Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Fredag 13 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa P17 ute 2008

[MÄN] [KVINNOR] [P19] [F19] [P17] [F17] [P16] [F16] [P15] [F15] [P14] [F14]

Senast uppdaterad 14 OKT, 2008
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda utomhus 2008.

Observera att alla ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
P19/F19: Födda 1989-90, P17/F17: Födda 1991, P16/F16: Födda 1992, P15/F15: Födda 1993, P14/F14: Födda 1994 - plus ev 95:or som tävlar under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

100m

10.51 Benjamin Olsson 91 Helsingborg Sollentuna 6.6
10.71 David Sennung 91 Ullevi Helsinki, FIN 30.8
10.87 Andreas Andersson 91 Hässleholm Helsinki, FIN 30.8
11.02 Jonathan Rickardsson 91 Sandhem Jönköping 27.5
11.03 Jonathan Haag 91 Tjalve Norrköping 23.8
11.07 Adam Andersson 91 Skellefteå Stockholm/S 23.7
11.13 Mikael Storm 91 Eksjö Södra Skruv 17.5
11.13 Morgan Ohlström 91 Rånäs Norrtälje 8.8
11.22 Love Fältström 91 Hammarby Enskede 3.8
11.24 Aligul Erkisi 91 Falun Sundsvall 6.7
11.27 Joel Groth 91 Bollnäs Sundsvall 6.7
11.31 Patrik Andersson 91 Kongahälla Lerum 17.8
11.36 Johan Olsson 91 Kil Arvika 26.7
11.38 Fredrik Karlsson 91 Kil Sollentuna 12.9
11.40 Philip Hall 91 Malmö Vellinge 14.6
11.40 Martin Holmström 91 KA2 Karlskrona 6.9
11.42 Malte Fibel 91 Bromma Huddinge 13.6
11.43 Tobias Carlsson 91 Trollhättans SK Skara 30.8
11.43 Simon Ljunggren 91 Östersund Östersund 31.5
11.44 Adam Chiguer 91 Huddinge Göteborg/U 28.6
medvind
11.02 Mikael Storm 91 Eksjö Södra Kalmar 16.7
11.02 Morgan Ohlström 91 Rånäs Sollentuna 7.6
11.09 Joel Groth 91 Bollnäs Sollentuna 7.6
11.11 Aligul Erkisi 91 Falun Lillehammer, NOR 22.6
11.14 Love Fältström 91 Hammarby Enskede 3.8
11.15 Patrik Andersson 91 Kongahälla Strömstad 12.7
11.26 Martin Holmström 91 KA2 Karlskrona 14.6
11.28 Oskar Borbos 91 Gefle Sollentuna 7.6
11.29 Fredrik Karlsson 91 Kil Torsby 31.5
11.33 Alen Besic 91 Tranås Jönköping 18.6
11.34 Malte Fibel 91 Bromma Sollentuna 7.6
11.34 David Sunnemar 91 Örgryte Sävedalen 7.6
11.42 Simon Ljunggren 91 Östersund Krokom 6.9
11.43 Alexander Sennerteg 91 Ymer Norrtälje 8.8

