Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Onsdag 17 juli 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa P14 ute 2009

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 19 OKT, 2009
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda utomhus 2009.

Observera att alla junior/ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
M22/K22: Födda 1987-1989, P19/F19: Födda 1990-91, P17/F17: Födda 1992, P16/F16: Födda 1993, P15/F15: Födda 1994, P14/F14: Födda 1995 - plus ev 96:or som tävlar under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

100m

11.78 Filip Sjövall 95 Lomma Olofström 5.9
11.80 Erik Hagberg 95 Upsala Uddevalla 25.7
11.81 Christopher Swenning 95 Eslöv Olofström 5.9
11.83 Johan Lilja 95 Sundsvall Timrå 22.8
11.85 Daniel Erkas 95 Huddinge Uppsala 12.9
11.91 Simon Holmström 95 Täby Uppsala 12.9
11.94 Anton Eriksson 95 Järvsö Stockholm/S 1.8
11.95 Douglas Mårtensson 95 Ystad Olofström 5.9
11.95 Oskar Almgren 95 Habo Habo 6.6
11.98 Henrik Malmberg 95 Huddinge Uppsala 12.9
12.03 Filip Wahlmark 95 Spårvägen Stockholm/S 9.9
12.09 Emil Widén 95 Österfärnebo Göteborg/U 27.6
12.21 Carl Moskuvaara 95 Huddinge Huddinge 14.7
12.24 Ali Abdulkadir 95 Eskilstuna Eskilstuna 22.8
12.27 Felix Norén 95 Katrineholm Uppsala 12.9
12.28 Kevin Fankl 95 Ullevi Uddevalla 25.7
12.30 Johannes Gustafsson 95 Kalmar Skruv 16.5
12.30 Andreas Almgren 95 Tureberg Sollentuna 6.6
12.33 Andreas Sönnergren 95 Västerås Göteborg/U 27.6
12.37 Christoffer Luu 95 Hovslätt Jönköping 9.5
medvind
12.02 Kevin Fankl 95 Ullevi Kungsbacka 13.9

300m

36.83 Andreas Almgren 95 Tureberg Uppsala 13.9
37.23 Henrik Malmberg 95 Huddinge Uppsala 13.9
37.90 Carl Moskuvaara 95 Huddinge Stockholm/S 2.8
38.30 Anton Eriksson 95 Järvsö Stockholm/S 2.8
38.74 Johan Lilja 95 Sundsvall Stockholm/S 2.8
39.09 Filip Sjövall 95 Lomma Malmö/He 30.8
39.11 Christopher Swenning 95 Eslöv Göteborg/U 28.6
39.19 Joakim Rosenqvist 95 Sävedalen Stockholm/S 2.8
39.42 Christian Runge Wildner 95 Täby Uppsala 13.9
39.43 Adrian Almqvist 95 Hakarpspojkarna Olofström 6.9
39.68 Andreas Sönnergren 95 Västerås Västerås 9.8
40.08 Dennis Forsman 95 Sävedalen Olofström 6.9
40.12 Simon Holmström 95 Täby Stockholm/S 10.9
40.48 Ali Abdulkadir 95 Eskilstuna Eskilstuna 23.8
40.65 Daniel Erkas 95 Huddinge Stockholm/S 2.8
40.70 Carl Alvelid 95 Kalmar Växjö 27.8
40.79 Philip Erixon 95 Ullevi Kungälv 21.6
40.81 Johannes Gustafsson 95 Kalmar Skruv 16.5
40.86 Martin Andersson 95 Ymer Borås 14.6
40.88 Max Andersson 95 Tierp Uppsala 13.9
40.88 Joakim Stenström 96 Hinden Kalmar 26.9

