Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Söndag 8 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


FRIIDROTT.SE / RESULTAT|STATISTIK / ÅRSBÄSTA

FRIIDROTT.SE / RESULTAT|STATISTIK / ÅRSBÄSTA F18

Årsbästa F18 2001

[MÄN] [KVINNOR] [P18] [F18] [P16] [F16] [P14] [F14]

Senast uppdaterad 13 DEC, 2001
© SFIF STATISTIK

Statistiken är sammanställd av A. Lennart Julin i samarbete med Bengt Holmberg (pojkar) och Owe Fröberg (kvinnor och flickor) och omfattar resultat gjorda utomhus 2001.

OBS: För att tas med i statistiken krävs att resultaten är bekräftade av officiell resultatrapport från arrangören.

Resultatrapportering kan ske på tre sätt:
* genom att skicka komplett resultatlistefil per e-post till SFIF Statistik!
* genom att faxa resultatlista eller kopior på originalprotokoll till 08-587 721 88
* genom att skicka resultatlista per post till SFIF Statistik, Box 11, 171 18 Solna

För utlandstävlingar (utom mästerskap och landskamper) ankommer det på den tävlande själv att se till att resultatrapport kommer in till SFIF Statistik. Det är nämligen tyvärr INTE normalt att utländska arrangörer spontant skickar in resultatlistor till SFIF!

100m

11.93 Jenny Ljunggren 84 Helsingborg Murcia, ESP 23.7
11.98 Carolina Klüft 83 Växjö Huddinge 16.8
12.05 Stina Smibacker 83 Enköping Göteborg 30.6
12.29 Frida Claesson 84 Alingsås Uddevalla 28.7
12.30 Petronella Dahlerus 83 Malmö Göteborg 30.6
12.30 Emma Salomonsson 84 Mölndal Uddevalla 28.7
12.37 Malin Nordqvist 84 Hässelby Borås 10.8
12.44 Linda Spetz 84 Södertälje IF Eskilstuna 25.6
12.51 Daniela Lincoln-Saavedra 84 Malmö Malmö 10.7
12.53 Marie Ekelund 83 Södra Sandby Stockholm 14.9
12.56 Beatrice Hellgren 83 Örebro Örebro 26.6
12.57 Linda Wijkander 83 Klippan Borås 10.8
12.57 Lina Sandberg 83 Hovslätt Borås 10.8
12.59 Anna Sauhke 83 Kvarnsveden Stockholm 14.9
12.65 Frida Mikaelsson 84 Södertälje IF Göteborg 30.6
12.67 Linda Wallerman 83 Gefle Gävle 20.6
12.71 Ulrika Nilsson 84 Orient Uddevalla 28.7
12.75 Nadja Casadei 83 KA2 Stendal, GER 27.5
12.75 Hanna Ledin 83 Sundsvall Sundsvall 28.7
12.76 Elin Ericsson 84 Sundsvall Härnösand 2.6
medvind
11.76 Stina Smibacker 83 Enköping Vasteras 5.8
11.81 Jenny Ljunggren 84 Helsingborg Borås 10.8
11.85 Carolina Klüft 83 Växjö Borås 10.8
11.98 Petronella Dahlerus 83 Malmö Karlskrona 4.8
12.29 Jennie Nilsson 84 Brännan Borås 10.8
12.32 Malin Nordqvist 84 Hässelby Vasteras 5.8
12.34 Anna Berg 83 Ystad Vellinge 3.6
12.37 Anna Sauhke 83 Kvarnsveden Vasteras 5.8
12.54 Linda Wallerman 83 Gefle Gävle 24.6
12.56 Katrin Larsson 84 Göteborgs KIK Uddevalla 24.5
12.59 Frida Mikaelsson 84 Södertälje IF Vasteras 5.8
12.60 Hanna Ledin 83 Sundsvall Sundsvall 28.7
12.60 Lisa Helmersson 83 KA2 Karlskrona 4.8
12.64 Lisa Wiik 83 Västerås Gävle 24.6
12.68 Yamu Jagne 83 Angered Halmstad 15.7
12.70 Helen Persson 83 Sundsvall Vasteras 5.8
12.71 Ewelina Kruszczynska 84 Villstad Borås 10.8
12.73 Angelica Johansson 83 Hälle Halmstad 15.7
12.74 Nuulu Ndiwabene 84 Hofors Gävle 13.5
12.75 Kaisa Ulfsdotter 83 Finish Halmstad 15.7

