Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Torsdag 12 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa P15 ute 2008

[MÄN] [KVINNOR] [P19] [F19] [P17] [F17] [P16] [F16] [P15] [F15] [P14] [F14]

Senast uppdaterad 29 NOV, 2008
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda utomhus 2008.

Observera att alla ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
P19/F19: Födda 1989-90, P17/F17: Födda 1991, P16/F16: Födda 1992, P15/F15: Födda 1993, P14/F14: Födda 1994 - plus ev 95:or som tävlar under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

100m

11.42 Tobias Block 93 Mölndal Varberg 24.8
11.55 Hector Falk 93 Nyköping Stockholm/S 23.7
11.56 Marcus Backman 93 Råby-Rekarne Stockholm/S 23.7
11.56 Joakim Djuvfeldt 93 IF Göta Göteborg/U 28.6
11.61 Karl Sandberg 93 Orient Göteborg/U 28.6
11.65 Arjan Abdullah Faraj 93 Malmö Göteborg/U 28.6
11.70 Lucas Andersson 93 Halmstad Halmstad 19.7
11.71 Kristian Ekelund-Axelsson 93 Lund Göteborg/U 28.6
11.76 Viktor Moen 93 Ullevi Göteborg/U 28.6
11.76 Patrik Mohlin 93 Gefle Sollentuna 7.6
11.77 Robin Nordkvist 93 Huddinge Sollentuna 14.9
11.78 Jens Lundberg 93 Riviera Gävle 19.7
11.81 Martin Astner 93 Ullevi Borås 14.6
11.83 Fabrel Kibondzi 93 Filipstad Sunne 5.7
11.84 Tobias Arvidsson 93 Linköping Göteborg/U 28.6
11.86 Christopher Bengtsson 93 Hässelby Stockholm/S 23.7
11.87 Oskar Persson 93 Ullevi Borås 14.6
11.91 Filip Hjorth 93 Säter Gävle 19.7
12.00 Jonathan Lindholm 93 Skellefteå Skellefteå 23.8
12.01 Felix Lindau 93 Helsingborg Ängelholm 17.8
12.01 Oscar Vestlund 93 Kil Torsby 31.5
medvind
11.57 Arjan Abdullah Faraj 93 Malmö Göteborg/U 28.6
11.70 Patrik Mohlin 93 Gefle Gävle 17.6
11.91 Felix Lindau 93 Helsingborg Villstad 31.5
11.98 Kevin Perera 93 Helsingborg Ängelholm 21.9

300m

36.48 Johan Rogestedt 93 Stenungsund Halmstad 20.7
36.63 Hector Falk 93 Nyköping Sollentuna 8.6
36.92 Marcus Backman 93 Råby-Rekarne Sollentuna 8.6
37.57 Robin Nordkvist 93 Huddinge Huddinge 15.6
37.77 Karl Sandberg 93 Orient Göteborg/U 29.6
37.92 Joakim Djuvfeldt 93 IF Göta Kil 3.8
37.93 Kristian Ekelund Axelsson 93 Lund Sollentuna 13.9
38.24 Jonas Wahl-Sjöman 93 Bromma Stockholm/S 24.7
38.33 Jens Lundberg 93 Riviera Stockholm/S 24.7
38.42 Tobias Arvidsson 93 Linköping Göteborg/U 29.6
38.45 Alexander Lesser 93 Sävedalen Stockholm/S 24.7
38.57 Jakob Rockmyr 93 Lerum Lerum 17.8
38.61 Oskar Persson 93 Ullevi Göteborg/U 29.6
38.87 Martin Rydenborg 93 Växjö Växjö 22.8
38.89 Patrik Mohlin 93 Gefle Sollentuna 8.6
39.00 Olle Forslin 93 Hässelby Sollentuna 8.6
39.17 Christopher Bengtsson 93 Hässelby Stockholm/S 13.8
39.21 Martin Astner 93 Ullevi Kungälv 22.6
39.25 Andreas Stenlund 93 Skellefteå Skellefteå 15.6
39.25 Filip Holst 93 Tureberg Sollentuna 8.6
Manuell tidtagning
39.2m Oscar Lahti 93 Klippan Klippan 5.7

