74 Sofie Andersson 81 Kville Göteborg/S 24.6
5.72 Sandra Bergman 86 Råby-Rekarne Sävedalen 23.8
5.72 Emma Rienas 82 IF Göta Göteborg/U 28.6
5.69 Evelina Strömberg 93 Sundsvall Gävle 19.7
5.69 Malin Dahlström 89 Göteborgs KIK Norrtälje 9.8
5.68 Ida Carlsson 91 Oskarshamn Nässjö 2.8
5.68 Elin Sångberg 92 Strand Järvsö 20.9
5.68 Josephine Rohr 91 Bålsta Jyväskylä, FIN 8.6
5.67 Sara Kviberg 93 Hellas Stockholm/S 23.7
okänd vind
6.26 Erica Jarder 86 Väsby Malmö/S 3.6
medvind
6.07 Linda Berntsson 87 Mölndal Sävedalen 8.6
6.04 Malin Olsson 90 Malmö Helsingborg 13.7
6.02 Sofie Andersson 81 Kville Sävedalen 8.6
5.98 Malin Dahlström 89 Göteborgs KIK Helsingborg 13.7
5.91 Emelie Nilsson 88 Falkenberg Sävedalen 23.8
5.86 Sandra Bergman 86 Råby-Rekarne Sävedalen 23.8
5.80 Johanna Froode 90 Udd Helsingborg 13.7
5.79 Emma Fredriksson 91 Täby Helsingborg 13.7
5.78 Emelie Haaparanta 88 Täby Sätra 24.6
5.74 Charlotte Skogström 93 Täby Täby 9.8
5.72 *Johanna Vunder 87 Hässelby Sätra 24.6
5.72 Josephine Rohr 91 Bålsta Bålsta 31.5
5.69 Sofie Sandberg 85 Örebro Örebro 1.6
5.69 Malin Marmbrandt 85 Västerås Norman, OK 12.4

Tresteg

14.29 Carolina Klüft 83 Växjö Växjö 8.6
12.85 Sara Brankell 81 Mölndal Västerås 2.8
12.74 Maria Augutis 90 Ullevi Norrtälje 9.8
12.70 Erica Jarder 86 Väsby Sätra 27.5
12.68 Angelica Ström 81 Gefle Västerås 5.7
12.65 Anna Göransdotter Nilsson 77 Hellas Västerås 2.8
12.49 Izehi Ileso 89 Ullevi Norrtälje 9.8
12.39 Ellen Björklund 90 Lund Norrtälje 9.8
12.31 Kristin Franke-Björkman 91 IF Göta Kil 8.6
12.27 Louise Thornander 92 Upsala Helsinki, FIN 30.8
12.22 Caroline Taxén 94 Enköping Gävle 6.9
12.20 Sofie Lindesten 88 Väsby Gävle 23.8
12.12 Jenny Isgren 81 Spårvägen Göteborg/S 2.7
12.11 Martina Wahnström 87 Ullevi Norrtälje 9.8
12.09 Kajsa Levin 83 Mölndal Växjö 8.6
12.01 Stina Nilsson 87 Ume FI Gävle 18.7
11.99 Ekanem Etim 92 Ullevi Göteborg/U 29.6
11.92 Malin Andersson 90 Habo Växjö 8.6
11.88 Frida Linde 90 Täby Sollentuna 14.9
11.85 Rebecca Ilehag 92 Hässelby Sollentuna 6.6
11.82 Karin Larsson 90 Ullevi Göteborg/S 2.7
11.78 Ewa Marcinkiewicz 93 Västerås Täby 10.8
11.77 Lynn Johnson 94 Ullevi Lidköping 6.9
11.76 Anna Larsson 78 Ullevi Halmstad 19.7
11.76 Erika Axelsson-Lusth 93 Habo Värnamo 21.9
okänd vind
11.84 Lynn Johnson 94 Ullevi Angered 14.6
medvind
13.04 Sara Brankell 81 Mölndal Sävedalen 23.8
12.80 Angelica Ström 81 Gefle Gävle 18.7
12.79 Anna Göransdotter Nilsson 77 Hellas Sävedalen 23.8
12.35 Louise Thornander 92 Upsala Helsinki, FIN 30.8
12.34 Kristin Franke-Björkman 91 IF Göta Göteborg/U 29.6
11.97 Ida Niia 86 Nedre Soppero Gävle 18.7
11.87 Karin Larsson 90 Ullevi Borås 14.6
11.78 Helena Redborg 83 Tureberg Örebro 1.6