200m

24.20 Carolina Klüft 83 Växjö Växjö 26.8
24.26 Jenny Ljunggren 84 Helsingborg Murcia, ESP 26.7
24.49 Stina Smibacker 83 Enköping Göteborg 2.9
25.04 Frida Claesson 84 Alingsås Uddevalla 29.7
25.18 Petronella Dahlerus 83 Malmö Halmstad 14.7
25.25 Emma Salomonsson 84 Mölndal Uddevalla 29.7
25.39 Linda Spetz 84 Södertälje IF Eskilstuna 20.6
25.51 Kaisa Ulfsdotter 83 Finish Hassleholm 29.7
25.71 Jessica Nyström 83 Bollnäs Söderhamn 14.6
25.81 Nadja Casadei 83 KA2 Ried, AUT 30.6
25.83 Malin Nordqvist 84 Hässelby Enskede 14.6
25.85 Jennie Nilsson 84 Brännan Gävle 21.7
25.89 Lisa Wiik 83 Västerås Göteborg 1.7
25.93 Karolin Thunman 84 Täby Sollentuna 2.6
25.94 Linda Wallerman 83 Gefle Gävle 16.6
25.97 Sofi Liljemark 83 Bore Sollentuna 2.6
25.98 Nuulu Ndiwabene 84 Hofors Gävle 22.9
26.03 Marie Ekelund 83 Södra Sandby Lund 25.8
26.14 Lina Sandberg 83 Hovslätt Vellinge 19.8
26.16 Beatrice Hellgren 83 Örebro Örebro 27.5
medvind
25.06 Jennie Nilsson 84 Brännan Härnösand 29.7
25.66 Marie Ekelund 83 Södra Sandby Staffanstorp 16.6

400m

56.55 Linda Spetz 84 Södertälje IF Göteborg 1.9
56.84 Nadja Casadei 83 KA2 Karlskrona 24.5
56.97 Charlotte Schönbeck 84 Lidingö Murcia, ESP 23.7
57.10 Hanna Bremler 83 Tyresö Göteborg 1.9
57.74 Nuulu Ndiwabene 84 Hofors Stockholm 16.9
57.78 Jenny Ljungkvist 83 Hammarby Borås 10.8
57.79 Hanna Ahlin 84 Gefle Göteborg 30.6
57.80 Karolin Thunman 84 Täby Göteborg 30.6
57.89 Stina Smibacker 83 Enköping Uppsala 20.5
57.94 Jessica Nyström 83 Bollnäs Gävle 22.7
58.04 Kaisa Ulfsdotter 83 Finish Vellinge 19.8
58.83 Jenny Ljunggren 84 Helsingborg Stockholm 16.9
59.17 Linn Modin 84 Färjestaden Helsingborg 8.7
59.25 Elin Eriksson 84 Sundsvall Gävle 22.7
59.57 Sara Voltaire 84 Täby Stockholm 28.8
59.68 Linn Göransson 83 Täby Sollentuna 3.6
59.88 Amanda Nilsson 83 Skellefteå Skellefteå 19.8
59.99 Sofie Liljemark 83 Bore Stockholm 16.9
60.02 Maja Englund 84 Östersund Krokom 16.6
60.15 Sofie Hallkvist 83 Ärla Vasteras 5.8