800m

1:55.11 Johan Rogestedt 93 Stenungsund Stockholm/S 24.7
1:58.02 Jonas Wahl-Sjöman 93 Bromma Täby 10.8
2:00.72 Elias Bjuhr 93 IFK Umeå Skellefteå 30.7
2:02.56 Christoffer Ohlsson 93 Umedalen Sollentuna 13.9
2:03.22 Jakob Leo 93 Mölndal Stockholm/S 24.7
2:03.39 Alexander Lötvall 93 Mölndal Stockholm/S 24.7
2:03.91 Erik Filipovic 93 Klippan Sollentuna 13.9
2:04.43 Simon Samuelsson 93 Västerås Sollentuna 13.9
2:06.53 Emil Romell 93 Sävedalen Stockholm/S 24.7
2:06.63 Fredrik Eråker 93 IF Göta Karlstad 6.9
2:06.98 Marcus Hawkins 93 Rånäs Stockholm/S 24.7
2:06.99 Rasmus Söderberg 93 Enhörna Västerås 5.7
2:08.10 Viktor Björnberg 93 Huddinge Vallentuna 17.5
2:08.45 Wilhelm Sjöland 93 Sävedalen Lerum 17.8
2:08.75 Kristoffer Holm 93 Huddinge Växjö 30.8
2:08.81 Oskar Lahti 93 Klippan Göteborg/U 28.6
2:08.81 Andreas Stenlund 93 Skellefteå Växjö 30.8
2:08.83 Eskil Åslund 93 Mälarhöjden Huddinge 14.6
2:09.18 Sebastian Robertsson 93 Klippan Helsingborg 13.7
2:09.61 Christofer Rydstedt 93 Ärla Västerås 5.7

2000m

5:38.75 Johan Rogestedt 93 Stenungsund Göteborg/U 29.6
5:40.53 Elias Bjuhr 93 IFK Umeå Göteborg/U 29.6
5:54.13 Jonas Wahl-Sjöman 93 Bromma Göteborg/U 29.6
5:57.82 Christoffer Ohlsson 93 Umedalen Sollentuna 14.9
5:58.92 Fredrik Eråker 93 IF Göta Sollentuna 14.9
6:01.66 Emil Romell 93 Sävedalen Göteborg/U 29.6
6:02.04 Simon Samuelsson 93 Västerås Sollentuna 14.9
6:03.09 Alexander Lötvall 93 Mölndal Sollentuna 14.9
6:06.71 Erik Norrbom 93 Tureberg Sollentuna 14.9
6:06.78 Sebastian Robertsson 93 Klippan Göteborg/U 29.6
6:08.89 Erik Filipovic 93 Klippan Sollentuna 14.9
6:08.96 Rasmus Söderberg 93 Enhörna Göteborg/U 29.6
6:11.64 Albin Sjöblom 93 Rånäs Västerås 6.7
6:12.82 Christoffer Rydstedt 93 Ärla Täby 9.8
6:13.9m Alexander Thysell 93 Ärla Eskilstuna 30.7
6:19.15 Alexander Palm 93 Norrköping Sollentuna 14.9
6:20.74 Emil Gustavsson 93 Vallentuna Huddinge 15.6
6:23.45 Simon Lundell Vakkuri 93 Enhörna Västerås 6.7
6:23.73 Kristoffer Holm 93 Huddinge Huddinge 15.6
6:29.00 Carl Senorski 93 Örgryte Täby 9.8