200m

21.52 Benjamin Olsson 91 Helsingborg Norrtälje 10.8
22.17 David Sennung 91 Ullevi Norrtälje 10.8
22.24 Jonathan Haag 91 Tjalve Norrköping 24.8
22.32 Morgan Ohlström 91 Rånäs Helsinki, FIN 30.8
22.44 Andreas Andersson 91 Hässleholm Norrtälje 10.8
22.50 Mikael Storm 91 Eksjö Södra Göteborg/U 29.6
22.51 Fredrik Karlsson 91 Kil Arvika 27.7
22.66 Oscar Borbos 91 Gefle Gävle 19.7
22.67 Joel Groth 91 Bollnäs Bollnäs 12.7
22.81 Malte Fibel 91 Bromma Stockholm/S 24.7
22.81 Patrik Andersson 91 Kongahälla Norrtälje 9.8
22.82 Alen Besic 91 Tranås Jönköping 20.9
22.91 Martin Johansson-Vikström 91 Huddinge Sollentuna 8.6
22.95 Jonatan Radmann 91 Malmö Trelleborg 8.6
23.08 Adam Andersson 91 Skellefteå Norrtälje 9.8
23.11 Erik Smedhs 91 Mora Kil 3.8
23.13 Martin Holmström 91 KA2 Karlskrona 15.6
23.15 Simon Ljunggren 91 Östersund Göteborg/U 29.6
23.15 Alexander Wittlock 91 Hanviken Västerås 5.7
23.15 Love Fältström 91 Hammarby Sollentuna 8.6
medvind
22.51 Malte Fibel 91 Bromma Sollentuna 8.6
22.84 Martin Johansson-Vikström 91 Huddinge Huddinge 15.6
23.09 Simon Ljunggren 91 Östersund Skellefteå 15.6
23.10 Simon Styrman 91 Haparanda SKT Skellefteå 15.6

400m

49.46 Oskar Borbos 91 Gefle Norrtälje 9.8
50.01 Erik Smedhs 91 Mora Norrtälje 9.8
50.39 Malte Fibel 91 Bromma Norrtälje 9.8
50.79 Petter Olson 91 Malmö Lerum 31.5
50.89 Klas Persson 91 Nyköping Gävle 20.7
50.95 Fabian Rosenquist 91 Norrköping Västerås 6.7
51.09 Victor Hedin 91 Huddinge Sollentuna 8.6
51.10 Alexander Wittlock 91 Hanviken Norrtälje 9.8
51.41 Jonathan Haag 91 Tjalve Norrköping 2.7
51.48 Oliver Sänneskog 91 Helsingborg Göteborg/U 28.6
51.57 Mikael Storm 91 Eksjö Södra Eksjö 5.7
51.61 Rickard Gunnarsson 91 Alingsås Sävedalen 7.6
51.64 Anton Wåhlin 91 Linden Sollentuna 8.6
51.95 Henrik Gateman 91 Strömstad Oslo, NOR 17.8
52.06 John Alex Boutzas 91 Sundbyberg Huddinge 14-6
52.17 Adam Wretström 91 Graal Karlskrona 14.6
52.22 Nils Bergmark 91 Skellefteå Gävle 20.7
52.23 Linus Gustavsson 91 Västerås Kvarnsveden 15.6
52.27 Andreas Romin 91 Gefle Gävle 20.7
52.39 Erik Jonasson 91 Umedalen Skellefteå 14.6

800m

1:54.34 Anton Wåhlin 91 Linden Västerås 1.8
1:54.60 Jonas Leandersson 91 Kyrkhult Stockholm/S 22.7
1:55.18 Klas Persson 91 Nyköping Västerås 1.8
1:55.89 Rickard Gunnarsson 91 Alingsås Västerås 1.8
1:56.36 Victor Hedin 91 Huddinge Sollentuna 8.7
1:57.18 Grälls-Johan Kvarnström 91 Falun Göteborg/U 27.6
1:57.51 Jonas Legernes 91 Ullevi Nadderud, NOR 7.6
1:57.70 Erik Smedhs 91 Mora Sollentuna 14.9
1:57.89 Staffan Ek 91 Björnstorp Göteborg/U 27.6
1:58.96 Simon Sveder 91 Hällefors LK Gävle 20.7
1:59.06 Filip Holmström 91 Hässelby Norrtälje 9.8
1:59.15 Andreas Efverström 91 Gefle Norrtälje 9.8
1:59.21 Henrik Gateman 91 Strömstad Norrtälje 9.8
1:59.74 Tajudin S Hassen 91 Kramfors Timrå 23.8
2:00.64 Magnus Balander 91 Mölndal Borås 15.6
2:00.65 Joel Lundin 91 Sundbyberg Göteborg/U 27.6
2:00.91 Philip Lundell 91 Österhaninge Huddinge 20.8
2:01.53 Oliver Sänneskog 91 Helsingborg Klippan 1.6
2:01.73 Oskar Borbos 91 Gefle Gävle 13.8
2:01.80 Tomas Hultgren 91 Ludvika Sollentuna 14.9