800m

2:10.35 Johanna Nilsson 83 Högby Fana, NOR 7.6
2:10.75 Hanna Bremler 83 Tyresö Växjö 24.8
2:11.34 Charlotte Schönbeck 84 Lidingö Borås 12.8
2:13.25 Hanna Ahlin 84 Gefle Gävle 24.6
2:13.66 Nadja Casadei 83 KA2 Ried, AUT 1.7
2:14.24 Sofie Eklund 84 Tumba Trollbäcken 16.6
2:14.31 Sofie Hallkvist 83 Ärla Eskilstuna 20.6
2:15.94 Lisa Nauclér 84 Gefle Stockholm 15.9
2:16.25 Carolina Klüft 83 Växjö Ried, AUT 1.7
2:16.44 Signe Carlsson 83 Skellefteå Skellefteå 14.8
2:16.77 Linn Modin 84 Färjestaden Stockholm 15.9
2:16.79 Anna-Marie Allander 83 Tyresö Eugene, OR 17.3
2:16.84 Kristine Mäkelä 84 Ymer Alingsås 5.8
2:18.28 Amanda Sanchez 84 IF Göta Helsingborg 7.7
2:19.53 Rebecka Bakszt 84 Lidingö Göteborg 1.7
2:20.67 Sara Ivarsson 84 Tingberg Borås 19.5
2:21.27 Charlotte Karlsson 84 Tumba Vasteras 3.8
2:21.28 Sara Hedfors 84 Högbo GIF Stockholm 15.9
2:21.72 Emilie Erhardt 84 Tureberg Söderhamn 27.5
2:21.96 Maja Englund 84 Östersund Sundsvall 26.5

1500m

4:17.99 Johanna Nilsson 83 Högby Grosseto, ITA 22.7
4:39.92 Sofie Eklund 84 Tumba Vasteras 5.8
4:40.50 Sofie Hallkvist 83 Ärla Göteborg 30.6
4:40.87 Lisa Nauclér 84 Järvsö Stockholm 14.9
4:46.02 Signe Carlsson 83 Skellefteå Göteborg 30.6
4:48.05 Ida Nilsson 84 Sundsvall Sollefteå 7.7
4:48.33 Sara Ivarsson 84 Tingberg Jönköping 20.6
4:51.72 Hanna Ahlin 84 Gefle Kvarnsveden 24.5
4:53.38 Sara Hedfors 84 Högbo GIF Stockholm 14.9
4:55.53 Kim Blomkvist 84 Ärla Borås 11.8
4:56.10 Rebecca Bakszt 84 Lidingö Göteborg 30.6
4:56.44 Kristine Mäkelä 84 Ymer Jönköping 20.6
4:56.90 Charlotte Karlsson 84 Tumba Stockholm 14.9
5:00.23 Maria Bernkull 84 Malmö Stockholm 14.9
5:00.23 Johanna Bjermkvist 83 Huddinge Stockholm 14.9
5:01.09 Linn Modin 84 Färjestaden Karlskrona 24.5
5:06.35 Anna Karlsson 84 Trångsviken Krokom 16.6
5:08.48 Christin Rickardsson 84 Hälle Halmstad 15.7
5:11.23 Emma Lomrén 84 Högbo GIF Gävle 13.5
5:12.85 Marlene Larsson 83 Skövde Stockholm 14.9

3000m

9:54.13 Johanna Nilsson 83 Högby Stockholm 16.9
10:16.97 Ida Nilsson 84 Sundsvall Sollentuna 2.6
10:19.54 Sofie Eklund 84 Tumba Stockholm 16.9
10:24.54 Kim Blomkvist 84 Ärla Borås 12.8
10:24.84 Lisa Nauclér 84 Järvsö Stockholm 16.9
10:30.77 Sara Ivarsson 84 Tingberg Stockholm 16.9
10:43.07 Sofie Hallkvist 83 Ärla Kalmar 25.7
10:50.76 Johanna Bjermkvist 83 Huddinge Enskede 30.8
10:53.52 Sara Hedfors 84 Högbo GIF Stockholm 16.9
10:56.08 Johanna Konradsson 84 Kalmar Kalmar 25.7
10:56.72 Charlotte Karlsson 84 Tumba Stockholm 16.9
11:10.15 Marlene Larsson 83 Skövde Stockholm 16.9
11:28.45 Kristine Mäkelä 84 Ymer Silkeborg, DEN 22.9
11:42.61 Frida Karlsson 84 Mark Borås 12.8
11:44.65 Maria Bernkull 84 Malmö Hassleholm 29.7
11:57.12 Susanne Sjögren 84 IF Göta Helsingborg 6.7
11:58.22 Anna Karlsson 84 Trångsviken Sollefteå 8.7
11:59.71 Karin Bäckström 83 klubb? Stockholm 16.9