Kula/4.0

17.59 Helena Engman 76 Riviera Cork, IRL 12.7
16.00 Catarina Andersson 77 Hässelby Ängelholm 16.8
15.15 Carolina Hjelt 86 Huddinge Västerås 2.8
14.37 Jessica Samuelsson 85 Hässelby Sollentuna 6.6
14.07 Mikaela Johansson 84 Ärla Norman, OK 10.5
13.94 Anna Söderberg 73 Ullevi Göteborg/S-K 17.9
13.89 Frida Åkerström 90 Huddinge Göteborg/U 28.6
13.60 Ellinore Hallin 87 Växjö Norrtälje 8.8
13.59 Maria Bengtsson 88 Växjö Villstad 17.8
13.13 Linda-Marie Mårtensson 71 Hässelby Hässelby 5.10
13.11 Anna Wikström 87 Tumba Norrtälje 8.8
12.95 Sandra Andersson 90 Arvika Hallsberg 1.6
12.85 Linda Nestorsson 75 Ullevi Göteborg/S 2.7
12.84 Maria Pettersson 77 Ullevi Helsingborg 15.7
12.84 Teres Christensson 89 Trollhättans SK Skara 30.8
12.69 Nadja Casadei 83 Lidingö Lerum 31.5
12.63 Tracey Andersson 84 Trelleborg Trelleborg 16.8
12.53 Amanda Öberg 90 IF Göta Torsby 31.5
12.44 Elinor Forssander 88 Hässelby Nyköping 7.6
12.43 Jenny-Lee Angbah 90 Västerås Västerås 6.7
12.40 Annika Petersson 79 Gefle Falun 18.5
12.38 *Vala Flosadottir 78 Lund Trelleborg 16.8
12.35 Sofia Larsson 88 IF Göta Karlstad/M 30.9
12.28 Marie Barenfeld 85 Växjö Göteborg/S 2.7
12.23 Victoria Johansson 90 Norrköping Halmstad 19.7

Diskus/1.0

63.21 Anna Söderberg 73 Ullevi Helsingborg 6.9
55.99 Sofia Larsson 88 IF Göta Halle, GER 25.5
53.09 Maria Pettersson 77 Ullevi Salinas, CA 8.5
51.77 Elinor Forssander 88 Hässelby Lerum 17.8
50.58 Angela Åkeson 79 IF Göta Quinta do Anjo, POR 8.3
48.09 Jasmine Henriksson 88 Eslöv Helsingborg 15.7
48.03 Matilda Gunnarsson 90 Västerås Nyköping 7.6
48.00 Hanna Erlandsson 90 Hovslätt Nyköping 7.6
47.84 Catarina Andersson 77 Hässelby Helsingborg 30.7
47.40 Anna Wikström 87 Tumba Bottnaryd 28.6
46.64 Jenny Johansson 88 Västerås Göteborg/U 29.6
45.31 Sandra Andersson 90 Arvika Torsby 31.5
45.30 Anna-Karin Svensson 81 Ullevi Bottnaryd 28.6
44.96 Carolina Hjelt 86 Huddinge Huddinge 13.6
43.83 Anna Jonasson 91 Bore Göteborg/U 29.6
43.47 Frida Åkerström 90 Huddinge Sätra 27.5
42.77 Maria Bengtsson 88 Växjö Göteborg/U 29.6
42.68 Marie Hilmersson 81 Falun Falun 18.5
41.52 Hanna Bjärkvik 92 Hovslätt Täby 10.8
40.98 Veronica Karlsson 80 Ullevi Göteborg/S 3.9
40.58 Pernilla Hagberg 69 Ängelholm Eslöv 11.6
40.51 Caroline Hermansson 91 Karlskoga Norrtälje 10.8
40.25 Matilda Berglund 92 Växjö Sollentuna 14.9
40.02 Amanda Öberg 90 IF Göta Uddevalla 26.7
39.60 Ida Storm 91 Malmö Vellinge 14.6

Slägga/4.0

69.09 Cecilia Nilsson 79 Råby-Rekarne Halle, GER 24.5
65.24 Tracey Andersson 84 Trelleborg Göteborg/S 24.8
63.87 Marie Hilmersson 81 Falun Karlstad 28.7
62.44 Karin Engström 83 Spårvägen Västerås 3.8
62.18 Emma Johannesson 84 Ullevi Västerås 3.8
61.71 Karolina Pedersen 87 Ullevi Västerås 3.8
61.19 Rebecka Kvist 83 Alvesta Alvesta 1.6
60.75 Josefin Berg 85 IF Göta Logan, UT 19.4
60.26 Annika Hjelm 86 Huddinge Halle, GER 25.5
57.58 Elinor Forssander 88 Hässelby Göteborg/S 24.6
57.55 Ida Storm 91 Malmö Helsinki, FIN 30.8
57.48 Mikaela Johansson 84 Ärla Norman, OK 10.5
54.70 Madelen Fahlstedt 83 Gefle Västerås/Ap 5.7
54.29 Johanna Rydberg 88 Västerås Västerås/Ap 7.6
53.74 Nike Hermans 90 Huddinge Huddinge 15.6
53.38 Anna Söderberg 73 Ullevi Göteborg/S-K 17.9
52.76 Malin Johansson 92 Strömsund Täby 8.8
52.72 Petra Öberg 89 Nyköping Nyköping 8.6
52.22 Amanda Eriksson 90 Bore Torsby 27.8
51.62 Maria Gustavsson 83 Falun Växjö 7.6
50.44 Anneli Ståhl 90 Spårvägen Västerås/Ap 5.7
49.89 Jennifer Höglund 90 Gefle Gävle 18.6
49.89 Linn Jonsson 92 Strömsund Täby 8.8
48.97 Caroline Piri 91 Huddinge Huddinge/J 26.4
48.11 *Adalheidur Vigfusdottir 82 Ullevi Göteborg/S 24.8

