Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Söndag 8 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Årsbästa F16 inne 2010

[MÄN] [M22] [P19] [P17] [P16] [P15] [P14]
[KVINNOR] [K22] [F19] [F17] [F16] [F15] [F14]

Senast uppdaterad 28 MAR, 2010
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin och omfattar resultat gjorda inomhus vintern 2009/2010.

Observera att alla ungdomslistor är åldersbundna enligt följande:
P19/F19: Födda 1991-92, P17/F17: Födda 1993, P16/F16: Födda 1994, P15/F15: Födda 1995, P14/F14: Födda 1996 - plus ev 97:or som tävlar under 14-årsbetingelser.

§ = gjort under "tuffare" betingelser, dvs med högre häckar, tyngre kastredskap eller över längre sträcka.

60m

7.65 Khaddi Sagnia 94 Ullevi Malmö 30.1
7.74 Sofia Andersson 94 Örbyhus Västerås 30.1
7.79 Linnea Björninger 94 Ymer Norrköping 28.2
7.84 Evelina Nilsson 94 Skellefteå Umeå 13.3
7.90 Kajsa Jönsson 94 Malmö Malmö 16.1
7.90 Hanna Kober 94 Lund Norrköping 28.2
7.90 Alice Sjölén 94 Sundsvall Bollnäs 6.2
7.92 Anna Backlund 94 Lund Vellinge 6.2
7.96 Julia Hässel 94 Tureberg Huddinge 14.2
7.98 Farydah Inoussa 94 Hässelby Sätra 6,2
7.99 Fanny Lindström 94 Athlet Malmö 16.1
8.01 Maja Svensson 94 Malmö Malmö 16.1
8.03 Josefin Palm 94 Gefle Norrköping 28.2
8.03 Lovisa Gidehag 94 Bromma Norrköping 30.1
8.04 Mia Border 94 Hanviken Örebro 27.3
8.04 Matilda Ribaeus 94 IF Göta Norrköping 28.2
8.05 Elin Larsson 94 Falkenberg Göteborg 21.11
8.06 Sara Söderberg 94 Norrköping Sätra 13.12
8.09 Amanda Odesjö 94 Alingsås Göteborg 6.2
8.10 Malin Ramnewall 94 Falkenberg Göteborg 6.3

400m

57.21 Elin Axelsson 94 Trollhättans FIK Norrköping 28.2
57.99 Nikita Burton 94 Eskilstuna Norrköping 28.2
58.15 Caroline Kihlblom 94 Huddinge Norrköping 28.2
58.31 Lovisa Gidehag 94 Bromma Norrköping 28.2
59.34 Hanna Kober 94 Lund Norrköping 27.2
59.66 Tova Eurén 94 Göteborgs KIK Norrköping 27.2
59.80 Josefin la Fleur 94 Ystad Norrköping 27.2
59.86 Sofia Granander 94 Kil Norrköping 27.2
60.53 Matilda Lago 94 Göteborgs KIK Göteborg 7.2
60.67 Agnes Sjöström 94 Westmannia Västerås 31.1
61.06 Sofia Johnsson 94 Hässelby Norrköping 27.2
61.10 Linnea Ivarsson 94 Lerum Göteborg 7.3
61.24 Ellen Mattsson 94 Stocksäter Norrköping 30.1
61.34 Felicia Höglund 94 Göteborgs KIK Norrköping 27.2
61.40 Erica Johansson 94 Tanum Göteborg 7.2
61.43 Elsa Skagersten 94 Varberg Göteborg 7.3
61.58 Hanna Engholm 94 Kvarnsveden Örebro 9.1
61.79 Evelina Nilsson 94 Skellefteå Skellefteå 11.1
62.00 Rebecka Svensson 94 Udd Karlskrona 13.2
62.00 Emma Larsson 94 Västerås Västerås 31.1