2000m hinder

7:22.58 Sara Ivarsson 84 Tingberg Göteborg 1.9
7:26.96 Anna Lampinen 83 Ärla Borås 11.8
7:56.90 Maria Bernkull 84 Malmö Helsingborg 6.7

100m häck/84.0

14.07 Carolina Klüft 83 Växjö Ried, AUT 30.6
14.41 Jennie Nilsson 84 Brännan Borås 11.8
14.48 Daniela Lincoln-Saavedra 84 Malmö Växjö 25.8
14.61 Paula Preisner 83 Ullevi Huddinge 16.8
14.66 Ulrika Nilsson 84 Orient Göteborg 1.7
14.72 Kaisa Ulfsdotter 83 Finish Göteborg 1.7
14.91 Linda Svensson 83 Arvika Göteborg 1.7
15.02 Nadja Casadei 83 KA2 Tartu, EST 9.6
15.46 Anna Sauhke 83 Kvarnsveden Göteborg 1.7
15.50 Cecilia Axelsson 84 Helsingborg Helsingborg 8.7
15.57 Ewelina Kruszczynska 84 Villstad Borås 11.8
15.64 Amanda Nilsson 83 Skellefteå Skellefteå 16.6
15.69 Lisa Helmersson 83 KA2 Växjö 26.5
15.78 Lina Sandberg 83 Hovslätt Värnamo 4.6
15.82 Mikaela Bernhardsson 84 Göteborgs KIK Värnamo 8.9
15.87 Lisa Norlin 83 Riviera Uppsala 1.7
15.92 Isabell Friberg 84 Orient Uddevalla 17.6
16.17 Angelica Johansson 83 Hälle Uddevalla 29.7
16.37 Isabelle Eriksson 83 Wärnamo Värnamo 4.6
16.41 Johanna Höglund 84 Upsala Gavle 4.8
medvind
14.33 Daniela Lincoln-Saavedra 84 Malmö Stockholm 15.9
14.58 Ulrika Nilsson 84 Orient Stockholm 15.9
14.91 Nadja Casadei 83 KA2 Halmstad 15.7
15.15 Mikaela Bernhardsson 84 Göteborgs KIK Lerum 19.5
15.40 Amanda Nilsson 83 Skellefteå Stockholm 15.9
15.48 Isabell Friberg 84 Orient Sävedalen 4.6
15.68 Lina Sandberg 83 Hovslätt Uddevalla 24.5

300m häck/76.2

41.80 Carolina Klüft 83 Växjö Helsingborg 6.7
42.59 Kaisa Ulfsdotter 83 Finish Göteborg 1.9
43.50 Jennie Nilsson 84 Brännan Borås 12.8
44.37 Linda Wallerman 83 Gefle Stockholm 16.9
44.44 Amanda Nilsson 83 Skellefteå Göteborg 29.6
44.47 Charlotte Schönbeck 84 Lidingö Stockholm 16.9
44.97 Lisa Norlin 83 Riviera Gävle 22.7
44.98 Madelaine Forsberg 83 Göteborgs KIK Halmstad 14.7
45.08 Lisa Helmersson 83 KA2 Karlskrona 3.8
45.32 Nuulu Ndiwabene 84 Hofors Gävle 22.7
45.45 Linn Göransson 83 Täby Vasteras 4.8
45.48 Joni Winter 84 Sundsvall Gävle 22.7
45.68 Jennie Hurkmans 84 Tureberg Sollentuna 2.6
46.16 Elin Liljemark 83 Bore Karlstad 25.8
46.28 Maria Warensjö 83 Nyköping Borås 11.8
46.33 Åsa Nilsson 83 Vännäs Borås 11.8
46.96 Anna-Marie Allander 83 Tyresö Borås 11.8
47.57 Sara Göransson 83 Täby Vasteras 4.8
47.68 Johanna Danielsson 84 Filipstad Vasteras 4.8
47.81 Elin Piel 83 Eksjö Södra Halmstad 14.7
Manuell tidtagning
45.4m Joni Winter 84 Sundsvall Sundsvall 28.7