800m

1:59.83 Andreas Almgren 95 Tureberg Göteborg/S 29.8
2:04.12 Nigusu Solomon 95 Huddinge Göteborg/S 29.8
2:04.3m Christian Runge Wildner 95 Täby Göteborg/S 29.8
2:05.7m Joakim Rosenqvist 95 Sävedalen Olofström 5.9
2:06.16 Henrik Malmberg 95 Huddinge Göteborg/S 29.8
2:07.2m Axel Kindmo 95 Trelleborg Olofström 5.9
2:08.75 Ken Slättengren 95 Högby Stockholm/S 2.8
2:08.8m Jakob Vikenadler 95 Sävedalen Olofström 5.9
2:09.20 Erik Wåhlin 95 Hellas Uppsala 12.9
2:09.78 Alexander Nilsson 95 Mölndal Lerum 9.8
2:10.25 Mohamed Bile 95 Villstad Huddinge 8.8
2:10.44 William Levay 96 Danderyd Stockholm/S 23.6
2:10.61 Carl Moskuvaara 95 Huddinge Enköping 26.7
2:10.7m Kevin Hermansson 95 Trollhättans FIK Olofström 5.9
2:11.55 Daniel Strandberg 95 Malmö Lund 23.8
2:11.55 David Sjöblom 95 Rånäs Göteborg/S 29.8
2:13.57 Erik Hermelin 96 Lidingö Bålsta 13.6
2:13.76 Pierre Lundqvist 95 Tureberg Göteborg/S 29.8
2:13.84 Gustaf Stensjö 96 Sävedalen Kungälv 21.6
2:15.3m David Elvingsson 95 Kristianstad Olofström 5.9

2000m

5:50.92 Andreas Almgren 95 Tureberg Stockholm/S 25.8
5:56.31 Nigusu Solomon 95 Huddinge Stockholm/S 25.8
6:05.38 William Levay 96 Danderyd Huddinge 9.8
6:09.85 Alexander Nilsson 95 Mölndal Sävedalen 31.5
6:09.88 Joakim Rosenqvist 95 Sävedalen Olofström 6.9
6:14.65 Daniel Strandberg 95 Malmö Olofström 6.9
6:17.42 Jacob Vikenadler 95 Sävedalen Kungälv 21.6
6:19.93 Samuel Lundell Vakkuri 95 Enhörna Huddinge 9.8
6:20.72 Christian Runge Wildner 95 Täby Sollentuna 7.6
6:22.09 Axel Kindmo 95 Trelleborg Olofström 6.9
6:22.74 Ken Slättengren 95 Högby Olofström 6.9
6:27.25 Jakob Ranglin Grissler 95 Majorna Olofström 6.9
6:35.04 Johan Slagbrand 96 Märsta Stockholm/S 2.8
6:35.37 Fredrik Orrsveden 95 Sundbyberg Stockholm/S 25.8
6:37.42 Olof Simann 95 Majorna Olofström 6.9
6:39.3m Adrian Granath 95 Grytgöl Örebro 29.8
6:39.89 Tobias Karlsson 95 Sävedalen Olofström 6.9
6:44.09 Daniel Tapia 96 Hässelby Stockholm/S 2.8
6:45.11 Erik Tunemar 95 Skeninge Göteborg/U 28.6
6:46.44 Anton Lindblad 95 Träff Lidköping 4.7

1500m hinder/76.2

4:38.75 Nigusu Solomon 95 Huddinge Gävle 17.7
4:40.11 Joakim Rosenqvist 95 Sävedalen Göteborg/S 22.8
4:43.55 Gustaf Stensjö 96 Sävedalen Göteborg/S 22.8
4:46.0m Jacob Vikenadler 95 Sävedalen Lidköping 9.7
4:46.39 Ken Slättengren 95 Högby Huddinge 7.8
4:46.66 Alexander Nilsson 95 Mölndal Göteborg/S 22.8
5:09.87 Olof Simann 95 Majorna Göteborg/S 28.7
5:17.04 Tobias Karlsson 95 Sävedalen Göteborg/S 28.7
5:25.76 Adam Andersson 95 Villstad Villstad 29.8
5:29.73 Olov Roos 95 Trångsviken Krokom 14.7
5:30.2m Joakim Ekström 96 Ärla Hässleholm 24.7
5:33.83 Staffan Åkesson 95 Hässleholm Olofström 5.9
5:37.44 Max Novak 96 Trångsviken Krokom 11.8
5:37.60 Oscar Johansson 95 Högbo GIF Sandviken 6.6
5:49.19 Maximilian Markl 96 Westmannia Lidköping 22.8
ett hinder för lite
5:07.42 Fredrik Orrsveden 95 Sundbyberg Enskede 6.9
5:25.21 Simon Weidersjö 95 Tureberg Enskede 6.9