1500m

3:51.09 Jonas Leandersson 91 Malmö Göteborg/U 28.6
3:59.05 Jonas Legernes 91 Ullevi Stockholm/S 22.7
3:59.10 Anton Wåhlin 91 Linden Stockholm/S 23.7
4:00.73 Joel Lundin 91 Sundbyberg Sollentuna 8.7
4:02.05 Staffan Ek 91 Björnstorp Göteborg/U 28.6
4:05.03 Erik Johansson 91 Tjalve Sollentuna 8.6
4:07.20 Rickard Gunnarsson 91 Alingsås Borås 14.6
4:10.22 Nicholas Selman 91 Tjalve Sollentuna 8.6
4:11.11 Klas Persson 91 Nyköping Sollentuna 8.6
4:11.57 Simon Sveder 91 Hällefors LK Glanshammar 16.8
4:12.83 Tajudin S Hassen 91 Kramfors Sollentuna 12.9
4:14.11 Philip Lundell 91 Nynäshamn Sollentuna 12.9
4:14.74 Aleksander Liss 91 Tureberg Göteborg/U 28.6
4:17.08 Danny Fransson 91 Växjö Hässleholm 22.6
4:21.27 Oskar Bryngelsson 91 Ullevi Norrtälje 9.8
4:21.51 Henrik Gateman 91 Strömstad Strömstad 13.7
4:22.18 Andreas Efverström 91 Gefle Norrtälje 9.8
4:24.10 Joel Nilsson Delborg 91 Björnstorp Hässleholm 27.7
4:24.36 Hreinn Juliusson 91 Huddinge Sollentuna 12.9
4:24.79 Ludvig Tingåker 91 Lidingö Sollentuna 12.9

3000m

8:46.40 Jonas Legernes 91 Ullevi Nadderud, NOR 8.6
8:47.11 Jonas Leandersson 91 Malmö Norrtälje 10.8
8:48.61 Joel Lundin 91 Sundbyberg Huddinge 20.8
8:54.39 Nicholas Selman 91 Tjalve Göteborg/U 29.6
9:06.41 Simon Sveder 91 Hällefors LK Norrtälje 10.8
9:13.00 Staffan Ek 91 Björnstorp Norrtälje 10.8
9:20.33 Aleksander Liss 91 Tureberg Göteborg/U 29.6
9:20.72 Philip Lundell 91 Nynäshamn Sollentuna 14.9
9:21.69 Tajudin S Hassen 91 Kramfors Härnösand 2.8
9:31.14 Niclas Woodbridge 91 Örgryte Sollentuna 14.9
9:34.64 Oskar Bryngelsson 91 Ullevi Göteborg/U 29.6
9:34.79 Rickard Gunnarsson 91 Alingsås Norrtälje 10.8
9:50.53 Joel Nilsson Delborg 91 Björnstorp Norrtälje 10.8
9:50.76 Johan Pettersson 91 Rånäs Norrtälje 10.8
9:51.95 Oscar Carlsson 91 Eksjö Södra Hässleholm 22.6
9:53.40 Bjarne Englund 91 Huddinge Norrtälje 10.8
9:56.31 Hreinn Juliusson 91 Huddinge Sollentuna 14.9
9:58.29 Andreas Kårström 91 Järvsö Bollnäs 9.9
9:58.79 Tobias Gustavsson 91 Sävedalen Norrtälje 10.8