Höjd

1.84 Angelica Johansson 83 Hälle Växjö 26.8
1.82 Emma Green 84 Ullevi Murcia, ESP 24.7
1.81 Carolina Klüft 83 Växjö Grosseto, ITA 21.7
1.78 Nadja Casadei 83 KA2 Ried, AUT 30.6
1.76 Lisa Hannula 83 Gefle Gävle 13.5
1.67 Linda Hagberg 83 Örebro Örebro 27.5
1.66 Helena Redborg 83 Tureberg Sollentuna 2.6
1.66 Sofie Lundström 83 Västerås Vasteras 4.8
1.65 Cecilia Axelsson 84 Helsingborg Hassleholm 29.7
1.64 Anna Nordström 84 Kalmar Karlskrona 5.8
1.63 Lisa Jansson 84 Västerås Norrköping 19.8
1.61 Johanna Höglund 84 Upsala Gavle 4.8
1.61 Jenny Magnusson 83 Järvsö Stockholm 16.9
1.60 Marlene Häggström 84 Nedre Soppero Piteå 15.7
1.55 Eva Schreil 83 Hässelby Sollentuna 2.6
1.55 Malin Lövkvist 84 Trollhättans SK Sävedalen 3.6
1.55 Sara Lundqvist 84 Dingle Tanumshede 4.7
1.55 Anna Lundholm 84 Trångsviken Sollefteå 8.7
1.53 Amanda Nilsson 83 Skellefteå Skellefteå 5.7
1.50 Kajsa Levin 83 Tranås Jönköping 12.5
1.50 Katja Gustavsson 84 Skellefteå Skellefteå 31.5

Stav

3.61 Veronika Fridén 83 Mölndal Göteborg 2.9
3.55 Louise Landqvist 83 Göteborgs KIK Halmstad 14.7
3.50 Ida Glemne 84 Växjö Växjö 26.6
3.20 Sara Josefsson 84 Kville Uddevalla 29.7
3.16 Katja Gustafsson 84 Skellefteå Stockholm 15.9
3.16 Anna Lindqvist 83 Skellefteå Stockholm 15.9
3.16 Carolina Klüft 83 Växjö Stockholm 15.9
3.10 Anna-Maria Sjöhagen 83 Spårvägen Sollentuna 2.6
3.10 Caroline Fougman 84 Gefle Falun 18.9
3.05 Therese Axelsson 83 Katrineholm Katrineholm 10.6
3.00 Tracey Andersson 84 Trelleborg Simrishamn 2.9
2.96 Sofie Lundström 83 Västerås Stockholm 15.9
2.80 Anna Lundholm 84 Trångsviken Sollefteå 7.7
2.72 Susannah Löfstedt 84 Växjö Stockholm 15.9
2.71 Madelen Nylander 84 Örbyhus Örbyhus 17.6
2.70 Jessika Andersson 84 Gefle Sollentuna 2.6
2.50 Camilla Feretti 84 Ärla Örebro 27.5
2.45 Marie Liljegren 84 Gotland Stockholm 15.9
2.41 Märeth Jonsson 83 Strömsund Krokom ??.8
2.20 Nina Norén 84 Halmstad Halmstad 24.5
2.20 Malin Rosenberg 84 Huddinge Kvarnsveden 24.5
2.20 Linda Hagberg 83 Örebro Örebro 19.8