100m häck/84.0

14.50 Charles Mitala 96 Malmö Helsingborg 11.7
14.52 Gustav Magnusson 95 Bokenäs Stockholm/S 2.8
14.60 Johan Lilja 95 Sundsvall Järvsö 19.9
14.70 Andreas Almlöf 95 Hammarby Stockholm/S 2.8
14.71 Karl Persson 95 Wärnamo Olofström 6.9
14.81 Felix Norén 95 Katrineholm Göteborg/U 28.6
14.95 Noak Ringman 95 Norrköping Olofström 6.9
14.98 Filip Romeo 95 Ullevi Göteborg/U 28.6
15.00 Niklas Svärdling 95 Täby Stockholm/S 2.8
15.00 Teo Söderberg 95 Ullevi Olofström 6.9
15.20 Isac Enetjärn 95 Ume FI Skellefteå 6.9
15.22 Ludvig Edén 95 Huddinge Uppsala 13.9
15.33 Carl Moskuvaara 95 Huddinge Göteborg/S 29.8
15.57 Emil Geidemark 95 Västerås Glanshammar 31.5
15.62 Kevin Fankl 95 Ullevi Göteborg/S 29.8
15.66 Linus Boyer 95 Nyköping Uppsala 13.9
15.67 Philip Ngwe 95 Mölndal Göteborg/U 28.6
15.70 Fredrik Lindseth-Winje 95 Säter Järvsö 19.9
15.71 Gustav Carlstein 95 Täby Göteborg/S 29.8
15.71 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Enskede 6.9

300m häck/76.2

41.52 Andreas Almgren 95 Tureberg Huddinge 8.8
42.89 Gustav Magnusson 95 Bokenäs Stockholm/S 1.8
43.51 Isac Enetjärn 95 Ume FI Skellefteå 5.9
43.62 Felix Norén 95 Katrineholm Stockholm/S 1.8
44.02 Joakim Rosenqvist 95 Sävedalen Mölndal 23.8
44.30 Linus Boyer 95 Nyköping Eskilstuna 23.8
45.00 Andreas Almlöf 95 Hammarby Enskede 5.9
45.06 Nicklas Svärdling 95 Täby Stockholm/S 1.8
45.35 Philip Norén 95 Skellefteå Skellefteå 5.9
45.53 Philip Ingvason 95 Ullevi Göteborg/U 26.6
45.92 Harry Pihl 95 Piteå Skellefteå 5.9
46.10 Fredrik Lindseth Winje 95 Säter Kvarnsveden 13.6
46.12 Philip Ngwe 95 Mölndal Mölndal 23.8
46.27 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Enskede 5.9
46.95 Sebastian Gonzalez 96 Rånäs Stockholm/S 1.8
47.04 Philip Erixon 95 Ullevi Göteborg/U 26.6
47.82 Olov Roos 95 Trångsviken Skellefteå 5.9
47.87 Martin Selin 95 Ullevi Mölndal 23.8
47.94 Jacob Larsson 95 Vittsjö Hässleholm 25.7
48.08 Marcus Lövgren 95 Luleå Gävle 19.7

Höjd

1.86 Isac Enetjärn 95 Ume FI Skellefteå 5.9
1.83 Pontus Sterner Johansson 96 Malmö Göteborg/U 26.6
1.81 Philip Andersson 95 Träff Göteborg/U 28.6
1.77 Max Andersson 95 Tierp Enköping 15.8
1.76 Filip Danielsson 95 Växjö Stockholm/S 1.8
1.75 Johan Lilja 95 Sundsvall Timrå 22.8
1.75 Isak Persson 95 Hellas Sätra 31.5
1.74 Jonathan Kruse 95 Upsala Enköping 15.8
1.74 Charles Mitala 96 Malmö Olofström 6.9
1.73 Erik Bryngelsson 95 Orient Uddevalla 14.6
1.73 Karl Persson 95 Wärnamo Värnamo 31.5
1.70 Kevin Fankl 95 Ullevi Mölndal 23.8
1.70 André Andersson 95 Brattås Uddevalla 26.7
1.70 Gustav Liberg 95 Sävedalen Uddevalla 26.7
1.69 Andreas Carlsson 95 Ymer Helsingborg 11.7
1.69 Ludvig Edén 95 Huddinge Uppsala 13.9
1.69 Carl Moskuvaara 95 Huddinge Enköping 26.7
1.68 Gustav Dahl 96 Kristianstad Hässleholm 26.7
1.68 Fredrik Lindseth-Winje 95 Säter Ludvika 6.6
1.67 Albin Lager 96 Örebro Stockholm/S 1.8
1.67 Thobias Nilsson Montler 96 Kronan Helsingborg 11.7
1.67 Henrik Sandberg 95 Lund Eslöv 24.5
1.67 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Göteborg/U 28.6