Spjut/600

54.15 Annika Petersson 79 Gefle Karlskrona 16.6
54.12 Anna Wessman 89 Växjö Bydgoszcz, POL 10.7
50.84 Marléne Lindström 85 Ununge Västerås 2.8
46.14 Izabel Savic Fertitta 83 IF Göta Pihtipudas, FIN 26.6
45.56 Frida Linde 90 Täby Jyväskylä, FIN 8.6
45.53 Jennie Hurkmans 84 Tureberg Uppsala 27.8
43.67 Sandra Höckerstrand 90 Hammarby Karlskrona 16.6
43.56 Sofia Larsson 88 IF Göta Karlstad/M 13.8
43.11 Marie Barenfeld 85 Växjö Växjö 7.6
43.11 Elisabeth Höglund 90 IF Göta Kil 8.6
42.95 Pernilla Wittikko 88 Haparanda SKT Tornio, FIN 6.7
42.82 Malin Andersson 93 Heleneholm Eslöv 24.5
42.75 Isabell Gradin 88 Sundsvall Tampere, FIN 6.9
42.48 Matilda Gunnarsson 90 Västerås Norrtälje 8.8
42.02 Emelie Larsson 91 Ullevi Helsinki, FIN 30.8
41.96 Sofie Linnér 90 Sollefteå Sollentuna 12.9
41.61 Emelie Sjödahl 90 Motala Hässleholm 27.7
41.47 *Mari Klaup 90 Örgryte Kungsbacka 7.9
41.04 Frida Engström 91 Växjö Växjö 7.6
40.53 Matilda Elfgaard 92 Habo Helsinki, FIN 30.8
40.23 Ellinor Rosenquist 89 Norrköping Norrköping 16.6
39.78 Emilia Amb 92 Bålsta Stockholm/S 23.7
39.77 Elin Gustafsson 91 Hinden Villstad 17.8
39.47 Sofia Eriksson 89 Hellas Sätra 25.5
39.46 Josefine Westelindh 90 Ängelholm Halmstad 19.7

Sjukamp/K

6.111 Jessica Samuelsson 85 Hässelby Götzis, AUT 1.6
5.833 Nadja Casadei 83 Lidingö Jyväskylä, FIN 29.6
5.542 Frida Linde 90 Täby Jyväskylä, FIN 8.6
5.176 Andrea Nybäck 90 Westmannia Jyväskylä, FIN 8.6
5.070 Ellinore Hallin 87 Växjö Jyväskylä, FIN 8.6
5.002 Ellinor Rosenquist 89 Norrköping Jyväskylä, FIN 29.6
4.925 Jennie Hurkmans 84 Tureberg Jyväskylä, FIN 8.6
4.815 Josefin Svensson 89 Hjorten Jyväskylä, FIN 8.6
4.724 Sandra Höckerstrand 90 Hammarby Jyväskylä, FIN 8.6
4.514 Emelie Haaparanta 88 Täby Jyväskylä, FIN 8.6
4.512 Johanna Höglund 84 Upsala Värnamo 20.7
4.483 *Johanna Vunder 87 Hässelby Täby 11.5
4.215 Fanny Lüppert Thomsson 90 Täby Täby 11.5
4.195 Angelica Engberg 89 Hässelby Värnamo 20.7
4.142 Lovisa Lindhe 89 Kristinehamn Lerum 1.6
4.068 Jessica Robson 89 Järvsö Scottsdale, AZ 19.3
3.931 Elisabeth Höglund 90 IF Göta Lerum 1.6
3.851 Josefine Westelindh 90 Ängelholm Lerum 1.6
3.841 Sofie Erenlöf 89 Gefle Lerum 1.6
3.759 Caroline Hartung 90 Lidköping Uddevalla 6.7
3.594 Sara Långfors 90 Täby Kalmar 24.8
3.576 Caroline Ivarsson 85 Malmö Eslöv 21.9
3.407 Karolina Busznyak 84 Tumba Gävle 21.9
3.356 Emma Lagerqvist 89 Åhus Eslöv 21.9

>