Längd

6.26 Carolina Klüft 83 Växjö Växjö 26.8
6.14 Daniela Lincoln-Saavedra 84 Malmö Stockholm 15.9
5.79 Anna Seleznova 83 Huddinge Göteborg 30.6
5.52 Angelica Johansson 83 Hälle Karlskrona 24.5
5.52 Ulrika Nilsson 84 Orient Göteborg 30.6
5.50 Mikaela Bernhardsson 84 Göteborgs KIK Stockholm 15.9
5.50 Madelen Nylander 84 Örbyhus Gävle 21.7
5.50 Beatrice Hellgren 83 Örebro Uppsala 20.5
5.48 Linda Svensson 83 Arvika Stockholm 15.9
5.48 Isabelle Eriksson 83 Wärnamo Växjö 26.5
5.47 Moa Bergsten 83 Hammarby Örebro 27.5
5.46 Frida Hilmersson 84 Glanshammar Göteborg 30.6
5.44 Katrin Larsson 84 Göteborgs KIK Göteborg 30.6
5.42 Kajsa Levin 83 Tranås Jönköping 12.5
5.42 Ida Glemne 84 Växjö Skruv 19.5
5.42 Nadja Casadei 83 KA2 Tartu, EST 10.6
5.40 Petronella Malmqvist 83 Tanum Borås 10.8
5.37 Isabell Friberg 84 Orient Sävedalen 3.6
5.37 Helén Persson 83 Sundsvall Stockholm 15.9
5.34 Anna Sauhke 83 Kvarnsveden Kvarnsveden 24.5
okänd vind
5.41 Anna Lundholm 84 Trångsviken Sollefteå 7.7
5.37 Nuulu Ndiwabene 84 Hofors Kvarnsveden 16.6
medvind
6.33 Carolina Klüft 83 Växjö Stockholm 15.9
5.63 Mikaela Bernhardsson 84 Göteborgs KIK Stockholm 15.9
5.61 Moa Bergsten 83 Hammarby Stockholm 15.9
5.59 Linda Svensson 83 Arvika Göteborg 30.6
5.58 Frida Hilmersson 84 Glanshammar Borås 10.8
5.58 Helén Persson 83 Sundsvall Stockholm 15.9
5.57 Angelica Johansson 83 Hälle Sävedalen 4.6
5.46 Cecilia Axelsson 84 Helsingborg Frederiksberg, DEN 24.6
5.43 Nadja Casadei 83 KA2 Ried, AUT 1.7
5.39 Cecilia Staaf 84 Vingarna Göteborg 30.6
5.37 Åsa Nilsson 83 Vännäs Stockholm 15.9
5.37 Debbie Viklund 83 Bromma Stockholm 15.9
5.35 Anna Berg 83 Ystad Stockholm 15.9