1500m hinder/76.2

4:17.89 Johan Rogestedt 93 Stenungsund Göteborg/U 27.6
4:38.27 Emil Romell 93 Sävedalen Sollentuna 12.9
4:39.10 Fredrik Eråker 93 IF Göta Sollentuna 12.9
4:43.99 Sebastian Robertsson 93 Klippan Sollentuna 12.9
4:44.61 Christoffer Rydstedt 93 Ärla Täby 8.8
4:45.15 Viktor Björnberg 93 Huddinge Huddinge 20.8
4:45.77 Albin Sjöblom 93 Rånäs Göteborg/U 27.6
4:50.98 Erik Norrbom 93 Tureberg Sollentuna 12.9
4:51.53 Andreas Stenlund 93 Skellefteå Skellefteå 14.6
4:53.23 Alexander Lötvall 93 Mölndal Sävedalen 23.8
4:56.83 Alexander Palm 93 Norrköping Göteborg/U 27.6
4:57.3m Carl Senorski 93 Örgryte Göteborg/S 29.7
4:58.60 Simon Lundell Vakkuri 93 Enhörna Sollentuna 12.9
4:58.7m Pontus Ulander 93 Sävedalen Göteborg/S 29.7
5:03.96 Richard Karlsson 93 Mölndal Göteborg/U 27.6
5:04.66 Alexander Björnberg 93 Huddinge Sätra 20.9
5:07.02 Måns Aboreslan 93 Hässelby Sätra 20.9
5:08.89 Fredrik Ljungdahl 93 Vingarna Sollentuna 12.9
5:27.45 Jonas Arbinge 93 Spårvägen Sätra 20.9
5:32.93 Fredrik Wohlfart 93 Täby Sätra 20.9

100m häck/84.0

13.82 Lucas Andersson 93 Halmstad Täby 8.8
13.83 Filip Hjorth 93 Säter Sollentuna 12.9
13.97 Wilhelm Sjöland 93 Sävedalen Täby 8.8
14.10 Martin Rydenborg 93 Växjö Göteborg/U 29.6
14.19 Martin Astner 93 Ullevi Göteborg/U 29.6
14.29 Robin Nordkvist 93 Huddinge Sollentuna 12.9
14.33 Joakim Djuvfeldt 93 IF Göta Täby 8.8
14.39 Niclas Rickardsson 93 Gefle Sollentuna 12.9
14.42 Lucas Persson 93 Mölndal Sävedalen 8.6
14.54 Filip Gärdefors 93 Örebro Göteborg/U 29.6
14.62 Tobias Block 93 Mölndal Stockholm/S 24.7
14.62 Dennis Eriksson 93 Sundsvall Växjö 31.8
14.62 Kevin Perera 93 Helsingborg Täby 8.8
14.65 Jonne Hautala 93 Västerås Sollentuna 8.6
14.66 Daniel Pils 93 Linköping Stockholm/S 24.7
14.67 Gunnar Odenman 93 Hammarby Växjö 31.8
14.73 Patric Hjort 93 Västerås Sollentuna 12.9
14.89 Hampus Widlund 93 Växjö Växjö 31.8
14.92 Oskar Persson 93 Ullevi Växjö 31.8
14.95 Philip Green 93 Hammarby Huddinge 15.6
14.95 Fredrik Åström 93 Täby Växjö 31.8
okänd vind
13.97 Martin Rydenborg 93 Växjö Växjö 31.8