2000m hinder/91.4

5:58.50 Jonas Legernes 91 Ullevi Göteborg/U 27.6
6:03.14 Simon Sveder 91 Hällefors LK Gävle 18.7
6:29.21 Joel Lundin 91 Sundbyberg Huddinge 17.8
6:34.97 Aleksander Liss 91 Tureberg Norrtälje 8.8
6:35.16 Grälls Johan Kvarnström 91 Falun Gävle 18.7
6:37.48 Victor Hedin 91 Huddinge Huddinge 13.6
6:41.72 Patrik Nilsson 91 Hammarby Huddinge 13.6
6:42.6m Anton Rosdahl 91 Sävedalen Göteborg/S 29.7
6:47.39 Erik Isacsson 91 Eksjö Södra Norrtälje 8.8
6:48.89 Ludvig Tingåker 91 Lidingö Huddinge 13.6
6:54.37 Tobias Gustavsson 91 Sävedalen Sävedalen 7.6
6:54.9m Oskar Bryngelsson 91 Ullevi Göteborg/S 29.7
6:58.03 Patrik Werdin 91 Sundbyberg Huddinge 13.6
7:01.39 Jaakko Laakkonen 91 Haparanda SKT Sollentuna 13.9
7:02.32 Oskar Martinsson 91 Huddinge Huddinge 13.6
7:02.97 Martin Svanborg 91 Bromma Huddinge 13.6
7:03.43 Andreas Efverström 91 Gefle Huddinge 17.8
7:11.77 Johan Pettersson 91 Rånäs Huddinge 17.8

110m häck/91.4

14.05 Fredrik Karlsson 91 Kil Helsinki, FIN 30.8
14.42 Petter Olson 91 Malmö Norrtälje 9.8
14.49 Anton Forsberg 91 Tureberg Norrtälje 9.8
14.69 Alexander Norén 91 Skellefteå Skellefteå 15.6
14.72 Marcus Nilsson 91 Högby Sollentuna 13.9
14.72 Martin Kallur 91 Falun Gävle 20.7
14.77 Love Fältström 91 Hammarby Sollentuna 13.9
14.77 Fabian Rosenquist 91 Norrköping Norrtälje 9.8
14.86 Mattias Bäckman 91 Bollnäs Göteborg/U 29.6
15.09 Alexander Sennerteg 91 Ymer Göteborg/U 29.6
15.10 Joel Groth 91 Bollnäs Söderhamn 26.8
15.16 Patrik Nilsson 91 KA2 Sollentuna 13.9
15.25 Henrik Brus 91 Falun Sollentuna 13.9
15.34 Adriano di Feola 91 Ullevi Norrtälje 9.8
15.39 Grälls Johan Kvarnström 91 Falun Kvarnsveden 29.5
15.44 Arvid Berglund 91 Tranås Villstad 16.8
15.54 Mattias Abulu 91 Ullevi Borås 15.6
15.73 Mattias Gradin 91 Falun Norrtälje 9.8
15.76 Victor Magnusson 91 Brattås Uddevalla 1.6
15.82 Jimmy Nordkvist 91 Valbo Bollnäs 12.7
medvind
14.77 Alexander Sennerteg 91 Ymer Halmstad 20.7
15.03 Joel Groth 91 Bollnäs Hudiksvall 27.5