Stav

3.65 Pontus Sterner Johansson 96 Malmö Olofström 5.9
3.51 David Kappelin 95 Örgryte Göteborg/U 27.6
3.45 Magnus Jomyr 95 Örgryte Lerum 9.8
3.30 Anton Evertsson 95 Habo Habo 22.8
3.07 Joar Thyresson 95 Stocksäter Uppsala 12.9
3.07 Antoine Duplantis 96 Baton Rouge, LA 28.3
3.05 Carl Ivarsson 96 Lerum Lerum 18.6
3.05 Jacob Staaf 96 Bålsta Märsta 5.9
3.05 Esa Hiltunen 96 Ullevi Olofström 5.9
2.93 Jens Roslund 96 Stocksäter Hallsberg 16.9
2.93 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Sätra 20.9
2.92 Johan Knutsson 95 Malmö Göteborg/U 27.6
2.90 Harry Pihl 95 Piteå Skellefteå 6.9
2.88 Arvid Björemark 95 Rigor Västerås 8.8
2.85 Johan Edling 95 Kilafors Järvsö 20.9
2.77 Christian Lundström 95 Tureberg Uppsala 12.9
2.75 Hugo Perhamn 96 Hinden Kalmar 26.9
2.75 Emil Quick 95 Kalmar Olofström 6.9
2.75 Erik Brännmo 95 Lund Olofström 6.9
2.75 Johan Brännmo 95 Lund Olofström 6.9

Längd

6.36 Christopher Swenning 95 Eslöv Malmö/He 30.8
6.08 Daniel Erkas 95 Huddinge Sätra 19.9
6.06 Henrik Malmberg 95 Huddinge Göteborg/S 29.8
6.00 Isac Enetjärn 95 Ume FI Skellefteå 6.9
5.95 Andreas Almgren 95 Tureberg Uppsala 12.9
5.90 Douglas Mårtensson 95 Ystad Malmö/He 30.8
5.89 Johan Lilja 95 Sundsvall Järvsö 20.9
5.85 Karl Persson 95 Wärnamo Habo 22.8
5.85 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Göteborg/S 29.8
5.81 Carl Moskuvaara 95 Huddinge Göteborg/U 26.6
5.81 Kevin Fankl 95 Ullevi Göteborg/S 29.8
5.81 Theodor Barrdahl 95 Kristianstad Olofström 5.9
5.76 Filip Schützer 95 IF Göta Göteborg/S 29.8
5.76 Erik Bryngelsson 95 Orient Olofström 5.9
5.74 Sicco Sirsuwan 95 Sunne Uppsala 12.9
5.74 Max Andersson 95 Tierp Enköping 15.8
5.73 Noak Ringman 95 Norrköping Norrköping 23.8
5.69 Anton Eriksson 95 Järvsö Stockholm/S 2.8
5.66 Simon Holmström 95 Täby Täby 30.8
5.66 Johan Stenvall 95 Boden Skellefteå 6.9
medvind
5.90 Kevin Fankl 95 Ullevi Göteborg/S 29.8
5.84 Theodor Barrdahl 95 Kristianstad Helsingborg 12.7
5.78 Noak Ringman 95 Norrköping Helsingborg 12.7