300m häck/76.2

39.02 Tobias Block 93 Mölndal Stockholm/S 23.7
40.95 Martin Astner 93 Ullevi Göteborg/U 27.6
41.05 Martin Rydenborg 93 Växjö Täby 10.8
41.09 Robin Nordkvist 93 Huddinge Sätra 21.9
41.25 Lucas Andersson 93 Halmstad Halmstad 18.7
41.49 Wilhelm Sjöland 93 Sävedalen Täby 10.8
41.89 Filip Gärdefors 93 Örebro Stockholm/S 23.7
41.94 Kevin Perera 93 Helsingborg Täby 10.8
42.38 Marcus Hawkins 93 Rånäs Stockholm/S 23.7
42.42 Niclas Rickardsson 93 Gefle Gävle 20.7
42.48 Olle Forslin 93 Hässelby Huddinge 14.6
42.57 Andreas Stenlund 93 Skellefteå Skellefteå 14.6
42.61 Fredrik Åström 93 Täby Sollentuna 7.6
42.68 Oskar Vestlund 93 Kil Stockholm/S 23.7
42.80 Gunnar Odenman 93 Hammarby Huddinge 14.6
42.82 Oskar Persson 93 Ullevi Borås 14.6
42.87 Lucas Persson 93 Mölndal Täby 9.8
42.95 Philip Green 93 Hammarby Huddinge 14.6
43.29 Marcus Gunderyd 93 Täby Täby 9.8
43.49 Daniel Westh 93 Tureberg Sätra 21.9
en häck felplacerad
40.45 Martin Rydenborg 93 Växjö Sollentuna 14.9
42.00 Marcus Hawkins 93 Rånäs Sollentuna 14.9

Höjd

1.86 Magnus Almegius 93 Brattås Strömstad 21.9
1.85 Anton Lossev 93 Hovslätt Jönköping 18.6
1.85 Markus Hawkins 93 Rånäs Stockholm/S 23.7
1.83 Filip Östman 93 Kristinehamn Täby 10.8
1.81 Robin Nordkvist 93 Huddinge Täby 10.8
1.81 Oskar Norström 93 Stocksäter Glanshammar 16.8
1.81 Anton Krutov 93 Helsingborg Ängelholm 21.9
1.81 Jakob Sandman 93 Helsingborg Ängelholm 21.9
1.81 Adrian Ravenell 93 Ärla Växjö 30.8
1.80 Daniel Flisak 93 Ullevi Borås 11.5
1.80 Pär Karlberg 93 Sävsjö Villstad 16.8
1.77 Filip Hjorth 93 Säter Järvsö 20.9
1.77 Dennis Eriksson 93 Sundsvall Växjö 30.8
1.76 Johan Rogestedt 93 Stenungsund Halmstad 19.7
1.76 Sebastian Andersson 93 Hakarpspojkarna Nässjö 2.8
1.76 Tobias Block 93 Mölndal Stockholm/S 23.7
1.76 Fabrel Kibondzi 93 Filipstad Göteborg/U 28.6
1.75 Erik Stjärnfeldt 93 Råby-Rekarne Nyköping 23.8
1.75 Daniel Pils 93 Linköping Norrköping 31.5
1.73 Kristian Ekelund Axelsson 93 Lund Växjö 30.8
1.73 Niclas Rickardsson 93 Gefle Växjö 30.8
1.73 Mattias Jällrud 93 Rånäs Västerås 5.7

Stav

4.06 Oskar Norström 93 Stocksäter Örebro 7.9
4.03 Carl Sténson 93 Spårvägen Sollentuna 8.6
3.86 Filip Hjorth 93 Säter Kalmar 23.8
3.82 Axel Frisén 93 Stocksäter Hallsberg 1.6
3.80 Viktor Moen 93 Ullevi Uddevalla 26.7
3.62 Johan Ehlinger 93 Mölndal Lerum 21.9
3.53 Philip Green 93 Hammarby Täby 9.8
3.51 Simon Gunnarsson 93 Västerås Stockholm/S 23.7
3.45 Henrik Hansson 93 Hanviken Trollbäcken 31.8
3.43 Ricky Östlin 93 Söderhamn Gävle 18.7
3.42 Gustav Fridh 93 Huddinge Huddinge 17.8
3.20 Tom Tuvhag 93 Växjö Kalmar 16.7
3.16 Niclas Rickardsson 93 Gefle Kalmar 23.8
3.01 Philip Bäck 93 Hammarby Lerum 31.5
3.00 Viktor Warg 93 Arvika Arvika 26.7
3.00 Oskar Nordborg 93 Kalmarsund Skruv 4.10
3.00 Filip Larsson 93 Eksjö Södra Eksjö 5.7
2.92 Fredrik Lindeberg 93 Upsala Huddinge 17.8
2.83 Magnus Almegius 93 Brattås Uddevalla 31.5
2.72 Niklas Berg 93 Sundbyberg Huddinge 17.8