1500m

4:43.62 Agnes Sjöström 94 Westmannia Eskilstuna 6.2
4:49.25 Maria Larsson 94 Ullevi Göteborg 6.3
4:57.98 Tova Eurén 94 Göteborgs KIK Göteborg 6.3
4:59.52 Isabelle Carlsson Pallin 94 Mosjö Norrköping 28.2
4:59.76 Linda Gillström 94 Kvarnsveden Eskilstuna 6.2
5:07.74 Sofia Dahl 94 Akele Norrköping 28.2
5:08.39 Fanny Sundqvist 94 Åhus Norrköping 28.2
5:08.45 Alice Andersson 94 Sävedalen Norrköping 28.2
5:12.97 Stina Åberg 94 Hammarby Huddinge 14.2
5:17.33 Matilda Lago 94 Göteborgs KIK Göteborg 6.12
5:17.42 Alice Kristiansen 94 Tanum Karlstad 23.1
5:17.73 Emma Löf Hagström 94 Spårvägen Norrköping 28.2
5:18.85 Julia Blomberg 94 Mosjö Norrköping 28.2
5:20.17 Filippa Afzelius 94 Mosjö Norrköping 28.2
5:26.10 Louise Sundström 94 Örebro Eskilstuna 6.2
5:28.98 Sofie Tornström 94 Lerum Karlstad 23.1
5:30.94 Malin Cederqvist 94 Göteborgs KIK Göteborg 6.12
5:35.10 Sofia Linjo 94 Hammarby Huddinge 14.2
5:39.40 Hanna Fredriksson 94 Hinden Karlskrona 16.1
otillräckligt med koner
5:15.52 Alice Kristiansen 94 Tanum Karlstad 30.1

60m häck/76.2

8.41 Khaddi Sagnia 94 Ullevi Göteborg 5.12
8.66 Sofia Andersson 94 Örbyhus Norrköping 27.2
8.76 Alice Sjölén 94 Sundsvall Bollnäs 6.2
8.89 Pauline Munters 94 Falun Falun 13.2
8.91 Alissa Söderberg 94 Malmö Sätra 6.3
8.95 Josefin Palm 94 Gefle Falun/L 14.3
9.06 Evelina Erlandsson 94 Nyköping Sätra 6.3
9.10 Ellinor Sundstrand 94 Gotland Norrköping 27.2
9.12 Evelina Nilsson 94 Skellefteå Haparanda 24.1
9.13 Farydah Inoussa 94 Hässelby Sätra 6.3
9.17 Nikki Berglund 94 Kalmarsund Sätra 6.3
9.23 Josefine Myrén 94 Udd Karlskrona 12.12
9.25 Anna Birgersson 94 Karlskoga Karlstad 7.2
9.28 Sara Söderberg 94 Norrköping Sätra 6.3
9.32 Elin Wesslund 94 Växjö Norrköping 27.2
9.35 Mia Border 94 Hanviken Norrköping 27.2
9.38 Sofia Johnsson 94 Hässelby Norrköping 27.2
9.40 Esmeralda Hansson 94 Ystad Norrköping 27.2
9.41 Sofia Granander 94 Kil Karlstad 23.1
9.44 Matilda Lago 94 Göteborgs KIK Malmö 31.1