Tresteg

12.76 Daniela Lincoln-Saavedra 84 Malmö Göteborg 1.9
12.24 Mikaela Bernhardsson 84 Göteborgs KIK Stockholm 16.9
12.19 Moa Bergsten 83 Hammarby Örebro 19.8
12.17 Anna Seleznova 83 Huddinge Växjö 24.8
12.15 Kajsa Levin 83 Tranås Oskarshamn 28.7
12.08 Madelen Nylander 84 Örbyhus Sollentuna 3.6
11.80 Anna Berg 83 Ystad Borås 11.8
11.77 Amy Quinones 84 Göteborgs KIK Uddevalla 24.5
11.70 Ulrika Nilsson 84 Orient Uddevalla 17.6
11.49 Linda Svensson 83 Arvika Kil 5.6
11.41 Ida Glemne 84 Växjö Stockholm 16.9
11.38 Cecilia Axelsson 84 Helsingborg Karlskrona 24.5
11.26 Amanda Nilsson 83 Skellefteå Skellefteå 5.7
11.25 Anna Lundholm 84 Trångsviken Sollefteå 8.7
11.19 Marlene Häggström 84 Nedre Soppero Piteå 15.7
11.14 Caroline Larsson 83 Norrköping Motala 19.6
11.13 Isabelle Eriksson 83 Wärnamo Oskarshamn 28.7
11.11 Caroline Dagh 84 Kilafors Söderhamn 14.6
11.08 Johanna Jönsson 84 Orient Uddevalla 17.6
10.93 Klara Grahnström 84 Växjö Växjö 26.5
10.93 Karolin Thunman 84 Täby Kvarnsveden 24.5
okänd vind
11.49 Anna Lundholm 84 Trångsviken Strömsund 10.6
11.00 Johanna Gudmundsson 84 Klippan Helsingborg 7.7
medvind
12.22 Anna Seleznova 83 Huddinge Borås 11.8
12.11 Madelen Nylander 84 Örbyhus Sollentuna 3.6
11.87 Ulrika Nilsson 84 Orient Vellinge 19.8
11.17 Katrin Larsson 84 Göteborgs KIK Sävedalen 4.6

Kula/4.0

14.00 Sofie Lundström 83 Västerås Halle, GER 19.5
13.13 Linda Wijkander 83 Klippan Falun 18.9
12.68 Sara Wikström 84 Hässelby Sollentuna 3.6
12.43 Mikaela Johansson 84 Ärla Eskilstuna 15.8
12.23 Therese Palm 84 Hovslätt Stockholm 16.9
12.21 Sofia Renman 83 Östersund Gävle 22.7
11.89 Carolina Klüft 83 Växjö Helsingborg 8.7
11.88 Izabel Savic 83 IF Göta Stockholm 16.9
11.76 Tracey Andersson 84 Trelleborg Klippan 4.8
11.75 Kristina Helander 84 Kvarnsveden Kvarnsveden 24.5
11.55 Nadja Casadei 83 KA2 Tartu, EST 9.6
11.41 Rebecka Kvist 83 Alvesta Södra Vi 6.10
10.88 Anna Mörstam 83 Växjö Huddinge 16.8
10.85 Karin Engström 83 IF Göta Karlstad 11.9
10.83 Susanne Hansson 83 Dals Södra Sävedalen 3.6
10.75 Madelen Nylander 84 Örbyhus Tierp 30.8
10.64 Katrin Ahlford 83 Hässelby Hässelby 17.9
10.61 Cecilia Larsson 83 Katrineholm Katrineholm 21.10
10.17 Mikaela Bernhardsson 84 Göteborgs KIK Lerum 19.5
10.10 Katrine Larsson 84 Örebro Garphyttan 18.8

Diskus/1.0

42.58 Sara Wikström 84 Hässelby Enskede 13.6
41.85 Karin Engström 83 IF Göta Göteborg 1.9
40.50 Sofie Lundström 83 Västerås Gävle 24.6
40.47 Kristina Helander 84 Kvarnsveden Kvarnsveden 24.5
39.41 Christel Nordin 83 Eslöv Göteborg 1.7
37.78 Charlotte Sjödin 83 Riviera Skellefteå 30.6
37.16 Emma Johannesson 84 Hovslätt Helsingborg 7.7
35.92 Charlotte Åberg 83 Färjestaden Göteborg 1.7
35.66 Tracey Andersson 84 Trelleborg Hassleholm 28.7
35.05 Cecilia Larsson 83 Katrineholm Helsingborg 7.7
34.90 Mikaela Johansson 84 Ärla Gävle 24.6
34.89 Madelen Fahlstedt 83 Gefle Gävle 28.9
33.66 Susanne Hansson 83 Dals Södra Frändefors 13.6
33.42 Linda Wijkander 83 Klippan Helsingborg 21.7
33.14 Kristin Holmqvist 84 Mariestad Halmstad 15.7
31.47 Veronica Karlsson 83 Götlunda Stockholm 15.9
31.29 Carolina Klüft 83 Växjö Eksjö 22.9
30.98 Katarina Ström 83 Tierp Örbyhus ??.7
30.98 Rebecka Kvist 83 Alvesta Södra Vi 6.10
30.76 Lisette Carlsson 84 Ärla Råby-Rekarne 5.5