Längd

6.40 Filip Hjorth 93 Säter Täby 9.8
6.21 Gustav Fridh 93 Huddinge Växjö 31.8
6.17 Daniel Pils 93 Linköping Stockholm/S 24.7
6.03 Kristian Ekelund-Axelsson 93 Lund Växjö 31.8
6.03 Oskar Persson 93 Ullevi Sävedalen 7.6
6.01 Niclas Rickardsson 93 Gefle Stockholm/S 24.7
5.98 Robin Nordkvist 93 Huddinge Täby 9.8
5.96 Adrien Book 93 Ullevi Göteborg/U 27.6
5.94 Erik Östergren 93 IK Sisu Täby 9.8
5.93 Dennis Eriksson 93 Sundsvall Järvsö 21.9
5.87 Gunnar Odenman 93 Hammarby Stockholm/S 24.7
5.86 Adrian Ravenell 93 Ärla Växjö 31.8
5.85 Pontus Andersson 93 Mariestad Mariestad 7.6
5.83 Hannes Carlsson 93 Kalmarsund Villstad 31.5
5.80 Joakim Djuvfeldt 93 IF Göta Växjö 31.8
5.76 John Österberg 93 Gefle Gävle 6.9
5.74 Anton Berg 93 Udd Hässleholm 27.7
5.70 Axel Engvall 93 Ullevi Borås 14.6
5.68 Marcus Hawkins 93 Rånäs Gävle 19.7
5.68 Jonne Hautala 93 Västerås Växjö 31.8
okänd vind
6.17 Simon Pankalla 93 Hakarpspojkarna Sollentuna 12.9
5.91 Hannes Carlsson 93 Kalmarsund Sollentuna 12.9
5.79 Marcus Backman 93 Råby-Rekarne Sollentuna 12.9
medvind
5.93 Axel Engvall 93 Ullevi Borås 14.6
5.79 Marcus Hawkins 93 Rånäs Norrtälje 15.6

Tresteg

12.94 Gustav Fridh 93 Huddinge Sollentuna 14.9
12.93 Dennis Eriksson 93 Sundsvall Sollentuna 14.9
12.93 Axel Engvall 93 Ullevi Göteborg/U 28.6
12.85 Adrien Book 93 Ullevi Göteborg/U 28.6
12.68 Fredrik Lindeberg 93 Upsala Bålsta 31.5
12.59 Daniel Pils 93 Linköping Täby 8.8
12.59 Oskar Persson 93 Ullevi Täby 8.8
12.28 Mattias Jällrud 93 Rånäs Sollentuna 14.9
12.24 Niclas Rickardsson 93 Gefle Gävle 18.7
12.11 Gunnar Odenman 93 Hammarby Täby 8.8
12.08 Viktor Warg 93 Arvika Arvika 4.9
11.76 Philip Green 93 Hammarby Täby 8.8
11.75 Johan Rogestedt 93 Stenungsund Halmstad 19.7
11.70 Rasmus Jeppsson 93 Sjöbo Lund 7.9
11.66 Hampus Widlund 93 Växjö Växjö 22.8
11.65 Daniel Flisak 93 Ullevi Halmstad 19.7
11.60 Pontus Svensson 93 KA2 Karlskrona 6.9
11.57 Daniel Westh 93 Tureberg Sätra 20.9
11.49 Johan Karlén 93 Ullevi Göteborg/U 28.6
11.44 Anton Berg 93 Udd Göteborg/U 28.6
okänd vind
12.25 Niclas Rickardsson 93 Gefle Rauma, FIN 3.7
medvind
12.98 Adrien Book 93 Ullevi Täby 8.8
12.61 Daniel Pils 93 Linköping Täby 8.8
12.48 Gunnar Odenman 93 Hammarby Täby 8.8
12.32 Niclas Rickardsson 93 Gefle Gävle 18.7
12.08 Philip Green 93 Hammarby Helsingborg 12.7
11.82 Anton Berg 93 Udd Karlshamn 10.5
11.69 Björn Bamane 93 Spårvägen Sätra 20.9
11.67 Pontus Svensson 93 KA2 Karlskrona 14.6