Höjd

1.74 Matilda Ribaeus 94 IF Göta Karlstad 7.2
1.73 Emmy Olson 94 Gefle Norrköping 27.2
1.73 Evelina Erlandsson 94 Nyköping Norrköping 27.2
1.73 Ida Virdebrant 94 Växjö Norrköping 27.2
1.70 Lisa Engman 94 Kil Karlstad 23.1
1.66 Ellinor Sundstrand 94 Gotland Linköping 23.1
1.66 Esmeralda Hansson 94 Ystad Norrköping 27.2
1.63 Amanda Bills 94 Hässelby Örebro 28.3
1.59 Nilla Hansson 94 Hässleholm Norrköping 27.2
1.58 Sofia Jäger-Stenberg 94 Sundbyberg Huddinge 14.2
1.58 Josefin Möller 94 Luleå Luleå 20.3
1.57 Vera Persson Holm 94 Athlet Malmö 17.1
1.56 Jennifer Genborg 94 Östhammar Västerås 24.1
1.56 Sofia Andersson 94 Örbyhus Västerås 31.1
1.56 Sofia Eskilstorp 94 Mölndal Göteborg 6.2
1.55 Emelie Persson 94 KA2 Karlskrona 16.1
1.55 Emma Gunnarsson 94 KA2 Karlskrona 16.1
1.55 Linnea Styrman 94 Haparanda SKT Luleå 20.3
1.54 Elvira Lindström 94 Skellefteå Skellefteå 13.1
1.54 Aina Griksaite 94 Österhaninge Huddinge 14.2
1.54 Evelina Johansson 94 Norrköping Linköping 23.1
1.54 Nikki Berglund 94 Kalmarsund Växjö 7.2

Stav

4.12 Alissa Söderberg 94 Malmö Malmö 30.1
3.20 Malin Gillman 94 Stocksäter Örebro 28.3
3.18 Hanna Engholm 94 Kvarnsveden Falun 14.3
3.17 Olivia Axell 94 Lerum Norrköping 28.2
3.13 Emma Norss 94 Hammarby Norrköping 30.1
2.75 Malin Linder 94 Filipstad Göteborg/N 24.1
2.70 Evelin Skärbo 94 Råby-Rekarne Eskilstuna 17.1
2.64 Emma Bengtsson 94 Örebro Örebro 28.3
2.53 Linnea Styrman 94 Haparanda SKT Umeå 14.3
2.44 Jessica Nilsson 94 Stocksäter Örebro 6.3
2.40 Ida Normark 94 Skellefteå Skellefteå 18.1
2.30 Nina Magnusson 94 Falköping Falköping 30.1
2.25 Angelica Löfbom 94 Piteå Luleå 20.3
2.22 Sofie Nyman 94 Upsala Västerås 30.1

Längd

6.08 Khaddi Sagnia 94 Ullevi Göteborg/Sc 2.2
5.80 Lynn Johnson 94 Ullevi Göteborg 22.11
5.74 Alissa Söderberg 94 Malmö Sätra 6.3
5.72 Sofia Andersson 94 Örbyhus Västerås 30.1
5.55 Johanna Carlsson 94 Helsingborg Malmö 5.12
5.47 Ellinor Sundstrand 94 Gotland Norrköping 27.2
5.46 Jonna Kowalski 94 Tjalve Norrköping 30.1
5.44 Evelina Nilsson 94 Skellefteå Skellefteå 7.2
5.38 Farydah Inoussah 94 Hässelby Norrköping 27.2
5.34 Sofia Jäger-Stenberg 94 Sundbyberg Sätra 21.2
5.30 Elin Larsson 94 Falkenberg Norrköping 27.2
5.28 Sara Söderberg 94 Norrköping Norrköping 27.2
5.27 Caroline Taxén 94 Enköping Huddinge 17.1
5.26 Evelina Johansson 94 Norrköping Sätra 13.12
5.19 Josefin Myrén 94 Udd Karlskrona 12.12
5.17 Stina Jönsson 94 Hakarpspojkarna Växjö 17.1
5.16 Rebecka Schelander 94 Hammarby Huddinge 14.2
5.15 Sofia Johnsson 94 Hässelby Huddinge 14.2
5.15 Fanny Lindström 94 Athlet Malmö 5.12
5.12 Pauline Munters 94 Falun Falun/L 14.3
5.12 Mia Border 94 Hanviken Örebro 27.3