300m häck/84.0

38.14 Joel Groth 91 Bollnäs Helsinki, FIN 30.8
38.36 Fabian Rosenquist 91 Norrköping Norrtälje 10.8
38.48 Anton Forsberg 91 Tureberg Helsinki, FIN 30.8
38.73 Love Fältström 91 Hammarby Enskede 3.8
39.07 Fredrik Karlsson 91 Kil Stockholm/S 23.7
39.61 Erik Persson 91 Bålsta Sollentuna 14.9
39.68 Arvid Berglund 91 Tranås Sollentuna 14.9
40.03 Marcus Nilsson 91 Högby Norrtälje 9.8
40.14 Simon Styrman 91 Haparanda SKT Sollentuna 14.9
40.25 Alexander Norén 91 Skellefteå Skellefteå 14.6
40.25 Jimmy Nordkvist 91 Valbo Stockholm/S 23.7
40.42 Alen Besic 91 Tranås Sollentuna 14.9
40.74 Mattias Bäckman 91 Bollnäs Gävle 20.7
40.97 Martin Johansson-Vikström 91 Huddinge Sollentuna 7.6
41.21 Mattias Abulu 91 Ullevi Sollentuna 14.9
41.36 Daniel Bergman 91 Sundsvall Huddinge 13.6
41.36 Philip Lindau 91 Helsingborg Hässleholm 22.6
41.38 Oscar Hinrichsen 91 Nyköping Nyköping 24.8
41.60 Adrian Roosmark 91 Huddinge Stockholm/S 23.7
41.70 Magnus Nielsen 91 Lund Kristianstad 25.5

Höjd

2.10 Erik Sundlöf 91 Glanshammar Norrtälje 9.8
2.02 Yuan-Zhong Wu 91 IK Sisu Villstad 16.8
2.00 Alexander Håkansson 91 Umedalen Skellefteå 23.8
1.96 Marcus Lundquist 91 Rånäs Örebro 1.6
1.96 Petter Olson 91 Malmö Lerum 31.5
1.95 Linus Jaconelli 91 Alingsås Alingsås 24.8
1.92 Anton Forsberg 91 Tureberg Sollentuna 12.9
1.92 Adam Chiguer 91 Huddinge Göteborg/U 29.6
1.91 Zakarias Qfvarnström 91 Ymer Borås 14.6
1.90 Alexander Augustsson 91 Villstad Växjö 7.6
1.89 Fabian Rosenquist 91 Norrköping Kalmar 24.8
1.87 Marcus Nilsson 91 Högby Jyväskylä, FIN 8.6
1.85 Rasmus Arbenäs 91 Tranås Jönköping 27.5
1.85 Erik Svensson 91 Falkenberg Villstad 31.5
1.85 Erik Graf 91 Solna Norrtälje 9.8
1.83 Sebastian Nordström-Ärnbäck 91 Mölndal Lerum 21.9
1.82 Adam Ståhlberg 91 Örbyhus Gävle 11.5
1.81 Daniel Hörlin 91 Solna 06 Göteborg/U 29.6
1.78 Petter Billinger 91 Örebro Västerås 5.7
1.77 Fredrik Karlsson 91 Kil Sollentuna 12.9
1.77 Erik Odenman 91 Hammarby Huddinge 15.6

Stav

5.05 Petter Olson 91 Malmö Helsinki, FIN 30.8
4.64 Sebastian Axell 91 Lerum Göteborg/U 29.6
4.45 Per Drageryd 91 Örebro Gävle 20.7
4.33 Jonathan Jansson 91 Östhammar Västerås 5.7
4.29 Simon Assarsson 91 IK Sisu Habo 23.8
4.15 Marcus Nilsson 91 Högby Jyväskylä, FIN 7.6
4.08 Johan Bremer 91 Ymer Halmstad 20.7
3.96 Björn Andersson 91 Bålsta Stockholm/S 23.7
3.88 Erik Sundlöf 91 Glanshammar Örebro 31.5
3.85 Erik Jönhagen 91 Bromma Sollentuna 14.9
3.82 Martin Kallur 91 Falun Huddinge 17.8
3.80 Grälls Johan Kvarnström 91 Falun Kvarnsveden 14.6
3.76 Fabian Rosenquist 91 Norrköping Kalmar 23.8
3.75 Henrik Brus 91 Falun Sollentuna 14.9
3.70 Andreas Romin 91 Gefle Gävle 31.8
3.55 Freddy Lindquist 91 KA2 Karlskrona 15.6
3.44 Simon Styrman 91 Haparanda SKT Luleå 30.8
3.12 Mattias Abulu 91 Ullevi Huddinge 17.8
2.90 Björn-Erik Johansson 91 Södertälje IF Nyköping 24.8
2.80 Johan Claesson 91 Orient Hässleholm 16.8
2.80 Adam Hällgren 91 Piteå Boden 2.8
2.80 Hannes Assarsson 91 IK Sisu Jönköping 20.9