Kula/4.0

17.71 Oscar Vestlund 93 Kil Sollentuna 14.9
17.35 Sebastian Thörngren 93 Bore Stockholm/Ktg 21.7
17.04 Niklas Lindstedt 93 Hässelby Sollentuna 14.9
15.48 Anders Pettersson 93 Säffle Halmstad 18.7
15.13 Adrian Ravenell 93 Ärla Växjö 30.8
14.97 Dennis Martinsson 93 Bollnäs Gävle 20.7
14.92 Robert Granström 93 Märsta Täby 8.8
14.86 David Sundström 93 Bromma Täby 8.8
14.57 Marcus Hawkins 93 Rånäs Växjö 30.8
14.46 John Malm 93 Istrum Skara 30.8
14.35 Anton Millbert 93 Hässelby Sätra 24.5
14.30 Filip Hjorth 93 Säter Järvsö 20.9
13.91 Niclas Rickardsson 93 Gefle Gävle 18.6
13.88 Karl Myrsell 93 Säter Sollentuna 7.6
13.76 Erik Stjärnfeldt 93 Råby-Rekarne Västerås 6.7
13.68 Fredrik Granström 93 Märsta Täby 8.8
13.54 Tomi Luttinen 93 Tjalve Motala 19.8
13.46 Mattias Grundström 93 Ängelholm Hässleholm 27.7
13.22 Mattias Carlsson 93 Lekeryd-Svarttorp Jönköping 10.5
13.14 Philip Bäck 93 Hammarby Växjö 30.8

Diskus/1.0

58.12 Niklas Lindstedt 93 Hässelby Järvsö 20.9
54.35 Anders Pettersson 93 Säffle Sollentuna 12.9
53.67 Sebastian Thörngren 93 Bore Täby 10.8
51.57 Johannes Henriksson 93 IF Göta Sollentuna 12.9
47.96 Karl Myrsell 93 Säter Gävle 19.7
46.80 John Plate 93 Orient Täby 10.8
43.38 Dennis Martinsson 93 Bollnäs Järvsö 20.9
43.22 Rasmus Gunnervald 93 Svenljunga Villstad 17.8
43.02 Carl Sténson 93 Spårvägen Täby 10.8
42.77 Gustav Fridh 93 Huddinge Sollentuna 7.6
41.81 Oskar Vestlund 93 Kil Sollentuna 12.9
41.67 Tomi Luttinen 93 Tjalve Sollentuna 12.9
41.05 Anton Millbert 93 Hässelby Sollentuna 7.6
40.90 Philip Bäck 93 Hammarby Täby 10.8
40.90 Mattias Carlsson 93 Lekeryd-Svarttorp Jönköping 31.8
40.46 Robert Granström 93 Märsta Täby 10.8
39.59 Salvador Navarro Marttinen 93 Tullinge-Tumba Täby 10.8
39.53 Filip Hjorth 93 Säter Järvsö 20.9
38.96 Adrian Ravenell 93 Ärla Ärla 20.9
38.16 Fredric Arvidsson 93 Lekeryd-Svarttorp Sollentuna 12.9