Tresteg

12.23 Jakob Flisak 95 Ullevi Olofström 6.9
12.14 Andreas Almgren 95 Tureberg Uppsala 13.9
12.07 Christopher Swenning 95 Eslöv Olofström 6.9
12.01 Noak Ringman 95 Norrköping Helsingborg 11.7
11.89 Henrik Sandberg 95 Lund Lund 23.8
11.85 Johan Lilja 95 Sundsvall Järvsö 19.9
11.64 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Uppsala 13.9
11.53 Anton Eriksson 95 Järvsö Järvsö 19.9
11.52 Pontus Diogo 95 Heleneholm Olofström 6.9
11.34 Andreas Carlsson 95 Ymer Borås 14.6
11.14 Gustav Carlstein 95 Täby Uppsala 13.9
11.13 Martin Selin 95 Ullevi Mölndal 23.8
11.09 Kim Wiik Olsson 95 Treby Olofström 6.9
11.08 Anton Österlund 95 Tumba Enskede 5.9
11.02 Emanuel Lindqvist 95 Gefle Gävle 12.9
11.00 Kevin Nordenhög 95 Kalmar Växjö 27.8
10.99 Gustav Magnusson 95 Bokenäs Olofström 6.9
10.91 Niklas Alsing 95 Östersund Gävle 17.7
10.89 Anton Johansson 96 Örebro Örebro 30.8
10.85 Erik Bryngelsson 95 Orient Uddevalla 14.6
medvind
12.16 Christopher Swenning 95 Eslöv Olofström 6.9
11.75 Pontus Diogo 95 Heleneholm Olofström 5.9
11.24 Johan Stenvall 95 Boden Skellefteå 5.9
11.19 Kevin Nordenhög 95 Kalmar Växjö 27.8
11.16 Martin Selin 95 Ullevi Olofström 6.9
11.01 Fredrik Dahlman 95 Gefle Gävle 12.9
10.89 Joel Norrman 95 IK Sisu Nässjö 15.6
10.88 Henrik Edström-Larsson 95 Östersund Gävle 17.7

Kula/4.0

17.31 Viktor Gardenkrans 95 Heleneholm Malmö/S-K 1.7
14.28 Emil Widén 95 Österfärnebo Enköping 15.8
14.05 Johan Lilja 95 Sundsvall Järvsö 19.9
12.99 Gabriel Heen 95 Huddinge Sätra 20.9
12.74 Ludvig Edén 95 Huddinge Sätra 20.9
12.65§ André Nyman 95 Svenljunga Tranås 27.9
12.03 Filip Wahlmark 95 Spårvägen Uppsala 12.9
11.98 Jacob Sjödin 95 Stensjön Högby 4.7
11.88 Adam Maschel 95 Bore Uppsala 12.9
11.85 Johan Green-Pettersson 95 Bokenäs Uddevalla 23.8
11.82 Anton Eriksson 95 Järvsö Järvsö 19.9
11.81 Jakob Flisak 95 Ullevi Göteborg/S 19.8
11.77 Marcus Juhlin 95 Kalmar Olofström 5.9
11.69 Erik Hagberg 95 Upsala Enköping 15.8
11.64 Alexander Persson 95 Tyresö Sollentuna 4.10
11.56 William Ullberg 96 Riviera Luleå 22.8
11.56 Tim Söderqvist 95 Dals Södra Olofström 5.9
11.49 Henrik Malmberg 95 Huddinge Göteborg/S 28.8
11.44 Andreas Almlöf 95 Hammarby Sätra 20.9
11.31 Johannes Gustafsson 95 Kalmar Högby 4.7
11.31 Ouincy Andersson 95 Eslöv Vellinge 9.8
intern klubbtävling
13.28 Gabriel Heen 95 Huddinge Huddinge 3.10

Diskus/1.0

54.81 Viktor Gardenkrans 95 Heleneholm Hässleholm 26.7
50.31 Emil Widén 95 Österfärnebo Enköping 15.8
41.89 André Nyman 95 Svenljunga Arvika 25.7
41.80 Gustav Liberg 95 Sävedalen Sävedalen 30.6
40.77 Johan Lilja 95 Sundsvall Härnösand 26.7
39.93 Martin Löfblom 95 Hanviken Uppsala 12.9
37.02 Johan Green-Pettersson 95 Bokenäs Göteborg/U 28.6
36.93 Alexander Persson 95 Tyresö Märsta 26.9
36.64 Marcus Samuelsson 95 Hakarpspojkarna Olofström 5.9
36.15 Anton Eriksson 95 Järvsö Hudiksvall 23.6
35.60 Martin Gustavsson 96 Sunne Kil 8.8
35.48 Adam Maschel 95 Bore Uppsala 12.9
34.82 Tim Söderqvist 95 Dals Södra Uddevalla 26.9
34.75 Johan Bjuremo 95 Bore Uppsala 12.9
34.38 Jakob Flisak 95 Ullevi Mölndal 23.8
33.71 Jacob Sjödin 95 Stensjön Högby 12.7
33.65 Michael Shirafkan Nejad 95 IF Göta Uppsala 12.9
33.39 Christoffer Hagren 95 Tureberg Sollentuna 4.10
33.24 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Hässelby 26.9
33.19 Isac Enetjärn 95 Ume FI Skellefteå 5.9