Längd

7.09 Fabian Rosenquist 91 Norrköping Göteborg/U 27.6
6.96 Petter Olson 91 Malmö Norrtälje 9.8
6.94 Emil Bergqvist 91 Westmannia Sollentuna 13.9
6.88 Love Fältström 91 Hammarby Norrtälje 9.8
6.84 Adam Chiguer 91 Huddinge Västerås 2.8
6.77 Alexander Wittlock 91 Hanviken Trollbäcken 14.9
6.67 Linus Jaconelli 91 Alingsås Grimstad, NOR 20.9
6.65 Adam Ståhlberg 91 Örbyhus Norrtälje 9.8
6.63 Mattias Abulu 91 Ullevi Göteborg/S 2.7
6.61 Christian Maluka 91 Huddinge Västerås 2.8
6.53 Niclas Ragneberg 91 Trollhättans SK Sävedalen 7.6
6.50 Philip Hall 91 Malmö Halmstad 20.7
6.49 David Sennung 91 Ullevi Uddevalla 26.7
6.48 Rasmus Arbenäs 91 Tranås Tranås 28.9
6.48 Henning Elofsson 91 Örgryte Sävedalen 7.6
6.46 Vilhelm Roxling 91 KA2 Karlskrona 6.9
6.43 Magnus Balander 91 Mölndal Sävedalen 7.6
6.37 Martin Kallur 91 Falun Norrtälje 9.8
6.36 Viktor Björklund 91 Lund Lund 6.9
6.35 Marcus Nilsson 91 Högby Jyväskylä, FIN 8.6
medvind
7.32 Fabian Rosenquist 91 Norrköping Helsinki, FIN 30.8
6.67 Adam Ståhlberg 91 Örbyhus Örbyhus 1.6
6.56 Henning Elofsson 91 Örgryte Sävedalen 7.6
6.52 David Sennung 91 Ullevi Sävedalen 7.6

Tresteg

14.64 Emil Bergqvist 91 Westmannia Helsinki, FIN 30.8
14.53 Vilhelm Roxling 91 KA2 Norrtälje 10.8
13.80 Adam Ståhlberg 91 Örbyhus Västerås 5.7
13.68 Rasmus Arbenäs 91 Tranås Alvesta 1.6
13.52 Mattias Bäckman 91 Bollnäs Gävle 18.7
13.37 Linus Jaconelli 91 Alingsås Grimstad, NOR 20.9
13.35 Love Fältström 91 Hammarby Sollentuna 12.9
13.32 Marcus Lundquist 91 Rånäs Gävle 18.7
13.26 Anton Belfrage 91 Mölndal Göteborg/S 2.7
13.25 Mattias Abulu 91 Ullevi Göteborg/U 29.6
12.96 Alexander Augustsson 91 Villstad Växjö 8.6
12.95 Aligul Erkisi 91 Falun Norrtälje 10.8
12.91 John Carlsson 91 Riviera Gävle 18.7
12.87 Daniel Andersson 91 KA2 Norrtälje 10.8
12.83 Jonas Ögren 91 Skellefteå Norrtälje 10.8
12.54 Daniel Nordqvist 91 IF Göta Norrtälje 10.8
12.36 Zakarias Qfvarnström 91 Ymer Grimstad, NOR 20.9
12.14 Eric Älvebrand 91 Hammarby Gävle 18.7
12.13 Karl Schenström 91 Nyköping Norrtälje 10.8
12.12 Mattias Gradin 91 Falun Gävle 18.7
medvind
14.72 Emil Bergqvist 91 Westmannia Norrtälje 10.8
14.55 Vilhelm Roxling 91 KA2 Norrtälje 10.8
13.89 Mattias Bäckman 91 Bollnäs Norrtälje 10.8
13.88 Adam Ståhlberg 91 Örbyhus Norrtälje 10.8
13.74 Rasmus Arbenäs 91 Tranås Norrtälje 10.8
13.54 Marcus Lundquist 91 Rånäs Örebro 1.6
13.23 Aligul Erkisi 91 Falun Norrtälje 10.8
13.09 Daniel Andersson 91 KA2 Norrtälje 10.8
12.93 Daniel Nordqvist 91 IF Göta Norrtälje 10.8
12.49 Eric Älvebrand 91 Hammarby Gävle 18.7