Slägga/4.0

60.87 Kristoffer Fagerlund 93 Ymer Herrljunga 31.8
59.78 Sebastian Thörngren 93 Bore Sollentuna 13.9
57.33 Rikard Karlsson 93 Alingsås Täby 8.8
55.40 Oskar Vestlund 93 Kil Karlstad/M 6.9
55.24 Niklas Lindstedt 93 Hässelby Sätra 24.5
54.10 Anders Pettersson 93 Säffle Alingsås 24.8
48.55 Anton Millbert 93 Hässelby Huddinge 15.6
46.43 Dennis Martinsson 93 Bollnäs Bollnäs 28.9
46.18 Mattias Grundström 93 Ängelholm Ängelholm 17.8
45.16 John Plate 93 Orient Karlskoga 15.6
43.43 Tobias Blomquist 93 Linköping Täby 8.8
43.30 Tomi Luttinen 93 Tjalve Motala 20.8
38.94 Karl Härlebo 93 IK Sisu Nässjö 11.10
37.53 Philip Bäck 93 Hammarby Huddinge 15.6
35.72 Alexander Thysell 93 Ärla Visby 20.7
35.64 Adrian Ravenell 93 Ärla Ärla 5.9
34.01 Gustav Fridh 93 Huddinge Huddinge/J 26.4
33.91 Filip Larsson 93 Eksjö Södra Alvesta 1.6
32.52 Filip Hjorth 93 Säter Järvsö 21.9
31.50 Robin Nordkvist 93 Huddinge Huddinge/J 26.4

Spjut/600

64.00 Sebastian Thörngren 93 Bore Täby 9.8
59.92 Erik Olofsson 93 IFK Umeå Sollentuna 14.9
59.82 Johannes Henriksson 93 IF Göta Sollentuna 14.9
52.33 Niko Lehtonen 93 Rånäs Sollentuna 14.9
51.98 Anton Larsson 93 Järvsö Järvsö 21.9
51.37 Joel Lawegren 93 Gotland Visby 19.7
50.51 David Sundström 93 Bromma Sollentuna 8.6
49.14 Jonathan Harley 93 Rydö Linköping 21.9
49.00 Erik Stjärnfeldt 93 Råby-Rekarne Täby 9.8
48.84 Niclas Rickardsson 93 Gefle Sollentuna 14.9
48.47 Anders Johansson 93 Orient Uddevalla 27.7
48.34 Filip Hjorth 93 Säter Järvsö 21.9
47.71 Markus Larsson 93 Vittsjö Hässleholm 26.7
47.32 Martin Ädel 93 Ängebo Krokom 24.8
46.88 Tomi Luttinen 93 Tjalve Täby 9.8
46.44 Gunnar Henriksson 93 Ärla Sollentuna 14.9
45.75 Niklas Lindstedt 93 Hässelby Sätra 25.5
45.72 Adam Reby 93 Tjalve Linköping 21.9
45.55 Theodor Thor 93 Örebro Norrköping 31.5
45.52 Oscar Vestlund 93 Kil Sollentuna 14.9

Åttakamp/P15

6.709 Filip Hjorth 93 Säter Kalmar 24.8
5.979 Niclas Rickardsson 93 Gefle Kalmar 24.8
5.827 Gustav Fridh 93 Huddinge Kalmar 24.8
5.808 Philip Green 93 Hammarby Kalmar 24.8
5.724 Carl Sténson 93 Spårvägen Kalmar 24.8
5.695 Philip Bäck 93 Hammarby Kalmar 24.8
5.585 Robin Nordkvist 93 Huddinge Lerum 1.6
5.532 Kristian Ekelund-Axelsson 93 Lund Eslöv 21.9
5.433 Marcus Hawkins 93 Rånäs Enköping 27.7
5.323 David Sundström 93 Bromma Täby 11.5
5.211 Fredrik Andersson 93 Södertälje IF Kalmar 24.8
5.149 Oskar Nordborg 93 Kalmarsund Skruv 5.10
5.098 Magnus Almegius 93 Brattås Uddevalla 6.7
4.954 John Plate 93 Orient Uddevalla 6.7
4.949 Wilhelm Sjöland 93 Sävedalen Uddevalla 6.7
4.539 Simon Gunnarsson 93 Västerås Kalmar 24.8
4.361 Albert Karlsson 93 Eksjö Södra Skruv 5.10
4.029 Fredrik Wohlfart 93 Täby Täby 11.5

>