Slägga/4.0

49.99 Viktor Gardenkrans 95 Heleneholm Ängelholm 7.6
45.12 Marcus Juhlin 95 Kalmar Nybro 4.10
44.62 Simon Persson 95 Västerås Västerås/Ap 20.6
42.79 André Nyman 95 Svenljunga Arvika 26.7
42.69 Jakob Flisak 95 Ullevi Göteborg/S 19.8
42.21 Jacob Sjödin 95 Stensjön Göteborg/U-U 27.6
41.61 Johan Green Pettersson 95 Bokenäs Uddevalla 26.7
41.18 Johan Lilja 95 Sundsvall Bollnäs 11.7
37.07 Adam Maschel 95 Bore Uppsala 13.9
37.05 Tim Söderqvist 95 Dals Södra Arvika 26.7
36.53 Ludvig Edén 95 Huddinge Huddinge/J 9.8
35.47 Quincy Andersson 95 Eslöv Malmö/He 29.8
34.25 Marcus Samuelsson 95 Hakarpspojkarna Jönköping 10.10
34.13 Christoffer Hagren 95 Tureberg Sätra 20.9
32.84 Gustav Liberg 95 Sävedalen Olofström 6.9
31.76 Martin Gustavsson 96 Sunne Arvika 26.7
30.06 Johan Bjuremo 95 Bore Uppsala 13.9
30.01 Alexander Persson 95 Tyresö Enskede 6.9
29.71 Harry Pihl 95 Piteå Skellefteå 6.9
28.95 Isac Enetjärn 95 Ume FI Skellefteå 6.9

Spjut/600

56.66 Emil Widén 95 Österfärnebo Göteborg/U 27.6
49.66 Jacob Sjödin 95 Stensjön Eksjö 9.5
47.35 Jacob Larsson 95 Vittsjö Hässleholm 25.7
46.23 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Göteborg/U 27.6
46.11 Adam Maschel 95 Bore Uppsala 13.9
44.77 Martin Löfblom 95 Hanviken Huddinge/J 9.8
44.49 Johan Bjuremo 95 Bore Karlstad 5.9
43.45 Johan Lilja 95 Sundsvall Stockholm/S 2.8
42.42 Johan Green-Pettersson 95 Bokenäs Uddevalla 23.8
42.05 Anton Eriksson 95 Järvsö Bollnäs 11.7
41.89 Kevin Fankl 95 Ullevi Mölndal 23.8
41.89 Isak Oskarsson 96 Stensjön Nässjö 23.8
41.62 Johan Stenvall 95 Boden Skellefteå 6.9
40.58§ Max Andersson 95 Tierp Tierp 27.9
39.66 Hannes Burman 96 Skellefteå Göteborg/S 29.8
39.62 Fredrik Lindseth-Winje 96 Säter Säter 30.5
39.09 Simon Evertsson 96 Trollhättans FIK Kungsbacka 13.9
39.09 Quincy Andersson 95 Eslöv Klippan 30.5
39.07 Tim Söderqvist 95 Dals Södra Arvika 26.7
38.65 Johan Wallsten 95 Tullinge-Tumba Huddinge/J 18.4

Åttakamp/P15

5.593 Fredrik Samuelsson 95 Hässelby Hässelby 26.9
5.324 Carl Moskuvaara 95 Huddinge Enköping 26.7
4.606 Isak Hampel Klang 96 Hässelby Hässelby 26.9
4.561 Gustav Magnusson 95 Bokenäs Lerum 24.5
4.471 Noak Ringman 95 Norrköping Enköping 26.7
4.414 Martin Löfblom 95 Hanviken Täby 17.5
4.040 Johan Knutsson 95 Malmö Eslöv 27.9
3.980 Gustav Liberg 95 Sävedalen Stenungsund 5.7
3.857 Staffan Åkesson 95 Hässleholm Eslöv 27.9

>