Kula/5.0

16.61 Alexander Messer 91 Alingsås Helsinki, FIN 30.8
15.83 Marcus Nilsson 91 Högby Norrtälje 8.8
15.82 Mattias Andersson 91 Lund Norrtälje 8.8
15.40 Simon Lindblom 91 Råby-Rekarne Norrtälje 8.8
15.27 Oscar Ivarsson 91 Växjö Halmstad 20.7
15.14 Erik Sundlöf 91 Glanshammar Göteborg/U 28.6
14.84 Sami Luttinen 91 Tjalve Västerås 6.7
14.54 Sebastian Axell 91 Lerum Kalmar 24.8
14.47 Fabian Rosenquist 91 Norrköping Kalmar 24.8
14.33 Stefan Sundler 91 Bore Norrtälje 8.8
14.24 Adam Chiguer 91 Huddinge Göteborg/U 28.6
13.71 Petter Olson 91 Malmö Kalmar 24.8
13.36 Thomas Walch 91 Gefle Huddinge 17.8
12.72 Erik Odenman 91 Hammarby Huddinge 17.8
12.58 Andreas Romin 91 Gefle Gävle 11.5
12.48 Jaakko Laakkonen 91 Haparanda SKT Övertorneå 23.7
12.15 David Johansson 91 Åhus Sollentuna 12.9
12.08 Erik Schenström 91 Nyköping Nyköping 24.8
11.58 Johan Claesson 91 Orient Sollentuna 12.9
11.57 Oliver Carlehed 91 Ymer Huddinge 17.8

Diskus/1.5

55.33 Stefan Sundler 91 Bore Helsinki, FIN 30.8
47.94 Sebastian Axell 91 Lerum Norrtälje 10.8
46.23 Sami Luttinen 91 Tjalve Norrtälje 10.8
45.96 Erik Sundlöf 91 Glanshammar Göteborg/U 29.6
45.69 Erik Schenström 91 Nyköping Halmstad 20.7
45.65 Marcus Nilsson 91 Högby Skruv 17.5
44.46 Simon Lindblom 91 Råby-Rekarne Halmstad 20.7
43.23 Adam Chiguer 91 Huddinge Huddinge 14.6
41.23 Fabian Rosenquist 91 Norrköping Motala 25.5
41.13 Andreas Lindell-Svensson 91 Villstad Villstad 16.8
40.02 Petter Olson 91 Malmö Kalmar 23.8
39.08 Andreas Romin 91 Gefle Kalmar 23.8
38.81 Mattias Andersson 91 Lund Sävedalen 7.6
38.55 Alexander Messer 91 Alingsås Alingsås 24.8
37.56 Emil Olars 91 Södertälje IF Södertälje 12.7
36.53 Oliver Carlehed 91 Ymer Alingsås 24.8
35.88 Simon Assarsson 91 IK Sisu Sollentuna 13.9
35.69 Alexander Walldén 91 Trelleborg Helsingborg 13.7