Slägga/4.0

54.81 Emma Olsson 83 Västerås Sollentuna 3.6
54.45 Rebecka Kvist 83 Alvesta Växjö 26.5
53.62 Karin Engström 83 IF Göta Bottnaryd 1.7
50.77 Linda Wijkander 83 Klippan Borås 10.8
50.73 Madelen Fahlstedt 83 Gefle Växjö 24.8
47.82 Emma Johannesson 84 Hovslätt Helsingborg 6.7
45.83 Tracey Andersson 84 Trelleborg Borås 10.8
45.57 Lovisa Persson 84 Helsingborg Karlstad 5.6
43.50 Maria Gustavsson 83 Hinden Karlskrona 5.8
43.20 Emma Holmlund 84 Sundsvall Enskede 15.9
43.05 Charlotte Sjödin 83 Riviera Sundsvall 27.5
42.79 Kristina Helander 84 Kvarnsveden Kvarnsveden 16.6
42.53 Anna-Karin Larsson 84 Strand Hudiksvall 31.7
42.52 Merja Moilanen 83 Mölndal Borås 10.8
41.44 Mikaela Johansson 84 Ärla Karlskrona 5.8
40.50 Marie Nordh 84 IF Göta Västerås 2.6
40.09 Helena Bombas-Holmström 84 Tureberg Enskede 15.9
39.33 Katrin Ahlford 83 Hässelby Gävle 20.7
39.07 Kristina Karlström 83 Östersund Sollefteå 8.7
38.43 Jenny Skilberg 84 Huddinge Huddinge 4.10

Spjut/600

50.09 Izabel Savic 83 IF Göta Växjö 26.8
47.51 Elinor Holgersson 84 Ystad Stockholm 14.9
46.14 Sofia Renman 83 Östersund Gävle 22.7
44.20 Carolina Klüft 83 Växjö Växjö 26.5
41.34 Mikaela Bernhardsson 84 Göteborgs KIK Göteborg 29.6
40.80 Jennie Hurkmans 84 Tureberg Enskede 12.6
39.83 Emma Ekström 84 Boo Sollentuna 3.6
39.13 Josephine Johansson 84 Arvika Göteborg 29.6
38.89 Cecilia Larsson 83 Katrineholm Norrköping 18.8
38.47 Frida Hedlund 84 Strömstad Strömstad 15.7
37.91 Anna Linner 83 Kvarnsveden Gävle 13.5
37.52 Nadja Casadei 83 KA2 Grosseto, ITA 22.7
37.20 Madeleine Frykholm 84 Bore Torsby 5.5
36.43 Hanna Sundewall 84 Kalmar Kalmar 25.7
35.97 Maria Andersson 84 Eslöv Eslöv 13.5
34.72 Angelica Johansson 83 Hälle Helsingborg 8.7
34.22 Susanne Hansson 83 Dals Södra Frändefors 10.9
33.69 Mikaela Johansson 84 Ärla Katrineholm 10.6
33.34 Caroline Dagh 84 Kilafors Söderhamn 14.8
33.30 Sofie Lundström 83 Västerås Karlstad 25.9

Sjukamp/K

6.022 Carolina Klüft 83 Växjö Grosseto, ITA 22.7
5.399 Nadja Casadei 83 KA2 Ried, AUT 1.7
4.611 Mikaela Bernhardsson 84 Göteborgs KIK Värnamo 9.9
4.035 Nuulu Ndiwabene 84 Hofors Gävle 23.9
3.684 Johanna Höglund 84 Upsala Gavle 5.8
3.306 Marie-Louise Johansson 83 Varberg Uddevalla 26.8

>