Tresteg

13.06 Khaddi Sagnia 94 Ullevi Göteborg 5.12
11.65 Fanny Lindström 94 Athlet Malmö 24.1
11.45 Ellinor Sundstrand 94 Gotland Norrköping 28.2
11.44 Tea Svensson 94 Lund Norrköping 28.2
11.30 Evelina Nilsson 94 Skellefteå Skellefteå 17.3
11.19 Sofia Jäger-Stenberg 94 Sundbyberg Huddinge 13.2
11.18 Kamila Pietruszka 94 Göteborgs KIK Norrköping 28.2
11.16 Rebecka Svensson 94 Udd Norrköping 28.2
10.89 Emma Norss 94 Hammarby Norrköping 30.1
10.85 Liv Thorén 94 Göteborgs KIK Malmö 30.1
10.79 Julia Gustavsson 94 Frövi Norrköping 28.2
10.59 Johanna Pettersson 94 Örebro Örebro 29.11
10.59 Elin Larsson 94 Falkenberg Göteborg 5.12
10.33 Moa Karlin Josefsson 94 Sävedalen Malmö 30.1
10.30 Jonna Kowalski 94 Tjalve Norrköping 7.1
10.28 Emma Olsson 94 Kil Karlstad 7.2
10.18 Sofia Johnsson 94 Hässelby Huddinge 13.2
10.16 Josefine Sandelius 94 Hammarby Norrköping 28.2
10.16 Jennifer Genborg 94 Östhammar Västerås 31.1
10.09 Sara Jonasson 94 Laholm Halmstad 6.2

Kula/3.0

14.03 Erica Lantz 94 Växjö Malmö 31.1
13.38 Stina Petersson 94 Ljungby Sätra 6.3
12.90 Lina Bengtson 94 Heleneholm Malmö 17.1
12.82 Malin Stenmark 94 Sundsvall Norrköping 28.2
12.55 Lisa Carlsson 94 Falun Norrköping 28.2
12.52 Julia Ihrsén 94 Enköping Norrköping 28.2
12.22 Sara Sandström 94 Luleå Umeå 13.3
12.06 Johanna Ivarson 94 Ymer Borås 24.1
11.99 Mia Border 94 Hanviken Huddinge 16.1
11.87 Matilda Brandtberg 94 Nyköping Norrköping 28.2
11.67 Sara Söderberg 94 Norrköping Sätra 6.3
11.55 Nikki Berglund 94 Kalmarsund Norrköping 28.2
11.48 Rebecca Ekvall 94 Tranås Tranås 27.3
11.46 Ida Sundkvist 94 Westmannia Örebro 6.3
11.37 Sofia Andersson 94 Örbyhus Sätra 6.3
11.32 Maria Lundgren 94 Finish Vellinge 6.2
11.32 Farydah Inoussa 94 Hässelby Sätra 6.3
11.28 Alexandra Johansson 94 Örebro Örebro 6.3
11.14 Sandra Fjällrud 94 Bollnäs Umeå 13.3
11.10 Evelina Johansson 94 Norrköping Eskilstuna 6.1

Femkamp/F15-17

3.721 Sofia Andersson 94 Örbyhus Sätra 6.3
3.619 Alissa Söderberg 94 Malmö Sätra 6.3
3.517 Ellinor Sundstrand 94 Gotland Sätra 6.3
3.485 Farydah Inoussa 94 Hässelby Sätra 6.3
3.357 Evelina Erlandsson 94 Nyköping Sätra 6.3
3.282 Sara Söderberg 94 Norrköping Sätra 6.3
3.180 Evelina Johansson 94 Norrköping Linköping 23.1
3.137 Nikki Berglund 94 Kalmarsund Sätra 6.3
3.097 Stina Petersson 94 Ljungby Sätra 6.3
2.870 Sofia Johnsson 94 Hässelby Sätra 16.3
2.798 Sofia Jäger-Stenberg 94 Sundbyberg Västerås 10.1
2.683 Malin Cederqvist 94 Göteborgs KIK Sätra 6.3
2.629 Linnea Blomberg 94 Hässelby Sätra 16.3
2.628 Matilda Lago 94 Göteborgs KIK Sätra 6.3
överlång bana
3.313 Nikki Berglund 94 Kalmarsund Växjö 7.2
2.898 Elin Larsson 94 Falkenberg Växjö 7.2

>