Slägga/5.0

64.36 Alexander Messer 91 Alingsås Halmstad 18.7
61.75 Oliver Carlehed 91 Ymer Herrljunga 1.6
59.19 Sami Luttinen 91 Tjalve Västerås/Ap 6.7
55.42 Mattias Andersson 91 Lund Norrtälje 9.8
54.38 Rasmus Leo 91 Ymer Norrtälje 9.8
50.75 Viktor Nilsson 91 Bore Karlstad/M 6.9
48.28 Emil Olars 91 Södertälje IF Södertälje 10.9
48.22 Erik Odenman 91 Hammarby Björknäs 31.8
46.89 Sebastian Kemdal 91 Västerås Sollentuna 14.9
44.95 Björn Almström 91 Lidingö Göteborg/U-U 28.6
44.80 Kevin Blomé 91 Gnistan Norrtälje 9.8
44.03 Hannes Assarsson 91 IK Sisu Nässjö 11.10
43.24 Simon Lindblom 91 Råby-Rekarne Norrtälje 9.8
41.06 Andreas Lindell-Svensson 91 Villstad Villstad 16.8
40.39 Felix Sonebäck 91 Huddinge Sätra 4.5
36.85 Yuan-Zhang Wu 91 IK Sisu Nässjö 11.10
34.59 Alexander Walldén 91 Trelleborg Trelleborg 27.4
34.51 Erik Schenström 91 Nyköping Halmstad 18.7
31.45 Robin Lundstedt 91 Mölndal Huddinge/J 17.8

Spjut/700

63.55 Carl Ström 91 Ullevi Göteborg/U 27.6
63.35 Johan Melin 91 Habo Sollentuna 14.9
61.23 Mattias Andersson 91 Lund Vellinge 15.6
59.36 Hampus Larsson 91 Märsta Göteborg/U 27.6
58.81 Sebastian Axell 91 Lerum Norrtälje 8.8
58.57 Jaakko Laakkonen 91 Haparanda SKT Sollentuna 14.9
58.20 Alexander Astermark 91 Eslöv Göteborg/U 27.6
55.68 Marcus Nilsson 91 Högby Jyväskylä, FIN 7.6
54.02 David Johansson 91 Åhus Sollentuna 14.9
53.09 Simon Assarsson 91 IK Sisu Sollentuna 14.9
53.02 Linus Eriksson 91 Ed Norrtälje 8.8
51.16 Erik Sundlöf 91 Glanshammar Hallsberg 1.6
51.08 Andreas Lindell-Svensson 91 Villstad Hässleholm 22.6
51.06 Andreas Romin 91 Gefle Gävle 20.7
49.30 Björn Brink 91 Hanviken Nynäshamn 9.8
48.95 Kristoffer Hedlund 91 Kramfors Norrtälje 8.8
48.77 Sebastian Arvidsson 91 Habo Alvesta 1.6
47.44 Joakim Ericson 91 Istrum Tibro 28.5
46.99 Stefan Sundler 91 Bore Göteborg/U 27.6
46.42 Grälls Johan Kvarnström 91 Falun Falun 31.7

Tiokamp/P17

8.660 Petter Olson 91 Malmö Kalmar 24.8
8.643 Marcus Nilsson 91 Högby Jyväskylä, FIN 8.6
8.605 Fabian Rosenquist 91 Norrköping Kalmar 24.8
7.848 Sebastian Axell 91 Lerum Kalmar 24.8
7.224 Andreas Romin 91 Gefle Lerum 1.6
6.352 Magnus Balander 91 Mölndal Kalmar 24.8
5.466 Victor Magnusson 91 Brattås Uddevalla 6.7
5.066 Erik Isaksson 91 Eksjö Södra Skruv 5.10
4.723 Carl Hallgren 91 Täby Täby 11.5
4.673 Carl-Fredrik Sjöland 91 Sävedalen Uddevalla 6.7

>